Jump to content

Sve o kriptovalutama


Doc Holiday

Recommended Posts

15 hours ago, djole said:

 

Baš me pre nekih 10 dana drugar napeo da uletimo s nekim parama, kao sad je poslednji voz da uletimo. Čisto malo da nam bude zabavno, da pratimo. Programer, ima tu neke klince na poslu koji prate sve to kao ludi i kao sve znaju. Pa tu neke prognoze da će i do 10 dolara da stigne (kako i zašto niko ne zna), plus kao priča da Apple hoće da ih integriše u sistem plaćanja.

 

Držim se nekako, mada ne mogu reći da FOMO ne radi svoje :classic_laugh:

 

Mislim da vam nije jos poslednji voz da uletite. Danas opet pada, pa ce ici gore, pa ce pasti drasticno jos jednom verovatno i tek onda krece gore, ali gledajte u par narednih nedelja da odaberete dobar momenat. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Baby said:

Kripto gnjavi li gnjavi, nikakve zarade... 

 

da...  ocekivao sam da ce ovim jucerasnjim padom da se opet poveca razlika ETH vs BTC.. kao i ranije na preko  14-14.5 za 1  da ga uzmem..  medjutim sad se jos i smanjila  sad je trenutno oko 13.3 eth za 1 btc

  ovaj zadnji pad je malo cudniji...  izgleda ni Elon Mask nema vise previse uticaja kao predhodnih puta.  I ovaj pad nije toliko povukao i ostale...  ostali su malo pali ali uglavnom sve stagnira..  Cekam neka desavanja za Cardano, ali za sad nista...  zalepio se na 1.6$ nikako da preskoci

 

 

  na zalost , i samo kopanje je znatno usporilo u odnosu na prosli mesec tako da je sad skroz neisplativo prodavati kopano..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Doc Holiday said:

 

da...  ocekivao sam da ce ovim jucerasnjim padom da se opet poveca razlika ETH vs BTC.. kao i ranije na preko  14-14.5 za 1  da ga uzmem..  medjutim sad se jos i smanjila  sad je trenutno oko 13.3 eth za 1 btc

  ovaj zadnji pad je malo cudniji...  izgleda ni Elon Mask nema vise previse uticaja kao predhodnih puta.  I ovaj pad nije toliko povukao i ostale...  ostali su malo pali ali uglavnom sve stagnira..  Cekam neka desavanja za Cardano, ali za sad nista...  zalepio se na 1.6$ nikako da preskoci

 

 

  na zalost , i samo kopanje je znatno usporilo u odnosu na prosli mesec tako da je sad skroz neisplativo prodavati kopano..

 

Ja sam gotovo na nuli u poslednje skoro dve nedelje (mozda krace nego mi se nesto oteglo). Treba da cekam satima da napravim manje od postotka. Smorila sam se nacisto. Evo, cekam danima da mi se vrati na kupljeno (bilo je malo ispod), doseze tacno do nivoa gde sam uzela i ponovo padne i tako 100 puta. Napokon predje, ja prodam i on nastavi da skace i sada iako nisam nista izgubila, ali sam izgubila potencijalni dobitak jer danima cekam da mi predje cenu i prodam prvom prilkom, a ono ode gore (kupila sam Polygon bila, on ima veliku amplitudu i meni to odgovara). 

 

Mislim da ce narednih 2 - 3 dana ici malo gore, ali ako gledam onaj Whicoff-ov chart bice da ce pasti i to dosta u nekom doglednom periodu. 

Mask, pa ne znam ili njime manipulisu ili i on ucestvuje u svemu ovom. Znas kako ide, on napise tvit o doge i ovo pocne da raste, masa se pomami kupuje kao luda, a onda kitovi obore cenu. Masa se uplasi proda ispod cene, kitovi poberu lovorike... Taj deo trgovine se zove fear and greed. 

 

Cardano i eth ce biti dobri, mislim da tu nema nekog potencijalnog gubitka, samo moze biti trenutni. To ce sigurno rasti, mozda ne brzo kao neke druge valute, ali ce ici gore. Btc mi je apsurdan. Ne znam sta ljudi ocekuju, da skoci na milion da bi napravili zaradu kakva se pravila poslednjih dve - tri godine. Cisto sumnjam da je isplativo. 

