Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

1 hour ago, ciao said:

Primecujem da je jako popularno ovde zahebavati Milicu kao takoreci jedino zensko koja ovde iznosi neke svoje stavove a  i cinjenice – podsecate me na muskarce koji u preduzecu onako na usput sa potuljenim osmehom ustinu za dupe zensko koje prolazi –  pravi ste balkanci, daleko od zapadne civilizacije million godina i kilometara.

 

Ja nisam primetio da neko zajebava Milicu? (šta ti to uopšte znači - možda sam propustio neki post, večinom čitam sa telefona).

 

Ja se sa njom raspravljam jer je rusofil (i ako se ona batrga da nije). Nisam primetio da neko sa njom raspravlja zato što je žensko ili joj se zbog toga drugačije obraća, u odnosu na ostale iz tog "tabora".

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Devil In My Pants said:

Kakvo pitanje z UA 2014+ znaju jako malo o rtu, bitno sta kazu Rusi i to je to. USA bombardovala Irak, sta sa ratom u Jemenu, ali bukvalno nijedan nije ni bio temi o Siriji od njih. Jos pisu i kvalitetno stivo naspram kolega na Tviteru, ono je grozota :))

 

Da pitamo hobita da mu platimo da Rusfili za jedan stan ili kucu, dobiju dve u Rusiji...mi bi za godinu dana progledali.😁

 

 

Pa gomila sveta ovde (u srb) nema pojma o donbasu i lugansku. Neki dan pričam sa neki poznanicima, kad jedan ispali: šta hoće Ukrajinci kad tamo 95% stanivništva čine Rusi. A ono: According to the 2001 census, ethnic Ukrainians form 58% of the population of Luhansk Oblast and 56.9% of Donetsk Oblast. Ethnic Russians form the largest minority, accounting for 39% and 38.2% of the two oblasts respectively

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, shonke said:

Pa gomila sveta ovde (u srb) nema pojma o donbasu i lugansku. Neki dan pričam sa neki poznanicima, kad jedan ispali: šta hoće Ukrajinci kad tamo 95% stanivništva čine Rusi. A ono: According to the 2001 census, ethnic Ukrainians form 58% of the population of Luhansk Oblast and 56.9% of Donetsk Oblast. Ethnic Russians form the largest minority, accounting for 39% and 38.2% of the two oblasts respectively

Njima su svi Ukrajinci odrodjeni Rusi. 

Ako ko voli da negira druge nacije, onda su to vadikali i zlobisti. 

Edited by FrediB
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, shonke said:

Pa gomila sveta ovde (u srb) nema pojma o donbasu i lugansku. Neki dan pričam sa neki poznanicima, kad jedan ispali: šta hoće Ukrajinci kad tamo 95% stanivništva čine Rusi. A ono: According to the 2001 census, ethnic Ukrainians form 58% of the population of Luhansk Oblast and 56.9% of Donetsk Oblast. Ethnic Russians form the largest minority, accounting for 39% and 38.2% of the two oblasts respectively

Ovde ljude pitam samo koliko kosta ovaj lukac, elem, sve znam i sve mi je jasno. Ovi Rusofili na Tviteru i Fejsbuku su katstrofa. Zeljni UA krvi, da osvoje ceo svet, nulearku da bace na Vasington itd...Onda se pitate odakle vucicu 60%, cak i da ne krade, on bi dobio izbore jer polovina lljudi bi ovde bolje razmisljali kad bi im zamenio mozak sa zrnom graska.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Constantin said:

Nezvanično...Rusija zavrnula gas Poljskoj.

 

.

 

Nezvanicno, rok za placanje po ugovoru je bio 22. aprila...Poljsku nece zaboleti mnogo, ugovor je da kraja ove godine, nisu imali nameru da ga produze...

 

.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, shonke said:
2 hours ago, Wickedpedia said:

A Amerikanci su bili građani Vijetnama pa su, preko pola sveta, uzeli ucešće. Kao i Kina, SSSR i Japan? Ajde ne lupaj. 

Pa pomagali su vojsku i vlast južnog Vijetnama. Kao i ovu drugi. Jel to agresija? Isto pitanje važi i za Kinu i CCCP.

Godinama su povećali brojno stanje pa je došlo dotle da je jedina brana komunjarskoj poplavi sa severa bila US Army. Kad su se oni povukli, za godinu i nešto, južni Vijetnam je propao skroz.

