Jump to content

ABA liga 2022/2023 - Poslednja ex-Yu sezona?


Kooineeperk

Recommended Posts

Kad smo već kod slicnih priča, jeste li čuli nesto o spajanju EK i LŠ, tj preuzimanju EK od strane fibe i mogucnosti da prvoplasirani dvojac iz toga FIBA takmicenja ide u EL? Meni to nije losa ideja ovako na prvu loptu.  Jos kad bi i licencirani timovi mogli da ispadnu ukoliko budu zadnji u EL, to bi bila sjajna stvar za kosarku. Sto je naravno nemoguće i odma ubija srz sporta

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Kooineeperk said:

Salu na stranu, ali stvarno ne kapiram ko je kriv klubovima iz Hrvatske i Slovenije sto su onako propali. Sigurno nisu Zvezda, Partizan, Buducnost za to krivi... I sto bi onda ova tri kluba + Cedevita, saosecali se nesto sa njima, i spustali sebe da bi Krki, Ciboni, Zadru, Splitu bilo kao nesto bolje. Sta kao, hajde da ni ova cetiri kluba ne igraju EC/EL da bi ABA bila zanimljivija, ili da imaju sastave takve da bi ovi slabiji klubovi mogli da pobede? Pa pobede i ovako, uvek imamo neko iznenadjenje u sezoni koje dolazi upravo od tih malih. Neka se potrude da budu jos bolji, da se oporave, ali ne na konto srozavanja klubova koji mogu da igraju na znacajno visem nivou od njih. 

 

Meni je super da imamo regionalnu ligu, verujem da ce to uvek biti regularnije od jednog KLSa dokle god nam je ovakva drzava. Ali ne zelim po svaku cenu da imam ABA ligu. Da non-stop slusam neko kukanje, da smo mi (Zvezda, Partizan, pa i Buducnost i Cedevita) krivi sto smo jaci. Da oni dovode u pitanje regularnost sezone jer im se raspadnu timovi do decembra, pa cak imamo slucaj da ga i ne zavrse (Primorska). Radije bih u tom slucaju igrao samo KLS (ako treba i uz ove neke goste), pa da se razvija vise domacih igraca. Ne vidim da bi kvalitet nesto opao. Ili se okrenuti prema zajednickoj ligi sa Grckom. 

 

Izneo si dve razlicite stvari koje su u jednom delu povezane, a u jednom delu i nisu.

 

Prva - postavio si pitanje, zasto skoro niko vise ne zeli da ulaze u kosarku, pa su propali Olimpija, Bosna, Zadar, Zagreb, Cibona, Radnicki/Vojvodina od drzavnih klubova, odnosno FMP, Hemofarm od privatnih. Odgovor je jasan, cela liga je zivela na racun igraca i novca od drzavnih firmi, sve nasledjeno iz devedesetih godina. Skoro sve je propalo pocetkom druge decenije 21. veka i od tada mi vise i nemamo originalnu regionalnu ligu nego njenu bednu imitaciju koja se svodi na svega 4 ekipe uz koje se povremeno pojave Mornar ili Igokea, ali to je manje - vise to.

 

Druga - napisao si da je propast i besmisao ABA lige posledica onoga sto je navedeno u prvoj stavci, ali nije (barem iz mog ugla gledanja). ABA liga postaje besmislena onog trenutka kada se svi verovatni scenariji u toj ligi izjednace (ekstremno priblize) sa svim verovatnim scenarijima u KLS. To se vec desava, a tek ce se desiti u slucaju da EL i Vucic nastave ovu zajednicku saradu sa "EL nema smisla bez beogradskog derbija". Naime, samo dva kluba u ligi - njihovi navijaci, mediji koji o njima pisu, njihovi funkcioneri - pozivaju da se sportski aspekt citave price totalno urusi i da se ceo koncept regionalne lige svede na dva super velicanstvena kluba koji ce svim drugim klubovima zapravo ciniti uslugu tako sto ce Obradovic da dozivi ovacije u raznim selendrama sirom regiona - Splitu, Zadru, Podgorici, Ljubljani, Zagrebu.

 

Nisu ni Buducnost ni Cedevita pozivali da se njima dodele A licence, nije ni jedan drugi klub pozivao da sampion ABA lige vise ne moze da igra u EL, kao sto ni jedan drugi klub ne umislja da je Real Madrid, Maccabi ili Armani.

 

Stvar je ovde jasna - i Aleksandar Vucic i mediji u Srbiji i vodjstva, treneri i velika vecina navijaca oba kluba su se opredelili da sebe vide kao neka bozanstva iznad obicnih smrtnika, a to su svi ostali klubovi, da sebe vide kao deo neke zamisljene evro - elite i da citav region nije dostojan ni da im cisti blato koje ovi unesu u zajednicku kucu. Sve zbog duboke iskompleksiranosti vecine ljudi koja prati sport, u ovom slucaju kosarku u Srbiji i koja bi preko klubova da zivi san o nekoj svojoj licnoj bitnosti i velicini, sto je za mene bolestan nacin posmatranja sporta i krajnje je zalosno sto mafija koja je zaposela Srbiju zajahala na tom talasu.

