Jump to content

Kutak za (anti?)nacionaliste


zoran59

Recommended Posts

2 hours ago, mmajstor said:

 

Ali to uopste nije tema, zasto pricamo o tome - kao da vam nije dosta ostalih tema nego i hocete i na ovoj? 

 

O kojim ti svezim smrtonosnim iskustvom ti govoris do 1999e... pa albanska populacija je odbijala od nastanka Jugoslavije da se integrise u tu zajednicku drzavu. Na kraju krajeva, zar to nije nacionalizam? Ili ako to nije nacionalizam zasto odbijanje srba da se integrisu na Kosovu ili u Bosni dozivljavas kao nacionalizam? Samo budi fer i koristi iste standarde a ne da jedan nacionalizas opravdavas a drugi predstavljas kao zlo. 

 

 

 

kako nije tema ??    Kukas na "nicim izazvanom NATO intervencijom"  a ne gledas sta je pre toga bilo....  Dali ti je poznato sta je Srbija sa policijom radila 10-15 godina pre te 1999te  ????    Imao sam prijatelje Albance, kultna poslasticarnica u Pancevu pre1999te...  nikad vise ne jeo takve Sampite.....   Ljudi pricali sta radi policija..  Od kuce do posla ili njive vise policijskih punktova , na svakom maltretiranje..  Aparhejd.....   Svi znamo kako se Srpska policija ponasa i prema samim Srbima u Beogradu, sta mislis kako su se ponasali 20 godina unazad prema Albancima...   Pa svakom bi dozlopizdilo i pomislilo na pobunu...   Pa i ti bi se pobunio protiv tvojih Srspskih policajaca da te do posla i nazad na 5-6 mesta maltretiraju i ugnjetavaju... i tako 10 -15- 20 godina....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ajmo da probamo da vidimo šta nas dovodi do tog nacinalno inferiornog osećanja. @dok to sve stoji, ali šta to čini da nam oni drugi manje vrede. Ja kažem siromaštvo i duha i vi'ije, ali ne čujem druge ideje. :)

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, mrd said:

Ajmo da probamo da vidimo šta nas dovodi do tog nacinalno inferiornog osećanja. @dok to sve stoji, ali šta to čini da nam oni drugi manje vrede. Ja kažem siromaštvo i duha i vi'ije, ali ne čujem druge ideje. 🙂

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

 

  Mislim da je to i do visegeneracijskog odgoja.. punjenja, to jest praznjenja mozga..  Najvecim delom to pospesuju i vlasti i crkve...
 

  Naravno to sve ima veze i sa zivotnim standardom ..   Kako kazu, oni sa 300 e i manje mesecno najvise naklapaju o politici , nacionalizmu...  one sa preko 1000 evra tacno zabole ona stvar za nacionalizam... interesuju ih sasvim druge stvari...

 

 Nas Srpski nacionalizam je uz to pospesen time da kreatori ponora 90ih u principu nisu platili za svoja zlodela.  Nije se desio otklon od toga...  Povratak na vlast tih snaga - i to ne 2012te nego jos tamo  od marta 2003ce  je to jos samo zakovao..  Pri tome mislim da je i sama EU to odugovlacila bespotrebno..  trebala nas je primiti jos tamo sa Rumunijom i Bugarskom... - politicki...  Ekonomski nismo bili mnogo zaostaliji od njih...  Sad vec jesmo...  

    Da nas je i EU primila, dosao bi bolji ekonomski standard, desio bi se mic po mic i otklon od 90ih,  sa boljim standardom bi sve uglavnom i zabolelo za nacionalizam

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, mrd said:

Ajmo da probamo da vidimo šta nas dovodi do tog nacinalno inferiornog osećanja. @dok to sve stoji, ali šta to čini da nam oni drugi manje vrede. Ja kažem siromaštvo i duha i vi'ije, ali ne čujem druge ideje. 🙂

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

 

Dodala bih, dobar marketing. 

 

Secam se nekih razgovora sa nekim ljudima koji su bili muzicari u YU, pa su pricali koje pesme su bile narucivane iz vrha. Pesme su imale cilj da omasove razmisljanja u nekom pravcu i ugrade se u ljude. To moze da se primeni i na danasnje vreme. Nije slucajno da je muzika na engleskom izbacena sa trzista u velikom obimu i popularizovana domaca muzika. To je recimo jedan od vida na koji nacin se gaji nacionalno osecanje, a naravno, sto je masa siromasnija lakse je upravljati njome. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, mrd said:

Ajmo da probamo da vidimo šta nas dovodi do tog nacinalno inferiornog osećanja. @dok to sve stoji, ali šta to čini da nam oni drugi manje vrede. Ja kažem siromaštvo i duha i vi'ije, ali ne čujem druge ideje. :)

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

 

Delom priča o tome

 

https://nomad.ba/markovic-o-bogu-srbinu-i-drugim-demonima

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Doc Holiday said:

nikako ti meni da odgovoris sta je trebalo NATO da uradi da zaustavi Srpske zlocine? Izbegavas odgovor...