Edited by Baby
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Baby said:

 

Ja sam gotovo na nuli u poslednje skoro dve nedelje (mozda krace nego mi se nesto oteglo). Treba da cekam satima da napravim manje od postotka. Smorila sam se nacisto. Evo, cekam danima da mi se vrati na kupljeno (bilo je malo ispod), doseze tacno do nivoa gde sam uzela i ponovo padne i tako 100 puta. Napokon predje, ja prodam i on nastavi da skace i sada iako nisam nista izgubila, ali sam izgubila potencijalni dobitak jer danima cekam da mi predje cenu i prodam prvom prilkom, a ono ode gore (kupila sam Polygon bila, on ima veliku amplitudu i meni to odgovara). 

 

Mislim da ce narednih 2 - 3 dana ici malo gore, ali ako gledam onaj Whicoff-ov chart bice da ce pasti i to dosta u nekom doglednom periodu. 

Mask, pa ne znam ili njime manipulisu ili i on ucestvuje u svemu ovom. Znas kako ide, on napise tvit o doge i ovo pocne da raste, masa se pomami kupuje kao luda, a onda kitovi obore cenu. Masa se uplasi proda ispod cene, kitovi poberu lovorike... Taj deo trgovine se zove fear and greed. 

 

Cardano i eth ce biti dobri, mislim da tu nema nekog potencijalnog gubitka, samo moze biti trenutni. To ce sigurno rasti, mozda ne brzo kao neke druge valute, ali ce ici gore. Btc mi je apsurdan. Ne znam sta ljudi ocekuju, da skoci na milion da bi napravili zaradu kakva se pravila poslednjih dve - tri godine. Cisto sumnjam da je isplativo. 

 

  e i ja sam se tu zahebo sa ETH...  kupovao ga na 15 i 16 za 1 btc i vise.. cak bio i skoro 20  kod onog pada proslog meseca... i  nisam imao strpljenja pa sam ga vratio u btc  kad je bio nesto ispod 14 za btc.   Jesam bio napravio neku dobit ( u btc-ima )  ali evo da sam se strpio , sad je trenutno tacno 13...  duplo vise bi zaradio da sam se strpio...

 

  ovaj pad od juce nije vise isti kao onaj veliki prosli mesec... tad je jako povukao i sve ostale... sad  i ETH i ovi ostali drugacije reaguju na udar nego BTC... 

  cardano imam nesto , stavio ga na locked stacking na 15 dana ( znatno veca kamata )..  i kopam ga na nekom manjem mineru  nesto pa cu spojiti sve kad istekne  tih 15 dana.. tad cu videti dal ce ponovo sve na stackig ili sta vec

 

  eth sad ne uzimam  jer je mala razlika ( posto ga uzimam sa BTC )

  generalno sad ne povlacim kuci nista jer nije vreme...  nesto malo jos tamo iz novcanika na NH  povucem  neku sicu ako mi bas zatreba za struju za rigove (  mada imam prihode ovako pa mi ni to nije zurba prevelika ) , ali generalno sve stoji ili iz NH novcanika prebacujem na Binance pa stavljam na stednju

Link to comment
Share on other sites

 

Na stranu što je lik totalno poremećen, ovde se lepo vidi šta je osnov celog ovog ludila: podsticanje straha da ćete ukoliko ne kupite bitcoin ostati siromašni celog života, dok vas sa druge strane čeka status milionera. Ovaj narativ je zajednički za jedno 99% bitcoinera, pogotovo ovih uticajnih. Onda nije previše čudno što je ova šema najprivlačnija mladim ljudima: ko ne bi želeo da uloži par hiljada dolara, sedi kući i ne radi ništa i za par godina postane milioner?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, djole said:
 

 

Na stranu što je lik totalno poremećen, ovde se lepo vidi šta je osnov celog ovog ludila: podsticanje straha da ćete ukoliko ne kupite bitcoin ostati siromašni celog života, dok vas sa druge strane čeka status milionera. Ovaj narativ je zajednički za jedno 99% bitcoinera, pogotovo ovih uticajnih. Onda nije previše čudno što je ova šema najprivlačnija mladim ljudima: ko ne bi želeo da uloži par hiljada dolara, sedi kući i ne radi ništa i za par godina postane milioner?

 

Pa vidi, neki su postali milioneri davnih godina kada su kupili recimo koka kola akcije za par centi pa one vremenom skocile na par dolara. U ljudskoj prirodi je da trguju. Mnogi nemaju ideje da proizvode ili izume nesto novo, ali isti ti uvek mogu da prodaju tudj izum i zarade za zivot. Isto tako je ovo, osim sto je novijeg datuma pa to sada izgleda kao utopija. 

Od bitcoina je milione napravio onaj koji je kupio pre 10 i vise godine za par hiljada, ali ne i ostali. Bitcoin nema vise prostora da raste i bude pristupacan a da se uveca za toliki procenat kao sto se uvecavao od postanka do sada. Ali bitcoin nije jedini coin. 

