Jump to content

Sve o kriptovalutama


Doc Holiday

Recommended Posts

On 5/21/2021 at 3:28 PM, djole said:

 

Da bi nešto bilo store of value, mora pre svega da ima osobinu da će ljudi želeti da kupe to i u budućnosti.  Da bi želeli da nešto kupe, to mora za njih da ima neku vrednost, odnosno da za njih ima neku funkciju.

 

Koju tačno funkciju ima bitcoin? Kao što sam već rekao, na osnovu njega se ništa ne proizvodi, ne stvara se dodatna vrednost, nema dividendi, nema asseta, nema ničega u stvarnom svetu.

Ono što je zamišljeno, jeste obavljanje transakcija - a kao što vidimo, niko nije lud da trenutno obavlja transakcije time zbog ogromnih fluktuacija, niti bilo šta ukazuje da će se to u skorije vreme promeniti (odnos država prema ovome je tek posebna priča). Čak mi se čini iz priča sa onima koji jestu bitcoin entuzijasti da ni oni ne gaje nade da će bitcoin ikad postati prava valuta. Jedino gde trenutno vidim funkciju bitcoina u transakcijama (i drugih kriptovaluta, pogotovo stablecoina) jeste za nelegalne poslove - oružje, droga, ransomware, itd. A da bi to bilo moguće, neophodno da imaš stalan dotok stvarnog novca koji se menja za kriptovalute, da bi onaj koji pre toga ušao u šemu mogao svoju kriptovalutu zameni za taj stvarni novac - jer šta ti vredi milijarde bitkoina kada s njima ne možeš da kupiš kola, kuću, skup sat, nakit, itd.

 

Ethereum sa svojim smart contrants izgleda dosta zanimljivo ali nisam dovoljno upućen da bih komentarisao.

 

Ne poričem da trenutno mnogo ljudi želi da kupi bitcoin, da nije tako, ne bi se ovo ni dešavalo na tržištu. Ali ogromna većina želi da ga kupi samo u nadi da će cena rasti (uglavnom kratkoročno), cena raste jer mnogo ljudi kupuje i tako u krug dok opet dosta ljudi ne odluči da im je dosta zarade i da žele da izađu. U pitanju su uglavnom mlađi ljudi kojima je ovo dobro zezanje i koji misle da će ovako da se obogate brzo bez nekog preteranog cimanja (have fun staying poor, laseri iz očiju i slično). I kao što se može primetiti, gotovo svi bitcoin entuzijasti na bilo kakve kritike odgovaraju sa time da se pogleda kolika je cena bitcoina trenutno, koliko bi zaradio da si tad i tad uložio i tome slično - niko ne odgovara govoreći o svojstvima bitcoina koja mu daju suštinsku vrednosti. Evo, čak si i ti to uradio 🙂 Dakle, trenutno 99% ljudi koji želi da poseduje bitcoin, to želi samo zato što i drugi žele da ga poseduju.

 

I ovo može da potraje ili može da se završi koliko sutra. Moja poenta je samo da ovo vidim kao čistu lutriju, crveno-crno.

 

Nisam siguran da si do sada naveo te faktore koji govore da su kriptovalute budućnost. Uglavnom si pričao o tome kakav je odnos institucija prema njima, da je dosta para u igri, itd. Koje su tačno osobine samih kriptovaluta (recimo konkretno bitcoina) zbog kojih će one biti budućnost?

 

 


B1: Koju tacno funkciju ima zlato? Srebro?

B2: Slazem se, vecina ljudi (pa i ja) nemamo dovoljno tehnickog znanja da bi pricali o tome. Ali imam ortaka koji radi u banci na razvijanju blockchain tehnologije/ drugog ortaka softverskog inzenjera koji radi neke programe za to, koji mogu pricati o tome satima :) 

B3: Naravno da nije to, ovo zapravo ima dosta karakteristika normalnih berzi sa drasticno vecim skokovima sto nije cudno s obzirom da je nova tehnologija u pitanju.

Solidan tekst na srpskom objavljen danas:

https://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2021&mm=05&dd=26&nav_id=1863936



 

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Magia said:


B1: Koju tacno funkciju ima zlato? Srebro?

