Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

54 minutes ago, Klotzen said:

 

Ko ovde tvrdi da je Ukrajinska armija bolje opremljena od Ruske pa da ti nama sada daješ taj video ? Niko. Što se tiče videa 3. udarna ima svoje kanale na telegramu i YT tako da možeš svake nedelje da gledaš ove njihove šou programe kada gosutju širom Ukrajine i pričaju o ratu. Evo zadnje :

 

 

 

To ti je njihov kanal, po pogledaj jednu celu emisiju pa nam prenesi šta kažu. A ne da se izvuče jedan minut od 20 tih emisija od po sat-dva pa da to bude glavna stvar, a jasno je da on time ne hvali ruse nego sebe i svoju jedinicu.

Kako ko tvrdi, ovde se praktično svakodnevno provlači da je ruska oprema nikakva, da je Ukrajinska (zapadna) nadmoćna, ruski tenkovi konzerve koje otvaraju Američki 25 mm topovi (samo jedan primer), te leopardi, te s400 haha, itd, itd. Čitaj pisanije Dragana koji se uglavnom time i bavi ovde na forumu. Ali da zanemarimo ovaj forum, zašto ovi vojnici  u videu imaju potrebu da objašnjavaju da je Ruska oprema dobra (i bolja, citiram)? Zato što vide da i publika u studiju misli tako i u tom smislu i postavlja pitanja, i ovaj kaže da previše gledaju tv.

 

I kako u videu ne hvali Ruse, kada ih poredi sa Ukrajincima i kaže da je sve bolje? Naravno time hvali i sebe jer se bori potiv dobrog protivnika. Znam ja da on to želeo da kaže, ali to je odradio hvaljenjem Ruskih snaga. Ili, ako hoćeš da kažeš da opasno preteruje, onda ću i ja da kažem da je Ukrajinska vojska takođe mehhh, jer ne može da bude Ruska loša mi spartanci, ali ništa ne možemo da uradimo protiv njih. Kao što rekoh, mislim da su obe vojske odlične i dostojni protivnici, što pokazuje i stanje na frontu gde niko ne može da nadvlada.

 

Pokušah da pogledam video ali je auto translate na engleski jako loš, ne mogu to da ispratim.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Pangea said:

... Čitaj pisanije Dragana koji se uglavnom time i bavi ovde na forumu. ...

Dragan je otvorio 4 teme na forumu Drustvo, 2 na Politika,  2 na Knjizevnost, 2 na Muzika, 1 na Razno, uz ucesce na mnogim drugim temama.

Koliko je tema otvorio forumas Pangea i cime se on uglavnom bavi na forumu ?

Ostatak teksta iz razumljivog razloga nije za komentarisanje (Klotzen je vec sve dobro objasnio).

Edited by Dragan
  • Like 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Dragan said:

Dragan je otvorio 4 teme na forumu Drustvo, 2 na Knjizevnost, 2 na Muzika, 1 na Razno uz ucesce na mnogim drugim temama.

Koliko je tema otvorio forumas Pangea i cime se on uglavnom bavi na forumu ?

Ostatak teksta iz razumljivog razloga nije za komentarisanje (Klotzen je vec sve dobro objasnio).

Mislio sam na ovom forumu, Ukrajina. Inače ako te baš interesuje, pisao sam najviše na tenisu (gde je skoro pa zabranjeno otvoriti temu i gde se insistira na korišćenju postojećih), i malo na filmovima i serijama (nema potrebe za novim temama). Čitam i dosta drugih foruma ali ne komentarišem, evo recimo čitam dosta o Izraelu i Palestini gde si takođe (ispravi me ako grešim) aktivan, ali ne čitam po netu dovoljno da bih mogao da komentarišem. I ne mora Klotzen valjda da objašnjava za tebe, možeš ti i sam da vodiš polemiku, ako želiš?

Link to comment
Share on other sites

cnn

 

A number of people, including journalists from foreign press organizations, have been detained in Moscow after authorities cracked down on protesters at Russian President Vladimir Putin’s election headquarters, independent outlets reported Saturday.