 

Na drugu stranu, sta bi recimo trebalo da bude privlacno jednom tinejdzeru? Da plati u US desetine i stotine hiljada neki univerzitet koji ce mu mozda doneti neki placeni posao od kog ce on do kraja radnog veka vracati dugove, izmedjuostalog i za studije. Ili u Srbiji da placa stan u nekom gradu, hranu i fakultet da bi radio za 350 evra ako uopste nadje posao ili bezi preko grane tamo gde taj fakultet ni ne priznaju. 

Sanse da zasuces rukave, zagrejes stolicu i postanes milioner su gotovo manje nego da ubacis par hiljada u neki kripto, berzu ili neku takvu investiciju. Enu u aprilu se mnogi stariji uverili u to, a neki stvarno postali milioneri. Mnogi ni ne misle na milione, nego ulazu u to da bi imali na raspolaganju kada im zatreba, umesto u recimo da otvore neki stedni racun pa da za 10 godina prikupe nekih 5%, a inflacija im pojede 30% i jos plate i porez na to. 

Edited by Baby
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Baby said:

 

Pa vidi, neki su postali milioneri davnih godina kada su kupili recimo koka kola akcije za par centi pa one vremenom skocile na par dolara. U ljudskoj prirodi je da trguju. Mnogi nemaju ideje da proizvode ili izume nesto novo, ali isti ti uvek mogu da prodaju tudj izum i zarade za zivot. Isto tako je ovo, osim sto je novijeg datuma pa to sada izgleda kao utopija. 

Od bitcoina je milione napravio onaj koji je kupio pre 10 i vise godine za par hiljada, ali ne i ostali. Bitcoin nema vise prostora da raste i bude pristupacan a da se uveca za toliki procenat kao sto se uvecavao od postanka do sada. Ali bitcoin nije jedini coin. 

 

Na drugu stranu, sta bi recimo trebalo da bude privlacno jednom tinejdzeru? Da plati u US desetine i stotine hiljada neki univerzitet koji ce mu mozda doneti neki placeni posao od kog ce on do kraja radnog veka vracati dugove, izmedjuostalog i za studije. Ili u Srbiji da placa stan u nekom gradu, hranu i fakultet da bi radio za 350 evra ako uopste nadje posao ili bezi preko grane tamo gde taj fakultet ni ne priznaju. 

Sanse da zasuces rukave, zagrejes stolicu i postanes milioner su gotovo manje nego da ubacis par hiljada u neki kripto, berzu ili neku takvu investiciju pa da postanes milioner. Enu u aprilu se mnogi stariji uverili u to. Mnogi ni ne misle na milione, nego ulazu u to da bi imali na raspolaganju kada im zatreba, umesto u recimo da otvore neki stedni racun pa da za 10 godina prikupe nekih 5%, a inflacija im pojede 30% i jos plate i porez na to. 

 

   Za ulaganje u BTC se slazem da onaj koji ulozi npr 1000$ ne moze vise da ocekuje da postane milioner, ali cena BTC  ce i dalje rasti..  Rasce samom cinjenicom da sve vise postaje legitimno sredstvo placanja mnogih roba i usluga..  A jos ce vise porasti kad se bude izmajnovao zadnji BTC...  ukoliko se obistine pretpostavke da bi u narednih godinu dana trebao dostici i 100,000 $  nije na kraj pameti da bi kroz 4-5 godina ili za koji vec period se predvidja da ce se iskopati i zadnji BTC  da ce u nekom trenutku dostici  i 1 milion $
   Sva je prilika da ce slicnim tempom ici i Eterijum...   A nije na kraj pameti da ce se i jos neki projekti probiti...

 

   Takodje , CHIA je, po meni , probila neku membranu da za neke buduce projekte nece biti potrebna skupa graficka kartica ili ASIC majneri... , CHia se majnuje ( tacnije kako oni kazu- farma )  sa Hard i SSD diskovima...  vidim neke projekte gde se majnovanje vrsi sa ruterima...   Takodje postoje mnogobrojne igrice koje imaju svoje neke valute...  Setimo se warkrafta, pa virtuelnog Second Life sveta , sve te igrice imaju u sebi svoju valutu , koja se tamo moze zaraditi i pretvoriti u prave dolare i obrnuto...  Sve ce vise biti takvih projekata..  internet je beskrajan svemir sa neogranicenim mogucnostima...   Cripto novac ce na neki nacin postati akcije svih tih projekata... kao sto su to akcije na berzi

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Tomiprunet said:

Sta je zakljucak?

