Jump to content

UEFA Europa Conference League


Xpert

Recommended Posts

On 7/29/2022 at 10:19 AM, Radoznalko said:

Šteta za Hajduk, on je u Jugi bio jedan od najpopularnijih klubova, stvarno je imao puno navijača i među ostalim narodima, nisu samo Hrvati navijali za njega, za razliku od Zvezde i Dinama koji su bili čisto nacionalni klubovi (sa aspekta navijačke baze). Ali hoću reći da je bio najslavniji hrvatski klub, dok politički populizam nije promovisao Dinamo kao glavni hrvatski klub.

Što se tiče ex-YU klubova u Evropi, kolega @Barkley#34 je napravio dobru opservaciju o inflaciji, o koncentraciji kvalitete koja je nekad bila i koliko je to sada razvodnjeno. Kao što su Zvezda i Partizan prejaki za srpsku ligu, tako i Dinamo hara HNL-om, i jedini izlaz iz te priče je neka regionalna liga gdje će opet doći do koncentracije kvaliteta. Ex-YU liga, poput ABA lige u košarci bi, da smo normalni, a ne divlja ratoborna plemena, bio prirodan slijed stvari, jer bi privukao mnogo više interesovanja i potencijalnih sponzora (znači puno više love), ali... Znam ja nas, *ebo ti nas.

Ali kada bi se igrala ta liga i da li bi kroz nju bila prohodnost u Europu? Ako da, onda Maribor, Hajduk, Rijeka, Osijek.... nemaju apsolutno nikakvu korist od igranja te lige. Jer zarada Slo i Hr klubova je prodaja igrača i pare od UEFAe. I zašto bi Rijeci ili Hajduku bilo u interesu da se za mjesto u Europi tuku sa Zvezdom, Partizanom, Mariborom... umjesto sa Slavenom i Goricom. 

Ako bi se ta liga igrala negdje na proljeće, uz privatne sponzore, možda neka tv prava, nagradni fond, i neki kup sistem tipa CL (skupine pa QF), možda i ima nekog smisla jer bi se igralo za nešto a uzele bi se neke pare makar od karata. Inače nema šanse jer jednostavno klubovi iz Hr (izuzev Dinama koji bi eventualno završio drugi)  i Slo nemaju interes si 3-4x otežati put do UEFA para. Klubovima iz Srbije je lakše jer država još uvijek smije sipati pare u profesionalne klubove, a i blizanci bi teško izvisili za Europu ovako i onako (računam nekih 5 klubova da bi išlo svakako).

On 8/4/2022 at 11:07 PM, Radoznalko said:

Prvo poluvrijeme je bila tvrda, dosadna utakmica, ali u drugom su ih rasturili. Baš kad je Hajduk uraganski napadao ovi dali gol sa preko 25 metara. Ali bili su nastavili da napadaju i to im se isplatilo. Ima nekoliko dobrih igrača, a onaj Livaja je bolji od svakog Zvezdinog igrača, mada mislim da je Zvezda jača kao tim. Odavno nisam gledao neki klub sa naših prostora da ovako jaču ekipu razvali.

Najbolji igrač cijele lige je bio prošle sezone. Puno ovise o njemu. On im je Messi, bez pretjerivanja. Tipa 28 golova, 8 asistencija ako sam dobro upamtio. Makar imaju još par jakih igrača; L. Kalinića na golu, koji je bio reprezentativac, branio i u Rusiji, Melnjaka na lijevom boku u izvrsnoj formi (također bivši reprezentativac), Krovinovića koji im je glavni u vezi i koji je igrao (ne gledao s klupe) u Benfici do ozljede, mladog Biuka na lijevom krilu, koji je jedini na kojem mogu uzet pare, te N. Kalinića u napadu s kojim jedino ne znaju šta će jer nije došao grijat klupu. Imali su i malog Ljubičića u špicu, na kojeg su navijači pizdili što promašuje puno. Posudili ga u LASK Linz, i mali u 2 utakmice utrpao 4 gola. Ostatak momčadi je prosjek ili nešto iznad prosjeka, ali ako im je dan, zajebani su jako. Pogotovo doma. Poljud im je dugo bio teret u velikim utakmicama, sad su to riješili. Finale kupa i Vitoria. Vidjet ćemo dalje 

Edited by Bugl Khan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sjećaš li se Rum kasato said:

Neko je sjajno uporedio Livaju sa Vučinićem. Klasa ispod Vučinića, ali sličan tip igrača.

