Jump to content

Rio Tinto - ekologija i/ili revolucija


Diogen

Recommended Posts

5 hours ago, Pletilja said:

Nije se drustvo samo od sebe zaglavilo u limbu, neko je od gradjana sistematski pravio lumpenproleterijat, Puzigacine "huligane i fukaru", igrajuci na kartu najnizih emocija, retardiranih ideologija, koristeci sve mehanizme drzave. Srbija je oduvek imala tanku srednju klasu, gradjanski sloj, onaj koji u svakom drustvu donosi progres. Setite se price o 1300 kapalara izginulih u ratovima na pocetku XX veka, jedva da ih je stotinak prezivelo a bili su nada srpske inteligencije svog vremena. Za srpsku elitu, srpska glava je oduvek bila jeftina. Kad to promenimo, ako ikad uspemo u tome, zaustavice se ovaj stravican istorijski pad koji nam se desava. Do tada, mi smo i dalje drustvo u pokusaju. 

Recimo: otvori RT rudnik, sve bude fajn, svima dobro, drzava ima para, gradjani imaju para, standard ode u nebesa i? Sta bi se promenilo? Jos gigantskuh spomenika, stadiona na ledini, dzipova, palata sa lavovima na kapiji? Kome to treba osim korumpiranoj eliti i zablesavljenom narodu koji vise SMS poruka uplacuje ucesnicima Farmi nego bolesnoj deci za lecenje? 

Postoji jedna drzava u Evropi koja me fascinira, Holandija. Nije da mi je bas sve potaman u istoriji te zemlje, ima tu stavki (kolonijalizam) od kojih pristojnom coveku zesce crvene obrazi ali onaj deo gde narod otima zemlju od mora i stvara gradjansko drustvo sadeci i prodajuci jedan cvet - e, o tome mogu da sanjam, kad od skoro nicega napravis privredu, progresivno i stabilno drustvo i od zemlje osudjene na glad napravis drugog najveceg proizvodjaca hrane na svetu. I sve to bez mastodonstkih rudnika, otrova, prevrtanja utrobe Zemlje, pametno, polako, mudro. 

Ima velikih kompanija i u svetu poljoprivrede, proizvodnje hrane, zasto one ne ulazu u Srbiju, zasto se jnima ne nude beneficije? Verovatno zato sto su  u poljoprivredi ciklusi obrta kapitala dugi a mi imamo elitu koja hoce sve i odmah, sto je grabez ovde proglasen za olimpijsku disciplinu i moralnu velicinu. I da ne spominjem sad onu sirotu ribu kojoj smrdi glava...

 

 

Kakva crna poljoprivreda, ona u Holandiji čini oko 1.5% ekonomije* (U Engleskoj i Nemačkoj oko pola posto) - u Srbiji oko 7% (dakle može se reći da je Srbija je 5 PUTA više poljoprivredna zemlja nego Holandija) - u zemljama poput Čada, Gvineje Bisao, Centalne Afričke Republike ili Sijere Leone (dakle najsiromašnijim zemljama na svetu) udeo poljoprivrede prelazi 50% itd. Poljoprivreda je teška i relativno neisplativa, njom se ljudi masovno bave tamo gde nemaju drugih opcija. U ekonomskoj istoriji se kao metrika za stepen blagostanja nekog društva, tamo gde nema mnogo podataka, uzima procenat populacije koji je se bavio poljoprivredom - što više to je društvo siromašnije. Istorijski se svuda gotovo kompletna populacija bavila poljoprivredom dok to nije počelo da se menja sa pojavom kapitalizma i ekonomskog rasta, pre svega baš u Holandiji.

 

Uspeh Holandije nije uzrokovan ni poljoprivredom ni cvećem, niti su se oni negde okupljali da odlučuju "šta će narod da radi", "čime će narod da se bavi", "koja je naša razvojna šansa", niti su ih ćute i mute vadale po ulicama da đipaju na druge ljude i traže da se nekome zabrani nešto da radi jer mi i narodi i narodnosti treba da se okrenemo nečemu drugom. Au contraire...

 

 

 

* To međutim ništa ne smeta Holandiji da bude jedan od najvećih izvoznika hrane (ona, naravno, nije drugi najveći proizvođač hrane na svetu, baš bih voleo da vidim kako bi to oni proizveli više hrane od Kine ili Indije ili Brazila, recimo), poljoprivredom se bavi ko sam nađe da je to profitabilno a ne zbog ćutinih i mutinih iščašenih ideologija i kolektivističkih vizija...

