Jump to content

Rio Tinto - ekologija i/ili revolucija


Diogen

Recommended Posts

58 minutes ago, Devil In My Pants said:

Mene insiprisu ovi likovi koji kao da su rodjeni na Marsu...zivi u Kanadi a 90% preko glasa za opoziciju jer zna stanje..od preko bolje.

 

Ja ne glasam uopste, jer mislim da ne ljudi koji ne zive tamo ne trebaju ni da glasaju, jednostavno to nije posteno, neka ljudi koji tamo zive odluce o svojoj sudbini.

Medjutim posto je ovo forum, razmena misljenja, ne vidim sta je lose u tome da damo neko svoje misljenje o odredjenim pojavama. Ne vidim da bi to moglo da steti, sta god da kazemo, jer nema smisla da se pridaje tolika vaznost tome.

Opet kada saljemo pare, ja i hiljade drugih, niko se ne buni :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Amigo said:

 

Ja ne glasam uopste, jer mislim da ne ljudi koji ne zive tamo ne trebaju ni da glasaju, jednostavno to nije posteno, neka ljudi koji tamo zive odluce o svojoj sudbini.

Medjutim posto je ovo forum, razmena misljenja, ne vidim sta je lose u tome da damo neko svoje misljenje o odredjenim pojavama. Ne vidim da bi to moglo da steti, sta god da kazemo, jer nema smisla da se pridaje tolika vaznost tome.

Opet kada saljemo pare, ja i hiljade drugih, niko se ne buni :classic_biggrin:

Saljes svojoj porodici, meni je ovde za pare najmanji problem. Ti pises ne da se u Kanadi vec na Marsu. Naravno da je prva meta pickousti psihopata jer je lik bolestan mentalno. Da bi to shvatio moras doci ovde na 10 dana i bice ti sve jasno. Ceo sns i sateliti su odron ljudski bezikakvih moralnih nacela. Daj Boze samo da ga se ratosiljaju vise stranci i da se okrene stvar. To ce biti pad za jedan dan..i to ce njegovi vijati uz nase kokice. Problem je po meni sto je on ucenjen i radi sta god mu se kaze, sta ovde sere ovima preko je potpuno nebitno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Devil In My Pants said:

Saljes svojoj porodici, meni je ovde za pare najmanji problem.

 

Pa kome da saljem nego svojoj porodici, oni to tamo trose, kao i hiljade drugih. Jos bolje od izvoza, nema nikakvih troskova 😎

Sto kazes tebi pare nisu problem, ali su problem za vecinu ljudi.

 

15 minutes ago, Devil In My Pants said:

Ti pises ne da se u Kanadi vec na Marsu. Naravno da je prva meta pickousti psihopata jer je lik bolestan mentalno. Da bi to shvatio moras doci ovde na 10 dana i bice ti sve jasno. Ceo sns i sateliti su odron ljudski bezikakvih moralnih nacela. Daj Boze samo da ga se ratosiljaju vise stranci i da se okrene stvar. To ce biti pad za jedan dan..i to ce njegovi vijati uz nase kokice. Problem je po meni sto je on ucenjen i radi sta god mu se kaze, sta ovde sere ovima preko je potpuno nebitno.

 

Mene politicari tamo uopste ne interesuju, jer sam shvatio da je to sve lopuza do lopuze, vise je pokradeno posle rata, nego sto je unisteno tokom rata.

Birajte koga hocete, ja se tu ne mesam, i ne vidim nikakav razlog da meni bilo sta prebacujes zbog toga.

Dodjem ja tamo, bude mi lepo, o politici slabo pricamo, a i ovi sa kojima se vidjam ne pokrecu tu pricu, uzivam u stvarima kojih ovde nema, i tako, cuvaj zivce kolega, ne vredi se uzbudjivati zbog nekog tamo anonimnog forumasa dijasporca. 

