Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

3 hours ago, DameTime said:

Pravoslavni vernik u Srbiji =/= vernik SPC

Bar za mene.

 

Vernici su u Srbiji maltene postali statisticka greska. Ovo o cemu ovde pricamo bez dlake na jeziku, sto je tebi jasno a sto neke vredja, su parapravoslavne pasivno-agresivne formacije – i kvazisvestenstvo i njihova kvazipastva, svi zajedno. Signum: totalitarna svest, paganstina i turbo-kiceraj en masse. Slika i prilika anahronog, endemski disfunkcionalnog kvazidrustva i njegovih stetocina. Ima u tom sociopatskom kavezu materijala za etnoloske studije ihaha. 

Edited by Cyber
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Jedini vernik koga ja poznajem je osoba kod koga sam to saznao posle nekih 10 godina poznavanja. Čovek ama baš nikad o tome nije pričao i jednom prilikom u Istanbulu u Patrijaršiji vidim ja čovek se moli sve u 16 dok nas trojica koji smo bili sa njim obiđosmo celu crkvu za 5 minuta on se zadržao 20 i tek onda to skontam. Ali on je  vernik za sebe a ne za javnost i zato ja to i nisam znao do tada. Naravno posle sam ga zezao posto nije izlazio iz kladionice zar se ne boji da će u pakao 🙂

 

Realno ne postoji danas ni jedan pravi vernik osim onih monaha što žive po tim manastirima gde ni struje nema. Današnji život je nezamisliv po božijim zapovestima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Helena said:

Zašto?

Pitanje nije retoričko.

Zato sto nikoga ne dave i smaraju svojom religioznoscu, zato sto zive po strogim pravilima, zato sto se sklanjaju kad god dodju posetioci-turisti, zato sto su predani veri koju su odabrali kao smisao svog boravka na ovom svetu, zato sto nikoga ne ugrozavaju... Za razliku od njih vecina ovdasnjih vernika ziva nije ako vas u razgovoru ne obavesti da posti, a mnogi od njih ulaze u post da bi smršali.

A tek ovdasnji popovi... Kad krstis dete, obavezno pitaju da li idete negde da proslavite, pa cesto na osnovu toga kazu cenu krštenja. Pretapaju onaj vosak i muljaju sa svecama...  Debeljani kao Orson Vels kad je glumio četnika...

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, berti said:

Zato sto nikoga ne dave i smaraju svojom religioznoscu, zato sto zive po strogim pravilima, zato sto se sklanjaju kad god dodju posetioci-turisti, zato sto su predani veri koju su odabrali kao smisao svog boravka na ovom svetu, zato sto nikoga ne ugrozavaju... Za razliku od njih vecina ovdasnjih vernika ziva nije ako vas u razgovoru ne obavesti da posti, a mnogi od njih ulaze u post da bi smršali.

A tek ovdasnji popovi... Kad krstis dete, obavezno pitaju da li idete negde da proslavite, pa cesto na osnovu toga kazu cenu krštenja. Pretapaju onaj vosak i muljaju sa svecama...  Debeljani kao Orson Vels kad je glumio četnika...

Čekala sam odgovor i imam utisak da si vrlo pažljivo sastavio ceo post i namjerno se napravio nevješt.

 

No...isto poštovanje zaslužuje svaki pristojan i pošten čovek koji svojim obitavanjem ne ugrožava drugog i koji časno radi svoj posao etc, kako te rečenice već idu-razumeš šta hoću da kažem...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Koliko se tice crkve, kao "interesnog udruzenja gradjana," moj stav je jednostavan: svako neka radi sta hoce, sve dok me ne lupa po dzepu. Ali ako drzava naplacuje posebnu postansku marku da zida crkvenu zgradu, to vec smeta. Ili da bilo sta ide iz budzeta za crkve.

U redu je da drzava odrzava arhitetonske spomenike kulture. I sam sam bio u crkvama starim 500 ili 1500 godina. Ali tu treba da se odredi granica. Danasnja crkvena organizacija treba da odrzava nesto svoje kad je to i UNESCO proglasio za svetsku kulturnu bastinu. No ako nece ili ne moze, objekt prelazi u vlasnistvo drzave, a religijska NVO vise ne moze da tu radi ili propoveda bilo sta.

 

O veri i vernicima, mogu samo da prenesem stav svog bliskog drugara. Iskustvo je iz katolicke crkve u Hrvatskoj, a svaka slicnost sa pravoslavcima u Srbiji nije slucajna. Taj drugar je duboko religiozan, no prijateljujemo od malih nogu i u svemu ostalom se slazemo.