 

A naravno, što je ekonomija razvijenija to je i poljoprivreda sofisticiranija, efikasnija i ekološkija. Tu je kolega Bane imao poentu, poljoprivreda je, istorijski gledano, verovatno ekološki najštetnija ljudska delatnost. U principu za sada postoje 3 modusa života ljudskih zajednica - život bez poljoprivrede i civilizacije (u pećini ili na drvetu, kao najekološkija opcija), život bez ekonomskog rasta uz primitivnu poljoprivredu (ekološki daleko najštetnija opcija) i život uz ekonomski rast i tehnološki sofisticiranu poljoprivredu, kao jedina moguća opcija koja može da podrži život preko 100 miliona ljuda na planeti (prve 2 opcije, uz bolan i mizeran život koji nose sa sobom, i uz apsolutnu ekološku katastrofu ne bi mogle da podrže više od 100 m ljudi).

Edited by bohumilo
  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, vilhelmina said:

 

I to sto kazes. Capiti parce okeana i rasterati ribe, ili capiti parce Macve i rasterati ljude i par zasticenih vrsta zivotinja i biljaka - u cemu je razlika, ako je uopste ima 😀?

 

Siguran sam da bi se svaki marine biologist složio da zauzimanje stotina hiljada hektara okeana i obale u stvari znači samo rasterivanje riba. Zanimljivo kako se lako minimizira uticaj na životnu sredinu kada nam to odgovara. Sada nema tužnih okica da gledamo u njih.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Arsenije Pesic said:

 

[...]  kako se lako minimizira uticaj na životnu sredinu kada nam to odgovara. Sada nema tužnih okica da gledamo u njih.

 

Licemerje je inace vrlo prisutno u ekoloskom aktivizmu. Logicno. Bilo koje crno-belo stanoviste podrazumeva licemerje. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, bohumilo said:

Kakva crna poljoprivreda, ona u Holandiji čini oko 1.5% ekonomije* (U Engleskoj i Nemačkoj oko pola posto) - u Srbiji oko 7% (dakle može se reći da je Srbija je 5 PUTA više poljoprivredna zemlja nego Holandija) - u zemljama poput Čada, Gvineje Bisao, Centalne Afričke Republike ili Sijere Leone (dakle najsiromašnijim zemljama na svetu) udeo poljoprivrede prelazi 50% itd. Poljoprivreda je teška i relativno neisplativa, njom se ljudi masovno bave tamo gde nemaju drugih opcija. U ekonomskoj istoriji se kao metrika za stepen blagostanja nekog društva, tamo gde nema mnogo podataka, uzima procenat populacije koji je se bavio poljoprivredom - što više to je društvo siromašnije. Istorijski se svuda gotovo kompletna populacija bavila poljoprivredom dok to nije počelo da se menja sa pojavom kapitalizma i ekonomskog rasta, pre svega baš u Holandiji.

 

Uspeh Holandije nije uzrokovan ni poljoprivredom ni cvećem, niti su se oni negde okupljali da odlučuju "šta će narod da radi", "čime će narod da se bavi", "koja je naša razvojna šansa", niti su ih ćute i mute vadale po ulicama da đipaju na druge ljude i traže da se nekome zabrani nešto da radi jer mi i narodi i narodnosti treba da se okrenemo nečemu drugom. Au contraire...

 

 

 

* To međutim ništa ne smeta Holandiji da bude jedan od najvećih izvoznika hrane (ona, naravno, nije drugi najveći proizvođač hrane na svetu, baš bih voleo da vidim kako bi to oni proizveli više hrane od Kine ili Indije ili Brazila, recimo), poljoprivredom se bavi ko sam nađe da je to profitabilno a ne zbog ćutinih i mutinih iščašenih ideologija i kolektivističkih vizija...

 

A naravno, što je ekonomija razvijenija to je i poljoprivreda sofisticiranija, efikasnija i ekološkija. Tu je kolega Bane imao poentu, poljoprivreda je, istorijski gledano, verovatno ekološki najštetnija ljudska delatnost. U principu za sada postoje 3 modusa života ljudskih zajednica - život bez poljoprivrede i civilizacije (u pećini ili na drvetu, kao najekološkija opcija), život bez ekonomskog rasta uz primitivnu poljoprivredu (ekološki daleko najštetnija opcija) i život uz ekonomski rast i tehnološki sofisticiranu poljoprivredu, kao jedina moguća opcija koja može da podrži život preko 100 miliona ljuda na planeti (prve 2 opcije, uz bolan i mizeran život koji nose sa sobom, i uz apsolutnu ekološku katastrofu ne bi mogle da podrže više od 100 m ljudi).