Meni je nekih 5-6 godina sigurno bilo daleko gore nego tebi sada, pa sam preziveo i skoro zaboravio na te ruzne uspomene.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Amigo said:

Meni je nekih 5-6 godina sigurno bilo daleko gore nego tebi sada

 

Kad odes preko, u novu sredinu , je logicno da ti neko vreme bude i losije nego kuci... ali od tog najgoreg ides ka boljem i znas da ce ti na kraju toga biti dobro...  ovde je sve gore i gore...    Bolje da nas je pre 30 godina , na pocetku svega udario zemljotres od 10 rihtera, cunami i kometa zajedno , bar bi se nakon toga iscupali...  a od ovog zla koje je doslo pre 30 godina ne mozemo nikako da se iscupamo

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Doc Holiday said:

 

Kad odes preko, u novu sredinu , je logicno da ti neko vreme bude i losije nego kuci... ali od tog najgoreg ides ka boljem i znas da ce ti na kraju toga biti dobro...  ovde je sve gore i gore...    Bolje da nas je pre 30 godina , na pocetku svega udario zemljotres od 10 rihtera, cunami i kometa zajedno , bar bi se nakon toga iscupali...  a od ovog zla koje je doslo pre 30 godina ne mozemo nikako da se iscupamo

Misliš li da je (pre)kasno za iščupavanje?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Baby said:

Izgleda da je veca zelja da se 'dovuce' nesto sto je zapadno kako bi se osecali blize tom zapadu, nije bitno sta, makar i ono sto bi udaljilo od tog zapada, ali zvuci lepo... 

 

Da je RT ruski ili kineski, jel bi pisao isto ovo? Ne bi apsolutno sam sigurna. 

Naravno da ne bi, zato sto u tom slucaju the narod ne bi zucnuo, nego bi tome aplaudirao. I ja se ne osećam. To je prevaziđeno. Plus, ovde je sve "zapadno", mislim firme koje zapošljavaju i to. Ko je jos cuo da je ovde otvoreno nesto "domace" gde primaju radnike, u vecem broju, ne ove str, kafici i slicno, nego nesto vece? To ovde ne postoji. Sve tog tipa je mrsko strano.

 

Znaci, nije u tome stvar, nego smo rekli hiljadu puta. To sa tim rudnikom je prvi sudar zaparlozenih i samoizolovanih Srba sa stvarnim svetom, koji je da kompanijama puca... za to sta "narod" hoce ili nece, nego rade onako kako je normalno i kako se radi.

 

Plus sto onima koji stalno nesto nece i koji sve odbijaju treba silom nametati bas to sto nece, inace ce uvek ostati odvratni bubuljicari. Kako bi rekao Red iz That '70s show, kad jedan od onih puni 18 godina pa sad nesto neće, a onda mu Red objasni kako biti odrastao znaci da celog zivota radis baš ono sto nećeš, a onda umreš. E, to ovima ovde niko nikad nije objasnio, zato sto je uvek postojao neki Kurta ili Murta koji ih je titrao i mazio i pazio, i delio im polutke, i dozvoljavao im da ne placaju struju po godinu dana itd. Zato se oni deru protiv svega, i tu naviku treba oterati na smetliste istorije.

 

Za prirodu se vi ne sekirajte. Taman da sad na sred Srbije neko okine nuklearnu bombu, ili bilo gde, more makar ih sve koje postoje neko aktivirao na jednom mestu, za par nedelja bi se na to mesto vratile zivotinje, a za nekoliko meseci i biljke. Priroda bi vec nasla nacin da to mesto ponovo integrise, nema potrebe da joj pomazete.

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Accuphase said:

Misliš li da je (pre)kasno za iščupavanje?

 

ako jos nije prekasno, ono je svakako zadnji momenat....

 

naime jedna prosta matematicka analiza ....

   Godisnje ode 100.000 iz zemlje ( zvanicno priznaju 60,000 ),  isto tolko se manje rodi nego sto umre...   tih 100,000 sto ode su radno sposobni ljudi... mada sam cuo za slucajeve da ljudi cak i izvlace svoje roditelje u npr Nemacku...  jer mu je bolje da plati npr 100-200evra vise za stan sa jos jednom sobom  nego da te pare salje roditeljima-  uz to roditelji mogu nositi sa sobom i svoju penziju...  neka prosecna penzija od 200-250e ce pokriti to sto pojedu...

  Sad ti racunaj ako nas ima npr 5 miliona punoletnih , od cega onih koji rade i doprinose mozda 3 miliona-  za kolko ce se isprazniti drzava ?  To jest za kolko ce se ozbiljnije odraziti na ekonomiju ove zemlje?  Da ne govorimo o tome da odlaze oni koji su sposobniji  i to ne samo skolovaniji... nego i majstori , vozaci, frizeri...   pa vec sad  je sve teze naci majstore, frizere... o vozacima i lekarima da ne govorimo...

 

 odgledaj ovog lika u beloj majci na pijaci u Becu...

