Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

1 hour ago, Devil In My Pants said:

Realno Amigo nije znao da Jemen postoji dok ovde nismo krenuli da pisemo. Drugo, Arabija i Emirati su partner USA jako dugo. Samo sto Emiratima daju oruzje tj prodaju ali Arabiji je vise, bas zbog toga Jemena. Inace Arabija koju i ne branim nije bacala kasetne bombe a jos manje napalm,a sultan Erdogan jos manje. Ako znas, veliki deo stanovnistva u Turskoj cine bas Kurdi. 

 

Bajraktar je razorio Asadovu vojsku dok su imali zeleno svetlo od Rusa da im biju saveznike,isti ti RUSI pustaju i Izrael da ih roka kad osete prisutnost Iranaca. Da ne bude zamene svaki Asdovac bi pre pruzio ruku Iranu nego Rusiji, ali nisu mogli da uticu toliko na rat u Siriji jer bi ih onda Izrael potamanio.

 

Malo je licemerno od Amiga i jos nekih kako je njima isti level rat u Jemenu i Ukrajni,ali dobro...

Pa nije isti level, ali odredjenih dvostrukih standarda ima i sa zapadne strane.

Recimo i sam problem izbeglica: ukrajinske izbeglice su pozeljne, dok su npr izbeglicama iz Sirije zatvarana vrata. 

Kao da su neki narodi "vredniji" od nekih drugih naroda. 

Ima jos primera ali da ne davimo...

 

Edited by Darth Bane
Link to comment
Share on other sites

Ne postoji prikriveni nacizam.... on ima svoju ideologiju koja mora biti nedvosmisleno iskomunicirana da bi dostigao svoj potencijal. Ideologija je problem kod nacizma tj njegovo sirenje odnosno popularisanje. Cim neko izadje na izbore sa nacistickim simbolom i nedvosmisleno nacistickom ideologijom je samo po sebi problem. Cim se to prekrsi ne mozemo vise govoriti o slobodi govora. 

 

Ali ovde tema nije Srbija. Naveo sam upravo UN rezoluciju gde je zakljuceno da je sirenje nacizma upravo to - sloboda govora. A onda se nasilno ukidaju mediji jer se toj istoj grupaciji koja stiti slobodu govora ne dopada sta oni govore. 

 

 

Edited by mmajstor
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, McLeod said:

Kod Levijatana imas mnogo vise elemenata nacizma nego kod Azova. Cak i ako uzmemo taj sminkerski deo na drustvenim mrezama u obzir, na terenu otvoreni rasizam, Srbija uber alles i politicku platformu.

 

Azov pod naci zastavom masakrira ljude. Dudlac ne moze da predje granicu zbog PCR. Jesu budaletine i jedni i drugi, slicna ikonografija, s tim sto su jedni ubice, drugi obicni dudlaci. Daleko im lepa kuca i jednima i drugima.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McCarthy said:

 

SA boli.

Tebe niko ne pita da li te boli.

 

 

Dobro jutro Kolumbo.

 

 

Nakon što si podbacio, ja te preskačem. Kako to tačno nisi razumeo?

 

 

Nema veze. 

 

Sloboda nema cenu, rekao sam već.

 

On topic - Rio Tinto odlazi iz Rusije. Koliko treba da budeš out da te kompanija koju su Srbi proterali napusti?

 

 

 

 

Misliš, ti si u zabludi. 

 

 

Toliko frustracije u jednom upisu 😘

 

Drago mi je da je na površinu isplivala jednostranost i neobjektivnost. Sad nastavi da šeruješ tvitove i sa navijačkim pristupom, za ozbiljnije i nisi.

Edited by Liska Manjina
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Moguće sasvim zvuči realistično i ako je preterivanje nije veliko. Gledaj na stvar ovako - Barjaktar je potrošna roba, košta ne manje od 1 milion i ne više od 2 zavisi od verzije i opreme. I ne košta ljudskog života.
Pancir kako god da se pogodiš sa Rusima nije ispod 13 a može da bude i 15 i više miliona. Ugrubo 1:13. Plus životi obučene posade a tvoj operator na barjaktaru ne menja ni džojstik.