Zakljucak je da svi ostali projekti i nisu ustvari projekti cim zavise o BTC, svi su oni shit coini, makar bili Doge, ada, ili ETH, 

 

Pa nije, zavisi ko sa kim napravi kakav ugovor. ETH ima vec ozbiljne ugovore... Gledaj na to kao na razlicite valute drzava samo u globalnom smislu. Kao kada bi zakljucak bio recimo, izes svedsku krunu kada ostali deo Evrope koristi evro. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Baby said:

 

Pa vidi, neki su postali milioneri davnih godina kada su kupili recimo koka kola akcije za par centi pa one vremenom skocile na par dolara. U ljudskoj prirodi je da trguju. Mnogi nemaju ideje da proizvode ili izume nesto novo, ali isti ti uvek mogu da prodaju tudj izum i zarade za zivot. Isto tako je ovo, osim sto je novijeg datuma pa to sada izgleda kao utopija. 

Od bitcoina je milione napravio onaj koji je kupio pre 10 i vise godine za par hiljada, ali ne i ostali. Bitcoin nema vise prostora da raste i bude pristupacan a da se uveca za toliki procenat kao sto se uvecavao od postanka do sada. Ali bitcoin nije jedini coin. 

 

Na drugu stranu, sta bi recimo trebalo da bude privlacno jednom tinejdzeru? Da plati u US desetine i stotine hiljada neki univerzitet koji ce mu mozda doneti neki placeni posao od kog ce on do kraja radnog veka vracati dugove, izmedjuostalog i za studije. Ili u Srbiji da placa stan u nekom gradu, hranu i fakultet da bi radio za 350 evra ako uopste nadje posao ili bezi preko grane tamo gde taj fakultet ni ne priznaju. 

Sanse da zasuces rukave, zagrejes stolicu i postanes milioner su gotovo manje nego da ubacis par hiljada u neki kripto, berzu ili neku takvu investiciju. Enu u aprilu se mnogi stariji uverili u to, a neki stvarno postali milioneri. Mnogi ni ne misle na milione, nego ulazu u to da bi imali na raspolaganju kada im zatreba, umesto u recimo da otvore neki stedni racun pa da za 10 godina prikupe nekih 5%, a inflacija im pojede 30% i jos plate i porez na to. 

 

Naravno da je investiranje legitiman način za zaradu. Samo što koka-kola proizvodi nešto (koka-kolu između ostalog) i tu se stvara nekakva dodatna vrednost.

 

Koju dodatnu vrednost stvara bitcoin? Već sam postavljao ovo pitanje i nikakav odgovor nisam dobio. Trenutno jedino što se dešava je da fiat novac ulazi i izlazi, odnosno trenutno mu je jedina funkcija da se novac preraspodeljuje. Onaj ko je u šemi ranije će da zaradi, onaj koji uđe kasnije će da izgubi... i naravno da onaj ko je ušao pre 10 godina je zaradio... zaradio je na račun onog što je ušao pre mesec dana kad je bitcoin koštao 50k. Dakle za svakog tog što je zaradio milione, moralo je da postoji mnogo njih koji su izgubili isto toliko. I tek mogu da izgube, kada kolektivna opijenost snovima o milionima prođe.

 

Što se tiče ovog drugog, sve te brige su legitimne. Samo što to ne znači da je ovo rešenje. To je kao da mi kažeš da je 90ih rešenje za sankcije, inflaciju i nemaštinu bilo ulagati kod Dafine. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, djole said:

 

Naravno da je investiranje legitiman način za zaradu. Samo što koka-kola proizvodi nešto (koka-kolu između ostalog) i tu se stvara nekakva dodatna vrednost.

 

Koju dodatnu vrednost stvara bitcoin? Već sam postavljao ovo pitanje i nikakav odgovor nisam dobio. Trenutno jedino što se dešava je da fiat novac ulazi i izlazi, odnosno trenutno mu je jedina funkcija da se novac preraspodeljuje. Onaj ko je u šemi ranije će da zaradi, onaj koji uđe kasnije će da izgubi... i naravno da onaj ko je ušao pre 10 godina je zaradio... zaradio je na račun onog što je ušao pre mesec dana kad je bitcoin koštao 50k. Dakle za svakog tog što je zaradio milione, moralo je da postoji mnogo njih koji su izgubili isto toliko. I tek mogu da izgube, kada kolektivna opijenost snovima o milionima prođe.

