Jump to content

Sve o kriptovalutama


Doc Holiday

Recommended Posts

  • 1 month later...

Nešto je utihnula ova tema, iako se može reći da je bilo par dobrih nedelja za kripto.

 

Elem, verujem da većina ovde zna priču oko Tethera, odnosno neistinitim tvrdnjama kompanije koja štanca Tether coin da je svaki od njih pokriven jednim dolarom u rezervama. Otkriveno je da je samo 2.9% Tethera pokriveno u kešu, dok je preko 65% pokriveno tzv. commercial paper-ima - pretežno kratkoročnim pozajmicama koje se daju kompanijama, ali koje za razliku od obveznica i sličnih instrumenata, nisu osigurane, tj. nisu pokrivene nikakvim kolateralom, niti dobijate svoje mesto u redu ukoliko dođe do likvidacije kompanije.

 

Ono što je novina, je što se po negde pojavila teorija da je Evergrande, druga najveća kineska real estate kompanija, zapravo izdao najviše ovih commercial paper-a Tetheru. Ono što je problem, je što je Evergrande na ivici bankrota i poslednjih nekoliko dana njihove deonice i obveznice idu strmoglavo na dole. Dodatno je zanimljivo što Tether na sve načine pokušava da spreči da se otkrije čime su zapravo pokriveni njihovi Tetheri, nazivajući to poslovnom tajnom, baš kao i Ponzi nekada. Ukoliko je stvarno istina da Tether drži veliku količinu duga Evergrandea, onda bi ovo mogla biti domina koja će da sruši prvo Tether, a zatim i da ima ogroman uticaj na Bitcoin i celu kripto industriju. I bez ove priče o Evergrandeu, jasno je da kod Tethera nešto smrdi, a to svakako predstavlja sistemski rizik za kripto s obzirom na njegovu vezu sa bitcoinom i market cap od nekih 60 milijardi dolara. 

Edited by djole
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, djole said:

Nešto je utihnula ova tema, iako se može reći da je bilo par dobrih nedelja za kripto.

 

Elem, verujem da većina ovde zna priču oko Tethera, odnosno neistinitim tvrdnjama kompanije koja štanca Tether coin da je svaki od njih pokriven jednim dolarom u rezervama. Otkriveno je da je samo 2.9% Tethera pokriveno u kešu, dok je preko 65% pokriveno tzv. commercial paper-ima - pretežno kratkoročnim pozajmicama koje se daju kompanijama, ali koje za razliku od obveznica i sličnih instrumenata, nisu osigurane, tj. nisu pokrivene nikakvim kolateralom, niti dobijate svoje mesto u redu ukoliko dođe do likvidacije kompanije.

 

Ono što je novina, je što se po negde pojavila teorija da je Evergrande, druga najveća kineska real estate kompanija, zapravo izdao najviše ovih commercial paper-a Tetheru. Ono što je problem, je što je Evergrande na ivici bankrota i poslednjih nekoliko dana njihove deonice i obveznice idu strmoglavo na dole. Dodatno je zanimljivo što Tether na sve načine pokušava da spreči da se otkrije čime su zapravo pokriveni njihovi Tetheri, nazivajući to poslovnom tajnom, baš kao i Ponzi nekada. Ukoliko je stvarno istina da Tether drži veliku količinu duga Evergrandea, onda bi ovo mogla biti domina koja će da sruši prvo Tether, a zatim i da ima ogroman uticaj na Bitcoin i celu kripto industriju. I bez ove priče o Evergrandeu, jasno je da kod Tethera nešto smrdi, a to svakako predstavlja sistemski rizik za kripto s obzirom na njegovu vezu sa bitcoinom i market cap od nekih 60 milijardi dolara. 

 

  Na svu srecu postoje i drugi stable coini...  preselice se sve u USDC ili mozda cak i u BUSD....   takodje mislim da ce se mnoge stvari desiti nakon Caradonovog smarta...  Ceo sistem oko njega je vrlo zanimljiv...  Ne bi me iznenadilo da cak  i Cardano izbaci neki stable koin da bi podupro transakcije koje ce se desavati sa njima...

