Jump to content

Kutak za (anti?)nacionaliste


zoran59

Recommended Posts

3 minutes ago, mmajstor said:


 

 

 

Zato sto to nije tacno - najveci zlocini na Kosovu su pocinjeni nakon NATO intervencije a ne pre nje pa da to bude izgovor za samu intervenciju. Samo bombardovanje je poguralo zlocine a nije ih sprecilo, na stranu sto je i samo bombardovanje obicnog naroda ratni zlocin sam po sebi. Drugi slucajevi slicnih nelegalnih intervencija bez odluke SB govore da samo naivan covek moze opravdati njihova 'moralna' objasnjenja koje su posluzile kao povod za iste. I odakle tebi da ja nemam svest o zlocinima Srbije? Svasta. 

 

kao prvo ...  bombardovanje nije doslo samo zbog Kosova... nego se  sabiralo za sve unazad...  Vukovar, Sarajevo, Srebrenicu..  A SMrad je dobio 1998e odresene ruke da resi problem OVK...  Ali da ga resi za par dana, koju nedelju...  A ne da ga razvlaci mesecima sto je bilo..  Samim razvlacenjem su se nizali zlocini u daleko vecoj meri nego sto bi to bilo da je operacija izvedena brzo...  Oluja u Hrvatskoj je primer...  Sto kaze u filmu FIK I GOTOVO... par dana...  zlocini svedeni na neki prihvatljiviji nivo..  Da su i Hrvati cinculirali to mesecima, zlocini bi se nagomilali i onda bi i oni prosli mnogo gore..

  SMrad je to teglio cele 98e  zlocini se nagomilali,  zapad je na to sabrao i predhodne zlocine ( naveo sam vec) ...  i rezultat je bio taj...

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Doc Holiday said:

kao prvo ...  bombardovanje nije doslo samo zbog Kosova... nego se  sabiralo za sve unazad...  Vukovar, Sarajevo, Srebrenicu..  

 

Ovo apsolutno i cinjenicno nije tacno. 

 

Nato intervencija je zapoceta iskljucivo i samo zbog 'humanitarne krize na Kosovu' a kao povod je iskoriscen Racak. Najveci zlocini na Kosovu od strane rezima su nacinjeni nakon toga. Rezim u BG je dozivljavan kao faktor mira i stabilnosti od 1995 nakon sto je potpisan Dejton, sve do 1998 kada je postalo jasno da rezim ne zeli da demontira socijalisticko uredjenje, i pruzi ulaz multinacionalnog kapitala na trziste uz uvodjenje zakona koje pogoduju trenutnom svetskom poretku. 

 

Btw. ovo nije tema, pa necu vise o tome da ne bi isli u sirinu i provocirali neke druge teme. Ima toliko drugih tema gde mozete pisati o zlocinima. 

 

Edited by mmajstor
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mmajstor said:

 

Fasizam jeste zakonom zabranjem i tu nema prostora za flertovanje. Jasno se zna sta je fasizam a sta nije, a ko to ne razume bolje da o tome dalje ne diskutujemo jer nema svrhe. 

Gde je zabranjen fasizam? Ali nemoj samo odgovor "negde", cinjenice, da vidimo gde je zabranjen.

 

2 hours ago, mmajstor said:

I ne pricamo o nekakvom etnickom nacionalizmu, nacionalizam je nacionalizam. U zapadnoj kulturi je izjednaceno nacionalna drzava = nacija. Tako da svako prijanjanje na drzavu ili narod te drzave je nacionalizam. Isti je to fenomen. 

 

:lol_2: To samo zato sto bi ti da izrelativizujes etnicki nacionalizam. Nece biti da su drzavni simboli isto kao tri prsta, ili kokarda. Da jeste isto to bi bili drzavni simboli, a ne zovu se tako. Ti bi da napravis paralelu izmedju patriotizma i nacionalizma. 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Angelia said:

Gde je zabranjen fasizam? Ali nemoj samo odgovor "negde", cinjenice, da vidimo gde je zabranjen.

 

:lol_2: To samo zato sto bi ti da izrelativizujes etnicki nacionalizam. Nece biti da su drzavni simboli isto kao tri prsta, ili kokarda. Da jeste isto to bi bili drzavni simboli, a ne zovu se tako. Ti bi da napravis paralelu izmedju patriotizma i nacionalizma. 

 

Zabranjen je u Nemackoj i Austriji, i mislim da je tako u svim zapadnim kao i istocnim zemljama (Rusija, Kina, Japan) samo ne mogu sto posto da tvrdim jer ne znam u detalje njihovo zakonodavstvo. Zabranjen je i kod nas zakonom. 

 

A mislim da sam probao da objasnim da sustinski nema razlike izmedju fenomena nacionalizma i etnickog nacionalizma...ako istices svoju naciju ili svoju nacionalnu (ne administrativnu) drzavu to ti je isto. U Evropi, nacija je isto sto i nacionalna drzava. Problem dolazi u regionima gde pojedini narodi ne zele da budu deo te, nego druge nacije tj drzave. 