The protest was organized by the wives of mobilized men amid a growing movement of women who are demanding that their husbands and sons are returned home from fighting in Ukraine.

 

Video seen by CNN shows Russian authorities detaining several people wearing “Press” vests near Red Square.

 

The “500 days of mobilization” rally brought women to the walls of the Kremlin before moving to Putin’s nearby election headquarters, it was reported. The independent Russian news outlet SOTAvision posted on their Telegram channel that a correspondent saw security forces “snatching random people from the crowd, and only men.”

Independent Russian media group Mediazona reported Saturday that among those held are journalists working for Kommersant, France Press and Spiegel, as well as human rights activists.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Pangea said:

Kako ko tvrdi, ovde se praktično svakodnevno provlači da je ruska oprema nikakva, da je Ukrajinska (zapadna) nadmoćna, ruski tenkovi konzerve koje otvaraju Američki 25 mm topovi (samo jedan primer), te leopardi, te s400 haha, itd, itd. Čitaj pisanije Dragana koji se uglavnom time i bavi ovde na forumu. Ali da zanemarimo ovaj forum, zašto ovi vojnici  u videu imaju potrebu da objašnjavaju da je Ruska oprema dobra (i bolja, citiram)? Zato što vide da i publika u studiju misli tako i u tom smislu i postavlja pitanja, i ovaj kaže da previše gledaju tv.

 

I kako u videu ne hvali Ruse, kada ih poredi sa Ukrajincima i kaže da je sve bolje? Naravno time hvali i sebe jer se bori potiv dobrog protivnika. Znam ja da on to želeo da kaže, ali to je odradio hvaljenjem Ruskih snaga. Ili, ako hoćeš da kažeš da opasno preteruje, onda ću i ja da kažem da je Ukrajinska vojska takođe mehhh, jer ne može da bude Ruska loša mi spartanci, ali ništa ne možemo da uradimo protiv njih. Kao što rekoh, mislim da su obe vojske odlične i dostojni protivnici, što pokazuje i stanje na frontu gde niko ne može da nadvlada.

 

Pokušah da pogledam video ali je auto translate na engleski jako loš, ne mogu to da ispratim.

 

Američki 25mm top jeste uništio najmoderniji ruski tenk, to je činjenica potvrđena videom. Leopardi 2 jesu kvalitetniji i to za klasu od ruskih tenkova ali nažalost dobili su samo 70 komada pre nego što su počeli da pristižu Leopard 1 koji su tu negde sa modernizovanim T-72.  S-400 nije pokazao ništa, od sistema koji obara 99% mi vidimo da Ukrajinci lete i posle 2 godine rata. Ako je to pisao to je sve tačno. Ali to i dalje ne znači da je Ukrajinska vojska u globalu bolje opremljena od ruske, mada se ja ne sećam da je Dragan ili neko drugi to govorio.

 

Sad se setih još jedne stvari gde su Ukrajinci bolji. Ukrajinci imaju bolje uniforme, bolji pancir i dobjaju prvu pomoć dok Rusi to sve moraju privatno da nabave ili da koriste katastrofalnu opremu iz ruskih rezervi, zato često vidimo kod ruskih zarobljenika da imaju različite uniforme i opremu.

 

Ako je tebi jasno da oni hvale Ruse da bi u stvari istakli sebe onda to definitivno jeste Čeri-piking jer taj tviteras i ti ne koristite te izjave u tom kontekstu. Nastupi služe da promovišu borbu jer na taj način inspirišu druge. Ovde imamo pitanje nekog klinca koji je potcenio Ruse do te mere da je obezvredio uspehe te brigade i dobio je instant odgovor koji će svako ko se borio dati. Taj klinac verovatno i ne prati situaciju na terenu jer to našta je on aludirao (trule puške) se dešavalo 2022. godine kada je opet videom potvrđeno od strane samih rusa da su dužili trule kalašnjikove. Naravno da sa tim puškama nisu otišli na front, ali takva slika je otišla u svet i neko ko ne prati rat je to zapamtio a hiljadu drugih videa gde se vidi da Rusi na frontu imaju normalne kalašnjikove nije. Sa druge strane najveći broj Ukrajinaca koristi te iste puške. Mada 3. brigada koristi i zapadno pešadijsko oružje često se vidi da njihove jedinice nose M4 i još neke modele koje nisam prepoznao.