 

Što se tiče ovog drugog, sve te brige su legitimne. Samo što to ne znači da je ovo rešenje. To je kao da mi kažeš da je 90ih rešenje za sankcije, inflaciju i nemaštinu bilo ulagati kod Dafine. 

 

 

 

Nema dodatne vrednosti. Koju dodatnu vrednost stvara dolar? Sredstvo za razmenu dobara... 

 

Tacno je da bi neko dobio mora neko da izgubi, ali ne bezuslovno. Jeste problem sto je vecina kripto valuta skoncentrisana u malom broju novcanika. Ali ako to prebacis na "realan svet" vecina para jeste skoncentrisana kod malog broja ljudi. Na vecini je da rade, budu placeni za posao i onda tom zaradom utrose pare kod onih kod kojih je vec ogromna koncentracija para. 

 

Pogledaj berzu koja je regulisana i legalna. Jedan uber, tupava aplikacija i kancelarija, imaju bilionsku vrednost. Zasto bi neko kupio njihovu akciju kada nemaju nikakav revenue i kada nista ne proizvode? Daju aplikaciju na uslugu vozacima koji im placaju za uslugu. 

Evo recimo Tesla, cije su akcije skocile bukvalno preko noci (3 meseca) skocile sa 62 dolara na 800? Mislim, proizvodi on automobile, ali i dalje ti automobili nisu dovoljno komercijalizovani da bi Tesla imao vecu vrednost od npr. GMC koji proizvodi i proda minimum 4 puta vise vozila. Ne vredi da trazis smisao, uzaludan je posao. Cena se gradi prema potrznji. 

 

Ja ti ne kazem da treba da ulazes, pa sama sam napisala da ja samo preprodajem zbog zarade. Ali kripto je previse postao mejnstrim, bar desetina stanovnistva zemaljske kugle nesto petlja sa tim da bi tek tako isparilo i nestalo. Naravno da se vremenom iskristalise pa neki koini izgube vrednost, nekim poraste, neki novi dodju da na trziste... ali eto to je neki proces dvadesetih godina, 21 veka. Tako je kako je. 

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Baby said:

 

Nema dodatne vrednosti. Koju dodatnu vrednost stvara dolar? Sredstvo za razmenu dobara... 

 

Tacno je da bi neko dobio mora neko da izgubi, ali ne bezuslovno. Jeste problem sto je vecina kripto valuta skoncentrisana u malom broju novcanika. Ali ako to prebacis na "realan svet" vecina para jeste skoncentrisana kod malog broja ljudi. Na vecini je da rade, budu placeni za posao i onda tom zaradom utrose pare kod onih kod kojih je vec ogromna koncentracija para. 

 

Pogledaj berzu koja je regulisana i legalna. Jedan uber, tupava aplikacija i kancelarija, imaju bilionsku vrednost. Zasto bi neko kupio njihovu akciju kada nemaju nikakav revenue i kada nista ne proizvode? Daju aplikaciju na uslugu vozacima koji im placaju za uslugu. 

Evo recimo Tesla, cije su akcije skocile bukvalno preko noci (3 meseca) skocile sa 62 dolara na 800? Mislim, proizvodi on automobile, ali i dalje ti automobili nisu dovoljno komercijalizovani da bi Tesla imao vecu vrednost od npr. GMC koji proizvodi i proda minimum 4 puta vise vozila. Ne vredi da trazis smisao, uzaludan je posao. Cena se gradi prema potrznji. 

 

Ja ti ne kazem da treba da ulazes, pa sama sam napisala da ja samo preprodajem zbog zarade. Ali kripto je previse postao mejnstrim, bar desetina stanovnistva zemaljske kugle nesto petlja sa tim da bi tek tako isparilo i nestalo. Naravno da se vremenom iskristalise pa neki koini izgube vrednost, nekim poraste, neki novi dodju da na trziste... ali eto to je neki proces dvadesetih godina, 21 veka. Tako je kako je. 

 

 

Pa veliki je problem ako ulažeš u nešto što nema nikakvu suštinsku vrednost niti stvara bilo kakvu dodatnu vrednost.

 

Za dolar si sama sebi odgovorila. Sredstvo za razmenu dobara - to je suštinska vrednost koju poseduje. Ako želiš da učestvuješ u legalnim transakcijama, moraš da imaš dolar. Takođe, njime moraš da platiš porez i tako ne odeš u zatvor.

 

Za Uber ne mogu da komentarišem, ali za Teslu takođe mislim da je balon. Pričali smo već više puta. U redu, imaju dobru tehnologiju, ali izgleda mi kao da je trenutna vrednost akcija jaše na istom talasu kao i kripto - hype potpomognut ovim raznim stimulusima. Jednostavno previše para je ubačeno i to je negde moralo da ode. 