U Sijera Leone npr si zaboravio da napomenes...ali ne cudi me koji  ti je strucnjak i lajkovao 🙂

 

SL je bogata mineralima, dijamantima,  boksitom, zlatom, , platinom, kromitom, cirkonom, kao i moguc naftne plantze,pa objasni kako su oni tako siromasni... :)))))

 

Rekao bih da je dijamant skupa roba, sto se tice poljoprivrede oni uzgjaju jbnu rizu...a klima im je ubij boze za to 😄 

 

Eto jos jednog sveznajuceg strucnjaka

 

 

Quote

A naravno, što je ekonomija razvijenija to je i poljoprivreda sofisticiranija, efikasnija i ekološkija. Tu je kolega Bane imao poentu, poljoprivreda je, istorijski gledano, verovatno ekološki najštetnija ljudska delatnost. U principu za sada postoje 3 modusa života ljudskih zajednica - život bez poljoprivrede i civilizacije (u pećini ili na drvetu, kao najekološkija opcija), život bez ekonomskog rasta uz primitivnu poljoprivredu (ekološki daleko najštetnija opcija) i život uz ekonomski rast i tehnološki sofisticiranu poljoprivredu, kao jedina moguća opcija koja može da podrži život preko 100 miliona ljuda na planeti (prve 2 opcije, uz bolan i mizeran život koji nose sa sobom, i uz apsolutnu ekološku katastrofu ne bi mogle da podrže više od 100 m ljudi).

🤣

 

Ovo je epski napisano, svaka cast tebi a i Banettu, vidi se da vladate materijom. Eh kad su radile neke prehrambene industrije u Vojvodini...sve je to kerov qrac za rudnik litijuma 😄 koji ce koristiti najbogatije zemlje...mmmm🤡

Edited by Devil In My Pants
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Devil In My Pants said:

U Sijera Leone npr si zaboravio da napomenes...ali ne cudi me koji  ti je strucnjak i lajkovao 🙂

 

SL je bogata mineralima, dijamantima,  boksitom, zlatom, , platinom, kromitom, cirkonom, kao i moguc naftne plantze,pa objasni kako su oni tako siromasni... :)))))

 

Rekao bih da je dijamant skupa roba, sto se tice poljoprivrede oni uzgjaju jbnu rizu...a klima im je ubij boze za to 😄 

 

Eto jos jednog sveznajuceg strucnjaka

 

 

🤣

 

Ovo je epski napisano, svaka cast tebi a i Banettu, vidi se da vladate materijom. Eh kad su radile neke prehrambene industrije u Vojvodini...sve je to kerov qrac za rudnik litijuma 😄 koji ce koristiti najbogatije zemlje...mmmm🤡

"Smejala se kuka krivom drvetu "...

Prvo, ako je poljoprivreda toliko profitabilna, zasto onda zemlje EU subvencioniraju svoje farmere??? 

DRugo, govorili smo o njenom uticaju na zivotu sredinu. Ako su Vojvodina, I Macva, Podunavlje... prekriveni oranicama, zar I to ne utice na autohtoni zivi svet u tim podrucjima? Pogotovo ako se sve isprska Totalom!¡! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Darth Bane said:

"Smejala se kuka krivom drvetu "...

Prvo, ako je poljoprivreda toliko profitabilna, zasto onda zemlje EU subvencioniraju svoje farmere??? 

DRugo, govorili smo o njenom uticaju na zivotu sredinu. Ako su Vojvodina, I Macva, Podunavlje... prekriveni oranicama, zar I to ne utice na autohtoni zivi svet u tim podrucjima? Pogotovo ako se sve isprska Totalom!¡! 

Da bi bili konkurentni i da bi lakse radili..unapredili prozivodnju i sve bilo po PS-u...Nase subvencije bedne tipa 4k po jutru zemlje, za vreme demokrata 40k, eto koliko je im je bitan razvoj i kvalitet hrane.

 

Dane subvencionisu hrana bi bila dosta skuplja, stavise drzava kao nasa ih userava jer ih drzi na siromastvu i podeljene gde zajedno ne mogu da plasiraju..vec posebno rade.

 

Ako tebi nije bitno sta jedes...

 

poslusaj ovog coeka imas sta da naucis

 

 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Devil In My Pants said:

Da bi bili konkurentni i da bi lakse radili..unapredili prozivodnju i sve bilo po PS-u...Nase subvencije bedne tipa 4k po jutru zemlje, za vreme demokrata 40k, eto koliko je im je bitan razvoj i kvalitet hrane.

 

Dane subvencionisu hrana bi bila dosta skuplja, stavise drzava kao nasa ih userava jer ih drzi na siromastvu i podeljene gde zajedno ne mogu da plasiraju..vec posebno rade.

 

Ako tebi nije bitno sta jedes...

 

poslusaj ovog coeka imas sta da naucis

 

 

Subvencioniau (EU) jer nisu konkurentne! Da ne subvencioniau bile bi preplavljene jeftinijom hranom sa drugih trzista.