B2: Slazem se, vecina ljudi (pa i ja) nemamo dovoljno tehnickog znanja da bi pricali o tome. Ali imam ortaka koji radi u banci na razvijanju blockchain tehnologije/ drugog ortaka softverskog inzenjera koji radi neke programe za to, koji mogu pricati o tome satima 🙂

B3: Naravno da nije to, ovo zapravo ima dosta karakteristika normalnih berzi sa drasticno vecim skokovima sto nije cudno s obzirom da je nova tehnologija u pitanju.

Solidan tekst na srpskom objavljen danas:

https://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2021&mm=05&dd=26&nav_id=1863936



 

Zlato i srebro imaju milion funkcija,mislim imas google pa ces saznati lako. Kod coina je problem manipulacija njima, sumnjam da mogu zameniti spomenute stvari.U principu od nove tehnologije stvaraju neku vrste berze koju neko fino kontrolise. Nisam ni ja strucnjak, ali ne vidim buducnost u tome, svakako ce postojati neki digitalni novac, ali to nece biti ovi coini...

 

Videcemo sta ce biti, odlucio je neko to odavno,samo eto cekamo realizaciju...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Magia said:


B1: Koju tacno funkciju ima zlato? Srebro?

B2: Slazem se, vecina ljudi (pa i ja) nemamo dovoljno tehnickog znanja da bi pricali o tome. Ali imam ortaka koji radi u banci na razvijanju blockchain tehnologije/ drugog ortaka softverskog inzenjera koji radi neke programe za to, koji mogu pricati o tome satima :) 

B3: Naravno da nije to, ovo zapravo ima dosta karakteristika normalnih berzi sa drasticno vecim skokovima sto nije cudno s obzirom da je nova tehnologija u pitanju.

Solidan tekst na srpskom objavljen danas:

https://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2021&mm=05&dd=26&nav_id=1863936

 

 

Zlato već jako dugo ima status nečeg vrednog samo po sebi i uzvišenog pa ljudi žele da imaju zlatan nakit, za najviša dostignuća se dodeljuju zlatne medalje, Zlatna Lopta, Zlatni Globus, itd. Čak je i u jeziku prisutno da govorimo za nešto da je zlatno kada je vrhunski. To jeste stvar ljudske percepcije u neku ruku, ali zlato ima takav status već hiljadama godina. Da li možeš da zamisliš da umesto zlatnih burmi mladenci kupe digitalne burme i razmene ih na blockchainu? :D Ja znam da su ovo neka nova vremena ali ovo baš teško.

 

Pored toga, imaju i primenu u industriji, pre svega elektronici. To samo po sebi možda nije dovoljno da mu održi cenu koju ima (čak da uzmemo neki neverovatan splet okolnosti gde će zlato izgubiti ovaj prvi status koji sam pomenuo), ali je opet trenutno daleko više od btc.

 

Ne dade mi opet ništa o btc :D Mislim nije da te smaram, samo imam utisak da 99% ljudi nije u btc zbog njegovih svojstava i suštinske vrednosti, nego iz čisto špekulativnih razloga.

 

 

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, djole said:

 

Ne dade mi opet ništa o btc 😄 Mislim nije da te smaram, samo imam utisak da 99% ljudi nije u btc zbog njegovih svojstava i suštinske vrednosti, nego iz čisto špekulativnih razloga.

 

 

 

Malo pre sam procitala u WSJ gde autor pokusava da ukaze na nedostatke kripto valuta. Povezao je cyber terorizam i napad na gasovod u US da je krivica kripto valuta jer se krecu nekontrolisano iz novcanika u novcanik i da su odlican nacin da se placaju hakeri, teroristicki napadi... Pozvao je na regulaciju, pa cak i na obustavljanje koristenja kriptoa, ako nista drugo, onda da se regulise kao najmanje prebacivanje kriptoa u fiat i obrnuto, sto bi dovelo do smanjenja. I tako... on je zakljucio da da bi svima nama bilo lepse, jer u sustini ne vidi nikakvu svrhu u kripto valutama osim brze zarade (haha), kada bi se sve to ukinulo, jer bi se potencijalno smanjile mogucnosti kojekakvih napada na sve i svasta i spasili zivoti (wtf). 