 

 

 prostim recnikom sve je rekao ...   100,000 ljudi manje znaci 100,000 manje prodatih bureka za dorucak svaki dan, 100,000 pljeskavica za rucak manje svaki dan

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Baby said:

 

Nama? Ne, on je samo fizicki tu... nikakve koristi, ali stete da.

 

I korist i steta treba da se racionalno i trezveno predstave. Licno mi ne treba i licno ako ga ti ljudi tamo nece i hoce da muzu krave i prave ajvar - super njima, super meni. Nije problem ni da se podrze.

 

Ono sto je problem, i to veliki, je prilazak svakom bogovetnom "pitanju od nacionalnog znacaja" emotivno, iracionalno, histericno, bukacki.

 

I u celoj toj histeriji krece stvarno zestoko vredjanje inteligencije i francuska sobarica sindrom, ta nemojte se zajebavati tom pricom kako ce nas rudnik potrovati. Mi smo vec davno presli svaku granicu i jedna smo od najgorih zemalja za zivot van vlasti i Vuciceve sizofrenije, cisto ekoloski.

 

A ovamo se predstavlja netaknuta priroda i zdrav zivot koji ce Rio Tinto unistiti, opet, nemojte zajebavati 😄

 

Taj narativ koji se gura se ni za jotu ne razlikuje od Vucicevog generalnog narativa kad krene o kilometrima autoputeva i istorijom koja pocinje i zavrsava se sa njim. Ovde sve sto postoji pre Rio Tinta, sve divlje deponije, indijski vazduh, termoelektrane bez filtera, nestaju, Srbija postaje zemlja bistrih reka iz kojih mozes da pijes vodu dok prolazis pored njih a taj Rio Tinto se kao Balrog nadvija nad tom divnom zemljom, a mi trazimo Gandalfa koji ce da vikne

 

YOU SHALL NOT PASS.

 

Infantilno je, zaista.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Accuphase said:

Well... ne bih da za(zvučim) zlurado ali "Godine Raspleta" su izgleda došle po svoje.

 

da...  stos je da je i doslo do toga da sve vise i vise ljudi godisnje ode odavde... tome je dobrim delom doprinelo i "pravilo zapadnog balkana " u Nemackoj za lakse zaposljavanje- jbg i Nemcima je bolje da zaposle Balkance nego npr Avganistance...  Uz sve to, recimo tamo 90ih cak i da nije bilo viza, jos nije bio toliki broj...  i mnogi se nisu usudjivali krenuti "jer nisu imali nikog svog " tamo za pocetak...  A sad svi mi imamo vise svojih u Becu i Minhenu nego ovde ..  I sve ce vise da se to ubrzava....  Kao sto rece lik u beloj majci gore,  to ce vrlo brzo dovesti do kolapsa ekonomije a samim tim i penzionog sistema i svega ostalog...  Ostace samo oni koji su nesposobni za bilo sta sem poltronstva i uvlacenje u pozadinu..

 

   Btw... mozda sam , cini mi se i da jesam, pisao da je jedan lik odavde iz PA, bivsi radnik Petrohemije jos tamo krajem 2003ce , dobio na americkoj useljenickoj lutriji  i otisao...  Pazi, jedan od jacih strucnjaka u Petrohemiji - plate su oduvek u PH bile svemirske za ostale, radio i po alzirima i kuvajtima, od cega je 90ih , po tada niskim cenama kupovao stanove i lokale po Pancevu koje je izdavao- jednostavno imucan covek i to od svoje struke ,rada i sposobnosti upravljanja onime sto je zaradjivao..  po dobijanju te lutrije jednostavno rasprodao sve , ostavio posao , spakovao porodicu, sve u 2 kofera i otisao..  I svi su mu tad govorili da je budala...  Ali sad retko ko misli tako..

   Realno, moje su procene da ce najkasnije za 10ak godina doci do ozbiljnog kolapsa sistema usred nedostatka radne populacije...  A Sirijce i Avganistance ce tesko ubediti da ostanu.. jer ko bi bio lud da iz sranja u svojoj zemlji ide u sranje u nekoj drugoj zemlji

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Devil In My Pants said:

Ceo sns i sateliti su odron ljudski bezikakvih moralnih nacela. ...Problem je po meni sto je on ucenjen i radi sta god mu se kaze...

