Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

 

 

Quote

Nikola Vucen 2 д.

Uvaženi Predsedniče, #avucic #Vucic #Srbija #kim
u ovim vremenima bezumlja, kada se bubnjevi rata sve glasnije čuju u svetu, jedan mali hrišćanski narod na Balkanu, po Bog zna koji put, nalazi se na vetrometini svetskih dešavanja, pritisnut sa svih strana pretnjama i ucenama. Taj maleni i ponositi narod, u njegovoj milenijumskoj duhovnoj kolevci, Kosovu i Metohiji, preko dvadeset godina okupiran od strane svetskih moćnika, ponovo je na Golgoti.
Oklevetan, unapred osuđen, popljuvan i ponižen, on hrabro stoji noseći svoj Sveti Krst. Iako porobljen, on nije ostavljen ni od Boga ni od svoga srpskog roda, ni od Vas kao njegovog Predsednika.
Najdivniji primer toga jeste Vaša nepokolebljiva i hrabra odluka, da zajedno sa Srpskim Patrijarhom, kao dva krila na orlu srpskog državnog grba, odlučno pohitate i doletite u pomoć braći na barikadama slobode.
Da, znamo da okupatori naše duhovne kolevke, koji trenutno gordo i bez stida gaze po tuđoj svetoj zemlji, ne dozvoljavaju ni Vama ni Srpskom Patrijarhu da i lično posetite svoj stradalni narod i najsvetiji deo Vaše i naše države, ali isto tako znamo da ničija sveća nije gorela do zore i da je svaka zemaljska sila vremena, a jedino Božija sila svevremena i nadvremena.
Ono što sve nas i u ovim teškim trenucima naročito raduje i čini veoma ponosnima jeste Vaša lična hrabrost i požrtvovanost, da kroz Vaš lični primer neustrašivosti svima pokažemo, da iako smo mali narod, nismo mali duhom, hrabrošću, požrtvovanošću, bogoljubljem i bratoljubljem.
Naša srca puna su ponosa kada vidimo kako i u duboku noć donosite važne i mudre odluke, hitajući da svuda stignete, ne štedeći sebe ni najmanje. Posebno nas sve lično ohrabruje i daje nam novog poleta i novog elana, jer sve to činite po onoj večnoj Božijoj i Evanđelskoj reči Hristovoj: budite mudri kao zmije i bezazleni kao golubovi. Sve pozivajući na razum, mir i ljudski i demokratski dijalog. Vapajući dan i noć u odbranu srpskog naroda u ovoj nebivaloj međunarodnoj pustinji dvostrukih standarda i otvorenog licemerja njenih moćnika, koji trenutno drže Kosovo i Metohiju pod svojom gordom vojnom čizmom.
Uvereni smo da bi se Vašom političkom mudrošću i odmerenošću, u ovom istorijskom trenutku, ponosili i naši najveći, sveti i drevni preci, utemeljivači srpske državnosti i duhovnosti, Sveti Sava i Sveti Nemanja, kao i noviji mudri poslenici na teškom poslu državnog rukovođenja kao što su bili knjaz Miloš ili Nikola Pašić.
U najtežim političkim okolnostima i u trenutku kada smo okruženi mnogim neprijateljima Vi ste ujedno pokazali da ste iako miroljubivi i uvek spremni na sprečavanje tragedija i krvoprolića, u isto vreme, kao nekada i Sveti knez Lazar ili Karađorđe, neustrašivi i spremni da, ako na to budemo izazvani, i vojno i odlučno reagujemo i zaštitimo svoj okupirani i raspeti srpski narod na severu Kosova.
Iako ste po svojoj državničkoj mudrosti i najvišoj funkciji Vi uvek prvi na udaru, jedno uvek znajte - SVIM SRCEM I SVOM DUŠOM SMO UZ VAS, dragi Predsedniče. Imate našu i celoga srpskoga naroda najširu i najiskreniju podršku da, kao i do sada, mudro, hrabro, mirotvorački i požrtvovano branite interese Srbije i celog srpskog naroda na Kosovu i Metohiji.
S dubokim poštovanjem,
Nikola Vučen član predsedništva Srpske napredne stranke i predsednik opštine Smederevska Palanka 🇷🇸

