Jump to content

Rio Tinto - ekologija i/ili revolucija


Diogen

Recommended Posts

4 hours ago, Div said:

Poteže se jedna teška glupost od argumenta, ta zemlja u Jadru, kao, i nije nešto, eto kod nas je prosečan prihod po hektaru oko 1000 eura, u Holandiji 20000, znači imamo jedan neiskorišćen resurs, zašto ne bismo investirali u njega, mnogo je manji rizik. Ne može poljoprivreda sama da digne Srbiju sa dna ali prodaja sirovina još manje, a uz to ostavlja otrove za više generacija, ako ih bude.

 

 

'Ajde malo da razradimo taj biznis plan. Da investiramo u poljoprivredu. Prvo pitanje, ko da investira? Država? Već sam pisao, dolina Jadra je tu gde jeste i država je tu gde jeste, da ne idemo dalje u prošlost, zašto ništa nije uloženo u poljoprivredu prethodnih 50 godina? Drugo, država koja je prodala PKB budzašto, sada će da ulaže na drugom mestu da od nule izgradi neki poljoprivredni kombinat? I da bi država uložila, ona bi morala da formira neko državno, javno preduzeće koje bi radilo taj posao. Ja to ne vidim kao moguć scenario. Neka domaća firma? Pa nemam pojma iskreno da li postoji neka koja bi imala kapacitet da izvede tako nešto. Dakle ostaje - strani investitor :evil: :evil: :evil:. Opet, da je neko tu namirisao ozbiljnu paru, do sada bi se već pojavio. S obzirom da nije, morali bismo opet da nudimo ustupke da bi neko uopšte razmislio o dolasku. I šta ćemo kada dođe? Opet će neko morati da prodaje dedovinu. Opet ćemo se pitati ko će da kontroliše stranog investitora i gde su nam institucije. Uticaj na životnu sredinu rudnika i poljoprivrednog gazdinstva je naravno neuporediv. Ali to ne znači da nema uticaja i od poljoprivrede. Ko će da kontroliše recimo  vrstu i količinu pesticida koji će da se koriste? Ko će da kontroliše da nešto od toga ne ugrozi bunare u okolini ili da ne ode u Jadar? Poljoprivreda možda nema fensi otrove kao rudarstvo, ali eto videsmo da i najobičnija farma svinja može da zagorčava život ljudima u krugu od par kilometara. Onda nam opet preostaje da građani, ekološki pokreti i NGO vrše pritisak na institucije da se tako nešto ne događa. Zar ne dolazimo onda do istog zaključka kao i za rudnik - čekaj prvo da izgradimo institucije, pa onda da razmišljamo investicijama i industriji? Zato rekoh i prošli put - za područje Jadra postoje dve realne opcije - ili rudnik litijuma ili da sve ostane isto kao i do sada.

 

17 minutes ago, Klotzen said:

Ćuta živi od donacija. 90-ih je "bio za SPO" e sad da li to znači i članstvo ili samo simpatizer ne znam. Mislim da je radio kod Ljubiše Ristića u pozorištu e sad ne sećam se da li je to za vreme JUL ili posle. Ovo spominjem jer je javna tajna bila da svi koji hoće tamo posao moraju makar fiktivno da se učlane u JUL. U žižu javnosti je ušao tokom protesta na Staroj Planini. Tu se aktivirao jer je on poreklom iz tih sela i ima dosta rodbine tamo. Pošto je to trajalo godinama čovek je postao "zeleni" i danas prilično dobro radi svoj posao. Poznajem čoveka lično ali već godinama nismo u kontaktu i da mi je neko pre 5 godina rekao da će on ovo biti ne bih mu verovao jer je inače tih i povučen čovek.

 

Mislim da je u takvim organizacijama dobra stvar imati ekstrema. Meni se nije sviđalo što je ekstrem po saradnji sa opozicijom jer to znači da je eventualno glasanje za njega bacanje glasa ali sad kad je promenio i to što se mene tiče sasvim ok opcija. Mislim da treba da se odvoje od zelenog jer je on propao posle šabačkih izbora. On i NDBG uz lokalne stranke po Srbiji bi mogli na ovom talasu da prođu 3% a posle ako budu pametni bi mogli možda i do 5-6%. Kada bi mediji bili slobodni mislim da bi mogli da idu i do 10%.

