Jump to content

gerijatrija? za nas matore...


zoran59

Recommended Posts

19 hours ago, zoran59 said:

...

A mozda to ima i druge dobre popratne efekte. Nije nemoguce da do onda koliko-toliko ozdravim, pa usput i odem malo na jugoistok. @Kronostime mi je obecao neko prase a @Constantin pominje neku janjetinu u Nisu...

 

 

Health Risks Associated with Meat Consumption: A Review of Epidemiological Studies

 

Recent evidence from large prospective US and European cohort studies and from meta-analyses of epidemiological studies indicates that the long-term consumption of increasing amounts of red meat and particularly of processed meat is associated with an increased risk of total mortality, cardiovascular disease, colorectal cancer and type 2 diabetes, in both men and women.

The association persists after inclusion of known confounding factors, such as age, race, BMI, history, smoking, blood pressure, lipids, physical activity and multiple nutritional parameters in multivariate analysis.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Dragan said:

 

Health Risks Associated with Meat Consumption: A Review of Epidemiological Studies

 

Recent evidence from large prospective US and European cohort studies and from meta-analyses of epidemiological studies indicates that the long-term consumption of increasing amounts of red meat and particularly of processed meat is associated with an increased risk of total mortality, cardiovascular disease, colorectal cancer and type 2 diabetes, in both men and women.

The association persists after inclusion of known confounding factors, such as age, race, BMI, history, smoking, blood pressure, lipids, physical activity and multiple nutritional parameters in multivariate analysis.

 

Eh, Dragane...

 

Ove sve analize i informacije bi bile korisne pre vise decenija - pod uslovom da bih tada imao dovoljno mozga da ih usvojim (verovatno nisam imao).

 

Danas, uzalud. Pusio sam, pio, prezderavao se itd. 50-ak godina. Nista sto danas (ne) uradim mi nece promeniti sudbinu. Naneo sam si dovoljno stete.

I zato hocu da pojedem jos nesto sto mi prija.

 

Podsetio me na kraj '60-ih. Moj deda (strahovito sam ga voleo) je bio u poslednjim stadijima raka, umirao. I moji cale i baka ga nateraju da batali cigarete jer je to stetno. Dali su mu neke bombone da cucla umesto cigareta.

Deda je svejedno umro tri meseca kasnije. Moj stari si nije nikada oprostio - rezultat je bio isti, samo je ocu uskratio ono malo uzitka koji je imao kad vec nije mogao da se digne iz kreveta.

 

Vegetarijanska ishrana bi mi mozda produzila zivot, da sam je usvojio pre 50 godina. No, pros'o voz. Pri kraju sam, bolestan, i hocu jos malo prasetine i janjetine. Ako bude uz gitare i mozda i casu vina, jos bolje. :classic_biggrin:

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Nisam neki stručnjak, ali smatram da se navike mogu promeniti i u starosti ako ti je dovoljno važno. Naravno da je do nas, izgleda mi po @zoran59 pisanju ti zvučiš baš onako, kao da si već sebi stvorio neku sliku budućnosti, pa što bi nešto menjao, kasno je. Dodje mi da te pljusnem lavorom vode. A zašto da ne pokušaš i možda sebe iznenadiš, počneš da se osećaš bolje, dobiješ energiju. Postoji mala moguċnost da bude tako, nema garancije. Po meni bi vredelo probati. Moj brat od strica u L.A. u 65-oj dobio srčani, jeo nezdravu hranu, gojazan, slabo se kretao. Da vidiš kako se sad pazi, oslabio, hoće da živi, kaže. Nije nikada kasno, ne rezignirajte, ponavljate, svejedno umreću, što bi sad menjao. Pa ne menjaj, imaš na to pravo, ali sebično je ako živiš sa nekim pa ti se desi neka nesreća a tvoj partner, deca, unuci budu da gledaju to, manje više bespomoćni.

Nemoj shvatiti lično, veliki broj ljudi najverovatnije slično razmišlja kao ti. A ja sam eto svedok ovoga što prolaze roditelji, pa bar vas da grdim kad je za njih kasno. 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 
Eh, Dragane...
 
Ove sve analize i informacije bi bile korisne pre vise decenija - pod uslovom da bih tada imao dovoljno mozga da ih usvojim (verovatno nisam imao).
 