On mi je rekao:

"Isao sam u crkvu u SFRJ, barem jednom nedeljno, ispovedao se i sve to. Od '90-ih ne idem. Prevelika je guzva, a najglasniji su oni koji su izbacili mog oca iz Partije kad me je odneo na krstenje. Molim se Bogu, a ne treba mi politicki posrednik. Bog i ja smo sebi dovoljni, a ova banda koja se razvlaci i prepucava vec godinama neka to radi bez mene."

 

Eto, on i ja drugari i posteni, on vernik a ja ateista. Moguce je to, i bez politike, crkve i drzave.

 

edit: slovca, gramatika

 

Edited by zoran59
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zoran59 said:

Koliko se tice crkve, kao "interesnog udruzenja gradjana," moj stav je jednostavan: svako neka radi sta hoce, sve dok me ne lupa po dzepu. Ali ako drzava naplacuje posebnu postansku marku da zida crkvenu zgradu, to vec smeta. Ili da bilo sta ide iz budzeta za crkve.

U redu je da drzava odrzava arhitetonske spomenike kulture. I sam sam bio u crkvama starim 500 ili 1500 godina. Ali tu treba da se odredi granica. Danasnja crkvena organizacija treba da odrzava nesto svoje kad je to i UNESCO proglasio za svetsku kulturnu bastinu. No ako nece ili ne moze, objekt prelazi u vlasnistvo drzave, a religijska NVO vise ne moze da tu radi ili propoveda bilo sta.

 

O veri i vernicima, mogu samo da prenesem stav svog bliskog drugara. Iskustvo je iz katolicke crkeve u Hrvatskoj, sa svaka slicnost sa pravoslavcima u Srbiji nije slucajna. Taj drugar je duboko religiozan, no prijateljujemo od malih nogu i u svemu ostalom se slazemo.

On mi je rekao:

"Isao sam u crkvu u SFRJ, barem jednom nedeljno, ispovedao se i sve to. Od '90-ih ne idem. Prevelika je guzva, a najglasniji su oni koji su izbacili mog oca iz Partije kad me je odneo na krstenje. Molim se Bogu, a ne treba mi politicki posrednik. Bog i ja smo sebi dovoljni, a ova banda koja se razvlaci i prepucava vec godinama neka to radi bez mene."

 

Eto, on i ja drugari i posteni, on vernik a ja ateista. Moguce je to, i bez politike, crkve i drzave.

 

 

Srednjovekovni manastiri su u SFRJ bilipod zaštitom države kao istorijski i kulturni spomenici, u nekima nije bilo kontinuiteta bogosluženja, sama država je uvidela da je jeftinije i efikasnije da manastire zaštiti, da Zavod za zaštitu spomenika pravi planove zaštite i obnove a da monasi rade na svakodnevnom odrržavanju objekata i koriste ih za svoje rituale i smeštaj, primaju posete turističkih grupa, imaju priode od prodaje svojih proizvoda sa manastirskog imanja i radionica, ali ne i da dobijaju od države pare za plate i gradnju novih objekata.

Srbija već par decenija izdvaja iz budžeta stadstcva za gradnju hrama Svetog Save, gruba procena, par desetina miliona evra, mislim se nešto, ako ima vernika koliko crkva kaže, ako svaki vernik priloži po 20 evra bilo bi to 100 miliona, zar nije dovoljno. Kako im nisu proklete pare od nas prokletih nevernika, drugovernika, otpadnika, i od poreza koji plaćaju pripadnici LGBT se gradi hram, što se ne odreknu njihovih para.

 

Edited by Div
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zoran59 said:

Koliko se tice crkve, kao "interesnog udruzenja gradjana," moj stav je jednostavan: svako neka radi sta hoce, sve dok me ne lupa po dzepu

 

 

Pa ne može baš-ili ne bi tebalo da može-da poziva na ubistva i koristi govor mržnje i kuri vernike na određenu grupu ljudi...ako im ovo prođe sa LGBT, sutra će držati litije protiv abortusa, prekosutra da se proteraju nepravoslavci, pisala sam već.

 

Što se pak udaranja po džepu tiče, možda te ne udaraju direktno, ali ni RKC  (u HR) ni SPC ne plaćaju porez državi, a uživaju povlastice naplaćenog poreza drugim ljudima, tako da ipak udaraju.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Helena said:

Čekala sam odgovor i imam utisak da si vrlo pažljivo sastavio ceo post i namjerno se napravio nevješt.

 

No...isto poštovanje zaslužuje svaki pristojan i pošten čovek koji svojim obitavanjem ne ugrožava drugog i koji časno radi svoj posao etc, kako te rečenice već idu-razumeš šta hoću da kažem...

 

 

Pa ja ne znam sta ocekujes, neko teolosko razmatranje?