 

Kripto tržište je trenutno većinski (a bitcoin pre svega) samo veliki zero-sum (a možda i negative-sum) game. Dok ne bude dobrih osnova, odnosno realnih primena koje ćemo stvarno videti (bar na vidiku), tako će i ostati. 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, djole said:

 

Pa veliki je problem ako ulažeš u nešto što nema nikakvu suštinsku vrednost niti stvara bilo kakvu dodatnu vrednost.

 

 

Mislim da izostavljas cinjenicu da se radi o valutama. 

Znaci, gurali su ljudi pare u slamaricu, investirali svoj rad u neku valutu i stavljali sa strane. Nema dodatne vrednosti, koristi se drugacije nego neki fizicki proizvod. 

 

Ti koka kolu mozes da pretvoris u izvor vrednosti samo ako je prodajes, ali ne ako je konzumiras. Ako je prodajes za nju uzimas neku valutu koju koristis u neke druge svrhe. 

 

Isto i kripto. Neki kripto poput bicoina (za sada) mozes da koristis tako sto ces za njega kupiti nesto sto ti je potrebno. Mozda neki prodavac nekretnine zeli da uzme tvoj bitcoin u datoj vrednosti tog momenta, jer on posle moze da ga pretvara u sta zeli (dolar, evro, kupi nesto sa njim, ceka da mu poraste vrednost...).

 

20 minutes ago, djole said:

 

Za dolar si sama sebi odgovorila. Sredstvo za razmenu dobara - to je suštinska vrednost koju poseduje. Ako želiš da učestvuješ u legalnim transakcijama, moraš da imaš dolar. Takođe, njime moraš da platiš porez i tako ne odeš u zatvor.

 

 

Pa to ti kazem, sredstvo za razmenu dobara, nije ulaganje u proizvodnju. Eto, covecanstvo stiglo do faze kada se ne ulaze samo u proizvodnju... 

Placas porez na sve sto posedujes, kucu, auto, kada kupis nesto u prodavnici (hrana, odeca, tehnika...) platis porez. Ne vidim zasto bi kripto bio iznimak. 

 

22 minutes ago, djole said:

 

 

Za Uber ne mogu da komentarišem, ali za Teslu takođe mislim da je balon. Pričali smo već više puta. U redu, imaju dobru tehnologiju, ali izgleda mi kao da je trenutna vrednost akcija jaše na istom talasu kao i kripto - hype potpomognut ovim raznim stimulusima. Jednostavno previše para je ubačeno i to je negde moralo da ode. 

 

Kripto tržište je trenutno većinski (a bitcoin pre svega) samo veliki zero-sum (a možda i negative-sum) game. Dok ne bude dobrih osnova, odnosno realnih primena koje ćemo stvarno videti (bar na vidiku), tako će i ostati. 

 

Sve je balon. Zato je i pukla berza davne 1929 godine. Zbog balona nekretnina je pukla 2008... to ti i ja ne mozemo zaustaviti. Pravila kroje oni oni koji imaju sredstva. 

 

Ne znam sta ce biti sutra, mogu samo da pretpostavim, ali mi smo tu u ovom trenutku i koristimo ga najbolje kako umemo i znamo. 

Link to comment
Share on other sites

@Magia danas je palo u odnosu na juce 15 - 20%, vreme je da ako hocete nesto da uzimate posmatrate dokle ce da ide da bi vam se isplatilo sto vise.

 

eth pao u proslom velikom padu na 2000

bitcoin na 30000

ada na 1

pretpostavljam da nece ici bas dotle, ali isto tako mislim da ce ici ispod ovog sto je trenutno

 

eth 2400

bitcoin 32000

ada 1.49

Edited by Baby
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Devil In My Pants said:

Samo ulazite koliko ste spremni da izgubite i to je to. Sve ostalo je manje bitno i tesko predvidivo...zapalite svecu i molite se da ce otici gore 🙂 Nece coini biti nikad sredstvo placanja..


a i za @djole  BTC vec jeste sredstvo placanja...  postoje mnogobrojne prodavnice u EU gde mozes kupiti za BTC...  Imas cak i VISA debitnu karticu iz Binance-a sa kojom mozes pazariti gde god...
 