Kad pogledas ove ostale "pravednike" i o cemu oni pricaju, i u sta oni veruju, bice ipak da su ovi drugi u pravu. To tu i treba izmusti kroz te njihove partije i sranja, ne mora mnogo, za jedan stan kao tetkin sto je kupio, tu negde, a onda to upotrebiti da se odvedu deca negde sto dalje od tih ludaka. Oni posle neka se deru o cemu hoce dokle god hoce, drugo i ne znaju.

 

I sta kazes, ovome je najveca zamerka to sto radi sta mu kazu iz normalnog sveta, uz malo vrpoljenja doduse, ali radi. Pa mozda bi se onima koji tako misle, sto je poveci deo "opozicije", vise sviđala mudra politika neprezaljenog im "slobe" , ciji rezultat su bili tomahavci. Cak i tada, neka rođaka bila diplomirala, i sad kod njenih da časte, i bio je tu neki ludak, od tih slobodara "samo svojih" , kaze "e, ovi nas bombarduju, ali ovaj im se kurci, meni se to sviđa". Gledas, gledas, jasno ti je da je svet bez tog ludaka bolje mesto, ali isto tako ti je jasno da je tu takvih ludaka na milione. Sve je bas kako treba.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, McLeod said:

............................................

Iako sam dva puta napisao da ako mi jesmo takva zemlja, a jesmo, to ne znaci da treba da unistimo apsolutno sve.

Ali upravo zato sto jesmo takva zemlja, Rio Tinto je ovde. Rio Tinto apsolutno ni za promil ne pravi u ovoj zemlji nista sto vec nismo sami uradili. Rio Tinto je samo jos jedan deo slagalice koji se savrseno uklapa u nasu realnost.

..........................................

 

Uf.

Ne znam da li odgovaram na post, nadovezujem se ili naprosto lajem u prazno.

A mozda samo lupam kao neki oblik ekstrovertnosti, mozda neko procita.

 

Objektivno, boli me qrtz za Srbiju (ili bi trebalo da bude tako). Zivim u USA vec 40 godina.

 

A jebiga, u Srbiji imam ne samo drage drugare nego i familiju. Deo je od davno. Kasnije, techa je prodao kucu u Zagrebu i odselio cim je HDZ pobedio na izborima, odveo i familiju. Nije cekao "etnicko ciscenje."

Imam u BG i okolici cetvero netjaka. Nudio sam im pomoc, da dodju u USA, no zahvalalili su i odbili - misleci da ce biti bolje, samo sto nije. Tamo negde od '90-ih do pocetka ovog veka.

Eh, onda ih je "uhvatilo sidro." Ostareli roditelji, deca u skoli ili se sveze udala/ozenila, pa kazu da ne mogu da maknu.

"Sami pali, sami se ubili?" Mozda.

Ali nije mi svejedno, i dalje im zelim sve najbolje.

 

Jeste, smrdi im Smederevo. Ni Obrenovac nije skroz sredjen jos od poplave pre (5?) godina.

Tesko je sranje u Srbiji.

A na sve to, treba li im jos i zagadjivac, rudnik Rio Tinto?

Ma, ne treba!

 

Nisam optimista (valjda to dolazi sa starenjem). Nemam nadu da ce se Srbija unaprediti, sigurno nece za mog zivota. Masovno ce glasati za Vucica a i biti sami korumpirani. Od sitnog podmicivanja policajaca preko nosenja kafe i viskija salterusama i doktorima do zaposljavanja preko partijskog clanstva. 

 

Deci mojih necaka cu pomoci da isele (dosele u USA, ovde to mogu) na individualnom nivou.

A ako ostanu u Srbiji, ne zelim im da se truju.

Barem ne dodatno, dosta im je i ovako.

Rudnik je rizik. A od njega ce se obogatiti ili barem malo zaraditi samo nekoliko politicara i lokalnih glavesina. Moji netjaci nece.

 

Jeb'o Rio Tinto!

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, McLeod said:

 

I korist i steta treba da se racionalno i trezveno predstave. Licno mi ne treba i licno ako ga ti ljudi tamo nece i hoce da muzu krave i prave ajvar - super njima, super meni. Nije problem ni da se podrze.

 

Ono sto je problem, i to veliki, je prilazak svakom bogovetnom "pitanju od nacionalnog znacaja" emotivno, iracionalno, histericno, bukacki.

