Jump to content

Humanitarna pomoć narodu Ukrajine


Don Juan

Recommended Posts

Dragi forumaši i ako smo se nadali da su ratovi u Evropi prošlost i da će se kada prođe ovo ludilo sa koronom svi vratiti normalnom životu, realnost nas je kao hiljadu puta do sada demantovala. U Ukrajini kao što znate besni rat, i bez želje da ulazim u politiku i  razloge rata, jasno je da će najveće žrtve direktno i indirektno biti civilno stanovništvo.

Ovim putem želim da vas pozovem da svako u koliko je u mogućnosti i u skladu sa svojim mogućnostima pošalje pomoć. Ukoliko niste u mogućnosti, zamolio bih vas da račune humanitarnih organizacija šaljete na što više adresa kako bi pomogli narodu kome je sada potrebna pomoć.

Većina nas je sa ovih prostora i zna šta je rat i zna šta taj rat donosi i zato smatram da bi mi trebali da među prvima budemo ti koji će se sada naći ljudima koji su u nevolji, istoj u kojoj smo mi ne tako davno bili.

 

U narednim postovima ću zakačiti račune Crvenog krsta i UNICEF-a, a vi svako sa svoje strane ukoliko zna bilo koji način da se uputi humanitarna pomoć neka postavi informacije ovde.

 

Zamolio bih samo - bez politike.

Edited by Neme
  • Like 11
  • Love 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

 

Crveni krst Srbije izražava duboku zabrinutost zbog izuzetno ozbiljnih humanitarnih posledica sukoba u Ukrajini koji je eskalirao.

Crveni krst Srbije se zalaže da sve strane u sukobu poštuju Ženevske konvencije iz 1949. godine, dopunske protokole kao i ostale relevantne ugovore međunarodnog humanitarnog prava. Na taj način, obezbedili bi se sledeći prioriteti: zaštita života, humanitarna pomoć svima kojima je potrebna, zaštita civilnog stanovništva posebno žena, dece i starijih, ranjenika, bolesnika i zatvorenika a ujedno i nesmetan i bezbedan pristup humanitarnim i zdravstvenim radnicima do ugroženog stanovništva.

Kao sastavni deo Međunarodnog pokreta Crvenog krsta i Crvenog polumeseca – najveće globalne humanitarne mreže, Crveni krst Srbije je spreman da pruži podršku ljudima u nevolji i podrži humanitarni odgovor, na struktuiran i organizovan način.

U stalnom smo kontaktu sa Međunarodnim komitetom Crvenog krsta (dalje: MKCK), koji zajedno sa Ukrajinskim društvom Crvenog krsta konstantno realizuje humanitarne aktivnosti u ugroženim zajednicama i odgovaraju na humanitarne potrebe.

Humanitarne aktivnosti koje se sada realizuju su: obezbeđenje pijaće vode, zdravstvene zaštite, artikala hrane i higijene, uspostavljanje porodičnih veza i psihosocijalna podrška.

U toku je i pokretanje stanovništva koje napušta prebivališta gde se odvijaju sukobi tražeći bezbedna mesta u Ukrajini i van nje. U tom smislu su organizacije Crvenog krsta u susednim državama organizovale prihvatne punktove na graničnim prelazima a aktivne su i u prihvatnim centrima.

Vaše donacije u novcu za pomoć ugroženom stanovništvu Ukrajine možete uplatiti na namenski račun Crvenog krsta Srbije:

 

Banka Intesa Beograd

Br. računa: 160-268606-37

Poziv na broj: 6043 355 0000 – Pomoć stanovništvu Ukrajine.

 

Sva sredstva prikupljena na ovom računu biće upućena kao podrška Apelu za hitno delovanje Međunarodne federacija društava Crvenog krsta i Crvenog polumeseca za stanovništvo ugroženo sukobom u Ukrajini.

S obzirom na okolnosti koje se veoma brzo menjaju kao i kretanje stanovništva, a prema proceni predstavnika Ukrajinskog društva Crvenog krsta i MKCK, za sada nisu potrebne dodatne količine pomoći u robi.

