Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

8 hours ago, Klotzen said:

.....................................

Isuviše je to filozofsko pitanje. Možda da otvorimo temu gde bi se pisalo o smislenosti rata pa tamo lepo da raspreda o tome kako je rat suvišan. Ovde je to svima jasno ali Putin ne želi da ga prekine a Ukrajina nema alternativu jer gube sve ako se predaju.

 

Klotzen,

hvala ti za ovaj post, jedan od najsmislenijih na ovih jos malo pa 1000 stranica teme.

U svemu si u pravu, samo me nisi razumeo.

 

Nikako ne zagovaram predaju Ukrajinaca, mislim da je jedino pravedno resenje pobeda Ukrajine i verujem da ce tako zavrsiti.

 

No, posto smo svi ovde samo internetski "navijaci," smeta me nehumanost kad procitam "he, he, danas je na tom delu fronta izginulo 500 Rusa a samo 25 Ukrajinaca!"

Jer ja tu samo vidim 525 tela i razjebanih porodica.

Najveci deo radnog veka sam proveo u traumatoloskim centrima, u radiologiji. Vec sam u penziji. Slabo se secam motiva ili situacija iz kakvih su mi na pregled dovezli polomljene ili propucane. Ali odlicno pamtim vrisak porodica koje su dosle da pokupe ono sta je ostalo od njihovih bliznjih. I pitam se ima li sve to smisla.

 

Kao filantrop i (bivsi) zdravstveni radnik, vise mislim na pojedinacne traume i lecenje istih nego na politiku.

 

 

 

 

7 hours ago, DJ_Vasa said:

..................................

Možemo mi do sutra da pričamo o tome šta bi nama bio bolji izbor u nekoj situaciji, koliko glava vredi pet njiva u nekoj pripizdini ili deset udžerica u pustari, ali ovde je jedino bitno šta misle sami Ukrajinci. A misle drugačije.

 

Vaso, i ti si u pravu. I, kao i Klotzen, nisi me razumeo.

 

Nadam se da ces imati vremena i strpljenja da procitas ostatak posta, plasim se da ce biti podugacko.

 

Pre 20-ak godina, odveli smo dete u SeaWorld u San Antonio. Zabavni "vodeni"park, zooloski vrt, svasta. Cerka juri, ja poviknem "uspori, ne tamo!" ili nesto tako - a neko sa strane dobaci "ispravno, tata, haha" - na cistom srpskohrvatskom.

Tako smo, slucajno, upoznali Nju i Njega. Bez da pominjem imena, bracni par tada jos bez dece, iz Houstona (mi smo jos ziveli u Corpus Christi, u juznijem delu Texasa). Sprijateljili smo se i zblizili, poceli se posecivati. Oni samo malo mladji, na slicnom intelektualnom nivou i sa slicnim interesima.

 

I tako sam cuo najgrozniju ratnu pricu, nesto sto cak ni Hemingway ili Remarque ne bi znali napisati.

 

Ona je iz Prijedora - i prezivela rat jer je studirala u Zagrebu.

90-ih, pocnu sranja i u BiH. Porodica, njih cetvero - roditelji, Ona i brat. Jedne noci, dodje neka srpska paravojska i odvede i ubije oca (Muslimana). Brat popizdi i hoce da osveti oca pa se prilkljuci nekoj bosanskoj paravojsci - i pogine dan kasnije. Nakon par meseci, kako su se menjale linije fronta, majka ode do obliznje vikendice da vidi moze li sta spasiti. A u vikendici zamka i bomba, raznese majku. Ostane Ona sama na svetu.

 

U Zagrebu, udala se za Njega. Kolegu, upoznali su se na fakultetu. Oboje inzenjeri gradjevinarstva. A on Hercegovac (poreklom), familija velike Hrvatine, i odreknu ga se jer je ozenio Muslimanku.

Odu u Nemacku, nekako. I tamo Ona kao bosanska zrtva dobije izbeglicku vizu za USA pa oni dosele u Houston.

 

Jebote, je li to pravi i pozeljan nacin da upoznam prijatelje?

 

Sta Njoj vredi sto je bila na postenoj i ispravnoj strani?

