Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

12 minutes ago, Perkos2 said:

Nikakve sličnosti između JNA( vojska drzave u raspadu) i danasnjeg rata u Ukrajini nema. JNA nije imala nikog iza sebe, rasapala se iznutra  a pogotovo nije imala  jaku drzavu na koju čak ni NATO ne kreće. Ako neko misli da su Rusija i raspala SFRJ isto grdno se vara. Koliko god bili hrabri i fanatični vojska Ukrajine ne moze izdrzati rat sa vojskom Rusije. Da ne bi svi izginuli treba im omoguciti predaju naravno uz prisustvo međunardnih posrednika, nesto sto bi nazvali UFOR na primer

Pretpostavljam da si ovde upotrebio volju da ne vidiš sličnosti. U Vukovaru je podrška JNA bila nepotrebna, braniocima potrebna ali nikakva podrška nije mogla da izmeni ishod. JNA je i na papiru i u realnosti imala svu potrebnu nadmoć i materijalne resurse da u tih par meseci šta god da se desilo ishod bi morao da bude isti.
Rusija ovde isto ima nadmoć koja bez obzira na stranu podršku Ukrajini ili odsustvo podrške Rusiji može značajno da utiče. Rusija naprosto ima svega ili bar tvrdi da ima dovoljno rezervi da sve ostalo može da se zanemari u sledećih nekoliko meseci.
Žilava odbrana Ukrajine ne može da utiče na ishod konkretne bitke kao što ni ostatak Hrvatske nije mogao da utiče na Vukovar. 

-------

Šta se posle dogodilo sa JNA, je posebna priča, šta će biti posledice ovoga po armiju Rusije videćemo, ali to su posledice, oni će vojnički pre ili kasnije ostvariti kakvi god da su ciljevi nemaj sumne oko toga.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Beonegro said:

Jedna stvar je što mrzimo Putlera, a druga stvar je realnost na terenu, a realnost je da:

- su ostali bukvalno sati do pada Mariupolja, što će Rusima osloboditi desetine hiljada vojnika za opkoljavanje ukrajinskih snaga na liniji prema Donjecku i Luhanjsku;

- su ostali dani do pada Černjihiva, što će Rusima osloboditi desetine hiljada vojnika za završetak opkoljavanja Kijeva;

- kada najbolje ukrajinske jedinice ostanu boxed-in u Donbasu i Kijevu, ruska vojska će moći da operiše po ostatku Ukrajine gotovo nesmetano.

 

Nažalost, Ukrajinci su vjerovatno na 3 sedmice od vojnog sloma, i to računajući da će Rusi snagama koje su trenutno oko Černjihiva dati sedam dana za rest & refit.

Poprilicno sumorna analiza ali skroz realno stanje.

Rusi su krenuli sa planom A gde dolaze kao oslobodioci, pokazuju misice, svi se predaju i docekuju ih sa cvecem. 
Propalo u startu i jos su dodatno zestoko dobili po picci.

Onda ide plan B. Da, mislim da imaju plan B, da nisu bas toliko smehotresni.

A sta moze biti plan B kod Rusa?

Skrljaj sve sto ti smeta i jos malo okolo onako reda radi.

Za sada idu na Mariopilj u totalu a ostale gradove samo cackaju.

A ljudi ginu i dalje, izbeglica je sve vise i razaranja su sve veca.

Sankcije su veliki udarac za Ruse ali za naredni duzi period. U roku mesec-dva nista nece promeniti u ratu. A taj period je dovoljan za nenormalnu kolicinu unistenja i smrti.

Takodje mi je pomalo nejasan ovaj hajp oko S-300 da se dostavi Ukrajini. Koliko komada, sta bi to znacajno promenilo? Ocistili nebo nad Ukrajinom? Tesko.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites




Takodje mi je pomalo nejasan ovaj hajp oko S-300 da se dostavi Ukrajini. Koliko komada, sta bi to znacajno promenilo? Ocistili nebo nad Ukrajinom? Tesko.
 


Problem je što isporučeno oružje, tipa S-300, S-400 kao i npr. mi sa MIG-ovima, ne može se preprodati ili ustupiti trećim zemljama, bez saglasnosti proizvodjača. Tako stoji u medjudržavnim ugovorima, mada, vidli smo koliko "papir" ima težinu.....

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Clash said:

A sta moze biti plan B kod Rusa?

Skrljaj sve sto ti smeta i jos malo okolo onako reda radi.

Da, ovo treba istaći u svakoj prilici: taj način ratovanja na koji su Rusi prešli je totalno kriminalan i zločinački. Nikakvog obzira nemaju prema civilima, zvjersko ponašanje.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Constantin said:

U Sofiji, u Bugarskoj, se održava protest kod zgrade Ministarstva odbrane.

Ljudi su došli sa ruskim zastavama i plakatima „Jenkiji, vratite se kući!“.

Okupljeni se protive vojnoj podršci Ukrajini.
655047dd7e1ece0281b85fde5862a0ed.jpg

A gde su našli vojno prisustvo u Ukrajini da se protive istom? Oni znaju nešto što mi ne znamo?
Možda misle na dobrovoljce? To ipak nije vono prisustvo...