Paralela postoji zato sto neko posmatra patriotizam i nacionalizam kao istu stvar a neko dozivljava nacionalizam kao vid sovinizma i tu ne pravi razliku. Zato rekoh autoru da se izjasni na sta konkretno misli, jer se taj pojam razlicito dozivljava. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mmajstor said:

 

Ovo apsolutno i cinjenicno nije tacno. 

 

Nato intervencija je zapoceta iskljucivo i samo zbog 'humanitarne krize na Kosovu' a kao povod je iskoriscen Racak. Najveci zlocini na Kosovu od strane rezima su nacinjeni nakon toga. Rezim u BG je dozivljavan kao faktor mira i stabilnosti od 1995 nakon sto je potpisan Dejton, sve do 1998 kada je postalo jasno da rezim ne zeli da demontira socijalisticko uredjenje, i pruzi ulaz multinacionalnog kapitala na trziste uz uvodjenje zakona koje pogoduju trenutnom svetskom poretku. 

 

Btw. ovo nije tema, pa necu vise o tome da ne bi isli u sirinu i provocirali neke druge teme. Ima toliko drugih tema gde mozete pisati o zlocinima. 

 

 

to je "povod "  sa RTS-a... SMradovog... i njegove verzije..  A ne gleda se dublje u pozadinu...

pogledaj onu emisiju od Momira Bulatovica  sto je pravio o Dejtonu...    Pa ima deo kako su rucali u hangaru pored famoznog F117...  gde je jasno predoceno , da ako naprave jos jedno sr@nje da ce dobiti po  pi.....

 

Zlocini su se , kako sam naveo, zbog spore akcije Srpskih snaga protiv OVK tokom 98 poceli gomilati.. postajali su sve veci i veci  ( znalo se da su dole i Arkanovci i Frenkijevci ) ....  A zapad je imao iza sebe sliku sta su sve Srpske snage cinile unazad  i jednostavno je bio odlucan da to zaustavi

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mmajstor said:

 

Ovo apsolutno i cinjenicno nije tacno. 

 

Nato intervencija je zapoceta iskljucivo i samo zbog 'humanitarne krize na Kosovu' a kao povod je iskoriscen Racak. Najveci zlocini na Kosovu od strane rezima su nacinjeni nakon toga. Rezim u BG je dozivljavan kao faktor mira i stabilnosti od 1995 nakon sto je potpisan Dejton, sve do 1998 kada je postalo jasno da rezim ne zeli da demontira socijalisticko uredjenje, i pruzi ulaz multinacionalnog kapitala na trziste uz uvodjenje zakona koje pogoduju trenutnom svetskom poretku. 

 

Btw. ovo nije tema, pa necu vise o tome da ne bi isli u sirinu i provocirali neke druge teme. Ima toliko drugih tema gde mozete pisati o zlocinima. 

 

 

Dakle, sve pokriveno lepim rečima i na prvi pogled civilizovanim stavom - a svodi se na isto moralno i intelektualno ništavilo. Svet (mrski Zapad i NATO) je kriv zbog nezakonite intervencije i što želi da nam nametne kapitalizam (wow?????), a Srbi kao mnogostradalni narod nisu krivi ni za šta. Pa kada počela intervencija - omaklo se nekim vojnim i policijskim snagama pa činile zločine. Šta da se radi, osveta je to, bili izazvani.

 

Napisao si da si upoznat sa zlodelima naših (para)vojnih/policjskih snaga. Vidiš - nemaš pojma. Ni o tim na Kosovu ni o tim koja su se desila drugde i ranije, a kumulativno dovela do intervencije. I ne bi bio ni za trenutak nacionalista, kada bi zaista imao otklon od toga, i samim tim od naroda koji je što ćutao što otvoreno podržavao ta zlodela.

 

U slučaju da si propustio to vreme, '90-te su na neki način bile zlatno doba EU, NATO, USA, kao i u zemljama koje su tada i nešto kasnije ušle u EU. Dok se tvoj narod valjao u krvi i blatu.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, VladimirB said:

 

Dakle, sve pokriveno lepim rečima i na prvi pogled civilizovanim stavom - a svodi se na isto moralno i intelektualno ništavilo. Svet (mrski Zapad i NATO) je kriv zbog nezakonite intervencije i što želi da nam nametne kapitalizam (wow?????), a Srbi kao mnogostradalni narod nisu krivi ni za šta. Pa kada počela intervencija - omaklo se nekim vojnim i policijskim snagama pa činile zločine. Šta da se radi, osveta je to, bili izazvani.

 

Napisao si da si upoznat sa zlodelima naših (para)vojnih/policjskih snaga. Vidiš - nemaš pojma. Ni o tim na Kosovu ni o tim koja su se desila drugde i ranije, a kumulativno dovela do intervencije. I ne bi bio ni za trenutak nacionalista, kada bi zaista imao otklon od toga, i samim tim od naroda koji je što ćutao što otvoreno podržavao ta zlodela.