 
 
Ništa Zotjo..kad dodješ u Niš, vodim te u Čair da grlimo drveće ...da ne razočaramo "pojedinci"....:shake:

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Constantin said:

 
Ništa Zotjo..kad dodješ u Niš, vodim te u Čair da grlimo drveće ...da ne razočaramo "pojedinci"....:shake:

 

Ne dolazi u obzir. Nikakvo grljenje drveca. Mada volim da prosetam sumom, od drveca najvise cenim 2 vrste. Prva je ona koja koja se obradjuje u radionici - imam nesto malo talenta za takav rad i pravim stvari od drveta. A druga je ona koja se koristi kao gorivo za rostilj ili razanj.

Uspesno sam prestao da pusim, ni ne pijem vise k'o nekad, ali neke navike necu da menjam. :classic_biggrin:

 

edit: slovca

Edited by zoran59
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Ne dolazi u obzir. Nikakvo grljenje drveca. Mada volim da prosetam sumom, od drveca najvise cenim 2 vrste. Prva je ona koja koja se obradjuje u radionici - imam nesto malo talenta za takav rad i pravim stvari od drveta. A druga je ona koja se koristi kao gorivo za rostilj ili razanj.
Uspesno sam prestao da pusim, ni ne pijem vise k'o nekad, ali neke navike necu da menjam. :classic_biggrin:
 
edit: slovca
 
Ja sam i dalje aktivan pušač. Ko šiša "forumske Ćute" ...dete od ovcu, kofa špricer i lavor salata, za početak....pa će vidimo za dalje. :high_five:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, C.F. said:

Nisam neki stručnjak, ali smatram da se navike mogu promeniti i u starosti ako ti je dovoljno važno.

................................

 

C.F, ti mi dodjes kao neki psihoterapeut, hvala ti.

 

U tvojem postu, naglasak je (kako sam ga ja doziveo/procitao) na ovome "ako ti je dovoljno važno." A ja moram do gerontoloskog psihijatra jer mi nije vazno. Jedna od definicija mojeg stanja, poznata u psihijatriji, se zove "anhedonija." To je stanje kad ne mozes da uzivas ni u cemu. Nisam bez emocija mogu da placem zbog losih vesti, ali ne uzivam. Kuvam dobra jela iz navike, ali mogao bih da jedem i stiropor i ne bih primetio razliku.

 

Ranije je @Sunshine State primetila, ima ovde USA svakakve hemije i droga. Nadam se da ce mi psihijatar tako nesto prepisati, pa da mozda jos malo uzivam umesto da samo tolerisem.

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Zoki, izvini, nisam shvatila, tj. razumela ozbiljnost tvojih problema. Htela sam da te stimulišem da se aktiviraš pa da se koncentrišeš na neke pozitivne dogadjaje, kao ovaj sa tvojom kći i venčanjem. Umalo ti predložim da odeš do pedikira, na masažu, da te ulepšaju malo. 🙂 Tu smo eto da se družimo, ne zameri.
Juče sam pokušala da ti odgovorim, ali ne znam da li je do foruma ili mog iPada, nisam nikako mogla da udjem u pdf. Stalno mi izlazio neki error message, pa sam odustala.

 

Umreću….suprug mi upravo tekstira iz ordinacije: I passed my dementia test: village, baby, kitchen 😂

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Jos malo o starosti. Ili, kako bi rekla @vilhelmina , kasnijoj srednjoj dobi. Naravno, nije univerzalno, samo je licno iskustvo. Iz kraja '60-ih.

 

Deda je umirao od raka, niti 60 nije doziveo, a baka je jos radila. I ja bih svako jutro, kad bi baka otisla na posao, legao na njeno mesto u bracnoj postelji i ispitivao dedu. Zao mi je sto tada nije bilo magnetofona ili video-rekodera. Dedi je verovatno bilo lakse da ima drustvo, nije mogao da ustane ali je bio savrseno lucidan. A ja sam upijao svaku rec. Detaljna istorija od WW1 (njegovo detinjstvo, bio je 1911. godiste) do '60-ih, sve sam upamtio. Naravno, osim detalja familije, bilo je i politike i mudrovanja o svetu.

