Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

1 hour ago, 40Wins said:

Dve provincije i jednog trgovinskog partnera.

Kako ce da mu objasne da su pogoreli stari trzni centar, da dizu novogradnju.

Samo je Srbija tu provincija, u Madjarskoj otvara kinesku fabriku automobila,

Link to comment
Share on other sites

Jbt. Na slici nije Savo... vec druga opoziciona vedeta. Onaj koji nije mogao da se pridruzi strajku gladju jer mu je bila slava i iz verskih razloga, ali se solidarisao sa strajkacima i pristupio strogom postu. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, A sad said:

Jbt. Na slici nije Savo... vec druga opoziciona vedeta. Onaj koji nije mogao da se pridruzi strajku gladju jer mu je bila slava i iz verskih razloga, ali se solidarisao sa strajkacima i pristupio strogom postu. 

 

Pardon, moja greška u imenovanju, mada je isti đavo da li tu majicu nosi neki Pera ili Mika koji se slika sa krstačama.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Eddard said:

Kakve onda veze ima kakvu majicu nosi? Moram da priznam da nisam ni ja razumeo referencu... 

 

Porfirije je boss, tj. šef.

 

Malo začinjeno u stilu džejmsa bonda.

 

I nema šanse da glasam za nekog ko se trka, da ima što veću krstaču.

 

11 hours ago, 033zero330 said:

Samo mu brada fali da postane profitije.

 

Profitije je porfirije.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Selina said:

u Madjarskoj otvara kinesku fabriku automobila,

Mislim da ta fabrika nije ni pocela da se gradi, ako je neko upucen, neka nas obavesti. Koliko znam, fabriku bi trebao da pravi BYD i to u Segedinu, pa ce kao najozbiljniji igrac na svetu u proizvodnji EV, uz Teslu, biti ozbiljna konkurencija kragujevackom pogonu Fijata, koji vec ove godine prelazi kompletno na proizvodnju EVa.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, djura.net said:

Mislim da ta fabrika nije ni pocela da se gradi, ako je neko upucen, neka nas obavesti. Koliko znam, fabriku bi trebao da pravi BYD i to u Segedinu, pa ce kao najozbiljniji igrac na svetu u proizvodnji EV, uz Teslu, biti ozbiljna konkurencija kragujevackom pogonu Fijata, koji vec ove godine prelazi kompletno na proizvodnju EVa.

Zemljani radovi su u poodmakloj fazi, medjutim, navodno, naišlo se na neka arheološka nalazišta. No to je rešiva stvar, ukoliko ne bude pritisaka iz EU kao u Francuskoj oko uvoza ovih automobila, gde je krenula neka istraga oko uvoza, a veliki je pritisak da se uvedu zaštitne carine "Brat Si" najavio raugovore oko francuskog brendija koji se uvozi u KInu. Neće biti konkurencija Kragujevčanima....ovo je mnogo ozbiljnija priča i količine...

Link to comment
Share on other sites

Bas bi trebalo da bude ozbiljna konkurencija Kragujevcu, jer je BYD najpoznatiji po jeftinim EV automobilima, a Fijat ce bas takav model zeleti u Kragujevcu. I jedni I drugi ce raditi 99% proizvodnje za Evropu, tako da se pravi bas ozbiljna konkurencija. 

@Constantin hvala za ovaj info oko zemljanih radova, to ipak znaci da pre 2026. tesko da ce BYD poceti da proizvodi EV u EU. Do tada Fijat i Kragujevac imaju priliku da se nametnu trzistu u toj klasi.

 

Btw, hoce li brat Xi kod nas da obidje fabriku kineskih vakcina :57:

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, djura.net said:

Bas bi trebalo da bude ozbiljna konkurencija Kragujevcu, jer je BYD najpoznatiji po jeftinim EV automobilima, a Fijat ce bas takav model zeleti u Kragujevcu. I jedni I drugi ce raditi 99% proizvodnje za Evropu, tako da se pravi bas ozbiljna konkurencija. 

@Constantin hvala za ovaj info oko zemljanih radova, to ipak znaci da pre 2026. tesko da ce BYD poceti da proizvodi EV u EU. Do tada Fijat i Kragujevac imaju priliku da se nametnu trzistu u toj klasi.