 

U slučaju da si propustio to vreme, '90-te su na neki način bile zlatno doba EU, NATO, USA, kao i u zemljama koje su tada i nešto kasnije ušle u EU. Dok se tvoj narod valjao u krvi i blatu.

 

  I sto je najgore, dok smo se valjali u blatu  , svet je doziveo trecu industrijsku , i pre svega naucnu revoluciju , koju smo propustili.. Koju su propustile pre svega nase fabrike i firme...   A kad su stege nakon 2000te popustile, te fabrike su bile nepopravljivo zastarele...   Ali najlakse je kriviti one koji su to stanje zatekli - kako su te fabrike opljackane  i unistene...   Da- odneli su stare masine u staro gvozdje jer za drugo sta vise i nisu bile

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, VladimirB said:

 

Dakle, sve pokriveno lepim rečima i na prvi pogled civilizovanim stavom - a svodi se na isto moralno i intelektualno ništavilo. Svet (mrski Zapad i NATO) je kriv zbog nezakonite intervencije i što želi da nam nametne kapitalizam (wow?????), a Srbi kao mnogostradalni narod nisu krivi ni za šta. Pa kada počela intervencija - omaklo se nekim vojnim i policijskim snagama pa činile zločine. Šta da se radi, osveta je to, bili izazvani.

 

Napisao si da si upoznat sa zlodelima naših (para)vojnih/policjskih snaga. Vidiš - nemaš pojma. Ni o tim na Kosovu ni o tim koja su se desila drugde i ranije, a kumulativno dovela do intervencije. I ne bi bio ni za trenutak nacionalista, kada bi zaista imao otklon od toga, i samim tim od naroda koji je što ćutao što otvoreno podržavao ta zlodela.

 

U slučaju da si propustio to vreme, '90-te su na neki način bile zlatno doba EU, NATO, USA, kao i u zemljama koje su tada i nešto kasnije ušle u EU. Dok se tvoj narod valjao u krvi i blatu.

 

A sta predstavlja kolektivno nametanje krivice celom narodu nego sovinisticki pogled na stvarnost? To je najobicnija generalizacija. 

 

Bas nasuprot tome, moj otklon tome je pokazan kroz konstantnu podrsku na ulici i van nje antiratnoj opciji, a zatim onima koji su bili spremni da optuzene za ratne zlocine uhapse i privedu gde treba. I bilo nas je dosta, ali ti ces da mrtav hladan da nalepis etiketu celom narodu? I to treba sta, da pokaze kako si civilizovan jer ti je opravdano bombardovati i ubijati stanovnistvo zbog kumulativnih zlocina pojedinaca iz proslosti... ja ne znam da li si svestan kako to zvuci. 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, mmajstor said:

 

A sta predstavlja kolektivno nametanje krivice celom narodu nego sovinisticki pogled na stvarnost? To je najobicnija generalizacija. 

 

Bas nasuprot tome, moj otklon tome je pokazan kroz konstantnu podrsku na ulici i van nje antiratnoj opciji, a zatim onima koji su bili spremni da optuzene za ratne zlocine uhapse i privedu gde treba. I bilo nas je dosta, ali ti ces da mrtav hladan da nalepis etiketu celom narodu? I to treba sta, da pokaze kako si civilizovan jer ti je opravdano bombardovati i ubijati stanovnistvo zbog kumulativnih zlocina pojedinaca iz proslosti... ja ne znam da li si svestan kako to zvuci. 

 

vec sam ti postavio pitanje pre zatvaranja ove teme....   Sta bi ti preduzeo da si na mestu sveta  u odnosu na ponovljene Srpske zlocine ?   Kako bi ti sprecio da se ne ponove nove Srebrenice na Kosovu ?   Ponovicu... svi znaju da su na Kosovu 98 i kasnije bili i Arkanovci i Frenkijevci...  Znamo sta je cinila policija itd...  Reci sta bi ti preduzeo da to zaustavis i sprecis?  A znas da je tako bilo i u Hrvatskoj i u BiH....

 

 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, mmajstor said:

 

A sta predstavlja kolektivno nametanje krivice celom narodu nego sovinisticki pogled na stvarnost? To je najobicnija generalizacija. 

 

Bas nasuprot tome, moj otklon tome je pokazan kroz konstantnu podrsku na ulici i van nje antiratnoj opciji, a zatim onima koji su bili spremni da optuzene za ratne zlocine uhapse i privedu gde treba. I bilo nas je dosta, ali ti ces da mrtav hladan da nalepis etiketu celom narodu? I to treba sta, da pokaze kako si civilizovan jer ti je opravdano bombardovati i ubijati stanovnistvo zbog kumulativnih zlocina pojedinaca iz proslosti... ja ne znam da li si svestan kako to zvuci. 

 

Kolektivna krivica postoji. To je prilično osetljiva tema, i nije lako kretati se kroz diskusiju o tome. Ali, da - kolektivna krivica postoji na neki način (ili načine).

 

Evo ti svežeg primera... Murali Ratka Mladića, kao i obeležavanje jednog od velikih bulevara u Beogradu njegovim imenom. Veruj mi, većina ljudi iskreno smatra da je to u redu i podržava. Jedan deo nema stav, i manjina ćuti.

