Jump to content

Rio Tinto - ekologija i/ili revolucija


Diogen

Recommended Posts

Steta sto se i Kinezi i Rusi ne bore za otvaranje rudnika Litijuma ovde - mozda bi to ujedinilo sve oko zabrane toga?

Ovako, tu je samo Rio Tinto i sta ima da se bune ovi ekolozi sto ce zemlja da se zatruje u ime provizije?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, vilhelmina said:

Zasto to danas nikako ne ide, ni kod politickih stranaka, ni kod ekoloskih pokreta, za to nemam objasnjenje.

Nisu problem lažni ekolozi, već lažna opozicija. I aktivisti i glasači. U svakom čuči Milica zavetnica...

 

Dajem doope pod kiriju, cena povoljna...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Div said:

 

Ove dosetke u stilu Ane Brnabić će postati obavezno štivo mladih lidera SNSa. Lažnim humorom se podržavaju pravi trovači, pošto se neće zatrovati do Crnog mora, do Obrenovca ili Beograda nije problem, Smederevo gratis.

Nisu to dosetke, a tako ih nazivam od početka. To su obične jajare koje se bore za fotelje. Možeš misliti, četiri stranke kojima je jedina tačna programa Rio Tinto Rio Tinto Rio Tinto Rio Tinto Rio Tinto, a ni da zucnu o kineskim ili ruSSkim zagađivačima ili o ovim domaćim, izvornim i domaćinskim. A religija im je dobra, sad vidim na supruginom FB pošto sam za svoj zaboravio lozinku da ima dosta budala koje misle da će da sve do Crnog mora ode u tri lepe. Dobro je što će se to kopati baš tamo, ionako su glasali kako su glasali.

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Constantin said:

'bar dan kolonijo...

 

 

 

Genije čovek, kupio neke tri knjige, počeo da čitam neku zbirku kolumni.

 

Jednostavno, čovek ne zadojen ideologijom, pravi ekspert, ne pripada ni Rusima ni zapadu, mada je živeo u Londonu. Čovek za ugled.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, MeanMachine said:

 

Stoji.

 

Po cemu?

3 minutes ago, Juan Pablo Montoya said:

 

Genije čovek, kupio neke tri knjige, počeo da čitam neku zbirku kolumni.

 

Jednostavno, čovek ne zadojen ideologijom, pravi ekspert, ne pripada ni Rusima ni zapadu, mada je živeo u Londonu. Čovek za ugled.

 

Covek ako nije DBovac, a ono udzbenicki prati njihov modus operandi zacrtan za vreme Slobodana Milosevica.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, McLeod said:

Covek ako nije DBovac, a ono udzbenicki prati njihov modus operandi zacrtan za vreme Slobodana Milosevica.

 

Da li si bilo šta pročitao od njega?

 

https://catenamundi.rs/shop/iz-drugog-ugla-nebojsa-katic/

 

Evo, pročitaj, pa se javi onda da ravnopravno diskutujemo o DB-ovcu.

Edited by Juan Pablo Montoya
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Juan Pablo Montoya said:

 

Da li si bilo šta pročitao od njega?

 

Naravno. Ja svakoga ko se predstavlja kao ekspert za nesto i pocne turneju po domacim medijima ako imam vremena ispratim i proverim.

 

Citao sam njegov blog i sam pregled tema kojima se bavi upucuje na klasicnu "neutralnu" retoriku, koja je postala popularna od pocetka rata u Ukrajini, i kao covek koji se predstavlja kao ekonomski strucnjak premalo se bavi tim pitanjima na ustrb bistrenja globalne politike i kritike zapadne kulture.

 

O ekonomiji i kada pise, to radi kritikujuci stav autora u vezi necega sto nije striktno vezano za njegovu oblast, tipican primer mu je ovaj blog o Krugmanu:

 

https://nkatic.wordpress.com/2024/06/30/pol-krugan-ili-o-brukanju-jednog-nobelovca/

 

Pogotovo mi je zanimljiv zakljucak, koji se vrlo lako moze odnositi i na njega samog, posto radi isto za sta Krugmana optuzuje.