Ja koliko sam shvatio oni se koriste kao ambush weapon, a to pogoduje Ukrajincima obzirom da je Ukrajina ogromna zemlja i da su linije snabdevanja rastegnute. Pitanje je kolika je upotrebljiv kada naiđe na zatvoren sistem PVO odbrane. Vidim da je u planu i razvijanje novije generacije drona, kao i ideja da budu lansirani sa nosača.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Liska Manjina said:

Toliko frustracije u jednom upisu 😘

 

Drago mi je da je na površinu isplivala jednostranost i neobjektivnost. Sad nastavi da šeruješ tvitove i sa navijačkim pristupom, za ozbiljnije i nisi.

 

Moraću da odbijem ovaj poljubac, hetero sam, sorry. Vidim da mi "ozbiljno" (prim.prev.) dolaziš na profil, ali nisam zainteresovan.

 

PS. Sa zadovoljstvom budem kačio, bez brige. Znam da uživaš.

Edited by McCarthy
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Klotzen said:

@mmajstor

 

Pa ne deklarišu oni svoje partije tako. Oni su na papiru patriote, suverenisti, nacionalisti.... Tako ih klasifikuju novinari i analitičari. Kao i Vacić i Dveri kod nas koje ne kažu da su neonacisti ali ih drugi klasifikuju tako.

 

@all

 

Da dopunim A Sad-ov post samo zbog konteksta. Ukrajina je u trenutku okupacije Krima imala manje od 10k dobro obučenih i opremljenih vojnika. Ostalo su bile slabo opremljene i obucene jedinice plus regruti koji nisu imali volje da se bore.

 

U takvoj situaciji uzimaš sve živo jer ti trebaju motivisani za neke ozbiljne akcije. To je i kod nas bio slučaj 90-ih sve strane su regrutovale šljam. Uostalom to i rusi rade pa ih niko ne optužuje da su nacistička zemlja, pisali smo o tome.

 

Ono što je bitno je da zvanična Ukrajina ne podrzava niti radi bilo šta u vezi sa tim neonaci idejama i to je ono što je jedino bitno kada pričamo o Ukrajini kao državi.

https://www.vreme.com/vesti/puk-azov-neonacisti-u-odbrani-mariupolja/

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Liska Manjina said:

Ja koliko sam shvatio oni se koriste kao ambush weapon, a to pogoduje Ukrajincima obzirom da je Ukrajina ogromna zemlja i da su linije snabdevanja rastegnute. Pitanje je kolika je upotrebljiv kada naiđe na zatvoren sistem PVO odbrane. Vidim da je u planu i razvijanje novije generacije drona, kao i ideja da budu lansirani sa nosača.

Pa taktika, dron je taktičko oružje. Naravno da protiv zatvorenog i dobro postavljenog PVO ima male šanse, sa druge strane u velikom sukobu na dugačkom frontu teško da možeš da imaš mnogo takvih zatvorenih sistema dobro branjenih.  Pa onda gađaš gde možeš i gde ti je veća verovatnoća za preživljavanje.

Sve u svemu u pitanju je taktičko oružje sasvim upotrebljivo, jeftino, bez problema koje imaš sa ljudima - umor, smene, gladan i žedan, spava ne spava... Odličan je i za nadzor iz vazduha navođennje artiljerije i svašta zgodno.
Srbija uz kinesku tehnologiju već dve decenije razvija Pegaz domaći dron koji je sasvim sposoban i upotrebljiv. 
U suštini pravi razvoj dronova je krenuo kad su inžinjeri i vojnici razumeli da dron nije avion na daljinsko upravljanje nego je više i manje od aviona na daljinsko upravljanje, Otad je sve krenulo u pravom smeru za razvoj. Shodno tome i mi ne treba da gledamo na dron kao avion jer to nije - on je novi igrač za kojeg važe drugi aršini.
Ima svoju uogu, spor je, mali radarski odraz u odnosu na avion, bešuman, ume da ujede  ali nije naoružan kao jurišnik, i pre svega i iznad svega - potrošan je bez potrebe da imaš sahranu. Kad ti ga obore niko ne plače 😉
Neće u potpunosti zameniti avijaciju ali će lišiti pravi avion i pilota gomile dosadnih, iscrpjujućih a opasnih zadataka, naprosto neke potrebe dobro radi ali nije svemoguć.