 

A etalon stava o Kosovu... Ispipaj raspoloženje ljudi koje srećeš, u okviru svog miljea kao i van... šta misle o spomeniku u Batajnici. Šta misle o žrtvama (građani Republike Srbije), o počiniocu (država Srbija)... pa razmisli ima li nešto u kolektivnoj krivici.

 

Edited by VladimirB
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mmajstor said:

 

Zabranjen je u Nemackoj i Austriji, i mislim da je tako u svim zapadnim kao i istocnim zemljama (Rusija, Kina, Japan) samo ne mogu sto posto da tvrdim jer ne znam u detalje njihovo zakonodavstvo. Zabranjen je i kod nas zakonom. 

Jel moze izvod iz tog zakona molim te iz recimo Nemacke, Austrije ili SR? Posto evo da vidimo da se Evropski parlament ne slaze s tobom:

Parliament is concerned by the increasing normalisation of fascism, racism and xenophobia and calls on EU member states to ban neo-fascist and neo-Nazi groups.

https://www.europarl.europa.eu/news/en/press-room/20181018IPR16527/parliament-demands-ban-on-neo-fascist-and-neo-nazi-groups-in-the-eu

Znaci, to sto pricas su nacisticki simboli, hate crime... i tako to. Fasizam nije zabranjen. Zato sto ideologiju ne mozes zabraniti, kako i komunizam ne mozes zabraniti.

 

2 hours ago, mmajstor said:

A mislim da sam probao da objasnim da sustinski nema razlike izmedju fenomena nacionalizma i etnickog nacionalizma...ako istices svoju naciju ili svoju nacionalnu (ne administrativnu) drzavu to ti je isto. U Evropi, nacija je isto sto i nacionalna drzava. Problem dolazi u regionima gde pojedini narodi ne zele da budu deo te, nego druge nacije tj drzave. 

Paralela postoji zato sto neko posmatra patriotizam i nacionalizam kao istu stvar a neko dozivljava nacionalizam kao vid sovinizma i tu ne pravi razliku. Zato rekoh autoru da se izjasni na sta konkretno misli, jer se taj pojam razlicito dozivljava. 

To sto si ti probao da objasnis je relativizacija, kako je eto to isto pa da onda kazes kako etnicki nacionalizam nije zlo.

Znaci nije isto. Ako istices svoju drzavu onda si patriota. Ako uzdizes svoj etnos iznad drugih gradjana te drzave koji ne pripadaju tvom etnosu, onda si nacionalista. Prosto.

Tri prsta - nacionalisticki simbol, nije simbol Srbije kao drzave. To su grb i zastava.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, mmajstor said:

I ne pricamo o nekakvom etnickom nacionalizmu, nacionalizam je nacionalizam. U zapadnoj kulturi je izjednaceno nacionalna drzava = nacija. Tako da svako prijanjanje na drzavu ili narod te drzave je nacionalizam. Isti je to fenomen. 

 

 

Jednacina u zapadnoj kulturi: nacionalna drzava =  [zajednicka] nacija = drustvo svih = de facto gradjanska drzava.

Jednacina u istocnoj kulturi: nacionalna drzava = [vecinski] narod = sabornost vecinskih  = de facto etnicka drzava.

Dve sustinski razlicite formule, semanticka razlika je evidentna.

 

Spoiler

Prosvetiteljstvo je promovisalo razum, individualizam, univerzalnost, egalitarizam. Taj period je bio izuzetno vazan u razvoju civilizacije: znanje, procvat nauke, raskidanje sa dogmama. Nas je mimoisao taj, pokazalo se, presudan period u kulturnoj istoriji i civilizacijskom razvoju – taj ceh jos uvek placamo. Onda je u periodu Romantike promovisano seme & pleme (duh svakog vremena se odlicno oslikava u knjizevnosti). Doslo – proslo. Kod nas nije, kod nas se primilo i pustilo korenje, tu smo se zabagovali, tim pre sto smo jos uvek bili duboko zaglibljeni u feudalnom tradicionalizmu gde je [hijerarhijski] status bio big issue. To bi se, uslovno receno, moglo nazvati istocna kultura koja pati od nedostatka gore boldovanog.

 

Edited by Cyber
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, mmajstor said:

A zasto je bolje da budem clan jednog motokluba a ne drugog? 

 

Odgovaram na 100 postova, no da ne opterecujem server, citiram samo jedan.

 

Ovde, bolje je zato sto te raduje. Nije potrebno da objasnjavas, samo se bavis svojim hobijem. Volis Suzuki a neko drugi Norton, sve OK i niko nikoga ne mrzi.

 

Ali, oprez: to je licni izbor. Niko te ne moze naterati u bilo koji sport ili klub, a i nece ti zameriti ako ne sudelujes. Ostajes komsija i sugradjanin, prolaznik na ulici i nema problema.

 

Kod nacionalizma je drugacije, jer te teraju manijaci. Oni te vole ili mrze samo onako kako te vide, tebe ne pitaju.

