Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

Izgleda da je taj izbor zavisio od škole do škole.

Na osnovnu školu u koju je moj sin išao ne mogu da se požalim.

Na početku godine (ne sećam se više razreda) su dali dva spiska da se upišu deca ko će šta da sluša i tako je i bilo.  Mogao si po želji i da promeniš iz razreda u razred...

Mislim, stvarno, bez velike drame. 

 

E, sad da li je tako bilo baš u svakoj školi, ne znam...

Link to comment
Share on other sites

Moje dete ide u osnovnu skolu i pohadja gradjansko vaspitanje. Niko ga nikada nije terao, pritiskao da ide na veronauku. Niko ga ni na nastavi drugih predmeta ne opterecuje religijom. Niko ni roditeljima nije sugerisao da salju dete na veronauku.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

Govoreći o predlogu da se u osnovno obrazovanje uvede više nacionalnog sadržaja i uvođenju nacionalne čitanke, [ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović] kazala je da ministarstvo podržava tu inicijativu i da je ideja nacionalnih čitanki „podrška razvijanju ličnog i nacionalnog identiteta, razvijanju svesti i osećanja pripadnosti u Srbiji, poštovanja i negovanja srpskog jezika, maternjeg jezika, tradicije i kulture srpskog naroda i nacionalnih manjina, kao i razvijanja interkulturalnosti“.

Dodala je da očekuje da će upotreba nacionalnih čitanki započeti školske 2024/25. godine i da će postojati četiri čitanke – za prva dva razreda, treći i četvrti, od petog do osmog i jedna za srednje škole.

https://www.danas.rs/vesti/drustvo/djukic-dejanovic-nacionalne-citanke-od-skolske-2024-25-godine/

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, fancy said:

E, sad da li je tako bilo baš u svakoj školi, ne znam...

 

U manjim mestima deca mogu da izvise za građansko ukoliko nema dovoljno prijavljenih. Ume da se desi i da ih 'usmeravaju' ako je veroučitelj dobar sa razrednim starešinom, bez obzira na to da li je škola u manjem ili većem mestu.

 

Inače, ova priča o popovima me je podsetila na anegdotu koju sam čuo od jednog taksiste sa kojim sam išao u osnovnu. U auto mu je ušla relativno mlada žena, negde u tridesetim, rekla da želi do neke crkve i pitala koliko bi koštala vožnja tamo i nazad da bi videla ima li dovoljno novca. Taksista je u glavi otprilike izračunao cenu i rekao da nije problem ako ne bude dovoljno. Čim je sela rekla je da hoće da pali sveću i da se zahvali bogu jer joj je neki član porodice uspešno izlečen i uprkos lošim prognozama iako je 'doktor bio premlad'. Taksista, koji je inače ateista i zezator, ponudio je da je i besplatno odveze do Medicinskog fakulteta. Kada ga je ova začuđeno pitala zašto, odgovorio je da se tamo može zahvaliti onome ko je lekaru dao diplomu i specijalizaciju. Uvređena vernica je izašla iz auta i obratila se drugom taksisti, koji je bio i jedini na stanici osim ovog. Prvo ga je pitala da li je pravoslavni vernik, na šta je ovaj odgovorio da je njegov posao da je odveze od tačke A do tačke B, da sa putnicima generalno razgovara o željenoj trasi, tačnom mestu gde treba da stane i onim što je vezano za vožnju, a da je njegov privatan život njegova privatna stvar i da nema šta da razgovara o privatnim stvarima kada je na poslu. Dotična se naljutila i otišla da sačeka autobus.

  • Like 4
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ne vidim kako moze da sve bude ok samo zbog toga sto je veronauka izborni predmet.

 

Tom logikom mozemo da uvedemo i obuku za baratanje oruzjem od prvog razreda, sve je ok dok god je izborni predmet.