 

Ja mislim da će to biti poprilično teško. Pre svega zbog proizvodnog kapaciteta. Ne znam koja klasa će se raditi u Kragujevcu, ali onoliko  koliko sam video BYD su vozila srednje i visoke klase, preplavili su već Nemačku a cena im je oko 28 000 €...

 

Što se tiče gradnje, Kinezi su posebna fela. Koliko sam čuo, sledećeg meseca stiže oko 2000 radnika u Madjarsku iz Kine....kad oni nešto prave, kao mravi su...i ne sudaraju se kao naši. Lično sam gledao na ostrvu Hajnan, kako za 5-6 dana izgrade kompleks od 7-8 zgrada sa kompletnom infrastrukturom...poslednjeg dana je ostalo samo da obeleže ulice. Imaš na YT kako prave autobusku stanicu za jednu noć sa ne znam koliko perona. Fabrika je vrv montažnog tipa pa i to utiče na brzinu gradnje.

 

Pusti ti nas....mi tri meseca većamo, ko će da donese odluku čiji će projekat da se prihvati...pa nam se javi ugostiteljska firma da pravi stadion, pa se neko žali i na kraju zaboravimo šta smo tu hteli da pravimo, pa se ssazida zgrada od 4 ipo spratova..jer za 5 mora da se ugradi ilft...

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, djura.net said:

Mislim da ta fabrika nije ni pocela da se gradi, ako je neko upucen, neka nas obavesti. Koliko znam, fabriku bi trebao da pravi BYD i to u Segedinu, pa ce kao najozbiljniji igrac na svetu u proizvodnji EV, uz Teslu, biti ozbiljna konkurencija kragujevackom pogonu Fijata, koji vec ove godine prelazi kompletno na proizvodnju EVa.

Tako stoji u nemackim novinama, Fabrika ce biti u gradu ( ili okolini grada) Pécs. Trebalo je da bude Segedin jer Kinezi racunaju

na radnike iz Rumunije i Srbije, ali Segedinci to nece. Detalje cemo saznati za koji dan. Orban ne zeli nista da objavljuje pre

potpisivanja ugovora, ali Si ide u Pécs.

10 minutes ago, Constantin said:

Ja mislim da će to biti poprilično teško. Pre svega zbog proizvodnog kapaciteta. Ne znam koja klasa će se raditi u Kragujevcu, ali onoliko  koliko sam video BYD su vozila srednje i visoke klase, preplavili su već Nemačku a cena im je oko 28 000 €...

 

Što se tiče gradnje, Kinezi su posebna fela. Koliko sam čuo, sledećeg meseca stiže oko 2000 radnika u Madjarsku iz Kine....kad oni nešto prave, kao mravi su...i ne sudaraju se kao naši. Lično sam gledao na ostrvu Hajnan, kako za 5-6 dana izgrade kompleks od 7-8 zgrada sa kompletnom infrastrukturom...poslednjeg dana je ostalo samo da obeleže ulice. Imaš na YT kako prave autobusku stanicu za jednu noć sa ne znam koliko perona. Fabrika je vrv montažnog tipa pa i to utiče na brzinu gradnje.

 

Pusti ti nas....mi tri meseca većamo, ko će da donese odluku čiji će projekat da se prihvati...pa nam se javi ugostiteljska firma da pravi stadion, pa se neko žali i na kraju zaboravimo šta smo tu hteli da pravimo, pa se ssazida zgrada od 4 ipo spratova..jer za 5 mora da se ugradi ilft...

Da, ta se vozila pominju, a verovatno su Kinezi nameravali da njihove radnike gosti Vucic u Subotici i da ih vozi ujutru na rad u Segedin

i uvece ih dovozi u Srbiju.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Constantin said:

BYD su vozila srednje i visoke klase, preplavili su već Nemačku a cena im je oko 28 000 €...

Puno je nepoznanica I nagadjanja oko tih BYD EVa, koliko sam ja video, njihov najveci kvalitet je sposobnost da naprave neverovatno jeftine EV, negde sam cak nasao da imaju model koji kosta navodno ispod 10k usd, ali opet nista konkretnije na tu temu nije lako naci.

Svejedno, koliko god da Kinezi brzo nesto prave, ako tek sad Xi i Orban nesto potpisuju, tesko da ce biti tih vozila proizvedenih u Madjarskoj pre 2026. U svakom slucaju, ova tema me bas zanima i sa interesovanjem je pratim.

