Jump to content

Poslednji Utisci iz Emigracije


mrd

Recommended Posts

1 hour ago, Sunshine State said:

@Yoyogi kako se vi ovde skoncentrisete na posao?!

Mi smo imali open space office, nas 10-ak na prostoru vecem od ovog tvog, i ume da bude annoying

Ofis space je kao 4 fudbalska igrališta, na 4 sprata. Ova slika je samo delić koji je upao u kadar. Tu su mahom inženjeri koji ionako vreme provode na sajtovima. Kapacitet je 60% osoblja, nije ni predviđeno da se tu nešto ozbiljno radi (expenses, presentations, štampanje), posao je na sajtovima. I u normalnim okolnostima je pola prazno ali je ovo baš sablasno.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Squabbit said:

Bas ogavan open space kao u skoli jbt..
Tacno da izludi covek u takvom kancu.

Koliko ljudi istovremeno drobi u tom kancu?
Fokus?
Koncentrac?

Do dushe zavisi koja je bransha i tip posla...


Za inzenjer koji nisu iskljucivo terenci tiha jeza, blag ocaj. Ubistvo za koncentraciju. Ni BOSE ne pomaze. Kad ne uteknem u laboratoriju koja ima i ofis pustim muziku, ona mi ne smeta, torokanje da.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Plavi Golub said:


Za inzenjer koji nisu iskljucivo terenci tiha jeza, blag ocaj. Ubistvo za koncentraciju. Ni BOSE ne pomaze. Kad ne uteknem u laboratoriju koja ima i ofis pustim muziku, ona mi ne smeta, torokanje da.

 

Ja sa brojevima radim. Iz moje perpektive ne bih izdrzao 1dan u takvom okruzenju.
Samo, da ne bude da se pravim mudrica, vrv gazda gore slikane firme kapira sta mu donosi/odnosi lovu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Yoyogi said:

 

A jelte molim vas, po bivšim komunističkim a i sadašnjim govnarama od država  se još uvek kaže da se u kancelarijama "sedi"? Mentalitet je to postao, šta ćeš, generacijska navika ušla u gene.

Taman posla da, kada se neradnički nasedeo, da mu neko makne stolicu, on bi se i pre ručka obesio sa burekom kao tegom oko nogu, kao oproštajnom porukom. A hartija u koju je burek bio upakovan se, u korpi, još dugo roguši i šuška.

 

Ove stolice normalno imaju da promene 3-4-5 dupeta dnevno, niko u njima ne "sedi" komunjarski nego ide kod korisnika gde se zarađuju pare.


Moja(e) stolica(e) podesene prema mojoj zadnjici, a i kicmi. Ja mislim da ce ovo da se vrati na staro u Evropi, vec ponovo ubacuju staklene pregrade (prozore) da razdvoje PM od inzenjera i TPM (tehnicki PM)

1 minute ago, Squabbit said:

 

Ja sa brojevima radim. Iz moje perpektive ne bih izdrzao 1dan u takvom okruzenju.
Samo, da ne bude da se pravim mudrica, vrv gazda gore slikane firme kapira sta mu donosi/odnosi lovu.


Nece da zakupljuju i odrzavaju prostor, da ga greju ili hlade ako nema ljudi. Ima smisla, ali nema smusla miksati one koji moraju da pricaju non stop i one kojima treba tisina. Kao i pretrpavati prostorije ljudima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Yoyogi said:
 
A jelte molim vas, po bivšim komunističkim a i sadašnjim govnarama od država  se još uvek kaže da se u kancelarijama "sedi"? Mentalitet je to postao, šta ćeš, generacijska navika ušla u gene.
Taman posla da, kada se neradnički nasedeo, da mu neko makne stolicu, on bi se i pre ručka obesio sa burekom kao tegom oko nogu, kao oproštajnom porukom. A hartija u koju je burek bio upakovan se, u korpi, još dugo roguši i šuška.
 
Ove stolice normalno imaju da promene 3-4-5 dupeta dnevno, niko u njima ne "sedi" komunjarski nego ide kod korisnika gde se zarađuju pare.

You talkin' to me??

Napravio sam 200.000 m2 ofisa, facility mnagement included, MEP je low end, poddimenzionisan, jer je tu kinta za landlorda. Projektuje se za 60% kapaciteta a sedi ih tamo 110%, jer najam plaćaš za m2.

U principu, parametri projekta kao za industrijski kokošinjac.

I nemoj da se praviš pametan da se u sve razumeš.

I ne brini se za moj ofis, nema potrebe.