Prosto, takav utisak o tom mestu i monasima steknes kada boravis tamo. Sada, ako se i tu trazi nesto na osnovu cega moze da se raspali po religiji, onda samo napred.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, berti said:

Pa ja ne znam sta ocekujes, neko teolosko razmatranje?

Prosto, takav utisak o tom mestu i monasima steknes kada boravis tamo. Sada, ako se i tu trazi nesto na osnovu cega moze da se raspali po religiji, onda samo napred.

 

Drugim rečima, nije potrebna ni crkva ni religija ni Atos ni... da se ima moralni kompas. Kao što ni bivanjem Srbinom, prosto po rođenju, čoveka ne čini superiornim.

 

E, to je taj "prelom mozga" za koji 90% populacije u ovoj zemlji nije sposobno. I zato ostaju u kalu da se valjaju.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, VladimirB said:

 

Drugim rečima, nije potrebna ni crkva ni religija ni Atos ni... da se ima moralni kompas. Kao što ni bivanjem Srbinom, prosto po rođenju, čoveka ne čini superiornim.

 

E, to je taj "prelom mozga" za koji 90% populacije u ovoj zemlji nije sposobno. I zato ostaju u kalu da se valjaju.

 

Naravno, pravo izbora za sve. Eno, hiljade ljudi slusalo onu kreštavu pevaljku juce u Leskovcu. Njihov izbor, njihovo pravo, njihov kompas...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Div said:

 

Srednjovekovni manastiri su u SFRJ bilipod zaštitom države kao istorijski i kulturni spomenici, u nekima nije bilo kontinuiteta bogosluženja, sama država je uvidela da je jeftinije i efikasnije da manastire zaštiti, da Zavod za zaštitu spomenika pravi planove zaštite i obnove a da monasi rade na svakodnevnom odrržavanju objekata i koriste ih za svoje rituale i smeštaj, primaju posete turističkih grupa, imaju priode od prodaje svojih proizvoda sa manastirskog imanja i radionica, ali ne i da dobijaju od države pare za plate i gradnju novih objekata.

Srbija već par decenija izdvaja iz budžeta stadstcva za gradnju hrama Svetog Save, gruba procena, par desetina miliona evra, mislim se nešto, ako ima vernika koliko crkva kaže, ako svaki vernik priloži po 20 evra bilo bi to 100 miliona, zar nije dovoljno. Kako im nisu proklete pare od nas prokletih nevernika, drugovernika, otpadnika, i od poreza koji plaćaju pripadnici LGBT se gradi hram, što se ne odreknu njihovih para.

 

 

Lakmus test za tacan broj pravih vernika bi bio, kao u Nemackoj, Kirchensteuer (Church tax) - ako si stvaran vernik, dobrovoljno ces platiti tacno odredjen % od primanja za crkvu.  U mom Baden Württembergu, to je 8 % na godisnju platu

 

Cenim da bi u Srbiji, u tom slucaju, bilo celih 465 vernika.

 

  • Like 9
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Sunshine State said:

 

Lakmus test za tacan broj pravih vernika bi bio, kao u Nemackoj, Kirchensteuer (Church tax) - ako si stvaran vernik, dobrovoljno ces platiti tacno odredjen % od primanja za crkvu.  U mom Baden Württembergu, to je 8 % na godisnju platu

 

Da budemo precizni, 8% (kod mene 9%) na plaćeni porez na platu. To otprilike na bruto platu od 4000 eura iznosi izeđu 30-60€, zavisno od poreske klase. U Srbiji bi to bilo možda 10€ mesečno.
 

3 minutes ago, Sunshine State said:

Cenim da bi u Srbiji, u tom slucaju, bilo celih 465 vernika.

 

Optimisto.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Sunshine State said:

 

Lakmus test za tacan broj pravih vernika bi bio, kao u Nemackoj, Kirchensteuer (Church tax) - ako si stvaran vernik, dobrovoljno ces platiti tacno odredjen % od primanja za crkvu.  U mom Baden Württembergu, to je 8 % na godisnju platu

 

Cenim da bi u Srbiji, u tom slucaju, bilo celih 465 vernika.

 

S tim da bi nas,  kad bi u Srbiji to uveli,  proglasili zatucanim i zaostalim balkancima.... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Azazelkg said:

S tim da bi nas,  kad bi u Srbiji to uveli,  proglasili zatucanim i zaostalim balkancima.... 

 

A, ovako nas smatraju obrazovanim i naprednim Balkancima?

U Nemačkoj se ne radi o obavezi već o dobrovoljnosti, sam se izjasniš da želiš da plaćaš "crkvrni porez" kao što možeš, dobrovoljno da plaćaš članarinu sindikatu ili teniskom klubu.

 

edit:

2 minutes ago, deez nuts. said:

 

Dobro je da smo sada progresivni.

Brži si.

 

Edited by Div
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...