Jump to content

KK Partizan 2022/23 - It's coming home!


fillam

Recommended Posts

Najveću razliku u EL prave primarni ball handleri koji su pre svega skoreri, a uz to imaju solidan plejmejking. Klasični floor generali/pass first igrači su izumiruća vrsta, zajedno sa post up centrima - danas su centri mahom finišeri iz rola/katova, samim tim bekovi moraju da imaju mnogo veći skoring kapacitet u odnosu na vreme kada se lopta konstantno gurala na dominantnu peticu.

 

Partizan ima ubedljivo najbolji napad u EL, mislim da je krajnje vreme da se odustane od tog narativa kako im fali praaavi pass first plej, Partizanovi problemi su gotovo isključivo vezani za drugu stranu terena.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Nenadd said:

 

Slazem se da je Faku daleko od nekog ko ce sam resavati utakmice i serije, niti da je neko ko ce dominirati Dantea na bilo kojoj strani terena.

Njihova najveca razlika (pored visine :D) je u onim pravim liderskim i plejmejkerskim karakteristikama, po cemu je Kampaco vrh Evrope, dok je Dante tu potpuno nedokazan i nema vecih naznaka da bi to toga moglo da dodje.

Kampaco odlicno cita protivnicke napade, upija sve sa skautinga i ne samo da to uspesno primenjuje, vec utice na saigrace da i oni u momentu odreaguju na pravi nacin.

To je ono sto vredi vise od poena i asistencija i to je ono sto ekipu vadi iz kanala u toku utakmice i cini je kompetitivnom ,u svakom mecu i pri svakom rezultatu.

Njihovi dueli ce biti zanimljivi jer su potpuno razliciti, s jedne strane Egzam je brutalno dobar strelac, milina ga je gledati, s druge strane Kampaco je floor general i njegovo (ne)zaustavljanje vredi mnogo vise od 15 ili 20 poena koliko uglavnom ubaci najbolji pojedinac na derbiju.

 

Da ne zaboravim. Dante ne samo da kosarkaski odskace u vasoj ekipi, vec i svojim ponasanjem za vreme i nakon utakmica. Vec par puta ga gledam uzivo, neverovatno koliko je lik smiren i kulturan, ume da razgranicni priljavstinu u igri od elementarnog nevaspitanja i bezobrazluka, za razliku od nekih. To i jeste jedan od razloga zasto je napravio to sto je napravio.

 

Njegov najveci kosarkaski problem jeste zelja da po svaku cenu igra pleja, to ga je, kako cujem, i dovelo u Beograd. To nikada do kraja nece ici. Covek je atleticizmom i gradjom krilo, sa svim mogucim spososbnostima elitnog beka. Ima top 5 ulaza u Evropi, napada ledjima, cak su mu i procenti suta dobri. Medjutim, njegova pojava na pleju u momentima kada Partizanu ne ide meni lici na to kada bi nekog vrhunskog golgetera stavio da ti igra desetku. Dace on i sa te pozicije golove, na momente ce izlgedati lepo, ali nije to to, i sa njim na toj poziciji ekipa najcesce nece biti u pravom ritmu i harmoniji, a uspostavljanje hijerarhije u napadu odredjivace se po principu "koga krene" jer sve unapred pripremljeno deluje na silu i vestacki, umesto da tece.

 

Zvezda je tu u prednosti jer pored Kampaca cak i par ekselans krilo kao sto je Dobric moze da lici i isporucuje bekovsku porciju poena, dok u Partizanu momci iz pomocnog osoblja gotovo da nemaju nikakav doprinos u onim najtezim utakmicama, sto, naravno, nije samo do njihovih kvaliteta, vec i do karakteristika igraca iz prve petorke.

 

Dobar post, drago mi je da je neko stavio u prvi plan Exumovo ponašanje na parketu. Taj dečko treba da bude uzor mladim košarkašima, a ne indijanci koji uzimaju megafone i divljaju sa navijačima, nebitno čiji dres nose.

