Jump to content

Sve o kriptovalutama


Doc Holiday

Recommended Posts

17 minutes ago, AgroLaki said:

 

Zato sto se do sada nije pokazao kao cuvar vrednosti, sto je jedna od funkcija novca. Kriptovalute imaju veliki kvalitet sto se tice funkcije sredstva razmene zbog blokchain tehnologije, kao mera vrednosti manje vise, vise manje nego vise, ali kao cuvar vrednosti, kao trece funkcije novca su totalno off zbog previsoke volatilnosti cena. Ako se jednog dana izdvoje neki novcici koji nece moci u par dana da izgube 30% na vrednosti, verovatno ce uci jos vise u mainstream novcane tokove, i mislim da ovaj trend prihvatanja kripta nece nikada stati. 

 

 

 

 

 nekako mislim da ce se to desiti kad bitkoin bude pri kraju sa izradom novih novcanica...  nove novcanice na trzistu , pogotovo kada je neka kriza , pada celokupnog trzista, znaci i inflaciju...  Etherium npr , cesto, bez obzira sto se majnuju naveliko, cesto "spaljuju" svoje novcanice.  To ce verovatno stati kod njih kad predju sa POW na POS  to jest ETH2...

 

bitkoin ima limitiranu kolicinu novcanica a eterijum nema.. tako da ce, sto ce majnovanje biti teze svakim halvingom  , njegova inflacija biti manja  a samim tim i stabilizacija njegove cene u odnosu na klasicno trziste biti bolja

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Jurgen said:

 

Koji su to nedostaci?

 

I ne znam zašto bi loša stvar bila kad BTC pada, na short-u može da se uzme podjednako veliki novac kao i na longu.

Pisali smo već više puta na temi, možeš da provrtiš prethodne strane.

 

Da se ne bih ponavljao k'o pokvarena ploča, ima ljudi koji su to mnogo bolje objasnili. Ovo je recimo dobar tekst: Bitcoin: The Postmodern Ponzi, sa fokusom na ovo:

Quote

Bitcoin is no different. Purchasing a bitcoin is buying an entry in an accounting database, an extraordinarily expensive collection of bits. It has no manifestation in the real world, produces nothing, has no assets, income, customers, cashflow or dividends. The net present value of bitcoin is zero and can never be non-zero. It’s value is purely from a form of recursive speculation, a delusion that more victims will come to speculate in the speculation thus perpetuating the scam and driving the speculated “value” higher.

 

 

2 hours ago, Jurgen said:

Ali ti novčići već postoje, i uvek vrede tačno jedan dolar. 

Postoji tether koji nema nikakvu drugu svrhu osim toga da bude gorivo za bitcoin i manipulaciju njegove cene. Kako cena bitcoina padne, tako se magično pojavi nova količina tethera. Prvo su lagali da je svaki tether pokriven jednim dolarom da bi se ispostavilo da je samo 3% pokriveno u kešu dok je ostalo tzv. commercial paper. Naravno neće da otkriju koji commercial paper, pozivajući se na poslovnu tajnu, pa je pitanje da li uopšte i to imaju, s obzirom da niko niti je video niti čuo za taj njihov CP. Ne bi bilo neko iznaneđenje da je tether na nekim način pokriven upravo cenom bitcoin-a i drugih kriptovaluta: to bi zaista bilo savršeno, ponzi2.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, djole said:

Postoji tether koji nema nikakvu drugu svrhu osim toga da bude gorivo za bitcoin i manipulaciju njegove cene. Kako cena bitcoina padne, tako se magično pojavi nova količina tethera. Prvo su lagali da je svaki tether pokriven jednim dolarom da bi se ispostavilo da je samo 3% pokriveno u kešu dok je ostalo tzv. commercial paper. Naravno neće da otkriju koji commercial paper, pozivajući se na poslovnu tajnu, pa je pitanje da li uopšte i to imaju, s obzirom da niko niti je video niti čuo za taj njihov CP. Ne bi bilo neko iznaneđenje da je tether na nekim način pokriven upravo cenom bitcoin-a i drugih kriptovaluta: to bi zaista bilo savršeno, ponzi2.