 

Voleo bih da tako nesto ostane iza mene. Cerka je "digitalna" generacija, ne cita knjige ni priblizno koliko sam ja. Zivi u Facebook, instagram, tik-tok i slicnom. Ne zna ko su Hemingway ili Dostojevski.

 

A ja bih voleo da ima dete, da se ja posvetim unucetu i barem delom ga usmerim. Koliko jos imam vremena.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zoran59 said:

A ja bih voleo da ima dete, da se ja posvetim unucetu i barem delom ga usmerim. Koliko jos imam vremena.

 

U sećanju većine ljudi, prva pomisao na detinjstvo vezana je za babe i dede, naravno, tu su i roditelji, ali roditelji su ponekad upamćeni kao strogi, oni koji zabranjuju, ograničavaju, teraju, grde, bogamii udare, dede i babe , po pravilu, ne. 

Postoji i mišljenje da babe i dede razmaze previše decu, sve im dozvoljavaju, uče ih pogrešnim stvarima, ima delimično istine u tome ali se ne radi o nemarnosti ili lošojem cilju već većoj opuštenosti, boljem razumevanju, pa i nadoknađivanju onaga što su propustili u periodu odgajanja svoje dece. Nisam imao prilike mnogo da uživam pored baba i deda, samo jedna baba je bila blizu i stalno prisutna, ne u istoj kući, ali u komšiluku, zavidio sam deci koja imaju babu i dedu u kući.

Otac me je tukao kao vola, od njega su se plašila i deca i komšiluka i šire familije, kad je postao deda postao je drugi čovek, beskrajno strpljiv, ako ga unuk pita šta ima iza onog brda, ona kaže idemo da vidimo, ostavi svaki posao koji je započeo, dete za ruku i ode na par sati, usput priča šta je on radio kao dete na tim livadama, u toj šumi, na tom putiću, a deca kao sunđeri, upijaju i pamte, činimi se da i danas , sa 40 godina, pamte svaku rečenicu, svaku priču koju im je deda ispričao.

a, nas je, ako samo podignemo glas na decu, pitao kako možete da grdite dete, ako nešto ne dozvolimo pa se dete rasplače, plače i deda. A, nije imao mnogo godina, bio je u pedesetim kad su se unučići rađali.

Razumem potpuno današnje mlade što su, većina njih, pomerili godine za raženje na 35-40 pa i dalje, ima razloga za to, žao mi je što, ako i njihova deca budu rađala u tim godinama, mnogi neće ni dočekati unučiće, a to je šteta i za njih i za unučiće.

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

On 1/19/2024 at 8:05 AM, mladenvzz said:

...zorane,lamentiraš o starosti.Pa kod vas u Americi su predsjednik i njegov,najvjerojatniji protukandidat u " cvijetu mladosti" u fantastičnoj fizičkoj kondiciji a tek umna....

 

Cak i kad bi ovo bilo ozbiljno i istinito (a nije ni jedno ni drugo), ostaje cinjenica da meni smeta moja dob i zdravlje, a ne njihova kondicija.

:classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

On 1/19/2024 at 3:43 AM, zoran59 said:

Jos malo o starosti. Ili, kako bi rekla @vilhelmina , kasnijoj srednjoj dobi. Naravno, nije univerzalno, samo je licno iskustvo. Iz kraja '60-ih.

 

Deda je umirao od raka, niti 60 nije doziveo, a baka je jos radila. I ja bih svako jutro, kad bi baka otisla na posao, legao na njeno mesto u bracnoj postelji i ispitivao dedu. Zao mi je sto tada nije bilo magnetofona ili video-rekodera. Dedi je verovatno bilo lakse da ima drustvo, nije mogao da ustane ali je bio savrseno lucidan. A ja sam upijao svaku rec. Detaljna istorija od WW1 (njegovo detinjstvo, bio je 1911. godiste) do '60-ih, sve sam upamtio. Naravno, osim detalja familije, bilo je i politike i mudrovanja o svetu.

 

Voleo bih da tako nesto ostane iza mene. Cerka je "digitalna" generacija, ne cita knjige ni priblizno koliko sam ja. Zivi u Facebook, instagram, tik-tok i slicnom. Ne zna ko su Hemingway ili Dostojevski.

 

A ja bih voleo da ima dete, da se ja posvetim unucetu i barem delom ga usmerim. Koliko jos imam vremena.

