Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

Kamo sreće da se SPC, MPC tra-la-la PC, RKC i slični zatuku k'o besna pseta. Sve je to isti ološ kome je d*pe zinulo za $$$. To što imaju publiku je njihova stvar, ali ja generalno gledam takvu publiku kao one koji veruju da su Napoleon. Ako u 21. veku veruješ u nekog čiku sa plavim očima i belom bradom, bezgrešnost matorog jarca koji sedi u Vatikanu, bradonje koji poziva na žrtvu za XY devica i tako to, onda mora da budeš dobrano pomeren od stvarnosti.

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sreten Žujkić, penzioner said:

 

Pazi, de jure su i dalje pod nadleznoscu SPC, ali MPC je ovim poslednjim potezima de fakto priznata od strane SPC kao autokefalna, sto ce reci potpuno samostalna crkva. Dok ne dobiju tomos, ostaju (barem proceduralno) deo SPC, ali to ce se brzo resavati. To je moralo tako, jer ne mogu do autokefalnosti kroz raskol, pa su i oni pristali na kanonski proces - vratili se na autonomiju unutar SPC dok ne dobiju "pecat". Zapravo nesto slicno je dogovarano jos pre 20 godina, ali je tadasnja makedonska vlada (prema prici) sprecila dogovor. Kazu da je Vartolomej dobio info da ce Sinod SPC doneti ovakvu odluku, pa je zato pozurio sa svojim "priznanjem" kako bi dobio ekskluzivitet, ali to vise nije ni bitno. Sad SPC o svojoj odluci obavestava druge pomesne crkve i poziva ih da priznaju autokefalnost MPC, pa onda ide tomos. Ocekuju se izvesni problemi sa bugarskom i grckom crkvom oko imena i statusa MPC, ali valjda ce i oni pristati brzo.

Ohridska arhiepiskopija je mnogo starija i od Zicke (Pecke), s tim sto je bila deo Vaseljenske patrijarsije (MPC nikad nije postojala). Realno imaju svaki osnov za autokefaliju - infrastrukturu, manastire, svestenstvo, verni narod, ali ono sto je sa stanovista crkve najvaznije je to da su u trenutku raskola svi episkopi "odmetnute" MPC u tom trenutku bili svestenici vladajuce SPC, tako da imaju i kontinuitet. 

To je jedan od razloga zasto npr. CPC ne moze dobiti autokefalnost. Prvo, jer tamo cak ni raskol nije u pitanju, vec je to NVO osnovana u policiji, a drugo i vaznije, sto je njihov celnik prvo rascinjen od strane Vartolomeja (od koga bi sad da dobije tomos), a onda ponovo primljen u Crkvu i to od strane bugarskih svestenika, ali cak ne ni onih iz BPC, vec iz jedne struje koja je tada bila u raskolu. U CG jedini nacin da se dobije autokefalna crkva je da se ide preko Mitropolije.

Vidim da si u materiji...da li je sada puno ime.. Makedonska Pravoslavna crkva MPC ili Severnomakedonska prav. crkva SMPC ?

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Constantin said:

Vidim da si u materiji...da li je sada puno ime.. Makedonska Pravoslavna crkva MPC ili Severnomakedonska prav. crkva SMPC ?

Nema nigde Severni nego Ohridska Arhiepiskopija Makedonske Pravoslavne Crkve. Ostaje da se vidi da li će Bugari i Grci naći neku primedbu na ovo ili će se sve brzo zàvršiti na radost SPC j OA MPC

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DJ_Vasa said:

Kamo sreće da se SPC, MPC tra-la-la PC, RKC i slični zatuku k'o besna pseta.

Poziv na linč ? 

Vaso sine jesi li se zapio pa te nije pustilo ? Šta se to dešava ?

Poziv na linč ?

To bi trebalo da bude no no.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Constantin said:

Vidim da si u materiji...da li je sada puno ime.. Makedonska Pravoslavna crkva MPC ili Severnomakedonska prav. crkva SMPC ?