Barjaktar je najdokazaniji na terenu od svih postojećih imao je sreće da bude u akcijii na raznim terenima i svuda se pokazao sasvim dobro.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Quote

Lavrov: Ne planiramo napasti druge zemlje, nismo napali ni Ukrajinu

“Mi smo potvrdili i to na zahtjev same ruske strane da se otvore humanitarni koridori, a sami uzroci i trenuci kada se otvaraju ti koridori se temelje na situaicji na terenu i analize situacije. Trebaju se odabrati najučinkovitije rute kako bi se civili izveli iz gradove. Mi smo podsjetili kolege da je na posljednjem sastanku Rusija predložila konkretne ideje glede nacrta dokumente i oni su uzeli te ideje kako bi o njima raspravili o Kijevi i rekli da će nam dati odgovore vrlo vrzo”, kazao je Lavrov i dodao:

“Mi želimo nastaviti ozbiljan razgovor i to pomoću bjeloruske platforme. Ne samo da razmjenjujemo neke papire nego da se dogovorimo o nekim stvarima o kojima se moramo dogovoriti u kontekstu rješenja ukrajinske krize”.

“U kontekstu sigurnosti na evropskom kontinentu i uzimajući interese svih strana bez iznimke. To je bilo ukratko ono o čemu smo mi danas razgovarali“, kazao je o detaljima razgovora koji je održan danas.

Lavrov je kazao da zadnji izvještaji kažu da “operacija ide po planu”.

“Moram reći da procjene o napretku vojne operacije izrađuje glasnogovornik našeg ministarstva odbrane i predsjednika, a oni kažu da operacija ide po planu. Što se tiče nabavke oružja za Ukrajinu iz inozemstva vidimo koliko je opasno ponašanje naših zapadnih kolega koji su prekršili svoju ulogu i načela time što su dostavljali smtrtonsno oružje Ukrajini, uključujući pokretno oružje koje se može prenositi i koje trenutno koriste teroristi i predstavljaju prijetnju civilima i zračnim snagama“.

“Pitamo se žele li naše evropske kolege prekinuti s tom politikom stvaranja prijetnje od Ukrajine prema Rusiji. Nismo dobili odgovore kako će oni kontrolisati cijelu situaciju, i dalje će prijetnje postojati ne samo civilima nego i zračnim snagama“, dodao je Lavrov.

“Nismo napali Ukrajinu”
Jedno od novinarskih pitanja bilo je da li će Rusija napasti nekog drugog osim Ukrajine, a Lavrov je kazao da “ne planiraju i da nisu napali ni Ukrajinu”.

“Ne, ne planiramo napasti druge zemlje, nismo napali ni Ukrajinu. Objasnili smo nekoliko puta da se razvila situacija u Ukrajini koja predstavlja izravnu prijetnju sigurnosti za Rusku federaciju. Unatoč godinama moljenja, nas se nikada nije saslušalo i to je predsjednik Putin mnogo puta rekao. Otkrili smo neke nove činjenice, u Donjecku i Lugansku teritorijama koje smo oslobodili i to da se planirao napad na te dvije narodne republike i to ovog mjeseca“, ističe Lavrov i dodaje:

“Postoje i neke lako uočljive činjenice glede toga šta je Pentagon činio, koristio biološke laboratorije i eksperimentirao s patogenima iz tih laboratorija na ukrajinskom teritoriju. Čak je Washington javno zanijekao glasine da provode aktivnosti u Ukrajini, to ne iznenađuje“.