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Devil In My Pants said:

Ne znm za vas, ali mene je Arsenije ubedio..😁

 

1 hour ago, Devil In My Pants said:

ne cudi me koji  ti je strucnjak i lajkovao 🙂

 

Eto jos jednog sveznajuceg strucnjaka

 

 

🤣

 

Ovo je epski napisano, svaka cast tebi a i Banettu, vidi se da vladate materijom.

 

41 minutes ago, Devil In My Pants said:

Zatvori vrata, pobedio si 😎


Ovakve prozivke možeš da zaboraviš. Nisi nijedan post napisao, a da nisi nekog potkačio. 
 

Warn pred isključenje. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darth Bane said:

Subvencioniau (EU) jer nisu konkurentne! Da ne subvencioniau bile bi preplavljene jeftinijom hranom sa drugih trzista.

 

53 minutes ago, Devil In My Pants said:

Zatvori vrata, pobedio si 😎

 

Rekao ti je Eddard da su ti postovi ovde krimi dzimi, tako da molim bez ovih kvalifikacija, ali moram da iskoristim i tvoj post da napisem da zapravo (na cudjenje mnogih), Bane i nije mnogo omasio ovaj put. 

Ipak, nemam vremena od posla da pisem nesto opsirnije ovde, a i tema je za drugi topic. 

 

@Arsenije Pesic Stari nisam zaboravio na tvoje pitanje ovde, ali jbg ne stizem da odg. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, AgroLaki said:

 

 

Rekao ti je Eddard da su ti postovi ovde krimi dzimi, tako da molim bez ovih kvalifikacija, ali moram da iskoristim i tvoj post da napisem da zapravo (na cudjenje mnogih), Bane i nije mnogo omasio ovaj put. 

Ipak, nemam vremena od posla da pisem nesto opsirnije ovde, a i tema je za drugi topic. 

 

@Arsenije Pesic Stari nisam zaboravio na tvoje pitanje ovde, ali jbg ne stizem da odg. 

Svuda u svetu i zauvekce se subvencionisati jer hrana mora da se jede, ako ljudi budu gladni bice i besni...

 

Lepo mu je onaj seljak sa you tube objasnio a moze se uzeti na vise smernica.

 

Mnoge industrije zavise od od prehrambene.O Sijera Leone ne bih pisao i ostalim drzavama koje je naveo je tek nepotrebno

 

Nije da sam ista radio u poljoprivredi sem sto sam isao u poljoprivredni i sto mi devojka agroekonom i radi na poljoprivrednom fakultetu i sto mi samo nekolicina drugara zivi od toga i ima i dosta zemlje.

 

Hrana prosto mora biti jeftina i ove cene su takve kakve su, ali drzava kad bi napravila strategiju sta i kako i malo podrzala te seljake da malo ubace u ambalazu sto bi se reklo...bilo bi im lakse a bilo bi i vise posla za sve. Nije da imamo ne znam koliko zemlje ali ovde je greh praviti fabrike na ovakvu zemlju. Mislim na ovaj moj deo.

 

Porediti Chad i ostalo je suvisno, tu se valjda nadam se slazes.

 

Sto se tice Edarda, slazem se s njegovom opomenom, ali ima i druga strana malo visok stav gde diskredituje sagovornike, al ajde ja cu svoje postovati.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Devil In My Pants said:

U Sijera Leone npr si zaboravio da napomenes...ali ne cudi me koji  ti je strucnjak i lajkovao 🙂

Koliko vidim tu zemlju sam i pomenuo:

 

4 hours ago, bohumilo said:

u zemljama poput Čada, Gvineje Bisao, Centalne Afričke Republike ili Sijere Leone (dakle najsiromašnijim zemljama na svetu) udeo poljoprivrede prelazi 50% itd.

 

 

 

2 hours ago, Devil In My Pants said:

SL je bogata mineralima, dijamantima,  boksitom, zlatom, , platinom, kromitom, cirkonom, kao i moguc naftne plantze,pa objasni kako su oni tako siromasni... :)))))

Bogatstvo nacija (blagi dodir šešira u pravcu gospodina A. Smita) je ortogonalno na prirodno bogatstvo područja na kojem ljudi žive. Tamo isto dominiraju kolektivističke ideologije "naroda sa jednom glavom", i jednako su im strani i tuđi principi individualnih vlasničkih i ljudskih prava. Džaba je nekome što ima nešto u zemlji nad kojom spava, džaba mu je i što živi u nekoj kući ili čak vodi i neki mali biznis ako nigde nema zapis da je to njegovo niti postoji neki pravni put da svoja vlasnička prava zaštiti ili iskoristi, ako ne može na konto svoje imovine da uzme kredit, da unapredi ili proda biznis itd***, ako svaki čas mogu da nagrnu Ćuta&Muta sa "narodom" da mu to otmu i da ga oteraju odatle ili da mu oni objasne šta treba da radi sa svojom imovinom da bi to bilo u skladu sa ćutavom i mutavom koncepcijom budućnosti, opštenarodnom strategijom razvoja itd, isl. To je ukratko razlog zašto su tako siromašni i zašto tamo 80% stanovništva radi u poljoprivredi - za razliku, npr, od Namibije (koja je ovde pominjana kao nekakav strašni primer šta radi mrski Rio Tinto) koja je otprilike 10ak puta bogatija od SL-a i čiji udeo poljoprvrede u ukupnoj ekonomiji je manji nego u Srbiji.