 

Vec si video iz postova, dugo zivim u USA. Sudelovao sam na demonstracijama i protestima kad je stariji Bush poceo rat u Iraku.

Sudelovao sam zato jer sam pacifista, volim ljude, a u svakom ratu stradaju neduzni. Sudelovao sam jer placam porez i hocu da moje pare idu za obrazovanje a ne za bombe. Nisam pitao za naciju.

 

I onda dodjem na godisnji u domovinu, pa me neki saspu sa "vi Amerikanci ste zlocinci i idioti!" Kako, jebote, gde me trpas?

I tako, kad neko hoce da me opljune, za njega sam unapred Amerikanac, Srbin ili Hrvat. Bitno je njemu da opljune, nije bitno kako se ja osecam.

To je nacionalizam.

 

Pazi sad. Niko se nije dotakao dve teme koje sam pomenuo, pa cu se sad razlajati o njima.

 

Inzko donosi zakon o zabrani negiranja genocida i dokazanih zlocina.

Jebote, pa zakon nije potreban za normalne ljude.

Vozim pazljivo i polako cu oko skole ili decijeg parka.  Na otvorenom putu i van naselja, podivljam. Ali zakon i ogranicenja trebaju da se omoguci sankcionisanje onih koji bi divljali i oko skole. Oni nisu normalni, a ja jesam.

 

Inzkov predlog uopste ne pominje naciju ili dogadjaj, vrlo je uopsten.

A Dodik - nacionalista - kaze da je to antisrpski potez i zato ce on razbiti BiH. Maltene, bice opet rata i pobicemo ljudi koliko treba, samo da mi neko ne pomene Srebrenicu. Ili Jasenovac, Bratunac... na nasim nedodjijama takvih stvari ne fali.

 

 

Aj'mo dalje.

 

Dizajn hrvatskog novca, kad udje u evrozonu, pa bi se na kovanicama trebao naci Tesla.

Pola vlade Srbije pizdi jer je Tesla valjda bio Srbin, pa sta sad HR sere. A Milanovic (ej, predsednik drzave!) izjavljuje da je Tesla iz Hrvatske, rodjen tu iza coska, pa se jebite vi Srbi.

 

I onda se milioni posvadjaju i angazuju na internetu, obaraju servere, forume i sistem - kome pripada covek mrtav vec skoro milion godina.

 

A meni jebe zivot ako ima ili nema struje, vazan mi je frizider, uopste me ne zanima poreklo izumitelja.

 

 

Dakle, oko dva opisana problema - da li je nacionalizam opasna i zla pojava ili je benigna i nebitna?

 

 

 

Edited by zoran59
  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, VladimirB said:

 

Kolektivna krivica postoji. To je prilično osetljiva tema, i nije lako kretati se kroz diskusiju o tome. Ali, da - kolektivna krivica postoji na neki način (ili načine).

 

Evo ti svežeg primera... Murali Ratka Mladića, kao i obeležavanje jednog od velikih bulevara u Beogradu njegovim imenom. Veruj mi, većina ljudi iskreno smatra da je to u redu i podržava. Jedan deo nema stav, i manjina ćuti.

 

A etalon stava o Kosovu... Ispipaj raspoloženje ljudi koje srećeš, u okviru svog miljea kao i van... šta misle o spomeniku u Batajnici. Šta misle o žrtvama (građani Republike Srbije), o počiniocu (država Srbija)... pa razmisli ima li nešto u kolektivnoj krivici.

 

 

Ako kolektivna krivica postoji i jos je opravdavate, onda dajete materijal tj. razlog da se svaki zlocin negira. Ako ja npr. nemam nikakve veze ni sa jednim zlocinom, ali cu da najebem zato sto je neko drugi to uradio samo zato sto ima isti pasos ili navionalnu pripadnost, onda njegova odbrana ujedno postaje i moja odbrana. Zato je kolektivna krivica pogresna.

Upravo se na toj premisi i objasnjavao rad Haskog tribunala - sudi se pojedincima a ne narodima i ne drzavama. Ako se ispostavi drugacije to znaci da smo svi obmanuti sto ne prilici civilizovanim institucijama. 

Sa druge strane cak i ona sveobuhvatna tuzba BiH protiv Srbije za pocinjeni genocid je odbijena. Pa ne znam iz cega bi se i formalno izvukla i kolektivna odgovornost za narod u Srbiji, kada i pojedinacno od politickih predstavnika Srbije nijedan nema presudu ni za Sarajevo ni za Srebrenicu? Jedina odgovornost drzave Srbije je za to 'necinjenje' tj da nije uradjeno SVE da se ti zlocini sprece, za sta odgovornost vuce i veliki broj drugih drzava, ali cak ni u tom slucaju to nije moguce preneti na narod. 

 

 

Edited by mmajstor
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Angelia said:

Jel moze izvod iz tog zakona molim te iz recimo Nemacke, Austrije ili SR? 

 

Ne moze. Nemam toliko vremena, a za Srbiju je bar lako u guglu naci zakon koji zabranjuje fasisticke organizacije. 