 

 

Nemoj Zorane taj setni ton, molim te, dužan si mi fotku magnolije, želim da je ti slikaš i ja da vidim. 

Svako ima svoj život, pa tako i tvoja ćerka i treba poštovati njene izbore.

Nekad stavljamo lične želje ispred tuđih.

Nemoj me krivo razumeti, ne govorim ništa loše.

 

I sad kako svakog svoj zub boli-idem u utorak da zakažem operaciju katarakte.

Interesuje me jedna stvar koju mi mogu reći ljudi sa foruma a da su iz Evrope-meni su oba oka oštećena tj zamućena, ali samo levo "opravdava" operaciju, jer desno oko "nije dovoljno oštećeno da podleže trošku Fonda", iako mi je rečeno da će vrlo brzo i ono morati biti operisano.

 

Ne krivim lekare, oni su dužni da poštuju pravila, krivim zakone ove nesrećne države, koja pravi crkve i nacionalne stadione, ali ako je oštećenje 49% posto, ne mogu me operisati.

Jel znate kako je u zemljama u kojima živite?

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Helena said:

.................

I sad kako svakog svoj zub boli-idem u utorak da zakažem operaciju katarakte.

Interesuje me jedna stvar koju mi mogu reći ljudi sa foruma a da su iz Evrope-meni su oba oka oštećena tj zamućena, ali samo levo "opravdava" operaciju, jer desno oko "nije dovoljno oštećeno da podleže trošku Fonda", iako mi je rečeno da će vrlo brzo i ono morati biti operisano.

 

Ne krivim lekare, oni su dužni da poštuju pravila, krivim zakone ove nesrećne države, koja pravi crkve i nacionalne stadione, ali ako je oštećenje 49% posto, ne mogu me operisati.

Jel znate kako je u zemljama u kojima živite?

 

Helena, znam da upadam nepozvan jer nisam iz Evrope. No, onako uopsteno, rekao bih da treba postupiti po preporuci lekara/specijaliste. U tvojem slucaju, ako je potrebno srediti oba oka, sredi to, pa makar samo jedno oko platilo osiguranje a drugo mora da ide "iz dzepa."

Svaki problem, od supljeg zuba do curenja ulja na autu, je bolje/lakse srediti kad se pojavi nego kad se razbukta.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Helena said:

 

Ne krivim lekare, oni su dužni da poštuju pravila, krivim zakone ove nesrećne države, koja pravi crkve i nacionalne stadione, ali ako je oštećenje 49% posto, ne mogu me operisati.

Jel znate kako je u zemljama u kojima živite?

Nisam (za sada) operisala kataraktu ali po onome sto cujem od kolega i sl - svi slusaju ono sto oftamolog kaze i operisu kad im kaze da treba da operisu a cekaju ako treba da se saceka - znam da uglavnom nece da operisu dok karatakta stvarno ne zasmeta. Ne znam za procente, koliko cujem otprilike katakta se operise da bi pacijentu bilo bolje znaci operise se ako mu smeta a ne operise se ako je u pocetku pa ne smeta. Znaci operise se sa upustvom oftamologa i besplatno je, ne znam nikog ko je operisao a da mu oftamolog to nije preporucio tj napisao, cak i nije pitanje placanja nego nece da te operisu - to je fra koliko sam ja upoznata

Edited by ciao
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Helena said:

Nemoj Zorane taj setni ton, molim te, dužan si mi fotku magnolije, želim da je ti slikaš i ja da vidim. 

Svako ima svoj život, pa tako i tvoja ćerka i treba poštovati njene izbore.

Nekad stavljamo lične želje ispred tuđih.

Nemoj me krivo razumeti, ne govorim ništa loše.

 

I sad kako svakog svoj zub boli-idem u utorak da zakažem operaciju katarakte.

Interesuje me jedna stvar koju mi mogu reći ljudi sa foruma a da su iz Evrope-meni su oba oka oštećena tj zamućena, ali samo levo "opravdava" operaciju, jer desno oko "nije dovoljno oštećeno da podleže trošku Fonda", iako mi je rečeno da će vrlo brzo i ono morati biti operisano.

 

Ne krivim lekare, oni su dužni da poštuju pravila, krivim zakone ove nesrećne države, koja pravi crkve i nacionalne stadione, ali ako je oštećenje 49% posto, ne mogu me operisati.