 

Exum nije plej. to naravno zna i Željko. Ovde je, kao i u mnogo slučajeva sa drugim igračima, problem do terminologije. Mnogo je preciznije reći ball handler, nego plejmejker. Kao legitiman EL ofanzivni ball handler, Exum ima tendenciju da više kreira za sebe nego za druge, koristeći svoje fizičke predispozicije - brzinu, snagu, odraz i frame. Prepoznaje situacije na terenu kada može da napadne ulazom, kao i kada nekog može da postuje, neretko u ranom napadu. Inače, Exumovo postovanje igrača je polako preraslo u sistemski napad Partizana, tek ćemo videti sa kojim uspehom u mečevima koji dolaze. Na desnom ulazu, ako napravi inicijalnu prednost od pola koraka, je praktično nezaustavljiv. Idealan igrač za bržu, tranzicionu igru. Igra oko i iznad obruča sa lakoćom. Ali sve to je premalo da bi ga nazavali plejom. Recimo, njegova pick igra sa rollerom je upitna. Kod pop-a je ok, ali to može i Anđušić da odigra. Ne može se reći da je dobar u improvizaciji kod asistencija, teško će baciti dobar pas ako on nije deo nacrtane akcije. Na stranu što mu je pas, po košarkaškom karakteru, sekundarna opcija i teško da se to može promeniti i da postoji neka agenda od strane struke u tom pravcu. A ne vidim do sada u sezoni da postoji. O nekoj kontroli ritma meča, što bi svaki po vokaciji plej trebao da ima, je baš teško pričati jer se čini da on uvek igra na njavećem broju obrtaja. Svako usporavanje ritma je posledica njegovog umora, a ne svesne, racionalne odluke.

 

Staviti Exuma na krilo, u prevodu - uzeti mu loptu iz ruku, je po meni jako loše rešenje. Potpisujem da bi on u takvim okolnostima bio suvi prosek u EL.

Prvo, nema stabilne procente za 3, tačnije ne može se reći da je velika opasnost u šutu spolja, zbog čega ga većina ekipa brani ispod bloka. Iako je njegov 3PG% sasvim dobar (malo ispod 40%), on uzima tek 2.5 trojke po meču, ili jednu na skoro 10 minuta, iz čega je jasno da to nije njegov napadački forte. Niti je volume, a još manje mivrowave šuter - opali trojku kada je sam i to je to.

Drugo, kada bi napadao close out po čeonoj sa desne ili sredinu sa leve strane, vrlo lako bi se mogao iznuditi faul u napadu, jer njegova masa plus ubzanje se teško zaustavlja, delom i zbog toga jer i sam u dosta slučajeva nepotrebno inicira kontakt, za razliku od Puntera ili Madara koji su laki na nogama i uspešno "beže" od čuvara, tj. napadaju prostor, a ne igrača. Njemu treba prostora da se zaleti, toga u korneru nema, pa je jasno zašto on napada ili sa 90 ili sa 45.

 

Željko je još pre mnogo godina, govoreći o pozicijama u košarci, bio zagovornik igranja van ili bez pozicija. Exum se perfektno uklapa u takvu filozofiju košarke i jasno mi je zašto je bio njegov prvi pick pred početak ove sezone. Ali, bez obzira na Exumov neosporan kvalitet koji pokazuje, imam osećaj da on može mnogo više. Ne po broju poena, već u ostalim elementima igre - u skoku, pasu, pa i odbrani 1 na 1. Recimo, 0.6 ofanzivnih skokova po meču, odnosno 2.3 ukupno skokova po meču mi deluju nekako mršavo za igrača te visine i fizikalija, posebno kada se uzme da je on hodajući mismeč u 90% slučajeva. Brojka od 2.5 asista po meču govori sama za sebe. Za igrača koji provodi 23min u proseku na parketu, kod koga je lopta najveći deo vremena i koji ima jedan od najvećih USG% u timu, ovaj broj asista je više incident, nego pravilo.