Pa nema kad, čita iskru, i podseća se rzs fraza kao što su "NATO agresija" isl. A mozda na iskri nije bilo koliko policajaca su napustili posao a neki zavrsili kod psihijatra zbog onoga sto su videli na Kosovu godinama pre "agresije", za vreme milosevicevog aparthejda, i u cemu nisu hteli da ucestvuju. Maltretiranja i batinanja ljudi iz cista mira samo zbog toga sto su Albanci, policijski cas, patrole koje idu sredinom ulice kao Gari Kuper, itd, u pravu si, uopste nije cudno sto su  neki od onih koji su odrastali tamo čim su stasali uzeli motku. Mada to nije ni tema, nego covek samo kao vecina tu ima neverovatno skučen i lokalni pogled na svet, lepo kaže mrd, pa stalno namece iste price koje i nemaju veze sa temom.

 

Da se vratim na ono sto sam vec napisao,  kako tu nije problem nacionalizam, nego nacionalisti. Evo ovo je lep primer(ak) balkanskog nacionaliste:

 

Quote

Епископ бихаћко-петровачки и рмањски Сергије поручио је у својој бесједи да су пуна инострана љетовалишта православних Срба, али да је трава до кољена у Јасеновцу, на Гаравицама, на Шушњару, у Ливну, на Бравску, у Јањилима. 

 

Kao prvo, kakve ovo veze ima sa hrisćanstvom i zašto se ovo "svešteno lice" ne bavi hrišćanstvom nego radi isto što i onaj koji lupa u zvona kad neko jede kobasice, to je pitanje za njihovu crkvu. Zasto ih ne raspope, kad ocigledno ne promovisu hriscanstvo, nego se i ne zna sta rade i koji su im motivi da to rade.

 

A drugo, eto, to je egzemplar balkanskog nacionaliste. Balkanski nacionalisti, silovatelji, pedofili, sve je to ista sorta. Suština takvih je nasilništvo, i silovanje svakoga koga takvi tipuju kao moguću žrtvu, a to su uglavnom svi koji nisu oni. U ovom slučaju, nasilništvo pokušavanjem da se kod žrtve izazove osećaj krivice kroz emotivne ucene, i sa ciljem da posle silovanja žrtve ovih nasilnika postanu njihov plen, koji će raditi (i/ili verovati) ono što ga ovi zlotvori metodama koje bi se mogle nazvati terorističkim nateraju da radi.

 

Npr, da se okanu stvarnog života u sadašnjem vremenu, pa da i oni do veka guslaju o mrtvacima od pre milion godina, o mitovima, o nebeskim carstvima i istorijskim misijama, o zavetima prađedovskim, o svećenju unaokolo ni zbog čega, i  o drugim bulažnjenjima sumanutih, i to dok se ispranog mozga sve više dobrovoljno zatvaraju u podrum, i udaljuju od svog okruženja, dok izdržavaju svoje silovatelje i sociopate.

 

Balkanski nacionalisti znaci nisu nekakvi dobricine koji vole svoju zemlju, narod, wgaf, kako oni vole sebe da predstavljaju, i koji se bave promovisanjem tih njihovih ljubavnih ideja, nego su to nasilnici, silovatelji koji se iskljucivo bave silovanjem svih koje te njihove atavisticke ideje ne zanimaju, i to sa ciljem da lagodno žive od toga, što je već napisao @ters mislim. I zato su na balkanu problem nacionalisti, a ne nacionalizam kao pojava, je li tako, tako je :lol_2:

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, VladimirB said:

 

Iskustvo iz balkanskih ratova i iz 20-ih i 30-ih godina XX veka. To nikada neće zaboraviti.

 

Balkanski ratovi su covece bili pre 100 godina. Upravo time ulazis na teritoriju koju koristi svaki nacionalista, a to je da odredjene dogadjaje iz bolne historije koristis da bi opravdao pravo neke nacije na odredjenoj teritoriji. Ako ti smatras da je tim dogadjajim opravdano da se Albanci ne integrisu u Jugoslaviju i Srbiju i to ne vidis kao nacionalizam, kazi mi onda sledece: Kakvo pravo bi analogno dao srpskom narodu koji je ziveo u Hrvatskoj i Bosni nakon onoga sto im se desilo u NDH, a desila im se mnogo gora stvar nego albancima u balkanskom ratu? Ne moze ovo drugo da bude neki plemenski nacionalizam, a ono prvo opravdana stvar. 