Crveni krst Srbije nastaviće da obaveštava javnost o humanitarnim potrebama ugroženog stanovništva.

https://www.redcross.org.rs/sr/vesti/kriza-u-ukrajini-humanitarni-odgovor/

 

Quote

 

Deci i porodicama zahvaćenim sukobom potrebna je sva pomoć koju možemo da im pružimo – i potrebna im je odmah.

-Situacija sa kojom se suočavaju deca i porodice zahvaćene eskalirajućim sukobom u Ukrajini svakog minuta postaje sve teža - izjavila je izvršna direktorka UNICEF-a Ketrin Rasel u Njujorku, prilikom objavljivanja Hitnog humanitarnog poziva za odgovor na izbegličku krizu u Ukrajini, kome se priključio i UNICEF u Srbiji.

UNICEF u Srbiji pridružio se globalnom apelu za prikupljanje sredstava za decu u Ukrajini i poziva građane i preduzeća da svojim donacijama daju doprinos kreiranju zajedničkog odgovora na krizu koju je izazvao sukob u Ukrajini.

Deci i porodicama zahvaćenim ovim sukobom je potrebna sva pomoć koju možemo da im pružimo. Pomoć im je potrebna odmah. UNICEF je uputio poziv za prikupljanje 276 miliona američkih dolara za decu u Ukrajini kroz Hitan poziv Kancelarije UN za koordinaciju humanitarnih pitanja (OCHA), kao i dodatnih 73 miliona američkih dolara za Regionalni plan za odgovor na izbegličku krizu u susednim zemljama.

-Borbe se približavaju civilnom stanovništvu – dečijim domovima i školama, bolnicama i domovima za decu. Stotine hiljada ljudi je ostalo bez ispravne vode i struje zbog oštećene infrastrukture. Eksplozivno oružje i ostaci rata u naseljenim mestima predstavljaju stvarnu i prisutnu opasnost.

Prema podacima Kancelarije visokog komesara Ujedinjenih nacija za ljudska prava (OHCHR), najmanje 13 dece je stradalo, a očekuje se da će taj broj još rasti. I još mnogo više dece je duboko traumatizovano nasiljem koje je svuda oko njih. Stotine hiljada dece ne ide u školu. I svih 7,5 miliona dece u Ukrajini je u sve većem riziku.

Foto: UNICEF/Moldovan

UNICEF sa partnerima radi 24 časa dnevno da zadovoljimo brzorastuće humanitarne potrebe kao što su hitna medicinska pomoć, spasonosni lekovi, zdravstvene potrepštine i oprema, ispravna voda za piće, da se obezbede higijenski uslovi, kao i sklonište i zaštita za one koji su morali da napuste svoje domove.

Na terenu je trenutno oko 140 ljudi koji rade za UNICEF u Ukrajini, a šaljemo i dodatno osoblje da zadovoljimo potrebe u toj zemlji. Širom istoka, devet mobilnih timova za dečiju zaštitu koje podržava UNICEF radi sa decom gde god je to moguće i pruža im psihosocijalnu pomoć i pomoć u vezi sa mentalnim zdravljem i usluge zaštite.

Radno okruženje u Ukrajini izuzetno je složeno i ograničenja u pristupu sa brzim promenama linija fronta znatno otežavaju isporuku ključnih potrepština i usluga do onih kojima su nužno potrebni.

Izbeglička kriza eksponencijalno raste, a sa njom i humanitarne potrebe. Polovinu ljudi u pokretu čine deca. UNICEF blisko sarađuje sa Komeserijatom za izbeglice Ujedinjenih nacija (UNHCR) da dopre do te dece i pruži im zaštitu i pomoć u zemljama koje su ih primile.

UNICEF se oslanja na velikodušnost i podršku globalne zajednice da pomogne UNICEF-u i našim partnerima da dopremo do dece i porodica u Ukrajini čiji životi i budućnost vise o koncu. Ne možemo stati dok ne stignemo do svakog deteta pogođenog ovim sukobom - izjavila je izvršna direktorka UNICEF-a Ketrin Rasel.

Svi građani i preduzeća u Srbiji koji žele da se priključe UNICEF-ovom pozivu, donacije mogu izvršiti putem veb sajta donacije.unicef.rs ili uplatom na račun kod Banka Intesa, broj: 160-666-18, svrha uplate: Pomoć deci iz Ukrajine.