 

24 minutes ago, Selina said:

Detalje cemo saznati za koji dan. Orban ne zeli nista da objavljuje pre

potpisivanja ugovora, ali Si ide u Pécs.

To me zanimalo, dakle Xi ne otvara fabriku, nego tek nesto potpisuje.

 

Nego, niko da mi kaze, jel Xi obilazi onu fabriku kineskih vakcina? 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, djura.net said:

Puno je nepoznanica I nagadjanja oko tih BYD EVa, koliko sam ja video, njihov najveci kvalitet je sposobnost da naprave neverovatno jeftine EV, negde sam cak nasao da imaju model koji kosta navodno ispod 10k usd, ali opet nista konkretnije na tu temu nije lako naci.

Svejedno, koliko god da Kinezi brzo nesto prave, ako tek sad Xi i Orban nesto potpisuju, tesko da ce biti tih vozila proizvedenih u Madjarskoj pre 2026. U svakom slucaju, ova tema me bas zanima i sa interesovanjem je pratim.

 

To me zanimalo, dakle Xi ne otvara fabriku, nego tek nesto potpisuje.

 

Nego, niko da mi kaze, jel Xi obilazi onu fabriku kineskih vakcina? 

 Stoji u tom tekstu da ide u Pecs i da otvara fabriku, mozda prave samo neko osvestenje terena, ali ne bi bzvze isao tamo.

Neku ce vrpcu da presece. Nemacka automobilska industrija nikako  nije amused.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, djura.net said:

 

 

tesko da ce biti tih vozila proizvedenih u Madjarskoj pre 2026. U svakom slucaju, ova tema me bas zanima i sa interesovanjem je pratim.

 

To me zanimalo, dakle Xi ne otvara fabriku, nego tek nesto potpisuje.

 

Nego, niko da mi kaze, jel Xi obilazi onu fabriku kineskih vakcina? 

Izgrdanja, odnosno vreme do pustanja u rad bice 3 godine, znaci nix 2025.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Constantin said:

preplavili su već Nemačku

 

Nećemo baš preterivati. Ja sam video do sada 0 primeraka na putu. A s obzirom da ja nisam relevantan izvor:

 

Laut Kraftfahrtbundesamt wurden im vergangenen Jahr 4139 BYD-Autos neu in Deutschland zugelassen. Bei insgesamt 2,8 Millionen neuen Autos ergibt das einen Marktanteil von gerade einmal 0,1 Prozent. Selbst an den 524.200 Elektroautos, die in Deutschland 2023 neu zugelassen wurden, liegt der Anteil nur bei 0,8 Prozent. 

 

Prema podacima Savezne uprave za motorni saobraćaj, prošle godine je u Nemačkoj novoregistrovano 4.139 BID automobila. Sa ukupno 2,8 miliona novih automobila, ovo rezultira tržišnim udelom od samo 0,1 odsto. Čak i od 524.200 električnih automobila koji su novoregistrovani u Nemačkoj 2023. godine, taj udeo je samo 0,8 odsto.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Eddard said:

 

Nećemo baš preterivati. Ja sam video do sada 0 primeraka na putu. A s obzirom da ja nisam relevantan izvor:

 

Laut Kraftfahrtbundesamt wurden im vergangenen Jahr 4139 BYD-Autos neu in Deutschland zugelassen. Bei insgesamt 2,8 Millionen neuen Autos ergibt das einen Marktanteil von gerade einmal 0,1 Prozent. Selbst an den 524.200 Elektroautos, die in Deutschland 2023 neu zugelassen wurden, liegt der Anteil nur bei 0,8 Prozent. 

 

Prema podacima Savezne uprave za motorni saobraćaj, prošle godine je u Nemačkoj novoregistrovano 4.139 BID automobila. Sa ukupno 2,8 miliona novih automobila, ovo rezultira tržišnim udelom od samo 0,1 odsto. Čak i od 524.200 električnih automobila koji su novoregistrovani u Nemačkoj 2023. godine, taj udeo je samo 0,8 odsto.

Ja ti prenosim samo vest sa N1...jedan brod za transport vozila je kapaciteta 6-7 000 vozila. Koliko ih je došlo, ne znam...bila je reportaža, ne znam iz kog grada, opet se pozivam na N1 od jutros, i obično pučanstvo je bilo prisutno i pazarilo se....