 
  Theter bi, po meni, uzdrmao celo trziste, ali bi se ono prilagodilo..

   Po meni je dobro sto je i Cardano usao u ozbiljne coine zajedno sa BTC, ETH, BNB...  Cekamo  i Ripple da zavrsi sa sudjenjima pa da se i on tu nekako prikljuci...    Sto vise tih gigantskih projekata, to je veci znak da to trziste vise ne moze da se rapadne kao sto neki to misle

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je kompletno kripto trzista ponzi sema. Ponzi moze da funnkcionise samo ako ima novih ulaganja/ulagaca, a i kripto isto. Ali to je deo "igre," prihvati ili nemoj. Sve ovo moze da funkcionise zauvek ili da pukne odjednom, a najvise zavisi od kitova koji hoce da uloze novac ili da ga povuku (videli smo pre par meseci kako radi, a mnogi najveci ulagaci su i dalje ostali u igri). 

 

Poplava novih kriptoa po meni uopste nije nesto pozitivno. Koliko pratim, vecina (ili veliki broj njih) u jednom momentu skoci (da neko moze da zaradi, ali ne kompletna ekipa koja ucestvuje u podizanju vrednosti) i onda padne i kripto ostane samo da postoji tek toliko da se ne ugasi. Vec sama neinventivnost imena novih kriptoa govori svasta.. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Baby said:

Mislim da je kompletno kripto trzista ponzi sema. Ponzi moze da funnkcionise samo ako ima novih ulaganja/ulagaca, a i kripto isto. Ali to je deo "igre," prihvati ili nemoj. Sve ovo moze da funkcionise zauvek ili da pukne odjednom, a najvise zavisi od kitova koji hoce da uloze novac ili da ga povuku (videli smo pre par meseci kako radi, a mnogi najveci ulagaci su i dalje ostali u igri). 

 

Poplava novih kriptoa po meni uopste nije nesto pozitivno. Koliko pratim, vecina (ili veliki broj njih) u jednom momentu skoci (da neko moze da zaradi, ali ne kompletna ekipa koja ucestvuje u podizanju vrednosti) i onda padne i kripto ostane samo da postoji tek toliko da se ne ugasi. Vec sama neinventivnost imena novih kriptoa govori svasta.. 

 

ti govoris o shitcoinima...  oni nastaju  i nestaju svakodnevno...  imali smo samo u par meseci bezbroj raznih kucica beby kucica itd... Ja govorim  o glavnim koinima..  I ja mislim da je dobro da se Bitkoinu i Etheriumu pridruzuju novi jaki i sigurni projekti...  sto se tice kitova... oni postoje i u onoj drugoj berzi.. pa ce tesko ona nestati... tako nece vise ni ova...  Upravo ti ozbiljni projekti ce spreciti da propadnu

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Doc Holiday said:

 

ti govoris o shitcoinima...  oni nastaju  i nestaju svakodnevno...  imali smo samo u par meseci bezbroj raznih kucica beby kucica itd... Ja govorim  o glavnim koinima..  I ja mislim da je dobro da se Bitkoinu i Etheriumu pridruzuju novi jaki i sigurni projekti...  sto se tice kitova... oni postoje i u onoj drugoj berzi.. pa ce tesko ona nestati... tako nece vise ni ova...  Upravo ti ozbiljni projekti ce spreciti da propadnu

 

Govorim ja i o shitcoinima i o stabilnim (ironija). 

 

Problem je sto mi ustvari gledamo na cripito kao na valuta, a ustvari je roba. Mozes je prodati za onoliko koliko je neko voljan da plati. Cim je manje volje da se plati neka veca cena, kupovna moc opada bez obzira na projekte. I to sve zasto sto realno nista ne proizvode. 

 

Nemoj me shvatiti pogresno, ja samo necu da idealiziram bilo koje kripto iako veoma aktivno ucestvujem u tome, znaci, prihvatam igru, na svoju korist ili na svoju stetu... 

