Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

On 2/9/2024 at 9:04 PM, Klotzen said:

 

Zalužni i Budanov odlikovani ordenom heroja Ukrajine.

 

Ukrajinci su pogodili još dve rafinerije u Krasnodarskoj oblasti.

 

 

Odlicno.Sledeca faza je isporuka bakija  na drugu stranu fronta.Tamo ima dosta slobodnih pozicija,od Vagnera,preko cuvanja "antimperijalistickih vlasti"  Malija i Nigera, Asadove drzave koja se smanjuje kao sundjer kada se susi,  pa do rasturenih "jedinica" Kadirova.I mesta u stabu ruskog juznog fronta kada Ukrajinci,nadam se uskoro, dodju do Perekopa.

Link to comment
Share on other sites

cnn

 

Ukraine’s Defence Intelligence claims it has confirmed the use of Starlink satellite communications by Russian forces in occupied areas.

It says it has intercepted conversations which indicate the Starlink terminals are being used to provide internet access to Russia’s 83rd Air Assault Brigade operating in the Donetsk region.

 

Elon Musk’s SpaceX company, which owns Starlink, says it does not do business of any kind with the Russian government or its military.

 

“If SpaceX obtains knowledge that a Starlink terminal is being used by a sanctioned or unauthorized party, we investigate the claim and take actions to deactivate the terminal if confirmed,” the company said in a statement.

Link to comment
Share on other sites

Nisam baš sa pažnjom ispratio tu priču oko starlinka. Vidim da se temelji na snimku iz drona kako Rus nosi Starlink na liniji fronta. Ali zar nije moguće da su zarobili nekog Ukrajinca sa tim, naterali ga da im da svoj username i password i sada ga koriste. Ili su možda hakovanjem došli do username i passworda a uređaji mogu da se nabave iz raznih izvora. Odakle im ideja da je Mask prodao to Rusima ?

 

Rusofili već slave pad Avdijevke. Navodno su Rusi zauzeli severni put koji vodi iz grada ali nema dokaza za tako nešto. Ukrajinski izvori navode da se vode teške borbe na pruzi no ni sa njihove strane nema nekih dokaza na osnovu kojih bi mogli znati gde se nalazi linija fronta. Ako je severni put zauzet, do južnog ima negde oko 1,5km, vidim dva šumarka da ih odvajaju. Ako ne mogu da ih zaustave da tu preseku grad moraju početi da se povlače iz grada.

Link to comment
Share on other sites

@Klotzen

 

Ja koliko sam skontao ništa im Musk nije dao već su kupili određenu količinu starlinkova navodno u Emiratima. Ukrajinci zahtevaju da to SpaceX reši konkretno da onemogući da Rusi koriste .

 

Zašto koriste starlink? Pa verovatno je znatno manje otkriva položaj od klasičnih sistema veze.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MeanMachine said:

@Klotzen

 

Ja koliko sam skontao ništa im Musk nije dao već su kupili određenu količinu starlinkova navodno u Emiratima. Ukrajinci zahtevaju da to SpaceX reši konkretno da onemogući da Rusi koriste .

 

Zašto koriste starlink? Pa verovatno je znatno manje otkriva položaj od klasičnih sistema veze.

 

Ako starlink kupljen u Srbiji radi u Rusiji onda tek priča o Masku nema smisla. Ja ne znam kako to funkcioniše. Znam da je starlink isključen u Rusiji i da im se ne prodaju nalozi za logovanje. E sad ako recimo srpski usernam i password omogućavaju nesmetan rad bilo gde u svetu onda te sankcije i nemaju mnogo smisla. Takođe nisam siguran da se Starlink prodaje kao pre paid kartica. Mislim da tu mora da postoji neki ugovor ili tako nešto.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, shonke said:

Koji je princip pristupa uređaja?

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 

Okrenes antenu ka najblizim satelitima iznad i prijavis se - slicno kao i pristup internetu preko rutera mobilne telefonije.

