Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

54 minutes ago, ras kass said:

Izvoz u Kinu je ruda bakra koju zidjin salje kuci....i to je to.


Kao i skoro celokupna proizvodnja drveta iz sumskog gazdinstva Sr. Mitrovica koje je najjace u Srb. 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Constantin said:


I sa tih 5000 je to samo kap u moru i (još uvek) skoro nikakav udeo u tržištu. Jako daleko od preplavljivanja
 

Ne potcenjuj ponos koji Nemci imaju prema svojoj auto-industriji. Ali, ne potcenjujem ni ja poslovičnu nemačku štedljivost, tako da videćemo. Sigurno će za koju godinu imati značajan udeo, ali sam siguran da će prosečan Nemac još uvek dati koju hiljadarku više da vozi VW, nego neko kinesko sranje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eddard said:


I sa tih 5000 je to samo kap u moru i (još uvek) skoro nikakav udeo u tržištu. Jako daleko od preplavljivanja
 

Ne potcenjuj ponos koji Nemci imaju prema svojoj auto-industriji. Ali, ne potcenjujem ni ja poslovičnu nemačku štedljivost, tako da videćemo. Sigurno će za koju godinu imati značajan udeo, ali sam siguran da će prosečan Nemac još uvek dati koju hiljadarku više da vozi VW, nego neko kinesko sranje.

Eh sad....Nemci su pravili prave automobile i oni su izgledali ovako:

 

 

spacer.png

 

Kad je ova "mečka" otišla u penziju...sva ostala auta su izgledala manje-više isto. Pokušava nešto BMW...ali sve ostalo je smuti-prospi isto.

Razumem "Švabe" i ljubav prema svojoj auto industriji, ali Čajnezi ne prave više sranja, pogotovu ne za EU i USA tržište...sve su to skupi materijali enterijera, bezbednost podignuta na max, a agregati raznovrsni....

 

Ne treba zaboraviti da o ukusima ne treba raspravljati, ali i iskustva su pojedinačna a ne univerzalna...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Constantin said:

Eh sad....Nemci su pravili prave automobile i oni su izgledali ovako:

 

 

spacer.png

 

Kad je ova "mečka" otišla u penziju...sva ostala auta su izgledala manje-više isto. Pokušava nešto BMW...ali sve ostalo je smuti-prospi isto.

Razumem "Švabe" i ljubav prema svojoj auto industriji, ali Čajnezi ne prave više sranja, pogotovu ne za EU i USA tržište...sve su to skupi materijali enterijera, bezbednost podignuta na max, a agregati raznovrsni....

 

Ne treba zaboraviti da o ukusima ne treba raspravljati, ali i iskustva su pojedinačna a ne univerzalna...

 

 

Kakvi su za održavanje? 

 

Ima li ovdje netko da je 190+ cm i 100+ kg i da je vozio Mazdu CX5? Ima li tema za auta?

 

Eddarde, VW je baš srednja žalost, za takvo auto se nitko ne bi trebao dodatno ispraviti po meni...

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
7 hours ago, djura.net said:

Puno je nepoznanica I nagadjanja oko tih BYD EVa, koliko sam ja video, njihov najveci kvalitet je sposobnost da naprave neverovatno jeftine EV, negde sam cak nasao da imaju model koji kosta navodno ispod 10k usd, ali opet nista konkretnije na tu temu nije lako naci.

Svejedno, koliko god da Kinezi brzo nesto prave, ako tek sad Xi i Orban nesto potpisuju, tesko da ce biti tih vozila proizvedenih u Madjarskoj pre 2026. U svakom slucaju, ova tema me bas zanima i sa interesovanjem je pratim.

 

To me zanimalo, dakle Xi ne otvara fabriku, nego tek nesto potpisuje.

 

Nego, niko da mi kaze, jel Xi obilazi onu fabriku kineskih vakcina? 

 

Byd je pre a i sad pre svega džinovski proizvođač baterija što mu daje ogromnu prednost u odnosu  na konkurente.  

 

Tesla npr koristila takođe byd baterije i čini mi se da su se modeli sa istima pokazali boljim od onih sa japanskim.