 

Svi građani i preduzeća u Srbiji koji žele da se priključe UNICEF-ovom pozivu, donacije mogu izvršiti putem veb sajta donacije.unicef.rs ili uplatom na račun kod Banka Intesa, broj: 160-666-18, svrha uplate: Pomoć deci iz Ukrajine.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Za sve koji su u EU, kolega iz Ukrajine mi je poslao danas link stranice ukrajinske unijatske crkve u Njemackoj na kojem se nalaze IBAN racuna na koji se moze uplatiti za pomoc Ukrajini. Takodjer ako je neko u Minhenu ili blizini moze ovdje naci gdje se skuplja sva humanitarna pomoc. 

 

http://www.ukr-kirche.de/index.php?lang=de.Auf

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Quote

 

Nacionalni savet ukrajinske nacionalne manjine u Srbiji saopštio je u ponedeljak (28. februara) da organizuje prikupljanje humanitarne pomoći za narod Ukrajine.

Savet pre svega očekuje donacije u vidu hrane, odeće, obuće i deka. Građani svoje donacije mogu predati u sledećim centrima:

Кud „Ivan Senjuk” Кula, Maršala Tita broj 119 Prethodno kontaktirati tel. 063 8699412 Pronek Filip

КPD „Кarpati” Vrbas, КPD „Кarpati”, Njegoševa broj 1 Кontakt tel. 064 1617348 Vasilj Dacešen

DNUК „Кolomejka” Sremska Mitrovica, Bulevar Arsenija Čarnojeviha br. 45 Кontakt tel. 064 8110370 Nikola Ljahović

UКUD „Кalena” Inđija, Ul. Jug Bogdana 9 kontakt tel. 060 5517262 Petar Zakamarok

UКC „Кobzar” Novi Sad, Кordinator Miroslav Кalešuk br. tel. 069 4434010

 

.

Link to comment
Share on other sites

  • Lobotomija changed the title to Humanitarna pomoć narodu Ukrajine

Preuzeto

Quote

 

Za Novi Sad, informacije o pomoći izbeglicama koje su došle na teritoriju Srbije. Potrebno je:
- trajna hrana,
- sredstva za higijenu,
- oprema za bebe, pelene, hrana za bebe, odeća za bebe.
Druga vrsta odeće trenutno nije potrebna.

Ono što skupite odneti u Jevrejsku 33, u Ukrajinski kulturni centar Kobzar, svakog dana od 17 č uz prethodnu najavu na 069/44-34-010 (nema ih puno, često su na terenu). Trenutno su prihvatni centri u Somboru i Apatinu puni, novopridošle šalju u Vranje i na druga mesta.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Linux fondacija je objavila javni poziv, pa kako smo deo organizacije imaćemo sastanak u sredu 9.3. u 20 časova GMT. Javiću šta smo odlučili.

p.s. par zajedljivih komentara već ima na wiki razgovoru na temu podrške Srbije Putinovim akrobacijama gledam da se ne upuštam u tu vrstu rasprave.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Piskarao sam nesto na temi o ratu. Hocu da pomognem, a ovo je prikladnije mesto (tamo je na granici trolovanja).

 

Bombardovan sam emailovima raznih organizacija, a i u vecini medija ima "reklama" (tj. oglasa) za humanitarnu pomoc (zivim u USA).

Zajednicko svima je da hoce - pare.

Ne dam ni centa, iz par razloga.

Poslednji put sam "zvanicno" poslao pare Srbiji, Hrvatskoj i BiH pre nekoliko godina, kad su bile one grozne poplave. Osetio sam se prevarenim kasnije, kad niko nigde nije umeo ili hteo da mi kaze na sta je novac otisao. Zato verujem da ga je pojela korupcija, nekim svojim tokovima.

Poslao sam novac, ovaj put "nezvanicno," nakon zemljotresa na Baniji (epicentar je bio skoro tacno u rodnom selu mojeg dede). Poslao sam burazeru, da podeli familiji. I dobio sam povratnu informaciju, znam koliko je ko dobio.