 

Kod mene je nekih 90% ljudi zavrsilo na veronauci na nivou skole cak, od prvog razreda osnovne smo trovani svakakvim glupostima, vecina roditelja je indiferentna kad je religija u pitanju pa se nije mnogo ni ulagalo u izbor.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Eto ja ne znam da su Norveška, Danska i švedska ukinuli crkve i pretvorili ih u nešto drugo tako da nema potrebe da izvlačuiš drugog učesnika iz blata ukoje je upao
ja ne krijem da se borim svim mogućim sredstvima protiv velikog zla zvanog komunizam, uostalom i sav zapadni svet na koji se obično kao pozivate i zalažete za njihove vrednost je prepoznao tu idelogiju kao jednu od najmračnijih i najpogubnijih za čovečanstvo( nađite mi u kojoj zapadnoj zemlji je komunizam rado viđen gost).
Na moju veliku žalost ona ta komunistička ideologija i dalje opstaje u državi u kojoj živim ali niko nam tu nije kriv što evo već ceo vek ne umemo da se oslobodimo tog zla.
  
Antikomunizam nema nikakve veze sa onim što ti pričaš ovde a to je da crkvu ne sme niko da ti dira. Tvoj "Antikomunizam" ide dotle da bi bio spreman i hitlera i nacizam da braniš jer su se borili protiv (između ostalog) i komunista. I postaješ naporan i nezanimljiv...

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Ataturk nije ukinuo veru u Turskoj, do njegove vladavine islam je bio državna religija a on je to promenio i izjednačio sve religije u Turskoj, ostala je i verska nastava ali kao neobavezna a osnovno obrazovanje je postalo obaveza, mada ne vidim što bi Turska bila primer za nešto a ne Albanija[emoji1]  
Komunizam socijalizam u sfrj nije ukinuo veru niti zabranio. Pričaj šta hoćeš.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Hajde ti prvo proveri šta znači džamahirija. Taj pojam nema nikakve veze s religijom.
Pravilno je upotrebio, pravoslavna narodna republika bi bio prevod.
Šta je različito od faktičkog stanja u Srbiji?

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  

Quote

„Tiho brisanje“ Albanaca s juga Srbije
(...)
Istraživači Inicijative mladih za ljudska prava u Srbiji (YIHR) su od jula do septembra ove godine u opštinama Bujanovac, Preševo i Medveđa napravili desetine intervjua s pripadnicima albanske nacionalnosti čije su adrese pasivizirane. Na osnovu tih razgovora, ali i uvida u rešenja Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije o pasivizaciji adresa, kao i na osnovu podataka o promenama biračkih spiskova, došli su do zaključka da je između 2012. i 2022. godine, kršeći Zakon o prebivalištu i boravištu koji nalaže da svaki državljanin Srbije ima pravo na adresu, MUP pasivizirao adrese za najmanje 4.000 Albanaca koji žive na jugu Srbije.

„Pasivizacija se isključivo dešava pripadnicima albanske nacionalnosti. Očigledno je da je to politički instrument koji se koristi da bi se promenila demografska i etnička struktura juga Srbije“, rekao je na predstavljanju publikacije „Pasivizacija adresa Albanaca u Preševskoj dolini kao diskriminatorna praksa“, glavni autor izveštaja i istraživač YIHR, Marko Milosavljević.
(...)
Građani Preševa, Bujanovca i Medveđe ispričali su istraživačima YIHR da su im adrese pasivizirane, ali da ih o tome prethodno niko nije obavestio. Uglavnom su to saznavali kada bi otišli u MUP da produže ili podnesu zahtev za nova dokumenta. Tada bi ih policijski službenici usmeno obavestili da dokumenta ne mogu da dobiju jer nemaju prijavljenu adresu.

„Pošto ne dobiju pisano rešenje o pasivizaciji, ne mogu da podnesu žalbu. Policija im obično savetuje da budu kod kuće narednih nekoliko meseci, pa da će policija ponovo proveriti da li žive na toj adresi. Neki od njih su ostajali na toj adresi i po nekoliko meseci, nisu nigde putovali, često nisu ni izlazili iz svojih sela. Policija se u tom periodu, ili pojavi nekoliko puta, ili se uopšte ne pojavi. Ishod je, međutim, uvek isti – svim tim građanima adrese ostaju pasivizirane“, rekao je etnolog i koautor izveštaja, Miloš Rašić.