 

Ukrajinska vojska jeste mehh, sa izuzetkom 10-tak brigada koje su malo bolje opremljene i obučene, to i jeste tragedija Rusije da ona ne može da pobedi jednu takvu Armiju. No Ukrajinska Armija je danas jača nego u februaru 2022. dok je Ruska slabija jer je izgubila brdo opreme.

 

Na frontu niko ne može da nadvlada jer Rusi ma koliko mobilizovali ne mogu da stvore prednost potrebnu da nadvladaju Ukrajince. Obzirom koliko su tehnike izgubili sada je verovatno kasno i da mobilizuju milion ljudi odjednom. Ukrajinci su imali prednost u ljudstvu tamo negde od sredine aprila do septembra ali su tada nažalost imali jako malo opreme, posle ruske mobilizacije rusi su ponovo imali više jedinica na frontu kao što je to slučaj i danas.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Još jedna potvrda da je Belbek pogođen :

 

 

 

Ovo je ujedno još jedan dokaz koliko Rusi lažu. Oni i dalje tvrde da su oborili sve rakete tog dana 🙂 . Interesantno je da su meta bili ti objekti u budžaku a ne recimo centralni hangar pored piste ili sama pista. Očigledno su imali dojavu da je tu neka vredna meta. pretopstavljam onaj general koji je poginuo tih dana.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Zaista čudno što se laže tokom rata o sopstvenim gubicima i što je civilima zabranjeno snimanje meta, pogođenih ili ne. Pa to važi oduvek i za svaki bogovetni rat.

Ne znam da li znate da to važi i za Ukrajinu? I tamo ne daj bože da snimite udare i rušite priču da je oboreno 10 od 10 raketa, pa vam onda pokuca neko na vrata. Ima i tu snimaka kako se izvinjavaju i nisu znali. Ljudi, rat je, strane su izjednačene, i jedni i drugi kriju svoje gubitke i preuveličavaju tuđe, a ko želi da gura glavu u pesak, samo izvolte 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pangea said:

Zaista čudno što se laže tokom rata o sopstvenim gubicima i što je civilima zabranjeno snimanje meta, pogođenih ili ne. Pa to važi oduvek i za svaki bogovetni rat.

Ne znam da li znate da to važi i za Ukrajinu? I tamo ne daj bože da snimite udare i rušite priču da je oboreno 10 od 10 raketa, pa vam onda pokuca neko na vrata. Ima i tu snimaka kako se izvinjavaju i nisu znali. Ljudi, rat je, strane su izjednačene, i jedni i drugi kriju svoje gubitke i preuveličavaju tuđe, a ko želi da gura glavu u pesak, samo izvolte 🙂

 

Pa Rusija valjda nije u ratu?

Link to comment
Share on other sites

To se zove slobodno tržište. Dok god je potražnja veća od ponude cena raste. Kada ponuda bude veća od potražnje krenuće da padaju cene. Obzirom da smo daleko da ponuda dostigne potražnju još će cene rasti. Po nekim izvorima cena granate u nekim slučajevima dostiže i 8k $ ali problem je što mi ne znamo šta sve obuhvataju ti ugovori i da li su to cene samo granata.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Klotzen said:

To se zove slobodno tržište. Dok god je potražnja veća od ponude cena raste. Kada ponuda bude veća od potražnje krenuće da padaju cene. Obzirom da smo daleko da ponuda dostigne potražnju još će cene rasti. Po nekim izvorima cena granate u nekim slučajevima dostiže i 8k $ ali problem je što mi ne znamo šta sve obuhvataju ti ugovori i da li su to cene samo granata.

 

Da videh i to da je islo do 8k dolara. Znam da je ogromna potraznja i da proizvodjaci mogu da deru ali opet, najobicnija granata za haubicu, troskovi da se napravi cak i na zapadu nisu vise od 500dolara  a kosta deset puta vise...