 

Nego odgovori mi na jedno drugo pitanje, da li smatraš da je USA izvršila agresiju na Koreju?

 

Drugo, već sam ti rekao da je tvoje pisanje bezobrazno i nevaspitano. Preispitaj sopstveni rečnik.

 

2 hours ago, Wickedpedia said:

Nije agresija kad dođu kao mirovne snage pa se stave kao tampon zona između zaraćenih strana. Kada kontrolišu dogovore o demilitarizaciji, poštovanju prekida ratnih dejstava, osiguraju da civilno stanovništvo može da se vrati nekom normalnom životu, itd. 

 

A ne da dođu i da aktivno zauzmu jednu stranu i učestvuju u ratnim dejstvima, bacanju napalma, masakrima, silovanjima, itd. 

 

Pa šta je trebalo da urade? Bili su tamo sa hiljadu "Instruktora" dok je sever slao oružje i preko  VC "radio" iza leđa linija razgraničenja. Kina i cccp su pomagale u svakom pogledu sever i VC i pretile da zauzmu jug. Da li je delovanje kine i cccp agresija?

Od kraja ww2 svako učešće u takvim ratovima je bilo da bi se sprečilo širenje komunjara po svetu. Negde je uspelo (KR), negde ne (VN).

 

Nisu oni pomagali (kao što to sada NATO zemlje rade u Ukrajini) nego su aktivno učestvovali u ratu. Relativizuješ. 

Kina i SSSR su se isto mešale gde im nije mesto. Ne opravdavam to. 

 

Šta je trebalo da urade? Pa eto, samo da ne učestvuju u nečemu što nije njihova stvar. Onda ne bi bilo ni masakra, ni silovanja, ljudi koji gore od napalma.

 

Šta su radili u Korejskom ratu?! Pa isto se mešali gde im nije mesto i ubijali civile https://en.wikipedia.org/wiki/Sinchon_Massacre pa čak i na strani koju su branili https://en.wikipedia.org/wiki/No_Gun_Ri_massacre.

Čak je i sam Picasso to ovekovečio:

350px-Picasso_Massacre_in_Korea.jpg

Hajde da kulturno cancel-ujemo i Picasso-a!

 

Isto kao i tebi, SADu ne odgovara tamo neki režim, ne odgovara im šta se na drugom kraju sveta dešava, i to bez njih. Hteli bi da budu glavni šerifi na svetu i misle da je jedino njihov način ispravan. Hteli bi da naprave svoj komunjarski sistem. A zapravo samo još više besa proizvode, gde god da su se pojavili. U Južnoj Koreji je izrazit antiamerički stav. I tebi smeta kada neko kaže istinu oko angažovanja SAD armije. 

 

I ovo nema toliko veze sa NATO, ali NATO ne sme da bude SAD, da bi imao smisla. 

 

Ako je moje pisanje bezobrazno, a ti se žali. Registrovao sam se samo da činjenicama opovrgnem gluposti koje se pišu, i tolerišu, ne samo tebi. Sledeći put se malo bolje pripremi za časove istorije, umesto što kukaš. Koristi Wikipedia-u ako ne znaš.

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

.

 

Nezvanicno, rok za placanje po ugovoru je bio 22. aprila...Poljsku nece zaboleti mnogo, ugovor je da kraja ove godine, nisu imali nameru da ga produze...

 

.

Malo dunsterski, ali...jel Poljaci imaju neki poseban gasovod ili su na nekom zajedničkom i kako to ide 'tehnički" sa zavrtanjem gasa ?

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Милица said:

 

 

 

Amerika pedestih proslog veka i Amerika sad 😬

Sto jes jes Amerika naprednija 👍

Stvarno mi nije jasna potreba  sprdanja sa necijom verom ili siromastvom. 

 

 

 

Ne mislim da je to sprdanje ni sa vjerom ni sa siromastvom - ali jeste sprdanje sa nacinom na koji neko drustvo postavlja prioritete, po kojima se sredstva uvijek nalaze za religiju, ali ne za neke osnovne zivotne potrebe kao sto je put. Gledamo pogubnost takvog mentaliteta svaki dan - u Bosni su sagradjene hiljade mermernih dzamija i crkava, ali se izgradjeni putevi mjere u stotinama metara a ne u kilometrima... Zasluzena kaljuza.

Edited by ters
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Constantin said:

Malo dunsterski, ali...jel Poljaci imaju neki poseban gasovod ili su na nekom zajedničkom i kako to ide 'tehnički" sa zavrtanjem gasa ?