 

Kad malo bolje sagledas shvatices da nema tu nikakvih ustanovljenih i konzistentnih pravila, vec su velike zemlje te koje crtaju granice. A crtaju ih ne prema zaslugama vec u skladu sa svojim interesima tj kako njima a ne nama odgovara. I zbog toga su najodgovornije kada tim crtanjem naprave neko sranje a najvesce ga namerno naprave da bi onda moglo da se opravda njihovo prisustvo na ovim prostorima. Da nas Sloba nije bio bizgov pa da ovo ne shvati, pa da vidi koji je njihov interes ovde i da im to pruzi, makar to bila baza na Kosovu i upliv stranog kapitala koji se iovako ionako desio, danas bi njegova slika bila potpuno drugacija. To je Vucic skontao, pa i pored toga sto je on jos gori autokrata po nas, njegova slika spolja nije tako crna kao sto je nama crna. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Doc Holiday said:

 

kako nije tema ??    Kukas na "nicim izazvanom NATO intervencijom"  a ne gledas sta je pre toga bilo....  Dali ti je poznato sta je Srbija sa policijom radila 10-15 godina pre te 1999te  ????    Imao sam prijatelje Albance, kultna poslasticarnica u Pancevu pre1999te...  nikad vise ne jeo takve Sampite.....   Ljudi pricali sta radi policija..  Od kuce do posla ili njive vise policijskih punktova , na svakom maltretiranje..  Aparhejd.....   Svi znamo kako se Srpska policija ponasa i prema samim Srbima u Beogradu, sta mislis kako su se ponasali 20 godina unazad prema Albancima...   Pa svakom bi dozlopizdilo i pomislilo na pobunu...   Pa i ti bi se pobunio protiv tvojih Srspskih policajaca da te do posla i nazad na 5-6 mesta maltretiraju i ugnjetavaju... i tako 10 -15- 20 godina....

 

Pa covece sam si rekao. Njegova policija je bila takva prema svima nama. Batinaska, bahata i autokratska. To je bila policijska vlast jednog autokratskog rezima koji je svoje gradjane drzao u strahu. I ja sam popio nekoliko pendreka i nagutao se suzavca puno puta, tako da to nije bilo usmereno iskljucivo na jednu nacionalnu manjinu vec na sve zitelje. Da su stvarno zeleli da nam pomognu poslali bi dvadesetak svojih Navy Seals ili njihove zemaljske pandane i resili situaciju za 2 sata a ne da izvrse ratni zlocin prema stanovnistvu. 

Edited by mmajstor
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mmajstor said:

Kad malo bolje sagledas shvatices da nema tu nikakvih ustanovljenih i konzistentnih pravila, vec su velike zemlje te koje crtaju granice. 

 

Zivo me zanima sta bi siroti mali nacionalisti radili i cime bi se napajali da velike zemlje ne crtaju granice?

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, mmajstor said:

 

Balkanski ratovi su covece bili pre 100 godina. Upravo time ulazis na teritoriju koju koristi svaki nacionalista, a to je da odredjene dogadjaje iz bolne historije koristis da bi opravdao pravo neke nacije na odredjenoj teritoriji. Ako ti smatras da je tim dogadjajim opravdano da se Albanci ne integrisu u Jugoslaviju i Srbiju i to ne vidis kao nacionalizam, kazi mi onda sledece: Kakvo pravo bi analogno dao srpskom narodu koji je ziveo u Hrvatskoj i Bosni nakon onoga sto im se desilo u NDH, a desila im se mnogo gora stvar nego albancima u balkanskom ratu? Ne moze ovo drugo da bude neki plemenski nacionalizam, a ono prvo opravdana stvar. 

 

Kad malo bolje sagledas shvatices da nema tu nikakvih ustanovljenih i konzistentnih pravila, vec su velike zemlje te koje crtaju granice. A crtaju ih ne prema zaslugama vec u skladu sa svojim interesima tj kako njima a ne nama odgovara. I zbog toga su najodgovornije kada tim crtanjem naprave neko sranje a najvesce ga namerno naprave da bi onda moglo da se opravda njihovo prisustvo na ovim prostorima. Da nas Sloba nije bio bizgov pa da ovo ne shvati, pa da vidi koji je njihov interes ovde i da im to pruzi, makar to bila baza na Kosovu i upliv stranog kapitala koji se iovako ionako desio, danas bi njegova slika bila potpuno drugacija. To je Vucic skontao, pa i pored toga sto je on jos gori autokrata po nas, njegova slika spolja nije tako crna kao sto je nama crna. 