 

 

***peruanski ekonomista Hernando de Soto, u knjizi koja se bavi razvojnom ekonomijom (zemljama trećeg sveta) ovu vrstu imovine sa kojom je nemoguće ništa dalje uraditti zove "mrtav kapital":

 

Quote

IMAGINE a country where nobody can identify who owns what, addresses cannot be easily verified, people cannot be made to pay their debts, resources cannot conveniently be turned into money, ownership cannot be divided into shares, descriptions of assets are not standardized and cannot be easily compared, and the rules that govern property vary from neighborhood to neighborhood or even from street to street. You have just put yourself into the life of a developing country or former communist nation; more precisely, you have imagined life for 80 percent of its population, which is marked off as sharply from its Westernized elite as black and white South Africans were once separated by apartheid.

 

This 80 percent majority is not, as Westerners often imagine, desperately impoverished. In spite of their obvious poverty, even those who live under the most grossly unequal regimes possess far more than anybody has ever understood. What they possess, however, is not represented in such a way as to produce additional value. When you step out the door of the Nile Hilton, what you are leaving behind is not the high-technology world of fax machines and ice makers, television and antibiotics. The people of Cairo have access to all those things.

 

What you are really leaving behind is the world of legally enforceable transactions on property rights. Mortgages and accountable addresses to generate additional wealth are unavailable even to those people in Cairo who would probably strike you as quite rich. Outside Cairo, some of the poorest of the poor live in a district of old tombs called “the city of the dead.” But almost all of Cairo is a city of the dead—of dead capital, of assets that cannot be used to their fullest. The institutions that give life to capital—that allow one to secure the interests of third parties with work and assets—do not exist here.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Arsenije Pesic said:

 

Siguran sam da bi se svaki marine biologist složio da zauzimanje stotina hiljada hektara okeana i obale u stvari znači samo rasterivanje riba. Zanimljivo kako se lako minimizira uticaj na životnu sredinu kada nam to odgovara. Sada nema tužnih okica da gledamo u njih.

 

Znam da si pismen covek i da tebi ne bi trebalo objasnjavati nesto toliko ocigledno, ali posto je ovo forum, sledi odgovor.

Otimanje zemljista od mora isusivanjem i gradnjom kanala i brana, je proces koji u Holandiji traje vec skoro 1000 godina. To je vise nego dovoljno vremena da se sav zivi svet prilagodi promenama, na isti nacin na koji stalne promene klime i ostalih uslova sredine dovode do prirodnih sukcesija, kada populacije pojedinih vrsta i citave biocenoze smenjuju jedna drugu, prilagodjavajuci se promenama u bitopu.

Dakle, ”rasterivanje riba” je u holandskom slucaju bilo samo stilska figura, dok se u slucaju Rio Tinta radi o bukvalnom i vrlo konkretnom rasterivanju svega sto mrda, plus onog sto ima korenje, u roku od godinu ili dve. Znaci, krajnje nedovoljno za bilo kakvu adaptaciju na nove uslove zivota. Samo bezanija i spasavanje zive glave, pa kako se kome posreci.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, bohumilo said:

Koliko vidim tu zemlju sam i pomenuo:

 

 

 

 

Bogatstvo nacija (blagi dodir šešira u pravcu gospodina A. Smita) je ortogonalno na prirodno bogatstvo područja na kojem ljudi žive. Tamo isto dominiraju kolektivističke ideologije "naroda sa jednom glavom", i jednako su im strani i tuđi principi individualnih vlasničkih i ljudskih prava. Džaba je nekome što ima nešto u zemlji nad kojom spava, džaba mu je i što živi u nekoj kući ili čak vodi i neki mali biznis ako nigde nema zapis da je to njegovo niti postoji neki pravni put da svoja vlasnička prava zaštiti ili iskoristi, ako ne može na konto svoje imovine da uzme kredit, da unapredi ili proda biznis itd***, ako svaki čas mogu da nagrnu Ćuta&Muta sa "narodom" da mu to otmu i da ga oteraju odatle ili da mu oni objasne šta treba da radi sa svojom imovinom da bi to bilo u skladu sa ćutavom i mutavom koncepcijom budućnosti, opštenarodnom strategijom razvoja itd, isl. To je ukratko razlog zašto su tako siromašni i zašto tamo 80% stanovništva radi u poljoprivredi - za razliku, npr, od Namibije (koja je ovde pominjana kao nekakav strašni primer šta radi mrski Rio Tinto) koja je otprilike 10ak puta bogatija od SL-a i čiji udeo poljoprvrede u ukupnoj ekonomiji je manji nego u Srbiji.

