Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

51 minutes ago, Klotzen said:

Inače pre jedno mesec dana je čini mi se Liška Manjina tvrdio da je sever Marijupola osvojen od strane Rusa a kao što vidimo tek ovih dana Rusi počeli da tvrde da su osvojili Ilyich Fabriku. Dakle liveuamap je tu bio tačan za razliku od gomile drugih koji su to "ofarbali" još pre 2-3 nedelje.

 

Ako ćemo pošteno, nije Iljič fabrika na sjeveru grada, nego na sjeveru centra grada.

 

Inače liveUAmaps počinje da brlja poslednjih dana, prvo su Borovu "prepisali" Rusima 7 ili više dana prije nego što su je oni osvojili, pa su počeli da objavljuju vijesti o obaranju ruskih aviona i helikoptera bez ikakvih dokaza o tome, pa su danas objavili:

 

Quote

Russian troops shelled Vasylivka in Zaporizhiye region with artillery, 1 killed, 5 wounded. Tavriysk railway station damaged

 

Što nema nikakvog smisla, Rusi drže Vasilivku i Tavrijsk bar dvadesetak dana, ako je neko to bombardovao, to su ukrajinske snage sa druge obale Dnjepra.

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, feanorlfc said:

Ne znam u drugim zemljama, ali  Svajcarskoj vec par nedelja Ukrajina nije uopste medju glavnim vestima. Ovo potapanje ruskog broda je bukvalno vratilo rat na naslovne strane. A i u razgovorima se retko kad pomene. U pocetku se samo o tome pricalo. 

 

 

U Italiji se na tv o ratu prica i danju i nocu, a obican svet ga sve manje pominje. 

U pocetku su bili uglavnom izvestaji sa ratista, poruseni objekti, izbeglice, kasnije se pricalo o slanju oruzja i hrabrosti Ukrajinaca, a sad sve cesce o bezobrazluku Zelenskog koji chiede troppo (trazi puno), koji je nezahvalan jer ne ceni dovoljno sve sto smo za njega ucinili (poslali orizje i prihvatili izbeglice) nego hoce i nas da uvuce u rat. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Klotzen said:

 

Koliko sam ja čitao on nije modernizovan. Pre godinu dana je urađena opravka i održavanje. Pretpostavljam da nije bilo novca za to pošto je Maršal Ustinov modernizovan pre 7 godina i ima moderno naoružanje. Doduše možda se pokazalo kao loš upgrade pa su odustali. Trenutno modernizuju Kirov klasu videćemo šta će biti od toga kada završe.

Radjen mu je overhaul 2010te. Brod je pusten u upotrebu oko 80te, bez obnove bukvalno ne bi mogao da plovi. Nevezano za to u ovoj situaciji se pokazuje nedostatak obuke posade u sprecavanju efekata eksplozije, pozara ili sta se vec desilo. Ako je brod potonuo zbog pozara, to je daleko gore nego da su ga pogodile rakete, pokazuje do koje mere je posada i komandni kadar neobucen za takve situacije.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Милица said:

U Italiji se na tv o ratu prica i danju i nocu, a obican svet ga sve manje pominje. 

U pocetku su bili uglavnom izvestaji sa ratista, poruseni objekti, izbeglice, kasnije se pricalo o slanju oruzja i hrabrosti Ukrajinaca, a sad sve cesce o bezobrazluku Zelenskog koji chiede troppo (trazi puno), koji je nezahvalan jer ne ceni dovoljno sve sto smo za njega ucinili (poslali orizje i prihvatili izbeglice) nego hoce i nas da uvuce u rat. 

Milica u Italiji, pa jes gadan taj Zelenski,da mogu nekako da ga ugase, da Rusija raskanta UA za par dana pa da se ljudi vrate normalnim aktivnostima. 

Link to comment
Share on other sites

Prenosim sa jedne zatv. grupe, valjda je proverivo a ako nije istinito preuzimam odgovornost za fake news.

Nije direktno vezano za temu, ali zvuči zanimljivo sad u svetlosti potopljene Moskve.

