Jump to content

Rat u Ukrajini - anketa


Dragan

Čiju stranu u ovom ratu podržavate i zasto ?  

54 members have voted

  1. 1. Čiju stranu u ovom ratu podržavate?



Recommended Posts

Posto je bilo reci o nekim anketama i istrazivanjima javnog mnjenja u Srbiji, mozda bi bilo interesantno videti,

koja je statistika ovde na forumu u pogledu ove specijalne operacije u Ukrajini.

Sigurno bi bilo interesantno i cuti ukratko razlog odredjenog odabira.

Link to comment
Share on other sites

 

U RL, ovakvo pitanje bih shvatio kao uvredu, naravno, da je upućeno meni od nekog ko me bar malo poznaje. (Ajde, onako, zašto bih podržavao nečiju stranu, podržavam Ukrajinu jer je žrtva agresije, a šta je ukrajinska strana, šta ruska, mnogo je široko i podložno nagađanjima i subjektivnim tumačenjima.)

Možemo pričati o okolnostima, šta je moglo a nije, šta je trebalo, šta je moralo, šta se deševa, kakve ko interese ima, šta će biti, ko će izvući korist a ko kraće drvce, ništa ne može da opravda golu agresiju, čak se dovodi u pitanje mentalno stanje onoga ko je pokrenuo, šta je očekivoa, dokle je spreman da ide.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ukrajinu. Razlog sledeci.

 

Da ne zalazim daleko u istoriju i u mitove, da krenem od raspada SSSR kada su svi resili da sutnu Gorbacova i da krenu da se bave konverzijom privilegija u imovinu. Ko jos mari tada za drzavu i kako ce da uredi odnose sa susedima kada je grabez ono sto je interesantno.

 

I onda kada su se dovoljno nakrali i nakupovali nekretnina po Londonu i egzoticnim destinacijama, onda im je palo na um da se igraju slona u staklari koji cita mitove predaka. I tako im se ucinilo da je najbolje da na vlast u Ukrajini instaliraju grupu razbojnika koja krade sve sto im padne pod ruku, a za uzvrat radi u interesu Rusije. I naravno da to nije dugo trajalo i da su najureni ne samo sa vlasti, vec iz zemlje.


Kada im je propao taj plan, onda uspevaju 2014, dok jos nisu obavljeni izbori i uspostavljena vlast u Ukrajini, da anektiraju deo teritorije i organizuju u saradnji sa lokalnim pariotama referendum o samoopredeljenju. Ali Rusi ne priznaju da su izvrsili aneksiju, vec kazu "mi s'tem nemamo nista, to su gradjani Ukrajine samoinicijativno uradili". Rusi su im samo doturili neko topce i tenkce preko plota da se dobacuje granatama preko glava jadnih civila koji nisu ni znali ko ih granatira.


I tako su se oni igrali od 2014. dok najzad Rusi nisu izgubili strpljenje 24. februara 2022.i rekli "pa dokle ce Ukrajina zlocinacki da izvodi vojne operacije na svojoj sopstvenoj medjunarodno priznatoj teritoriji".


Aha, Nato... 2014. kada su Rusi oteli Ukrajini deo zemlje, ovi su se prirodno obratili najvecem neprijatelju Rusije - Amerikancima... i tako Obama obecao neku mizeriju od pomoci u naoruzanju i opremi koja je vremenom postajala sve veca i znacajnija. I tako su Rusi malo po malo, sve vise svoju bracu gurali u ruke neprijatelju. 


Ako je rat i nasilje posledica ocaja i neznanja da se na drugi nacin resi problem, onda je ocigledno da su Rusi siledzije potpuno nesposobni da bez nasilja diplomatskim putem rese problem. A kada je rec o propagandi, tu su u kamenom dobu, odnosno u Staljinovom dobu.


Dakle katastrofa. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Neutralan zato sto prezirem bilo kakav rat bilo gde i ono sto donosi sa sobom: unistavanje i zrtve.