 

Ekološki pokreti su, i na svetskom nivou, značajnim delom zasnovani na populizmu. Vođe ekoloških pokreta kod nas su uglavnom ljudi kojima lako možeš da nađeš mnogo negativnog. Međutim i takvi, ekološki pokreti su nam ovde trenutno vrlo vredni i vrlo važni. I rade mnogo pozitivnih i korisnih stvari. Za kratko vreme su uspeli da nateraju grdne institucije sistema, od lokalnih inspekcija do predsednika države da reaguju na njihove zahteve. I uspevaju, bar za sada, da oko generalno pozitivnih ciljeva povežu ljude koji na bilo koji drugi način ne bi mogao da povežeš. I pomeraju ih iz stanja inertnosti i prosto ih uče da se fokusiraju na neki cilj i bore za njega. Imamo upravo pohađanje osnovne škole građanske inicijative za veliki broj ljudi na ekološkim protestima. Nemam pojma kako će sve to dalje da se razvija, ali dokle god imamo nešto u ovoj zemlji čije je delovanje makar 30% korisno za opšte dobro, dižem obe ruke za i mislim da bi to trebalo da negujemo i zalivamo. U tu poljoprivredu bih uložio.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Arsenije Pesic said:

 

'Ajde malo da razradimo taj biznis plan. Da investiramo u poljoprivredu. Prvo pitanje, ko da investira? Država? Već sam pisao, dolina Jadra je tu gde jeste i država je tu gde jeste, da ne idemo dalje u prošlost, zašto ništa nije uloženo u poljoprivredu prethodnih 50 godina? Drugo, država koja je prodala PKB budzašto, sada će da ulaže na drugom mestu da od nule izgradi neki poljoprivredni kombinat? I da bi država uložila, ona bi morala da formira neko državno, javno preduzeće koje bi radilo taj posao. Ja to ne vidim kao moguć scenario. Neka domaća firma? Pa nemam pojma iskreno da li postoji neka koja bi imala kapacitet da izvede tako nešto. Dakle ostaje - strani investitor :evil: :evil: :evil:. Opet, da je neko tu namirisao ozbiljnu paru, do sada bi se već pojavio. S obzirom da nije, morali bismo opet da nudimo ustupke da bi neko uopšte razmislio o dolasku. I šta ćemo kada dođe? Opet će neko morati da prodaje dedovinu. Opet ćemo se pitati ko će da kontroliše stranog investitora i gde su nam institucije. Uticaj na životnu sredinu rudnika i poljoprivrednog gazdinstva je naravno neuporediv. Ali to ne znači da nema uticaja i od poljoprivrede. Ko će da kontroliše recimo  vrstu i količinu pesticida koji će da se koriste? Ko će da kontroliše da nešto od toga ne ugrozi bunare u okolini ili da ne ode u Jadar? Poljoprivreda možda nema fensi otrove kao rudarstvo, ali eto videsmo da i najobičnija farma svinja može da zagorčava život ljudima u krugu od par kilometara. Onda nam opet preostaje da građani, ekološki pokreti i NGO vrše pritisak na institucije da se tako nešto ne događa. Zar ne dolazimo onda do istog zaključka kao i za rudnik - čekaj prvo da izgradimo institucije, pa onda da razmišljamo investicijama i industriji? Zato rekoh i prošli put - za područje Jadra postoje dve realne opcije - ili rudnik litijuma ili da sve ostane isto kao i do sada.

 

 

Prica o poljoprivredi i ogromnim potencijalima od kojih bi drzava i njeni gradjani ziveli srecno u zdravoj zivotnoj sredini je najobicnija glupost u koju mogu da veruju samo oni koji od poljoprivrede nikada nisu ziveli. Standardna prica napaljenih mladih  ITovaca koji se loze na ekologiju i zdravu hranu i dokonih penzionera koji su dosli u selo iz gradova da provedu penziju u zdravoj i cistoj zivotnoj sredini, a da o poljoprivredi nista ne znaju, niti su se njom ikada bavili. Nema svrhe uopste gubiti vreme na tu pricu. U nijednoj drzavi na svetu poljoprivreda nije pokretac privrednog razvoja pa nece biti ni u Srbiji. Situacija je upravo obrnuta, potrebna je jaka privreda koja ce gurati i podsticati razvoj poljoprivrede. Poljoprivreda je u svim razvijenim drzavama subvencionisana delatnosti i bez tih subvencija ne moze da bude konkurentna na trzistu, tu se sva prica zavrsava. Kakva bre poljoprivreda u Jadru. Pa toliko im dobro ide da su upravo oni i poljoprivrednici iz Macve ranijih godina stalno pravili neke bune i proteste trazeci vecu cenu i vece subvencije, a sada sem par velikih, prvi pojurili da prodaju zemlju Rio Tintu. Neozbiljna prica. 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, A sad said:

 