Odesláno z mého BBF100-1 pomocí Tapatalk
 

Edited by Eddard
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Squabbit said:

 

Ja sa brojevima radim. Iz moje perpektive ne bih izdrzao 1dan u takvom okruzenju.
Samo, da ne bude da se pravim mudrica, vrv gazda gore slikane firme kapira sta mu donosi/odnosi lovu.

Ja bi posizela za par dana, izdrzala bih par dana ako moram, ne bih bas bila produktivna.

Ovo nije nista protiv Yoyogija, da to ne konta kao neki izazov. Nikad nisam mogla da normalno funkcionesem u mravinjacima.

 

Imamo mi biznis centar, to je kao za opusteno, high end sastancenje (pogled na grad, kelneri te obilaze) , sve uz rucak, kafu, kolacice, i casu vina, ali otvoren prostor...ja kad provedem 6 sati tu, bukvalno hocu da se upucam,

 

ta kakofonija glasova, odem kuci i pokrijem se po glavi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja sam odavno otkrila da meni treba moj mir i kutak. Pomenuh taj biznis centar, to je on NY style, i ljudi se nevidjeno odusevljavaju, kelneri donose vino, sampanjac, kafu i kolacice uzimas sam, i voce,

 

A ja - nakon 3 sata, tu mi je negde limit, hocu da odem i skocim kroz prozor sa 52gog sprata.

 

U sredu sam tamo bila 3 sata, jos se oporavljam.

 

Interesatno, kad radim od kuce Tv mi ne smeta.

Edited by Eddard
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, alberto.ascari said:

Pakao.

Da moram da sedim u takvoj kancelariji, obesio bih se do ručka.

Odesláno z mého BBF100-1 pomocí Tapatalk
 

Zamisli da po sredini ovog dugog stola, po dužini, imaš pregradu pola metra visoku. Ne gledaš u onog preko, ali su ti ovi pored na dohvat ruke.

 

Tako je izgledala kancelarija jedne Fortune100 kompanije u Čikagu, pre 15 godina. Kad sam to video, rekao sam isto što i ti.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Zamisli da po sredini ovog dugog stola, po dužini, imaš pregradu pola metra visoku. Ne gledaš u onog preko, ali su ti ovi pored na dohvat ruke.
 
Tako je izgledala kancelarija jedne Fortune100 kompanije u Čikagu, pre 15 godina. Kad sam to video, rekao sam isto što i ti.
Ma razumemo se.

Problem je što YY misli da ga snimaju i prate i da se sve odnosi lično na njega.

Odesláno z mého BBF100-1 pomocí Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To je u stvari američka firma i takvi su im svi veći ofisi u svetu. U Sidneju je isto tako. Manji (sa ispod 100 ljudi)  su ostavljeni kakvi su bili, sa klasičnim cubicals mada im je posećenost ista. 

Niko ne primeti da na stolovima nema tastatura.

 

Oni prozori u dubini slike, tu idu oni koji imaju nameru da ostanu ceo dan. Oni gledaju direktno na Yoyogi park:

 

2020yoyogiview01.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ovaj tip open floor plana sam video i u japansko-japanskim firmama (ne japansko-americkim), sa time da su stolovi manji, seda po 4-5 sa iste strane i nema ih vise od 20 u jednoj prostoriji i stolivi su bili dublji. To su bila mesta za zaposlene koji su tu bili celo radno vreme, ne dodjem-odem. Nema žamora, niko ne priča. Opet, slična stvar je bila i u firmi u kojoj sam kraće vremena radio u Srbiji, ali to je bilo davno.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, ObiW said:

Ovaj tip open floor plana sam video i u japansko-japanskim firmama (ne japansko-americkim), sa time da su stolovi manji, seda po 4-5 sa iste strane i nema ih vise od 20 u jednoj prostoriji i stolivi su bili dublji. To su bila mesta za zaposlene koji su tu bili celo radno vreme, ne dodjem-odem. Nema žamora, niko ne priča. Opet, slična stvar je bila i u firmi u kojoj sam kraće vremena radio u Srbiji, ali to je bilo davno.

 

Admin staff, imaju svoje stolove bolje nego što slika kaže.

Svi koji rade u smenama (kao Technical Support 24x7) imaju particije da ne vide onoga ispred i onoga sa leva i desna, oni imaju razgovore sa korisnicima.

Moja slika je sa sprata gde je Field support, oni su mahom tamo gde treba da budu - Field, ne u ofisu.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Yoyogi said:

 

Nema više "corner office" za direktora. I on seda gde nađe mesto.