Lavorv je kazao da je Ukrajina “nastavila biti slugom zapadnjačkih pokusa”.

“Ukrajina je nastavila biti slugom i oruđem eksperimentalnih zapadnjačkih pokusa i konačno kada je NATO počeo zahtjevati da Ukrajina mora imati puno pravo odlučiti hoće li ili ne u Savez i kada su se postavile vojne baze u Ukrajini i postavili projektili što je bila direktna prijetnja Ruskoj federaciji, i kada počnete propitkivati njezin status bez nuklearnog oružja mi želimo vas zamoliti da se pridržavate načćela sigurnosti na evropskom kontinentu. Oni su rekli da se može razgovarati o svemu ali da se ne postavlja pitanje slobode i NATO-a“, kazao je Lavrov.

 

Ovi bolesnici nastavljaju po svom. Tezak ozbilik sizofrenije definitivno. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Darth Bane said:

ukrajinske izbeglice su pozeljne, dok su npr izbeglicama iz Sirije zatvarana vrata. 

Nikada izbeglice iz Sirije nisu bile problem, problem su bili ilegalni emigranti iz Avganistana, Pakistana I Iraka koji su zeleli da iskoriste situaciju. 

Doduse, izbeglice iz Sirije nisu bile dobrodosle u Rusiji I Belorusiji, to je fakat.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sreten Žujkić, penzioner said:

 

Cini mi se da su nasi pricali da ce takodje nabavljati Barjaktara pored kineskih dronova. Ima li nesto od toga?

Osim tračeva - ne. Bilo je neke priče tj Vučić je nešto pričao u fazi ljubavi sa Erdoganom ali ništa opipljivo. Za sada je fokus na Pegazu domaćem proizvodu uz nadu da će ući u serijsku proizvodnju pa da ih ima iole značajniji broj da imamo neke koristi od uloženog u razvoj. Kineska strana je partner a valjda je i ovde ostalo nešto pameti. Sve to ide sporo i mukotrpno Pegaz postoji u razvoju pa... Dve decenije. 
 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sreten Žujkić, penzioner said:

 

Azov pod naci zastavom masakrira ljude. Dudlac ne moze da predje granicu zbog PCR. Jesu budaletine i jedni i drugi, slicna ikonografija, s tim sto su jedni ubice, drugi obicni dudlaci. Daleko im lepa kuca i jednima i drugima.

 

Ne bih voleo da se ovde stvori slicna situacija kao tamo, pa da vidimo da li je dudlac sposoban da svoju ideologiju preslika na teren.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

@mmajstor

 

Pa ne deklarišu oni svoje partije tako. Oni su na papiru patriote, suverenisti, nacionalisti.... Tako ih klasifikuju novinari i analitičari. Kao i Vacić i Dveri kod nas koje ne kažu da su neonacisti ali ih drugi klasifikuju tako.

 

@all

 

Da dopunim A Sad-ov post samo zbog konteksta. Ukrajina je u trenutku okupacije Krima imala manje od 10k dobro obučenih i opremljenih vojnika. Ostalo su bile slabo opremljene i obucene jedinice plus regruti koji nisu imali volje da se bore.

 

U takvoj situaciji uzimaš sve živo jer ti trebaju motivisani za neke ozbiljne akcije. To je i kod nas bio slučaj 90-ih sve strane su regrutovale šljam. Uostalom to i rusi rade pa ih niko ne optužuje da su nacistička zemlja, pisali smo o tome.

 

Ono što je bitno je da zvanična Ukrajina ne podrzava niti radi bilo šta u vezi sa tim neonaci idejama i to je ono što je jedino bitno kada pričamo o Ukrajini kao državi.

Meni lično je manji problem koliko god to zvučalo čudno je da li je ideologija neke paravojne formacije nacistička ili ne.

To su u stvari profitne grupe i njima su ideologije samo paravan.

I Rusi imaju plaćenike zloglasnu Vagner grupu kojoj takođe želim sve najgore.