Crypto se polako pokazuje kao nesto sto se moze stedeti za stare dane...  BTC i sad vec i ETH...  verujem da ce uskoro i neke druge takodje..  Za ADA-u mislim pre svega.    Ti da stavis u stednju npr $ ili Euro..  cak i sa kamatama koje ti daju ces za 10 godina izgubiti znatno na vrednosti..  znatno manje ces moci kupiti...   Bitcoin ce, bez obzira na periodicne oscilacije ipak vremenom rasti... najverovatnije ne vise kao u predhodnih 10 godina za 50,000 puta  ali  ce otici 2X , 10X   za npr 10 godina..  ETH ima jos prostora za veci rast .  Ostale tek  trebaju da se izbore za neko svoje mesto...

  Imamo situaciju da BTC i neke velike bankarske koorporacije pocinju da prihvataju BTC kao realnost.. 


 

Link to comment
Share on other sites

On 5/27/2021 at 6:12 AM, Div said:

 

Zlato ima vrednost koja, kao i kripto valutama, zavisi od ponude i potražnje. I druga roba isto. Bitna razlika je u tome što zlato postoji u fizičkom obliku, može da mu padne vrednost na nulu, ono i dalje postoji, digitalna valuta može da se izbriše.Nigde ne piše, da je blokčejn tehnologija apsolutno sigurna, samo je jako teško da se provali u sistem, znači, kad-tad će neko i uspeti. 

Da li nešto ima fizičku manifestaciju u ovom smislu je savršeno irelevantno; zapravo, ako mu je vrednost 0, ako apsolutno nikome ne treba ni za šta (kao, recimo, kamičak pored puta), to što "postoji u fizičkom obliku" mu je otežavajuća okolnost pošto moraš da snosiš troškove iznošenja iz kuće te bezvredne stvari...A na koncu, bitkoin je moguće - dakle kompletan sistem, bit po bit - na primer uklesati u kamen (eto fizičke manifestacije, ako nekome elektronski zapis nije dovoljno "fizički") ili poslati radio talasima u dubinu univerzuma brzinom svetlost, tako da postane otporan i na uništenje celokupne planete. 

 

Pitanje sigurnosti imovine je pitanje koliko teško ili lako ti možeš da ostaneš bez nje mimo tvoje volje, a u toj kategoriji trka između bitkoina i zlata zaista nije ni blizu kompetitivne. Gubljenje, otimanje (i krivotvorenje) zlata, od sitnih i krupnih provala preko ratnih pljački do državnih konfiskacija, seže unazad gokle sežu pisani istorijski tragovi (i još uvek su, naravno, opšteprisutni). S druge strane, bitkoin je koncipiran i dizajniran upravo imajući na umu unapređenje tih kvaliteta koje poseduju stvari pogodne da služe kao novac  - a među njima su upravo lakoća čuvanja i prenosa, težina falsifikovanja (tj. lakoća autentifikacije) ali i npr. dugotrajnost, deljivost (na sitnije "apoene"), homogenost (da je svaka jedinica jednaka svakoj drugoj) itd.


No, cinici bi rekli da nije tesko cuvati i prenositi ono sto nema nikakvu vrednost. Rečju, ono gde je bitkoin "donji" u odnosu na zlato (i sve što je ikada korišćeno kao novac, kao što su npr. metali, so, biber, alkohol, čaj, školjke, cigarete...pa sve do fiat novca (koji je jedino sredstvo u kojem poreske vlasti prihvataju reket i koji upravo odatle vuče svoju realnu vrednosti)) jeste ovo o čemu je @djole pisao prethodno - da bitkoin nema nikakvu upotrebnu vrednost, da ne može da se iskoristi ni za šta drugo (niti će ikada moći). Ja nisam pušač niti volim da nosim zlato na sebi, ali mogu da prihvatim platu u cigaretama ili zlatu (naravno, zlato je daleko superiorniji novac od cigareta zbog osobina koje sam nabrojao u prethodnom pasusu) jer znam da negde postoje ljudi koji puše i negde postoje ljudi koji nose zlatni nakit (i koriste zlato za druge stvari, ono je generalno jedan od najboljih i najkorisnijih metala) i da ultimativno OD NJIH mogu dobiti realnu vrednost za mene (dakle ne drugo zlato ili cigarete nego npr. cipele ili pozorišnu predstavu ukoliko su duvandžije obućari ili glumci) u zamenu za cigarete ili za zlato. Naravno, u praksi ne moram ni to nego zlatom i cigaretama mogu da kupujem relana dobra od drugih ljudi jer znam da i ONI znaju da ultimativno ima ljudi koji puše i nose zlato, itd, isl...I ne samo to, nego je tu CENA zlata kao novca (koliko dolara ili krugova na ringišpilu vredi unca zlata) direktno određana realnom vrednošću koja se ultimativno može dobiti za uncu zlata od ljudi koji žele da ga nose...