Link to comment
Share on other sites

Buducnost kriptovaluta zavisi od toga koliko ce to postati platezno sredstvo. Mask se izgleda bio malo zaletio i odobrio placanje njegovih automobila sa Bitkoinom, ali se brzo predomislio.

Monetarni sistem se globalno mijenja, valute nemaju vise podlogu u zlatu i robi, tako da je to sve nekako otvoreno pitanje. Mislim da ovaj sistem da svako moze u svom podrumu da radi rudarenje nema buducnost. Na kraju ce se vjerovatno desiti neka monetarna revolucija i to ce biti kraj kriptovaluta.

Do tada mislim da ipak vrijedi kupovati i prodavati i ne drzati kriptovalute previse u svom posjedu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Amigo said:

Buducnost kriptovaluta zavisi od toga koliko ce to postati platezno sredstvo. Mask se izgleda bio malo zaletio i odobrio placanje njegovih automobila sa Bitkoinom, ali se brzo predomislio.

Monetarni sistem se globalno mijenja, valute nemaju vise podlogu u zlatu i robi, tako da je to sve nekako otvoreno pitanje. Mislim da ovaj sistem da svako moze u svom podrumu da radi rudarenje nema buducnost. Na kraju ce se vjerovatno desiti neka monetarna revolucija i to ce biti kraj kriptovaluta.

Do tada mislim da ipak vrijedi kupovati i prodavati i ne drzati kriptovalute previse u svom posjedu.

Prema pisanju medija u zadnje dvije sedmice, kraj rudarenja je na vidiku vec krajem godine, i posljednji skok Ethereuma je upravo podstaknut tim vijestima... Uklanjaju se prepreke koje potrosnja energije postavlja  - ne vjerujem da ce kripto valute dozivjeti kraj u skorije vrijeme, ali ce evoluirati. 

Link to comment
Share on other sites

Ima jedan youtube kanal koji pratim, i covek koji ga vodi je objavio video o tome kako je bio pozvan kao savetnik u Crnu Goru jer Crna Gora zeli da kompletan svoj bankarski i sve sisteme prebaci na blockchain, bas bukvalno sve, od izdavanja vozackih dozvola, prodavnice, apoteke, sve...to bi trebalo da se dogodi za par godina, ne znam tacno koliko ce im trebati za to, ali po njegovim recima su kao vec krenuli sa nekoliko projekata u kojima on ucestvuje.

 

Pored toga svi prate samo ove poznate coine, i projekte oko njih ( barem kako sam zakljucio po nasim nekim tehnoloskim forumima na kojima se diskutuje o kripto valutama ), jako malo ima onih koji prate DeFi trziste.

Mozda sam ja dosadan sa FEG Tokenom, ali glavni developer koji je osmislio FEG i FEGex je pre 3 dana izbacio prvi SmartDeFi token koji se zove ROX . Vredi procitati o celom projektu. https://fegrox.com pogotovo ovaj deo o 100% asset-backed.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, ters said:

Prema pisanju medija u zadnje dvije sedmice, kraj rudarenja je na vidiku vec krajem godine, i posljednji skok Ethereuma je upravo podstaknut tim vijestima... Uklanjaju se prepreke koje potrosnja energije postavlja  - ne vjerujem da ce kripto valute dozivjeti kraj u skorije vrijeme, ali ce evoluirati. 

 

to da je kraj rudarenja je tesko... Ako racunamo rudarenje ETH onda da.. ono ce prelaskom na ETH2 prestati..  Ali tu je jos veliki broj valuta koji se rudare... BTC pre svega... ostalo je jos nesto manje od 1.2 miliona BTC da se izrudari...  a to ce potrajati jos neko vreme...  takodje tu su valute koje ne zahtevaju mnogo struje  , kao sto je Helium npr- koji je isto u napretku..
 
 Moguce da ce i ovi ostali koji rudare sa vecom potrosnjom struje evoluirati ali ne vidim da ce uskoro..