Prica o poljoprivredi i ogromnim potencijalima od kojih bi drzava i njeni gradjani ziveli srecno u zdravoj zivotnoj sredini je najobicnija glupost u koju mogu da veruju samo oni koji od poljoprivrede nikada nisu ziveli. Standardna prica napaljenih mladih  ITovaca koji se loze na ekologiju i zdravu hranu i dokonih penzionera koji su dosli u selo iz gradova da provedu penziju u zdravoj i cistoj zivotnoj sredini, a da o poljoprivredi nista ne znaju, niti su se njom ikada bavili. Nema svrhe uopste gubiti vreme na tu pricu. U nijednoj drzavi na svetu poljoprivreda nije pokretac privrednog razvoja pa nece biti ni u Srbiji. Situacija je upravo obrnuta, potrebna je jaka privreda koja ce gurati i podsticati razvoj poljoprivrede. Poljoprivreda je u svim razvijenim drzavama subvencionisana delatnosti i bez tih subvencija ne moze da bude konkurentna na trzistu, tu se sva prica zavrsava. Kakva bre poljoprivreda u Jadru. Pa toliko im dobro ide da su upravo oni i poljoprivrednici iz Macve ranijih godina stalno pravili neke bune i proteste trazeci vecu cenu i vece subvencije, a sada sem par velikih, prvi pojurili da prodaju zemlju Rio Tintu. Neozbiljna prica. 

Da li bi ti bilo svejedno da se to desava uzvodno od tvojih imanja?

E, zbog toga se ljudi bune.

:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Kronostime said:

Da li bi ti bilo svejedno da se to desava uzvodno od tvojih imanja?

E, zbog toga se ljudi bune.

:default_coffee:

Asad je strucnjak iz oblasti poljoprivrede. Sigurno zna sta prica.

Eto imali ste prikike da cujete rec dva strucnjaka (Asad i Arsa) - toliko ste ranije kukali o tome " da se cuje rec strucnjaka"?! I sta sad?

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Div said:

A, nikako se ne radi o 50-100 ugroženih domaćinstava, radi se o ugroženom toku Jadra, Dtine, Save, Dunava, malo je više domaćinstava ugroženo.

potencijalno ugrozenim.

ja pokusavam da govorim o svima nama koji smo stvarno ugrozeni, zasto smo mi i nasa deca manje vredni? zasto mi o samima sebi ne vodimo racuna, nego nam zapelo za neku povrsinu koju vecina nije ni videla osim na slici? zasto svakog dana odlazemo tu pricu, zasto pristajemo da se milioni ljudi i dece  truju svakodnevno, bez prestanka?
ja razumem politicku pricu da se na ovome rusi Vucic i SNS, to je sasvim u redu, ali to je samo prolazni cilj, vazduh, reke i zemlja po gradovima ostaju zagadjeni i zatrovani, sve da sada dodje deus ex machina i zbrise trenutnu vlast kao da nikada nije ni postojala. 

Link to comment
Share on other sites

Svuda u svetu se daju subvencije za poljoprivredu i igrom slucaja znam ajde da kazem osredje zemljoposdnike koji imaju svoju zemlju i uzimaju jos u arendu bar toliko. Da bi poljoprivreda procvetala tu mora da postoji nacionalni plan, sem sto poljoprivreda moze da donese tu jbnu zdravu i domacu hranu koja je u nekim zemljama resurs koji nemaju, ta ista poljoprivreda ne bi dala da se otvori usrani linglong gde s zapoljava 500 Vijetnamaca i koja ce i onako raspalom Zrenjaninu sa zutom vodom doneti i malo dima.

 

Meni je neverovatno da ljudi zele ovoliko fabrika i to stranih na svom podrucju koja ce te zakucati za dno..nismo mi velika zemlja, ali smo sveli politikom na centralizovanu zemlju gde seljaci idu u grad da spajaju zice ili da prave malter.

 

Ko zeli nekm svom da radi u rudniku taj mogu slobodno reci nije normalan. Naravno da nece u EU otvarati te rudnike bar ne sad jer se tu moraju postovati ekoloske norm kako na papiru tako i u praksi. Ovde je ozbiljan problem vlast, pa kad bi poceli da grade nuklearnu elektranu..zar bi covek pri zdravoj svesti dao ovim ludacima to u ruke.

 

Jako je bitno ko kaze i ko radi,a ne sta kaze. Pa naravno da niko nece priznati moguce manipulacije. Taj Savo mi sad vec ozbiljno smrdi jer u ovoj zemlji je sve politicki i ako neces da budes deo neke politike ti ne mozes nista uraditi...nije on bukvalno nista uradio sa tim svojim pokretom jer npr ni ja nisam znao za njega do tog drugog mitinga...i apsolutno sam siguran da 95% ljudi nije izaslo zbog njega, ali s dobro izmanipulisano da je kao on neki vodja tog pokreta.

 

Kod nas u gradjana i seljaka je problem sto svi sve znaju...a vecina u zivotu qrca nije uradilai onda oni kao takvi ne zele da saslusaju misljenje pametnijeg i tu se vracamona staru pricu.