Najvise me naljuti kad procitam da direktor Crvenog krsta ili vec necega ima platu deset puta vecu od moje penzije, a ovamo mi njegova organizacija salje emailove trazeci "samo" 50 ili 100 dolara.

Pare vise ne dam, pa ni Ukrajincima, zbog svega ovoga - a i zato jer ni sam nemam previse.

 

Ali, da se vratim na temu, imam kucu. I grejanje me jednako kosta bez obzira na broj ljudi u njoj. Zato sam spreman da primim ljude.

 

Za Ukrajince, prijavio sam se na vise mesta. Za nas "Amere" koji hocemo da pomognemo, najbolji sajt je ovde :

Housing for Ukrainian Refugees

adresa: https://www.ukrainetakeshelter.com/

 

Sve je ovde volonterski, ne traze pare, a ko ima mesta moze da primi nekog nesrecnika.

 

 

edit: slovca, gramatika

 

 

 

 

 

 

Edited by zoran59
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zoran59 said:

Piskarao sam nesto na temi o ratu. Hocu da pomognem, a ovo je prikladnije mesto (tamo je na granici trolovanja).

 

Bombardovan sam emailovima raznih organizacija, a i u veciji medija ima "reklama" (tj. oglasa) za humanitarnu pomoc (zivim u USA).

Zajednicko svima je da hoce - pare.

Ne dam ni centa, iz par razloga.

Poslednji put sam "zvanicno" poslao pare Srbiji, Hrvatskoj i BiH pre nekoliko godina, kad su bile one grozne poplave. Osetio sam se prevarenim kasnije, kad niko nigde nije umeo ili hteo da mi kaze na sta je novac otisao. Zato verujem da ga je pojela korupcija, nekim svojim tokovima.

Poslao sam novac, ovaj put "nezvanicno," nakon zemljotresa na Baniji. Poslao sam burazeru, da podeli familiji. I dobio sam povratnu informaciju, znam koliko je ko dobio.

Najvise me naljuti kad procitam da direktor Crvenog krsta ili vec necega ima platu deset puta vecu od moje penzije, a ovamo mi njegova organizacija salje emailove trazeci "samo" 50 ili 100 dolara.

Pare vise ne dam, pa ni Ukrajincima, zbog svega ovoga - a i zato jer ni sam nemam previse.

 

Ali, da se vratim na temu, imam kucu. I grejanje me jednako kosta bez obzira na broj ljudi u njoj. Zato sam spreman da primim ljude.

 

Za Ukrajince, prijavio sam se na vise mesta. Za nas "Amere" koji hocemo da pomognemo, najbolji sajt je ovde :

Housing for Ukrainian Refugees

adresa: https://www.ukrainetakeshelter.com/

 

Sve je ovde volonterski, ne traze pare, a ko ima mesta moze da primi nekog nesrecnika.

 

Na projektu radi Daniel Conlon čiji sam rad zapazio u pandemiji, dakle svaki projekat koji on podrži podržavam.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zoran59 said:

Piskarao sam nesto na temi o ratu. Hocu da pomognem, a ovo je prikladnije mesto (tamo je na granici trolovanja).

 

Bombardovan sam emailovima raznih organizacija, a i u veciji medija ima "reklama" (tj. oglasa) za humanitarnu pomoc (zivim u USA).

Zajednicko svima je da hoce - pare.

Ne dam ni centa, iz par razloga.

Poslednji put sam "zvanicno" poslao pare Srbiji, Hrvatskoj i BiH pre nekoliko godina, kad su bile one grozne poplave. Osetio sam se prevarenim kasnije, kad niko nigde nije umeo ili hteo da mi kaze na sta je novac otisao. Zato verujem da ga je pojela korupcija, nekim svojim tokovima.

Poslao sam novac, ovaj put "nezvanicno," nakon zemljotresa na Baniji. Poslao sam burazeru, da podeli familiji. I dobio sam povratnu informaciju, znam koliko je ko dobio.

Najvise me naljuti kad procitam da direktor Crvenog krsta ili vec necega ima platu deset puta vecu od moje penzije, a ovamo mi njegova organizacija salje emailove trazeci "samo" 50 ili 100 dolara.

Pare vise ne dam, pa ni Ukrajincima, zbog svega ovoga - a i zato jer ni sam nemam previse.