 

Mislim, dovoljno je procitati komentare bilo gde, dovoljno je otici na novi RSB ili partizan.net, dovoljno je slusati sta mediji ovde pricaju i shvatiti da vecina tih ljudi ne zeli nikako da prihvati da mozda, ali samo mozda njihovi klubovi mogu da igraju EC, da mozda, ali samo mozda i neko drugi moze da osvoji ABA ligu i igra EL iz regiona, da mozda, ali samo mozda nisu svi zaludjeni navijaci kao i oni pa da misle da je normalno da ti klubovi treba ili da izigravaju Real i Barcu iz regiona ili da ih nema.

Link to comment
Share on other sites

Ah shit, here we go again.

 

Nije ABA liga postala besmislena zato sto se ocekuje finale KKCZ-KKP i nisu zato ostali klubovi propali, vec obrnuto. Finale KKCZ-KKP je postalo izvesno kad su ostali klubovi dosegli najnize nivoe (pa i Buducnost fejlovala posle onog EL izleta, Cedevita tera po starom bez dodatnog iskoraka).

 

A sto su ih dosegli nije rezultat toga sto su KKCZ, KKP, pa i Buducnost i Cedevita jaki. Razlozi su razliciti, uglavnom finansijski ali i generalno lose vodjenje. Cibona je uvek bila puna talenata a nije to znala nikako da "monetizuje". Generalno je u Hrvatskoj kosarka propala, nema vise zainteresovanosti ni za nacionalnu kosarku koja im lose ide iako imaju neke vrhunske igrace i sigurno pripadaju po tome u vrh evropske kosarke, ali ne ide im. To se odrazava na celokupnu situaciju, pa i klupsku kosarku. 

 

Ja razumem ovaj politicki deo i da je nama u Srbiji dovoljno "hleba i igara" i da to Vucic obilato koristi. Da nije on, bio bi neko drugi, da nije u toj meri bilo bi slicno i opet dovoljno da KKCZ i KKP budu daleko jaci od ostatka lige. 

 

I jos jednom, ne kapiram zasto smatras da treba KKCZ i KKP, pa i Buducnost i Cedevita da se spustaju na neki nizi nivo, samo da bi liga bila izjednacenija? Objasni mi taj deo molim te, koja je tu logika? 

Link to comment
Share on other sites

On 4/10/2023 at 10:55 PM, goldberg said:

 

Slazem se, evo na primer Borac je fakticki ispao jer nisu hteli da mu odloze mec sa Cibonom pa su morali da igraju taj mec sa dvojicom stranaca, likom koji skoro nikad ne ulazi u igru i cetvoricom juniora.

Sa druge strane, jednom klubu se opusteno dozvoljava da prijavljuje slucajeve korone pa da onda ipak igra mec EC, dok se jednom drugom klubu jos opustenije dozvoljava da odlaze svoj mec zbog "mnogobrojnih slucajeva bolesti igraca" da bi taj isti klub lagano dobio dva meca u duplom kolu EL u skoro kompletnom sastavu.

Nisam mogao da ti odgovorim ali ne znam ni šta bi.

Ti tvrdiš da je to što Borcu  nije dozvoljeno da pomeri utakmicu a Cedeviti, Zvezdi, Partizanu jeste dokaz "da se slažeš sa  mnom o neregularnosti takmičenja".

Nisam na to mislio kad sam govorio i o ABA ligi i o EL kao neregularnoj pošto mi se čini da pravila dopuštaju pomeranja utakmica ako se oba protivnika u tome slože, bez obzira na razlog. Ovde se očigledno nije složila Cibona i ABA liga nije mogla pomeriti meč.

E sad zašto se Cibona nije složila možda se može videti iz njene utakmice protiv MZT-a u Skoplju.

I to može biti neregularnost ali da se ne pripisuje gore spomenutim timovima.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Kooineeperk said:

Ah shit, here we go again.

 

Nije ABA liga postala besmislena zato sto se ocekuje finale KKCZ-KKP i nisu zato ostali klubovi propali, vec obrnuto. Finale KKCZ-KKP je postalo izvesno kad su ostali klubovi dosegli najnize nivoe (pa i Buducnost fejlovala posle onog EL izleta, Cedevita tera po starom bez dodatnog iskoraka).

 

Mislim da ni ti sam ne verujes da je ovo finale postalo izvesno zato sto je Buducnost dovela TBH umesto Cobbsa ili zato sto Cedeviti nikako da se vrati Matkovic. Ovo finale je izvesno jer je neko iskesirao brdo novca da bi vecina gledala ono sto zeli da vidi - bas onako prava sportska prica, skupis se onako demokratski i ko pobedi na glasanju taj je prvak. Sta ima da se zamaramo sa borbom na terenu, uticajem igraca, trenera, sistema i tome slicno?