Ukrajina je zrtva pre svega svojih lokalnih oligarha i svoje nesposobnosti da ih stavi pod bilo kakvu kontrolu od nezavisnosti do sada.

Korupcija, nacionalizam i kriminal su tu zemlju, na zalost, doveli u stanje da umesto toga da bude bogata - se bori za opstanak.

Da su uspeli to da  obuzdaju, ne bi im danas trebao ni NATO, ni EU - bili bi ekonomski jaci od vecine clanica istih.

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dragan said:

Posto je bilo reci o nekim anketama i istrazivanjima javnog mnjenja u Srbiji, mozda bi bilo interesantno videti,

koja je statistika ovde na forumu u pogledu ove specijalne operacije u Ukrajini.

Sigurno bi bilo interesantno i cuti ukratko razlog odredjenog odabira.

 

Nećeš dobiti tačne podatke. Neki stvarno misle da su neutralni a neki jednostavno nemaju snage da se izjasne kako stvarno misle jer znaju da je ta njihova pozicija neodbranjiva.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Kronostime said:

Neutralan zato sto prezirem bilo kakav rat bilo gde i ono sto donosi sa sobom: unistavanje i zrtve.

Ukrajina je zrtva pre svega svojih lokalnih oligarha i svoje nesposobnosti da ih stavi pod bilo kakvu kontrolu od nezavisnosti do sada.

Korupcija, nacionalizam i kriminal su tu zemlju, na zalost, doveli u stanje da umesto toga da bude bogata - se bori za opstanak.

Da su uspeli to da  obuzdaju, ne bi im danas trebao ni NATO, ni EU - bili bi ekonomski jaci od vecine clanica istih.

 

Posteno si se izjasnio ali nista se ne bi dogodilo ni da si rekao da podrzavas ruski upad na ukrajinu jer sve sto si napisao to je kao podrska rusiji da udje u tudju zemlju i resi korupciju, nacionalizme i obogati ukrajinu...da li isto kao sto je resila svoje oligarhe, svoju korupciju, svoju putinovu diktaturu ...itd. Znaci ukr nije zrtva ovog rata vec zrtva svoje nesposobnosti?

 

Pa mozda i jesi u pravu, mozda je Putin iskreno zeleo da Ukrajini bude bolje nego Rusiji...ili bar onim ukrajincima koji govore ruski...

Ali zvuci bas glupo, ma nenormalno.

 

Inace biti neutralan iz razloga sto rat donosi unistenje i zrtve - pa ko je izazvao unistenje i zrtve? Kakva neutralnost tu? Ali znam, nato je tu nesto brljao, upropastio, rusi dosli da spasavaju i ociste i eto - desilo se....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nautralan. Pre svega jer prezirem rat, jer sam u dusi pacifista. Meni je jedna jedina zrtva rata teza nego li svi geopoliticki ciljevi svih vladara ikada u istoriji planete. Ali to sam ja.

 

Ali o cemu se izjasnjavamo? O podrsci drzavama dve sukobljene strane ili o podrsci narodima? Jasno je da niko pri zdravoj svesti ne moze podrzati ono sto je uradio Putin. Ali isto tako, valjda je jasno sta se spremalo od strane zapada? Najgluplji ovde ispali su Ukrajinci, to jest njihovo rukovodstvo. Najgluplji ili najpokvareniji u zavisnosti od toga jesu li ili nisu bili svesni sta ce im se desiti.

 

Sto se naroda tice, saosecam sa oba, kao sto nikad nisam mrzeo Hrvate u "nasem" ratu. Nametnut je tada, nametnut je i sada. Niko normalan nije za ubijanje, ali sila boga ne moli. Prema tome, moja zelja je da se ludilo sto pre zavrsi, a onda da Ukrajinci izaberu malo pametnijeg lidera sebi. Ne zapadnjacku podguznu muvu, vec drzavnika od integriteta.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

I ja prezirem rat. To logickim sledom podrazumeva da ne mogu biti neutralna. Prezirem rat => osudjujem agresora. 