Jedino sto pristup moze da se ogranici nad odredjenom teritorijom.

Link to comment
Share on other sites

Ni ja ne verujem da bi Mask radio bilo sta sa Rusima, ali pretpostavljam da je u sivim zonama, tj contested areas omogucen pristup. E sad, ili su Rusi zarobili opremu i trazili kredencijale, ili je oprema kupljena na drugim mestima operativna i tamo, tj kao sim free telefoni. Jbg, sad treba napraviti trade-off da li Ukrajincima vise treba ili Rusima i potencijalno iskljuciti odredjene regione. Tesko pitanje. 

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Kronostime said:

Sta ocekujes da vide iz logova?

Tacno ime i prezime korisnika?

To tesko.

Ime i prezime ne, ali ekvivalent  jedinstvene  MAC adrese uredjaja koji pristupa Starlink mreži bi trebao da bude dostupan kao i kredencijali koji su korišteni za login (username), pa ako je to uredjaj koji je kupio neko u npr. Južnoafručkoj republici da ga koristi "da surfuje dok čuva goveda u savani" može da se priupita zašto je i kako uređaj dospeo do Ukrajine ili Rusije (odlutalo goveče?) i da se blokira ako je bilo zloupotreba.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, tomas.hokenberi said:

Ime i prezime ne, ali ekvivalent  jedinstvene  MAC adrese uredjaja koji pristupa Starlink mreži bi trebao da bude dostupan kao i kredencijali koji su korišteni za login (username), pa ako je to uredjaj koji je kupio neko u npr. Južnoafručkoj republici da ga koristi "da surfuje dok čuva goveda u savani" može da se priupita zašto je i kako uređaj dospeo do Ukrajine ili Rusije (odlutalo goveče?) i da se blokira ako je bilo zloupotreba.

Sta ako je juznoafricki novinar, humanitarac, lekar..... koji koristi Starlink za vezu sa svetom?

Starlink je i zamisljen kao internet veza sirom sveta bez fizickih ogranicenja zemaljskih linija (kablovi/mobilni predajnici).

Link to comment
Share on other sites

Ukrajinci ladno šalju Treću Jurišnu na Avdiivku 🤦‍♂️

Jel može neko da mi nađe jednog generala, eksperta, ma daj mi i blogera koji smatra da trenutno OVO najbolji mogući potez ? 

 

Kakva je greota što bukvalno svi homo-sovieticusi poput Sirskog nisu prvi dan pod oružjem poslati na neplaćen odmor. 

 

Ovo je zločin prema svom narodu , jednak kao onom u Bahmutu. I da odjebete sa nekim kill ratio fazonima, Ukrajina ne može niti sme da izgubi jednog čoveka više nego što je to apsolutno nužno. Ovo idiotsko bacanje najboljih resursa radi nekakvih propagadnih pobeda je za vojni sud. Onaj intervju za Politico je sada meni dosta jasniji. 


Zaboravih ko je posle WW2 izjavio od Rusa - " Mi smo neprijatelja zakopali pod našim leševima, udavili smo ga u našoj krvi" . Teško je ratovati sa državom koja ne ceni život svojih vojnika, još teže ako to postaneš i ti. 

 

D

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, longbowman said:

Ukrajinci ladno šalju Treću Jurišnu na Avdiivku 🤦‍♂️

Jel može neko da mi nađe jednog generala, eksperta, ma daj mi i blogera koji smatra da trenutno OVO najbolji mogući potez ? 

 

Kakva je greota što bukvalno svi homo-sovieticusi poput Sirskog nisu prvi dan pod oružjem poslati na neplaćen odmor. 

 

Ovo je zločin prema svom narodu , jednak kao onom u Bahmutu. I da odjebete sa nekim kill ratio fazonima, Ukrajina ne može niti sme da izgubi jednog čoveka više nego što je to apsolutno nužno. Ovo idiotsko bacanje najboljih resursa radi nekakvih propagadnih pobeda je za vojni sud. Onaj intervju za Politico je sada meni dosta jasniji. 