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

Kijev sistematicno otvara procepe u protivvazdusnoj odbrani na Krimu

Ukrajinska vojska već nedeljama sistematski napada ruske oružane snage na Krimu: prvo se stvore rupe u protivraketnoj odbrani – a onda se nemilosrdno eksploatišu.

 

Spoiler

To je najveći grad na Krimu i izuzetno važan za rusku Crnomorodsku flotu: "Sevastopolj je glavna baza koja osigurava kompletno održavanje flote", objašnjava erklärt komandant ukrajinske mornarice. Postoje pristaništa, dobavljači i aerodromi kao što su Belbek i Kača, kaže Oleksij Nejišpapa: Sevastopolj je bio "jedan od razloga" ruske aneksije poluostrva 2014.

Na pitanje u intervjuu objavljenom 11. januara da li Rusija i dalje može bezbedno da koristi Sevastopolj, Nejšpapa ne odgovara direktno. "Važno je razumeti da imamo više od bespilotnih letelica." Vazduhoplovstvo sa svojim krstarećim raketama igra jednako važnu ulogu kao i domaća obaveštajna služba SBU sa svojim bespilotnim letelicama, priobalnim baterijama ili vojnom obaveštajnom službom.

Početkom februara Ruske oružane snage na Krimu, a posebno u Sevastopolju, nemaju miran minut. Kijev sprovodi strategiju na poluostrvu i nastavlja sa sistemom koji tek sada postaje jasan. Nejishpapa je to nagovestio: "Neki naši trikovi i taktike koji su funkcionisali 2022. i 2023. neće uspeti 2024. godine. Zato treba da promenimo taktiku i tehničke karakteristike svega što radite."

 

Prva faza: Diverzantska taktika

Prva faza strategije Ukrajine trajaće do sredine januara. Meta je očigledno ruska Crnomorejska flota: kijevski morski dronovi se roje. Domaća obaveštajna služba SBU takođe objavljuje video 1 . U klipu, morska beba bespilotna letelica napada Sevastopolj.

Ruske snage se fokusiraju na odbranu svojih brodova dok ukrajinske bespilotne letelice udaraju iz vazduha. Njih 36 je uništila ruska protivmoedna odbrana iznad Krima, izvestila je Moskva 4. januara. Međutim, roj je ipak ispunio misiju: pronašao je praznine u Sakijinim protivdušnim odbranama, koje se odmah eksploatišu.

Kijev je istog dana ispalio nekoliko mamaca i krstarećih raketa. Rakete "Olujna senka i skalp" pogodile su radarsku stanicu u blizini Jevpatorija, koja se nalazi oko 60 kilometara severno od Sevastopolja. U susednoj Ujutne, protivavioni sistem je oboren. Sam lučki grad takođe postaje meta kada raketa uništi komandno i komunikaciono mesto. Skladište municije takođe ide u vazduh.

Sada rusima mora da svane da to nije njihova flota, već protivdušna odbrana koja je prava meta neprijatelja, jer zbog kvara radarske stanice i komandnog i komunikacionog centra sada ima velike rupe nad Krimom. I Kijev to odmah eksploatiše – napadima bespilotnim letelicama na rusko srce.

 

Druga faza: Iskorišćavanje praznina u protivduškoj odbrani

11. januara ukrajinski dronovi lete za Rostov-on-Don, ali su oboreni, saopštile su lokalne vlasti. Moskva reaguje: Da bi zatvorila jaz, raspoređuje avion A-50 za rano upozoravanje i leteće komandno mesto Il-22M. 

Da ne bi propustili niskoleteće bespilotne letelice, ruski avioni lete visoko i približavaju se frontu nego inače. Kijevske oružane snage to iskorišćavaju: beleži rute i pomera protivraketnu odbranu Patriota blizu prve linije fronta – i napada 14. januara.