 

Ustvari, on je porucio jedno i jedino, da vlada moze da podrzava 5g mreze, da moze da podrzava policijsko prepoznavanje lica na ulicnim kamerama, da mogu da guraju ruke u svaciji dzep koliko im se zeli i da ogranicavaju koliko i kako ces zaraditi. 

 

Posle ovog teksta svim srcem navijam za kripto i da se ljudi prvo oslobode finansijski od drzavnih gmazova, pa ca lakse i na sve druge nacine. Umesto da se krecemo ka sve vecim slobodama, mi se krecemo ka sve vecoj kontroli. 

 

Link to comment
Share on other sites

Zlato i dalje najviše služi za nakit, novac (poluge) i ostale "ukrase". U industriji se koristi sve više i više ali to je i dalje zanemarljiv procenat. Naravno i proizvođači vode računa da ne prezasite tržište i time mu smanje vrednost pa se ponašaju slično kao i naftaši, bar ovi najveći.

Srebro isto tako ali ono ima nešto širu upotrebu pa samim tim veći procenat srebra završi u industriji.

 

Prema članku koji sam čitao 80% zlata se koristi za nakit, novac i slično dok je kod srebra taj procenat 50%

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, djole said:

 

Zlato već jako dugo ima status nečeg vrednog samo po sebi i uzvišenog pa ljudi žele da imaju zlatan nakit, za najviša dostignuća se dodeljuju zlatne medalje, Zlatna Lopta, Zlatni Globus, itd. Čak je i u jeziku prisutno da govorimo za nešto da je zlatno kada je vrhunski. To jeste stvar ljudske percepcije u neku ruku, ali zlato ima takav status već hiljadama godina. Da li možeš da zamisliš da umesto zlatnih burmi mladenci kupe digitalne burme i razmene ih na blockchainu? 😄 Ja znam da su ovo neka nova vremena ali ovo baš teško.

 

Pored toga, imaju i primenu u industriji, pre svega elektronici. To samo po sebi možda nije dovoljno da mu održi cenu koju ima (čak da uzmemo neki neverovatan splet okolnosti gde će zlato izgubiti ovaj prvi status koji sam pomenuo), ali je opet trenutno daleko više od btc.

 

Ne dade mi opet ništa o btc 😄 Mislim nije da te smaram, samo imam utisak da 99% ljudi nije u btc zbog njegovih svojstava i suštinske vrednosti, nego iz čisto špekulativnih razloga.

 

 

 

Zlato ima vrednost koja, kao i kripto valutama, zavisi od ponude i potražnje. I druga roba isto. Bitna razlika je u tome što zlato postoji u fizičkom obliku, može da mu padne vrednost na nulu, ono i dalje postoji, digitalna valuta može da se izbriše.Nigde ne piše, da je blokčejn tehnologija apsolutno sigurna, samo je jako teško da se provali u sistem, znači, kad-tad će neko i uspeti. 
Istom tehnilogijom može da se vrši platni promet i dolara, evra, suština je, zasad, da je promet kripto valuta van kontrole države, poreskih vlasti, suština je u zasad.

Najsavremenijom i veoma vrednom tehnologijom može da se stvori proizvod visoke vrednosti, ali i bezvredan proizvod. To što je nekome primamljivo da ima neku fiktivnu vrednost koju država ne vidi ali je vidi neko potpuno anoniman, nevidljiv, ne znači da će tako i ostati.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 5/26/2021 at 12:22 AM, Baby said:

I jos nesto, ako trgujes koristi indikatore, ja koristim tri i retko jako se desi ako ih dobro procitam da me zezne nesto. Indikatore pratim na coinmarketcap jer na binance nisu ni pregledni, niti mogu da namestim tri koja meni trebaju u isto vreme. 