 

Ali, da se vratim na temu, imam kucu. I grejanje me jednako kosta bez obzira na broj ljudi u njoj. Zato sam spreman da primim ljude.

 

Za Ukrajince, prijavio sam se na vise mesta. Za nas "Amere" koji hocemo da pomognemo, najbolji sajt je ovde :

Housing for Ukrainian Refugees

adresa: https://www.ukrainetakeshelter.com/

 

Sve je ovde volonterski, ne traze pare, a ko ima mesta moze da primi nekog nesrecnika.

 

 

 

 

Ta kuća je u SAD ?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Klotzen said:

Ta kuća je u SAD ?

 

Jeste. Nista za hvalisanje, u manjem mestu (ali u blizini vecih). Zadovoljavajuce.

Odrasao sam i zavrsio skolovanje u Jugoslaviji, a citav radni vek proveo u USA i sada sam u penziji. Jedino dete je odraslo, ne zahteva previse. Nisam bogat, ali nisam ni gladan i mogu da pomognem nekome u nevolji.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zoran59 said:

 

Jeste. Nista za hvalisanje, u manjem mestu (ali u blizini vecih). Zadovoljavajuce.

Odrasao sam i zavrsio skolovanje u Jugoslaviji, a citav radni vek proveo u USA i sada sam u penziji. Jedino dete je odraslo, ne zahteva previse. Nisam bogat, ali nisam ni gladan i mogu da pomognem nekome u nevolji.

 

Misio sam da je ovde u Srbiji pa reko da te uputim na ovdašnja udruženja Ukrajinaca koji organizuju pomoć. Pretpostavljam da tih udruženja ima još više u SAD tako da ti je najbolje da se njima obratiš, oni će dati info iz prve ruke.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

"Vlada Srbije: Za decu i izbeglice u Ukrajini 3 miliona evra

Vlada Srbije donela je danas odluku da uputi novčanu humanitarnu pomoć za decu i izbeglice u Ukrajini u ukupnom iznosu od tri miliona evra.

Za pomoć deci Ukrajine izdvojena su sredstva u iznosu od 1,5 milion evra, koja će biti uplaćena preko mehanizma Dečji fond Ujedinjenih nacija - UNICEF, saopšteno je posle sednice Vlade.

Isti iznos predviđen je i za pomoć izbeglicama iz ove zemlje, koji će biti uplaćen preko mehanizma Visokog komesarijata OUN za izbeglice - UNHCR."

 

Vrlo pohvalno od nase drzave. 

Link to comment
Share on other sites

Ja sam od skoro u vezi sa jednom devojkom iz Ukrajine, trenutno zivi u Poljskoj, samohrana majka devojcice. Ako neko zeli da bude siguran da pomoc ide u prave ruke, moze me kontaktirati pa cu ja pomoc proslediti njenoj porodici. Trenutno njih 6 zivi u jednom stanu, mesto pored Krakova. Tromesecna pomoc poljske vlade je istekla, tako da moraju od sada sve sami da pokrivaju. Naravno ja pomazem koliko mogu.

 

Mozda ce doci preko leta kod mene. Raspitacu se ovih dana u komesarijatu koja su im prava itd, s obzirom da bi devojcica trebala da krenu u skolu ove godine.

Edited by ras kass
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
On 2/5/2023 at 7:10 PM, Darth Bane said:

Steta sto je ova tema zamrla. Ja bih pomogao koliko mogu, ali direktno nekim od izbeglica u nekom od izbeglickih centara. Ne znam gde se nalaze u Srbiji? 

 

Pobegli su svi iz Srbije kada su videli gde su došli. Većina je kod rodbine i prijatelja, jedino ih je ostalo nešto u onom centru u Vranju pa ako si tamo blizu odnesi im koliko možeš.

 

Sa druge strane imaš udruženja Ukrajinaca kojima možeš da doniraš.  Evo jednog starijeg teksta :

 

https://www.slobodnaevropa.org/a/srbija-ukrajina-humanitarna-pomoc/31727821.html

 

Tu imaš udruženja koje su proverena, ima svašta na netu pa da ne doniraš nekom prevarantu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...