Jel znate kako je u zemljama u kojima živite?

Imala sam srece da moj melanom u levom oku prate 2, kazu, izuzetna oftalmologa, mladji je sa Bg Klinike za ocne bolesti, drugi je doajen evropske oftlamologije koji vodi Kliniku za ocne bolesti u Lozani. Kada je za melanom uradjeno sve sto moderna medicina danas moze, na red je dosla katarakta senilis, promena primerena mojim godinama. Na levom oku je bila "zrela" i operisana je u Bg. Na desnom oku "nije zrela" i ceka se da "sazri" vec 5 godina. Dva puta godisnje idem na kontrole kod, takodje, eminentne doktorke u privatnoj oprdinaciji u Bg kada se detaljno pregledaju oba oka i evo, i nakon 5 godina moja evidentirana katarakta u desnom oku i dalje je "nezrela", ne dobijam savet da se ta katarakta operise. Bez obzira na stanje srpskog zdravstva, skoro sam sigurna da nije ekonomski faktor u pitanju vec medicinska indikacija. 

Kad se setim postoperativnog procesa kod operacije katarakte, svih tih kapi koje se ukapavaju na 4 sata pa tako nekoliko nedelja, zaista ne bih volela da sam to morala da prolazim na oba oka, dovoljno je dosadno i sa jednim. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Savet očnih lekara-i privatnog i državnog-trebalo bi operisati, tako da je ipak ekonomski faktor u pitanju, u ovoj državi ekonomskog tigra.

 

Uvek su pare u pitanju,to znam jer i na primer fraxiparin, antikoagulant se indikuje  kod preloma, operacija žuči etc I ti ljudi moraju da ga kupe (jedan injektor je oko 450 dinara od 0,6)-fond plaća kod operacija kuka, dubokih tromboflebitisa i slično.

Čak i njima se plaća maksimalno 35, ako treba više, i on kupuju.

Operacija košta u zavisnosti od vrste sočiva, min je oko 1200€ koliko sam ja mogla da vidim na Natu.

Onda na to dodati oko stotinak eura na pregled i slično.

Sutra ujutro ću znati, hvala vam 🥸

 

Link to comment
Share on other sites

@Helena I kod nas u US je isto, (znam nisi pitala nas odavde, ali ubacujem se). U spoileru sam ti stavila par pitanja i odgovora, ako malo pomogne. Možda je sve ovo i za onaj pdf na medicini. Ne znam da li ima drugih ovde sa sličnim problemima, ali imam dosta iskustva sa očnim operacijama i na žalost, za desetak dana ću ponovo, treća vitrektomija, ovog puta zbog CME cystoid macular edema. Nije žurba, ali sam odlučila da rešim pod hitno. Bodrim te! Eto, javi se nakon i želim ti pozitivno iskustvo. Moje katarakte su takodje bile vremenski odvojene jedna od druge, zato što sam prvo operisala jedno oko, te je to oko sazrelo za operaciju u roku od 6 meseci nakon, pa mi se onda ponovo desilo sa drugim okom, tako da sam u roku od dve godine prošla kroz sve to.

 

 

 

 

Spoiler

Pitanje: Dijagnostikovana mi je katarakta i želim da ih se ukloni, iako je moj doktor rekao da uklanjanje nije medicinski neophodno. Osećam odsjaj tokom noćne vožnje, zamagljen vid i suzne oči. Zašto bih morao da čekam operaciju? Odgovor: Odluka o vremenu za operaciju katarakte se obično donosi na osnovu tri faktora: vaših simptoma, izmerene oštrine vida (sa i bez odsjaja) i izgleda vaše katarakte. Ako sva tri faktora sugerišu da je vaša katarakta primarni uzrok vaših poteškoća sa vidom, onda je operacija razumna opcija za poboljšanje vašeg vida i generalno je pokrivena vašim osiguranjem (ili „medicinski neophodno“ za poboljšanje vida). Katarakte se tehnički mogu ukloniti kada su veoma rano, ali ako tri faktora ne ispunjavaju određene kriterijume, onda se vaše osiguranje možda neće složiti sa odlukom o operaciji i možda ćete morati da platite iz svog džepa. U vašoj situaciji, suzenje očiju nisu simptom katarakte, ali ako se odsjaj noćnom vožnjom i zamagljen vid ne poboljšaju novim naočarima i hirurg može da dokumentuje da su vaše oči inače normalne i vaš vid (sa ili bez testiranja odsjaja). ) je manji od 20/20, tada je operacija katarakte tipično opcija. Odgovorio: J Kevin McKinney, MD