 

Musk je popizdeo jer byd postaje glavni konkurent pa je odlučio da ne nabavlja od njih više baterije vec će od catl koji je takođe kineska kompanija. Kinezi dominiraju proizvodnjom a i razvojem baterija pa ne čudi što sve su glasniji predlozi iz eu i sad da se uvode dodatne tarife na kineska ev vozila. Problem je što bi vrlo lako moglo doći do sukoba Evrope i Amerike jer npr francuzi traže tarife i za teslu...

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

Ova kriza između Kine i Amerike će dosta da oteža borbu protiv klimatskih promena, od kojih su električna vozila jedan deo rešenja. Električna vozila su ekonomičnija i lakša za održavanje, em još manje gade okolinu. Kapitalističkim zemljama su puna usta free market-a, a kada se pojavi neki konkurent koji će stvarno da promeni stvari - ajmo u protektorat. Em će usporiti progres, em će koštati kupce poprilično. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
9 hours ago, Constantin said:

nače, moj najstari sin radi kao Svaetnik serviserima u Bross autu, a znaš da u okviru njih postoji i Bross Taxi...oni imaju 20-30 Golfova proizvedene 2023. svi su oni prešli preko 100 000 i kaže mi sin, nikada, ali nikada ni jedan jedini problem.

To je to. @djura.net to je jedan od glavnih aduta električnih vozila, nema sve te mašinerije koja se često kvari. Na primer, za Teslu se ne ide u servis svakih 10,000km ili 6 meseci, jedino ako je nešto problem. Zato je hibrid kao auto loša investicija po meni. 

 

Znam mnogo ljudi koji imaju Teslu i uštedeli su velike pare na održavanju. Ne samo na gorivu, nego na servisu. 

Edited by Darko
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Darko said:

To je to. @djura.net to je jedan od glavnih aduta električnih vozila, nema sve te mašinerije koja se često kvari. Na primer, za Teslu se ne ide u servis svakih 10,000km ili 6 meseci, jedino ako je nešto problem. Zato je hibrid kao auto loša investicija po meni. 

 

Znam mnogo ljudi koji imaju Teslu i uštedeli su velike pare na održavanju. Ne samo na gorivu, nego na servisu. 

Evo ti nešto zanimljivo....

https://autoblog.rs/blog/auto/vesti/2024/05/04/lista-10-automobila-koji-bez-problema-prebacuju-500.000-kilometara

 

Vidi Bata Dare..i EV imaju trapove, amortizere, troše pločice...nije baš da nemaju troškove održavanja, a zamena baterije je otprilike ko 2-3 kompletne generalke...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Constantin said:

Eh sad....Nemci su pravili prave automobile i oni su izgledali ovako:

 

 

spacer.png

 

Kad je ova "mečka" otišla u penziju...sva ostala auta su izgledala manje-više isto. Pokušava nešto BMW...ali sve ostalo je smuti-prospi isto.

Razumem "Švabe" i ljubav prema svojoj auto industriji, ali Čajnezi ne prave više sranja, pogotovu ne za EU i USA tržište...sve su to skupi materijali enterijera, bezbednost podignuta na max, a agregati raznovrsni....

 

Ne treba zaboraviti da o ukusima ne treba raspravljati, ali i iskustva su pojedinačna a ne univerzalna...

 

 

Mnogo je glupava ova tvoja teorija o kineskim automobilima koji ce osvojiti svet i poredjenja sa nemackim automobilima.

Auto je luksuz, kao sto je i svajcarski sat luksuz ( a vreme mozes da ocitas i na smartfonu ili na budilniku od pre rata).

Moze i Brazil da pravi dobre, kvalitetne cipele i tasne, ali za mene postoje samo italijanske cipele jer sam tako

u mogucnosti. Svaki Francuz ili Italijan zeli da ima Audi, Mercedes ili Porsche. To su simboli statusa i tako ce biti jos sledecih

20 godina. I sami Kinezi vole jel nemacke automobile, a i svajcarske satove i francuske tashne.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Selina said:

Mnogo je glupava ova tvoja teorija o kineskim automobilima koji ce osvojiti svet i poredjenja sa nemackim automobilima.

Auto je luksuz, kao sto je i svajcarski sat luksuz ( a vreme mozes da ocitas i na smartfonu ili na budilniku od pre rata).