Sto rece onomad predsednica Evropskog parlamenta, izmedju pozara i vatrogasaca nema neutralnih. 

 

 

  • Like 13
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, NikadProtivKaline said:

forum ipak bolji reprezent srbadije nego sto sam mislio
neutralnost pre svega

Nekada davno, u vreme Gedze, na starom forumu B92, vodila se prepirka izmedju "dve Srbije", progresivne i domacinske.

Iako smo mi progresivci bili u vecini, domacini su na kraju pobedili, sto se vidi i u danasnjoj Srbiji, a mi smo se odselili na truli Zapad.

Sve to mi je ogadilo medijsku scenu Srbije, a posto nisam vise morao da imam direktni fizicki kontakt, nisam vise ni pratio sta se dogadja.

Neko je vec opisao kakva je kaljuza postao B92 portal, pa sam mislio da je ovo ovde neki njegov ogranak, medjutim na srecu sam se prevario

i svidja mi se duh slobode i nezavisnosti ovde. Vise razuma i razumevanja nego u ostatku Srbije.

 

Sto se tice Ukrajine stvar je jasna.

- nicim izazvan napad na jednu suverenu drzavu, masovno ubijanje civila, razaranje gradova, sela i prirode

- svi "razlozi" za napad su se pokazali kao lazni i izmisljeni (NATO blablabla; formalno prosiren, pre napada fakticki nikada slabije vojno prisutan u Evropi,

sa nikakvim naznakama napadacke orjentisanosti)

- neki od pravih razloga su pokusaj otimanja teritorije i prirodnih bogatstava (ili barem uspostavljanje marionetske vlade i unistavanje potencijalne konkurencije)

kao i pokusaj zatiranja ukrajinske nacionalnosti

 

Na zalost, stanje na terenu je neizvesno, ali nadam se totalnom proterivanju Rusa iz Ukrajine i padu zg rezima.

Pored uzasnih posledica, po ljude i ekonomiju, pozitivno je ujedinjenje Evrope, pristup Finske i Svedske u NATO i slabljenje ruskog mafijaskog sistema.

 

U Srbiji se dosta poredi situacija u Donbasu i na Kosovu (sa neverovatnim spinovima), ali ce pre biti da stoji usporedba Donbasa i Krajine, sa vec poznatim ishodom.

Verjem da mnogi Donbasani vec sada proklinju one svoje (i naravno ubacene Ruse, podstrekace) i da bi im bolje bilo da su politickim putem pokusali ostvariti svoja prava u Ukrajini, kao sto su verovatno i Srbi mogli bolje proci da ih se nije huskalo i da su ostali i priznali Hrvatsku kao drzavu.

 

PS

Opcija "neutralan" je namerno stavljena - kao alibi. 🙂

Sledece pitanje je naravno - podrzavate li dostavljanje oruzja Ukrajini u cilju odbrane.

Gandi, pacifizam, mir, cvece i kolacici ...

Na hrvatskom forumu je odnos 401 : 48 (89.1 : 10.9% ; jedan je zabunom izabrao opciju koju nije hteo).

Pocetkom marta je bilo 542 : 86 (86.3 : 13.7%).

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ukrajinsku, naravno. 

 

Dosta toga stoji za Zelenskog što se napiše na forumu, ali to opet ne povlači za sobom nikakvu neutralnost.

 

@DraganKad već praviš anketu, treba da definišeš šta tačno podrazumevaju ponuđeni odgovori? Šta tačno podrazumevaš pod neutralnom opcijom kao "alibijem"? Ovako baš podseća na one besmislene b92 ankete.

Edited by DameTime
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, DameTime said:

Ukrajinsku, naravno. 

 

Dosta toga stoji za Zelenskog što se napiše na forumu, ali to opet ne povlači za sobom nikakvu neutralnost.

 

@DraganKad već praviš anketu, treba da definišeš šta tačno podrazumevaju ponuđeni odgovori? Šta tačno podrazumevaš pod neutralnom opcijom kao "alibijem"? Ovako baš podseća na one besmislene b92 ankete.

