Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Meni deluje da zele da zaokruze ove dve puppet states i da odvoje Ukrajinu potpuno od Crnog mora. Tu jedino i imaju nekakav napredak.

 

Tako da je mozda ovo samo zrtvovanje ljudstva u bitkama za velike gradove, dok ne dobiju ono sto hoce na jugu.

 

A onda bi verovatno isao taj najjaci napad na Kijev uz ponudu pregovora da Ukrajinci priznaju ovo sto su osvojili i to je to.

 

Mislim meni lici na to, a i ne deluje da mogu ista vise da dobiju. Ali takodje cisto sumnjam da ce Ukrajinci pristati na to. Neki maksimum bi bio da puste Krim niz vodu, ne verujem da ce ikada pristati da priznaju Donjeck i Lugansk.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, A sad said:

 

I kod Prilukija i kod Sribne su unistene kolone. Jos jedna kolona je isla prema Nizinu, ali ne znam sta je bilo sa njom. 

 

Ruska taktika je u najmanju ruku cudna. Necu jos uvek da kazem losa, ali mislim da znam sta im je bilo u planu da izvedu. Medjutim, to bas i ne funkcionise na taj nacin. 

 

Takva taktika mogla bi da upali jedino kao u Siriji, ako je pracena vazdusnim udarima i raketiranjem civilnih objekata. Nadam se da se ima barem toliko pameti i da toga nece biti.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devil In My Pants said:

Ovo je borba za slobodan svet, ako padne Putin redom padaju vucic,lukasenko,si...svet ce biti mnogo lepse mesto za zivot!! Volim Ruse, ali putin mi se gadi..ogavan je..

Aj za Lukasenka i ima nekog smisla to sto si napisao, ali na koju foru ce pasti Vucic ako padne Putin? Pa Vucica najvise hvale iz EU, svaki dan stizu nenormalni hvalospevi o reformskom putu i posvecenosti demokratiji.

 

Sastaje se sa zapadnim liderima 3 puta nedeljno. Cesce je sa Makronom nego sa Djukom.

 

Da ne govorim dalje o Orbanu, Erdoganu koji sigurno nece pasti jer i sami podrzavaju Ukrajinu u ovom sukobu. Ili rezimu u Poljskoj.

Edited by Venger
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Beonegro said:

 

Ima u Hrvatskoj nov LNG terminal

 

EDIT: Hrvat terminalom fino boc!, a Švabo rukama, ustagajebem

 

Ako sam dobro navatao maksimalano 2,5 milijarde kubika. Srbija toliko troši sama. Hrvatima treba pola tog kapaciteta a verovatno će odatle uzimati i Mađari i Slovenci i BiH i CG ..... No svakako bolje nego da ga nema.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Devil In My Pants said:

 

Odvadi malo sa tviterom kao pouzdanim izvorom informacija. Ne znam za ovaj da li je stvaran..ali ogroooomna kolicna videa je lazna..ili se snimi jedan dogadjaj iz 234 razlicita ugla pa se smatra razlicitim. 
Putin jeste pojeo govno u svemu ovome ali i Ukrajinci maslaju na vagone. 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Cini se da ruska tehnologija nakon Sirije i Nagorno-Karabakha ni u Ukrajini nema odgovor na Bayraktare. Do sada imaju super ucinak. 

U teoriji su PVO oruđa kratkog dometa tipa Pancir trebala da budu idealna protiv dronova, ali izgleda stativa...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alpaka Bereta Sida said:

 

De procitaj jos 3-4 puta ovo sto si napisao pa ces shvatiti koliko je besmisleno.

Ne znam da li primecujes da je nuklearna sila pritusnuta u cosak.

Samo kazem...

 

1 hour ago, shonke said:

 

Delove Sibira? Priznaj da si jeo čudne pečurke za ručak.

Ne brale, ako treba da biraju izmedju potpunog poraza u Ukrajini i neke vukojebine u Sibiru, zna se sta ce izabrati.

 

Edited by brusli
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, brusli said:

Ne znam da li primecujes da je nuklearna sila pritusnuta u cosak.

Samo kazem...

 

I zato jer su pritisnuti u cosak dace Kinezima Sibir da bi zajedno usli u rat sa najmocnijom alijansom na planeti kojoj bi se prikljucilo jos more drzava? Ja ovdje primjecujem ozbiljne logicke rupe, ne znam za tebe. 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Devil In My Pants said:

 

Devile brate rodjeni, zasto stavljas twitove random likova sa twitera?

Koja je poenta toga? Da vidimo maloumni komentar da su Rusi mislili da ce zauzeti grad za posle podne?

Kao sto si ti pisao o Dobrom duhu Kijeva koji je skinuo 6 aviona za pola dana.

Ovako se samo poseres na relevantne info koje stavis a koje se izgube u sumi ovakvih besmislica.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Sreten Žujkić, penzioner said:

 

Takva taktika mogla bi da upali jedino kao u Siriji, ako je pracena vazdusnim udarima i raketiranjem civilnih objekata. Nadam se da se ima barem toliko pameti i da toga nece biti.