 

 

.

 

Gasovod Yamal-Evropa...iz Belorusije ulazi u Poljsku i ide do Nemacke.


Gas stigao na naplatu, nema novca - nema gasa, niko ne daje proizvod, uslugu za dzabe....Odnosi izmedju Poljske i Gazproma imaju istoriju, i tesko da je tu Gazprom iskljucivi negativac..

 

.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, attolini said:

 

.

 

Nezvanicno, rok za placanje po ugovoru je bio 22. aprila...Poljsku nece zaboleti mnogo, ugovor je da kraja ove godine, nisu imali nameru da ga produze...

 

.


Odlicne vesti. Sto manje neka tece ka zapadu, neka kušaju lebac i jabuke. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Hamilton said:


Odlicne vesti. Sto manje neka tece ka zapadu, neka kušaju lebac i jabuke. 

 

.

 

Verovatno..ako bude jabuka bice dobro. ...verovatno ni poljacima nije potreban krizni stab, pa su ga ipak formirali danas pri ministarstvu...

 

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/rosja-wstrzymala-dostawy-gazu-do-polski-co-dalej/sf4jdzj,79cfc278

 

.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, attolini said:

 

.

 

Gasovod Yamal-Evropa...iz Belorusije ulazi u Poljsku i ide do Nemacke.


Gas stigao na naplatu, nema novca - nema gasa, niko ne daje proizvod, uslugu za dzabe....Odnosi izmedju Poljske i Gazproma imaju istoriju, i tesko da je tu Gazprom iskljucivi negativac..

 

.

Da li to znači da nema ni za Nemce ? ...ili postoji posebna magistrala za Poljake...?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Constantin said:

Da li to znači da nema ni za Nemce ? ...ili postoji posebna magistrala za Poljake...?

 

.

 

Da ja tupim nesto ne ide, ne znam kako se to izvodi tehnicki, ali mislim da postoje procedure, i da svi koji su u procesu sve znaju...Uostalom, nemci imaju i Severni tok...

 

Placanje po novom sistemu je jos uvek nekako u magli...evro se se uplacuje ruskoj komercijalnoj banci, banka ga prodaje na berzi i uplacuje Gaspromu, za rusku stranu to ne predstavlja nesto znacajno novo, jer su uvoznici i tako , prakticno od prvih dana sranja bili u obavezi da prodaju valutu na berzi...Jedino, oni su na taj nacin sigurni da ce novac za svoj prodati gas dobiti,  i da nece biti zamrznut na nekom od racuna Gazproma u evropskim bankama

Za evropsku stranu to je problem, jer oni, koliko shvatam tako krse sopstvene sankcije uplatom evra na racun ruske banke ...

 

Kraj aprila bio je rok kad prvi racuni dolaze na naplatu...

 

.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devil In My Pants said:

Ovde ljude pitam samo koliko kosta ovaj lukac, elem, sve znam i sve mi je jasno. Ovi Rusofili na Tviteru i Fejsbuku su katstrofa. Zeljni UA krvi, da osvoje ceo svet, nulearku da bace na Vasington itd...Onda se pitate odakle vucicu 60%, cak i da ne krade, on bi dobio izbore jer polovina lljudi bi ovde bolje razmisljali kad bi im zamenio mozak sa zrnom graska.

Zbog takvih to treba da popije iste sankcije kao Rusija, pa kad ih već toliko vole, neka izdržavaju ove majmune prof dr mr koji su im sva ta govna sipali u prazne glave. Pravi degenerici, i oni i njihovi "naučnici" koji su ih naucili da se identifikuju sa anticivilizacijom.

 

Napisao sam jednom, onaj iz Wag the dog je u pravu - ljudi ne idu u rat da odbrane teritoriju nego da očuvaju svoj način života, i drugi kako hoće, ali kome se bilo šta tu sviđa i valjda misli da ga brani tim balavljenjima protiv "zapada" taj za mene nije baš normalan, da ne kazem cika brkin termin za takve, dve reči na slovo l. Ne vidim sta se eto tim majmunima sa tvitera tu sviđa. Prljavstina, nekultura, sklonost haosu a ne uređenosti, neodgovornost, nepostovanje drugoga koje se ogleda i u nepostovanjh dogovora, i u tom bacanju đubreta itd, bahatost, prebučni su, nepouzdani, usplahirenog stanja svesti sto reko Pekic, opet nekultura, prljavstina ove druge vrste, ovo, ti kreteni sa tvitera, njihovi tabloidi, njihovi mediji, ma sve je tu uvreda za normalne ljude. Jadan li je onaj ko se sa time identifikuje. Ne vidim zasto bi neko normalan "empatisao" sa takvima sta god im se desavalo.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, attolini said:

 

.