Vojska koristi sistem Patriot na sličan način kao himars raketni bacač: pucaj i beži, to je ono što vojska naziva taktikom. Plan funkcioniše geht auf. Pad A-50 škodi Kremlju ne samo zato što je – u zavisnosti od izvora – ostalo samo osam do dvanaest primera u arsenalu. Ili zato što se očekuje da će mašina koštati oko 300 miliona dolara.

 

Treća faza: Cepanje otvara ranu dalje

Ono što boli Moskvu je gubitak garnizona od 15 ljudi. Pored pet članova posade aviona, u avionu je bilo deset tehničara: specijalisti ne mogu lako da se zamene. Il-22M može da sleti teško oštećen: Vladimir Putin će kasnije potvrditi da ga je patriota skinuo sa neba.

Problem Rusije je što jaz u protivduškoj odbrani ostaje otvoren – i Ukrajina mu ponovo dodaje. 17. januara dogodila se nasilna eksplozija u hemijskoj fabrici u Rostov-on-Donu. Nedelju dana kasnije, rafinerija nafte u Tuapseu je u plamenu. Pogođena je i obližnja fabrika glisera, a napadnute su i mete na Krimu, dodaje Reporting iz Ukrajine.

Kijev je 30. januara stavio prst na ovu otvorenu ranu – i dodatno je pocepao kada je jedanaest dronova napalo još jednu radarsku stanicu u Rosdolnu na Krimu.

Bespilotne letelice utiru put sledećem talasu napada krstarećim raketama: 31. januara dogodilo se nekoliko eksplozija severno od Sevastopolja. Gore pomenuti vojni aerodrom Belbek je pogođen: navodno, projektili su pogodili podzemni štab i komunikacioni centar. Visoki oficiri su poginuli , a tri borbena aviona su uništena, nastavlja se u izveštaju.

1. februara nekoliko ukrajinskih morskih bespilotnih letelica napravilo je rupe u Ivanovetima, potapajući rusku raketnu korvetu. To rade i u slanom jezeru Donuslav, koje ima samo prolaz do mora širok 200 metara.

Ruske snage na Krimu verovatno će morati da se pripreme za dalje napade bespilotnim letelicama i raketama. Kijev želi da spreči Moskvu da koristi baze na poluostrvu. "Ovo je posao koji treba da se uradi", kaže viceadmiral Nejišpapa. Do danas, prema Oriksovim rečima, njegovi ljudi su Oryx oštetili pet ruskih ratnih brodova i uništili još jedanaest – ne računajući Ivanovete. Neverovatno za mornaricu koja nema odgovarajuću flotu.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MeanMachine said:

 

Da videh i to da je islo do 8k dolara. Znam da je ogromna potraznja i da proizvodjaci mogu da deru ali opet, najobicnija granata za haubicu, troskovi da se napravi cak i na zapadu nisu vise od 500dolara  a kosta deset puta vise...

 

 

Cena koštanja ne određuje koliko nešto može poskupeti, ona utiče samo na minimalnu cenu ispod koje se ne isplati. Kada se napravi novi Ferari oni ga ne prodaju za 2000 evra skuplje od proizvodnje nego ako može za 20000 ili 50000 evra skuplje onda toliko. Tako i ovi, ako mogu da prodaju za 8k prodaće za tu cenu, ako mogu za 18k prodaće po toj. Ovi su mogli da dobiju 5.5k i uzeli su toliko. Ovo je situacija kada će da iskoriste situaciju i da imaju maksimalan profit, sutra kada se završi ovaj rat i kada krene da se smanjuje potražnja opet će pasti na neke minimalne profite.

 

Ti to verovatno mešaš sa diktatorskim uređenjem gde država propisuje koliko šta košta i može da naređuje fabrikama da rade i u minusu ako treba. To ne postoji na zapadu bez proglašenja ratnog stanja a oni nemaju ni vanredno stanje nego funkcionišu u potpuno mirnodopskim uslovima. Jedino gde država može da utiče na cenu je tamo gde je reč o državnom sektoru ali se oni retko i tu mešaju, osim što nekad subvencionišu nešto da bi podigli proizvodnju a smanjili cenu ka krajnjem kupcu. Pošto su ovde krajnji kupci države, najčešće same države koje su vlasnici onda je svejedno da li plaćaš subvencije ili kupuješ po tržišnoj ceni svakako ista suma završi u firmi koja je pod tvojom kontrolom.