 

Zvalavi je opet lepo skrenuo pricu sa Jovanjice, Belivuka, kriminala generalno. I kad cujem pricu svi su isti a ovaj isti izvodi narkomane i krimose da biju obican narod...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darth Bane said:

Asad je strucnjak iz oblasti poljoprivrede. Sigurno zna sta prica.

Eto imali ste prikike da cujete rec dva strucnjaka (Asad i Arsa) - toliko ste ranije kukali o tome " da se cuje rec strucnjaka"?! I sta sad?

 

 

 

Nemoj 'leba ti da potežeš argument stručnosti, bar što se mene tiče, nemam snage za još jedan krug. Daj da komentarišemo napisano, neka svako individualno proceni kome će da veruje i šta ima više smisla.

Link to comment
Share on other sites

Zele mnogi ovde fabrike i rudnike ali ne u svom dvorištu. Verovatno su ubeđeni da mečka nece zakucati na njihova vrata. Tesko se zivi od poljoprivrede a bogami još teže od rudarstva. Kad smo vec kod rudara bilo bi zqnimljivo da nam neko kaze koga planiraju u Jadru da zaposle kao rudare? To su poljoprivrednici koji još kad dobiju neku lovu za imanja sigurno nece u rudnik pa nam! preostaje uvoz rudara sa egzotičnih destinacija. A to povlači opet neku izgradnju naselja i promenu strukture stanovništva. Pa ce posle da postanu zli dođoši

Edited by Perkos2
Link to comment
Share on other sites

Od Rio Tinta nisu ugroženi 50-100 ljudi nego nekoliko miliona ljudi u Srbiji i BiH. Dakle ceo taj region oko Drine i Save. Ostali bismo bez vodoizvorišta u Mačvi koja ću u budućnosti imati sve veću ulogu u snadbevanju vodom Beograda i Vojvodine jer bi i podzemne vode bile zagađene. Niko ne spominje kontaminaciju vazduha. Mi kod većih oluja fasujemo pesak iz Sahare a ovde ljudi ne kontaju da će nama u Vojvodini i BG rudnik biti na 100-200 km od naših kuća. Najviše zastrašuje kada vidim da o tome ljudi koji se informišu na netu ne znaju dovoljno.

 

Od poljoprivrede ne može da se živi, ali poljoprivreda koja pokreće prehrambenu industriju i još par nekih drugih sektora industrije je itakako prednost svake zemlje koja ima uslove za iste. Ovde treba odrediti plan i program pomoći tom sektoru i da se to nemenja sa svakom vladom nego da važi 10 godina kako bi ti ljudi mogli da planiraju šta im je činiti u tom periodu.

 

Ne shvatam šta želite da kažete sa "imamo i druge zagađivače". Da li to znači da vi podržavate dovođenje zagađivača u Srbiju ili ne ? Po toj logici mi nikada nećemo imati prava da kažemo "E sad je dosta sa zagađivačima moramo da okrenemo list" jer će uvek moći da se kaže "pa imali smo ih i pre otkud sad potrebea za protestima i borbom za čistiju srbiju". Apsolutno mi nisu jasni ti stavovi pa ako neko može da mi pojasni šta želite time da kažete ? Sa druge strane isti ti ljudi zameraju građanima što su inertni i ne menjaju se i sada kada imamo pozitivnu promenu u društvu ona nailazi na osude. Meni nepojmljiv način razmišljanja tako da bih voleo da mi to objasnite.

  • Like 3
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Perkos2 said:

Zele mnogi ovde fabrike i rudnike ali ne u svom dvorištu. Verovatno su ubeđeni da mečka nece zakucati na njihova vrata. Tesko se zivi od poljoprivrede a bogami još teže od rudarstva. Kad smo vec kod rudara bilo bi zqnimljivo da nam neko kaze koga planiraju u Jadru da zaposle kao rudare? To su poljoprivrednici koji još kad dobiju neku lovu za imanja sigurno nece u rudnik pa nam! preostaje uvoz rudara sa egzotičnih destinacija. A to povlači opet neku izgradnju naselja i promenu strukture stanovništva. Pa ce posle da postanu zli dođoši

U svom zivotu upoznao sam mnogo Engleza, Australijanaca, Kanadjana .... koji su decenijama radili u rudarskoj industriji.

Ali ocigledno je rudarstvu suvise "prosta" industriji za prefinjeni srpski (balkanski) svet. 

Zato moje izvinjenje. Tek sad uvidjam da se radi o prefinjenoj gospodi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Darth Bane said:

U svom zivotu upoznao sam mnogo Engleza, Australijanaca, Kanadjana .... koji su decenijama radili u rudarskoj industriji.

Ali ocigledno je rudarstvu suvise "prosta" industriji za prefinjeni srpski (balkanski) svet. 

Zato moje izvinjenje. Tek sad uvidjam da se radi o prefinjenoj gospodi.