 

Kao zakčjučak, Exum sa onim što može i što ne može svakako nije problem u ekipi Partizana. Te 2.5 asistencije po meču je i dalje najbolji prosek na nivou ekipe, a zašto lider po asistenciajma ima samo 2.5 po meču je pitanje za trenera. Koncepcijski gledano, trebalo bi da mu najviše odgovora da igra u paru sa Madarom, a ne sa Punterom i/ili Nunnally-jem koji i sami kubure sa kreacijom za druge. Tri igrača koji su shoot first igrači na spoljnim pozicijama, uz Avramovića koji je sličan njima, rezultira 16. mestom od 18 timova po broju asistencija po meču. I to nagomilavanje backcourt igrača sličnih karakteristika stavlja Exuma u kategoriju "one of the pleyers" umesto "The player", što po meni on apsolutno zaslužuje. Biraš igrače po stilu igre koji želiš da forsiraš i tu je Željko otišao u krajnost, u ekstrem koji po nekad donese pobede, ali po nekad i izbaci u prvi plan nepostojanje back-up plana. Drugim rečima, Valjak melje dok ne zariba, a kada zariba, niko ga ne može opraviti. Do sledećeg meča.

  • Like 9
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, madafaka73 said:

Prvo, nema stabilne procente za 3, tačnije ne može se reći da je velika opasnost u šutu spolja, zbog čega ga većina ekipa brani ispod bloka. Iako je njegov 3PG% sasvim dobar (malo ispod 40%), on uzima tek 2.5 trojke po meču, ili jednu na skoro 10 minuta, iz čega je jasno da to nije njegov napadački forte. Niti je volume, a još manje mivrowave šuter - opali trojku kada je sam i to je to.

 

Nije mu sut forte jer nije bek suter ali za ovih godinu dana ima bas dobre procente i ne mozemo reci da je los suter, zapravo je vrlo dobar da ne kazem odlican.

 

46 bekova u ligi sutiraju vise od Exuma prosecno a u ligi imas oko 110-115 bekova sto mu dodje neki prosek sa sutiranjem 2.5 po mecu nije bas tako malo jer 4+ suta po mecu uzima tek oko 25 bekova u ligi samo a ima ih skoro puta 5 ukupno. Dobro ima tu nekolicine bekova koji i igraju ispod 10min iliti malo al razumeli smo se...

 

U Barseloni je sutirao u El 10/19 52%, u ACB 12/24 44%, a u Partizanu 23/58 39% i u Aba 21/39 53%.

 

Sveukupno u prethodnih godinu dana na velikom uzorku 66/143 iliti 46%. Vise nego odlicno slozicemo se narocito za nekog kome nije forte sut.

 

Kada bi igrao 3/2 kao sto je uglavnom u Barsi (mada i tamo sam ga vidjao na bekovskim pozicijama tacnije i da je igrao pleja neki mec mozda usred necije povrede ne secam se) sigurno bi bio jos bolji spot up suter i igrao bi bolju odbranu kao sto je igrao u Barsi jer se neuporedivo manje trosio u organizaciji napada i ako bi imao par poena manje prosecno (a ne mora da znaci jer bi trebalo da vise sutira za 3 iz drugog plana no kao plej a takodje moze na prodor iz drugog plana) mislim da bi bio jos korisniji za ekipu odnosno da mu vise lezi ta uloga iako i ovako ima odredjene prednosti i napad ne trpi jer jednostavno ima puno napadackog talenta u timu. Pod uslovom sve da su doveli jos jednog pleja jer nema smisla sad menjati i osloniti se na Avramovica i Madara na pleju.

 

Partizanu iz perspektive dobro guraju u Evroligi i imaju ozbiljne sanse za plej of i imaju najbolji napad u Evroligi nema problema sa Exumom na pleju al moje misljenje da ekipa koja zivi od izolacija i suta za 3 i ima toliki kvalitet u napadu (a nema u odbrani) da moze pobediti svaku ekipu u Evropi na 1 mec ili 2 ali da na 5 meceva ako ne poboljsaju odbranu a narocito timsku da imaju male sanse da odu na f4 ili da pobede Zvezdu na 5 meceva. Ne mora naravno da znaci nista ali u velikoj vecini slucajeva bolje odbrane osvajaju sampionate a ne napad. Videcemo.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, zorex said:

Na osnovu čega ovo tvrdiš? Ja u osvajačima EL u poslednjih 6-7 godina vidim samo Dončića kao floor generala, a on je svakako nadčovek. Vasa i Larkin, De Kolo, Bobi Dikson, Ljulj... niko od njih nije klasičan plej, u smislu o kom se govorilo danas. Pogledao sam jer se ne sećam njegovih partija sa F4, Kampaco učestvovao u osvajanju Realove titule sa 2 skoka i 1 asistencijom ukupno na 2 utakmice. Brutalno. 