 

Jedini nacin da on nije DBovac (a bio je visoko rangiran u strateskoj drzavnoj firmi do 1992.) je da predstavlja tipicno skretanje bumera kada odu u penziju.

Edited by McLeod
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, DJ_Vasa said:

Dobro je što će se to kopati baš tamo, ionako su glasali kako su glasali.

Mrzi čovek komšiju pa moli boga da padne atomska bomba u komšijinu avliju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aha, znači ako kritikuje zapadnu kulturu, on je DB-ovac?

 

Naravno da kritikuje zapadnu kulturu u određenim domenima, kao što je i brani u određenim. 

 

Čovek jednostavno ima svoj stav i svoje iskustvo, i pripada još malom broju pravih a ne Megatrend stručnjaka, koji za razliku od modernih ljudi ipak imaju mišljenje zasnovano na svom iskustvu a ne na diskursu njihovih učitelja.

 

Ako uzmeš da čitaš razne ekonomske i političke eksperte, pa čak i one sa zapada, videćeš da kritikuju taj kolionijalizam i kapitalizam katastrofe koji se gura kao nova normala. To ne znači da su ljudi komunisti, već da gledaju svojim očima.

 

A ovo da smo postali kolonija je skroz tačno. Možda bi se nekome svidelo više da smo ruska ili kineska kolonija, ali on svakako nije taj.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Juan Pablo Montoya said:

 

Da li si bilo šta pročitao od njega?

 

https://catenamundi.rs/shop/iz-drugog-ugla-nebojsa-katic/

 

Evo, pročitaj, pa se javi onda da ravnopravno diskutujemo o DB-ovcu.

 

A da, to zaboravih, sama cinjenica da je Catena Mundi, koja je umivena i kvaziintelektualna verzija srbin.info njegov izdavac samo po sebi dovoljno govori.

 

Priznajem da mu knjige nisam citao, ali su mi blogovi bili sasvim dovoljni da vidim o kome se radi.

Edited by McLeod
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, McLeod said:

 

A da, to zaboravih, sama cinjenica da je Catena Mundi, koja je umivena i kvaziintelektualna verzija srbin.info njegov izdavac samo po sebi dovoljno govori.

 

Priznajem da mu knjige nisam citao, ali su mi blogovi bili sasvim dovoljni da vidim o kome se radi.

 

Cool, onda nemamo o čemu više da diskutujemo. 

 

Hvala.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Div said:

Mrzi čovek komšiju pa moli boga da padne atomska bomba u komšijinu avliju.

 Naprotiv, komšija sam to hoće, tako je glasao. Ko sam ja da mu kvarim izbor?

 

Hajde da su osnovali Republiku Jadar, da su lepo stavili natpise 'Raus, Banditen!', 'EU kaputt', ikone brata Sija i brata Putlera, Prleta, Tihog i Boška Buhu (ali sa kokardom, da budu u duhu vremena), pa da ih čovek i poštuje što su karakter.

9 minutes ago, McLeod said:

A da, to zaboravih, sama cinjenica da je Catena Mundi, koja je umivena i kvaziintelektualna verzija srbin.info njegov izdavac samo po sebi dovoljno govori.

 

Priznajem da mu knjige nisam citao, ali su mi blogovi bili sasvim dovoljni da vidim o kome se radi.

 

Catena Mundi je zapravo odlična... kao laksativ. Dovoljno je da pročitaš pola strane.

Link to comment
Share on other sites

Aj ovako, da pitam ljude ovde, bez ikakvih predrasuda i osuda, jednostavno pitanje.

 

Da li mislite da će Rio Tinto poslovati u skladu sa ekološkim standardima i time sačuvati životnu sredinu Srbije i zašto tako mislite?

 

Dakle, slobodno recite svoj stav, ja neću da osuđujem.

 

Evo ja ću prvi. Mislim da će Rio TInto uništiti ogromna prostranstva obradive zemlje, da će uništiti i zatrovati reke i da će mu to lagano proći jer će stalo davati mito lokalnim korumpiranim političarima.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Juan Pablo Montoya said:

Aha, znači ako kritikuje zapadnu kulturu, on je DB-ovac?