Razlika je kad vođe tih paravojske steknu uticaj u političkim krugovima, a to je slučaj u Ukrajini, takve strukture prave problem i u miru.

A grupe ološa koji su plaćeni da ratuju su uvek postojale i postojaće

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Milos 3.14 said:

Meni lično je manji problem koliko god to zvučalo čudno je da li je ideologija neke paravojne formacije nacistička ili ne.

To su u stvari profitne grupe i njima su ideologije samo paravan.

I Rusi imaju plaćenike zloglasnu Vagner grupu kojoj takođe želim sve najgore.

Razlika je kad vođe tih paravojske steknu uticaj u političkim krugovima, a to je slučaj u Ukrajini, takve strukture prave problem i u miru.

A grupe ološa koji su plaćeni da ratuju su uvek postojale i postojaće

 

Mislim da ovde postoji apsolutni konsenzus da su pomenute grupacije stetne. 

 

However, nacizam je dugo bio (i dalje je u masi zemalja) zabranjen zato sto se u praksi dokazalo da sirenje nacisticke ideologije pre ili kasnije dovodi do masovnih zlocina. Ideologija je oruzje, i to oruzje za masovno unistenje. Koliko god da nam odredjene desnicarske grupe budu 'repulsive', ne mozemo ih zbog toga po nekom automatizmu strpati u nacisticke ako nemaju tu nedvosmislenu ideologiju. Cak i ako se neko od njih krije u rukavicama znaci da je to dobro za drustvo jer su takve organizacije svesne da im sirenje takve ideologije nece proci. Medjutim, odluka UN kaze sledece tj. svi oni koji nisu glasali za nju - skinite slobodno rukavice i izadjite iz podzemlja, to je sve sloboda govora. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darth Bane said:

Pa nije isti level, ali odredjenih dvostrukih standarda ima i sa zapadne strane.

Recimo i sam problem izbeglica: ukrajinske izbeglice su pozeljne, dok su npr izbeglicama iz Sirije zatvarana vrata. 

Kao da su neki narodi "vredniji" od nekih drugih naroda. 

Ima jos primera ali da ne davimo...

 

 

Polako, ne zuri, razmisli. Medju ukrajinskim izbeglicama je skoro 90% zena i dece, ciji su sinovi, muzevi, ocevi i ostala muska rodbina ostali da se bore u Ukrajini. Te zene i deca dolaze gde mogu da dodju privremeno, da sacuvaju glavu dok se vojno sposobni muskarci kod kuce bore protiv ruskog agresora. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Cyber said:

 

Polako, ne zuri, razmisli. Medju ukrajinskim izbeglicama je skoro 90% zena i dece, ciji su sinovi, muzevi, ocevi i ostala muska rodbina ostali da se bore u Ukrajini. Te zene i deca dolaze gde mogu da dodju privremeno, da sacuvaju glavu dok se vojno sposobni muskarci kod kuce bore protiv ruskog agresora. 

Dosli bi i sinovi, muzevi, ocevi i ostala muska rodbina da ih nisu na granici prisilno mobilisali.

 

https://www.dw.com/en/eyewitness-thousands-of-ukrainians-flood-polish-border/a-60937731

 

Quote

And it is almost exclusively women and children who are coming across. Ukrainian men, aged between 18 and 60, have been forbidden to leave their country because the government declared a mobilization of the general populace.

 

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, mmajstor said:

 

Mozda je ovo ta sloboda govora kojoj treba teziti? 

 

Izgleda da Eddardovom tastu ipak treba odati priznanje, cak je i meni delovalo sumanuto iako verovatno potpadam pod tu istu generalizovanu klasifikaciju prosecnog srbende. 

 

Postoji li jos koji teoreticar zavjere i apsolutni kreten kog ti nisi postavio? 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Kronostime said:

Dosli bi i sinovi, muzevi, ocevi i ostala muska rodbina da ih nisu na granici prisilno mobilisali.

 

To je (za sada) pretpostavka - nije se (jos) desilo. Ono sto se nije desilo ne moze se validno porediti a onim sto se desilo.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...