 

Izvor https://www.aao.org/eye-health/ask-ophthalmologist-q/why-can-t-my-cataracts-be-removed-now

 

Pitanje: Koji su neki od rizika povezanih sa neuklanjanjem katarakte? Može li doći do drugih oštećenja dok katarakta nastavlja da raste? Odgovor: Glavni rizik da vam katarakta ne bude uklonjena je da ćete živeti sa kompromitovanim vidom zbog katarakte za koju se zna da dovodi do veće učestalosti padova, kao i drugih problema. Ako vam vizija ne smeta i osećate da možete da se krećete i obavljate sve aktivnosti svakodnevnog života, nema štete u čekanju. Moguće je čekati predugo, što otežava operaciju katarakte ako katarakta postane zrela ili veoma gusta. 

 

Izvor https://www.aao.org/eye-health/ask-ophthalmologist-q/what-risks-are-associated-with-not-having-cataract

 

Pitanje: Postoji li takva stvar kao što je operacija katarakte prerano u prirodnoj istoriji procesa bolesti? Možda ću živeti još 30 godina nakon operacije katarakte i pitati se kakav oftalmološki napredak može da se desi nakon operacije u 65. Odgovor: Tehnologija se uvek razvija. Međutim, ako vaša katarakta ometa bilo koju od vaših svakodnevnih aktivnosti, onda bih preporučio operaciju sa trenutno dostupnom tehnologijom. Današnja tehnologija daje odlične rezultate koji će trajati. Ako jasnija vizija sada može poboljšati vaš kvalitet života, zašto čekati još 10 godina ili više? Odgovorio: Gari S Hirshfield, MD

 

Izvor https://www.aao.org/eye-health/ask-ophthalmologist-q/new-question-from-3-24-2023-10-28-42-am

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Najviše mi se dopada deo "možda ću živeti 30 godina posle operacije :lol_2:

Kad sam napisala za ljude iz Evrope, to sam uradila zato što su osiguranja u državama ustrojena slično, bar na papiru, američki sistem osiguranja uopšte ne razumem, a još više me je zbunio Mur svojim filmom.

Ovde se često provlači teza da je zdravstveno osiguranje pravo, a u Americi privilegija.

I nema mnogo dvojbe kod mene, preporučeno je operativno lečenje oba oka, stepen oštećenosti određuje da Fond plaća samo levo oko.

Fus rečenica oba oftalmologa-brzo će i ovo drugo.

A kao i naš "ekonomski tigar" i meni je važno ko će da plati, jer naš " Majer i master svega i svačega" laže kad govori o platama i slično :lol_2:

Hvala i ja tebi želim svako dobro 🤗

Link to comment
Share on other sites

@Helena, shvatila sam ja zašto nas ne pitaš. 😃 Svakako smo drugačiji. Lično, imam dobro osiguranje i posao plaća 5/6,tako da ne mogu da se žalim. Kada ne bi bilo tako ovde, mnogi bi otišli ranije u penziju nego da čekaju medicare...ali, to je druga tema. Npr. zbog povećanog očnog pritiska, od avgusta su me stavili na kapljice koje iz svog džepa plaćam $50 mesečno. Kada sam pomalo šokiranog izraza lica reagovala, farmaceutkinja koja je neverovatno uslužna i ljubazna mi je objasnila da kapljice koštaju oko $760 ako ne bih imala osiguranje...pa ti sad računaj kako to ide za one koji imaju planove koji manje pokrivaju, a ovakve kapljice moraš da koristiš jer ako ne vodiš računa, može doći i do oslepljenja. Pa sad, valjda patent ide oko 13 godina, pa druge farmaceutske kompanije mogu da ih proizvode, onda budu jeftinije. _ Možda forumašica @Sunshine Statezna više o tome?

O, umalo da zaboravim, od tih kapljica mi porasle trepavice i potamnele, pa ako su me namučile dok se nisam na njih navikla, bar ne moram nikad više maskaru da koristim 😄.

  • Like 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...