 

Naravno da kritikuje zapadnu kulturu u određenim domenima, kao što je i brani u određenim. 

 

Čovek jednostavno ima svoj stav i svoje iskustvo, i pripada još malom broju pravih a ne Megatrend stručnjaka, koji za razliku od modernih ljudi ipak imaju mišljenje zasnovano na svom iskustvu a ne na diskursu njihovih učitelja.

 

Ako uzmeš da čitaš razne ekonomske i političke eksperte, pa čak i one sa zapada, videćeš da kritikuju taj kolionijalizam i kapitalizam katastrofe koji se gura kao nova normala. To ne znači da su ljudi komunisti, već da gledaju svojim očima.

 

A ovo da smo postali kolonija je skroz tačno. Možda bi se nekome svidelo više da smo ruska ili kineska kolonija, ali on svakako nije taj.

 

On nigde i nikad ne brani zapadnu kulturu. Isto kao sto se zapravo ne bavi ekonomijom. Evo nadji mi jedan cisto ekonomski tekst koji je napisao, bilo gde.

 

 Bold - ni ovo nije nista novo. Prvo krece appeal to authority - on je ekonomista, zavrsio skole, radio na zapadu, zakljucak - to sto prica ima smisla. On je nezavisni strucnjak, nije komformista, ne radi (vise) za neku korporaciju znaci ne placa ga krupni kapital, znaci govori istinu.

 

Tipican zajeb takve vrste zakljucivanja, sastavljen od vise manjih zajeba. Prvi zajeb je taj da se lepi titula koja mu daje tezinu da prica o stvarima o kojima zeli. Kvaka je u tome da on ne prica o ekonomiji, on kritikuje kapitalizam i stanje drustva (i ima potpuno pravo na to, da se razumemo) sa stanovista koji nije ekonomski, vec politicki i ideoloski. Znaci to sto je ekonomista mu ne daje higher ground u vezi toga sto prica. Pritom nije uopste ni originalan, svi ti "neutralni" teoreticari su slicni kao jaje jajetu.

 

Drugi zajeb je taj da se maskira prava agenda sa malim brojem tekstova koji se uvek koriste kao kontra-argument onome sto je ocigledno, da on ima odredjenu agendu i zove se tokenizam, kada na primer rasista koji vrlo jasno tako moze da se definise zbog svojih javnih istupa kaze - ali ja imam prijatelje crnce!

 

Treci zajeb je u tome sto je tokenizam jedan od nacina na koji deluje i ruska propaganda, sto je vrlo dokumentovano. Kritika zapada i zapadnog sistema iznutra, uz neutralni stav prema Rusiji je za njih sasvim dovoljan da uspesno izazovu disrupciju i sumnju u tim drustvima jer je opste poznato da se u liberalnim drustvima koja se zasnivaju na slobodi govora, potrebno manje rovarenja kako bi se izvrsila subverzivna delatnost.


Tramp je tipican primer, on koristi taj modus operandi takodje.

 

Suma sumarum, to sto ima neceg vrednog da se procita od njega (mada ja nisam nasao puno toga, a procitao sam mu sigurno 20+ blogova) ima ulogu Seseljevih praznih papira kojima mase, glavna stvar zbog koje je on popularan je - disident sa zapada, koji sluzi kao megafon onima koji nisu sposobni svoj antizapadni sentiment da jasno artikulisu ili ne smeju da ga ispolje javno.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 

3 minutes ago, Juan Pablo Montoya said:

Aj ovako, da pitam ljude ovde, bez ikakvih predrasuda i osuda, jednostavno pitanje.

 

Da li mislite da će Rio Tinto poslovati u skladu sa ekološkim standardima i time sačuvati životnu sredinu Srbije i zašto tako mislite?

 

Dakle, slobodno recite svoj stav, ja neću da osuđujem.

 

Evo ja ću prvi. Mislim da će Rio TInto uništiti ogromna prostranstva obradive zemlje, da će uništiti i zatrovati reke i da će mu to lagano proći jer će stalo davati mito lokalnim korumpiranim političarima.