 

 

to sto ti kazes je za novac verovatno..  medjutim ja najvise trgujem tako sto zamenim BTC za nesto drugo, posto mi se kopa u BTC ( nasao sam neko manje mesto gde se kopanje placa u ovim drugim valutama ( ADA. doge, monero ) ali to slabije koristim )  pa u tom smislu i radim tu trgovinu.  Najcesce uzmem ETH kad je preko 14-15:1   a vratim kad je oko 13:1 .. 
  Za ovaj vid prebacivanja ne vidim da postoje neki orderi...  mada bi bilo zgodno.  za ove shit coine...  da se kupe za ne znam 0.0001 btc a da se stavi order na duplo npr

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Doc Holiday said:

 

 

to sto ti kazes je za novac verovatno..  medjutim ja najvise trgujem tako sto zamenim BTC za nesto drugo, posto mi se kopa u BTC ( nasao sam neko manje mesto gde se kopanje placa u ovim drugim valutama ( ADA. doge, monero ) ali to slabije koristim )  pa u tom smislu i radim tu trgovinu.  Najcesce uzmem ETH kad je preko 14-15:1   a vratim kad je oko 13:1 .. 
  Za ovaj vid prebacivanja ne vidim da postoje neki orderi...  mada bi bilo zgodno.  za ove shit coine...  da se kupe za ne znam 0.0001 btc a da se stavi order na duplo npr

 

Dok, idi na coinmarketcap i kada odaberes cryptocurrencies odaberi valutu u koju menjas sa spiska (eth npr.), zatim kada dobijes chart klikni na trading view, namesti na minut i indikatore. Nauci neke koji ti odgovaraju (ja koristim stochastic rsi, macd i boillinger bands, ti mozes da vidis sta tebi odgovara, ima gomila indikatora) i znaces da predvidis kada skace i kada pada i da se ravnas prema tome. Osim ako ne namestis prodaju pa kada stigne do toga stigne... 

 

hgJGqubN

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Kooineeperk, ostavila sam bot na testiranju. Za dva i po dana mi je napravio 2,83%, u ciframa, na ulozenih 9000k mi je napravio 71. Gomila para ode na fees. Mozda je to za nekog ko eto ima neki visak para pa da napravi nesto, meni licno ne odgovara. Ja toliki procenat mogu da napravim za od par minuta do pola sata, jedino sto moram da cekam povoljnu priliku. 

 

Ne znam da li taj bot trejduje po market cenama, jer recimo na binance us kada trejdujes po market cenama fees je 0.5%, a kada ides direktno (limit) je 0.1%. 

Link to comment
Share on other sites

Ne znam, nisam toliko daleko isao u istrazivanje 🙂 samo sam video da ga hvale i otvorio nalog i igrao se na demo okruzenju, video da je vrlo lako pustiti bota, prakticno ima predefinisanih. 

 

Znaci ti sama sumiliras rad bota prateci ove faktore u postu iznad? Daj neki video tutorial koji mozda objasnjava to... 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kooineeperk said:

 

 

Znaci ti sama sumiliras rad bota prateci ove faktore u postu iznad? Daj neki video tutorial koji mozda objasnjava to... 

 

Pa da, ja to radim sama, samo mi oduzima uzasno puno vremena. 

 

Prvo, uvek gledam 24h najvisu i najnizu cenu. Uvek gledam da kupujem ako je ispod te neke srednje vrednosti (sto recimo danas nisam uradila i sada cu dugo cekati povracaj, jer je mala volatilnost (to znaci koliko kripto skace gore dole - menja cenu). 

Drugo, podesim one indikatore u coinmarketcap-u, jer u binance je totalno nepregledno i ne moze da se podesi valjda vise od dva indikatora, ali moras da pazis da namestis ono sta u sta menjas, tipa btcusd ... jer po difoltu je npr btcusdt (theter), a i onda kada to ukucas na padajucem meniju odaberes tvog brokera (binance) da bi dobio tacnu cenu. 

 

Trece, ja koristim ta tri indikatora + volume 

Bollinger bands ti je na slici one linije koje idu oko sveca i srednja linija koja pokazuje u kom se pravcu krece valuta, drugo je stoch rsi dve linije koje se prate oko one roza trake, koje ti govore da li je valuta previse kupljena ili previse prodata. Iznad ljubicaste linije kada su te dve linije znaci da kupuju puno, ispod da prodaju. 