 

Reality check

 

In 20 years of putin making russia great again here’s what they’ve built:

 • 2 Frigates 22350 (2x $450 mil.)
 • 3 Frigates 11356 (3x $430 mil.)
 • 7 Corvettes 20380/85 (7x $250 mil.)
 • 2 LSD 11711 (2x $160 mil.)  (Transportni)

 

Some yachts, same years:

 • “Dilbar” Usmanov ($550 mil.)
 • “Eclipse” Abramovich ($460 mil.)
 • “Sailing Yacht A” Melnychenko ($425 mil.)
 • “Ocean Victory” Rashnikov ($310 mil.)
 • “Motor Yacht A” Melnychenko ($255 mil.)
 • “Luna” Akhmedov ($230 mil.)
 • “Quantum Blue” Galitsky ($225 mil.)
 • “Black Pearl” Burlakov ($220 mil.)
 • “Ona” Usmanov ($210 mil.)
 • “Palladium” Prokhorov ($155 mil.)
 • “Madame Gu” Skoch ($135 mil.)
 • “Pacific” Mikhelson ($130 mil.)
 • “Barbara” Potanin ($125 mil.)
 • “Here Comes The Sun” Dzhaparidze ($125 mil.)
 • “Tango” Vekselberg ($110 mil.)
 • “Areti” Makarov ($110 mil.)
 • “Kibo” Mamut ($105 mil.)
 • “Alfa Nero” Guryev ($105 mil.)
 • “Nirvana” Potanin ($100 mil.)
 • “Anastasia” Potanin ($80 mil.)

(not a full list btw)

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Beonegro said:

 

Ako ćemo pošteno, nije Iljič fabrika na sjeveru grada, nego na sjeveru centra grada.

 

Inače liveUAmaps počinje da brlja poslednjih dana, prvo su Borovu "prepisali" Rusima 7 ili više dana prije nego što su je oni osvojili, pa su počeli da objavljuju vijesti o obaranju ruskih aviona i helikoptera bez ikakvih dokaza o tome, pa su danas objavili:

 

 

Što nema nikakvog smisla, Rusi drže Vasilivku i Tavrijsk bar dvadesetak dana, ako je neko to bombardovao, to su ukrajinske snage sa druge obale Dnjepra.

 

Pogledao sam taj deo fronta. Realno to su selundrine od po par stotina stanovnika. Odatle nikakvih informacija nije ni bilo pa su verovatno samo povukli paralelu sa Izjumom. Toliko baš precizno ne može se očekivati da se zna. Oni mogu da isprate ono što je u medijima i na netu i to je to. Zato i koriguju mapu kada stigne potvrda a ne kao neki da farbaju svaki dan nešto sa izgovorom "pa morali su danas nešto zauzeti, nema šanse da se front nije pomerao". Meni se sviđa što prenose informacije od MOD ove zaraćene strane ali ne farbaju mapu dok ne bude video potvrde vesti. Jeste nekad će kasniti sa nečim što svi znamo da je promenilo vlasnika ali bolje i to nego da su stavljali Harkiv 10 puta u opkoljeni status i slične gluposti koje smo slušali.

 

Što se tiče Marijupola, sve severno od reke je severni deo grada. Tada smo pričali da se očekuje napad po centralnom pravcu, ja sam čak i crtao neku mapu pa je on to prokomentarisao. Jedan deo severnog grada je verovatno pao u međuvremenu ali realno svi video materijali su iz centra ili priobalnih delova grada tako da niko nema pojma kako se tamo kreće front.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Devil In My Pants said:
Ima Ukrajna dovoljno vojnika, samo im treba poslati dovoljno oruzja!! 

 

.

 

Ajde , ajde...ne moras da ratujes, mogao bi makar, ako bude jos jedna cerka da je nazoves Javelina...😉

 

.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ljudstvo u modernim ratovima nije problem. Sećam se onih emisija o stranim dobrovoljcima koji su se borili u kurdskim jedinicama. Pa pitaju komandanta jedne takve jedinice da li bi voleo da mu još više dobrovoljaca dolazi a on mi odgovori "Ne, ljudi imamo dovoljno, ako hoćete da nam pomognete dajte nam moderno oružje i opremu". Ako Kurdi nisu imali problema sa ljudstvom sigurno ni zemlja od 40+ miliona stanovnika neće imati.

 

Ljudstvo je problem samo u smislu kada se vodi nepopularan rat ali ovde to nije slučaj, ljudi se bore za opstanak

 

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Devil In My Pants said:

Milica u Italiji, pa jes gadan taj Zelenski,da mogu nekako da ga ugase, da Rusija raskanta UA za par dana pa da se ljudi vrate normalnim aktivnostima. 

Da mogu, verovatno bi vrlo rado to uradili. 

A i Papa izgleda postao rusofil. 

Veceras u Vatikanu na Via crucis drveni krst ce nositi dve medicinske sestre Ukrajinka i Ruskinja. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, zoran59 said:

 

 imam mesta za max. troje. Muski/zenski, Rusi/Ukrajinci... ne pitam. Naglasio sam da prihvatam starije - nad decom se mnogi sazaljuju i vise ljudi ce im pomoci, ja hocu da pomognem manjini.