 

Quote

 

Posto evo da vidimo da se Evropski parlament ne slaze s tobom:

Parliament is concerned by the increasing normalisation of fascism, racism and xenophobia

 

 

To ne znaci da su fasisticke grupe legalne, vec znaci da te drzave ne postupaju u skladu sa zakonom. 

 

Quote

 

Znaci nije isto. Ako istices svoju drzavu onda si patriota. Ako uzdizes svoj etnos iznad drugih gradjana te drzave koji ne pripadaju tvom etnosu, onda si nacionalista. Prosto.

Tri prsta - nacionalisticki simbol, nije simbol Srbije kao drzave. To su grb i zastava.

 

 

Nije isto ako pojam nacionalizma posmatras kao sovinizam. Vecina protivnika nacionalista ovde ce ti patriotizam i nacionalizam i sovinizam shvatati kao podjednako retrogradnu stvar.

 

Za mene su i zastava i grb isto tako nacionalisticki simboli. Zato se i kaze nacionalna zastava i nacionalni grb jer pripada toj naciji ukljucujuci i nacionalne manjine koje tu zive. Patriota voli i svoju naciju i drzavu...ne moze to da razdvoji. 

Edited by mmajstor
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, VladimirB said:

 

Kolektivna krivica postoji. To je prilično osetljiva tema, i nije lako kretati se kroz diskusiju o tome. Ali, da - kolektivna krivica postoji na neki način (ili načine).

 

Evo ti svežeg primera... Murali Ratka Mladića, kao i obeležavanje jednog od velikih bulevara u Beogradu njegovim imenom. Veruj mi, većina ljudi iskreno smatra da je to u redu i podržava. Jedan deo nema stav, i manjina ćuti.

 

A etalon stava o Kosovu... Ispipaj raspoloženje ljudi koje srećeš, u okviru svog miljea kao i van... šta misle o spomeniku u Batajnici. Šta misle o žrtvama (građani Republike Srbije), o počiniocu (država Srbija)... pa razmisli ima li nešto u kolektivnoj krivici.

 

Gresis: postoji komandna krivica onog ko je naredio izvrsenje krivicnog dela i licna krivica onog ko je postupio po tom naredjenju.

I po Pravilu Sluzbe JNA vojnik je mogao i bio duzan da odbije da izvrsi bilo kakvo protivzakonito naredjenje.

U ratu, svaki vojnik, sa ma koje strane bio se suocava sa tim moralnim pitanjem - gde je granica?

Za mene je bila da ne naudim nikome nevinom i nenaotuzanom i da ne ucinim nesto cega bih se stideo ili ja ili moji potomci.

Dok neko puca na mene i ja cu na njega, pa ko pretekne.

Cim oruzje umukne - ne svetim se nikome i pokusavam da pomognem koliko god mogu.

Valjda zato imam na svim stranama u tom nesrecnom ratu prijatelje kojima mogu verovati vise nego vecini saplemenika i familije ovde - prodjosmo to, ostasmo posteni pred sobom i rado se posecujemo nakon svih ovih godina.

I psujemo medjusobno mater ustasku, cetnicku, balijsku,...... jebo nas ko nas stavi tako lude u bliski prostor. :s_d:

Neke stvari se prilicno generalizuju ovde: Genocid u Srebrenici - jeste, bio je i one koji to uradise treba kazniti na najsuroviji nacin, zlocini na Kosovu - bili su i isto treba da se kazne u Srbiji zbog nas samih.......

Ako opravdamo i jedan zlocin koji je pocinio neki skot u ime Srbstva, Hrvatsva, Bosnjastva, Albanstva.... cega god - time pljujemo na ono malo civilizovanog sto ovi nesrecni narodi, ipak, imaju.

Zajebite s` tim, ljudi: ne osecam se licno odgovoran ni za jedan ratni zlocin, ali me je, i te kako, sramota onoga sta su drugi, u ime nacije kojoj pripadam, ucinili.

Isto ce te naci medju svima na ostalim stranama.

Zajebimo vise price o ratu i sta je ko dobio njime - izgubismo svi previse.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, mmajstor said:

...najveci zlocini na Kosovu su pocinjeni nakon NATO intervencije a ne pre nje pa da to bude izgovor za samu intervenciju. Samo bombardovanje je podstaklo zlocine a nije ih sprecilo, na stranu sto je i samo bombardovanje obicnog naroda ratni zlocin sam po sebi. Drugi slucajevi slicnih nelegalnih intervencija bez odluke SB ...

Patriota voli i svoju naciju i drzavu...

Upornim ponavljanjem tih buncanja sa rts sam sebe diskreditujes kao moguceg sagovornika, narocito kad su ta buncanja veciti izgovor raznih zlocinaca, mesanje u unutrasnje stvari, nelegalno ovo i ono, bla bla bla i to dolazi od onih koji nemaju zakone. Sma-ra-nje. Uz to, mešaš pojmove "drzava" i " zemlja". Sredi to malo pa da vidimo posle kako dalje.