 

Lično ne volim EV više sam za Hybride...ali to ne znači da sam u pravu.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Constantin said:

Ja ti prenosim samo vest sa N1...jedan brod za transport vozila je kapaciteta 6-7 000 vozila. Koliko ih je došlo, ne znam...bila je reportaža, ne znam iz kog grada, opet se pozivam na N1 od jutros, i obično pučanstvo je bilo prisutno i pazarilo se....

 

Lično ne volim EV više sam za Hybride...ali to ne znači da sam u pravu.

Evo nešto...na brzaka

https://vrelegume.rs/nemacka-u-soku-u-bremenhafen-plovio-explorer-sa-5-000-byd-vozila/

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Constantin said:

Ja ti prenosim samo vest sa N1...jedan brod za transport vozila je kapaciteta 6-7 000 vozila. Koliko ih je došlo, ne znam...bila je reportaža, ne znam iz kog grada, opet se pozivam na N1 od jutros, i obično pučanstvo je bilo prisutno i pazarilo se....

Sad sam proverio info, uradio istrazivacki rad 😄
ovo sa N1 je 'pozajmljeno' sa DW, dakle to je izvor i DW kaze Segedin, zemljani radovi prikazani iz drona, arheolozi itd, nadali su se da krenu sa proizvodnjom 2025, ali teska prica, bas zbog arheologa. Kineski radnici dolaze sledeceg meseca. Cena koju pominju od 29k eura je za vozila iz srenje klase, ali proizvedena u Kini, ova proizvedena u EU, sa radnom snagom iz Madjarske, morace da budu skuplja, videcemo koliko. Jedan onaj BYD brod koji prevozi automobile u EU moze da preveze 5-6-7k vozila i za celu EU tokom aprila i maja je planirano 7-8 brodova.

18 minutes ago, Constantin said:

Lično ne volim EV više sam za Hybride...ali to ne znači da sam u pravu.

i meni su hibridi blizi, ali ovolika kineska ulaganja u EV mi govori da oni znaju nesto sto mi ne znamo.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, djura.net said:

Sad sam proverio info, uradio istrazivacki rad 😄
ovo sa N1 je 'pozajmljeno' sa DW, dakle to je izvor i DW kaze Segedin, zemljani radovi prikazani iz drona, arheolozi itd, nadali su se da krenu sa proizvodnjom 2025, ali teska prica, bas zbog arheologa. Kineski radnici dolaze sledeceg meseca. Cena koju pominju od 29k eura je za vozila iz srenje klase, ali proizvedena u Kini, ova proizvedena u EU, sa radnom snagom iz Madjarske, morace da budu skuplja, videcemo koliko. Jedan onaj BYD brod koji prevozi automobile u EU moze da preveze 5-6-7k vozila i za celu EU tokom aprila i maja je planirano 7-8 brodova.

Ok....ja sam video u salonu, nešto nalik na Cayena, a za tu cenu imaš Golfa....:smiley24:

 

Inače, moj najstari sin radi kao Svaetnik serviserima u Bross autu, a znaš da u okviru njih postoji i Bross Taxi...oni imaju 20-30 Golfova proizvedene 2023. svi su oni prešli preko 100 000 i kaže mi sin, nikada, ali nikada ni jedan jedini problem. E sad, društvene mreže sadrže poprilično veliki broj reelsova gde je došlo do samozapaljenja baterija kod EV i sve je pepeo i dim za nekoliko minuta....ali ne znam o tome ništa tako da ne mogu da dam svoj sud, osim da prenesem vidjeno.

P.S. Bross auto je ianče ovlašćeni servis za Audi i WV za ovaj deo Srbije, kao i distributer novih i komercijalnih vozila...

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Constantin said:

..oni imaju 20-30 Golfova proizvedene 2023. svi su oni prešli preko 100 000 i kaže mi sin, nikada, ali nikada ni jedan jedini problem.

EV ili hybrid?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, djura.net said:

 

Btw, hoce li brat Xi kod nas da obidje fabriku kineskih vakcina :57:

 

Bice potpisano vise sporazuma o razumevanju sporazumevanja i zajednickog nastupa zajednicke saradnje...Setimo se istorijskog sporazuma o slobodnoj trgovini nakon koga smo izvezli 15kg ajdared jabuka vise i podigli dzidipi.

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...