 

Ja ne pravdam, ja pokušavam da prvo razumem pa onda da nađem - ako je moguće - opravdanje za neke (nikada sve) razvoje događaja.

 

Ako misliš da su Albanci u stanju da tek tako zaborave 1912. i sve ostalo posle, nešto nije u redu sa tvojim gledanjem na stvari. Duboko je nehumano. Dakle, Google u ruke i kreni sa Vasom Čubrilovićem koga je neko ranije naveo. 

 

U Hrvatskoj su Srbi mogli da imaju autonomiju u okviru samostalne Hrvatske, i danas bi ih bilo stotine hiljada tamo. Međutim, prevladao je maksimalizam i želja za otcepljenjem i potpirivanje vatre iz Beograda - što se završilo egzodusom.

 

Bosna... Pokušalo se da se sa nekim nadnacionalnim identitetom (meni srcu drago jugoslovenstvo) koliko toliko smire krvoločne strasti. Na žalost, nije išlo i moralo je da dođe do finiša II svetskog rata u 90-im. Sada su svi razdvojeni, dok šerif pazi da se maloumna deca ne pobiju.

 

Integracija nije nešto što radi samo jedna strana. Integracija - normalna, civilizovana - je poduhvat dve strane. Ovde, kod nas, ni jedna strana nije imala ni najmanju želju da se integriše sa drugom stranom.

 

 

Edited by VladimirB
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 7/27/2021 at 9:01 PM, VladimirB said:

Narod je godinama pa posle i decenijama glasao za nacionalističku ratnu velikosrpsku politiku. Moraš da priznaš da ni Sloba pa do danas Vučić nisu figurativno "pali sa neba", već je većina glasala za njih. A ima i ona nesrećna gomila "mene politika ne interesuje" koja je dodavala pobedi svih do sada - pogotovo Vučićevoj pobedi.

 

Dakle, neki milioni su glasali iznova za isto ili gore, nekim milionima nije problem Sarajevo Prijedor Višegrad Srebrenica... nije im problem Kosovo. U lokalu tim milionima nije problem siromaštvo koje je prešlo u bedu, nije im problem mnogo šta u Srbiji već glasaju opet za isto... Nema protesta, reakcije, pobune, odbacivanja...

 

I neko može da kaže da nema nekog vida kolektivne krivice???

 

Pošto sam se uključio u priču, prelistah malo prethodnih nekoliko strana...

 

Šta se tačno dešavalo 90ih ne znam. Bio sam dete koje nije ni bilo svesno da je u toku rat. O samim događajima sam pročitao/čuo toliko različitih verzija i tumačenja, da više ni sam ne znam šta da mislim, tako da o tome stvarno ne bih... Svakako mi je žao svih nevinih ljudi koji su stradali, bez obzira odakle bili.

 

Više me interesuje priča o kolektivnoj odgovornosti, ne nužno povezana sa ovim prostorima, već generalno. Znači, ako pretpostavimo da su funkcioneri neke države naredili zločin, koji je vojska/policija i izvršila ili je i dalje u toku, da li celokupno stanovništvo treba da snosi odgovornost za to (u vidu sankcija, inostranih vojnih intervencija i slično)?

 

Pošto bilo kakav vid kolektivizma zasnovan samo na tome što su ljudi rođeni u istoj državi smatram jako negativnim (što se iz mog prethodnog posta i vidi), čak i ako je dobar deo populacije glasao za te funkcionere (što ne mora da znači da direktno podržavaju svaku akciju države, jer vidite i sami koliko obmanutih danas ima...), kako opravdati potencijalno stradanje ljudi koji sa tim nisu imali ništa? Zašto da oni budu kažnjeni baš zbog toga što su igrom slučaja iz te države? .

 

Stvar jeste pipava i stoji pitanje kako prekinuti zločin t.j. zaštiti slabijeg, nego mi je nekako licemerno kritikovati grupisanje po nacionalnoj osnovi, jer smo svi različiti pojedinci, a kada neko od tih pojedinaca (ili koliki god procenat njih) uradi nešto loše, onda je krivica kolektivna.


Da su mete isključivo vojne pa i hajde, ali ne bi rekao da su u bombardovanjima tokom raznoraznih intervencija gađani samo takvi ciljevi. Vidim da neko čak predlaže da su NATO trupe trebale da umarširaju u Beograd, što mi je prilično bizaran stav. Da vas ili nekog vama dragog sutra pogodi bomba ili ubije jedan od tih vojnika, jer je neki idiot na vlasti uradio nešto užasno, da li bi i dalje takvu intervenciju smatrali opravdanom. Lako je pričati kada stradaju drugi...

 

Interesuje me mišljenje drugih o ovoj temi?