Moze i Brazil da pravi dobre, kvalitetne cipele i tasne, ali za mene postoje samo italijanske cipele jer sam tako

u mogucnosti. Svaki Francuz ili Italijan zeli da ima Audi, Mercedes ili Porsche. To su simboli statusa i tako ce biti jos sledecih

20 godina. I sami Kinezi vole jel nemacke automobile, a i svajcarske satove i francuske tashne.

Mnogo je glupavo ovo tvoje podmetanje o mojoj teoriji koja to nije i nije kao takva plasirana.

 

Ja prvi ne bih kupio kineski električni automobil, ali ne bih ni nemački. Kupio bih jedino ako ne postoji alternativa.

 

Stvar je u tome da kad kupiš auto, nov, nisi završio sa ulaganjem u njega. Vozim Priusa 4 restyling, sam prešao blizu 130 000 i nisam imao dinara ulaganja, osim ulja i filtera. Trebalo bi da menjam uskoro pločice i to će me iskoštati, sa servisom, do 400 €....da vozim Audija A 6, sa.originalnim delovima, blizu 1000 €. Da ne pričam o aluminijumskim ramenima (par po strani) ili nedoBog letvu da menjam...ne ulazi se u servis bez 1000 € u džepu. To je moja matematika, a nikakve malogradjanska ili ideološka predubedjenja.

 

Auto kao statusni simbol može da bude samo kod tupavih Balkanac, u Evropi, USA pa i u Kini je potreba.

 

Za mene, neki merak, a može da bude statusni simbol samo neki Mercedes iz 60-tih godina ili široka paleta Amerikanaca od Mustanga do Bjiuka ili Ševija....

 

Vole Kinezi nemačke automobile, šta više, prave ih. Auto koji sam najčešće sretao na ulicama Pekinga i Daliana npr. je kineska verzija Pasata.

 

Svako, ono što voli, i u čemu se oseća komotno.

 

P.S. izvini za ovo "glupavo"...prva si počela 🤗

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Constantin said:

 

 

Stvar je u tome da kad kupiš auto, nov, nisi završio sa ulaganjem u njega. Vozim Priusa 4 restyling, sam prešao blizu 130 000 i nisam imao dinara ulaganja, osim ulja i filtera. Trebalo bi da menjam uskoro pločice i to će me iskoštati, sa servisom, do 400 €....da vozim Audija A 6, sa.originalnim delovima, blizu 1000 €. Da ne pričam o aluminijumskim ramenima (par po strani) ili nedoBog letvu da menjam...ne ulazi se u servis bez 1000 € u džepu. To je moja matematika, a nikakve malogradjanska ili ideološka predubedjenja.

 

Auto kao statusni simbol može da bude samo kod tupavih Balkanac, u Evropi, USA pa i u Kini je potreba.

 

Za mene, neki merak, a može da bude statusni simbol samo neki Mercedes iz 60-tih godina ili široka paleta Amerikanaca od Mustanga do Bjiuka ili Ševija....

 

 

P.S. izvini za ovo "glupavo"...prva si počela 🤗

 

Ne, ne, stvar nije u tome, nego je stvar da te boli ona stvar koliko kosta servis i ja sam pokusala da govorim ( nikako da pricam)

o takvim situacijama, a u takvoj su situaciji mnogi ljudi iz klase recimo srednje bogatih.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da će Kineski stav o ratu u Ukrajini uticati i na ekonomsku politiku prema Kini. Naučili smo da sa diktatorskim režimima ne treba sarađivati ako za to nema potrebe tako da će najveorvatnije vremenom Kina dobijati sve više i više carinskih nameta. Naravno ako je trenutno manjak električnih automobila u EU ne treba ih opteretiti carinama ali ako dođe do viška ponude od potražnje u nekoj budućnosti ....

 

Nema logike da finansirate nekoga ko ima neprijateljske namere prema vama. putin je to i pokazao i dokazao u 25 godina njegove diktature.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
25 minutes ago, Selina said:

Ne, ne, stvar nije u tome, nego je stvar da te boli ona stvar koliko kosta servis i ja sam pokusala da govorim ( nikako da pricam)

o takvim situacijama, a u takvoj su situaciji mnogi ljudi iz klase recimo srednje bogatih.

Pa sad, ja tako vodim svoju "ekonomiju"...ako za par.godina dam para u vrednosti još jednog auta, kupovina je neisplativa.