https://www.facebook.com/nikola.vucen.9/posts/pfbid02eL495LeCpUzBMEQyxYs3V2CbQ5b5naxrcfQzjBbegjXWSCZzezrF2gup18UZswHcl?__cft__[0]=AZVonG4kuuzeJynBj9sQfvyFjwxiDBOE0WqbJmi6V5Dh16-LOV6052sImSjYbymS83UMTgNjKmuhBKwrfSjLSWB5_JwCrcW-4JwEF4vmz4lgFzs73WFhcvHgzkYqIf-Uf_Rsgn_hziAaFavPvKTrTEokMDVRr28gFthN2INBJfri6Q&__tn__=%2CO%2CP-R

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Beonegro said:

Evo 10 minuta razmišljam i ne mogu da smislim dovoljno gnusan epitet kojim bih počastio ovog gospodina

Ne vredi Beo brate, ovo je manje više kao pacijent koji je pred samu smrt dobio inovativnu agresivnu terapiju (1999), izveo na jedvite jade jednu jaču terapiju (2000) uz izričita uputstva da ne sme više da se puši, jede masno, pije rakija na prazan stomak i trči uz stepenice bez zagrevanja, a onda nakon nekoliko godina pacijent počinje da duva lepak, radi meth i jede isključivo govna (tuđa, kapiram da su manje zdrava i raznovrsnija).

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Meni je zabavnije što se uvek vrti taj isti narativ koji se prenosi sa kolena na kolena, u smislu da ga znaju i ovi mlađi pacijenti - mali narod na Balkanu, to je valjda neki desankamaksimovićevizam, jedino što se zapamtilo u osmoljetki, a onda kreće kreativnost... Ne vredi, ljudi su glupi. Generalno, u svetu, ljudi su glupi (to zaključujem na osnovu sopstvenih iskustava), ali imaju sisteme koji relativno uspešno zauzdavaju tu glupost, tromost, neprilagođenost na novi svet, krutost u razmišljanjima. U Srbiji je sistem zasnovan na proizvodnji idiota, straha, uskoumnosti i kratkoumnosti, maloumnosti. U tom smislu, zaista verujem da će jednog dana neko od mnogobrojne pametne dece koja su pobegla na vreme, a bave se društvenim naukama, politikom, sociologijom, nečim srodnim, uspeti da sublimiraju posebnost sistema u Srbiji od 2012 i ukažu na jedinstvenost jednog sistema koji se zaista u sve većoj i većoj meri oslanja na čistu gluposti ljudi, pospešujući je, hraneći je i negujući kao kakvu delikatnu endemsku biljčicu, pazeći da se idiotizam nekog drugog društva-okruženja ne drzne da pokuša da preuzme primat. 

Edited by freethrow
  • Like 14
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

Vlada Srbije obavezala se u okviru aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom da električna energija od maja 2023. godine do maja 2024. godine poskupi oko 26 odsto, a prirodni gas oko 30 odsto. Cene bi trebalo da budu povećane u tri navrata, ali će posle prvog poskupljenja u maju 2023, ovaj plan biti ponovo razmotren. U poskupljenja koja će uslediti ne ulazi ono već najavljeno od deset odsto od 1. januara.

https://balkangreenenergynews.com/rs/vlada-srbije-obecala-mmf-u-poskupljenje-struje-i-gasa-do-30-odsto/

 

Memorandum s MMF-om:
https://www.imf.org/-/media/Files/Publications/CR/2022/English/1SRBEA2022002.ashx

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, erwin said:

 

Ovo jeste zahtjev MMF-a, imaš na strani 10 (po broju strana u dokumentu, ne po pdf strani):

 

Quote

16. Under the baseline, and with the phased increase in tariffs, budget subsidies for the energy companies will be phased out over the program period. 1 Subsidies for EPS are projected to decline from 0.8 percent of GDP in 2022 to 0.5 percent in 2023 and be eliminated in 2024. Srbijagas is expected to require subsidies through 2024, with the amount falling from 1.2 percent of GDP in 2022 to 0.7 percent in 2024.2 The program also includes a consultation clause in case market prices for gas exceed EUR 250/MWh, to help contain risks to the budget.