  A nesto se od toga vec desava...  Ja rudarim preko Nicehasha ( jer malo sam arhiduduk za ta podesavanja grafika pa mi i pored nesto veceg FEEja ovo lakse jer ovde je sve samo povezi i upali i radi , pogotovo sa Quickhash verzijom koja je za Nvidie idealna- uopste ih ne opterecuju ) . Na tom Qheshu  kopa na Daggerhashimoto algoritmu koji je kolko znam Ethash  a on kopa Etherijum  , iako NH isplacuje u BTCima.   I evo cak i nakon onog upgradea ETH kad su rekli da ce se drasticno smanjiti brzina kopanja , to se nije desilo, nego se cak i nesto malo i ubrzalo ovih dana.. Dal su ljudi izasli i smanjili mrezu ili i ti sami algoritmi prelaze na druge takodje profitabilne coine ne znam..   Evo sad bas pratim da cak i ove nove LHR kartice na drugim algoritmima rade veoma pristojno..

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, djole said:

Isto kao i kod kriptovaluta, poenta je naći veću budalu kojoj ćete to prodati.

 

Mozda sam ja zastarela, mozda je problem u meni, ali meni je ovo takva notorna glupost da nemam reci. Oni to predstavljaju kao umetnost, neke glupave digitalne slicice. Stvarno ne razumem ljude koji daju bilo kakve pare za to. 

 

https://www.benzinga.com/markets/cryptocurrency/21/08/22709173/nba-legend-stephen-curry-pays-big-bucks-for-ethereum-bored-ape-yacht-club-nft

 

Sta je ovo, visak para ili visak ludila?! 

 

Obezvredilo se sve. Izes Leonarda, Karavadza, Monea.... digitalne budalastine se prodaju za vece pare... 😶

Link to comment
Share on other sites

Morate prihvatiti da se svet menja, tehnologija napreduje, ljudi imaju drugacija misljenja, pogotovo mladi. Postoje mnoge igrice koje koriste NFT slicice ( karaktere) tj bez njih ne mozes igrati igricu. Kod igrica obicno ti NFT imaju i neki svoj kripto token koji je ustvari i lansirao taj nft, i onda prilikom listanja tog nft na prodavnicu, se placa u tom tokenu koji se na taj nacin burnuje i cena raste. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Baby said:

 

Mozda sam ja zastarela, mozda je problem u meni, ali meni je ovo takva notorna glupost da nemam reci. Oni to predstavljaju kao umetnost, neke glupave digitalne slicice. Stvarno ne razumem ljude koji daju bilo kakve pare za to. 

 

https://www.benzinga.com/markets/cryptocurrency/21/08/22709173/nba-legend-stephen-curry-pays-big-bucks-for-ethereum-bored-ape-yacht-club-nft

 

Sta je ovo, visak para ili visak ludila?! 

 

Obezvredilo se sve. Izes Leonarda, Karavadza, Monea.... digitalne budalastine se prodaju za vece pare... 😶

 

Mesas stvari. Za pocetak, odvoj fizicki od digitalnog sveta. Oba postoje, ne samo jedan. 

Onda, kad shvatimo da digitalni svet postoji, treba razumeti da postoji i digitalna umetnost. A sta je umestnost a sta mozda i nije, to je stvar ukusa. Recimo ja nisam neki fan naivnog slikarstva 🙂 

 

Kao sto u fizickom svetu postoji samo jedna Mona Liza, i siiiiilne kopije i replike, tako i u digitalnom svetu mora se na neki nacin odvojiti original od kopije. NFT je nacin za to. Sertifikat da ti posedujes prvu verziju (original) i da su sve ostalo kopije. 

 

E sad, sto se gluposti prodaju za velike pare, to je druga stvar. To je ili zelja za nekom ekskluzivom onih koji imaju da se razbacuju, ili mozda pokusaj investiranja, svacega ima. 

 

I kao sto rece Slavisa, dosta se to koristi u online igricama gde mozes da kupis unikatne item-e. 

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kooineeperk said:

 

Mesas stvari. Za pocetak, odvoj fizicki od digitalnog sveta. Oba postoje, ne samo jedan. 