 

19 hours ago, Kooineeperk said:

A sto su ih dosegli nije rezultat toga sto su KKCZ, KKP, pa i Buducnost i Cedevita jaki. Razlozi su razliciti, uglavnom finansijski ali i generalno lose vodjenje. Cibona je uvek bila puna talenata a nije to znala nikako da "monetizuje". Generalno je u Hrvatskoj kosarka propala, nema vise zainteresovanosti ni za nacionalnu kosarku koja im lose ide iako imaju neke vrhunske igrace i sigurno pripadaju po tome u vrh evropske kosarke, ali ne ide im. To se odrazava na celokupnu situaciju, pa i klupsku kosarku. 

 

Sve je to isto - nagomilali su dugove, treba dosta novca za funkcionisanje klubova, a nijedna drzava vise ne zeli da ulaze toliko u profesionalne kosarkaske klubove. Mislim, kako tacno talenat igra bilo kakvu ulogu ako nemas novca? Money makes the world go round - eno ti sastavi KKCZ i KKP prepuni domacih mladih snaga iz njihovih redova, ali kada bismo se zezali.

 

19 hours ago, Kooineeperk said:

Ja razumem ovaj politicki deo i da je nama u Srbiji dovoljno "hleba i igara" i da to Vucic obilato koristi. Da nije on, bio bi neko drugi, da nije u toj meri bilo bi slicno i opet dovoljno da KKCZ i KKP budu daleko jaci od ostatka lige. 

 

Da, bas su oni Vujosevicevi sastavi bili daleko jaci od ostatka lige, bas je DS vlast ulagala u KKP i pravila "neverovatnu pricu o ljubavi prema jednom KK na Balkanu", ma imali su tri prosecna stranca, nekoliko prosecnih domacih igraca, a i to je sve klub tuzilo i sve dok Vucic nije odlucio da se bahanalise ti ljudi svoje pare nisu ni dobijali.

 

19 hours ago, Kooineeperk said:

I jos jednom, ne kapiram zasto smatras da treba KKCZ i KKP, pa i Buducnost i Cedevita da se spustaju na neki nizi nivo, samo da bi liga bila izjednacenija? Objasni mi taj deo molim te, koja je tu logika? 

 

Prvo i prvo, KKP i KKCZ bi morali odmah da se spuste na nivo onog sastava Radonjica iz 2016/17 jer ovaj sada nivo je ranga Maccabija ili Monaca - mozda su sume za plate za neki iznos manje, ali to je taj red velicine, sigurno se ti sastavi ne porede sa sastavima Asvela, Albe, Zalgirisa, Baskonije...

Dalje, ako EL vec pravi drustvo bogatih, onda u tom drustvu nema mesta ni za koga sa ovih prostora - zato sam i napisao da bi svi trebalo da napuste sistem EL i odu u FIBA LS. Te price kako ostale klubove niko ne zarezuje, dok se za KKP i KKCZ svi interesuju pa drzava valjda ima duznost da cini svim tim nepreglednim masama su price za malu decu.

Link to comment
Share on other sites

Ja ne bih imao problem sa sipanjem novca u dva beogradska kluba kada bi taj novac bio iz zdravih izvora finansiranja (znaci iskljucivo prodaja ulaznica i suvenira i privatni sponzori). Ovako, kada znam odakle dolazi novac, imam problem sa time. Je ima ovaj narod i drzava mnogo vece rupe da popunjava od rupa u rosterima KK timova.

Link to comment
Share on other sites

Je l' Lessor trebalo da bude suspendovan da utakmica nije pomerena, mislim na meč Buducnost- Partiizan? 

 

Nije da je vazno, svakako je KKP obezbedio pol poziciju... 

Pitam zbog toga sto Zvezdi ne mogu da igraju argentinci protiv COL

Link to comment
Share on other sites

Finansiranje dva beogradska kluba ne moze se nikako porediti sa finansiranjem KK Buducnost, a tek sa KK CedOlimpija nema nikakve veze. Kod nas je na delu klasicno pijano milionerstvo po principu hleba i igara za narod. Crna Gora je promenila vlast pa tamosnji diktator vise gleda kako da izbegne zatvor nego li kosarku. Bokan je Djukanovicev Ostoja. Cedevita ima budzet, privatan klub, i sigurno ima odredjen limit i strategiju.

 

Sve u svemu, nasa drzava se bavi patkometrijom, ostali su daleko iznad u evolutivnom procesu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kako se uopšte došlo do toga da Lessort može da igra ovaj meč, kad je pred kolo sa Buducnoscu suspendovan? Da li je moguće da se to tako gleda (očigledno da da), a ne po redosledu kola?

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, medobrundo said:

Kako se uopšte došlo do toga da Lessort može da igra ovaj meč, kad je pred kolo sa Buducnoscu suspendovan? Da li je moguće da se to tako gleda (očigledno da da), a ne po redosledu kola?

 

Prve tri naredne utakmice. Tako da to je to. Tako se gleda.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...