 

iako bi neki kolaps tetera napravio kurslus na kripto trzistu , mimo ovog aktuelnog,  ipak postoje i drugi koini koji su vezani za dolar... probice se oni ..   po meni mozda od najace menjacnice Binance- BUSD   ali svakako nece biti jedini..

 

  negde sam bio iskopao vest da i PAYPALL planira svoj stabilni koin...

Link to comment
Share on other sites

Ovo je ipak tek zora kriptovaluta i blokcejn tehnologije, previse je dobra metodologija iza toga da bi sve propalo, nesto ce se iskristalisati i standardizovati kasnije, verovatno necemo imati navalu nekih shitcoina kao sada i ovoliku volatilnost cena. 

Zapravo i ove fluktuacije verujem da su vise posledica upliva jeftinog novca, nego sto je kripto neka ponzi sema. Niske su kamatne stope, prinosi su svuda niski, i mali i veliki igraci su ulozili deo kesa u kripto pokusvajuci da zarade. Ako stvarno nailazi kriza i ako fed bude dizao kamatne stope taj influks ce prestati i cene ce se kako tako stabilizovati na nekom nivou, jer ne bi trebalo da bude velikog obima trgovanja. 

 

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, AgroLaki said:

Ovo je ipak tek zora kriptovaluta i blokcejn tehnologije, previse je dobra metodologija iza toga da bi sve propalo, nesto ce se iskristalisati i standardizovati kasnije, verovatno necemo imati navalu nekih shitcoina kao sada i ovoliku volatilnost cena. 

Zapravo i ove fluktuacije verujem da su vise posledica upliva jeftinog novca, nego sto je kripto neka ponzi sema. Niske su kamatne stope, prinosi su svuda niski, i mali i veliki igraci su ulozili deo kesa u kripto pokusvajuci da zarade. Ako stvarno nailazi kriza i ako fed bude dizao kamatne stope taj influks ce prestati i cene ce se kako tako stabilizovati na nekom nivou, jer ne bi trebalo da bude velikog obima trgovanja. 

 

 

 meni ovo oko placanja uz blokcejn tehnologije i gomile igraca u tom platnom prometu neodoljivo podseca na 80te sto se kompjutera tice...  imali smo bezbroj kompjutera... i nista nisu bili kompatibilni jedni sa drugima....  imali smo razlicite kompjutere sa istim procesorima  Z80 na primer  zx spektrum, pa razni drugi na istom procesoru ali niko sa nikim nije bio kompatibilan....  Atari i Amiga su imali isti motorolin procesor i nisu imali veze jedan sa drugim...   klali su se dok IBM, sa sve microsoftom nije odradio svoje... 

   Isto je bilo i 90ih sa audio medijima, CD, DAT, DCC, mini disk...

 

   E tako ce biti i ovde..  dok se ne istandardizuje sve...  previse je tih mreza... eterijum, solana , cardano , pancakeswap  i ko zna kolko jos tih....

  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Slažem se, kao što je mobilnih telefona bilo u raznim formama, oblicima, dok se nije standardizovala monoblok forma sa kapacitivnim ekranom, sa iOSom i Androidom kao jedinim relevantnim igračima na polju OSa, dok smo ranije imali u isto vreme BlackBerry OS, Symbian, Windows mobile, dok su se tek pojavili iOs i Android.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, AgroLaki said:

Slažem se, kao što je mobilnih telefona bilo u raznim formama, oblicima, dok se nije standardizovala monoblok forma sa kapacitivnim ekranom, sa iOSom i Androidom kao jedinim relevantnim igračima na polju OSa, dok smo ranije imali u isto vreme BlackBerry OS, Symbian, Windows mobile, dok su se tek pojavili iOs i Android.