 

Ma nisam nesto u materiji, samo sam ispratio to sto se pise po medijima, jer me je bas pozitivno iznenadila odluka SPC. Porfirije je priznao pod nazivom MPC, a Vartolomej pod nazivom OA (verovatno pod pritiskom iz Bugarske i Grcke). Resice se i to pre dobijanja tomosa. Bio vernik ili ne, podrzavavam svaki gest pomirenja i pomeranja sa tacke sukoba.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, DJ_Vasa said:

Pročitaj malo bolje sve što sam napisao.

Evo ponovo sam čitao. I dalje je poziv na linč.Bolje da se nisi javljao.Moderacija spava , da prijavljujem neću.

Pročitaj ti svoj post ponovo pa vidi da li je sve na mestu.

Link to comment
Share on other sites

https://nova.rs/vesti/politika/vucic-iz-davosa-ukrajina-je-jedna-jedina-tema-sve-ostalo-skrajnuto/

Mukica..skrajnut.
Zaprepastio se sto se u Svajcarskoj prica o ratu u Evropi, a ne bulazni se o izmisljenim ili prevazidjenim "neutralnostima".

FTmG3iWWYAAjvBa?format=jpg&name=small

Predsednik balkanskog ekonomskog cuda i faktor stabilnosti. Mnogo smo mi,bre,zastranili kad nam je ova spodoba na celu drzave.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

https://nova.rs/vesti/politika/vucic-iz-davosa-ukrajina-je-jedna-jedina-tema-sve-ostalo-skrajnuto/

Mukica..skrajnut.
Zaprepastio se sto se u Svajcarskoj prica o ratu u Evropi, a ne bulazni se o izmisljenim ili prevazidjenim "neutralnostima".

FTmG3iWWYAAjvBa?format=jpg&name=small

Predsednik balkanskog ekonomskog cuda i faktor stabilnosti. Mnogo smo mi,bre,zastranili kad nam je ova spodoba na celu drzave.
Možda on "bira društvo"....[emoji847]

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Kooineeperk said:

Da li sam ja jedini koji je ovde inicijalno pomislio na Deda Mraza? 🎅

 

U cemu je razlika pomisliti na deda mraza ili vanzemaljca, ili boga?

 

Kad verujes onda verujes nebitno je ime izfantaziranog bica.

Link to comment
Share on other sites

https://nova.rs/posts/paprene-cene-avio-karata-za-letove-u-regionu-i-po-vise-hiljada-evra
 Evo zasto je Nova isto govno kao Informer.

Sirenje nesigurnosti, panike i straha bez ikakve potrebe.

 

Povratna karta do Crne Gore je 155 evra ali ako letite sa presedanjem u Becu i Cirihu to zadovoljstvo ce vas kostati vrtoglavih 3.700 evra.

 

Prvo jebem majku uredniku koji je ovo odobrio pa beskicmenjaku od novinara koji je ovo sastavio.

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Clash said:

https://nova.rs/posts/paprene-cene-avio-karata-za-letove-u-regionu-i-po-vise-hiljada-evra
 Evo zasto je Nova isto govno kao Informer.

Sirenje nesigurnosti, panike i straha bez ikakve potrebe.

 

Povratna karta do Crne Gore je 155 evra ali ako letite sa presedanjem u Becu i Cirihu to zadovoljstvo ce vas kostati vrtoglavih 3.700 evra.

 

Prvo jebem majku uredniku koji je ovo odobrio pa beskicmenjaku od novinara koji je ovo sastavio.

 

 

Dobra prilika da upotrebis ekoloski model - manje kosta eksploatacija. :classic_biggrin:

 

f2FxgE.gif

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

https://nova.rs/posts/paprene-cene-avio-karata-za-letove-u-regionu-i-po-vise-hiljada-evra
 Evo zasto je Nova isto govno kao Informer.
Sirenje nesigurnosti, panike i straha bez ikakve potrebe.
 
Povratna karta do Crne Gore je 155 evra ali ako letite sa presedanjem u Becu i Cirihu to zadovoljstvo ce vas kostati vrtoglavih 3.700 evra.
 
