Jump to content

gerijatrija? za nas matore...


zoran59

Recommended Posts

Mama je 10 godina pre nego sto je umrla prenela stan na mene (tata je vec ranije umro), ali njena rec je za mene bila svetinja

(sto se tice stana, inace nis je nisam slusao :)).

Da je htela da ga proda, prodao bih ga, da je htela da pokloni nekom, poklonio bih ga ...

 

Edited by Dragan
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Pletilja said:

Bravo! Bas ovih dana pricam sa prijateljicama da se sve tri preselimo u neku lepu banju, zakupimo stancic i uzivamo. One bi da se odmore od sinova, snaja i unucica koji polako ulaze u pubertet a ja bih da odem odavde. Sitan problem je sto jedna od nas 3 ima supruga koji hoce da podje sa nama tako da sad radimo na resavanju te sitnice. Ko je spominjao arsenik i stare cipke?

BVkDCGP.gif

Link to comment
Share on other sites

Pletilja me podsetila na još jedan aspekt života u starije dane, grad ili selo. Sebe mogu da vidim samo u gradu gde postoji razvijen gradski transport, gde je blizu prodavnica, bolnica, gde može da se ode u muzej, na koncert, u park.

Imam dva primera, jedan je rodjaka u Belgiji, ima divnu kuću i plac, pogled na prelepo dolinu sa kravicama na proplanku i srednjevekovnom crkvom čiji vrh para nebo. Obožavam vreme provedeno tamo, videla sebe kako živim tamo, a onda reality hits, šta ako ne mogu da vozim, da odem do bolnice, nabavku hrane. Ona je neverovatna za svoje 92 i u stanju da vozi, ali dokle. Drugi primer je prijatelj ovde. Prodao je kuću kad su cene otišle preko vrednosti, kupio kuċu na severu u nekom selu za trećinu one koje je prodao. I sad, nastaju problemi, kad moraju kod doktora, za najbliže mu je potrebno preko sat vožnje, a do ovde oko 5. Saznali su da je jako vetrovito, dosta hladno zimi, a žena ima problema, pa nakon dve i nešto godine priznaje da su pogrešili, hoće da proda kuću. Ženu je poslao da prezimi u DC, iznajmio joj stan, pa da bude bliže ćerki. Ponekad je dobro videti kako se drugi ophode, pa da naučiš ponešto.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/4/2024 at 6:20 PM, C.F. said:

Meni je jako žao što je situacija u Srbiji takva kao što jeste. Zaista mi izgleda kao veliki problem da bi tamo živela kao penzioner. Videla sam kako izgledaju bolnice, kako je komplikovan sistem sa uputima, čekanjem. Jednostavno, ne vidim uz sav novac koji imam, da bi to pomoglo. Finansije mogu da olakšaju dosta, ali to nije dovoljno. Potrebna mi je sigurnost da ću imati dobru negu ako zatreba.

 

U ptpunosti se slazem sa tobom. Nikak ne mogu da shevatim da cu se patiti sa mojom novcem.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam više gde je najbolje nastaviti sa pisanjem...sve teme su mi se pomešale...Sutra rano ujutru idem da operišem oko, a u medjuvremenu da javim kako je to išlo do sada. Ovo činim poredjenja samo, svesna sam da je drugačije i iz sveg srca bih volela da bar nešto od toga može biti sprovedeno i tamo.

Kada je doktorka rekla da je to preostala opcija, ali nema žurbe, brzo sam donela odluku i rekla joj da bih ja rado da to završim ranije. Dali su mi broj osobe koja je zadužena za raspored operacija, pa sam je zvala čim sam se vratila kući. Obavestila me je da doktorka operiše samo sredom i da mogu da biram, ali pošto je to bio utorak, mislim da je bilo prekratko za takvu odluku za sutradan. Izvagala sam obim posla, kada mogu bez mene i zakazala. Odmah su mi poslali email i link da se registrujem online. Ovde su većgodinama popularni ti portali gde se dopisujete sa doktorima ili osobljem. Nakon toga me je zvala par puta, uvek pitala da li imam pitanja, itd. U petak sam primila email sa instrukcijama za pre operacije. Juče su me ponovo zvali, rekli da budem spremna da platim $100 kada dodjem. Danas su me ponovo zvali i odgovarala sam na mnoga pitanja, visina, težina, alergije, predjašnje operacije, istorija bolesti, lekovi i suplementi, ispričasmo se kao drugarice, rekoh joj, uh, zaboravila sam da sredim obrve, nasmejale smo se. Rekla mi je šta da obučem da mi bude komotno, da onaj ko me doveze mora ostati tu sve vreme i voziti me kući. Javljam kad budem mogla iskustvo od sutra. Pozdrav, ostajte mi zdravi!