 

upravo tako...  ciklusi se sa pojavama novih tehnologija ponavljaju.. probaju svi pa ko se probije

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Doc Holiday said:

 

iako bi neki kolaps tetera napravio kurslus na kripto trzistu , mimo ovog aktuelnog,  ipak postoje i drugi koini koji su vezani za dolar... probice se oni ..   po meni mozda od najace menjacnice Binance- BUSD   ali svakako nece biti jedini..

 

  negde sam bio iskopao vest da i PAYPALL planira svoj stabilni koin...

 

Čini mi se da previše olako shvatate kolaps tethera. Tether ima trading volume koji je viši od BTC i ETH zajedno.  Preko 70% kupovina BTC se obavlja preko tethera. Bez tethera nema ni cene BTC. A sve što znamo izgleda izgleda vrlo loše - laganje da su pokriveni u kešu (dokazano), sada verovatno laganje da su pokriveni sa CP, banka na Bahamima, itd.

 

6 hours ago, AgroLaki said:

Ovo je ipak tek zora kriptovaluta i blokcejn tehnologije, previse je dobra metodologija iza toga da bi sve propalo, nesto ce se iskristalisati i standardizovati kasnije, verovatno necemo imati navalu nekih shitcoina kao sada i ovoliku volatilnost cena. 

Zapravo i ove fluktuacije verujem da su vise posledica upliva jeftinog novca, nego sto je kripto neka ponzi sema. Niske su kamatne stope, prinosi su svuda niski, i mali i veliki igraci su ulozili deo kesa u kripto pokusvajuci da zarade. Ako stvarno nailazi kriza i ako fed bude dizao kamatne stope taj influks ce prestati i cene ce se kako tako stabilizovati na nekom nivou, jer ne bi trebalo da bude velikog obima trgovanja. 

 

Što se tiče same blokčejn tehnologije, tu nisam previše upućen da bih davao komentare. Koncept je svakako zanimljiv, ali činjenica je i da je to novi buzzword, svi ga trpaju u nadi da će zaraditi laku lovu.

 

A što se tiče kriptovaluta (bar ovoga što trenutno imamo), volatilnost je posledica upravo toga što ne postoji nikakva njihova fundamentalna vrednost (hiljadu puta napisah zašto i niko se ovde nije ni potrdio da to opovrgne) već služe samo za špekulaciju. Takođe, jasno je i da imamo i gomilu wash tradinga, rug pullova i drugih manipulacija cenom i prevara, potpomognutih između ostalog upravo tetherom. 

 

Možemo sad da pričamo koji je finansijski outlook za kripto u narednom periodu (mada mislim da je to vrlo nezahvalno za prognozu), ali to ne menja činjenicu da kripto i dalje nema nikakvu primenu. 

Edited by djole
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, djole said:

Tether ima trading volume koji je viši od BTC i ETH zajedno

 

pa naravno da se trejdovi vrse u glavnom sa teterom....  ali postoje i drugi stabilni koini..  ako budu pukli preci ce na BUSD i/ili USDC...  bolece trziste neko vreme ali ce proci..

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Doc Holiday said:

 

pa naravno da se trejdovi vrse u glavnom sa teterom....  ali postoje i drugi stabilni koini..  ako budu pukli preci ce na BUSD i/ili USDC...  bolece trziste neko vreme ali ce proci..

 

Ako će neko i dalje da ulaže u ceo taj svet, nakon što se ispostavi da je treći coin po market cap-u i prvi po volume ponzi šema sa ciljem da se radi wash trading i pump and dump drugih koina, i to pre svega onog najpoznatijeg i sa najvećim market capom - ja onda stvarno više ne znam šta da kažem :classic_laugh:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, MrTripleDouble said:

Moze mala pomoc?

 

Kako keširati kripto?  Imam nesto etheriuma na coinbase ali pise da Sell nije supported u mojoj zemlji(Srb).

 

mozes preko ECD menjacnice... prodas njima oni  ti uplate na tekuci...  ali zbog novog zakona moras da im nakon registrovanja odneses LK...  imaju vise objekata po BG...