 

Tvrdim na osnovu gledanja košarke zadnjih 20 godina, ne samo Eurolige.

Bilo koja ekipa koja je osvojila nešto imala je tog "floor generala", tim lidera, 3D(ulaz, šut,pas) igrača.....nazovi kako hoćeš.

Poslednji primer je španska reprezentacija koja je osvojila zlato zahvaljujući Lorenco Braunu. 

 

Vasina uloga se ne može osporiti i reći da nije imao impact na osvajanje El ili da je imao manje nego Dončić.

Ne kažem da to mora biti klasičan plej, već igrač koji će svojim karakterom, genijalnoscu i kvalitetom napraviti razliku u trenutku kad se lomi utakmica. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, propolis said:

 

Tvrdim na osnovu gledanja košarke zadnjih 20 godina, ne samo Eurolige.

Bilo koja ekipa koja je osvojila nešto imala je tog "floor generala", tim lidera, 3D(ulaz, šut,pas) igrača.....nazovi kako hoćeš.

Poslednji primer je španska reprezentacija koja je osvojila zlato zahvaljujući Lorenco Braunu. 

 

Vasina uloga se ne može osporiti i reći da nije imao impact na osvajanje El ili da je imao manje nego Dončić.

Ne kažem da to mora biti klasičan plej, već igrač koji će svojim karakterom, genijalnoscu i kvalitetom napraviti razliku u trenutku kad se lomi utakmica. 

 

to što sada pričaš je malo drugačije od "floor general" kovanice; ona se uvek odnosila na pass-first pleja, koji diktira tempo i pronalazi načine da lomi odbranu protivnika pravovremenim uključivanjem saigrača. da ne idem sad u daleku prošlost phil jacksonovih ekipa ili popovih spursa, postoje i danas načini da se prevaziđe nedostatak opasnog plejmejkera timskom igrom. boston je očigledan aktuelni primer, u evropi verovatno upravo vodeći duo, olimpijakos i real? real pominjem jer rodrigez igra 12mins po tekmi a olimpijakos sam gledao cca 4-5 puta i nisam video nekog ludog pleja kod njih ali im zato lopta teče u napadu k'o ladna voda.

 

igrač koji će svojim karakterom, genijalnošću i kvalitetom napraviti razliku: pa ko ne bi takvog igrača, samo što za takvog igrača zaista nije bitno na kojoj poziciji igra; dovoljno je retka živuljka u ovakvom opisu ( :

 

naravno da je super imati strava pleja ali nikako se ne slažem da to znači neuspeh u plejof seriji, uostalom, zorex ti je naveo euro-primere.

 

e da, nisam roknuo multiqote: vidim da si mi naveo prošlosezonski armani i još jednu ekipu kao primere onih koji su igrali odbranu 40mins. pa zar to samo ne potvrđuje moju tezu da "ko tvrdi da igra difens 40mins, uglavnom laže"? hoću reći, dve od 18 ekipa i nije neki ludi procenat.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, uini said:

 

to što sada pričaš je malo drugačije od "floor general" kovanice; ona se uvek odnosila na pass-first pleja, koji diktira tempo i pronalazi načine da lomi odbranu protivnika pravovremenim uključivanjem saigrača. da ne idem sad u daleku prošlost phil jacksonovih ekipa ili popovih spursa, postoje i danas načini da se prevaziđe nedostatak opasnog plejmejkera timskom igrom. boston je očigledan aktuelni primer, u evropi verovatno upravo vodeći duo, olimpijakos i real? real pominjem jer rodrigez igra 12mins po tekmi a olimpijakos sam gledao cca 4-5 puta i nisam video nekog ludog pleja kod njih ali im zato lopta teče u napadu k'o ladna voda.