 

Da ja tupim nesto ne ide, ne znam kako se to izvodi tehnicki, ali mislim da postoje procedure, i da svi koji su u procesu sve znaju...Uostalom, nemci imaju i Severni tok...

 

Placanje po novom sistemu je jos uvek nekako u magli...evro se se uplacuje ruskoj komercijalnoj banci, banka ga prodaje na berzi i uplacuje Gaspromu, za rusku stranu to ne predstavlja nesto znacajno novo, jer su uvoznici i tako , prakticno od prvih dana sranja bili u obavezi da prodaju valutu na berzi...Jedino, oni su na taj nacin sigurni da ce novac za svoj prodati gas dobiti,  i da nece biti zamrznut na nekom od racuna Gazproma u evropskim bankama

Za evropsku stranu to je problem, jer oni, koliko shvatam tako krse sopstvene sankcije uplatom evra na racun ruske banke ...

 

Kraj aprila bio je rok kad prvi racuni dolaze na naplatu...

 

.

Za plaćanje znam, kako ide, medjutim interesovalo me tehnički, kako kroz jedan isti gasovod, usputnim kupcima možeš da zavrneš slavinu, a krajnjem korisniku sve stiže po dogovoru. Hvala....

16 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Ne vidim sta se eto tim majmunima sa tvitera tu sviđa. Prljavstina, nekultura, sklonost haosu a ne uređenosti, neodgovornost, nepostovanje drugoga koje se ogleda i u nepostovanjh dogovora, i u tom bacanju đubreta itd, bahatost, prebučni su, nepouzdani, usplahirenog stanja svesti sto reko Pekic, opet nekultura, prljavstina ove druge vrste, ovo, ti kreteni sa tvitera, njihovi tabloidi, njihovi mediji, ma sve je tu uvreda za normalne ljude. Jadan li je onaj ko se sa time identifikuje. Ne vidim zasto bi neko normalan "empatisao" sa takvima sta god im se desavalo.

:23::23::23:

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Constantin said:

Za plaćanje znam, kako ide, medjutim interesovalo me tehnički, kako kroz jedan isti gasovod, usputnim kupcima možeš da zavrneš slavinu, a krajnjem korisniku sve stiže po dogovoru. Hvala....

:23::23::23:

 

Uvek moze da se krade gas, ali to je vec ukrajinska specijalnost.

 

Poljska ima ogromni TNG terminal, a gasovod iz Norveske ce biti gotov pre grejne sezone. Poljaci su na vreme krenuli sa pripremama za oslobadjanje od zavisnosti od ruskog gasa, nisu oni kao ostali Evropljani koji su osam godina samo sedeli i cekali. Cak su ih i zestoko opstruisali za taj gasovod. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Napisao sam jednom, onaj iz Wag the dog je u pravu - ljudi ne idu u rat da odbrane teritoriju nego da očuvaju svoj način života,

 

Samo da dodam da najvise ljudi idu u rat pod nasilnom mobilizacijom, sto be rekli :twak:rado ide Srbin u vojnike, dva ga tuku, a trojicu vuku :twak:, mislim to vazi generalno za sve ljude na planeti. Ovi sto idu dobrovoljno, jedan mali dio su idealisti, a vecina su debili i psihopate koji tako imaju sansu da nekoga ubiju i da ne moraju da odgovaraju.

Sjecam se i onih huskatora na rat u Bosni, vecina ih je sa prvim pucnjem pobjegla, jal u Srbiju, jal na neku drugu stranu.

Najgore je opet kada se pojavi neko kolektivno ludilo, sto se desilo kod nas, kada su ljudi govorili, e sad cemo im y.... mater. Poslije je bilo otreznjenje, ali je vec bilo kasno.

Zbog toga cijenim svakog lidera koji cuva prije svega mir u svojoj zemlji, jer bez mira, nema ni zivota.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Wickedpedia said:

 

Nisu oni pomagali (kao što to sada NATO zemlje rade u Ukrajini) nego su aktivno učestvovali u ratu. Relativizuješ. 

Kina i SSSR su se isto mešale gde im nije mesto. Ne opravdavam to. 