Zaboravih ko je posle WW2 izjavio od Rusa - " Mi smo neprijatelja zakopali pod našim leševima, udavili smo ga u našoj krvi" . Teško je ratovati sa državom koja ne ceni život svojih vojnika, još teže ako to postaneš i ti. 

 

D

Sirski je inače poznat i po tome što je branio Bahmut po svaku cenu kada je već bilo jasno da nema šanse da ne padne. Pa je zatim pokušavao da ga osvoji nazad isto po cenu velikih gubitaka, i na kraju je i to palo u vodu. Sada želi da održi Avdivku, odnosno ništa nije naučio. Sve tri inicijative se mogu objasniti samo pokušajima nekakvih pobeda radi nastavka podrške u novcu i oružju.

 

Inače, već sam pisao o tome, da se jednako intenzivan "rat" vodi i u pozadini gde se vrši mobilizacja, koja je sve više prisilna. Ljudima se smučilo da se sa ulice skuplja svako ko je sposoban da hoda i šalje posle par nedelja obuke na front sa minimalnim šansama da se vrati. Svaki dan po neki video pokazuje da ljudi sve više organizovano pružaju otpor ovom sistemu mobilizacije. Na ulicama naročito manjih mesta muškarce sposobne za vojsku je gotovo nemoguće videti na ulicama jer se kriju. Jednostavno, dobrovoljaca više nema i jedini način za dopunu jedinica je ovaj, a koliko je to održivo videće se, da ne govorimo o moralu tako mobilisanih vojnika. Evo nekoliko snimaka, skrolujte dole.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kronostime said:

Sta ako je juznoafricki novinar, humanitarac, lekar..... koji koristi Starlink za vezu sa svetom?

Starlink je i zamisljen kao internet veza sirom sveta bez fizickih ogranicenja zemaljskih linija (kablovi/mobilni predajnici).

Ako je novinar ili humanitarac to se takodje da proveriti. Osoba ili medijska kuća ili humanitarna agencija koje su sklopile ugovor sa Starlinkom su povezane sa konkretnim uređajem/ima i može se utvrditi da li ih je novinska  agencija ili humanitarna agencija poslala na teren u Ukrajinu ili Rusiju. Sumnjam da ima puno turista koji nose svoju Starlink opremu u Donbas, pa ako nije novinar, humanitarac, strani diplomata ili ukrajinski korisnik Starlinka može se proveriti zašto je tamo i blokirati ako objašnjenje nije smisleno.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Ako je novinar ili humanitarac to se takodje da proveriti. Osoba ili medijska kuća ili humanitarna agencija koje su sklopile ugovor sa Starlinkom su povezane sa konkretnim uređajem/ima i može se utvrditi da li ih je novinska  agencija ili humanitarna agencija poslala na teren u Ukrajinu ili Rusiju. Sumnjam da ima puno turista koji nose svoju Starlink opremu u Donbas, pa ako nije novinar, humanitarac, strani diplomata ili ukrajinski korisnik Starlinka može se proveriti zašto je tamo i blokirati ako objašnjenje nije smisleno.

Sve dok su racuni za koriscenje opreme uredno placeni niko nece proveravati ko i kako koristi opremu.

Starlink je i predvidjen za nosanje po svetu.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Pangea said:

Sirski je inače poznat i po tome što je branio Bahmut po svaku cenu kada je već bilo jasno da nema šanse da ne padne. Pa je zatim pokušavao da ga osvoji nazad isto po cenu velikih gubitaka, i na kraju je i to palo u vodu. Sada želi da održi Avdivku, odnosno ništa nije naučio. Sve tri inicijative se mogu objasniti samo pokušajima nekakvih pobeda radi nastavka podrške u novcu i oružju.

