Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

11 hours ago, Mama_mia said:

Basara: Razumem nezadovoljstvo i negodovanje putnika namernika zbog zabačenosti lokacije i nedograđenosti železničke stanice Prokop i nove autobuske stanice - koja vekovima nosi moj nadimak BAS - nije mi, međutim, jasan žal za starima stanicama, za dva najveća rugla u varoši i inače preispunjenoj urbanističkim katastrofama.

Basara, po običaju sere. I to ciljano, po opoziciji. 
Arhitektonsko ruglo u je Beograd na vodi, ne samo arhitektonsko nego i ekonomsko i moralno i pravno.

Čudo jedno, stanica koja je napravljena pe više od sto godina i u koju više skoro i da nije ulagano, nije baš najfunkcionalnija, bez obzira što nova nije funkcionalna ni upola kao stara, važno je staru porušiti, posle ćemo videti. Stara autobuska je, kao privremeni, montažni, objekat napravljena pre 60 godina, tad je u BG bilo duplo manje stanovnika i deset puta manje automobila, autobusi su, bez gužve, pristizali i preko starog mosta i Sarajevskom , Savskom i oko Kalemegdana, sada im treba više vremena da izađu iz grada nego posle, da stignu do svog odredišta. 

E, nevolja je u tome što ni jedna nova stanica nije rešila ni jedan problem, malo ih je pomerila, gužve ostaju jer mreža gradskih saobraćajnica nije dimenzionisana za ovoliki grad i ovoliko automobila, Gazela, odnosno bivši autoput kroz Beograd je usko grlo sao braćaja bez obzira što nema ukrštanja u nivou, nema semafora, većim delom je ulinuta i žuta traka pa se vozi u po tri kolone u oba pravca, juče sam se pola sata uključivao iz pravca blokova na gazelu prema Nišu. Nekada su postojali planovi o takozvanom unutrašnjem prstenu, više se ne pominje a ne bi jedan prsten ni rešio problem gužvi, trebalo bi barem dva, uz denivelaciju više raskrsnica, a teren je takav da ne bi predstavljalo veliki građevinski problem.

Za početak, treba oteti grad i državu od mafije i ne čuditi se što se mnogi ljudi protive svemu što ova vlast radi i gradi, a šta su to uradili što zaslužuje pohvalu ili bar ravnodušnost, uvek je šteta veća od koristi, gradnja skupla nego igde u svetu, kvalitet jenak približno nuli, pa je manje ruglo stara autobuska stanica onego Beograd na vodi, stanica se barem lako uklanja, BnV je nepopravljiva šteta.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Div said:

Basara, po običaju sere. I to ciljano, po opoziciji. 

 

BASara je odavno njihov igrač, jbg, treba platiti sav taj etil alkohol na koji se vozi. 

Sve što piše je u svojoj srži botovanje kinikovskog tipa - čak i kad izgleda da je protiv njih, u suštini tog pisanija uvek je opozicija ta gora, nedajbožedasevrate opcija.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pijani Basara se malo više nasrao ovde:

 

Quote

...ali mi masovni pokret otpora protiv rušenja „starog mosta“ - pozicioniranog na sredokraći železničke i autobuske stanice da bi dopunio utisak rugobe - uopšte nije jasan.

 

Niti će ikada biti. Svi su izbegavali tu zarđalu štap-i-kanap ćupriju, kojoj se teško moglo prići sa leve strane i sa koje se još teže izlazilo na desnu stranu Save, preko koje pešaci - osim u slučaju krajnje nužde - nisu prelazili...

 

Kakav god bio taj most, njime prolazi saobraćaj sa Novog Beograda koji i dalje ide prema bolnici, prema Slaviji, delu grada  koji je između Birčaninove i Gazele, a koji rasterećuje Brankov most i Gazelu. Tuda prolaze tramvaji i autobusi, kojima hiljade ljudi dnevno ide iz jednog dela grada u drugi. Kada je taj most bio rekonstruisan, i to pre oko dvadeset godina, na Brankovom mostu su se stvarale ogromne gužve. Inače, tramvaji su ovde veoma bitan faktor jer je tramvajski saobraćaj velikim delom regulisan tako da se minimalno meša sa automobilima i autobusima. Tramvaje će morati da zamene autobusi, a oni će se kretati ostatkom trase istovremeno sa ostalim vozilima, što znači da će se poništiti korist šinskog saobraćaja i stvoriti veće gužve u više delova grada.

 

Ako uzmemo u obzir da je svašta sagrađeno sa one strane reke, izgleda da će se most najbrže prelaziti peške. Tome treba dodati i onaj idiotski kružni tok na kraju Brankovog mosta, koji je veoma loše postavljen i veoma je teško uključiti se na most iz pravca Zemuna. Frekvencija saobraćaja iz tog pravca nije ista kao iz ostalih, što nije uzeto u obzir. Zbog toga u špicu moraju saobraćajci da regulišu saobraćaj, a negde sam pročitao da će tamo postaviti i semafor. Pa, bravo idioti! Umesto klasične raskrsnice sa samaforom, napraviće kružni tok sa semaforom, što automatski znači da će svi automobili imati neznatno duži put, da će ulaziti u kružni tok u intervalima koje semafor reguliše, čime se gubi smisao kružnog toka.