Rekoh, moze godinu-dve-tri, a onda neka se oni snadju ovde ili neka im pomogne drzava.

 

 

Svaka cast zo-zo i pazi dobro ako si nervozan ili slicno nikako to ne radi

ja se plasim jer teze se izlazi na kraj sa starijima nego sa decom, mogu da te iznerviraju toliko da zaboravis na dobrocinstvo

...samo opominjem ali ti znas.

 

(dje je kinik da pita jel ja to nesto iskustveno pisem)

 

5 hours ago, alpaka Bereta Sida said:

Nije im dosta Treci Rim pa hoce i drugu Atlantidu.

 

...ovo mi je uletelo slucajno pa da pojasnim zasto citiram, naime, Drugu Atlantidu smo vec imali - na temi Izbori

ali sigurno nisi citao...rekoh tamo da su djilas i tadic napravili od DS atlantidu...

 

tako da, ova tvoja je tek Treca.  :wink2:

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, feanorlfc said:

Ne znam u drugim zemljama, ali  Svajcarskoj vec par nedelja Ukrajina nije uopste medju glavnim vestima. Ovo potapanje ruskog broda je bukvalno vratilo rat na naslovne strane. A i u razgovorima se retko kad pomene. U pocetku se samo o tome pricalo. 

 

 

Posto zivim u Svajcarskoj mogu potvrditi da ovo nije istinito.

Evo vam stranice SFR (svajcarska medijska kuca) - https://www.srf.ch/

i SWISSCOM (najveci, drzavni provider)- https://www.bluewin.ch/de/index.html

a evo i najtiraznijih dnevnih novina, Tagesanzeiger (Blick ne racunam, to je vise slikovnica) - https://www.tagesanzeiger.ch/?tpcc=40601-130-02-001.1&adcampid=11845197335&gclid=Cj0KCQjwr-SSBhC9ARIsANhzu15bYYu08gTLvWj6uSS3TZ694__4aP1myl1JUMWbVhzsyg8KjTSql2oaAoZQEALw_wcB

 

PS

Ne znam kako se ovo uklapa u planove zlog gnoma 5D sahiste ?

https://www.commonspace.eu/news/state-refineries-china-distance-themselves-russian-oil

State refineries in China distance themselves from Russian oil

CNOOC, PetroChina, Sinochem, and Sinopec, Asia’s largest oil refiner, have all stopped entering into new Russian oil contracts for the month of May.

 

I jos jedna interesantna analiza.

https://navigatingrussia.substack.com/p/russian-oils-achilles-heel?r=1c66ih&s=w&utm_campaign=post&utm_medium=web

In the event of an embargo, Russia has threatened to redirect its Western export volumes elsewhere.  But these “export substitution” threats are hollow—the volumes are far too large to redirect.

 

Sta Rusija ima ponuditi svetu osim sirovina ?

Koliki je obim razmene ostalih proizvoda Rusije sa svetom (bez energenata) ?

Edited by Dragan
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Beonegro said:

 

On se poslednjih par dana spominje kao komandant 36. brigade, medjutim on nije komandant te brigade, bar nije zvanicno. Zvanicno se kao komandant te brigade jos uvek vodi Volodimir Baranjuk. Medjutim on se neko vreme ne pojavljuje u javnosti. Taj Sergej Volina je zamenik komandanta brigade. Pre nedelju dana je u medijima je navodjen kao zamenik komandanta. Od pre par dana ga svi mediji nazivaju komandantom, a da niko do sada nije objavio sta se desilo sa Baranjukom koji je zapravo komandant brigade. Da li je u pitanju greska medija ili se Baranjuku nesto desilo(poginuo, zarobljen, smenjen ili nije u Mariupolju pa brigadom na terenu komanduje neko drugi) jos niko nije objavio. 

 

Zna se da je od komande brigade do sada poginuo komandant 503. bataljona ove brigade major Pavlo Sbitov sredinom marta kod Volnovahe. Nema informacija za ostale komandante da im se nesto desilo, bar ja nisam naisao na to. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

U Italiji se na tv o ratu prica i danju i nocu, a obican svet ga sve manje pominje. 
U pocetku su bili uglavnom izvestaji sa ratista, poruseni objekti, izbeglice, kasnije se pricalo o slanju oruzja i hrabrosti Ukrajinaca, a sad sve cesce o bezobrazluku Zelenskog koji chiede troppo (trazi puno), koji je nezahvalan jer ne ceni dovoljno sve sto smo za njega ucinili (poslali orizje i prihvatili izbeglice) nego hoce i nas da uvuce u rat. 
Razmaženi italijani.
Čuj, previše traži.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...