Link to comment
Share on other sites



A gde su našli vojno prisustvo u Ukrajini da se protive istom? Oni znaju nešto što mi ne znamo?
Možda misle na dobrovoljce? To ipak nije vono prisustvo...


O kom vojnom prisustvu....?
Koliko ja kapiram, bune se protiv prisustva NATO-a u Bugarskoj i podrške Bugarske Ukrajini.....
Link to comment
Share on other sites

Just now, Constantin said:


 

 


O kom vojnom prisustvu....?
Koliko ja kapiram, bune se protiv prisustva NATO-a u Bugarskoj i podrške Bugarske Ukrajini.....

 

A ok, mislio sam tj projektovao da je vezano za Ukrajinu, ok, jasno mi je. Ima li US Army uopšte instalacija u Bugarskoj?

Link to comment
Share on other sites

Da, ovo treba istaći u svakoj prilici: taj način ratovanja na koji su Rusi prešli je totalno kriminalan i zločinački. Nikakvog obzira nemaju prema civilima, zvjersko ponašanje.
Bojim se da Rusi imaju za potrošiti još koje slovo, ako im se ne odvija sve po planu. U svetlu toga, možda pogrešno tumačim neke poteze, ali, kako pišu komšije Hrvati, primećen je vrlo intezivan avio-saobraćaj, privatnih aviona iz Moskve ka Sibiru i Uralu i cene da ruska elita,nzbog nečega, ne želi biti u prestonici, u nastupajućim vremenima....
Bugarska desnica, dno kace kao i ovi ovde u Srbiji. Da im izmeris IQ ne bi bilo vise od 80% 
'ebala te kaca i konji vrani....a inače verujem da si u pravu, možda ne baš desnica ali nekakvi kao ovi ovdašnji, što farbaju po svojim automobilima "Z"....
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Constantin said:


 

 


O kom vojnom prisustvu....?
Koliko ja kapiram, bune se protiv prisustva NATO-a u Bugarskoj i podrške Bugarske Ukrajini.....

 

Mozda je plivanje za casni krst, prolecna verzija?

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Constantin said:
14 minutes ago, Devil In My Pants said:
Iskreno mislim da postoji dobra sansa da se umesa jos neko.
 
Ako sad nece, nece onda nikada.

Na kog misliš? Da Belorusi udare s ledja...?

Pridnjestrovlje nije malo triput ratovalo

Link to comment
Share on other sites

@Beonegro

 

Misliš da je grad od 500k moguće zauzeti za par sati ? Odakle ti takva informacija, ja takve najave ne vidim čak ni kod Rusa. Prava bitka za Marijupol nije ni počela. Aerodrom kojim su se Rusi juče hvalili je 1-2 km izvan grada.

 

@all

 

Ona što su Rusi tvrdili da je pokojna Ina je u stvari Irina Vereščuk, zamenica premijera.

 

iryna-vereshhuk.jpeg

 

Da čovek ne poveruje koliko Rusi idu nisko sa propagandom. Pa jesu oni mislili da im ta laž prođe ? Zato to niko od ozbiljnih medija nije ni preneo.

 

Edited by Klotzen
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Klotzen said:

@Beonegro

 

Misliš da je grad od 500k moguće zauzeti za par sati ? Odakle ti takva informacija, ja takve najave ne vidim čak ni kod Rusa. Prava bitka za Marijupol nije ni počela. Aerodrom kojim su se Rusi juče hvalili je 1-2 km izvan grada.

Procjenu baziram na tome da je Mariupoljj odsječen od ostatka Ukrajine već petnaestak dana i da braniocima sigurno počinje da nedostaje municije, a pogotovo modernog antitenkovskog oružja.

 

Što se tiče toga da bitka za Mariupolj nije ni počela, savjetnik gradonačelnika i sam gradonačelnik kažu drugačije.


https://www.washingtonpost.com/world/2022/03/18/ukraine-russia-mariupol-evacuated/

Quote

 

Petro Andryushchenko, an adviser to the Mariupol mayor’s office, confirmed Russian tanks were in the city. “It’s difficult to say who is controlling what,” he said. “Mariupol is a battlefield. But we are still defending the city, and we aren’t giving up.”

He said one front line was now downtown, near a theater sheltering hundreds of civilians that was bombed by Russian forces Thursday.

 

 


Guardianov live prije 2h:

Quote

 

Street fighting in the centre of Mariupol is preventing the rescue of hundreds of civilians trapped in the basement of a theatre that Ukrainian officials say was bombed by Russia on Wednesday, according to the city’s mayor.

Vadym Boychenko told the BBC that rescue teams could help people out of the wreckage only during periods when the fighting subsided. “There are tanks ... and artillery shelling, and all kinds of weapons fired in the area,” he told the broadcaster.

“Our forces are doing everything they can to hold their position in the city, but the forces of the enemy are larger than ours, unfortunately.”

 

 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...