 

 

***peruanski ekonomista Hernando de Soto, u knjizi koja se bavi razvojnom ekonomijom (zemljama trećeg sveta) ovu vrstu imovine sa kojom je nemoguće ništa dalje uraditti zove "mrtav kapital":

 

 

Jes, sigurno tako za Cutu 🙂 ne znam sto njega  ubacujes uopste. Taj deo gde je Namibia je generalno mnogo razvijaniji jer su blizu JAR i slazem se da su daleko bolji od Sijera Leona, a. Ne zato sto su zaostali kako ti kazes vec zato sto im vladaju korumpirane budale kao i ovde. Kad saberes sve proteste tu se svodi na dve proste stvari, korupciju i nepoverenje vladi.

 

Kad imas odgovornu i kvalitetnu vladu i znas da rade u interesu ljudi lakse ces da im verujes. To je uglavnom i poenta cele ove price. Kakav crni Cuta ili Savo, narod je popizdeo na vlast i ne veruje im da ce raditi za njih.

 

Da ti ne bacam milion primera, dao si dobar sa Sijera Leone..ovde je slicna divljina, ne dao Bog da smo na mesto Sijera Leonea..tu bi tek bilo krvavo..

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Devil In My Pants said:

poslusaj ovog coeka imas sta da naucis

 

 

Jedino sto moze da nauci je da jedva ceka dan kad ce roboti zameniti ovog histericnog i agresivnog koji mlatara rukama i dere se, i ocigledno je na granici manije. I sam priznaje da nesto nije u redu sa njime. Mada je odlican primer zasto je tu kako je. Ovaj je sve rekao - "narod da se pita, zika bulja sve bolje zna od ove školovane" itd. Evo pojedini ovoga mogu da pitaju sve sto ih zanima u vezi Vucica, Mucica i ostalih, jer ovakvi su ih izglasali, izglasavali su ih 30 godina, i izglasavace ih i dalje.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Devil In My Pants said:

Svuda u svetu i zauvekce se subvencionisati jer hrana mora da se jede, ako ljudi budu gladni bice i besni...

 

Lepo mu je onaj seljak sa you tube objasnio a moze se uzeti na vise smernica.

 

Mnoge industrije zavise od od prehrambene.O Sijera Leone ne bih pisao i ostalim drzavama koje je naveo je tek nepotrebno

 

Nije da sam ista radio u poljoprivredi sem sto sam isao u poljoprivredni i sto mi devojka agroekonom i radi na poljoprivrednom fakultetu i sto mi samo nekolicina drugara zivi od toga i ima i dosta zemlje.

 

Hrana prosto mora biti jeftina i ove cene su takve kakve su, ali drzava kad bi napravila strategiju sta i kako i malo podrzala te seljake da malo ubace u ambalazu sto bi se reklo...bilo bi im lakse a bilo bi i vise posla za sve. Nije da imamo ne znam koliko zemlje ali ovde je greh praviti fabrike na ovakvu zemlju. Mislim na ovaj moj deo.

 

Porediti Chad i ostalo je suvisno, tu se valjda nadam se slazes.

 

Sto se tice Edarda, slazem se s njegovom opomenom, ali ima i druga strana malo visok stav gde diskredituje sagovornike, al ajde ja cu svoje postovati.

Primer dve zemlje, razvijene, sa razvijenom ekonomijom  , industrijom i poljoprivredom- USA i Australija, gde se farmeri ne subvencioniraju! Sve je iskljucivo bazirano na trzisnim zakonima i privredjivanju. Koliko proizvedes i prodas-toliko zaradis, a bez da ti neko (uglavnom drzava) placa za tvoje gubitke! Znaci, moze i poljoprivreda da funkcionise po principu trzisne ekonomije, ali potrebno je ispuniti par preduslova za to. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Pa da, hteo sam da napisem, pa me mrzelo. Ma daj ti video sa nekim normalnim seljakom iz normalne zemlje koji se normalno ponasa, da isprica kako on kao i ostali trazi kredit od banke da prosiri proizvodnju isl, pa mu bude odobren samo ako je sve to isplativo, a pusti ove komunjare sto nesto proizvode pa traze da im drzava garantuje cenu za otkup itd, dosadno je sve to. To je usto kao da neko uzme da delje vrbove svirale, i izdelje jedno hiljadu komada, a onda počne da se dere i trazi da mu drzava garantuje cenu. Smaranje.