Onda, kad shvatimo da digitalni svet postoji, treba razumeti da postoji i digitalna umetnost. A sta je umestnost a sta mozda i nije, to je stvar ukusa. Recimo ja nisam neki fan naivnog slikarstva 🙂 

 

Kao sto u fizickom svetu postoji samo jedna Mona Liza, i siiiiilne kopije i replike, tako i u digitalnom svetu mora se na neki nacin odvojiti original od kopije. NFT je nacin za to. Sertifikat da ti posedujes prvu verziju (original) i da su sve ostalo kopije. 

 

E sad, sto se gluposti prodaju za velike pare, to je druga stvar. To je ili zelja za nekom ekskluzivom onih koji imaju da se razbacuju, ili mozda pokusaj investiranja, svacega ima. 

 

I kao sto rece Slavisa, dosta se to koristi u online igricama gde mozes da kupis unikatne item-e. 

 

 

 

 

Moguce da mesam. Ja sam samo procitala par artikala i podledala nekoliko videa da bih uopste videla o cemu se radi. Nasla ono objasnjenje kako se radi, na redditu. Nisam znala ono sto Slavisa objasnjava. Samo mi je previse bilo da neko kupuje za stotine hiljada neku slicicu i ne znam da li se nada da ce da je proda za vise. Deluje mi kao cisto bacanje para, obest... I onda to jos nazivaju eto umetnoscu (kitties i slicno)... mislim da to niko ne smatra umetnoscu, ali ajd da ja ne odredjujem... 

 

Mislim da cu ostati kod standardnog kripta 😄 

Link to comment
Share on other sites

Pa da, mnogo je hajpa oko toga, a i mediji traze senzacionalizam, klikbejt. I onda moze pogresna slika da se stvori. 

 

U principu, sve na svetu cega ima malo/organiceno, a da ima neku primenu - ima rast vrednosti. Ne samo umetnost, tu su i plemeniti metali, retke stvari (recimo oldtajmeri, pa sve do starih znakova, igracaka, sprava i ko zna sta jos). A to su sve neke fizicke stvari. Pa onda imas mnoge koji su skupljali razne gluposti a koje nemaju vrednost i mozda nikada nece ni imati. 

 

E sad, digitalni svet je malo drugaciji, bas zato sto je digitalno a ne fiziki mora da pronadje neki svoj nacin da to uredi. Uvek ce i tu biti onih koji to pogresno shvate i pokusavaju da prodaju/skupljaju/kupuju gluposti. 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
1 hour ago, Sprivel said:

SHIBasaki u vatri emoji91.png

 

Jos malo do penzije.

Сећам се кад си писао за шибу, искусно сам проценио да је она прошлост. 

Још једна сјајна финансијска одлука од стране млађаног референта.

 

За сад сам врло задовољан зарадом у односу на уложени новац и уложено време. Више новца сам зарадио овако, него што добијам за камату на приватном пензијском фонду. 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sprivel said:

SHIBasaki u vatri emoji91.png

 

Jos malo do penzije.

 

mislim da je onaj Jure - kure sto se ziska za 10 kuna  izneo podatak da je to jedan kit uzeo shibu za 40m $ pa je zato diglo cenu..  sto kaze, kad skoci izadje, na 40 m  za par sati dobar 1m$...  dokaz kako kitovi mogu manipulisati...

11 minutes ago, Referent said:

Сећам се кад си писао за шибу, искусно сам проценио да је она прошлост. 

Још једна сјајна финансијска одлука од стране млађаног референта.

 

За сад сам врло задовољан зарадом у односу на уложени новац и уложено време. Више новца сам зарадио овако, него што добијам за камату на приватном пензијском фонду. 

 

 

 pa realno imas na binance na locked na 90 dana da stavis BTC  da bude 7%  godisnja kamata...   ulaze se na lotove - 1 lot 0.01 btc...  za 90 dana ti daju  0.0002 btc po lotu...   problem je sto je na ovu stednju ogranicena kolicina i brzo rasprodaju.. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...