Link to comment
Share on other sites

A na Kosovu Albanci nisu mogli da imaju najsiru autonomiju, i nije prevladao maksimalizam? Dok oni ne mogu da zaborave 1912 a Srbi treba da zaborave NDH??? 

 

Stvarno ne razumem kako mozes tako da pises i da se trudis da razumes Albanske maksimalisticke zelje a da ne razumes Srpske? Ja razumem i jedne i druge, i sve bi bilo u redu da je isti i konzistentan pristup koriscen - ali nije, i to je ono sto podstice nacionalizam i to onaj radikalan. I to je najveci problem na Balkanu - podstice se nacionalizam spolja podrskom za necije maksimalisticke zelje a one druge se kresu. Pa kako u toj atmosferi da nemas sukobe? 

Edited by mmajstor
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, mmajstor said:

 

Pa covece sam si rekao. Njegova policija je bila takva prema svima nama. Batinaska, bahata i autokratska. To je bila policijska vlast jednog autokratskog rezima koji je svoje gradjane drzao u strahu. I ja sam popio nekoliko pendreka i nagutao se suzavca puno puta, tako da to nije bilo usmereno na jednu navionalnu manjinu sto je bila tadasnja propaganda vec na sve zitelje. Da su stvarno zeleli da nam pomognu poslali bi dvadesetak svojih Navy Seals ili njihove zemaljske pandane i resili situaciju za 2 sata a ne da izvrse ratni zlocin prema stanovnistvu. 

 

Kao prvo prema Albancima su bili mnogo mnogo gori...  a drugo, tebe su tukli samo na demonstracjama ... A njih svaki dan...

 

  Rekao sam vec , Srbi su iza sebe vec imali Srebrenicu , Sarajevo, Vukovar i jos sto sta...  I pored toga SMrad je dobio zeleno svetlo da to sredi brzo... nije umeo i nije hteo jer mu je Kosovo trebalo kao i ovima danas... za politiku... A zlocini se mnozili...  Javno mnjenje na zapadu je imalo sliku predhodnih zlocina a onda su dosli ti novi....   i nikako da dobijem odgovor sta je na to trebalo da uradi NATO ?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, extremesportist said:

 

Pošto sam se uključio u priču, prelistah malo prethodnih nekoliko strana...

 

Šta se tačno dešavalo 90ih ne znam. Bio sam dete koje nije ni bilo svesno da je u toku rat. O samim događajima sam pročitao/čuo toliko različitih verzija i tumačenja, da više ni sam ne znam šta da mislim, tako da o tome stvarno ne bih... Svakako mi je žao svih nevinih ljudi koji su stradali, bez obzira odakle bili.

 

Više me interesuje priča o kolektivnoj odgovornosti, ne nužno povezana sa ovim prostorima, već generalno. Znači, ako pretpostavimo da su funkcioneri neke države naredili zločin, koji je vojska/policija i izvršila ili je i dalje u toku, da li celokupno stanovništvo treba da snosi odgovornost za to (u vidu sankcija, inostranih vojnih intervencija i slično)?

 

Pošto bilo kakav vid kolektivizma zasnovan samo na tome što su ljudi rođeni u istoj državi smatram jako negativnim (što se iz mog prethodnog posta i vidi), čak i ako je dobar deo populacije glasao za te funkcionere (što ne mora da znači da direktno podržavaju svaku akciju države, jer vidite i sami koliko obmanutih danas ima...), kako opravdati potencijalno stradanje ljudi koji sa tim nisu imali ništa? Zašto da oni budu kažnjeni baš zbog toga što su igrom slučaja iz te države? .

 

Stvar jeste pipava i stoji pitanje kako prekinuti zločin t.j. zaštiti slabijeg, nego mi je nekako licemerno kritikovati grupisanje po nacionalnoj osnovi, jer smo svi različiti pojedinci, a kada neko od tih pojedinaca (ili koliki god procenat njih) uradi nešto loše, onda je krivica kolektivna.


Da su mete isključivo vojne pa i hajde, ali ne bi rekao da su u bombardovanjima tokom raznoraznih intervencija gađani samo takvi ciljevi. Vidim da neko čak predlaže da su NATO trupe trebale da umarširaju u Beograd, što mi je prilično bizaran stav. Da vas ili nekog vama dragog sutra pogodi bomba ili ubije jedan od tih vojnika, jer je neki idiot na vlasti uradio nešto užasno, da li bi i dalje takvu intervenciju smatrali opravdanom. Lako je pričati kada stradaju drugi...

 

Interesuje me mišljenje drugih o ovoj temi?

 

Hajde ovako... 