 

Moj ekonomski status nije došao u tu fazu "baš me zabole" šta koliko košta. 😁

Edited by Constantin
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Constantin said:

Pa sad, ja tako vodim svoju "ekonomiju"...ako za par.godina dam para u vrednosti još jednog auta, kupovina je neisplativa.

 

Moj ekonomski status nije došao u tu fazu "baš me zabole" šta koliko košta. 😁

Tvoj je jel ekonomican (status), ali ima i onih koji su u modusu raskosha😁

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Klotzen said:

Mislim da će Kineski stav o ratu u Ukrajini uticati i na ekonomsku politiku prema Kini. Naučili smo da sa diktatorskim režimima ne treba sarađivati ako za to nema potrebe tako da će najveorvatnije vremenom Kina dobijati sve više i više carinskih nameta. Naravno ako je trenutno manjak električnih automobila u EU ne treba ih opteretiti carinama ali ako dođe do viška ponude od potražnje u nekoj budućnosti ....

 

Nema logike da finansirate nekoga ko ima neprijateljske namere prema vama. putin je to i pokazao i dokazao u 25 godina njegove diktature.

Ima logike. Samo sada je malo kasno, mada meni Rusija i Kina nisu isto. Otom potom, neću da idem u offtopic.

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
2 hours ago, Klotzen said:

Mislim da će Kineski stav o ratu u Ukrajini uticati i na ekonomsku politiku prema Kini. Naučili smo da sa diktatorskim režimima ne treba sarađivati ako za to nema potrebe tako da će najveorvatnije vremenom Kina dobijati sve više i više carinskih nameta. Naravno ako je trenutno manjak električnih automobila u EU ne treba ih opteretiti carinama ali ako dođe do viška ponude od potražnje u nekoj budućnosti ....

 

Nema logike da finansirate nekoga ko ima neprijateljske namere prema vama. putin je to i pokazao i dokazao u 25 godina njegove diktature.

 

A Kina je opasnost po Evropu kako?

 

To sto Kina i Amerika i to zbog Amerike su u sukobu veze sa Kinom i Evropom nema.

 

Kina Rusiju podržava jer iz Amerike svako malo se čuje da moraju što pre da zarate sa Kinom. Plus su praktično formirali vojni savez iskljucivo protiv Kine.

 

Ja sam ubeđen da je Putin presekao u vezi invazije na Ukrajinu posle formiranja AUKUSa jer je time Kina naterena da se okrene Putinu.

Edited by MeanMachine
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Eddard said:

 

Nećemo baš preterivati. Ja sam video do sada 0 primeraka na putu. A s obzirom da ja nisam relevantan izvor:

 

Laut Kraftfahrtbundesamt wurden im vergangenen Jahr 4139 BYD-Autos neu in Deutschland zugelassen. Bei insgesamt 2,8 Millionen neuen Autos ergibt das einen Marktanteil von gerade einmal 0,1 Prozent. Selbst an den 524.200 Elektroautos, die in Deutschland 2023 neu zugelassen wurden, liegt der Anteil nur bei 0,8 Prozent. 

 

Prema podacima Savezne uprave za motorni saobraćaj, prošle godine je u Nemačkoj novoregistrovano 4.139 BID automobila. Sa ukupno 2,8 miliona novih automobila, ovo rezultira tržišnim udelom od samo 0,1 odsto. Čak i od 524.200 električnih automobila koji su novoregistrovani u Nemačkoj 2023. godine, taj udeo je samo 0,8 odsto.

Byd je trenutno najveći konkurent tesli i to pre svega po pitanju kvaliteta i dometa. Ima ih po britaniji više nego po eu. Nisu krenuli odjednom na evropsko tržište. Oni su do pre desetak-petnaest godina primarno bili fabrika baterija. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, shonke said:

Byd je trenutno najveći konkurent tesli i to pre svega po pitanju kvaliteta i dometa. Ima ih po britaniji više nego po eu. Nisu krenuli odjednom na evropsko tržište. Oni su do pre desetak-petnaest godina primarno bili fabrika baterija. 

Kinezi su konkurenti Tesli samo po cijeni. I ne samo Tesli , nego su sa cijenama i subvencijama konkurentni cijelom svijetu. Sto se mene tice dok god budem mogao i imao kakav takav izbor uvijek gledati da kupim evropsku robu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...