 

Ja ne znam zasto se konstantno ignorisu oni koji pisu da nije problem rudnika, nego je problem standarda na koji nacin ti rudnici rade. U Srbiji standardi sigurno nece biti ni blizu onim koji su u nekom razvijenom delu sveta iz prostog razloga sto srpski politicari pravi dilove koji su dobri samo za njih, a posle je nebitno sta ce i kako da se radi. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Darth Bane said:

Asad je strucnjak iz oblasti poljoprivrede. Sigurno zna sta prica.

Eto imali ste prikike da cujete rec dva strucnjaka (Asad i Arsa) - toliko ste ranije kukali o tome " da se cuje rec strucnjaka"?! I sta sad?

 

 

Doveo bih ti sad zemljoposdnike ovde da napisu sta i kako, ali bojim se sta bi rekli strucnjaku za poljoprivredu jer kad sam im bio na seoskoj slavi umalo nisu razapeli jdnog sns zeta sela koji im je rekao..pa ndjite vi neke zajebancije da nadjete pare ko vamje kriv sto ne znate 🙂

 

Za taj deo ne znam sta rade, nisam nikad ni bio,ali Vojvodina......

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Baby said:

 

Ja ne znam zasto se konstantno ignorisu oni koji pisu da nije problem rudnika, nego je problem standarda na koji nacin ti rudnici rade. U Srbiji standardi sigurno nece biti ni blizu onim koji su u nekom razvijenom delu sveta iz prostog razloga sto srpski politicari pravi dilove koji su dobri samo za njih, a posle je nebitno sta ce i kako da se radi. 

Srbija treba da se ponovo re-industrijalizuje a to nece moci tako sto ce od nicega odmah poceti sa - robotikom??!!!? A i tu robotiku ne mogu svi da rade. USA su razvijena zemlja pa imaju sve privredne grane dobro razvijene, od poljoprivrede i rudarstvu pa do hi- tech. 

Problem u Srbiji je sto je dobar deo naroda njanjav : naviko na drzavne jasle pa kad treba malo zasuci rukave uvek se pronalazi neki razlog, uvek se kuka na sve i svasta, samo da se ne bi radilo. Te ovo ne valja, te ono ne valja. Ako tamo negde nema bandere, kukaju zasto nema bandere. Ako je neko postavi, onda se kuka: a zasto bas tu? A koliko se ugradio taj sto je postavio? A zasto je bandera samo 3 metra visoka- zasto nije 5 metara? A onda neki drugi histerisu - a zasto je previsoka, trebala je biti samo 2m visine??!!!!? Dobar deo  naroda je toliko zaguljen da tu ni 10 Djindjica ni bi pomoglo.

Zato Milenko i spominje tu "ilovacu", kao nacin na koji ce priroda sama resiti te stvari. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Darth Bane said:

Srbija treba da se ponovo re-industrijalizuje a to nece moci tako sto ce od nicega odmah poceti sa - robotikom??!!!? A i tu robotiku ne mogu svi da rade. USA su razvijena zemlja pa imaju sve privredne grane dobro razvijene, od poljoprivrede i rudarstvu pa do hi- tech. 

Problem u Srbiji je sto je dobar deo naroda njanjav : naviko na drzavne jasle pa kad treba malo zasuci rukave uvek se pronalazi neki razlog, uvek se kuka na sve i svasta, samo da se ne bi radilo. Te ovo ne valja, te ono ne valja. Ako tamo negde nema bandere, kukaju zasto nema bandere. Ako je neko postavi, onda se kuka: a zasto bas tu? A koliko se ugradio taj sto je postavio? A zasto je bandera samo 3 metra visoka- zasto nije 5 metara? A onda neki drugi histerisu - a zasto je previsoka, trebala je biti samo 2m visine??!!!!? Dobar deo  naroda je toliko zaguljen da tu ni 10 Djindjica ni bi pomoglo.

Zato Milenko i spominje tu "ilovacu", kao nacin na koji ce priroda sama resiti te stvari. 

 

Pa bravo sto si nasao problem u ljudima ne u politicarima koji konstantno prave sumnjive dilove. 

Reindustrijalizacija se ne radi tako da potrujes pola zemlje i napravis troskove oporavka vece nego zarada. Taj isti RT nije ispostovao zakon ni u Americi, a u ostalim zemljama treceg sveta znamo sta je napravio. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Baby said:

 

Pa bravo sto si nasao problem u ljudima ne u politicarima koji konstantno prave sumnjive dilove. 

Reindustrijalizacija se ne radi tako da potrujes pola zemlje i napravis troskove oporavka vece nego zarada. Taj isti RT nije ispostovao zakon ni u Americi, a u ostalim zemljama treceg sveta znamo sta je napravio. 

Pa i ti politicari su izmileli iz tog istog naroda. Nisu uvezeni iz ... sta ga ja znamo, nekog Tadjikistana?!