 

Ne sviđa se meni odbrana Hajduka nikako. Vezni red je isto mršav izuzev Krovinovića.

A ne znam. Ja se Vučinića sjećam iz Serie A dok je još uvijek bila najjača liga na svijetu. Ako i nije, bila je tu negdje. Livaja još nije došao ni blizu tog nivoa. S druge strane nisam vidio Vučinića da dominira kao Livaja na desetki. Više ga se sjećam kao napadača, eventualno druge špice (makar bi tako mogli opisati i Livaju) Ne znam, vjerojatno je taj koji ih je usporedio puno više gledao Vučinića od mene. Livaja je bio prvak Grčke s AEKom, i najbolji igrač grčke, pa onda hrvatske lige. Da bi uopće mogao s Vučinićem u istu rečenicu, trebao bi u neku Ligu 5, pa kroz koju godinu u neki od boljih klubova te Lige. 

Što se tiče Hajdukove obrane, iz razloga nisam spomenuo nikog osim lijevog beka (makar stoperi Elez i Borevković nisu rupe, ovdje pričamo o onima što mogu radit neku razliku u Europi) koji stvarno vrijedi. U vezi, osim Krovinovića, stvarno nema igrača na kojeg se možeš osloniti i bit siguran da će odigrati utakmicu kako spada. Jbg. tanki su u vezi jako što se tiče kreativnog dijela. 

Link to comment
Share on other sites

Napisao sam klasa ispod Vučinića, ali sličan profil. Napadač koji ima osjećaj za igru, lagan prijem, pregled igre. Imaju vic u igri, odrade te na foru kao da igraju ispred zgrade. Tu su neke slične karakteristike. Naravno da Livaja nije taj kalibar. Vučinić je igrao dugo godina standardno za Romu. Bio je bitan i u Juventusu kad su uzeli titulu. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sjećaš li se Rum kasato said:

Napisao sam klasa ispod Vučinića, ali sličan profil. Napadač koji ima osjećaj za igru, lagan prijem, pregled igre. Imaju vic u igri, odrade te na foru kao da igraju ispred zgrade. Tu su neke slične karakteristike. Naravno da Livaja nije taj kalibar. Vučinić je igrao dugo godina standardno za Romu. Bio je bitan i u Juventusu kad su uzeli titulu. 

Ma razumio sam te ja. Ali ili nisam dovoljno gledao Vučinića, ili ga se krivo sjećam. Ali da, to što si opisao je Livaja.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Bugl Khan said:

Ali kada bi se igrala ta liga i da li bi kroz nju bila prohodnost u Europu? Ako da, onda Maribor, Hajduk, Rijeka, Osijek.... nemaju apsolutno nikakvu korist od igranja te lige. Jer zarada Slo i Hr klubova je prodaja igrača i pare od UEFAe. I zašto bi Rijeci ili Hajduku bilo u interesu da se za mjesto u Europi tuku sa Zvezdom, Partizanom, Mariborom... umjesto sa Slavenom i Goricom. 

Klubovima iz Srbije je lakše jer država još uvijek smije sipati pare u profesionalne klubove, a i blizanci bi teško izvisili za Europu ovako i onako (računam nekih 5 klubova da bi išlo svakako).

 

Nema sanse da bi Partizan ovakav izborio Evropu, a i Crvena zvezda ne bi bila sigurna.

 

Jednostavno, liga u kojoj svako igra za sebe, u kojoj svaki klub ima jak domaci teren i pristojan budzet nije liga u kojoj bi neki Stanojevic mogao da ima niz od 21 pobede i 2 remija ili u kojoj bi Crvena zvezda bila nedodirljiva, pa igrali za nju Donald i Kanga ili Katai, Ivanic, Boukari, Kanga, Kangwa ...