 

I u celoj toj histeriji krece stvarno zestoko vredjanje inteligencije i francuska sobarica sindrom, ta nemojte se zajebavati tom pricom kako ce nas rudnik potrovati. Mi smo vec davno presli svaku granicu i jedna smo od najgorih zemalja za zivot van vlasti i Vuciceve sizofrenije, cisto ekoloski.

 

A ovamo se predstavlja netaknuta priroda i zdrav zivot koji ce Rio Tinto unistiti, opet, nemojte zajebavati 😄

 

Taj narativ koji se gura se ni za jotu ne razlikuje od Vucicevog generalnog narativa kad krene o kilometrima autoputeva i istorijom koja pocinje i zavrsava se sa njim. Ovde sve sto postoji pre Rio Tinta, sve divlje deponije, indijski vazduh, termoelektrane bez filtera, nestaju, Srbija postaje zemlja bistrih reka iz kojih mozes da pijes vodu dok prolazis pored njih a taj Rio Tinto se kao Balrog nadvija nad tom divnom zemljom, a mi trazimo Gandalfa koji ce da vikne

 

YOU SHALL NOT PASS.

 

Infantilno je, zaista.

 

Ok, tvoj stav. Moj je da ne mora da se truje vise nego sto se vec truje, tj. da treba da se nadje nacina da se ta trovaza raskrci jer kao sto vidimo, nema bas neke koristi od toga... ni nacionalne, a ni licne (ako ne racunamo vladajucu strukturu). 

 

Nego, sto je toliko zapelo da se bas RT desi? Mislim da niko nije dao neki odgovor na to. 

 

Odgovor naravno ne podrazumeva pa trovace, neka jos malo, bice eto neke koristi finansijske (koju jel, niko ni videti ni osetiti nece), napravice radna mesta... Sto?! 

Link to comment
Share on other sites

Nemci počinju sa eksploatacijom litijuma

Kompanija "Vulcan Energy Resource" koja se bavi iskopavanjem litijuma dobila je pet novih dozvola za istraživanje geotermalne energije i litijuma u Nemačkoj.

 

https://www.b92.net/biz/vesti/svet/nemci-pocinju-sa-eksploatacijom-litijuma-2082959

 

Nema vise argumenta, sto Nemacka ne otvara rudnike. Eto otvara. Verovatno su videli da od Srbije nema nista, svet nece cekati, Srbija je spasena.:classic_ninja:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Amigo said:

Nemci počinju sa eksploatacijom litijuma

Kompanija "Vulcan Energy Resource" koja se bavi iskopavanjem litijuma dobila je pet novih dozvola za istraživanje geotermalne energije i litijuma u Nemačkoj.

 

https://www.b92.net/biz/vesti/svet/nemci-pocinju-sa-eksploatacijom-litijuma-2082959

 

Nema vise argumenta, sto Nemacka ne otvara rudnike. Eto otvara. Verovatno su videli da od Srbije nema nista, svet nece cekati, Srbija je spasena.:classic_ninja:

 

Da, Nemacka ima xy fabrika za pravljenje baterija, a za sada litijum uvozi, pritom ima jaku industriju automobila gde ce koristiti baterije. Oni imaju sve potrebne rezone da otvaraju rudnike litiuma, za razliku od Srbije koja nema ic rezona.

Drugo, nemacki zakoni ce drzati Vulkan tako da nema da je ups malo curilo tamo, malo vamo...

Bas slicnosti izmedju Nemacke i Srbije... :yawn2:

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, McLeod said:

 

Vasa prica na ovom topiku je potpuno ista. Kad neko padne s marsa ovde pomislio bi da zivi u zemlji gde je priroda netaknuta i da stajemo pored random potoka na putu da se umijemo i pijemo vodu, da otpadne vode i kad se preciste ne idu direktno u reke, da smo pozatvarali sve termoelektrane, da nam je vazduh najcistiji na svetu, a mi najgori u Evropi po bukvalno svim tim parametrima.

 

Ne vidim potrebu da u svakom momentu, bilo očemu da se priča, moram prvo da nabrojim sve druge probleme, uzroke do kulina bana, odredim, u konkretnom slučaju, ko je veći zagađivač, ko ga je izgradio, prvo tražim njegovo zatvaranje, pa osvešćivanje svakog birača, pa osudu svih štetnih ideologija, pa osudu zločina odd srednjeg veka do danas, a bogami i budućih jer ima razloga za brigu, pa raskid sa rusijom, pa sa Kinom, Emirati su valjda OK, donose progres, dok samo nabrojimo sve postojeće probleme, imenujemo krivce, izađemo sa zahtevom za postavljanje fu+iltera, dislokaciju, zatvaranje, još ako insistiramo da to ne radimo na ulici, da ne vičemo, ne deremo se, neko ima osetljive uši, smeta mu buka, govna mu ne smetaju, dakle dok ekspliciramo problem otvori se 5 rudnika, uostalom, ovo je tema o Rio Tintu, tako je naslovljena od strane moderacije, ne moramo sve probleme na svakoj temi da tretiramo kolikogod da su povezani.