Ponudjeni odgovori bi trebali biti intuitivno jasni.

Za Ukrajinu - Rusija je brutalni agresor, koji je bez stvarne nuzde napao suverenu drzavu i treba da bude vracena na pocetne pozicije;

podrzavanje recju (kao na forumu) i delom (pomoc izbeglicama, politicko delovanje u svojoj drzavi, za svu mogucu pomoc Ukrajini).

Slabljenje mafijaskog rezima zg-a i njegove operativne moci.

 

Za Rusiju - Rusija do Tokija, nek kosta sta kosta; smrt NATO-u (i EU), sloboda narodu.

 

Neutralan, alibi za one koji u stvari navijaju za Rusiju, iz bilo kog razloga (na pr. neki Srbi sa Kosova bi mogli biti neutralni, jer ...NATO, Zelenski, korupcija u Ukrajini, nacisti...), ali se pomalo stide da stanu na stranu ociglednog agresora.

Drugi su mozda u dubini duse gandijevci, pacifisti, misle da pregovori nemaju alternativu (makar se gradovi neprekidno bombarduju, zamisli gde - u Ukrajini), deca cveca i tako to. Za njih, evo jednog secanja iz osnovne.

 

Bilo je to u 6-7 razredu osnovne. Dobili smo dva ponavljaca, jedan cak 2 godine stariji od nas, za glavu visi i puno snazniji.
Poceli su naravno odmah da kinje sve u razredu, na pr. jednog decka su, naglavacke drzali kroz prozor drugog sprata skole.
Krenuli jednom i na mene. Jednog sam pokusao udariti pesnicom i promasio, raskrvavio ruku i ogulio zid.
Na drugog sam bacio stolicu sa metalnim ramom, iz sve snage i ne gledajuci gde cu ga pogoditi (tada jos nisam bio duhovan).
Nakon sto su zakljucili da sam lud i da cu radije izginuti nego da me kinje, desilo se nesto neocekivano - nikoga vise nisu dirali.
Mi smo im pomagali da nesto nauce i prodju razred, a oni su nas stitili od siledzija iz drugih razreda.

Jednog od ona dva ponavljaca, koji je neko vreme napravio srednje uspesnu karijeru kriminalca, da bi se nakon toga smirio, sam sreo 20-tak godina kasnije.
Igrao se sa sinom na gradskom trgu i pokazao neocekivani respekt i prijateljske osecaje spram mene, bivseg neprijateljskog ludaka.

Edited by Dragan
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Dragan said:

Ponudjeni odgovori bi trebali biti intuitivno jasni.

Za Ukrajinu - Rusija je brutalni agresor, koji je bez stvarne nuzde napao suverenu drzavu i treba da bude vracena na pocetne pozicije;

podrzavanje recju (kao na forumu) i delom (pomoc izbeglicama, politicko delovanje u svojoj drzavi, za svu mogucu pomoc Ukrajini).

Slabljenje mafijaskog rezima zg-a i njegove operativne moci.

Za Rusiju - Rusija do Tokija, nek kosta sta kosta; smrt NATO-u (i EU), sloboda narodu.

Alibi za one koji u stvari navijaju za Rusiju, iz bilo kog razloga (na pr. neki Srbi sa Kosova bi mogli biti neutralni, jer ...NATO), ali se pomalo stide da stanu na stranu ociglednog agresora.

Drugi su mozda u dubini duse gandijevci, pacifisti, misle da pregovori nemaju alternativu (makar se gradovi neprekidno bombarduju, zamisli gde - u Ukrajini), deca cveca i tako to.

 

Grešiš, ne bi trebalo da budu. Dala sam ti prijateljski savet ako želiš da ova anketa ima nekog smisla, a ne da bude klikbejt anketa sa b92. Pitanje si postavio ti, sa određenim ciljem, a s druge strane si osoba sa svojim stavovima, uverenjima itd.