 

Inače, već sam pisao o tome, da se jednako intenzivan "rat" vodi i u pozadini gde se vrši mobilizacja, koja je sve više prisilna. Ljudima se smučilo da se sa ulice skuplja svako ko je sposoban da hoda i šalje posle par nedelja obuke na front sa minimalnim šansama da se vrati. Svaki dan po neki video pokazuje da ljudi sve više organizovano pružaju otpor ovom sistemu mobilizacije. Na ulicama naročito manjih mesta muškarce sposobne za vojsku je gotovo nemoguće videti na ulicama jer se kriju. Jednostavno, dobrovoljaca više nema i jedini način za dopunu jedinica je ovaj, a koliko je to održivo videće se, da ne govorimo o moralu tako mobilisanih vojnika. Evo nekoliko snimaka, skrolujte dole.

 

 

Odakle ti informacija da je ovo zbog regrutacije ? Ja ovde vidim neke navijače ili možda privatno obezbeđenje kako se biju sa nekim ljudima. Jedini koji je u uniformi u stvari pokušava da spreči tuču. Ovaj kanal se inače skoro 100% bavi propagandom protiv zapada zašto misliš da su ovo istinite informacije ? Video sam gomile takvih videa gde se bilo kakva tuča predstavlja kao pobuna a posle u komentarima nađem da se radi o nekom hapšenju još od pre rata.

 

Možda 10-20 videa sam gledao sa hapšenjem ljudi koji izbegavaju poziv za vojsku i onima koji su dezertirali sve ostalo su budalaštine koje Rusi koriste u propagandi. Takvih slučajeva ima u svakoj državi  u svakom ratu. Osim ako ovoga nema bar 50.000 na broj mobilizovanih ljudi u Ukrajini to nije nikakav problem. I kod nas je toga bilo, upadala policija u kafiće i pregledala lične karte tražeći one koji izbegavaju pozive za vojsku. Za vreme bombardovanja sam prisustvao kada su jednog našli, nije se tukao ali je pokušao da leži na podu, uhvatila ga četvorica i odnela u maricu.

 

Potpuno je normalno da većina ne voli da ide u vojsku a još više da ide u rat. Tako je i kod Rusa, gomila videa sa fronta gde kukaju ko sinje kukavice ali to im je sudbina. Njihova država ih šalje na front iz određenih razloga. U kojoj državi mobilizacija nije prisilna ? Jel ima negde gde ako nećeš država te ostavi na miru ? Kod Rusa nema ovakvih videa jer bi te odma uhapsili da ih snimaš dok to rade a nema šanse da nema onih koji se nisu odazvali na poziv za vojsku. To ne postoji nigde u današnje vreme.

 

@longbowman

 

Koje drugo rešenje ima država koja je napadnuta ? Misliš da treba da kapituliraju ? Da li misliš da ako napuste Avdivku da će imati veće šanse da se bore na otvorenom polju u sred zime kada nema nikakvog zelenila ? Avdivka se mora braniti dok god imaju kakvu takvu operativnu dubinu i snadbevanje. Tek ako im zapreti okruženje onda sledi povlačenje i nema logike da urade drugačije. Kod Lisičanska i Zolote su imali takvu situaciju i na kraju su ih napustili u momentu kada više nisu mogli da obezbeđuju komunikacije i snadbevanje, tako će i ovde biti. Odbrana u naseljenom mestu je pozicija koja je ogromna prednost u odnosu na napadača i ako mogu da drže linije držaće ih do kraja kao i u Bahmutu.

 

Videćemo za 3. udarnu to su za sada pisanija tviteraša. Oni su dobili bredlije i dosta mehanizacije u zadnje vreme. Bili su skinuti sa fronta i na obuci par meseci. Ne verejum da bi njih slali u naseljeno mesto oni bi pre bili poslani u neku kontru na bokove gde mogu da iskoriste svoju prednost. U gradu može i običan TO brigada da odradi posao.