 

Ja pomislih da nisu možda preuzeli "tehniku" od nas Srba. Naguraš 100 radnika a unutra ostaviš 95 fotelja. Laganini način da nateraš radnike da dolaze ranije na posao 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Klotzen said:

 

Ja pomislih da nisu možda preuzeli "tehniku" od nas Srba. Naguraš 100 radnika a unutra ostaviš 95 fotelja. Laganini način da nateraš radnike da dolaze ranije na posao 🙂

 

To pitaj Amere. Ovde je američki princip, neka i ne dolaze u ofis, samo da rade.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Zove mene juce sin iz SB, da mi kaze da napunim kanistere benzinom i da se spremim za karantin. Cuo on da su u Evropi evakuisali gradove. :)

Ja reko:"Sine odlicna ti je ideja da napunimo kanistere benzinom! Cim nas napadne virus, mi se polijemo i zapalimo, nema bolje dezinfekcije." 

On me slusa i veli, ja ti samo kazem da se cuvate od virusa. 

Sto mi je dete brizno. Kaze kupio je 21 godinu single melt Glen, da se dezinfikuje.

Biti ce da sam ga dobro naucio.

Lud narod, Corona ce da me karantinuje i eliminise, a Sheshelj nije. :)

Link to comment
Share on other sites

Japan, starci vozači. Imaju ove nalepnice (ovo domaćinstvo ima dva vozila, Kourankei, Toyota City) koje kažu da je vozač stariji od 75 godina.

 

2020starcivozaci01.jpg

 

Čitao sam, 2005. da su starci u Japanu vratili 30,000 vozačkih dozvola. Opet, 2016. da su vratili 340,000 vozačkih dozvola. Više nego 10 puta više.


Panika među proizvođačima automobila. Zato i prave sve one udešaje za parkiranje, navigaciju, držanje odstojanja, samo da kupe bar još jedna kola pre nego što zauvek odu.

 

Starci su skrivili 15% saobraćajnih nesreća sa smrtnim ishodom, što njih samih, što pešaka, što biciklista, što iz drugih kola uključenih u nesreću. Najčešći uzrok je bilo da pomešaju gas i kočnicu (sva su vozila sa automatskim menjačem). Tako su proizvođači napravili senzor koji naglo ubrzanje (gas do daske) kada starina misli da pritiska kočnicu, otkaže.

 

Još je država uvela da sa 75 godina starosti, za obnavljanje vozačke dozvole, mora da se prođe "cognitive test". Ako padne, dozvola mu se trajno oduzima ali može ponovo da polaže, kao da nikada nije imao doozvolu. I tu može da, ako padne, izađe ponovo na ispit. Nekima, pogotovo poljoprivrednicima kojima su mali pick-up kamioneti (kao "Suzuki" desno na slici) neophodni a oni starci. Baš me zanima koliko bi ih prošlo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pih ja nikad nisam kupio novo auto. Nit planiram. nekako me zaboli kad ga odvezes sto mu cena padne za 30%

a meni samo da je sigurno, donekle udobno i da me odveze od A do B.. 

U stvari hteo bih jedan auto da vozim opet, al' zenka ne da + kao sto rekoh nije da mi bas mnogo stalo.

maxresdefault.jpg&f=1&nofb=1

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Squabbit said:

 ja nikad nisam kupio novo auto
 

 

zato kupi novi auto.

 

salim se, nije prvi put da cujem da se autu obraca u srednjem rodu,

 

ali oko ostalog se slazem u pravu si

posebno sto ovi sa slike ako su stari izgledaju kao da su novi.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Mama_mia said:

 

zato kupi novi auto.

 

salim se, nije prvi put da cujem da se autu obraca u srednjem rodu,

 

ali oko ostalog se slazem u pravu si

posebno sto ovi sa slike ako su stari izgledaju kao da su novi.

Ma ne to je fora iz jednog "sitkoma". Bosanac vazda prica novo auto.

Joj meni crown vic bas bio magican auto.

Jos sam dobioo sa push bar-om, pa mi se sklanjali svi sa puta, mislili police interceptor. Milina voziti

Edited by Squabbit
Link to comment
Share on other sites

Te Crown Victorie su se proizvodile ovde kod mene. Fabrika je bila pored jednog malog gradica St. Thomas odakle je i cuvena Rachel McAdams.

Ta fabrika je zatvorena prije desetak godina, radnici su imali ogromne plate, penzije, medjutim doslo je novo vrijeme.

Tih automobila sve manje ima na ulicama, policija sada vozi Chargere, taksisti sada voze uglavnom Toyote, jos moze vidjeti po koji starac da vozi to cudo od 8 cilindara, pogotovu luksuzna verzija Grand Marquis sada vec nepostojeceg Fordovog brenda Mercury.

Meni se licno to nije nikada dopadalo da bih tako neki auto vozio, pa onda da bolje da vidimo Rachel.😎

 

5c1a618901c0ea349c250974?width=1100&form

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...