 

igrač koji će svojim karakterom, genijalnošću i kvalitetom napraviti razliku ko ne bi takvog igrača, samo što za takvog igrača zaista nije bitno na kojoj poziciji igra; dovoljno je retka živuljka u ovakvom opisu ( :

 

naravno da je super imati strava pleja ali nikako se ne slažem da to znači neuspeh u plejof seriji, uostalom, zorex ti je naveo euro-primere.

 

Vasa jeste floor general i nikad nisam pomenuo poziciju već igrača koji će da stane na loptu koji će svojim karakterom, genijalnošću i kvalitetom napraviti razliku

 

Noun. floor general (plural floor generals) (basketball) A point guard or other player who provides leadership by running the offense.

 

3 minutes ago, uini said:

 

e da, nisam roknuo multiqote: vidim da si mi naveo prošlosezonski armani i još jednu ekipu kao primere onih koji su igrali odbranu 40mins. pa zar to samo ne potvrđuje moju tezu da "ko tvrdi da igra difens 40mins, uglavnom laže"? hoću reći, dve od 18 ekipa i nije neki ludi procenat.

 

 

Kažem da postoje ekipe,a ne koliko ih ima.

Danas se retko koja ekipa odlučuje da selektira i gradi tim na odbrani jer je u trendu ofanzivna košarka i mnogo više se štite ofanzivni igrači što znači da je teže igrati odbranu.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, propolis said:

 

Tvrdim na osnovu gledanja košarke zadnjih 20 godina, ne samo Eurolige.

Bilo koja ekipa koja je osvojila nešto imala je tog "floor generala", tim lidera, 3D(ulaz, šut,pas) igrača.....nazovi kako hoćeš.

Poslednji primer je španska reprezentacija koja je osvojila zlato zahvaljujući Lorenco Braunu. 

 

Vasina uloga se ne može osporiti i reći da nije imao impact na osvajanje El ili da je imao manje nego Dončić.

Ne kažem da to mora biti klasičan plej, već igrač koji će svojim karakterom, genijalnoscu i kvalitetom napraviti razliku u trenutku kad se lomi utakmica. 

 

 

 

 

 

Ovo sto si opisao se ne zove floor general. Floor general je najpriblizniji cistom plejmejkeru. Nekome ko uglavnom ne trosi lopte kad ne mora, organizuje svoju ekipu i generalno cini druge da izgledaju bolje. Ponovicu, u evropi su to Kalatis i Kampaco. Mozda ima jos nekoga.

Link to comment
Share on other sites

Just now, John Terry said:

 

Ovo sto si opisao se ne zove floor general. Floor general je najpriblizniji cistom plejmejkeru. Nekome ko uglavnom ne trosi lopte kad ne mora, organizuje svoju ekipu i generalno cini druge da izgledaju bolje. Ponovicu, u evropi su to Kalatis i Kampaco. Mozda ima jos nekoga.

 

Ako Vasa nije definicija floor generala odustajem od ove rasprave 🙂

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, propolis said:

 

Ako Vasa nije definicija floor generala odustajem od ove rasprave 🙂

 

 

Nije stvar u odustajanju od rasprave, vec ti kazem da vecina ljudi to ne vidi pod tim nazivom. Vasa jeste lider, ali Vasa nije neko ko unapredjuje igrace oko sebe. Vrlo prosto. On je cesto isolation igrac, kao i Larkin. I prilicno ume da bude sebican. To nije floor general. Ali svakako jeste kljucan igrac.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Koja sezona, u kom timu,gde,kada,zašto,kako...je Kampaco postao društvo sa najboljim plejevima Evrope i sveta? I završio u Crvenoj Zvezdi iz Beograda?

 

Kalates i Kampaco u istoj rečenici? 

 

 

 

odoh da nahranim kokoške i pokupim jaja, nisam ja za ovaj svet

 

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, John Terry said:

 

Ovo sto si opisao se ne zove floor general. Floor general je najpriblizniji cistom plejmejkeru. Nekome ko uglavnom ne trosi lopte kad ne mora, organizuje svoju ekipu i generalno cini druge da izgledaju bolje. Ponovicu, u evropi su to Kalatis i Kampaco. Mozda ima jos nekoga.