 

@all

 

Rajnmetal objavio da će u 2025. dostići proizvodnju od 700k 155mm granata. Juče su počeli radove na izgradnji nove fabrike municije koja će proizvoditi 200k granata godišnje kada dude završena. Prvi pogon će biti gotov do sledeće godine i očekuje se da već sledeće godine proizvedu 50k granata u njoj.

 

Zarobljen ruski "denacifikator" :

 

 

 

 

Molim Vas da ne proglašavate sada celu državu nacističkom zbog primera jedne budale 🙂

 

 

Evo malo i nas :

 

 

 

Ovo su navodno naš mine od 60mm koje su modifikovane da se ispaljuju iz RPG. Nisam uspeo da uveličam sliku da pročitam da li su naše ali liče.

 

Nova ruska tehnika :

 

 

 

Ova deluje smešno ali ovo nije loš pokušaj, ovo može da skrene dron ako dolazi sa strane. Ako ne možeš da dobiješ od države neki kokošinjac od metala onda je i ovo bolje nego ništa.

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Klotzen said:

 

Odakle ti informacija da je ovo zbog regrutacije ? Ja ovde vidim neke navijače ili možda privatno obezbeđenje kako se biju sa nekim ljudima. Jedini koji je u uniformi u stvari pokušava da spreči tuču. Ovaj kanal se inače skoro 100% bavi propagandom protiv zapada zašto misliš da su ovo istinite informacije ? Video sam gomile takvih videa gde se bilo kakva tuča predstavlja kao pobuna a posle u komentarima nađem da se radi o nekom hapšenju još od pre rata.

 

Možda 10-20 videa sam gledao sa hapšenjem ljudi koji izbegavaju poziv za vojsku i onima koji su dezertirali sve ostalo su budalaštine koje Rusi koriste u propagandi. Takvih slučajeva ima u svakoj državi  u svakom ratu. Osim ako ovoga nema bar 50.000 na broj mobilizovanih ljudi u Ukrajini to nije nikakav problem. I kod nas je toga bilo, upadala policija u kafiće i pregledala lične karte tražeći one koji izbegavaju pozive za vojsku. Za vreme bombardovanja sam prisustvao kada su jednog našli, nije se tukao ali je pokušao da leži na podu, uhvatila ga četvorica i odnela u maricu.

 

Potpuno je normalno da većina ne voli da ide u vojsku a još više da ide u rat. Tako je i kod Rusa, gomila videa sa fronta gde kukaju ko sinje kukavice ali to im je sudbina. Njihova država ih šalje na front iz određenih razloga. U kojoj državi mobilizacija nije prisilna ? Jel ima negde gde ako nećeš država te ostavi na miru ? Kod Rusa nema ovakvih videa jer bi te odma uhapsili da ih snimaš dok to rade a nema šanse da nema onih koji se nisu odazvali na poziv za vojsku. To ne postoji nigde u današnje vreme.

 

@longbowman

 

Koje drugo rešenje ima država koja je napadnuta ? Misliš da treba da kapituliraju ? Da li misliš da ako napuste Avdivku da će imati veće šanse da se bore na otvorenom polju u sred zime kada nema nikakvog zelenila ? Avdivka se mora braniti dok god imaju kakvu takvu operativnu dubinu i snadbevanje. Tek ako im zapreti okruženje onda sledi povlačenje i nema logike da urade drugačije. Kod Lisičanska i Zolote su imali takvu situaciju i na kraju su ih napustili u momentu kada više nisu mogli da obezbeđuju komunikacije i snadbevanje, tako će i ovde biti. Odbrana u naseljenom mestu je pozicija koja je ogromna prednost u odnosu na napadača i ako mogu da drže linije držaće ih do kraja kao i u Bahmutu.