Ja nisam nigde ni rekao da je, po meni, najvažnije proterati RT iako je tako formulisano u zahtevima nekoliko organizacija koje protestuju, ja se protivim otvaranju rudnika, RT može sutra da ode, da reziltate svojih istraživanja koji su njegova intelektualna svojina proda, recimo nekoj kineskoj firmi koja napravi dil sa Vučićem i krene sa kopanjem, eksproprijacija može i kasnije, nema se vremena za čekanje.

To što gori Hilandar ne znači da ne treba da gasimo male požare tu gde smo, gde možemo i kofom vode.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Amigo said:

Nemci počinju sa eksploatacijom litijuma

Kompanija "Vulcan Energy Resource" koja se bavi iskopavanjem litijuma dobila je pet novih dozvola za istraživanje geotermalne energije i litijuma u Nemačkoj.

 

https://www.b92.net/biz/vesti/svet/nemci-pocinju-sa-eksploatacijom-litijuma-2082959

 

Nema vise argumenta, sto Nemacka ne otvara rudnike. Eto otvara. Verovatno su videli da od Srbije nema nista, svet nece cekati, Srbija je spasena.:classic_ninja:

 

Alo, geotermalne vode koje se vec koriste i tek ce se koristiti za proizvodnju energije (ne zaboraviti da Nemacka ima zabranu izgradnje nuklearnih elektrana koju ce tesko skinuti!), sad ce se samo usput filtrirati da se dobije nesto litijuma. Na konto toga ce otvoriti par fabrika baterija, za koje ce im onda faliti sirovine. Vec sada se zna da je ovaj postupak koji se planira u Nemackoj cist, ali skup i neisplativ. Ali Srbija nije preko sveta i eto resenja. Pa zasto se inace Angela Merkel onako zlurado smeskala kad su je novinari u Srbiji pitali za litijum? Valjda je smislila kako ce da dovuce konkurenciju nemackoj firmi koja eksploatise litijum u sopstvenoj zemlji?

 

Ova prica postaje sve prljavija. Mogu se pisati floskule o napretku i razvoju, ali stvar je vrlo prozirna. Nemackoj svaka cast. Uvek su bili korak ispred svih, zato su i uspesni. Ali nije njihovo da brinu o kvalitetu zivotne sredine u Srbiji. U Nemackoj se svakako ne planira iskopavanje cvrste rude i jalovista puna arsena. Tamo gde se planira, neka brinu lokalne vlasti, a ako one nece, onda gradjani sami. Sto rekao gosn Puzigaca, tako treba. I tako ce i da bude.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Germany has lithium as well but its production won’t hurt nature

 

Of note, a pilot project that should enable large-scale production of lithium from geothermal water is being conducted in Germany. Unlike mining and processing, envisaged for Serbia, the method isn’t harmful to the environment.

 

https://balkangreenenergynews.com/merkel-germany-is-interested-in-serbias-lithium/

 

Toliko o nemačkom rudniku litijuma

Link to comment
Share on other sites

Memedoviceve suze su stvarne i iskrene.

Covek se vec dugi niz godina fokusirao na prirodu i njeno ocuvanje.

Jos od njegovih putopisnih reportaza o pecanju u Sibiru pa sve do danas. Inace je postao poznat kao sportski novinar pa se posle toga fokusirao na prirodu.

Pre dve-tri godine je imao fantasticnu emisiju o zagadjenju Drine i njenog sliva. Potresna emisija, sa nestvarnim snimcima putovanja camcima ne kroz Drinu nego probijanja kroz naslage smeca gde se bukvalno, ali bukvalno ne vidi voda od silnih naslaga svega i svacega.

To je na drustvenim mrezama izazvalo reakciju tipa nikakvu. Ako je ovaj snimak iz Nedeljica serovan 100.000 puta onaj nije ni 1000.

Sta hocu da kazem?