 

Te mjere MMF-a su i dalje u velikoj mjeri one size fits all, sa ovim mojim Afrikancima se isto natežu oko subvencija za energiju (i nisu potpuno u pravu, ali su još manje u krivu).

Link to comment
Share on other sites

Što se mene tiče treba uvesti neki zakon ili nešto na osnovu koga treba dobro izmlatiti svakoga ko upotrebljava to "mi" bilo kad bilo gde u vezi bilo čega. 

 

Takođe, bedan li je onaj kod koga pale ta odvratna uđiguzstva i ulizivanja. Obična prljavština, i jedni i drugi. I ovi koji se ulizuju i ovi kojima se ulizuju 🤑

Link to comment
Share on other sites

OHmhEBe.jpg

 

Šapić o delimičnom potonuću splava Fristajler:

  

Quote

Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić izjavio je danas da je, prema njegovim informacijama, razlog potonuća splava "Fristajler" što je na njega ušlo dva do tri puta više ljudi nego što treba i da dograđivani pontoni na splavu nisu bili iste izdržljivosti kao prethodni.

"Mi ćemo pokušati da iz ovoga izvučemo pouku, da se više nikada ne desi i da oni koji sledeći put puste veći broj ljudi od propisanog odgovaraju, a moraćemo da propišemo i da se ispita kvalitet pontona i da se da jasan uslov koliko ljudi moće da uđe. Imaćemo kontrole, biće drakonske kazne, odgovoraće i krivično, bez obzira da li se nešto desi ili ne", naglasio je Šapić u izjavi novinarima.

https://www.euronews.rs/srbija/aktuelno/73612/detalji-potonuca-splava-u-beogradu-voda-pocela-da-prodire-posle-ponoci-mup-sprecio-tragediju/vest

 

Dakle, za ovo sad niko neće odgovarati.

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Srce mi se cepa od tuge i bola.

`87 godine sam radio na splavu na Adi Ciganliji kada je, iz ISTIH razloga, potonuo splav "Balkana" odmah pored.

To vece otvoren posle "renoviranja", 3 puta vise gostiju od predvidjenih, majstori jos nisu stigli da hermeticki zatvore pontone iz plovne konstrukcije splava, ali vlasnik navalio da to vece bude otvaranje.

I bi sta bi: splav se pod tezinom spustao u vodi dok nije ista prodrla u celicne pontone kroz otvorene revizione otvore i spasavali smo njihove goste tako sto smo prebacili neke daske izmedju dve terase splavova i sproveli ih na obalu u kakvom takvom redu.

Medjutim, pokojni Zarko, vlasnik "Balkane" se u nekom trenutku vratio na isti da pokupi pazar i ubi ga struja na mestu.

Iznesose ga k`o dzak preko ramena kada su otkacili splav sa elektro mreze na banderi.

Ovde, na srecu, nije bilo zrtava.

  • Like 3
  • WOW 3
Link to comment
Share on other sites

  

Quote

Reporter agencije FoNet Marko Dragoslavić napadnut je danas popodne oko 15:30 časova dok je sa šetališta na levoj obale Save snimao splav "Fristajler" koji je, zbog prekomernog boja gostiju i preopterećenja, delimično potonuo tokom novogodišnje noći.

Na Dragoslavića su, dok je snimao splav i priobalje, nasrnule dve muške osobe odevene u crno, ne dozvoljavajući mu da nastavi snimanje.