Kostas Slukas i naravno Milos Teodosic. 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, KockoOblo said:

Koja sezona, u kom timu,gde,kada,zašto,kako...je Kampaco postao društvo sa najboljim plejevima Evrope i sveta? I završio u Crvenoj Zvezdi iz Beograda?

 

Kalates i Kampaco u istoj rečenici? 

 

 

 

odoh da nahranim kokoške i pokupim jaja, nisam ja za ovaj svet

 

 

Nemoj da hraniš kokoške, nego pitaj Želimira zašto mu jedan od trenutno najboljih napada Evrope popuca po šavovima na pojedinim tekmama. 😄 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, KockoOblo said:

Koja sezona, u kom timu,gde,kada,zašto,kako...je Kampaco postao društvo sa najboljim plejevima Evrope i sveta? I završio u Crvenoj Zvezdi iz Beograda?

 

Kalates i Kampaco u istoj rečenici? 

 

 

 

odoh da nahranim kokoške i pokupim jaja, nisam ja za ovaj svet

 

 

Kiselo grozdje.

 

4 minutes ago, Miki28 said:

Kostas Slukas i naravno Milos Teodosic. 

 

Tacno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Za mene floor general i pass first plej nisu isto iako mogu biti objedinjeni u jednom igraču i vrlo često jesu.

Recimo Kalates, Teo, Slukas, Kampaco su oboje . Sa druge strane Zo, Vasa nisu pass first plejmejkeri, ali jesu floor general tip igrača u smislu da diktiraju ritam.

 

Mislim da Partizanu ne nedostaje ni jedno od gore pomenutih mada ne bi škodilo, može se i bez toga. Ono što nedostaje je bazični plejmejking. Npr. da je kup za Partizan igrao Beron umesto Pantera dobili bi nas trideset razlike. Dakle , to su dva igrača sličnog kvaliteta sveukupno, ali bi vama više leglo da imate Berona zbog to malo plejmejkinga koji donosi.

 

Čini mi se da je ta uloga namenjena Papi i on to dobro odrađuje zato mi je bilo čudno što je on otpao za kup, možda zbog neke povrede koju je vukao. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Milos 3.14 said:

Za mene floor general i pass first plej nisu isto iako mogu biti objedinjeni u jednom igraču i vrlo često jesu.

Recimo Kalates, Teo, Slukas, Kampaco su oboje . Sa druge strane Zo, Vasa nisu pass first plejmejkeri, ali jesu floor general tip igrača u smislu da diktiraju ritam. 

 

Ovo je zanimljivo... Nekako sam uvek razmišljala o floor generalu kao pass first plejmejkeru, tj. igraču koji diktira ritam čisto kroz plejmejking. Baš ću razmisliti o ovome.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, DameTime said:

 

Nemoj da hraniš kokoške, nego pitaj Želimira zašto mu jedan od trenutno najboljih napada Evrope popuca po šavovima na pojedinim tekmama. 😄 

 

Oće dumru, ako ih ne hranim. Cenim da Želimir leže i ustaje sa Kampacom u mislima, pije prvu jutarnju i kune Savića što takvog megacara košarkaške igre nismo doveli u KKP.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, KockoOblo said:

 

Oće dumru, ako ih ne hranim. Cenim da Želimir leže i ustaje sa Kampacom u mislima, pije prvu jutarnju i kune Savića što takvog megacara košarkaške igre nismo doveli u KKP.

 

Ovo si samo ti istripovao. Niko ne tvrdi da Zoc pati sto nema Kampaca, makar ja to ne vidim. Jednostavno tema je tip igraca, a Kampaco je jedan od retkih floor generala u danasnjoj kosarci. Ta rola u principu i odumire, slicno kao i centri teskasi.

Link to comment
Share on other sites

Just now, KockoOblo said:

 

Oće dumru, ako ih ne hranim. Cenim da Želimir leže i ustaje sa Kampacom u mislima, pije prvu jutarnju i kune Savića što takvog megacara košarkaške igre nismo doveli u KKP.