  • Like 5
  • Love 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, C.F. said:

Ne znam više gde je najbolje nastaviti sa pisanjem...sve teme su mi se pomešale...Sutra rano ujutru idem da operišem oko, a u medjuvremenu da javim kako je to išlo do sada. Ovo činim poredjenja samo, svesna sam da je drugačije i iz sveg srca bih volela da bar nešto od toga može biti sprovedeno i tamo.

Kada je doktorka rekla da je to preostala opcija, ali nema žurbe, brzo sam donela odluku i rekla joj da bih ja rado da to završim ranije. Dali su mi broj osobe koja je zadužena za raspored operacija, pa sam je zvala čim sam se vratila kući. Obavestila me je da doktorka operiše samo sredom i da mogu da biram, ali pošto je to bio utorak, mislim da je bilo prekratko za takvu odluku za sutradan. Izvagala sam obim posla, kada mogu bez mene i zakazala. Odmah su mi poslali email i link da se registrujem online. Ovde su većgodinama popularni ti portali gde se dopisujete sa doktorima ili osobljem. Nakon toga me je zvala par puta, uvek pitala da li imam pitanja, itd. U petak sam primila email sa instrukcijama za pre operacije. Juče su me ponovo zvali, rekli da budem spremna da platim $100 kada dodjem. Danas su me ponovo zvali i odgovarala sam na mnoga pitanja, visina, težina, alergije, predjašnje operacije, istorija bolesti, lekovi i suplementi, ispričasmo se kao drugarice, rekoh joj, uh, zaboravila sam da sredim obrve, nasmejale smo se. Rekla mi je šta da obučem da mi bude komotno, da onaj ko me doveze mora ostati tu sve vreme i voziti me kući. Javljam kad budem mogla iskustvo od sutra. Pozdrav, ostajte mi zdravi!

Imaces vrlo nezgodan look narednih dana - sko je za utehu :classic_biggrin:

 

3HXS.gif

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, C.F. said:

Ne znam više gde je najbolje nastaviti sa pisanjem...sve teme su mi se pomešale...Sutra rano ujutru idem da operišem oko, a u medjuvremenu da javim kako je to išlo do sada. Ovo činim poredjenja samo, svesna sam da je drugačije i iz sveg srca bih volela da bar nešto od toga može biti sprovedeno i tamo.

Kada je doktorka rekla da je to preostala opcija, ali nema žurbe, brzo sam donela odluku i rekla joj da bih ja rado da to završim ranije. Dali su mi broj osobe koja je zadužena za raspored operacija, pa sam je zvala čim sam se vratila kući. Obavestila me je da doktorka operiše samo sredom i da mogu da biram, ali pošto je to bio utorak, mislim da je bilo prekratko za takvu odluku za sutradan. Izvagala sam obim posla, kada mogu bez mene i zakazala. Odmah su mi poslali email i link da se registrujem online. Ovde su većgodinama popularni ti portali gde se dopisujete sa doktorima ili osobljem. Nakon toga me je zvala par puta, uvek pitala da li imam pitanja, itd. U petak sam primila email sa instrukcijama za pre operacije. Juče su me ponovo zvali, rekli da budem spremna da platim $100 kada dodjem. Danas su me ponovo zvali i odgovarala sam na mnoga pitanja, visina, težina, alergije, predjašnje operacije, istorija bolesti, lekovi i suplementi, ispričasmo se kao drugarice, rekoh joj, uh, zaboravila sam da sredim obrve, nasmejale smo se. Rekla mi je šta da obučem da mi bude komotno, da onaj ko me doveze mora ostati tu sve vreme i voziti me kući. Javljam kad budem mogla iskustvo od sutra. Pozdrav, ostajte mi zdravi!