1 hour ago, Devil In My Pants said:

Kad imas odgovornu i kvalitetnu vladu i znas da rade u interesu ljudi lakse ces da im verujes. To je uglavnom i poenta cele ove price. Kakav crni Cuta ili Savo, narod je popizdeo na vlast i ne veruje im da ce raditi za njih.

Je li? Ne branim ovo vlast, onaj ko je od vadikala i srbendi bilo sta ocekivao nije drugaciji od njih, ama kao primer, pomenuti su ranije npr popovi. Popovi su obavezni da drze opelo preminulom verniku je li tako, tako je, i u tom postupku se nigde ne pominju pare. Zasto onda narod ne zna koliko ce im platiti, a onda im iza leđa gunđa i škrguće zubima. Što ih ne iskulira kad završe sa obredom? Šta će uraditi pop ako mu se ne plati? I ko treba umesto "naroda" da se pobuni protiv toga? Zli Vučić? Isti princip za sve ostalo važi.

 

U stvari je istina da je tu "narod" razmažena princeza na zrnu graska koja hoce sve drugi umesto njih da rade. Ovo ne znaci da je vlast vadikala i ostalih slicnih dobra, pazi.

 

Jos tamo na drugoj temi se tvrdi da ovi zlikovci koji zagovaraju neke promene i napredak u stvari prave štetu tako što iritiraju the narod pa "produbljuju jaz u vec podeljenom drustvu". U jeeeee. Srce mi se cepa od tuge i bola.

 

More treba tu otvarati rudnike svakog dana, a za prirodu neka se niko ne sekira, snaći će se ona i sama.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Devil In My Pants said:

Svuda u svetu i zauvekce se subvencionisati jer hrana mora da se jede, ako ljudi budu gladni bice i besni...

 

Lepo mu je onaj seljak sa you tube objasnio a moze se uzeti na vise smernica.

 

Mnoge industrije zavise od od prehrambene.O Sijera Leone ne bih pisao i ostalim drzavama koje je naveo je tek nepotrebno

 

Nije da sam ista radio u poljoprivredi sem sto sam isao u poljoprivredni i sto mi devojka agroekonom i radi na poljoprivrednom fakultetu i sto mi samo nekolicina drugara zivi od toga i ima i dosta zemlje.

 

 

Bez ulaženja u vezu ekologija-poljoprivreda ili ekologija-industrija, činjenica je da industrijski razvijene zemlje imaju izuzetno nizak procenat poljoprivredne proizvodnje u BDP-u. Nije slučajno. Proizvodnja industrijskih proizvoda ili usluga daje mnogostruko veće profite nego poljoprivredna proizvodnja. To je prosto tako. Profitabilnije je napraviti čak i set kablova za automobil nego krompir.

 

To što si ti završio to što si završio, što neki ljudi žive "od zemlje" nema nikakve veze sa ovim gore činjenicama. 

 

Niko ne kaže da je poljoprivreda grana koja ne treba nikome u Srbiji (to je potpuna besmislica) ali za ekonomski prosperitet (što po meni znači da građani mogu da zarade od svog rada pristojne plate a država da ubira pristojne sume poreza sa ne prevelikim stopama), baziranje razvoja na poljoprivredi je ćorsokak. Ona je bitna za nezavisnost društva i opstanak ali za ogromnu zaradu, nema šanse.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, shonke said:

 

Bez ulaženja u vezu ekologija-poljoprivreda ili ekologija-industrija, činjenica je da industrijski razvijene zemlje imaju izuzetno nizak procenat poljoprivredne proizvodnje u BDP-u. Nije slučajno. Proizvodnja industrijskih proizvoda ili usluga daje mnogostruko veće profite nego poljoprivredna proizvodnja. To je prosto tako. Profitabilnije je napraviti čak i set kablova za automobil nego krompir.

 

To što si ti završio to što si završio, što neki ljudi žive "od zemlje" nema nikakve veze sa ovim gore činjenicama. 

 

Niko ne kaže da je poljoprivreda grana koja ne treba nikome u Srbiji (to je potpuna besmislica) ali za ekonomski prosperitet (što po meni znači da građani mogu da zarade od svog rada pristojne plate a država da ubira pristojne sume poreza sa ne prevelikim stopama), baziranje razvoja na poljoprivredi je ćorsokak. Ona je bitna za nezavisnost društva i opstanak ali za ogromnu zaradu, nema šanse.