Na kraju macd koji prati ritam valute i po njemu ustvari najvise predvidjas hoce li gore ili dole.

 

Znaci, da bih kupila sve tri stavke moraju da mi se potrefe, da su sva tri indikatora u najdonjem piku. Da se na BB nalazi svecica uglavnom bar tri predju liniju), da na RSI dve linije budu ispod ljubicstaog i plava krece da se penje prema crvenoj i na MACD obe linije budu ispod zeleno crvenih indikatora kupovine i prodaje. 

Ako samo jedan nije, onda krece kolebanje valute. I jos nesto, ako dugo ide ravno, skace samo malo gore dole, uglavnom posle toga ili naglo pada ili naglo skace i tu treba biti obazriv pri kupovini. Bolje cekati (sto oduzima puno vremena). Moras uzeti i malo vezbati. Ja sam sedela i obelezavala na prazno gde bih kupila i gde bih prodala da vidim koliko dobro mogu da procenim. 

 

Prodajes kada ti je dosta, ili hoces da cekas mozda skoci jos ili ti je dovoljno pri prvom podizanju... individualno. 

 

Mislim, ovako ja radim. Neki dan je super, kao juce npr. danas je uzas. Ponekad cak je toliko lose da ne treba trositi vreme uopste na to, a nekada za bukvalno ako pogodis momenat za par minuta mozes da uzmes cifru i da si miran... 

 

Ne znam da li sam nesto pomogla, ako nesto nije jasno pokusacu da objasnim bolje. 

Nemam video tutorijal, sedela i ucila, pratila sta kako... 

 

 

Edited by Baby
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Kooineeperk said:

Deluje zaista kao mnogo posla... ne znam da li bih imao zivaca da to tako pratim. 

I koliko % mozes da dobijes? Na nekom mesecnom nivou, u odnosu na recimo BTC ili bilo koju kriptovalutu kojom trejdujes? Ili u odnosu na fiat? 

 

Ja trejdujem neku valutu  (uglavnom ada, polygon, eth, doge, bnb...) i fiat. Pa zavisi, prosli mesec sam bila dobra preko 100%, pretprosli preko 120%, ovaj zbog onog pada kasnim, jos sam malo i izgubila, deo povratila. Npr. juce sam napravila na ulozeno 10% u danu... kako kad zaista. Danas jos nisam zatvorila jer sam u minusu oko 2% a verujem da ce u momentu ici gore i da ako bude ok mogu napraviti oko 4%, a mozda cu cekati dan dva, jer danas je na ivici medvedjeg dana. 

Market radi 24h, pa jeste dosta posla, iako u stvari samo kalkulises i piljis u kompjuter. Danas sam napravila glupavi trejd jer nisam bila kuci, pa mi se sa telefona ucinilo da je povoljan momenat i uzela ustvari u glupom momentu... sad patim 😄 

Link to comment
Share on other sites

  ne znam, nisam iskusan,  ali meni za sad najbolje ide btc-eth  i nazad.....   ako odnos bude tamo 15-16 eth za 1 btc  onda uzmem ( za 0.001 Btc ) i cekam da odnos bude 13 za 1 ... nije mnogo ali bude oko 15 %  na ulozeno ( sa sve feeom )  i fora je sto to radim i na binance-u a imam i na samom NH gde i kopam ...  pa cesto to nakopano malo okrenem dok cekam kolicinu za transfer na binance ( ili kuci 😄 )

 

  na binance sam malo i obustavio trgovinu , barem sad dok eth stoji na 14 za 1   , pa sam uglavnom sve stavio na flexibilnu stednju...   nesto ETH skupljam i ovako , da imam na duzi rok..  jer nesto kazu da ce ici do kraja godine i do 10k $

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Doc Holiday said:

jer nesto kazu da ce ici do kraja godine i do 10k $

 