O bože, a ja se raspisala o katarakti.

Čekamo te ❤️

Link to comment
Share on other sites

Evo me. Ne bih trebala da se zamaram i pišem, ali koristim momenat da samo javim da je sve prošlo ok, juče zavoj skinut i terapija sa kapljicama počela. Jesam kupila onaj zavoj za oko pa sam piratkinja! Pametno je štititi oko od povreda. Juče mi bilo malo neobično, u jednom momentu nervoza što ne mogu da radim nešto korisno. Percepcija mi je  iskrivljena, ne smem da se naginjem, ponekad krenem, pa se brzo ispravim, bolje da ne brljam. Danas veċ ne razmišljam o poslu, mirnija sam. Muž donosi kafu u krevet, ispunjava sve želje 😁. Uči Helena od mene.

  • Like 8
  • Love 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, C.F. said:

Evo me. Ne bih trebala da se zamaram i pišem, ali koristim momenat da samo javim da je sve prošlo ok, juče zavoj skinut i terapija sa kapljicama počela. Jesam kupila onaj zavoj za oko pa sam piratkinja! Pametno je štititi oko od povreda. Juče mi bilo malo neobično, u jednom momentu nervoza što ne mogu da radim nešto korisno. Percepcija mi je  iskrivljena, ne smem da se naginjem, ponekad krenem, pa se brzo ispravim, bolje da ne brljam. Danas veċ ne razmišljam o poslu, mirnija sam. Muž donosi kafu u krevet, ispunjava sve želje 😁. Uči Helena od mene.

No, dobro je i drago mi je da je dobro ❤️

Što se muža tiče, nije mu  lako ovih dana, ako se ovo sve završi kako treba, otići ćemo na večeru :ss:

U ponedeljak sam dobila termin za operaciju, 4.3.

Moram reći uz jaku grižu savesti, jer imam osećaj da su me ubacili ranije.

Ja imam prednost kao zaposleno lice, i nijednom nisam pomenula da sam u zdravstvu, ali ipak smo stigli i do toga, jer se vidi preko knjižice.

Treba mi hrpa nalaza, na određivanje sočiva idem 1. marta.

E sad treba proći to :classic_mellow:

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Helena said:

No, dobro je i drago mi je da je dobro ❤️

Što se muža tiče, nije mu  lako ovih dana, ako se ovo sve završi kako treba, otići ćemo na večeru :ss:

U ponedeljak sam dobila termin za operaciju, 4.3.

Moram reći uz jaku grižu savesti, jer imam osećaj da su me ubacili ranije.

Ja imam prednost kao zaposleno lice, i nijednom nisam pomenula da sam u zdravstvu, ali ipak smo stigli i do toga, jer se vidi preko knjižice.

Treba mi hrpa nalaza, na određivanje sočiva idem 1. marta.

E sad treba proći to :classic_mellow:

 

 

Halo @Helena-a ne mozes ti ispraviti krivu Drinu. Po meni je tako kako ti kazes, ali to moje vidjenje je iz inostranstva. Ti zivis u Srbiji i tako se ponasaj. Na zalost to je vasa stvarnost. Moras da gledas sebe a samim tim gledas i na svoju familiju koja zavisi jednim dijelom i od tvojih primanja. Tako gledaj da se sto prije oporavis i da se vratis na posao. Ako sam dobro shvatio jos si uvijek mlada i potrebna si mnogo tvojoj porodici. Glavu gore, i budi i dalje ostra u sveme kao sto si na jeziku(nadam se da me nisi pogresno shvatila). Puno pozdrava sa sjevera🙂

Link to comment
Share on other sites

Hvala za pozdrave, a naročito ono mlada :classic_biggrin:

Zapravo, moja porodica ne zavisi od mene, što se finansija tiče, a svakako ne bi gladovali dok ne počnem da radim.