Prvo jebem majku uredniku koji je ovo odobrio pa beskicmenjaku od novinara koji je ovo sastavio.
 
 
Pa ništa nije netačno, samo nisu naveli da sa presedenjem u Sidneju, Torontu i Akri to može da izadje više desetina iljada evrija...

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://nova.rs/posts/paprene-cene-avio-karata-za-letove-u-regionu-i-po-vise-hiljada-evra
 Evo zasto je Nova isto govno kao Informer.
Sirenje nesigurnosti, panike i straha bez ikakve potrebe.
 
Povratna karta do Crne Gore je 155 evra ali ako letite sa presedanjem u Becu i Cirihu to zadovoljstvo ce vas kostati vrtoglavih 3.700 evra.
 
Prvo jebem majku uredniku koji je ovo odobrio pa beskicmenjaku od novinara koji je ovo sastavio.
 
 
Xaxaxxa koji moron je sastavio tekst.
"Italija od 150 do 4000 eur"

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Alternativa priznanju MPC bi bila sličan scenario kao sa Ukrajinskom Crkvom. SPC ima vrlo dobar položaj među pravoslavnim crkvama ali ako bi došlo da priznanja MPC od strane Vaseljenskog Patrijarha to bi nas odvelo u izolaciju kao što je to slučaj danas sa Ruskom crkvom. Mislim da se Vučić vodio time jer želi da koristi veze crkve na balkanu i dalje. Naravno to je jako zatvorena tema a dobrih analiza ima jako malo. MPC bi svakako otišla, ovako će otići sa manje štete po SPC.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Klotzen said:

Alternativa priznanju MPC bi bila sličan scenario kao sa Ukrajinskom Crkvom. SPC ima vrlo dobar položaj među pravoslavnim crkvama ali ako bi došlo da priznanja MPC od strane Vaseljenskog Patrijarha to bi nas odvelo u izolaciju kao što je to slučaj danas sa Ruskom crkvom. Mislim da se Vučić vodio time jer želi da koristi veze crkve na balkanu i dalje. Naravno to je jako zatvorena tema a dobrih analiza ima jako malo. MPC bi svakako otišla, ovako će otići sa manje štete po SPC.

 

Kakve veze ima Vucic sa ovim? To je prije svega odluceno liderstvom Patrijarha.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Klotzen said:

Alternativa priznanju MPC bi bila sličan scenario kao sa Ukrajinskom Crkvom. SPC ima vrlo dobar položaj među pravoslavnim crkvama ali ako bi došlo da priznanja MPC od strane Vaseljenskog Patrijarha to bi nas odvelo u izolaciju kao što je to slučaj danas sa Ruskom crkvom. Mislim da se Vučić vodio time jer želi da koristi veze crkve na balkanu i dalje. Naravno to je jako zatvorena tema a dobrih analiza ima jako malo. MPC bi svakako otišla, ovako će otići sa manje štete po SPC.

 

Ne moze vaseljenski patrijarh nista preko pomesne crkve, njegove odluke tu nemaju tezinu. Vartolomej je samo "prvi medju jednakima". VP je priznala UPC, ali je ta njena odluka iste tezine kao na primer odluka Rumunske pravoslavne crkve da je ne prizna. Varty bi mozda da glumi pravoslavnog papu, ali realno to nije (kao sto bi to hteo i Kiril, pa se ni njemu ne moze). Konacan status UPC ne moze da se resi bez saradnje sa Moskvom, prosto je tako sta god mi mislili.

Ne samo da ce ovako MPC otici uz manje stete, vec ce joj SPC biti glavni saveznik u borbi za tomos. Ko zna sta ce biti uslovi bugarske crkve (oko raspodele eparhija) i grcke crkve (oko imena). Ne bi me cudilo da SPC da bude medijator u tim pregovorima. Crkva ima neku svoju agendu, Vucic sada verovatno ima upliv u njihove odluke, ali i on zenta od njih. AV ce biti predsednik jos neko vreme, ali Porfirije ce biti patrijarh i kada neko drugi ili treci bude na toj poziciji - oni su toga i te kako svesni.

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...