Ovo sam bog otac zna. Prvo ce ga verovatno ugurati u bunar da pokupe pare, pa ce ga vratiti na neku cifru (eno video gore i lepo objasnjen wylcoff distribution i acumulation kako funkcionise) Sve berze su spekulativne i ja u sustini mislim da treba pokupiti novac kada je prilika i ulagati u nesto opipljivo, tipa nekretnine, zemlja.... Ovo mi je sve moze da bude, a ne mora da bidne.. Dobro je za uvecavanje finansija, iako i dolar gubi vrednost i devalvira. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Baby said:

 

Ovo sam bog otac zna. Prvo ce ga verovatno ugurati u bunar da pokupe pare, pa ce ga vratiti na neku cifru (eno video gore i lepo objasnjen wylcoff distribution i acumulation kako funkcionise) Sve berze su spekulativne i ja u sustini mislim da treba pokupiti novac kada je prilika i ulagati u nesto opipljivo, tipa nekretnine, zemlja.... Ovo mi je sve moze da bude, a ne mora da bidne.. Dobro je za uvecavanje finansija, iako i dolar gubi vrednost i devalvira. 

 

vidi.. ja ne ulazem svoj novac.  ja ulazem ono sto izmajnujem...  dobro.. jesam dao za rudare pare, ali njih povlacim u nekoj mojoj izracunatoj razmeri..

 

 neka moja racunica je ta da pola izmajnovanog povlacim kuci, da vratim ulozeno u kopace, a ostalo ide na binance..  sto na trejd sto na stednju.  tako da, ukoliko nesto padne , kao i ovaj zadnji put , ostacu na ulozenom...  ako ostane ovako kako jeste zarada mi , da kazemo ta druga polovina iskopanog....  ako skoci na vise- to je ekstra profit

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Doc Holiday said:

 

vidi.. ja ne ulazem svoj novac.  ja ulazem ono sto izmajnujem...  dobro.. jesam dao za rudare pare, ali njih povlacim u nekoj mojoj izracunatoj razmeri..

 

 neka moja racunica je ta da pola izmajnovanog povlacim kuci, da vratim ulozeno u kopace, a ostalo ide na binance..  sto na trejd sto na stednju.  tako da, ukoliko nesto padne , kao i ovaj zadnji put , ostacu na ulozenom...  ako ostane ovako kako jeste zarada mi , da kazemo ta druga polovina iskopanog....  ako skoci na vise- to je ekstra profit

 

Ne gledam ja to tako, ti ne ulazes novac, ali ulazes svoje vreme, struju... i sta ti je sve potrebno da iskopas. Mislim, to na prvu ruku deluje kao poklon, ali energija koju ulozis u to ako se ne isplati si mogao uloziti u nesto korisnije. Mislim, ne postoji garancija za nista, ali ajd.. 

 

Znas koliko puta su ljudi koji su stedeli na berzi na kraju bili izigrani? Milion puta, jer je vrednost togo pala, ili je oborena berza... ili vec od nekih sto razloga, prevarili ih brokeri.... Mozda je problem u meni, ja ne volim stednje, planiranje za narednih xy godina, kada ne znam sta ce biti sutra. Lepo je planirati, ali ja te planove vidim malo drugacije. Mogu i nekretnine da izgube vrednost, ne bi bilo prvi put, ali s ozbirom na rast populacije, to ce se teze desiti nego da zlato, kripto, novac... izgubi vrednost. 

 

Mislim, nije da ja tebi sada tu nesto popujem, samo obrazlazem razlicite stavove gledanja na stvari... Svako radi i treba da radi onako kako mu misljenje nalaze. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Baby said:

 

Ne gledam ja to tako, ti ne ulazes novac, ali ulazes svoje vreme, struju... i sta ti je sve potrebno da iskopas. Mislim, to na prvu ruku deluje kao poklon, ali energija koju ulozis u to ako se ne isplati si mogao uloziti u nesto korisnije. Mislim, ne postoji garancija za nista, ali ajd.. 

 

Znas koliko puta su ljudi koji su stedeli na berzi na kraju bili izigrani? Milion puta, jer je vrednost togo pala, ili je oborena berza... ili vec od nekih sto razloga, prevarili ih brokeri.... Mozda je problem u meni, ja ne volim stednje, planiranje za narednih xy godina, kada ne znam sta ce biti sutra. Lepo je planirati, ali ja te planove vidim malo drugacije. Mogu i nekretnine da izgube vrednost, ne bi bilo prvi put, ali s ozbirom na rast populacije, to ce se teze desiti nego da zlato, kripto, novac... izgubi vrednost. 