Na koncu, ja i sad dobijam platu, ne punu, ali dobijam.

Tako da se tu može i diskutovali o drininim krivinama.

Zapravo, ja sam sad prvi put bolesna i više me je to ošamarilo nego bilo šta drugo.

Ni menopauzu nisam ovako doživela, bilo je fizičkih neprijatnosti, ali to nekako nije bolest, i psihički sam podnela dobro.

Sa ovim se teško nosim, baš.

 

  • Like 1
  • Love 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Helena said:

 

Sa ovim se teško nosim, baš.

 

Helena, dusho, 1 sat na odeljenju Klinike za ocne bolesti u Pasterovoj 2 bi vas, s obzirom na vasu dijagnozu, oslobodio svakog straha i strepnje i verovatno biste vec sad odveli supruga na veceru jer ste od svih strahota koje mogu da zadese oko, vi izvukli jednu malu, finu, elegentnu operaciju kataraktice. Bicete budni svo vreme, nista vas nece boleti, sve ce brzo biti gotovo osim sto ce vam se smuciti postoperativni protokol sa 2 vrste kapi koje morate da stavljate na svkih 4 sata. Preporuka je da uzmete neki notes, napravite tabelu i nakon svakog ukapavanja upisete krstic, da se ne zbunite sta ste ukapali i kad. 

Moje levo oko je operisano na univerrzitetskoj klinici za ocne bolesti u Lozani, cuveni dr Zografos mi je ugradio tantalov prsten oko melanoma nakon cega sam prosla protokol proton beam zracenja u Viligenu, centru za nuklearnu medicinu. Paradoks je da sam za manje od 5 nedelja od postavljanja dijagnoze u Bg bila operisana, zracena i vracena kuci sa jako dobrom prognozom jer je melanom otkriven u pocetnoj fazi sto mi je, za sada, spaslo oko. Pamtim pacijentkinju sa klinike u Bg koja je, zbog svadbe sina, odlozila odlazak kod lekara i kojoj je doktor samo mogao da saopsti da je zakasnila i da "oko ide napolje". Tek tako, odete kod oftalmologa jer vam nesto "blinka" u oku, nesto vam se mota po vidnom polju i u roku od 5 minuta pada presuda, oko mora napolje. 

Iskustva iz Lozane i Viligena su tako prijatna, tako utesna da i danas volim da se prisetim zena iz mog Optis tima, sve te procedure, za laika zastrasujuca aparatura u sobi za zracenje, potreba da kao pacijent maksimalno saradjujete sa tehnickim timom, sve je to za mene danas jedna lepa, prijatna uspomena. Sta mi je bilo najteze? To sto sam, zbog brzine kojom sam dobila termine u Lozani i Viligenu, morala kroz sve to da prodjem sama mada je pratnja bila preporucena. Imala sam samo 2 problema: jaka sunceva svetlost koja je probijala najtamnije naocari za sunce i izazivala neprekidno suzenje oka i to sto ja ne mogu da zaspim a da ne spavam na stomaku. Ako bih i uspela da zaspim, ujutru bih se budila na stomaku sa obrazom na jastuku i zamucenim vidom u operisanom oku. Imala sam malu, plasticnu zastitu u povezu preko oka i da nije toga, verovatno bih upropastila sve sto je moderna medicina mogla da uradi za mene. 

Evo vam slicice da vidite bar deo aparature za proton beam zracenje u Viligenu, ovo je samo delic, prostorija je puna masina i pacijent je sam, tehnicki tim je izolovan u sobi sa rentgen aparatima i ekranima na kojima se "cilja" tantalov prsten jer se melanom ne vidi na rentgenskom snimku.Pre ulaska u ovu sobu, radi se parafinska maska da bi se lice zastitilo od zracenja i sam postupak se malo vezba, pacijent mora da zagrize jedan deo aparature jer je ultimativno da se, nakon naciljane pozicije melanoma, pacijet ne pomera par sekundi, bukvalno, ne dise, dok radioaktivni zrak gadja melanom. 