 

Mozda, ali je sada moderna. Cak je i Amerikanci praktikuju. 

 

To je taktika modernog blickriga. Cilj je da se ne formira linija fronta, da se ne bi dozvolilo branioci da se grupise i pruza organizovan otpor na jednom mestu. Generalno onaj koji brani uvek ima prednost, zato sto on drzi liniju, koja je uglavnom utvrdjena. Ideja je da se ne dozvoli formiranje takve linije i da branilac bukvalno ne zna gde ce biti napadnut. Na taj nacin prednost sa branioca prelazi na napadaca koji bira mesto sukoba, preseca linije branioca i tera ga da i on bude u pokretu gde postaje laka meta za avijaciju. Zato i Rusi rade to sto rade, otvorili su vise frontova, krecu se u stotine pravaca i ne prihvataju velike bitke sa utvrdjenim braniocima. Razvlace odbranu pojavljujuci se bukvalno na svim stranama. 

 

Problem je sto oni to ne rade dobro. Po americkoj doktrini to se radi sa znatno vecim jedinicama, na nivou brigade. Dok Rusi to rade sa veoma malim jedinicama, na nivou bataljona, pa cak i na nivou cete. Takve jedinice se previse male i lako se izoluju i unistavaju. Ukrajinci upravo to i rade, osim na jugoistocnom frontu gde mi uopste nije jasno sta rade. Dalje, Rusi uopste ne obezbedjuju pozadinu na adekvatan nacin (tamo gde su prodrli dublje) i bukvalno uglavnom samo prolaze kroz naselja, eventualno obezbede neka strateski bitna mesta, ali ni to dovoljno. Jedino gde su obezbedili pozadinu i logistiku je podrucje Kijeva, gde imaju najveci broj ljudi, ali realno i to je blizu granice. Rusi na svim ostalim pravcima imaju problem sa logistikom i to je ocigledno. 

 

Jasno se vidi da su ocekivali mnogo slabiji otpor i mnogo prijateljskiji odnos lokalnog stanovnistva. Obavestajni podaci nisu bili dobri. Taktiku ne menjaju, ali ona je napravljena za znatno slabiji i neorganizovaniji otpor. Njima nedostaje ljudstva da povecaju brojnost grupa za brzo napredovanje. Zato se posegnula za Cecenima (od kojih mnogi zapravo dolaze iz policijskih jedinica, a ne iz vojske) i zato se vrsi pritisak na saveznike da se ukljuce u rat (Kazahstan je odbio, a Belorusija pokusava da izvrda). Jer Rusi osim podrucja severno od Kijeva prakticno nista nisu zauzeli, jer nista ne drze. Oni samo prolaze kroz teritoriju koja nije branjena. Da nemaju bas toliku premoc u vazduhu zbog koje Ukrajinci ne smeju da izadju iz gradova bili bi izuzetno ranjivi i lovili bi ih kao danas sto su ih lovili po Harkovu. 

 

Mnogi prave paralele sa americkim napadom na Irak. Ali to nije slicno, potpuno razlicita taktika se primenjuje i zato vremenski okviri ne mogu da se porede. Ovo je treba da bude klasican blickrig, jos uvek se ponasaju kao da zele da izvedu blickrig i zbog toga imaju velike zrtve i u ljudstvu i u tehnici. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

 

I zato jer su pritisnuti u cosak dace Kinezima Sibir da bi zajedno usli u rat sa najmocnijom alijansom na planeti kojoj bi se prikljucilo jos more drzava? Ja ovdje primjecujem ozbiljne logicke rupe, ne znam za tebe. 

Ne, pristace da ih Zapad na smrt premlati, to izgleda jos logicnije.

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, brusli said:

Ne, pristace da ih Zapad na smrt premlati, to izgleda jos logicnije.

 

 

Ja jos uvijek ne razumijem zasto bi Kina tu ista prihvatila i krenula u samoubilacku misiju sa Rusijom kojoj je nakon ovog sudbina zapecacena? Pogotovo kad uzmes u obzir da je toj Kini Zapad ekonomski puno puno bitniji i jaci partner nego Rusija. Ako je Putin lud, ne znaci da su i Kinezi ludi. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, A sad said:

Njima nedostaje ljudstva da povecaju brojnost grupa za brzo napredovanje

 

Da ne kvotujem ceo upis, odlicni postovi. Ovako treba da se pise, koncizno i neutralno. Moje pitanje je, da li je ovo sve od vojske sto Rusija ima? Ako jeste, to mi bas deluje tanko za jednu drzavu te velicine, pa mi je onda i cudno zasto su Ameri uopste i strahovali od njih, (da, nuklearka) ali mogli su onda Amerikanci i prsa u prsa da ih pregaze, kao sto to rade Ukrajinci.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to Rat u Ukrajini
  • Eddard pinned this topic
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...