 

Kada imas ovakvu vlast i Irenu Vujovic kao ministarku za zastitu prirodne sredine odgovor na pitanje se sam namece.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kronostime said:

 

 

Kada imas ovakvu vlast i Irenu Vujovic kao ministarku za zastitu prirodne sredine odgovor na pitanje se sam namece.

 

Upravo, da je pravna država kao što nije, moglo bi se potpuno trezveno razmotriti Rio Tinto. Ovako, samo Marš sa Drine, jer bukvalno neće imati ko da ih nadgleda. I to je ključ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Smrtokapa said:

 

Ivan Iljin je najveći red flag koji se vidi kada otvoriš njihov sajt.

 

Ima ih jos, ali navodim ove dole posto ih svi znaju.

 

Ivan Iljin kao posthumni ideolog Putlerove novorusije je manje poznat.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Juan Pablo Montoya said:

Aj ovako, da pitam ljude ovde, bez ikakvih predrasuda i osuda, jednostavno pitanje.

 

Da li mislite da će Rio Tinto poslovati u skladu sa ekološkim standardima i time sačuvati životnu sredinu Srbije i zašto tako mislite?

 

Dakle, slobodno recite svoj stav, ja neću da osuđujem.

 

Evo ja ću prvi. Mislim da će Rio TInto uništiti ogromna prostranstva obradive zemlje, da će uništiti i zatrovati reke i da će mu to lagano proći jer će stalo davati mito lokalnim korumpiranim političarima.

Da je jebeni Rio Tinto stopostotno ruska firma, bilo bi se bez pogovora protiv kopanja. Ovako, cim dolazi odakle vec dolazi, onda jbg.

Eto, Nis dobija vodu sa Suve Planine uglavnom. Nađu li tamo litijum, kopace sigurno i zatrovati sve. Nema mita lokalnim politicarima, vrhovni govnar je zaduzen da primi novac. Lokalcima sitnice od par miliona.

Zasto bi Rio Tinto bacao pare za dostizanje nekog grande nivoa ekoloskih standarda. Sta ce mu to. Vrhovni govnar ce sve to zamaskirati, mediji ce preneti da je sve ok i to je to.

Kao sto neko napisa, Srbija ce imati novcanu korist od litijuma kao Juznoafricka republika od dijmanata.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, DJ_Vasa said:

Mislim da bi proevropljani, osim ako nisu u pitanju maskirani ljubitelji Putlera, najnormalnije nastavili projekat kada bi došli na vlast i da bi se pola lažnih ekologa prešaltovalo ako bi im kapnuo koji evrić iz Evrope. Ovi prvi, ukoliko zaista jesu proevropski nastrojeni, igraju na kartu jeftinog populizma, što više govori o njima.  A to će im se obiti o glavu.

 

To nije jeftini populizam nego legitimni način političke borbe, naročito u ovom pretpolitičkom društvu. Protiv litijuma treba biti prevashodno jer je to (nažalost) tema na kojoj kolan diktatorovoj kobili može da pukne. 

 

To kako ti zamišljaš politiku, u potpunosti zanemarivajući pragmatizam i okruženje u kome deluješ, je recept da se ima 1% na izborima. 

Edited by robespierre
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Juan Pablo Montoya said:

 

Genije čovek, kupio neke tri knjige, počeo da čitam neku zbirku kolumni.

 

Jednostavno, čovek ne zadojen ideologijom, pravi ekspert, ne pripada ni Rusima ni zapadu, mada je živeo u Londonu. Čovek za ugled.

 

Covek za ugled? Sluzbeink koga je Jovica Stanišić preporucio Canetu i tako postao njegov ''racunovodja'' i perac para, koristeci svoje veze i poznanstva, a do njih je dosao ne jer se sam otisnuo na Zapad, vec preko Drzave/Sluzbe.

 

U izjavama koje se ticu ekonomije, nista inkrementalno ne izjavljuje, sto ne mozemo da cujemo od ljudi koji nisu kompromitovani. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...