 

Ne ustaje i leže sa Facuom u mislima, ali smo do istog došli samo zato što smo raspravljali o tome kako je Partizanov napad de facto fenomenalan, sve dok šljaka po prvobitnim zamislima. Čim se promeni neka varijabla u utakmici, dešava se da taj napad pukne i kad jednom pukne često bude situacija da ni Panter, ni Exum ni Leday ne vade iz kanala (bez obzira na neosporan individualni kvalitet). Tako da je korisno imati tog igrača koji će pomoći da tim ne završi u konopcima; u suštini mene to "muči" a odgledala sam dosta vaših utakmica ove sezone. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DameTime said:

 

Ovo je zanimljivo... Nekako sam uvek razmišljala o floor generalu kao pass first plejmejkeru, tj. igraču koji diktira ritam čisto kroz plejmejking. Baš ću razmisliti o ovome.

 

To i jeste primarna misao kada se kaze floor general. E sad ko ce kako to da tumaci nije nesto o cemu mogu inteligentno da raspravljam. Ja mogu da mislim da je mesec u stvari plakat, nalepnica...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Brat od Korneta said:

 

Nije mu sut forte jer nije bek suter ali za ovih godinu dana ima bas dobre procente i ne mozemo reci da je los suter, zapravo je vrlo dobar da ne kazem odlican.

 

46 bekova u ligi sutiraju vise od Exuma prosecno a u ligi imas oko 110-115 bekova sto mu dodje neki prosek sa sutiranjem 2.5 po mecu nije bas tako malo jer 4+ suta po mecu uzima tek oko 25 bekova u ligi samo a ima ih skoro puta 5 ukupno. Dobro ima tu nekolicine bekova koji i igraju ispod 10min iliti malo al razumeli smo se...

 

U Barseloni je sutirao u El 10/19 52%, u ACB 12/24 44%, a u Partizanu 23/58 39% i u Aba 21/39 53%.

 

Sveukupno u prethodnih godinu dana na velikom uzorku 66/143 iliti 46%. Vise nego odlicno slozicemo se narocito za nekog kome nije forte sut.

 

Kada bi igrao 3/2 kao sto je uglavnom u Barsi (mada i tamo sam ga vidjao na bekovskim pozicijama tacnije i da je igrao pleja neki mec mozda usred necije povrede ne secam se) sigurno bi bio jos bolji spot up suter i igrao bi bolju odbranu kao sto je igrao u Barsi jer se neuporedivo manje trosio u organizaciji napada i ako bi imao par poena manje prosecno (a ne mora da znaci jer bi trebalo da vise sutira za 3 iz drugog plana no kao plej a takodje moze na prodor iz drugog plana) mislim da bi bio jos korisniji za ekipu odnosno da mu vise lezi ta uloga iako i ovako ima odredjene prednosti i napad ne trpi jer jednostavno ima puno napadackog talenta u timu. Pod uslovom sve da su doveli jos jednog pleja jer nema smisla sad menjati i osloniti se na Avramovica i Madara na pleju.

 

Partizanu iz perspektive dobro guraju u Evroligi i imaju ozbiljne sanse za plej of i imaju najbolji napad u Evroligi nema problema sa Exumom na pleju al moje misljenje da ekipa koja zivi od izolacija i suta za 3 i ima toliki kvalitet u napadu (a nema u odbrani) da moze pobediti svaku ekipu u Evropi na 1 mec ili 2 ali da na 5 meceva ako ne poboljsaju odbranu a narocito timsku da imaju male sanse da odu na f4 ili da pobede Zvezdu na 5 meceva. Ne mora naravno da znaci nista ali u velikoj vecini slucajeva bolje odbrane osvajaju sampionate a ne napad. Videcemo.

@bold

Preciznije je reći: Nije bek šuter jer mu šut nije forte.