 

Videćemo za 3. udarnu to su za sada pisanija tviteraša. Oni su dobili bredlije i dosta mehanizacije u zadnje vreme. Bili su skinuti sa fronta i na obuci par meseci. Ne verejum da bi njih slali u naseljeno mesto oni bi pre bili poslani u neku kontru na bokove gde mogu da iskoriste svoju prednost. U gradu može i običan TO brigada da odradi posao.

 

@all

 

Rajnmetal objavio da će u 2025. dostići proizvodnju od 700k 155mm granata. Juče su počeli radove na izgradnji nove fabrike municije koja će proizvoditi 200k granata godišnje kada dude završena. Prvi pogon će biti gotov do sledeće godine i očekuje se da već sledeće godine proizvedu 50k granata u njoj.

 

Zarobljen ruski "denacifikator" :

 

 

 

 

Molim Vas da ne proglašavate sada celu državu nacističkom zbog primera jedne budale 🙂

 

 

Evo malo i nas :

 

 

 

Ovo su navodno naš mine od 60mm koje su modifikovane da se ispaljuju iz RPG. Nisam uspeo da uveličam sliku da pročitam da li su naše ali liče.

 

Nova ruska tehnika :

 

 

 

Ova deluje smešno ali ovo nije loš pokušaj, ovo može da skrene dron ako dolazi sa strane. Ako ne možeš da dobiješ od države neki kokošinjac od metala onda je i ovo bolje nego ništa.

 

 

Ako ti ovaj video nije dokaz jer ne razumeš šta se dešava, pogledaj onaj od pre par dana. Ili ovaj što visi na drvetu (ako skroluješ na sledeći tvit) se popeo jer umislio da je mačka, a vojnici žele da mu pomognu da siđe? Kažeš malo videa na veliki broj mobilisanih? Misliš da se svaki incident snimi i objavi, imajući u vidu da je nepoželjno da se takve situacije snimaju i da nemaju svi herca da snime? Jednostavno, želeli mi da priznamo ili ne, u Ukrajini je haos oko mobilizacije i na granici je pucanja (ne znači da će da pukne).

Naravno da i Rusi ne žele u rat i ja to nisam ni rekao, nije Rusija napadnuta, dok se sa druge strane stalno priča o visoko motivisanoj Ukrajinskoj vojsci, a u stvari Bora Čorba "rado ide Srbin u vojnike", skidaju ih sa drveta i izvlače iz automobila i kreveta. I ne kažem da je to nešto loše i da optužujem tte jadne ljude, i ja bih sa ovom pameću bio sakriven gde god. Ja ne znam šta će da bude sa članovima timova koji vrše takvu mobilizaciju, ima da ih love očevi i braća onih koje su odvukli u smrt, bez obzira kako se rat završio. Motivisana Ukrajinska vojska je postojala i dobrovoljci su postojali, ali to je prošlost. Ima x snimaka gde i Ukrajinski vojnici kukaju jadni na frontu. Ukratko, obe strane pate i kukaju na frontu.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

 

@longbowman

 

Koje drugo rešenje ima država koja je napadnuta ? Misliš da treba da kapituliraju ? Da li misliš da ako napuste Avdivku da će imati veće šanse da se bore na otvorenom polju u sred zime kada nema nikakvog zelenila ? Avdivka se mora braniti dok god imaju kakvu takvu operativnu dubinu i snadbevanje. Tek ako im zapreti okruženje onda sledi povlačenje i nema logike da urade drugačije. Kod Lisičanska i Zolote su imali takvu situaciju i na kraju su ih napustili u momentu kada više nisu mogli da obezbeđuju komunikacije i snadbevanje, tako će i ovde biti. Odbrana u naseljenom mestu je pozicija koja je ogromna prednost u odnosu na napadača i ako mogu da drže linije držaće ih do kraja kao i u Bahmutu.