Profitabilnije je napraviti set kablova u Srbiji nego krompir u toj razvijenoj drzavi.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, shonke said:

 

Bez ulaženja u vezu ekologija-poljoprivreda ili ekologija-industrija, činjenica je da industrijski razvijene zemlje imaju izuzetno nizak procenat poljoprivredne proizvodnje u BDP-u. Nije slučajno. Proizvodnja industrijskih proizvoda ili usluga daje mnogostruko veće profite nego poljoprivredna proizvodnja. To je prosto tako. Profitabilnije je napraviti čak i set kablova za automobil nego krompir.

 

To što si ti završio to što si završio, što neki ljudi žive "od zemlje" nema nikakve veze sa ovim gore činjenicama. 

 

Niko ne kaže da je poljoprivreda grana koja ne treba nikome u Srbiji (to je potpuna besmislica) ali za ekonomski prosperitet (što po meni znači da građani mogu da zarade od svog rada pristojne plate a država da ubira pristojne sume poreza sa ne prevelikim stopama), baziranje razvoja na poljoprivredi je ćorsokak. Ona je bitna za nezavisnost društva i opstanak ali za ogromnu zaradu, nema šanse.

 

Ja sam ne znam ni sam koliko puta čuo od pametnjakovića da bi ovo što se naziva Srbija moglo da hrani celu Evropu i da bi se tu mogle uzeti debele pare. Čudno je da svetske kompanije koje se time bave nisu poslušale takve eksperte. Ako neko iz tih svetskih kompanija čita ovaj forum, molim ga i preklinjem da ode ispred zadruge, podruma pića ili u prvi taksi da bi saznali kako da nahrane bar pola zemaljske kugle.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Ja sam ne znam ni sam koliko puta čuo od pametnjakovića da bi ovo što se naziva Srbija moglo da hrani celu Evropu i da bi se tu mogle uzeti debele pare. Čudno je da svetske kompanije koje se time bave nisu poslušale takve eksperte. Ako neko iz tih svetskih kompanija čita ovaj forum, molim ga i preklinjem da ode ispred zadruge, podruma pića ili u prvi taksi da bi saznali kako da nahrane bar pola zemaljske kugle.

To nije sadasnja tema. Kad prehrana bude tema, onda cemo pisati o tome i Srbskom znacaju u prehranjivanja zapadne hemisfere. Pardon ne Srpskom znacaju jer se u Srbiji nista znacajno ne proizvodi sem malina. Vec Vojvodjanskom tj severno backom prehrambenom gigantu.

Edited by Tomiprunet
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Devil In My Pants said:

Eh kad su radile neke prehrambene industrije u Vojvodini...sve je to kerov qrac za rudnik litijuma 😄 koji ce koristiti najbogatije zemlje...mmmm🤡

 

Posto radim u industriji hrane, nekako taj proces ide ovako. Najmanje para prave poljoprovrednici, zatimf ide prehrambena industrija i na kraju lanci supermarketa i restorana, fast food, McDonald i slicno.

Hrana kao sirovin se moze jeftino kupiti svugdje, ali za prehrambenu industriju, gdje je konkurencija takodje ogromna, treba imati fabrike kao i za sve drugo sto se proizvodi, tako da poljoprivreda, bez prehrambene industrije uglavnom nije nikakva ekonomska snaga.

Mislim da su izuzeci zito, kukuruz, soja kao izvor hrane za stocarstvo.

Poznajem neke ljude koji imaju svoju farmu pilica, sve automatizovano, jedan turnus je ovako 20.000 pilica, i tu radi ovako samo 5-6 ljudi, a imaju svoj kukuruz i soju i time ih hrane, vise soje, vise proteina, vise kukuruza vise masnoce.

Tu postoje neke kvote koliko mozes da prodas, proizvedes. Znam da moja firma koja ima nekoliko hiljada proizvoda, izmedju ostalog prodaje i te kvote.

To je jedna od rijetkih industrija gdje nema proizvoda Made in China.

 

Znam da je u doba SFRJ, postojala jaka prehrambena industrija i ne znam kako to sada stoji. Ovde mogu da se kupe vise hrvatski proizvodi, cini mi se najvise Podravka, a iz Srbije sto mogu da vidim je najpoznatiji proizvod Eurocrem, Plazma, Jaffa, Knjaz Milos, Prolom voda i neki novi proizvodjaci dzemova, ajvara i tako, ne mogu se bas sjetiti, jer ne kupujem to bas cesto, a i ovde su neki razvili neke pogone za slaninu, suseno meso, prave se cevapi, ali iz Srbije sve u svemu mrsavo.

Da prodaje se i kafa, ali loseg kvaliteta.

 

Npr ove maline, umjesto sto se izvoze, napravi dzem, sok, vino, pa onda izvozi.

 

Sto se tice litijuma, ova histerija da ce ako se otvoru rudnik, biti kraj svijeta i zagadice se nista manje nego Crno more, mi je daleko od objektivnog. :smiley33:

 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard unpinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...