Imamo prave borce za ekologiju i imamo hipsterske trendy Rio Tinto ekologe. Pitam sina koji je isao na ove proteste ranije zasto nije isao prvog januara, kaze daaaaj matori ne smaraj ko ide bilo gde prvog januara.

Previse je primamljiv ovaj hajp pa se tu utrpalo svega, kao na jedan od pet miliona protestu sto se na kraju nije znalo ko govori i sta se trazi.

Interesantna mi je prica( koja se i ovde pojavljuje) da se uslovi rudnik sa fabrikom baterija.

To bi ucinilo rudnik ekoloski prihvatljivijim? Jalovina bi bila zdravija?

Tesko.

Sa ekonomskog aspekta bi to bilo cca 1000 radnih mesta vise. Poredjenja radi, Toyota u US otvara fabriku baterija, investicija od 1,3 milijarde i cca 1.500 radnih mesta.

Ako odbacimo budalastinu da drzava tu ima svoj deo, investicija od koje bi se zaradilo je kupovina placa za fabriku i gradnja hale, sto je minorno.

Naravno da bi sva tehnologija dosla sa zapada posto mi nemamo ovde nista ni nalik tome. I onda bi jedino ta radna mesta bila benefiti. 
Tako da mi to lici na onaj vic gde smo ustanovili sta smo ostaje samo da se dogovorimo o ceni.

Sta moze biti benefit od RT rudnika?

Po meni najveca dobit moze biti vezivanje za EU. Ne u smislu da ce nas  primiti u EU nego da ce stiti svoju investiciju. Ako se pokazu ispravnim predvidjanja da ce litijumake baterije biti osnov auto industrije u narednom periodu, a sudeci po angazoanju svih velikih igraca u auto industriji tako ce i biti, trebacemo im. 
Da, kao najnizi na lestvici, izvor sirovina, kolonija, name it kako hocete.

Ali se onda bar mozemo batrgati sa nekim njihovim pravilima i probati nesto bolje izboksovati. Jeste da je to u rangu decijeg rada u Aziji ili Africi pa se malo digne frka u medijima ali koja je druga opcija?
Kina ili Rusija.

To bi nam bilo super, onda bi procvetalo hiljadu cvetova.

Od litijuma se nece odustati sigurno a i ne treba ako ima potencijal. Zato je sansa da se u ovoj zajebanoj svetskoj geopoliticko-energetskoj igrici odmaknemo od Rusa i Kineza i priblizimo Zapadu.

Tu je uvek faktor Vucic, i sta god mi mislili on njemu, on je savladao neka pravila ove igre i prelazi nivoe.

Ja licno mislim da je on sad u tretmanu “diktator ali nas diktator” i da bilo ko drugi kad dodje nece imati puno prostora da izmisli nesto novo.

Novo u smisli inferiornosti i podredjenisti krupnom kapitalu koji diktira smer.

To sto jebe nas uzduz i popreko, to je vec druga prica i to je do nas. Zapad u principu zabole ko ce nas jebati dok god igras kako se svira. A zabole i Ruse i Kineze.

Sto nas za razliku od njih to stvarno boli,  tesko da ce izleciti neotvaranje rudnika ili neke druge fabrike.

 

Edited by Clash
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ima SF prica kao bila ona pustinjska planeta Srbija, koja je imala tu sirovinu bez koje univerzum ne mere.

Pa su srbi onda slobodni ljudi koji se drogiraju tom sirovinom da im ochi sjaje,

te im nije bas pravo kad neko kopa kroz njihove pustare.

 

Morace nas zakoniti lord da igra levo desno, onako informerski maestralno da nas spase.

 

 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, KfJ said:

Ima SF prica kao bila ona pustinjska planeta Srbija, koja je imala tu sirovinu bez koje univerzum ne mere.

Pa su srbi onda slobodni ljudi koji se drogiraju tom sirovinom da im ochi sjaje,

te im nije bas pravo kad neko kopa kroz njihove pustare.

 

Morace nas zakoniti lord da igra levo desno, onako informerski maestralno da nas spase.

 

 

The lithium must flow.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Clash said:

Tu je uvek faktor Vucic, i sta god mi mislili on njemu, on je savladao neka pravila ove igre i prelazi nivoe.

Ja licno mislim da je on sad u tretmanu “diktator ali nas diktator” i da bilo ko drugi kad dodje nece imati puno prostora da izmisli nesto novo.

Novo u smisli inferiornosti i podredjenisti krupnom kapitalu koji diktira smer.