 

Kao što su u formalnim istraživanjima formulacije pitanja (da ne kažem operacionalizacije fenomena) obojene teorijskim gledištima, u ovom slučaju je to obojeno tvojim stavovima. I sve to ne mora nikom da bude intuitivno jasno.

 

Vidiš kako si mogao lepo da definišeš ponuđene odgovore. A sada zamisli da je neko označio da podržava Ukrajinu, ali recimo ovaj deo tvoje formulacije smatra potpuno nebitnim - Slabljenje mafijaskog rezima zg-a i njegove operativne moci. To bi značilo da tvoji rezultati neće biti baš validni, jer bez formulacije odgovora svako je odgovarao iz svoje vizure, a tuđa vizura podrške Ukrajini se ne mora preklapati s tvojom.

Link to comment
Share on other sites

Sorry, ovo nije naucno istrazivanje, niti anketa sa "ozbiljnom" namerom.

Jasno je od pocetka da uzorak nije reprezentativan i da je premali (to je ujedno, koliko vidim za sada najveca mana foruma - kvantitet;

na hrvatskom je glasalo njih ~ 600; inace 350 000 clanova... pitanje - zasto je ovaj forum tako malobrojan ? koji je najveci u Srbiji ?)

 

Tvoje zamerke stoje i prihvatam ih kao dobronamerne, ipak vecina je shvatila o cemu se u sustini radi

i moze posluziti "da svaka zverka pokaze svoj trag", mada se vi vec dobro znate medjusobno.

Oni koji hoce da poprave validnost mojih pitanja, mogu ovde da daju dopune, na pr. glasao sam za Ukrajinu, ALI...

PS

Nije moguce da jos niko nije glasao za majcicu Rasiju !?

Edited by Dragan
Link to comment
Share on other sites

A sa kakvom je namerom onda? 😄 Ako se diskusiji na temi pristupa ozbiljno, zašto ne bi i anketi? Možda je moja profesionalna deformacija da reagujem na to što se u poslednje vreme anketira sve i svašta, dok ljudi ni ne znaju šta pitaju.

 

Otkriću ti tajnu, mnoga naučna istraživanja (većina, zapravo) nemaju reprezentativne uzorke. Tako da to nije neki problem. Ja bih ovome ozbiljno pristupila jer se ne pitamo koji tim će osvojiti NBA ligu ili Premijer ligu, nego nešto ozbiljnije.

 

Između ostalog sam ostavila komentar jer je neko gore već spomenuo da je jako teško reći šta je ukrajinska a šta ruska strana, odnosno da je to podložno subjektivizaciji. Što se tiče brojki, neće ti to biti problem, nego što će glasati uglavnom oni koji redovno komentarišu na toj temi, a tu se uglavnom zna ko je na čijoj "strani". Oni forumaši koje ne zanima retko i zalaze na ovaj deo foruma.

Link to comment
Share on other sites

OK, hajde daj predlog kako bi izgledala korektna anketa.

PS

U jednom romanu procitah kao odgovor na pitanje "zasto smo na ovom svetu ?" - "zbog zabave i ucenja".

Posto nisam optimista da se na forumima (koji nisu strucni) moze puno nauciti, onda zabava (i pomalo proucavanje). 🙂

Edited by Dragan
Link to comment
Share on other sites

Pa rekla sam već u prvom komentaru, sve što je trebalo jeste da se daju pojašnjenja tj. tvoja viđenja (kao autora ankete) opcija koje si ponudio.

 

Mislim da forum može da posluži kako za razmenu informacija (dakle neku vrstu učenja) tako i za zabavu, ali to zavisi od forumaša koji kreiraju sadržaj.

Link to comment
Share on other sites



I ja prezirem rat. To logickim sledom podrazumeva da ne mogu biti neutralna. Prezirem rat => osudjujem agresora. 
Sto rece onomad predsednica Evropskog parlamenta, izmedju pozara i vatrogasaca nema neutralnih. 
 
 


Zaboravila je samo da pomene piromane....

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...