 

Njegovi procenti iz Barse prošle sezone  su isto toliko merodavni kao i Trifunovićevi iz ove (10/19 za 3 u EL i 24/53 u ABA, ukupno 47.2%), a ne vidim da se igde piše da bi Trifke trebao da uzima više šuteva generalno, a posebno za 3. Na stranu što ABA skoro da nije nikakvo merilo zbog kvaliteta odbrana koji se tamo prezentuje. Do sada u sezoni, Exum je na samo 4 od 23 utakmice koliko je odigrao uzeo 5 ili više šuteva za 3 i procenat mu je 38%. Na čak 17 od 23 utakmice je uzeo 3 ili manje trojki po meču, a sve to na solidnu prosečnu minutažu od 23 minuta. U KKP je tek peti po procentu šuta, iza Puntera, LeDaya, Trifketa i Anđušića, tu negde u rangu sa Madarom i Nunnallyjem. A 4 od 6 nabrojanih igrača uzima češće šut za 3 od njega. Dakle, jasno je da njegov šut za 3 nije prva opcija, ni individualno ni timski. Da može nekog da zatrpa ako mu se bezobrazno ide ispod bloka kao nekada Calathesu - naravno da može, ali to isto može i ogroman broj igrača na skoro svim pozicijama u EL zbog koncentracije ofanzivnog kvaliteta prisutnog u EL, naročito od ove sezone. Praviti od njega nekog 3/2 tweenera sa 5+ uzetih trojki na meču je upitno iz nekoliko razloga. Prvo, ne postoje naznake da bi se njemu procenti povećali uzimanjem uloge volume šutera, a drugo - KKP već ima nekoliko igrača sličnog tipa koji su pouzdaniji šuteri za 3. Treće i najvažnije, uzimanjem lopte Exumu, ona bi morala da se poveri nekom drugom, a znamo da niko osim Madara i donekle Avramovića ne može da se pohvali ne znam kakvim handlom, pa bi Exumove 2 izgubljene lopte po meču narasle na 3, 4 ili više za bilo kog drugog ko bi tu loptu uzeo u ruke.

 

Da ponovim, nije Exum problem. Ovo što igra kod Željka je jako blizu njegove idealne uloge. On je po meni najkvalitetniji igrač i lider, srce i moror ove ekipe. "Problem" je selekcija na spoljnim pozicijama koja forsira tačno određen stil igre u napadu, gde skoro da nema plana B. Ta neka fleksibilnost u igri koja nedostaje Partizanu da bi se pošibao ozbiljno za Final4 već ove sezone je i malo i mnogo, zavisi kako ko gleda na stvari. Neko bi se zadovoljio ulaskom u Top8, neko samo sa F4, a nekome je i ovo do sada super. KKP ima mnogo više prostora za napredak u odbrani in general, posebno kod 1 na 1 situacija i kod zaštite reketa. Defanzivne timske kretnje su bolje nego sa početka sezone, ali idalje nedovoljno dobre da bi se u odbranu moglo pozdati kada šut stane.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, KockoOblo said:

 

Oće dumru, ako ih ne hranim. Cenim da Želimir leže i ustaje sa Kampacom u mislima, pije prvu jutarnju i kune Savića što takvog megacara košarkaške igre nismo doveli u KKP.

Nema potrebe za ovakvim ironicnim upisima. Facu je odlican igrac.

Evo da ga vi imate, Lesor bi jos bolje izgledao. 

 

I da Kalates je precijenjen igrac, luzer. To sto on vrti pik po cio dan i asistira ne znaci da je lider. Uvijek mi daj Facua prike Kalatesa. 

9 minutes ago, DameTime said:

 

Ne ustaje i leže sa Facuom u mislima, ali smo do istog došli samo zato što smo raspravljali o tome kako je Partizanov napad de facto fenomenalan, sve dok šljaka po prvobitnim zamislima. Čim se promeni neka varijabla u utakmici, dešava se da taj napad pukne i kad jednom pukne često bude situacija da ni Panter, ni Exum ni Leday ne vade iz kanala (bez obzira na neosporan individualni kvalitet). Tako da je korisno imati tog igrača koji će pomoći da tim ne završi u konopcima; u suštini mene to "muči" a odgledala sam dosta vaših utakmica ove sezone. 

Tako je. Evo Facu je sa 2 poena prelomio utakmicu sa Megom u 3/4. Tih 5-6 minuta sto je bio ma terenu je usmerilo utakmicu, kako je par puta nasao Dobrica samog ispod kosa, zarotirao par p&r sa Lukom i otvorilo se.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...