Jump to content

VN Saudijske Arabije 2021


Radoye

Recommended Posts

1516081.jpg

 

Po prvi put ce se ove godine organizovati jedna granpri trka u Saudijskoj Arabiji, ne samo u okviru svetskog sampionata nego uopste. Popriste ce biti staza Kornis u Dzedi na obali Crvenog Mora. Staza se zvanicno vodi kao ulicna i zaista se i nalazi unutar grada na samoj obali mora, i delom tom trasom zaista i prolazi saobracaj, ali staza je sve samo ne ulicna - u pitanju je pravi autodrom koji se eto samo slucajno nasao usred grada. Ima se moze se.

Inace zavrsni radovi jos uvek traju dok ovo pisem, organizatori se zaklinju da ce sve biti spremno za prvi slobodni trening u petak. Da ne skrecemo previse u politiku, dosta je kontroverzi vezano za citav ovaj projekat ali ocigledno je da u vrlom novom svetu F1 u buducnosti treba da ocekujemo sve veci akcenat na Bliski Istok gde elite imaju vise para nego sto znaju na cega bi ih potrosile pa se medjusobno nadgornjavaju ko ce veci spektakl da organizuje usput ablendujuci svetu da nisu bas totalni mracnjaci jer ce eto cak dozvoliti zenama prisustvo u publici a i uzdrzace se od testerisanja predstavnika medija.

 

Staza je pravi monstrum, duzine kruga 6174m (posle Spa najduza staza trenutno na kalendaru) i sa cak 27 krivina od kojih je samo jedna pod 90 stepeni (toliko o tome da se radi o ulicnoj stazi), izuzetno brza sa velikim procentom sekcija koje se voze pod punim gasom, prava snagaska, s tro DRS zone i ocekivanim prosecnim brzinama po krugu od preko 250 km/h sto je vec teritorija Monce. Projektovao ju je Tilke ali ne Herman nego ovaj put njegov sin Karsten.

 

S obzirom na konfiguraciju staze sva je prilika da ce ona vise pogodovati Mercedesima nego Red Bulu. Sto se tice stanja u sampionatu to bi znacilo da bi Hamilton sa pobedom i najbrzim krugom uz Maksovo drugo mesto potpuno poravnao stanje na tabeli vozackog sampionata pa bismo tako u Abu Dabiju imali cistu situaciju gde sampion postaje onaj ko zavrsi ispred konkurenta, bez nekakvog velikog filozofiranja.

 

Pireli donosi sredinu svog opsega, C2-C3-C4.

Vremena:

 

Petak, 3. decembar: FP1 14:30, FP2 18:00

Subota, 4. decembar: FP3 15:00, kvalifikacije 18:00
Nedelja 5. decembar: trka 18:30

(valjda sam dobro preracunao, kolega Askari ce svakako da me ispravi bude li bilo potrebe 🙂)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

- Juce prepodne je odobrena homologacija staze, dakle FIA kaze da su uslovi za trku izpunjeni (kao da smo sumnjali u to, pored onoliko zelenih suskavih razloga za to). Vozaci kazu da je podloga jako "zelena", da je nalik proslogodisnjoj iz Turske kad se vozilo kao po ledu ceo vikend. Takodje kazu da je staza "iznenadjujuce uska" i da ih po tome podseca na Makao, da ne bi trebalo biti iznenadjen ako bude nekoliko crvenih zastava tokom trke. Inace kazu da je "interesantna" konfiguracija, teska za nauciti zbog puno krivina i velike brzine i da ce biti tesko sastaviti idealan krug.

 

- Ja sam inace zaglavljen na poslu pa necu moci da ispratim ni danas ni sutra, mozda uhvatim trku u nedelju (ako mi se poklopi). Tako da molim cenjene goste da ne polupaju kafanu u odsustvu osoblja 😛

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Reklo bi se da mu ne prijaju uske staze (na kojima treba pokazati vozacko umece). 
 

nego, da li se samo meni gadi sve vezano uz ovu saudijsku arabiju? Od same trke i organizacije pa do najsitnijih detalja. Zemlja sa toliko zabrana i kaznjavanja neistomisljenika, koja sve zivo dobija zbog para i nafte, gadi mi se to licemerstvo sveta koji nije gadljiv na njihove krvave dolare. Jbt kakva je farsa da dobijas dozvolu za stazu kada su bolidi vec na njoj. Bilo je raznih klosara u F1 i FIA-i, ali ovo sto ameri rade jos se nije desavalo. Fuj. 
 

laku noc 🙂 

Edited by Hertzog
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Evo me tek sad hvatam prikljucak s dogadjanjima - cudan udes Leklera, ne deluje da je kacio ogradu ili bilo sta, samo mu se odjednom otrgao rep bolida i tu vise nije bilo spasa.

Deluje da Mecke nisu dominantne bas onoliko koliko smo ocekivali ali ovo je osim u slucaju kvara ili udesa ipak i dalje siguran "fiks" na Hamiltona...

Link to comment
Share on other sites

Pridružujem se kritikama na račun Saudijske Arabije. U top ten "kancerogenih" zemalja na svetu.

Staza mi se...ne sviđa. Ne volim to gladijatorsko trkanje i mislim da je staza u Bakuu keva za ovo. Da je šira za min 2m onda bi bila sasvim druga priča, ovako, u trci nema šanse da neko rizikuje previše jer jedan kontakt da zidom znači kraj.

Meni se sviđa pokušaj Verštapena na kraju, jer tako mora da bi se pobedila monster kombinacija Luisa i Mercedesa. To što je pogrešio nije ništa čudno, jer sutra lako može da se desi da se Luis zajebe i da se ovaj njegov faul danas u potpunosti poništi.

Ne bih voleo da mu je sjeban menjač i želim im da im auto bude na 100% sutra.

Neka pobedi bolji, samo da ne bude učukavanja i drugih sranja.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Evo tek sada hvatam konce, ove nedelje me urnisalo na poslu, 12 sati u sredu, 12 u cetvrtak, 10 u petak i danas 14 no valjda je to to, sutra sloboda pa ce valjda od ponedeljka sve u normalu.

 

Gledam klipove - podseti me ovo Maksovo na bozemeprosti Senu onomad iz Monaka kad je svima dao po krug-dva i onda se pred kraj trke skrkao na ulasku u tunel. Sainc umalo ponovio Leklera od juce, sto mi opet govori da je rep Ferarija stravicno nervozan i da zaista treba biti baja voziti takav bolid. Sta vise reci za Hamiltona i Mercedes osim cestitati - mada da je proslo ono Maksovo kockanje drugaciju bismo pesmu pevali...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...