Neki od onih koji su ostali bez adrese pokrenuli su spor pred Upravnim sudom. „Ta procedura može da traje i po dve godine, i građani od nje odustaju i ostaju sa pasiviziranim adresama“, navodi YIHR.
(...)
Oni koji nemaju prijavljenu adresu, lišeni su gotovo svih prava: ne mogu da dobiju ličnu kartu, da se zaposle, sklope brak, da imaju zdravstvenu i socijalnu zaštitu ili biračko pravo. Ne mogu čak ni da se slobodno kreću, ukazuje YIHR.

Jedan od najvećih paradoksa jeste to što neki od ljudi s kojima su razgovarali istraživači Inicijative mladih zvanično nemaju adresu, iako su vlasnici imanja ili nekretnina i iako imaju dokaze da redovno plaćaju porez i druge obaveze.

„Najstrašnije je što ti ljudi nemaju predstavu kada će im i da li će im adrese ponovo biti dodeljene“, navodi Milosavljević.
(...)
Pasivizacija adresa za posledicu ima brisanje Albanaca iz biračkih spiskova na jugu Srbije. Inicijativa mladih podseća na podatak Evropske asocijacije organizacija za monitoring izbora iz 2022. da je te godine u Preševskoj dolini oko 6.000 Albanaca izbrisano sa biračkih spiskova.

https://www.dw.com/sr/tiho-brisanje-albanaca-s-juga-srbije/a-67194873

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Eddard said:

Nije naopako, već je u pitanju 3d mammogram, okreće se:

 

Ma pusti to, korisnici Тњитера sve bolje znaju, a poznato je da je Тњитер University odškolovao gomile stručnjaka za sve. Ako se nešto pojavi na Тњитерy, to je konačna istina.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Perkos2 said:

otkud ti znaš da sam ja vernik i da li sam uopšte pripadnik srpske nacije ?

očito je teško da prihvatite drugačije mišljenje ili ukazivanje na neke činjenice a sve je počelo tako što je dorumašu zasmetalo što su izgrađene čini mi se dve crkve u njegovom gradu i da on veruje da bi ista ta vlast u njegovom gradu bila puno uspešnija samo da nisu te crkve izgrađene. prosto rečeno iz njega je izbijala ideologija i zato je dobio adekvatan odgovor koji vidim pokreće pravu lavinu komentara što razumnih i utemlejenih na činjenicama što provokativnih i ideološki ostrašćenih.

 

Ja dva puta pisem da su u gradu od 40-ak hiljada stanovnika u poslednjih 20-ak godina izgradjene 4 (i slovima CETIRI) nove crkve, uz vec postojece 2 (i slovima DVE), sto znaci da grad(ic) sad ima 6 (i slovima SEST) pravoslavnih crkvi!

 

Isti taj gradic nema dovoljno mesta u vrticima, pa pre desetak dana neki ocajnik isao da preti da ce baciti bombu na vrtic, jer mu dete nije upisano.

 

Ako je vec tako bitan veronauk u skolama, pa nek se organizuju vrtici pri crkvama, pa nek veliki vernici salju svoju decu u crkvene vrtice. Bice taman pripremljeni za veronauk kad krenu u skolu.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Perkos2 said:

opet nema veronauke više od svih tih predmeta zjedno kako si napisao uz ono što je suština u celoj priči, veronauku ne mora niko da pohađa i uči, nije obavezna i tu sva priča o nekom nametanju ili primoravanju dece da to uče prestaje.

Ne prestaje, radi po sistemu "kud svi Turci, tu i mali Mujo", roditelji upisuju dete na veronauku jer je tamo vecina dece, prate trend da ne bi bili prokazani kao nevernici i dospeli na razne spiskove. To je bio argument moje snahe da unuka upise na veronauku. Srecom, radom antidrzavnog elementa u familiji, mene, dete je od ove godine na casovima gradjanskog vaspitanja.  Dve godine veronauke nije ostavilo nikakvog traga na um deteta jer se tamo nista smisleno i ne radi. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Pletilja said:

Ne prestaje, radi po sistemu "kud svi Turci, tu i mali Mujo", roditelji upisuju dete na veronauku jer je tamo vecina dece, prate trend da ne bi bili prokazani kao nevernici i dospeli na razne spiskove. To je bio argument moje snahe da unuka upise na veronauku. Srecom, radom antidrzavnog elementa u familiji, mene, dete je od ove godine na casovima gradjanskog vaspitanja.  Dve godine veronauke nije ostavilo nikakvog traga na um deteta jer se tamo nista smisleno i ne radi. 

sama si demantovala u nastavku teksta da je neko primoran da upiše dete na veronauku

pomodarstvo i praćenje trenda nisu neka vrlina i uz takve roditelje teško njihovoj deci

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Dakle, niko ne vrsi pritisak na decu da idu na veronauku, a ni na roditelje da ih upisuju. Te price da ce neko nekog smatrati manjim vernikom su besmislice. Zatim, cak i ta deca koja idu ma veronauku bleje tamo, niti im sta ulazi u glavu, niti to 99 posto dece zanima. Uostalom, ucenike sve manje išta zanima. Ljudi se brecaju na veronauku dok nam celo skolstvo propada. Ceo obrazovni sistem je unisten. Kriterijumi vise ne postoje, nepismeni dobijaju diplome, poplava privatnih fakulteta izbacuju kadar koji u nekadasnjem obrazovnom sistemu bivse nam drzave ne bi mogao srednju skolu da zavrsi. Ljubisa Ristic i ostali Bokani opet jašu, jos Simo Spasic da dogura do ministra obrazovanja. 

Gledam jutro na Novoj izvestaj iz Pazara. Neka devojcica iz sedmog razreda slala sa tik toka slala pretece smrtne poruke najboljoj drugarici, a da ne bi bila sumnjiva, slala je i sebi iste poruke. Ta devojcica je mogla da ide i na veronauku i ma gradjansko, totalni je nebitno. Problem je nasilje koje galopira ker se propagira sa glavnih medija, forsira se olos koji je sinteza kriminala, turbo folka, neobrazovanosti, primitivizma...

A problem je veronauka ili gradjansko...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ma ja uopšte ne pričam o časovima veronauke, ja pričam o tome da je ceo obrazovni sistem iskrivljen i da ima neverovatan upliv SPC koja ima tapiju na istoriju, na interpretaciju događaja, na tradiciju, na praznike, datume, ekskurzije, prostore u udžbenicima, sve.

Evo da se nadovežem na svoju tezu o oni loši mi manje loši, Brnaba gađa svoje intelektualno izazvane glasače izrazima Đilas mogao da kupi sav jogurt i burek na svetu. 

 

Meanwhile, jedva čekam da vidim Tomislava ponovo na terenu, da li je u međuvremenu radio na definiciji ili na masi, da li je u ovom dugačkom periodu možda podario sebe nauci i iznedrio još kakav master rad, da li će se kopati Vardar ili neko drugi...

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Naravno da je osnovni problem unistavanje obrazovnog sistema, ali njegovo unistenje nije izazvano veronaukom i uplivom. Nije valjda spc kriva za totalno snizavanje kriterijuma, gomile idiotskih privatnih fakulteta koje svaki idiot koji ima para zavrsi, za plagiranje doktorata, srozavanje ugleda nasih univerziteta u svetu. Nije spc krivac sto danasnja deca u velikom broju ne jebavaju skolu 2 posto, vec forsiranje olosa koji se lako bogati bez ikakvog obrazovanja...

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Znaš kako, nekako idu ruku pod ruku. Čim ti dopuštaš da u škole i to sve škole (+kasarne bolnice državne firme) ulazi organizacija poput današnje SPC sa predstavnicima kakvi jesu, ti hodaš sa Đavolom... Ne kažem da je čista uzročno posledična veza, jer nije, ali su oba produkt iste "filozofije"...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Prijateljica predaje istoriju umetnosti i dok nesto prica o Mojsiju, ucenici se klibere i kazu ""moj si je, tvoj si je". Nije ih spc ucila tim debilanama, vec kursadzijski humor i poplava treša sa vecine medija. Juzni vetar i ostali prikriveniji ili otvoreniji glorifikatori nasilja su inspiracija generacijama nekih novih Kosta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...