Drugo, industrijalizacija bas tako pocinje: od prljavih tehnologija, dok se ne dostignu odredjeni standardi. Srbija nije Danska pa da sve radi na vetar. 

Ovakvim ponasanjem samo ce rasterati potencijalne investitore. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Darth Bane said:

U svom zivotu upoznao sam mnogo Engleza, Australijanaca, Kanadjana .... koji su decenijama radili u rudarskoj industriji.

Ali ocigledno je rudarstvu suvise "prosta" industriji za prefinjeni srpski (balkanski) svet. 

Zato moje izvinjenje. Tek sad uvidjam da se radi o prefinjenoj gospodi.

 

Da li je neko od tih Engleza, Kanađana, Ozija... rudario za manje od 1000 evrića?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Darth Bane said:

Pa i ti politicari su izmileli iz tog istog naroda. Nisu uvezeni iz ... sta ga ja znamo, nekog Tadjikistana?!

Drugo, industrijalizacija bas tako pocinje: od prljavih tehnologija, dok se ne dostignu odredjeni standardi. Srbija nije Danska pa da sve radi na vetar. 

Ovakvim ponasanjem samo ce rasterati potencijalne investitore. 

 

Ma jeste kako da nije. Prvo u rudnik, a posle ces da pravis cipove... samo tako i nikako drugacije. 

Ovi i ovakvi investitori ne investiraju u drzavu nego u njihovu zaradu i sve bi cak i to bilo ok sa tih 5% da nisu zagadjivaci kakvi jesu i da ce njihovu investiciju osetiti samo oni koji su im potpisali dozvole za rad, a ostali u raznim bolestinama. 

 

Ali i ja se raspravljam sa nekim ko botuje za AV vec 10 godina... my bad. 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, stray_cat said:

 

Da li je neko od tih Engleza, Kanađana, Ozija... rudario za manje od 1000 evrića?

A znas li to kolika je cena kuce/ strana u Pertu ili Vankuveru?

8 minutes ago, Baby said:

 

Ma jeste kako da nije. Prvo u rudnik, a posle ces da pravis cipove... samo tako i nikako drugacije. 

Ovi i ovakvi investitori ne investiraju u drzavu nego u njihovu zaradu i sve bi cak i to bilo ok sa tih 5% da nisu zagadjivaci kakvi jesu i da ce njihovu investiciju osetiti samo oni koji su im potpisali dozvole za rad, a ostali u raznim bolestinama. 

 

Ali i ja se raspravljam sa nekim ko botuje za AV vec 10 godina... my bad. 

Pa kako je krenula industrijalizacija Engleske? Od primitivnih fabrika tekstila i rudnika uglja. 

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Darth Bane said:

U svom zivotu upoznao sam mnogo Engleza, Australijanaca, Kanadjana .... koji su decenijama radili u rudarskoj industriji.

Ali ocigledno je rudarstvu suvise "prosta" industriji za prefinjeni srpski (balkanski) svet. 

Zato moje izvinjenje. Tek sad uvidjam da se radi o prefinjenoj gospodi.

Jesi li upoznao i nekog Srbina ili Bošnjaka koji decenijama rade u rudarskoj industriji?  Dovedi onda te tvoje koji nisu prefinjeni da rade u rudniku u Srbiji pa onda pametuj.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Darth Bane said:

 

Pa kako je krenula industrijalizacija Engleske? Od primitivnih fabrika tekstila i rudnika uglja. 

 

Ne znam da li si upucen koji je vek... i upravo zbog toga industrija pa i rudarstvo su napredovali i jos treba da se usavrsavaju da bi ovu planetu napravili normalnim mestom za zivot. RT a i AV jednostavno boli uvo za bilo kakve konsekvense i treba im se stati na put zbog nazadka, a ne napredka. Vidim Zrenjanin procvetao po planu... 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Baby said:

 

Ja ne znam zasto se konstantno ignorisu oni koji pisu da nije problem rudnika, nego je problem standarda na koji nacin ti rudnici rade. U Srbiji standardi sigurno nece biti ni blizu onim koji su u nekom razvijenom delu sveta iz prostog razloga sto srpski politicari pravi dilove koji su dobri samo za njih, a posle je nebitno sta ce i kako da se radi. 

 

Problem u danasnjoj Srbiji, i kad su u pitanju rudnici, ali i fabrike, jeste sto se stranim investitorima daje neka vrsta eksteritorijalnosti. Nije jasno postavljeno gde prestaje sloboda privatnog investitora, a gde pocinje njegova obaveza postovanja domacih zakona. Nesto mi kaze da je to i namerno. Rezultat je skolski primer trafikinga u Zrenjaninu, a to sigurno nije jedini takav primer; samo je jedini do sada otkriven.