 

Cak i sa 5 mesta, tu su cetiri ekipe iz Hrvatske, tu su bar dve nezgodne ekipe iz Slovenije, a cak i ove slabije ekipe bi predstavljale jako teska gostovanja (u Srbiji je to sprdnja, na kojem to stadionu moze da se vidi kako publika 90 minuta nosi svoju ekipu protiv Partizana ili Crvene zvezde? Mozda u Novom Pazaru.)

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Igra prolece u Evropi kao sto i ispada od Serifa i Omonije.

 

Takodje, napisao sam da ne bi bila sigurna svake godine, a svakako bi bila favorit. Medjutim, sa postavkom regionalne lige u kojoj bi 2 tima igrala kvalifikacije za LS, 1 LE i 2 kvalifikacije za ECL ne bi uvek bile sigurne grupe bilo LS bilo LE sto bi bio ozbiljan udarac na prihode.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, goldberg said:

Igra prolece u Evropi kao sto i ispada od Serifa i Omonije.

 

Takodje, napisao sam da ne bi bila sigurna svake godine, a svakako bi bila favorit. Medjutim, sa postavkom regionalne lige u kojoj bi 2 tima igrala kvalifikacije za LS, 1 LE i 2 kvalifikacije za ECL ne bi uvek bile sigurne grupe bilo LS bilo LE sto bi bio ozbiljan udarac na prihode.

Realno, od 10 sezone te lige, Zvezda bi 10 x bila u Top 2, Partizan 5 x u top 3 i 10x u top 4. Ako uzemo u obzir i uspjehe u Europi, a i nekonkurentnost vaše lige di se rade nizovi od 20 pobjeda.

Link to comment
Share on other sites

Otprilike tako. U jednom meču protiv Omonije ili Partizana protiv Šarloa u gostima možeš da ispadneš, kao i u dvomeču protiv Šerifa. Kontinuitet rezultata protiv ozbiljnijih timova je već bolji pokazatelj realnog stanja šta bi čekalo regionalnu konkurenciju. Bilo bi više izgubljenih bodova nego u domaćoj ligi ali ukupno bi bilo ovo što kaže Bugl. Ne treba zaboraviti ni to da je boljem timu lakše igrati na boljim terenima nego što su domaće livade i protiv otvorenijih protivnika.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Bugl Khan said:

Realno, od 10 sezone te lige, Zvezda bi 10 x bila u Top 2, Partizan 5 x u top 3 i 10x u top 4. Ako uzemo u obzir i uspjehe u Europi, a i nekonkurentnost vaše lige di se rade nizovi od 20 pobjeda.

 

Mislis da Osijek i Rijeka nikada ne bi bili ispred Partizana? Da Hajduk ne bi bio nikada ispred Crvene zvezde? To mi zvuci bas kao preterivanje.

 

Pretpostavimo da takmicenje startuje od sledece sezone - Crvena zvezda i Dinamo su u TOP 2 jer imaju najvise novca, igraju evropska takmicenja, dovode najzvucnija imena. Sledeci klub je Hajduk - igraca kao sto je Livaja Partizan moze samo da sanja. Onda idu Partizan, Osijek, Rijeka, Maribor, pa onda Vojvodina, Cukaricki, Buducnost, Koper, Zrinjski.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, goldberg said:

 

Mislis da Osijek i Rijeka nikada ne bi bili ispred Partizana? Da Hajduk ne bi bio nikada ispred Crvene zvezde? To mi zvuci bas kao preterivanje.

 

Pretpostavimo da takmicenje startuje od sledece sezone - Crvena zvezda i Dinamo su u TOP 2 jer imaju najvise novca, igraju evropska takmicenja, dovode najzvucnija imena. Sledeci klub je Hajduk - igraca kao sto je Livaja Partizan moze samo da sanja. Onda idu Partizan, Osijek, Rijeka, Maribor, pa onda Vojvodina, Cukaricki, Buducnost, Koper, Zrinjski.