 

edit:  najbolje ti ja da pre transakcije prebacis U BTC  jer je na ETH mrezi veci FEE....

 

sa druge strane ako ti nije hica za novac sad se ne isplati prodavati jer je u deepu...  vredi malo sacekati  jer ce to ici i duplo od sadasnje cene

Edited by Doc Holiday
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Doc Holiday said:

 

mozes preko ECD menjacnice... prodas njima oni  ti uplate na tekuci...  ali zbog novog zakona moras da im nakon registrovanja odneses LK...  imaju vise objekata po BG...

Nije mi to izvodljivo... Znaci ni sa jednog od ovih kripto sajtova nije moguce povuci novac u Srbiji?

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Doc Holiday said:

 

mozes preko ECD menjacnice... prodas njima oni  ti uplate na tekuci...  ali zbog novog zakona moras da im nakon registrovanja odneses LK...  imaju vise objekata po BG...

 

edit:  najbolje ti ja da pre transakcije prebacis U BTC  jer je na ETH mrezi veci FEE....

 

sa druge strane ako ti nije hica za novac sad se ne isplati prodavati jer je u deepu...  vredi malo sacekati  jer ce to ici i duplo od sadasnje cene

Hvala.

 

Ma nije to neka kinta, tako da necu da se oparim i da se udvostruci.   Igrom slucaja sam upao u tu pricu, tako da sam totalni duduk za kriptovalute. Inace lik koji mi je poslao etherium prognozira da ce sledece godine u ovo vreme biti na 10k i bas me zanima da li se to i istvariti. 

7 minutes ago, djole said:

CEX bi trebalo da može.

 

:thumbsup: Videcu da probam ovo.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, MrTripleDouble said:

Ma nije to neka kinta, tako da necu da se oparim i da se udvostruci.   Igrom slucaja sam upao u tu pricu, tako da sam totalni duduk za kriptovalute. Inace lik koji mi je poslao etherium prognozira da ce sledece godine u ovo vreme biti na 10k i bas me zanima da li se to i istvariti. 

 

ETH je svakako long term mozda i najbolji... naravno sve zavisi od sveopsteg trzista...  ETH ce prelaskom na ETH 2 svakako dosta otici u startu , mada se nakon toga ocekuje privremeni pad jer je mnogo ljudi zakljucalo stednje ETH cekajuci ETH 2 pa ce onda oni krenuti da prodaju..  ali generalno ce svakako ici na gore..   mnogi predvidjaju da ce on kroz 5-6 godina stici i BTC... ali ...

  Svakako trenutno nije trenutak za prodaju

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Squabbit said:

uzeh malo bitsikojnija kad je bio na 34k..
leluja ovije dana..

videcemo kakvo mu je prolazno vremeza tamo 3,4 meseca

 

ako ga drzis na binanceu , stavi slobodno na flexy stednju....  nije losa kamata...   ide do 5% APY ( godisnja )

Link to comment
Share on other sites

Ako je neko zainteresovan , presearch je web3 pretrazivac interneta. Odabran je od strane googla da bude preinstaliran na sve android uredjaje u Evropi , jer je valjda neki sud utvrdio da google ima monopol. Priliko pretrazivanja ovim pretrazivacem kad se registrujete dobijete 25 pre tokena, i onda svakom pretragom se dobiaju tokeni. https://presearch.org/signup?rid=3503007

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Kripto rikno...

 

Nego, par iz NY optuzen da je od 2016 oprao 4.5 milijarde dolara kradenog bitcoin-a... 

 

https://www.dailymail.co.uk/news/article-10504899/New-York-bitcoin-money-laundering-couple-used-hollowed-books-fake-passports-burner-phones.html

 

Doduse oboje izgledaju kao da su oprali 450 dolara, ali izgled ponekad moze da prevari jer novac ne moze da kupi stil. Zovu ih Bitcoin Klyde and crypto Bonnie 😄 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...