Bojim se da i eventualni rudnik litijuma samo tako moze da funkcionise. Ne verujem da Rio Tinto, koji se sada ponasa kako se ponasa, planira da danas-sutra zaposlenima garantuje sindikalna prava i evropske norme zastite na radu, i prilicno sam sigurna da racuna na vrlo jeftinu radnu snagu. Ako srpski radnici budu skuplji i zahtevniji od vijetnamskih ili onih iz Bangladesa, a bice, nece ni Rio Tinto pristati da bude u gorem polozaju od kineskih investitora u Srbiji. Model vec imaju, samo ga treba primeniti. 

Koju ce onda korist drzava Srbija imati od svega toga, osim te rudne rente? 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Pa ako nema korist, to je dobro. Nece imati cime da rovari po okruzenju, bulazni o srbskim svetovima dok ulice ne ume da ocisti i struju da obezbedi, i kupuje nepotrebno oruzje, a mozda konacno resi i da skine sa vimeta dvesta miliona doktora i filozofa koji nicemu ne sluze osim sto neprekidno huskaju protiv civilizacije. A nece samo Rio Tinto uzimati vijetnamske radnike. Uzima ih npr i EPS, dovode varioce, jer su ovdasnji otisli u Nemacku. I kazu da su mnogo bolji radnici od domacih. Sta da se radi, mrska globalizacija.

 

2 hours ago, Klotzen said:

Da li to znači da vi podržavate dovođenje zagađivača u Srbiju ili ne ?

...

Sa druge strane isti ti ljudi zameraju građanima što su inertni i ne menjaju se i sada kada imamo pozitivnu promenu u društvu ona nailazi na osude.

Vikanje "dole okupator, bolje grob nego rob" isl nije pozitivna promena. Samo nastavak anticivilizacijskog ksenofobnog antiglobalistickog antikapitalistickog itd dranja. I niko nikoga ne dovodi nigde, nego mrske multinacionalne kompanije same dolaze tamo gde predviđaju da će zaraditi. Dok Rio Tinto nije otkrio da ta ruda tu postoji, kad bese, 2004 ili nesto, te livade ili sta je vec nikoga nisu zanimale.

 

Zagađivači, nezagađivači, wgaf, vreme za naplatu je doslo.

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
moderator onako nicim izazvan nahvalio.
 
Edit, da ne bude zabune: Ono sto si citirao je bio odgovor Cyber, ciji patronizirajuci i prilicno uvredljiv stil obracanja meni je poznat diljem bivseg i sadasnjeg foruma. 


bold

Ničim izazvan neće baš biti. Ako si (ste) mislila da će ova tema biti u stilu ja tebi vojvodo, to meni serdare, svi saborno u borbu protiv mrskog Rio Tinta, e pa neće moći.

Izazvan sam bio upravo činjenicom da je neko ko ponudi suprotne argumente (i u ovom slučaju argumente u pravom smislu te reči) odmah bio etiketiran kao bot, plaćenik, čovek vlasti i šta ti ja znam... E pa neće moći, zadatak moderacije je da takve forumaše štiti jer upravo oni doprinose diskusiji. Sabornost nije diskusija, već tapšanje po ramenu, forum nije tako zamišljen.

Dakle, takvo ponašanje će i dalje biti suzbijano i kažnjavano. Toliko o neizazvanosti.

Drugo, što se drugog citiranog pasusa tiče, taj sukob ćeš da ostaviš na starom forumu, neće se nastaviti na ovom. Takođe, na ovom forumu ti se Cyber nije nijednom uvredljivo obratila, prema tome ne podmeći.

/bold
Link to comment
Share on other sites

On 12/16/2021 at 9:50 AM, Arsenije Pesic said:

U oba rudnika bi bila primenjena podzemna eksploatacija, planirani kapacitet za Jadar je oko 1,9 miliona tona rude godišnje, za Cinovec oko 1,7 miliona tona, tako da tu nema bitne razlike. Metode otkopavanja su različite, to nije previše bitno, ono što jeste je da se u projektu Jadar oko 30% jalovine vraća u rudnik, tj. vrši se zapunjavanje otkopa (backfilling). Za Cinovec to nije planirano.

 

Kad smo kod jalovine, s obzirom da je sličan kapacitet otkopavanja, slična je i količina jalovine koja se dobija na godišnjem nivou. U oba slučaja predviđeno je odlaganje suve jalovine, takozvanih pogača, što je ekološki povoljnija varijanta od klasičnih flotacijskih jalovišta. Razlika je u tome što bi se u Jadru 30% jalovine vraćalo u podzemne otkope. Takođe, razlikuje se i ukupna količina jalovine koja bi bila odložena za vek eksploatacije rudnika i tu bi bilo ukupno više jalovine u Jadru, pod uslovom da Cinovec ostane na inicijalnih 50 miliona tona rude i dvadesetak godina eksploatacije. Što se tiče prostora za smeštaj jalovine, za Cinovec se ne navodi gde je planirano (inače lokacija ležišta je na granici Češke sa Nemačkom), za Jadar je lokacija još uvek sporna jer je prvo Rio Tinto izmenio inicijalno predviđenu lokaciju i predvideo novu, bliže rudniku i bliže reci Jadar i na osnovu toga je izmenjen prostorni plan, da bi pre par dana da odluka o izmeni prostornog plana bila poništena.