„Jedan od njih mi je prišao pitajući: ‘Ko si ti, šta snimaš, ko ti je to odbrio, to je zabranjeno'“, prepričao je Dragoslavić.

On je osobama, koje se nisu legitimisale, ni predstavile, pokazao novinarsku legitimaciju FoNeta i Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS).

„Uprkos tome, jedan od njih mi se uneo u lice, uhvatio šakom za vrat i, stežući me, odgurno“, opisao je Dragoslavić.

U 15:37 časova Dragoslavić je pozvao policiju i sačekao patrolu koja je došla pole petnastak minuta.

Dvojica mladića su u međuvremenu deo šetališta ispred splava ogradili plavo-belom trakom.

Policajci su legitimisali i Dragoslavića i dvojicu mladića, koje su upozorili da nemaju pravo da prostor na šetalištu ispred splava ograđuju trakom koju su razvukli.

Poručili su im da je to javna površina i da za to ovlašćenja imaju samo policija i inspekcije.

Uprkos upozorenju, oni nisu ukonili traku.

„Sve što se događalo gledalo je petnaestak ljudi koji su se okupili na šetalištu. Policajci su bili veoma korektni, ali su mi savetovali da se udaljim, što sam i uradio jer se više nisam osećao bezbedno“, naglasio je Dragoslavić.

https://rs.n1info.com/vesti/napadnut-reporter-foneta-pored-splava-fristajler/

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

Prošle godine u ovo vreme poželeo sam svima da nam tema o koroni bude pusta. To se manje više i ostvarilo, ali se otključalo zlo rata, puno tuge i bola. 

Iako je 2022. bila tužna godina za sve koji se saosećaju sa ljudima koji se nalaze na samo jednu Madjarsku ili Rumuniju između nas, treba se makar nadati da će im ova godina doneti normalan život, topao i svetao dom. 

Obično u životu ništa nije crno belo, pa tako, iako sam bio pun neverice i tuge zbog ovoga što se dešava, ipak sam ove godine postao i roditelj, pa mi je ova godina ujedno i najsrećnija u životu.

Ako mi već moramo ovome da svedočimo, makar želim mom detetu i svoj deci ovog sveta, da kad oni postanu roditelji, diktatura i totalitarizam bude samo stvar u istorijskim knigama. (I Vučić naravno). 

 

Srećna vam Nova Godina svima, puno zdravlja i lepih trenutaka sa porodicom i dragim osobama.

 

 

 

 

 

 

  • Like 14
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Ne stigoh da pišem nakon napada na hrvatske glumce u Novom Sadu, zaboravih kasnije, pa se setih sad. 

 

Mesec dana pre toga je bio koncert Baje MK na SPENS-u. Mnogi ljudi su se bunili zbog koncerta, a mnoge su ti isti koji su se bunili "smarali" i bili su u fazonu "šta prave famu od toga, neka sluša ko šta hoće". 

 

E, pa, eto, kad se sluša šta se hoće, hoće i da se stvori atmosfera u kojoj dosta ljudi zabole što je neko napadnut u njihovom gradu. Pogotovo ako je to Hrvat. Verovatno bi i oni nas tamo, jelte. A i slušaju i oni svog Tomsona. 

Nek' se teraju u lijepu njihovu, verovatno bi rekli posetioci tog događaja od mesec dana ranije, a da ne kažem da bi neki verovatno rado učestvovali u incidentu. 

 

No, za te što su bili na koncertu i ne treba trošiti reči jer znamo kakvi su. Čim idu da slušaju tu spodobu. 

 

Ali ovi, ne znam ni kako da ih nazovem... Možda nedorečeni? Što su uvek neutralni, jer da se ne zamere nekom. Kvazi pametnjakovići i filozofi, što nit smrde nit mirišu, e, ti su mi najgori. I verovatno najkrivlji za situaciju u našem društvu. 

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...