 

Pošto nisam bio mali u jesen '91., gledao sam uživo, u gomili, masu koja u veselju ispraća tenkove na Vukovar. Nadvožnjak pored kule Geneks.

 

Šta mislis o tih nekoliko hiljada koji su bacali cveće po tenkovima, i još o stotinama hiljada koji su to podržavali navijajući ispred televizora?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, VladimirB said:

 

Ja ne pravdam, ja pokušavam da prvo razumem pa onda da nađem - ako je moguće - opravdanje za neke (nikada sve) razvoje događaja.

 

Ako misliš da su Albanci u stanju da tek tako zaborave 1912. i sve ostalo posle, nešto nije u redu sa tvojim gledanjem na stvari. Duboko je nehumano. Dakle, Google u ruke i kreni sa Vasom Čubrilovićem koga je neko ranije naveo. 

 

U Hrvatskoj su Srbi mogli da imaju autonomiju u okviru samostalne Hrvatske, i danas bi ih bilo stotine hiljada tamo. Međutim, prevladao je maksimalizam i želja za otcepljenjem i potpirivanje vatre iz Beograda - što se završilo egzodusom.

 

Integracija nije nešto što radi samo jedna strana. Integracija - normalna, civilizovana - je poduhvat dve strane. Ovde, kod nas, ni jedna strana nije imala ni najmanju želju da se integriše sa drugom stranom.

 

 

 

 To sto su mogli dobiti Srbi u Hrvatskoj, moglo se primeniti 100%  i na Albance na Kosovu...  i problemi bi bili na duzi rok reseni

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, extremesportist said:

Više me interesuje priča o kolektivnoj odgovornosti, ne nužno povezana sa ovim prostorima, već generalno. Znači, ako pretpostavimo da su funkcioneri neke države naredili zločin, koji je vojska/policija i izvršila ili je i dalje u toku, da li celokupno stanovništvo treba da snosi odgovornost za to (u vidu sankcija, inostranih vojnih intervencija i slično)?

 

 

Interesuje me mišljenje drugih o ovoj temi?

 

Kolektivna odgovornost je filozofska, tj. moralna a ne pravna kategorija. 

 

Primer iz istorije su Nemci. Oni su masovno padali u delirijum kad je Führer drzao govore i paradirao, mnogi su vrlo dobro znali sta se desava; mislim prvenstveno na civile, kandilo je iz krematorijuma po raznim okolnim selima ali se o tome cutalo. No, zato su mnogi nemacki gradjani nakon oslobodjenja prinudno odvodjeni na ekskurzije u konc-logore da vide ono sto ”nisu znali” da se desava tokom rata, pa su mnogi padali u nesvest, okretali glavu u sramu i vomitirali. Pa su im po selima i gradovima umesto vajmarskih propagandnih plakata sa arijevskim majkama dojiljama, na svakom cosku osvanuli veliki plakati sa slikama leseva iz konc-logora sa natpisima u stilu ”Ovo smo mi uradili!”. Pa su im Amerikanci napisali nove skolske udzbenike. Pa su dugo bili pod nadzorom i tako dalje, da ne ulazim u sitna crevca.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mmajstor said:

A na Kosovu Albanci nisu mogli da imaju najsiru autonomiju, i nije prevladao maksimalizam? Dok oni ne mogu da zaborave 1912 a Srbi treba da zaborave NDH??? 

 

Stvarno ne razumem kako mozes tako da pises i da se trudis da razumes Albanske maksimalisticke zelje a da ne razumes Srpske? Ja razumem i jedne i druge, i sve bi bilo u redu da je isti i konzistentan pristup koriscen - ali nije, i to je ono sto podstice nacionalizam i to onaj radikalan. I to je najveci problem na Balkanu - podstice se nacionalizam spolja podrskom za necije maksimalisticke zelje a one druge se kresu. Pa kako u toj atmosferi da nemas sukobe? 

 

Evo nas kod Jasenovca. :)

 

Kakve veze ima Kosovo i dešavanja na Kosovu sa Hrvatskom i Jasenovcem? I Kosovo 1912. i Kosovo 1999., i vojno policijska represija između?

 

Onako svemirski neverovatno mi je kada čujem da Srbi uvek u priči o Kosovu pomenu Jasenovac i šta su nama radili.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, mmajstor said:

A na Kosovu Albanci nisu mogli da imaju najsiru autonomiju, i nije prevladao maksimalizam? Dok oni ne mogu da zaborave 1912 a Srbi treba da zaborave NDH??? 

 

Stvarno ne razumem kako mozes tako da pises i da se trudis da razumes Albanske maksimalisticke zelje a da ne razumes Srpske? Ja razumem i jedne i druge, i sve bi bilo u redu da je isti i konzistentan pristup koriscen - ali nije, i to je ono sto podstice nacionalizam i to onaj radikalan. 