 

Pretpostavljam da je posao izrade kružnog toka dobio neki bumbar ili kumara blizak Ganguli, ali mogao je za dobijeni ukradeni novac da preasfaltira neke ulice, napravi neku drugu raskrsnicu i da za njeno projektovanje angažuje nekoga ko ima bar malo mozga u glavi.

 

Još veći idiotluk je mali kružni tok kod benzinske pumpe, a evo kako izgleda:

 

Ukoliko još ovome dodamo činjenicu da većina vozača ne zna da se u kružnom toku treba ponašati kao i na 'običnom' putu koji ide pravo, tj. da se trake ne seku, već da propuštaš onoga ko ti je desno i da automobil ima skriveni uređan u narodu poznat kao migavac, biće u saobraćaju veoma veselo.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Prvi komercijalni let iz Beograda je poleteo za Bukurešt 1923. sa "Pančevačkog letelišta" koje je bilo da kažemo prvi beogradski aerodrom. Sa povećanjem saobraćaja odlučeno je da se pravi aerodrom bliže Beogradu i 1927. je otvoren "Zemunski aerodrom" na prostoru današnjeg Airport City-ja, dok je ceo Beograd bio sa desne strane Save a Zemun bio poseban grad. Taj je služio do 1962. jer se krenulo sa planovima za Novi Beograd i aerodrom se preselio u Surčin.

 

Od te 1962. pa preko pedeset godina niko nije razmatrao planove za komunikaciju Aerodroma sa Beogradom. Osim taksista i privatnog prevoza išao je samo autobus sa Slavije do tamo, a o i on na sat-dva vremena. Tako su se ljudi i navikli da se na aerodrom ide samo autom. Tek pre nekoliko godina je nekom sinulo da bi mogli i gradski autobusi na tu stranu, pa je uveden bus 72 preko Bežanijske kose i Ledina, a od skoro i 600 do Prokopa i 607 na Čukaricu. Ti autobusi idu na pola sata jer nema isplativosti, posle izlaska iz grada ili u polasku sa Aerodroma u tim busevima jedva da ima ljudi. Sad da li je u pitanju poluvekovna navika ili su avio putnici razmaženi, ne bih da nagađam.

 

Kao što je Zemunski aerodrom 1927. bio daleko od grada u tri lepe, a kad mu se grad približio pomeren u još dalje tri lepe do Surčina, sada polako nastaje frka jer se grad opako približio i Surčinskom aerodromu. Avioni odavno komotno nadleću Blokove i Bežanijsku kosu, a Ledine i Radiofar su već maltene kuće i ulice pored piste (pogledati Google mape). Još da nema Bežanijskog groblja koje preči gradnju sa te strane bilo bi već kuštravo. Da li iko misli o tome, čisto sumnjam.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Stiletto said:

Prvi komercijalni let iz Beograda je poleteo za Bukurešt 1923. sa "Pančevačkog letelišta" koje je bilo da kažemo prvi beogradski aerodrom. Sa povećanjem saobraćaja odlučeno je da se pravi aerodrom bliže Beogradu i 1927. je otvoren "Zemunski aerodrom" na prostoru današnjeg Airport City-ja, dok je ceo Beograd bio sa desne strane Save a Zemun bio poseban grad. Taj je služio do 1962. jer se krenulo sa planovima za Novi Beograd i aerodrom se preselio u Surčin.

 

Od te 1962. pa preko pedeset godina niko nije razmatrao planove za komunikaciju Aerodroma sa Beogradom. Osim taksista i privatnog prevoza išao je samo autobus sa Slavije do tamo, a o i on na sat-dva vremena. Tako su se ljudi i navikli da se na aerodrom ide samo autom. Tek pre nekoliko godina je nekom sinulo da bi mogli i gradski autobusi na tu stranu, pa je uveden bus 72 preko Bežanijske kose i Ledina, a od skoro i 600 do Prokopa i 607 na Čukaricu. Ti autobusi idu na pola sata jer nema isplativosti, posle izlaska iz grada ili u polasku sa Aerodroma u tim busevima jedva da ima ljudi. Sad da li je u pitanju poluvekovna navika ili su avio putnici razmaženi, ne bih da nagađam.