Ma pitanje je kako i izgledali Zvezda i Partizan u ligi s boljim terenima i protivnicima koji ne puštaju utakmice. Ali opet ne možeš zanemarit da i Zvezda i Partizan igraju grupe češće nego Hr klubovi ( Dinamo ne računam, on valjda ima nastupa u grupama kao cijela Juga zajedno). Ako stvar gledamo sa strane vrijednosti momčadi, npr. prvih 16-18 igrača. Klubovi iz BiH, Crne Gore, Makedonije se ne mogu natjecati. Tipa od 10 klubova, 4-5 hr, 3-4 Srb,i 1-2 Slo. Ostali bi mogli u 2. Regionalnu. To sam gledao prije nekih godinu dana iz dosade. I to nije zajebancija. Jakir se sa Zrinjskim, koji je pojačao uglavnom "odbačenim" HNL igračima isprdao s ligom. Razlike u parama su velike i igraju ozbiljnu ulogu.
Što se bolda tiče gledam sadašnje stanje, snagu momčadi, uspjehe zadnjih 2 sezone npr. naravno da je moguće da Rijeka i Osijek budu prva 2. Ali po sadašnjoj situaciji, teško jbg.

Edited by Bugl Khan
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Barkley#34 said:

Jeste, Zvezda igra proleće u LE ali ne bi bila sigurna za Evropu u konkurenciji moćnih Osijeka i Maribora.

Pusti ga..lik ne zna gde udara.

Pre nekih desetak dana napise kako je niski Radnicki u rangu Osijeka,a sad taj isti Osijek ispada bauk za sadasnju Zvezdu.

Link to comment
Share on other sites

On 8/8/2022 at 1:31 AM, Sjećaš li se Rum kasato said:

Neko je sjajno uporedio Livaju sa Vučinićem. Klasa ispod Vučinića, ali sličan tip igrača.

 

Ne sviđa se meni odbrana Hajduka nikako. Vezni red je isto mršav izuzev Krovinovića.

 

Da se nadovezem ovako naknadno na diskusiju. Meni je Mirko Vucinic fudbalski genije i covek za koga mi je najzalije sto nikad nije zaigrao za Zvezdu. Kompletan napadac bukvalno, bas sam ga gotivio. 

 

Livaja je imao talenat da dobaci do Vucinica, ali nije radnik. Doduse nije ni Mirko bio, ali nije konfliktna licnost, pa mu se sve vise tolerisalo nego Livaji. Livaju sam inace gledao prvi put s 15 godina na nekoj prijateljskoj utakmici protiv Srbije, bukvalno je delovao bolje od svih na terenu zajedno. Nisu to neki igraci bili, tipa za Srbiju igrali Zule, Spajic, ali unistio nas je, bas je delovao da moze odma da se skine i igra za seniore. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, gledan van, ludilo 1 said:

Sjećam se da je Livaja kao baš klinac prešao u Inter i ne znam zašto imam osjećaj kao da je to bilo prije 20 godina (a inače mi sve prebrzo prolazi).

 

Posvadjao se sa Hajdukom, pa uzeo papire, bio na probi u Dinamu, nije hteo onda ni za njih da potpise. I na kraju se dogovorio sa Interom, ali bio maloletan i nisu uspeli nikako da ga zavrse da odmah dodje, pa je morao u Lugano da ide da igra godinu dana. 

 

Posle gde god je igrao, sve super na terenu, ali van, mnogo problema, crveni, svadje sa saigracima, trenerima. Jbg, ne zele ljudi to da trpe, lakse im da mu kazu hvla. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Uglavnom je glavu sredio tek prije 2 godine. Prvenstvo s AEKom, najbolji igrač lige, nakon toga HNL sezona za povijesne knjige. Opet najbolji igrač lige, brdo golova i prvi Hajdukov trofej nakon 10 godina. Sve prije toga su bili poneki trenutak genijalnosti na terenu, bljesak talenta da se zapitaš u čemu je problem. Uz obavezne konflikte, naguravanja, tučnjave....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...