 

Što se tiče tehnologije, osnovni princip u oba slučaja je da se otkopana ruda prvo usitnjava, zatim vrši koncentracija korisnih komponenti a zatim hemijsko - tehnološki tretmani da se iz koncentrata izdvoje konačni proizvodi. Osnovni principi su isti ali se detalji tehnologija značajno razlikuju. U Cinovecu bi se u procesu koncentracije koristila flotacija, u Jadru ne. U procesu flotacije se koriste reagensi, a reagensi su štetne i otrovne hemikalije. U Jadru bi se u procesu koristila sumporna kiselina, u Cinovecu hlorovodonična. U Cinovecu bi se za finalno izdvajanje litijum karbonata koristio proces prženja koncentrata na visokim temperaturama i kasnije luženje, u Jadru toga nema, što je ekološki povoljnije.

 

Uglavnom, može da se kaže da su projekti uporedivi po obimu, a da je tehnološki proces predviđen za Jadar nešto povoljniji ekološki. Razlika je što je Cinovec potencijalno nekoliko puta veće ležište od Jadra i što mu je lokacija u smislu blizine postojećih i planiranih fabrika baterija i automobila praktično savršena.

 

Hvala ti najlepse! Upravo su me zanimale proporcije ova dva projekta. Tvoj odgovor mi je posluzio kao dobar guidance za neku elementarnu orijentaciju. Sada mi je lakse da grebnem ispod povrsine i otkrivam ono sto me zanima, usput sam nahvatala malo i metajezik te lakse razumevam ono sto inicijalno nisam. Tim povodom i kurioziteta radi, izrudarila sam da postoje dve vrste backfillinga: Paste Flow Sheet i Conventional Flow Sheet i to je lepo ilustrovano ovde

 

Razumevam da bi tih 30% jalovine koju bi vracali nazad morali pre zapunjavanja da zamesaju sa necim i sve to povezu nekim vezivnim sredstvom (kao sto je cement), sto dalje znaci da bi se tako nekako pravile te pogace, ili? Kazes da je to ekoloki povoljnija varijanta. Koliko povoljnija i koliko je to relevantno u ovom kontextu? Nista nije 100% cisto, zato su vazne proporcije kao stavljanje istih u adekvatan kontekst. Ovi kazu: ”Backfilling in an underground mine offers several benefits” pa daju primere. Ja ne mogu sasvim da izvagam pro & cons [due to lack of knowledge]. Ja kad procitam da je flotacija ”oplemenjivanje mineralnih sirovina”, to mi zvuci kao cista rudarska poezija! U prvi mah,naravno. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Eddard said:


Izazvan sam bio upravo činjenicom da je neko ko ponudi suprotne argumente (i u ovom slučaju argumente u pravom smislu te reči) 

 

 

Sta je pravi argument?

 

Svi znamo da su svakavi rudnici stetni po okolinu i svi znamo da oni donose nekakvu korist iskopavanjem te rude koja se dalje preradjuje da nama olaksa zivote. Pravi argumenti mogu biti samo kada se, sto je @vilhelmina jednom napomenula, sastanu svi potrebni strucnjaci i daju neki elaborat na doprinos vs. stata rudnika i u krajnjem slucaju ako je ugovor sa RT transparentan i dostupan svima da se tacno vidi sta se potpisuje, a to se u zemlji Srbiji nikada nece desiti. Sve su samo floskule koje izgovaraju politicari "prosperiteti, napredak, buducnost.." i tako vec decenijama a drzava samo tone li tone. 

 

Niko ovde ne barata sa nekim bas pravim argumentima. Mozemo samo da se oslonimo na eto, necije znanje i necije komentare, a opet, ko nam garantuje da ne postoji paralelna prica sa tim znanjem. Ko je ustvari i zasto autoritet? 

 

Ja samo jedno znam iz vec vidjenog, cim vlast navali da nesto sprovede oni i samo oni imaju finansijsku korist od toga i uvek sve treba uzeti sa rezervom jer opet, iz vec vidjenog vidimo samo stetu po gradjane koji ne mogu da uticu na te i takve odluke (cak ni glasanjem). Politicari u drzavi se apsolutno ponasaju nista bolje od nekog Fidel Kastra kojima su gradjani Kube licni robovi, a drzava Kuba licno imanje. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard unpinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...