1AaqEDV.jpeg

Nije mi namera da se nadmecem sa vama u bolesti, nikako, samo zelim da na intervenciju odete opusteni, sa cvrstom verom da ce sve biti dobro jer i nema razloga da tako ne bude. A sad bas ozbiljno: ne dramite, katarakta u vasim godinama i nije bolest vec nesto sto je ocekivano u odredjenom zivotnom dobu, jedna benigna slabost dela slozenog mehanizma oka i ja bih je uporedila sa, recimo, promenom gume na tocku automobila? Gotovo ocas posla i budete kao novi. OK?

 

 

Edited by Pletilja
  • Like 6
  • Love 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Slažem se da je tako, da postanemo sebični jer smo koncentrisani na ono kroz šta prolazimo i što na momente izgubimo iz vida kroz šta gore mnogi drugi prolaze. Evo, gore je Helena meni pisala “…a ja se raspisala o katarakti”, odmah sam se osetila krivom, jer ne bih da vagam lakše, teže, a opet, evo i Pletiljine priče, daleko teže od moje, a sve poučno i s namerom da ohrabri i podrži druge koji prolaze kroz slično.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Sunshine State said:

Bravo, g-djo @Pletilja

Zelim Vam dobro zdravlje i dug zivot! 🙂

 

I ja pokusavam da razumem Helenine upise i dramu oko katarakte, sve hocu da napisem:"Zahvali se i Bogu i vragu sto je samo katarakta, zamisli samo kakvih sve ozbiljnih bolesti ima"

Ova priča je davno prešla okvire fizičkog oboljenja.

U utorak punim 56 punih godina i ovo da kataraktom je samo upoznavanje sa starošću i dozvolićeš da imam pravo na to i da o tome naglas razmišljam, a možda se i požalim.

Primedba o drami je i nepotrebna i neumesna.Svi različito reagujemo na različite životne situacije i stanja i zamisli kako bi bilo da sam ja napisala o tvojim dvojenjima gde ćeš živeti "Šta dramiš, kad neko nema nijednu kuću" ili tako nešto korisno.

 

@Pletilja cenim reč, al ko što rekoh, pričam o starotivu, novom padežu :classic_biggrin:

Drugi me prosto teraju, pa ću i ja na Vi, sve najbolje.

@C.F. štoj da velim, a da ne ponovim 🤡

 

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Helena said:

Primedba o drami je i nepotrebna i neumesna.Svi različito reagujemo na različite životne situacije i stanja i zamisli kako bi bilo da sam ja napisala o tvojim dvojenjima gde ćeš živeti "Šta dramiš, kad neko nema nijednu kuću" ili tako nešto korisno.

 

I apsolutno bi bila u pravu, mada ja nisam dramila, vec vise pitala za ideje forumasa.

 

Ovo tvoje bi bilo kao da sam se nekom, ko nema gde da zivi, zalila da imam problem jer ne znam gde bih zivela u nekom od mojih stanova.

 

Razumljivo je da nas hvataju strahovi od bolesti i starosti, ali nekako treba proceniti i prihvatiti sta je ozbiljan problem.

 

Kad mamu od 80 god pitam kako je, pa mi kaze:"Bole me kolena", kazem:"Super, ako je samo to, od toga se ne umire, seti se samo koliko si koraka za 80 godina zivota napravila, bilo bi cudno da ne bole"

 

Btw, tu smo skoro istih godina, tako da ne mislis da ne razumem menopauzu ni neke druge bolesti koje nam stizu u tim godinama.

 

Svako dobro!

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Ne razumijem zasto si toliko svadljiva. Ja nisam neki pisac pa da ti opisem kako sam sa tobom u nekim tvojim problemima. Ali ti ovdje sve popljuva koji su probali da ti nesto kazu. Toliko od mene a sad pucaj i po meni kao sto si po ovim damama sto su iskazale saosjecanje sa tobom. I mali dodatak. Ja mislim da ti imas neki dugi problem. Katarakta je samo okidac svega ovog tvog obracanja ljudima koji su imali veliko razumjevanje za  tvoje probleme oko ociju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Helena said:

Ja nisam uvredila Pletilju i C.F. ako su one to tako shvatile, ja se izvinjavam.