 

Eh sada, naravno, ljubav ljudi prema zlatu i cigaretama (kao i sve ostale ljudske preference) su subjektivna stvar (nisu zapisani u početnim uslovima univerzuma) i zamislivo je da se to promeni. Da li bi u tom slučaju zlato i dalje nastavilo da se koristi kao novac? Evo jednog paradoksa koji sam smislio razmišljajući o ovim stvarima. Recimo, McDonalds izda svoju kriptovalutu koja ima sve osobine bitkoina, npr. "mccoin", a koji ako odneseš u Mek možeš za njega da dobiješ 1 hamburger. Dakle, to sasvim fino funkcioniše kao pravi novac, koristi se i mimo Meka (na kraju, svako zna da ultimativno ima ljudi koji vole hamburgere tamo) itd, ali se desi da McDonalds bankrotira i zatvori se. Šta se u tom slučaju dešava sa "mccoin"-om, da li on nastavja da se koristi kao novac i kolika bi mu bila cena? E između "mccoina" u scenariju kada je propao McDonalds i bitkoina sada nema nikakve suštinske razlike! Postoje vrlo ozbiljni ljudi koje rado čitam i čije mišljenje uvažavam koji (dosta dobro) argumentuju da novac ne mora da ima inherentnu upotrebnu vrednost te da je sama činjenica da poseduju OSOBINE (koje sam nabrojao iznad) dobrog novca samo po sebi inherentna vrednost - no ja još uvek nisam ubeđen u to, nisam uspeo da dobijem dobar odgovor na "mccoin paradoks"...

 

  

2 hours ago, Doc Holiday said:


a i za @djole  BTC vec jeste sredstvo placanja...  postoje mnogobrojne prodavnice u EU gde mozes kupiti za BTC...  Imas cak i VISA debitnu karticu iz Binance-a sa kojom mozes pazariti gde god...

To najčešće nije plaćanje bitcoinima (možda u ponekom entuzijastičkom kafiću) već lokalnom fiat valutom u koju se bitkoin pretvori neposredno pre kupovine. Cena nije izražena u bitkoinima nego u lokalnoj valuti. Ona se, naravno, u svakom trenutku može izraziti u bitkoinima, ali ako se sutradan promeni odnos lokalna valuta/bitkoin cena u lokalnoj valuti će biti ista kao juče, dok će se cena u bitkoinima promeniti.

Edited by bohumilo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bohumilo said:

 

 

 

 Pa realno , ako poredis npr taj tvoj fiktivni mcdcoin npr..  to ti je isto kao i da posedujes akcije od Macdonaldsa...  ako propadne Mac, propadaju ti i akcije... nista sporno..  kao sto sam gore i naveo,  nije tesko pretpostaviti da ce u nekom vremenu  ti coini zameniti deonice, akcije u pravom smislu reci..  barem kod onih najvecih... ili ce postojati paralelno sa akcijama....   to sad vec , cini mi  se, imamo sa ADA- cardanom... koja je neka programska platforama koja je u ekspanziji...

  ali mislim da ce upravo bitcoin postati  ( kao sto je i sad trenutno- uglavnom ) reper za ostale valute...

  neke trgovacke mreze ( internet ) vec prihvataju placanje i u BTC... naravno da je cena izrazena u $ ili evrima ili sta vec.  Ali prihvataju placanje i u BTC u datoj protivrednosti ( plus provizije za transfere )...  Naravno, da se to steluje... i nasa domaca ECD menjacnica prilikom zamene btc za dinare daje 10 min vremena za transfer, ukoliko se prekoraci vreme , racunaju onda "kurs" u momentu transfera

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Doc Holiday said:


  neke trgovacke mreze ( internet ) vec prihvataju placanje i u BTC... naravno da je cena izrazena u $ ili evrima ili sta vec.  Ali prihvataju placanje i u BTC u datoj protivrednosti ( plus provizije za transfere )...  Naravno, da se to steluje... i nasa domaca ECD menjacnica prilikom zamene btc za dinare daje 10 min vremena za transfer, ukoliko se prekoraci vreme , racunaju onda "kurs" u momentu transfera

 

Brokerske kuce prave ugovore sa VISA uglavnom i kartica moze da se koristi svuda, vazi i za kripto brokere i za berzanske brokere. 

Druga je stvar sto oni preracunavaju tranakciju po njihovim vrednostima, ali nije li to uvek tako i kada se placa drugom valutom (npr evro - dinar)... 

 

evo primer:

https://www.binance.com/en/cards

https://crypto.com/cards

 

Edited by Baby
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...