 

Tu Srbin zajebe sve, zapadnoj kompaniji dozvoli da rasipa otrove, od rudne rente kupi polovne ruske helikoptere, a Kinezima dozvoli korišćenje robovskog rada.

Pobednički, baš.

  • Like 3
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Div said:

 

Tu Srbin zajebe sve, zapadnoj kompaniji dozvoli da rasipa otrove, od rudne rente kupi polovne ruske helikoptere, a Kinezima dozvoli korišćenje robovskog rada.

Pobednički, baš.

I kanal do Soluna da plovi jedna mala barka.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Div said:

 

Ne vidim potrebu da u svakom momentu, bilo očemu da se priča, moram prvo da nabrojim sve druge probleme, uzroke do kulina bana, odredim, u konkretnom slučaju, ko je veći zagađivač, ko ga je izgradio, prvo tražim njegovo zatvaranje, pa osvešćivanje svakog birača, pa osudu svih štetnih ideologija, pa osudu zločina odd srednjeg veka do danas, a bogami i budućih jer ima razloga za brigu, pa raskid sa rusijom, pa sa Kinom, Emirati su valjda OK, donose progres, dok samo nabrojimo sve postojeće probleme, imenujemo krivce, izađemo sa zahtevom za postavljanje fu+iltera, dislokaciju, zatvaranje, još ako insistiramo da to ne radimo na ulici, da ne vičemo, ne deremo se, neko ima osetljive uši, smeta mu buka, govna mu ne smetaju, dakle dok ekspliciramo problem otvori se 5 rudnika, uostalom, ovo je tema o Rio Tintu, tako je naslovljena od strane moderacije, ne moramo sve probleme na svakoj temi da tretiramo kolikogod da su povezani.

Ja nisam nigde ni rekao da je, po meni, najvažnije proterati RT iako je tako formulisano u zahtevima nekoliko organizacija koje protestuju, ja se protivim otvaranju rudnika, RT može sutra da ode, da reziltate svojih istraživanja koji su njegova intelektualna svojina proda, recimo nekoj kineskoj firmi koja napravi dil sa Vučićem i krene sa kopanjem, eksproprijacija može i kasnije, nema se vremena za čekanje.

To što gori Hilandar ne znači da ne treba da gasimo male požare tu gde smo, gde možemo i kofom vode.

 

 

 

Ne moras i niko ne tera. Samo sto se mi vrtimo u krug i ako tebi i drugima ovde koji imaju slicno misljenje nije jasno da im najrabljeniji argumenti nemaju ama bas nikakvu podlogu u realnosti, jer ovo nije Island ili Danska, nego Srbija, ja tu ne mogu pomoci.

 

Pritom, apsolutno niko ovde ne kaze - zagadjeni smo, daj onda i Rio Tinto, koga zabole, vec samo ukazuje na prostu cinjenicu da price o zagadjenju od tog rudnika, raku, drugim bolestinama i slicnim pricama su slicne kao objasnjavanje najvece smrtnosti od raka u Evropi - osiromasenim uranijumom od bombardovanja, koja je veca glupost od bosanskih piramida.

 

Ja sam tri puta napisao da sve faktore treba uzeti u obzir, licno sam i protiv toga da oni dodju ovde, ako ti tamo ljudi nece - nece, oni su najpogodjeniji.

 

Ali to nije dovoljno jer mora da se prica o tome da je taj rudnik otelotvorenje Mordora i ako dodju ovde cela Srbija ce da pocrka.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Amigo said:

Nemci počinju sa eksploatacijom litijuma

Kompanija "Vulcan Energy Resource" koja se bavi iskopavanjem litijuma dobila je pet novih dozvola za istraživanje geotermalne energije i litijuma u Nemačkoj.

 

https://www.b92.net/biz/vesti/svet/nemci-pocinju-sa-eksploatacijom-litijuma-2082959

 

Nema vise argumenta, sto Nemacka ne otvara rudnike. Eto otvara. Verovatno su videli da od Srbije nema nista, svet nece cekati, Srbija je spasena.:classic_ninja:

Ste zaboravili da prenesete da ce se u Nemackoj litijum vaditi iz podzemnih, termalnih voda sasvim, drasticno razlicitim tehnologijama od one koju najavljuje RT? Nista kopanje povrsine od 600 hektara i nista deponija od 1 km x 90 m visine na otvorenom? 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard unpinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...