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 4
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, zoran59 said:

Kod nacionalizma je drugacije, jer te teraju manijaci. Oni te vole ili mrze samo onako kako te vide, tebe ne pitaju.

 

Vec si video iz postova, dugo zivim u USA. Sudelovao sam na demonstracijama i protestima kad je stariji Bush poceo rat u Iraku.

Sudelovao sam zato jer sam pacifista, volim ljude, a u svakom ratu stradaju neduzni. Sudelovao sam jer placam porez i hocu da moje pare idu za obrazovanje a ne za bombe. Nisam pitao za naciju.

 

I onda dodjem na godisnji u domovinu, pa me neki saspu sa "vi Amerikanci ste zlocinci i idioti!" Kako, jebote, gde me trpas?

I tako, kad neko hoce da me opljune, za njega sam unapred Amerikanac, Srbin ili Hrvat. Bitno je njemu da opljune, nije bitno kako se ja osecam.

To je nacionalizam.

 

Jel si video u postovima iznad kako su isto tako mene izgeneralizovali govoreci u mnozini? Cim sam Srbin, automatski sam kriv zbog toga, pa sam isto reagovao kao ti. 

 

Ako je to za tebe nacionalizam onda se slazem sa tobom. Ali ko sto rekoh ima razlicitih znacenja tog pojma. Ja bih za to ipak rekao da je sovinizam. Ako na bilo koji nacin unizis nekoga generalizacijom sto pripada nekoj etnickoj skupini to je za mene sovinizam. Nije ni bitno da se koristi isti pojam ali je najbitnije da se razumemo, stoga ne treba skakati odmah na rec nacionalizam jer ne dozivljavaju svi isto taj pojam. Da si u naslovu stavio kutak za (anti) soviniste ja mislim da bi se vecina nas slozilo. 


 

Quote

Inzkov predlog uopste ne pominje naciju ili dogadjaj, vrlo je uopsten.

 

Na indirektan nacin pominje - zato sto zlocini u NDH, kao i veliki broj onih na prostorima bivse YU nisu rezultovali sudskim presudama. Recimo niko nije osudjen zbog oluje i zlocine nad Srbima u Bosni. Iz toga sledi da neko moze da kaze da tih zlocina nije ni bilo tj da ih negira i da ne snosi nikakvu sankciju, sto stvara ogromnu frustraciju u drustvu i vodi u nove sukobe. Zakon bi imao smisla da je bar 90 posto svih zlocina dobilo adekvatne presude. Posto to nije uradjeno, onda takav zakon ne moze biti normalan pre nego sto se taj posao ne zavrsi do kraja. I naravno da onda ne bi trebao nikakav visoki predstavnik da gazi cizmom, vec bi narod sam to izglasao jer se sve suprotno kosi sa zdravim razumom. 

 

Za Teslu verujem da obican narod to i ne interesuje, vec ga potenciraju samo one struje i njegov hovi mediji koji zele da pokupe politicke poene na tom polju. 

Edited by mmajstor
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Kronostime said:

Gresis: postoji komandna krivica onog ko je naredio izvrsenje krivicnog dela i licna krivica onog ko je postupio po tom naredjenju..

 

A bre Kronose nisam spominjao kolektivnu odgovornost u vojsci nego obicnog coveka. 🙂

Link to comment
Share on other sites

@mmajstor grešiš debelo poredeći kapitalizam i nacion. Kho prvo razlikae u hteti bolju kravu od komšijske i ubiti komšijinu zbog toga što ti ne možeš da priuatiš da kpupiš svoju. @Milenko Puzigaca ti je rekao lepo, okrećeš dve tri rečenice RTS-a i očekuješ da ljudi to raspravljaju. Nema smisla!

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, mmajstor said:

 

A bre Kronose nisam spominjao kolektivnu odgovornost u vojsci nego obicnog coveka. 🙂

 

Odgovornost obicnog coveka je sto bez obzira sto je zlocine cinio mozda 1 ili 2%  stanovnika, za to je navijalo  brat bratu 60-70% njih...   I dalje, 60-70%  njih negira  Srebrenicu, hladnjace, Sarajevo, Vukovar...  Sto kaze, crtaju murale ratnim zlocincima, nose majce sa njihovim likom itd...

 

  I nisi mi odgovorio, sta bi ti preduzeo , da si bio na mestu NATO-a  i medjunarodne zajednice da zaustavis   zlocine Srpskih snaga 98-99te , koje su ponovili nakon  91-95te , opomene iz Dejtona itd....

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Da se malo drzim teme, nacionalizam nije ni dobar ni los, isto kao i kamen, motka ili bilo sta. On postoji, neće nestati, i to je to. Tu na teritoriji bivse Jugoslavije nije problem nacionalizam po sebi, nego nacionalisti.

 

Teritorija civilizacijski zaostala, okruzenje autoritarno, palanački učmalo, sa nikakvim slobodarskim tradicijama (zverska teritorijalnost nije slobodarska tradicija) , drustvo tj osecaj za zajednicu isto skoro nepostojeci, kao i eticki principi, i licni, i kolektivni, mesto potpuno anahrono, manje vise atavizam.