 

Kao što je Zemunski aerodrom 1927. bio daleko od grada u tri lepe, a kad mu se grad približio pomeren u još dalje tri lepe do Surčina, sada polako nastaje frka jer se grad opako približio i Surčinskom aerodromu. Avioni odavno komotno nadleću Blokove i Bežanijsku kosu, a Ledine i Radiofar su već maltene kuće i ulice pored piste (pogledati Google mape). Još da nema Bežanijskog groblja koje preči gradnju sa te strane bilo bi već kuštravo. Da li iko misli o tome, čisto sumnjam.

 

Imam da dodam ovde još nešto. Naime, GSP jeste imao liniju do aerodroma negde do kraja sedamdesetih ili do početka osamdesetih. U pitanju su bili narandžasti minibusi koji su izgledali ovako:

minibus-gsp.jpg

 

Čak i u to doba, ovaj prevoz je zbog malog broja putnika bio neisplativ, pa se do aerodroma išlo autobusima JAT-a. Terminal im je bio i na Slaviji, ali i kod crkve sv. Marka na Tašmajdanu, gde je bila i poslovnica JAT-a. Ti autobusi su prolazili pored Fontane, gde sam tada živeo, a ljudi su ih povremeno koristili čak i kao gradski autobus, koji je koštao nešto više, ali pošto nije bilo usputnih stanica, stizalo se veoma brzo. Povremeno sam viđao ljude kako izlaze kod Fontane iz pravca grada sve dok je JAT držao tu liniju. Čak ni ti autobusi, koji su bili sa udobnim međugradskim sedištima, nisu bili puni do poslednjeg mesta. Neki od putnika su bile i sttjuardese i zaposleni u administraciji JAT-a. Osim ovih autobusa, saobraćali su i autobusi za zaposlene na samom aerodromu, ali nisu primali putnike sa strane. Imali su oznake na kojima je pisalo Aerodrom Beograd i takođe su prolazili pored Fontane. Ovo mogu da kažem iz prve ruke jer sam tamo živeo i prolazio praktično svaki dan.

 

Što se tiče današnjeg prevoza, do aerodroma ide čak pet linija, a spisak je ovde. Sama frekvencija prevoza možda i nije loša jer su autobusi praznjikavi. Ne ulazim u razloge zašto neko koristi ili ne koristi javni prevoz do aerodroma, ali je evidentno da se u te autobuse komotno može staviti prtljag usled male popunjenosti.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ume Bas (Svetislav, ne stanica) dobro da se prosere, ima dosta stila u tom svom opoganjivanju prostora :classic_smile: samo ne valja te njegove produkte nekritički konzumirati.

 

Što se tiče mosta, ja bih najvoleo kada bi on bio pretvoren u pešačko-biciklištički most, čak ne bih imao ništa protiv ni da se negde pomeri kako bi bolje ispunio tu svrhu, ali ne pre nego što se napravi novi most koji bi prihvatio sav saobraćaj koji sada na njemu postoji. Uklanjati most sada je potpuna ludost, naravno iz perspektive ljudi koji pokušavaju da se kreću gradom, iz perspektive gradskih vlasti to je jedan mizeran problem jer ih za komunalne poteškoće u stvari savršeno zabole.

Link to comment
Share on other sites

Aerodrom je, po meni, na skroz ok lokaciji, do njega se dolazi autoputem a ne nekim regionalnim putevima, a objašnjeno je već da se aerodromi ne mogu praviti baš bilo gde već se uzimaju mnogi kriterijumi u obzir. Nova autobuska stanica mi se nalazi taman na pola puta između kancelarije i stana, nisam primetio za sada neke gužve niti poremećaje u saobraćaju. Infrastruktura Beograda je infrastruktura za grad od pola miliona stanovnika i srazmeran broj vozila, a ne za 3-4 puta više stanovnika i nesrazmerno više vozila. Mostovi ostaju takvi kakvi su i sve se sliva na njih i tu se prave veliki "čepovi". Postoji samo jedno rešenje za saobraćajne probleme, zove se metro i dočekaćemo ga nikad, a mogao je do sada da postoji bar u nekom obliku da se nije kralo šakom i kapom i preplaćivali megalomanski bezvredni sns projekti. Da pomenem da mi se čini da, čak i kad bismo imali najbolji metro na svetu, moj utisak je da bi i dalje gro ljudi išlo autom i na neke kratke relacije jer smo ozbiljni kompleksaši a mindset je najteže promeniti.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Chaos Is Me said:

Da pomenem da mi se čini da, čak i kad bismo imali najbolji metro na svetu, moj utisak je da bi i dalje gro ljudi išlo autom i na neke kratke relacije jer smo ozbiljni kompleksaši a mindset je najteže promeniti.

 

Često mi je ovo padalo na pamet, mislim da ipak nije sasvim realan scenario, ali i da jeste, to ne bi bio neki problem.

 

Razumni ljudi bi se vozili metroom kojim za kratko vreme mogu stići u koji god deo grada da im treba.

Imbecili bi se gurali u svojim automobilima na površinama predviđenim za guranje imbecila.

Znači (skoro) svi bi bili zadovoljni.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...