 

Šta je trebalo da urade? Pa eto, samo da ne učestvuju u nečemu što nije njihova stvar. Onda ne bi bilo ni masakra, ni silovanja, ljudi koji gore od napalma.

 

Šta su radili u Korejskom ratu?! Pa isto se mešali gde im nije mesto i ubijali civile https://en.wikipedia.org/wiki/Sinchon_Massacre pa čak i na strani koju su branili https://en.wikipedia.org/wiki/No_Gun_Ri_massacre.

Čak je i sam Picasso to ovekovečio:

350px-Picasso_Massacre_in_Korea.jpg

Hajde da kulturno cancel-ujemo i Picasso-a!

 

Isto kao i tebi, SADu ne odgovara tamo neki režim, ne odgovara im šta se na drugom kraju sveta dešava, i to bez njih. Hteli bi da budu glavni šerifi na svetu i misle da je jedino njihov način ispravan. Hteli bi da naprave svoj komunjarski sistem. A zapravo samo još više besa proizvode, gde god da su se pojavili. U Južnoj Koreji je izrazit antiamerički stav. I tebi smeta kada neko kaže istinu oko angažovanja SAD armije. 

 

I ovo nema toliko veze sa NATO, ali NATO ne sme da bude SAD, da bi imao smisla. 

 

Ako je moje pisanje bezobrazno, a ti se žali. Registrovao sam se samo da činjenicama opovrgnem gluposti koje se pišu, i tolerišu, ne samo tebi. Sledeći put se malo bolje pripremi za časove istorije, umesto što kukaš. Koristi Wikipedia-u ako ne znaš.

 

 

 

Pa sve ono ti je sa vikipedije. 

 

Tvoj problem je što misliš da si popio ne znam kakvu pamet sa iste, a pojma nemaš o tom periodu 20. veka. To kad smo kod gluposti.

 

Južna Koreja ne bi postojala, živeli bi životom svojih "rođaka" sa severa da nije bilo pomoći i učešća u tom ratu od strane SAD. Bilo im je mesto i u KR i u VN, najmanje isto koliko sovjetima i kinezima. Šta dokazuje neki masakr, neki zločin? Da niko nije trebalo tamo da interveniše i da je trebalo prepustiti južnokorejski narod hordi ludaka sa severa?

 

I jeste, "njihov način" je najispravniji od svhi načina koji su oprobani u proteklih 150 godina. Taj "njihov način" je verovatno spasio desetine miliona života, makar ti trabunjao o nekakvom nemešanju. Imaš silu primera gde su ti ludaci protiv kojih je zapad (najpre SAD) bio, a koji su "pobedili" napravili strašne pokolje i ubijali milione i to svojih građana. 

Da li je bolje stajati po strani i zabadati glavu u pesak, praviti se da ne znamo ništa o tamo nekoj zemlji u kojoj eto, oni međusobno hoće da se potamane, čak i ako nije baš tako nego prosto banda ludaka, finansirana i opremljena od strane sličnih ludaka iz cccp i kine, želi da izvrši (još  jedan) društveni eksperiment.

 

Dakle, činjenice nisu na tvojoj strani. Da li je motiv SAD čisto altruistički? Vaaaži. Zabole ih patka. Nego se potrefilo da je "njihov način" života i pojmanje sveta najbolje moguće ili najmanje štetno u poređenju sa idiotizmom koji je predstavljao sistem-protivteža tome a koji je itekako ugrožavao interese i SAD a vala i normalnog dela sveta.

 

 

Što se tiče tvoje nadobudnosti, bezaobrazluka i nevaspitanja, to je isključivo tvoj problem ali mi se skini s kičme pošto posle ovog posta ideš na ignore listu i neću imati prilike da više čitam tvoje bezmozgaške nebuloze.

 

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Constantin said:

Malo dunsterski, ali...jel Poljaci imaju neki poseban gasovod ili su na nekom zajedničkom i kako to ide 'tehnički" sa zavrtanjem gasa ?

 

Tehnicki ide tako da tim gasovodom nista ne tece iz Rusije prema Evropi, ali tece iz Nemacke  prema Poljskoj. Posto gas dolazi u Nemacku drugim rutama, Nemci su preusmerili deo tog gasa kroz Yamal u Poljsku. Prilicno stara vest.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Wickedpedia said:

Šta su radili u Korejskom ratu?!