 

I onda je razumljivo sto se "nacionalisti" na toj teritoriji ponasaju shodno svom nasleđu - sve što je različito od onoga čime su od malena trovani, shvataju kao nešto neprijateljsko, što je najbolje preventivno uništiti, zastrašiti, proterati... Drobe oni o toleranciji, ali ne znaju šta to znaci. Tupe o tome kako im samo postojanje različitog ugrožava pravo na praktikovanje "tradicionalnih vrednosti i načina života" bla bla bla. Smarači obični, i civilizacijske luzerčine.

 

U stvari bi bili tamo gde su svuda i gde ih je onomad držao Tita da se na toj teritoriji sprovode samo zakoni koji već postoje. Mada nije loše ni da im se uvedu novi, kao taj u Bosni, koji će nadam se postati poznat pod kodnim imenom "ne laj bre više" :wicked:

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mmajstor said:

 

A bre Kronose nisam spominjao kolektivnu odgovornost u vojsci nego obicnog coveka. 🙂

A bre mmajstore - pojedinac cini zlocin za koji je odgovoran. Nije se rodio kao vojnik, vec kao obican covek i kroz obrazovanje i vaspitanje je stekao neki sistem vrednosti koji ga vodi kroz zivot.

Ako je odgojen kao nacionalisticko govedo: daj mu oruzje u ruke i ne brini da li ce napraviti neku pizdariju - hoce, i ponosice se stoka time.

Mene su psovali oficiri onomad zato sto mi je posada u radiorelejnoj meddjustanici bila multinacionalna "Kqko mozes da im verujes?"

Verovao sam im zato sto smo prosli sve to i zato sto niko od nas nije hteo da izbegne to, ma kako ludo izgledalo -zakleli smo se narodu SFRJ na to i drzali smo do svoje reci.

I niko je nije pogazio!

Ako smo se borili - bilo je casno, necasno je bilo kad su nas razdvojili zato sto je "Sead bezbednosni rizik" ?

Sead je od mene dobio pare i kontakte da pobegne zato sto sam ga zatekao da za Novu Godinu strazari u kasarni u autoparku gde ga je oficirska stoka stavila da " ne prebegne", a imao je na raspolaganju vozilo sa dovoljno goriva da stigne do Berlina!

Seade, evo ti kljuc od moje kasete, tu ti je civilka, evo ti moje dnevnice iz zadnjih mesec dana, ovo je moj telefon i nemoj da se nadjemo na suprotnim stranama!

Dve godine kasnije sam ga posetio u nekom seocetu u Nemackoj - i danas ga smatram za brata rodjenog.

Njegova zamena je bio Vranjanac, koji je bezao iz Gornjeg Milanovca i kome sam, kad je dosao da zameni Seada moro da kazem: Vidim li te da beziz kad zapuca - MOJ si, ne brini.:default_coffee:

Pogibe par godina kasnije u Vranju, Bog da mu dusu prosti - videh citulju kad sam isao bratu na zakletvu.:krstipd4:

 

  • Love 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, mmajstor said:

@Kronostime ne znam sta drugo uradim nego da blagodarim na ovoj ljudskoj prici. Ovde je kontekst bio drugaciji. Rekose da stanovnici Srbiji nose kolektivnu odgovornost sto je Arkan ili slicni cinili zlocine pa je shodno tome opravdano bombardovati celu zemlju i sve nas. 

Ne! Arkan i Tigrovi, Bokan i oni njegovi Beli Orlovi... su obicne jajare bez trunke casti.

Govorim o onoj generaciji koja je otisla u JNA i koju su gurnuli u to zlo zarad svojih zarada.

Imao sam prilike da upoznam i neke od tih ratnih zlocinaca, po mojim kriterijumima - decko iz neke tenkovske jedinice masakrirane ko zna gde, poslan u radiorelejni objekat na Velezu kao obezbedjenje!

Da se razumemo - to su objekti u 3.5 PM od civiliziacije, ali su uslovi u njima hotelski.

Saucesce ovima koji su bili na Jadovniku.:s_d:

LM, sedi decko nocu i prrica sam sa sobom?!

Popricamo oz stoni tenis u sali 60m ispod U planini i saznam od njega: gledao je kako mu klasici gore i krenuo je u osvetu po naredbi oficira.

Zasto, po Bogu?

Odgovor je ono sto me je uplasilo najvise u zivotu i najjezivije sto sam cuo: Ne zelim da neko dodje na moja vrata da se sveti za 20-30-kolikogod godina!

Pri tom, ne vidis ludilo u njegovim ocima ili postupcima - njemu je to sasvim logicno.

Zazalio sam samo sto ne mogu da ga uzmem u svoju posadu - drage volje bih mu odneo porodici saucesce.

Olako uzimate te stvari u obzir, a pri tom se ne pitate sta bi ste uradili u toj situaciji.

Oni koji znaju - to im je najveci strah u zivotu: ne boje se drugih - boje se sebe.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...