Edited by Klotzen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Granate su skupe jer ih nema dovoljno, odnosno veće su potrebe od ponude. Ako neko sada krene da povećava kapacitete može da očekuje ogroman profit na početku, ali kada se završi rat cene će da padnu. E sad, neće po mom mišljenju odmah da se srozaju već će i dalje biti jake cene dok se ne popune magacini koji su trenutno praktično prazni. Nisam ekonomista pa se ograđujem, ali mi se čini da je to dobar posao da se započne. Ipak, ne znam koliki su troškovi povećanja kapaciteta, materijala, energije, radne snage, ima li dovoljno kvalifikovanih radnika i sl, tako da... U računicu treba ubaciti i konkurenciju jer može više njih da se uključi u posao i ubije cenu. Može i rat da se brzo završi, ja ne verujem ali ko zna. Puno varijabli je u igri. Koliko sam čitao, jedino Nemci, Rajmetal ili tako nešto se zovu, ozbiljno pojačavaju kapacitete.

 

I još jedna misao, ako si proizvođač, zašto da povećavaš kapacitete i oboriš cenu kada kupac ne pita koliko košta. Bolje da proizvedeš 1 granatu i naplatiš 5 puta skuplje nego da proizvedeš 5 granata (za šta treba da uložiš u nove kapacitete). Kao naftaši kada obore proizvodnju nafte čime se poveća cena i time još više profitiraju.

Link to comment
Share on other sites

Trenutno tržište traži mnogo više granta godišnje od nekih 1-2 miliona koliko oni prave. To znači da cena neće opasti ni za jedan cent dok se ne dostigne bar 80-90% te potražnje jer će neko uvek izvisiti za kupovinu iz prostog razloga što ih nema dovoljno. Taj koji izvisi par puta onda nudi veću cenu što dovodi do rasta cena dok god postoji manjak proizvoda na tržištu. Na 80-90% će cene u nekim delovima sveta početi da padaju jer je moguća lokalna zasićenost proizvodom a kada pređe 100% pokrivenost potražnje onda naravno cena svuda ide dole. Kompanije sada dobijaju ugovore i one primera radi gledaju da sa trenutnim kapacitetima to neće uspeti da urade u narednih 20 godina, ako je tako onda znači da ima logike da dupliraju prozivodnju. Kada ugovori budu kraći to je siguran znak da više ne dižu proizvodnju jer su bilzu zadovoljenja potreba tržišta. Tu države mogu da ulete sa subvencijama koje će garantovati neku minimalnu cenu pa da na taj način neku kompaniju potaknu da digne proizovdnju iako nema toliko ugovora u budućnosti ali to su već posebne situacije.

 

Dakle mogu oni bez problema da dupliraju ili tripliraju prozivodnju bez ikakve bojazni da će cene padati jer je potražnja trenutna ogromna, Ukrajina sama bi mogla da ispuca 4-5 miliona godišnje bez ikakvih problema. Jedino što je nepoznanica je koliko će dugo ovaj rat trajati i koliko će rezerve granata imati države posle ovog rata jer to su dve konstante koje određuju visoku potražnju. Za rezerve se trenutno priča da će po 5 puta više morati da imaju ali moje je mišljenje da će morati i 10 puta više da imaju nego pre ovog rata jer se pokazalo da su NATO rezerve male a opasnost od ww3 je sve veća kako se apetiti putinu povećavaju. Obzirom da NATO zna koliko su imali u rezervama granata oni mogu da izračunaju koliko će im trebati da kupe da dostignu te nove cifre koje će sebi zacrtati ali trajanje rata i dalje ostaje nepoznanica.

Link to comment
Share on other sites

Rekoh da nisam ekonomista, ali ima logike to pišeš, mada nisam baš sve razumeo 100%. Meni i dalje nije jasno zašto nije došlo do eksplozije proizvodnje granata, i to ne danas ili sutra nego juče.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...