 

 

Z4  za Srbe u Hrvatskoj....   i Z4 za Albance na Kosovu...  navedi sta bi tu bilo lose?   Ali NE...  hoce sve...

 

to ti kao prica u kriptosvetu......  Uze lik proda kucu sve, uzme kredit   i kupi DOGE coin za nekih 500,000 $ (  Ilon Mask ga pumpao )...  ode vrednost na 2 miliona$  nije hteo da proda  hoce jos   hoce 10X  zaradu... nakon toga pao sad mu vredi mozda 120,000$....

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Doc Holiday said:

 

Kao prvo prema Albancima su bili mnogo mnogo gori...  a drugo, tebe su tukli samo na demonstracjama ... A njih svaki dan...

 

  Rekao sam vec , Srbi su iza sebe vec imali Srebrenicu , Sarajevo, Vukovar i jos sto sta...  I pored toga SMrad je dobio zeleno svetlo da to sredi brzo... nije umeo i nije hteo jer mu je Kosovo trebalo kao i ovima danas... za politiku... A zlocini se mnozili...  Javno mnjenje na zapadu je imalo sliku predhodnih zlocina a onda su dosli ti novi....   i nikako da dobijem odgovor sta je na to trebalo da uradi NATO ?

 

Nije tacno da su ih tukli svaki dan. Varas se ako mislis da ja nemam prijatelje medju Albancima i da nisam upucen u problematiku. 

 

A kao drugo nisu Srbi imali Srebrenicu vec ljudi koji su je pocinili imenom i prezimenom  Ako nisi primetio ja nigde ne osudjujem Albance ni za sta vec OVK, i to je ta generalizacija koju stalno koristis sto predstavlja sovinizam jer narodu pripisujes zlocine. 

 

Da te jos podsetim posto vidim da ne znas, da nijedan politicar iz Srbije niti general u VJ nije osudjen za Srebrenicu, a tuzba protiv Srbije za pocinjen genocid u Srebrenici je odbijena. Pa prilagodi malo svoje pisanje sa sudskim presudama. 

 

Vec sam ti odgovorio sta je trebalo da uradi NATO - da prestanu da podrzavaju i huskaju OVK. Ali to bi znacilo da odustanu od svojih interesa sto nidu zeleli. Zato su i kreirali ili takvo javno mnjenje koje je u sustini bila najobicnija propaganda kao i ono za oruzje za masovno unistenje u slucaju Iraka. 

36 minutes ago, Doc Holiday said:

 

 

Z4  za Srbe u Hrvatskoj....   i Z4 za Albance na Kosovu...  navedi sta bi tu bilo lose?   Ali NE...  hoce sve...

 

Kakav Z4 covece... Albanci su imali svoju autonomnu pokrajnu koja je bila mnogo vise od toga i to nije nikad bilo dosta. 

Edited by mmajstor
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, VladimirB said:

 

Evo nas kod Jasenovca. 🙂

 

Kakve veze ima Kosovo i dešavanja na Kosovu sa Hrvatskom i Jasenovcem? I Kosovo 1912. i Kosovo 1999., i vojno policijska represija između?

 

Onako svemirski neverovatno mi je kada čujem da Srbi uvek u priči o Kosovu pomenu Jasenovac i šta su nama radili.

 

Ti si stvarno cudo. Pa ti si prvi pomenuo stradanja Albanaca 1912 kao opravdanje zasto Albanci na Kosovu ne treba da budu deo Srbije, a ja sam te samo podsetio, zasto ne primenis isto razmisljanje kada su u pitanju Srbi u Hrvatskoj i njihovo stradanje u NDH?

 

Koji tacno deo ti ovde nije jasan? 

Link to comment
Share on other sites

Ljudi čitate li vi šta se piše ovde. Sve vreme seepiše ko je kome podavio mačiće, niko se ne upušta u problematiku potrebe za necionalizmom. :)

Edit:@zoran59 lakše ćemoese nas dvojica dogavoriti oko mojita i margarite, (btw sad sam na bahama-mama), nego što ćemo uspeti kleštima da izvučemo šta je to što nas čini nacionalno svesnim. :)

Preporuka film Burning Mississippi možemo da se u tome socijalno prepoznamo svi. [emoji14]

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, mmajstor said:

 

Nije tacno da su ih tukli svaki dan. Varas se ako mislis da ja nemam prijatelje medju Albancima i da nisam upucen u problematiku. 

 

A kao drugo nisu Srbi imali Srebrenicu vec ljudi koji su je pocinili imenom i prezimenom  Ako nisi primetio ja nigde ne osudjujem Albance ni za sta vec OVK, i to je ta generalizacija koju stalno koristis sto predstavlja sovinizam jer narodu pripisujes zlocine. 