Sprečavali komunističku okupaciju Južne Koreje i sprovodili ono što su sa Sovjetima potpisali na kraju drugog svjetskog rate, a to su zone uticaja sjeverno (sovjetska) i južno (američka) od 38. paralele.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tehnicki ide tako da tim gasovodom nista ne tece iz Rusije prema Evropi, ali tece iz Nemacke  prema Poljskoj. Posto gas dolazi u Nemacku drugim rutama, Nemci su preusmerili deo tog gasa kroz Yamal u Poljsku. Prilicno stara vest.
Ne bih rekao da je stara vest...pogledaj atolinijev odgovor.
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, A sad said:

 

Uvek moze da se krade gas, ali to je vec ukrajinska specijalnost.

 

Poljska ima ogromni TNG terminal, a gasovod iz Norveske ce biti gotov pre grejne sezone. Poljaci su na vreme krenuli sa pripremama za oslobadjanje od zavisnosti od ruskog gasa, nisu oni kao ostali Evropljani koji su osam godina samo sedeli i cekali. Cak su ih i zestoko opstruisali za taj gasovod. 

 

.

 

Treba razlikovati nivo zavisnosti  od ruskog gasa istocno evropskih zemalja i ostatka evrope, Poljaci sa Baltic Pipe iz Norveske smanjuju potrebe za ruskim gasom, pre par godina oko sezdeset procenata su koristili ruski gas, a deo se uvozi iz Nemacke reversom, koji kupuju kao berzanske viskove, to je ipak ruski gas...Nije bas da niko drugi nista nije radio, balticke zemlje takodje imaju velike terminale, vecina zemalja koje imaju izlaz na more su izgradile terminale,  a stara Evropa ima vise diversifikovan sistem , sa iskljucenjem Nemacke koja koristi enormne kolicine gasa...

 

Baltic Pipe je grana gasovoda iz Norveske koji ide u Nemacku...sami Poljaci su zakupili izvorista koja ni blizu ne mogu da zamene ruski gas, za ostatak ce morati da razgovaraju sa Nemcima, koji ce sami biti u problemu,  uz to potrosnja u Poljskoj raste a u Norveskoj proizvodnja pada, osim ako uvelicali proizvodnju zbog situacije...

Uz to glavna arterija Poljske gasne mreze je gasovod Yamal, gde je Gazprom vlasnik blizu pedeset procenata, da li ce ga otkupiti ili placati Gazpromu ostaje da se vidi...

 

.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, attolini said:

 

.

 

Da ja tupim nesto ne ide, ne znam kako se to izvodi tehnicki, ali mislim da postoje procedure, i da svi koji su u procesu sve znaju...Uostalom, nemci imaju i Severni tok...

 

Placanje po novom sistemu je jos uvek nekako u magli...evro se se uplacuje ruskoj komercijalnoj banci, banka ga prodaje na berzi i uplacuje Gaspromu, za rusku stranu to ne predstavlja nesto znacajno novo, jer su uvoznici i tako , prakticno od prvih dana sranja bili u obavezi da prodaju valutu na berzi...Jedino, oni su na taj nacin sigurni da ce novac za svoj prodati gas dobiti,  i da nece biti zamrznut na nekom od racuna Gazproma u evropskim bankama

Za evropsku stranu to je problem, jer oni, koliko shvatam tako krse sopstvene sankcije uplatom evra na racun ruske banke ...

 

Kraj aprila bio je rok kad prvi racuni dolaze na naplatu...

 

.

 

Kada smo kod vlauta - Kadirov nudi milion dolara za informacije o cecenskim jedinicama koje se bore na ukrajinskoj strani. Ne nudi rublje.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ters said:

 

Kada smo kod vlauta - Kadirov nudi milion dolara za informacije o cecenskim jedinicama koje se bore na ukrajinskoj strani. Ne nudi rublje.

 

.

 

Oni kojima nudi, rublj nije  potreban, verovatno zato nudi dolare...

 

.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Constantin said:
19 minutes ago, DJORDJE said:
Tehnicki ide tako da tim gasovodom nista ne tece iz Rusije prema Evropi, ali tece iz Nemacke  prema Poljskoj. Posto gas dolazi u Nemacku drugim rutama, Nemci su preusmerili deo tog gasa kroz Yamal u Poljsku. Prilicno stara vest.

Ne bih rekao da je stara vest...pogledaj atolinijev odgovor.

Od 15tog marta tok gasa je preusmeren , tece iz Nemacke ka Poljskoj, dobro, uslovno receno stara vest.

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...