 

Mislim, nije da ja tebi sada tu nesto popujem, samo obrazlazem razlicite stavove gledanja na stvari... Svako radi i treba da radi onako kako mu misljenje nalaze. 

 

 pa dobro , delimicno jeste da je ulozen novac i delimicno i vreme.  Ali kao sto sam rekao, iskalkulisao sam otprilike kolko treba mesecno da povlacim , da bi namirio struju i da znatnim delom povratim ulozen novac...  kao sto rekoh trenutne kalkulacije su da treba da povlacim polovinu iskopanog. ali naravno menjace se zavisno od situacije...

  A drugu polovinu ostavljam, sto na stednju , sto za neki trejding....  mada  , kao sto sam rekao, na samom Nicehashu- gde kopam postoji i manja berza sa oko 70 ak coina,  pa delimicno nesto istrgujem sa onim sto mi trenutno tamo nakupljeno pre prebacivanja na binance ili kuci...

 

 30 i kusur godina sam slobodni ,nezavisni trgovac -aka Del Boy  pa mi je to ekonomsko kalkulisanje takoreci struka

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Doc Holiday said:

izgleda da je tacno da ce ADA cardano ici ozbiljno gore...  BInance smanjio drasticno flexibile savings na njega...  Prosle nedelje bilo skoro 2% a sad ispod 0.5%

 

Baš me pre nekih 10 dana drugar napeo da uletimo s nekim parama, kao sad je poslednji voz da uletimo. Čisto malo da nam bude zabavno, da pratimo. Programer, ima tu neke klince na poslu koji prate sve to kao ludi i kao sve znaju. Pa tu neke prognoze da će i do 10 dolara da stigne (kako i zašto niko ne zna), plus kao priča da Apple hoće da ih integriše u sistem plaćanja.

 

Držim se nekako, mada ne mogu reći da FOMO ne radi svoje :classic_laugh:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, djole said:

 

Baš me pre nekih 10 dana drugar napeo da uletimo s nekim parama, kao sad je poslednji voz da uletimo. Čisto malo da nam bude zabavno, da pratimo. Programer, ima tu neke klince na poslu koji prate sve to kao ludi i kao sve znaju. Pa tu neke prognoze da će i do 10 dolara da stigne (kako i zašto niko ne zna), plus kao priča da Apple hoće da ih integriše u sistem plaćanja.

 

Držim se nekako, mada ne mogu reći da FOMO ne radi svoje :classic_laugh:

 

Evo jos par zanimljivih projekata listovanih na ovom twitu, i objasnjenih sta rade:
 



A ADA jeste odlican projekat, svi programeri se loze na njega :classic_smile:

Edited by Magia
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Magia said:

 

Evo jos par zanimljivih projekata listovanih na ovom twitu, i objasnjenih sta rade:
 



A ADA jeste odlican projekat, svi programeri se loze na njega :classic_smile:

 

    Izgleda ima istine u tome da bi trebao u skorije vreme otici na 5$...  tu bi bila dobit  oko 3X  ( ko ga uzeo za vreme proslomesecnog opsteg pada )  
  ali ne znam dal je on realan za drzanje na duzi rok  ??   to jest,  ima li perspektivu da postigne vremenom vecu vrednost od te

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Doc Holiday said:

 

    Izgleda ima istine u tome da bi trebao u skorije vreme otici na 5$...  tu bi bila dobit  oko 3X  ( ko ga uzeo za vreme proslomesecnog opsteg pada )  
  ali ne znam dal je on realan za drzanje na duzi rok  ??   to jest,  ima li perspektivu da postigne vremenom vecu vrednost od te


Nisam ja neki strucnjak, ali koliko razumem, on je slican kao ETH (smart contract platform- mocice da se gradi na njemu) a tek je u fazi razvijanja..znaci ako bude dobro radio moze on da ode i mnogo vise..a ako ne bude moze i pasti..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...