 

Da te jos podsetim posto vidim da ne znas, da nijedan srpski politicar niti general u VJ nije osudjen za Srebrenicu, a tuzba protiv Srbije za pocinjen genocid u Srebrenici je odbijena. Pa prilagodi malo svoje pisanje sa sudskim presudama. 

 

Vec sam ti odgovorio sta je trebalo da uradi NATO - da prestanu da podrzavaju i huskaju OVK. Ali to bi znacilo da odustanu od svojih interesa sto nidu zeleli. Zato su i kreirali ili takvo javno mnjenje koje je u sustini bila najobicnija propaganda kao i ono za oruzje za masovno unistenje u slucaju Iraka. 

 

nisu ih tukli svaki dan, ali jesu maltretirali....  Represija, aparhejd...   Pa svako normalan bi se na takve uslove pobunio...

  kurcite se Rusijom i Putinom...  A sto niste primenili ono sto je Putin primenio na Ceceniju?  Pre njega su na isti nacin tretirali Cecene...  A onda lepo stvorili partije proruski orjentisane, lobirali , punili parama....  i sad je tamo mir...

2 minutes ago, mrd said:

Ljudi čitate li vi šta se piše ovde. Sve vreme seepiše ko je kome podavio mačiće, niko se ne upušta u problematiku potrebe za necionalizmom. 🙂

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

 

rekao sam vec....  nacionalizam potpiruju vlasti i crkve...  za rad toga da bi zamajavali narod dok oni kradu....   kriminalci na vlasti nemaju problema sa nacionalizmom...  cak sta vise .... oni fino saradjuju

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Doc Holiday said:

 

nisu ih tukli svaki dan, ali jesu maltretirali....  Represija, aparhejd...   Pa svako normalan bi se na takve uslove pobunio...

  kurcite se Rusijom i Putinom...  

 

Ne kurcim se ja nista, zabole me bas za Putina.

 

Mogli su da se pobune zajedno sa nama i 92e i 96e ako im je rezim bio problem. Ali nisu, nisu cak zeleli ni na izbore da izadju sto je ovaj koristio da ih lazira. A sa njihovim glasovima tesko da bi on imao vecinu. Tako da njima nije bio glavni problem rezim, vec to sto svi Albanci ne zive u istoj drzavi pa su isti problem napravili i u Makedoniji. Taj problem je postojao i pre Slobe i pre Tita. Sve to je dokaz da ti nisi generalno protiv nacionalizma nego iskljucivo protiv srpskog nacionalizma, sto te je diskreditovalo jos sa onim prvim sovinistickim postovima.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, VladimirB said:

Hajde ovako... 

 

Pošto nisam bio mali u jesen '91., gledao sam uživo, u gomili, masu koja u veselju ispraća tenkove na Vukovar. Nadvožnjak pored kule Geneks.

 

Šta mislis o tih nekoliko hiljada koji su bacali cveće po tenkovima, i još o stotinama hiljada koji su to podržavali navijajući ispred televizora?

 

Ok, i zašto da zbog takvih ljudi (bilo da su svesni šta rade ili ne) meni, mojim roditeljima koji psuju Miloševića od kad znam za sebe ili bilo kome sličnom lete bombe nad glavom ili marširaju naoružani ljudi pred vratima?

 

Mislim da nisi razumeo šta sam hteo da kažem. Moje pitanje se ne odnosi konkretno na dešavanja na ovim prostorima, već generalno na opravdanost ugrožavanja civilnog stanovništva jedne zemlje zbog toga što je država (njeno rukovodstvo i vojska) izvršila/izvršava zločin.

Link to comment
Share on other sites

 
Ok, i zašto da zbog takvih ljudi (bilo da su svesni šta rade ili ne) meni, mojim roditeljima koji psuju Miloševića od kad znam za sebe ili bilo kome sličnom lete bombe nad glavom ili marširaju naoružani ljudi pred vratima?
 
Mislim da nisi razumeo šta sam hteo da kažem. Moje pitanje se ne odnosi konkretno na dešavanja na ovim prostorima, već generalno na opravdanost ugrožavanja civilnog stanovništva jedne zemlje zbog toga što je država (njeno rukovodstvo i vojska) izvršila/izvršava zločin.
Kratko i jasno. Država predstavlja sve one koji žive na teritoriji. Većina je izabrala Slobu i oizborima protiv Panića. Neki su ni krivi ni dužni ali je većina to htela. Nije htela da bude bivena, već da bije druge. Popili su po nosu i toEto. Opet se odvajamo od teme ovo treba da bude na NATO temi a ne ovde.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...