Nisam ni Sunshine, ali mi reći da dramim dok ona samo kaže...

Objasnila sam šta mi je problem.

 

 

Očito, glagolu dramiti dajete različito značenje ti i SS, nikakvo čudo jer ta reč i ne može da se definiše tako precizno i da se tačno izmeri koliko jaka reakcija odgovara određenoj okolnosti. Mogla je da kaže da previše brineš, suviše si uzbuđena, nepotrebno se sekiraš...i svakoj formulaciji bi se lako našla zamerka.

I godine i bolesti, kao i sve drugo doživljavamo subjektivno i ničija ocena, opaska, nije nikakav definitivni kvalifikativan sud, naravno da neće svako isto reagovati kad čuje da imaš 56 godina, neko će ti zavideti neko, znaš već... 

Moja majka je, sećam se dobro, rekla jednoj komšinici koja se požalila na bolove i na 80 godina, a majka kaže vrlo ozbiljno, e da su meni sada 80, letela bi, imala je tada 90, a govorila je i u, otprilike tvojim godinama, eto prože život...

 

 

Edited by Div
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ja sam Pletilja, drama queen. I ja sam Heleni napisala da ne drami, ne  @Sunshine Stateto je bila moja reakcija na Helenino Sa ovim se teško nosim, baš. Zelela sam da je utesim i ohrabrim, ok, preterala sam i zao mi je sto je to postalo predmet neprijatne rasprave. 

Pre godinu dana, kada sam zbog 2 diskus hernije mislila da cu ostati invalid, da je sa mojim zivotom gotovo, poseta komsinice Julijane mi je vratila nadu, doslovce, rekla mi je "Draga, ne dramite, prosla sam kroz to pre 30 godina i evo me sad, mogu volu rep da izcupam, bicete vi dobro". I evo me danas, nije bas da cupam repove volovima ali sam tu, mrdam. 

Glavu gore @Helenabicete vi dobro. 

 

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Helena said:

Ja nisam uvredila Pletilju i C.F. ako su one to tako shvatile, ja se izvinjavam.

Nisam ni Sunshine, ali mi reći da dramim dok ona samo kaže...

Objasnila sam šta mi je problem.

 

Ti nisi nikoga uvredila, al niko nije ni tebe. Jes da preterujes sa strahom od operacije, ali je ovo tema za neobavezan

razgovor, a tu je i dramaturgija jer je zaista tako da recimo ja umirem od straha kada moram kod zubara, a stalno moram.

S druge strane znam da je to nevazno i nikome ( cak ni u svojoj najuzoj porodici) ne dramim oko toga, a zaista su

jako neprijatni zahvati u pitanju. 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Selina said:

Ti nisi nikoga uvredila, al niko nije ni tebe. Jes da preterujes sa strahom od operacije, ali je ovo tema za neobavezan

razgovor, a tu je i dramaturgija jer je zaista tako da recimo ja umirem od straha kada moram kod zubara, a stalno moram.

S druge strane znam da je to nevazno i nikome ( cak ni u svojoj najuzoj porodici) ne dramim oko toga, a zaista su

jako neprijatni zahvati u pitanju. 

 

Bas tako!

 

Ja sam ove nase upise shvatila kao tešenje Helene, u fazonu:"Ma daj, nije to nista, sta dramis", bas kao sto i ti kazes - umirem kad idem kod zubara, i treba mi taj:"Koji ti je djavo, pa nece ti glavu odseci" argument.

 

Naravno, kad su u pitanju stvarno ozbiljne bolesti, tu smo suptilniji....nikad pokojnom Amigu nismo rekl:"Sta dramis", jer ono su ozbiljne borbe.

 

Znam da je svakom njegova muka najveca, lakse je meni da vama svima operisu i srce, nego meni da izvadim zub, ali budimo realni.... 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...