 

 

 

Država koja je napadnuta od višestruko jačeg nerpijatelja sa neograničenim zalihama u ljudstvu treba da bira svoje bitke, a ne da svoje najbolje jedinice troši iznova i iznova u bitkama koje su preslikane. Gospodin kod koga su trenutne uzde je direktno odgovoran za Ilovaisk - Debaljcevo i to ne u smislu da je bilo pod njegovom juridiskicijom, već postoje nebrojena svedočanstva o ličnim odlukama njega i njegovog tima koje su dovole do potpunog okruženja i masakra. 

 

Taj  scenario pukom srećom izbegnut kod Bahmuta. Dakle imamo generala koji je sklon kasapljenju svojih jedinica zarad beznačajnih taktičkih pobeda, komadanta kom se to već jednom obilo o glavu, i komandanta kome sada treba da verujemo da će ovog puta sve bitno znatno drugačije.  

 

Nemoguće da je svaki zapadni ekspert i general nekoliko meseci govorio da se Bahmut trebao napustiti mnogo ranije, nemoguće je da sada ti isti ljudi tvrde da isto treba uraditi i sa Avdeevkom, a da je jedino Sirski u pravu. 

Link to comment
Share on other sites

Koji generali govore Ukrajini da se povuče iz Avdivke ? To će možda tek sada da govore ako se potvrdi vest da je severni put pod kontrolom Rusa.

 

Kod Bahmuta nisu generali savetovali nego su to pisali pojedini novinari koji nisu razumeli nivo gubitaka kod Rusa dok sam pokojni Prigožin nije izjavio da su imali 25.000 pogionulih iz Wagnera za pola godina operacija oko Soledara i Bahmuta, ali je to rekao tek pred kraj bitke. Posle toga su svi ocenili tu operaciju kao dobro odrađenu a oni koji su je kritikovali su to radili iz aspekta da su potrošene neke rezerve koje su trebale da posluže za ofanzivu što naravno nije bio slučaj jer su i tu kod Bahmuta imali ofanzivne akcije koje su prikovale ruske jedinice za taj deo fronta i naterali ih da pojačaju sektor južno od Bahmuta.

 

"Ukraine has fixed the Russian forces at that city, and they're exacting very heavy costs on the Wagner Group and the Russian regular military," the chairman of the Joint Chiefs of Staff, Gen. Mark Milley, said at a news briefing.

 

Recimo da se sada povuku iz Avdivke šta će se dalje desiti. Braniće se u njivama u sred zime kada nema zelenila i ne mogu nikako da se sakriju od artiljerije i dronova. To je osnovni razlog zašto obe strane brane naseljena mesta dok god mogu. Tu su najsigurniji. Zato nema logike da se grad napušta dok god logistika može da funkcioniše. Gubitke ćeš imati svuda jer rat neće stati posle Avdivke a u gradu imaš bolje pozicije nego na otvorenom u sred zime. Bahmut ja praktično uništio Wagner, zbog stravičnih gubitaka u njemu samom su i pukli kao jedinica i uradili šta su uradili. Posle Bahmuta Rusi nisu bili u stanju mesecima da pokrenu ni jedan veći napad. Slično je i ovde, gubici Rusa su ogromni sudeći samo po snimljeim materijalima koje gledamo unazad 4 meseca koliko to traje. Treba ih tu zadržati još koliko mogu da im i dalje nanose gubitke.

 

Debaljcevo je palo zato što Rusi nisu poštovali potpisani Minsk 2.  Minsk 2 je potpisan 12.02. a Ukrajinci su počeli povlačenje 18.02. jer su videli da Rusi ne poštuju potpisano. Ukrajina je mogla da bira da li i oni prekrši Minsk 2 i da nastavi rat ili da se povuku. Izabrali su povlačenje i uspeli su da se povuku, doduše uz stotinak gubitaka.

 

@Pangea

 

Možda je taj na drvetu odbegli klovn iz okružnog cirkusa ? Jel ima neki izvor da je taj na drvetu dezerter ili je to samo lepa priča ?

Edited by Klotzen
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...