 

Erich Maria Remarque je dobio Nobelovu za "Im Westen nichts Neues" ali je meni najdrazi njegov lik Ludwig Kern iz "Liebe deinen Nächsten." Zrtva, pravednik, ali bez mrznje ili zelje za osvetom.

 

Najeb'o sam i pomiren sam s tim. Ja sam romanticni pesnik, a vecina vas ste moderni politicari.

Necu da dajem donacije za municiju, a gladnome hocu da kupim obrok.

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 
...
Ako si ucio latinski, mozda se secas da postoji dictum koji glasi Dulce et decorum est pro patria mori. U prevodu, "slatko je i casno umreti za domovinu."
Medjutim, to je stotinama i hiljadama godina zastarelo.  Moderna filozofija se ne slaze i tvrdi da nista nije vredno ljudskog zivota.
 
Evo  sta Wiki pise o Biljani Plavsic: "Neke od njenih najozloglašenijih izjava su da je etničko čišćenje "sasvim prirodna pojava" ili da "dva miliona Srba mogu da izginu da bi ostalih šest živelo u slobodi."
Jeste, bas lepo, samo da se neki od njenih najblizih ne nadju u ta 2 miliona. Kolektivisticki, neka ginu "nasi"a privatno neka zive moji.
...


Ajde pusti tužne priče o pečalbi i tvrdom kruhu pod tuđim nebom i vrati se na temu na kojoj sve vreme zaobilaziš očigledno sve gurajući neke full "opšta mesta" citate koji kao imaju a zapravo nemaju nikakve veze s temom o kojoj pričamo.

Dakle, to za vrednost ljudskog života... je jbg. glupost. Život pre svega vredi ako je dostojan ljudskog bića i življenja a ne ako samo "je".

Plavšićkine somnabulije ne guraj u priču ona je jebeni ratni zločinac i govori o životima agresora. Zajebi to, to je klasična hitlerovska racionalizacija, nego hajdemo o ratu, miru i umiranju s druge strane spektra...

Šta ono reče, kako gledaš na pomenute dane ustanaka u našim nekadašnjim republikama?

Šta kažeš, koliko je američkih vojnika izgubilo živote pri iskrcavanju u Normandiji?

Da li je očigledne žrtve nastale u događajima iz prethodna 2 pasusa trebalo da se izbegnu zarad toga što moderna filozofija kaže da "ništa nije vredno ljudskog života" ?

Mani me tih srceparajućih priča o "životu", zaustavi se kod "Ukrajina treba da potuče agresora" i sve 5.

Činjenica je da život pod ruskim agresorom NIJE ŽIVOT kao što nije život bio ni pod nacističkim okupatorom, a ako ovo ne razumeš direktno si na strani ovdašnjih "ruskih neutralaca" koji bi kao da, eto, ljudi ne ginu i da volšebno stane rat pa makar, eto, Ukrajinci malo živeli pod ruskom čizmom...

Sutra će biti Poljaci, prekosutra baltičke zemlje, nakosutra Berlin...the sky is the limit za neutralnu stvar.



Sent from my phone using their app

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Zasto se non stop plasira teza da ako rat stane Rusija ce da vlada Ukrajinom?!?

 

Bivsi savetnik Zelenskog rece pre koji dan treba da trampimo 20% teritorije za clanstvo u NATO-u. Iduci napad na Ukrajinu od strane Rusije bi bio napad na NATO. Putin bi prakticno postigao ono sto je kao pokusao da spreci napadom na Ukrajinu. 

 

Rusija totalno okruzena NATO-om a kao slag na torti gubitak EU trzista za ruske energente. Nema sta pravi Putinov sah mat zapadu .

 

Takodje treba reci da bi Ukrajina posle rata mogla da izgradi izuzetno modernu vojnu industriju pa samim tim i vojsku, npr fabrika Panter tenkova u Ukrajini je totalno nerealna dok traje rat ali posle rata je vrlo realna.

 

Ameri vec najjavljuju da ce Ukrajina imati status slican Izraelu dakle vojna pomoc za dz.

 

Edited by MeanMachine
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Rusi dižu granicu za mobilizaciju. Umesto od 18-27 godina sada će se mobilizovati ljudi do 30 godina starosti.

 

Predsednička Brigada (UKR) je promenila mesto i izbacuje sve češće video materijal njihovih napada. Nisam još uspeo da vidim gde su. Ovo je važna informacija jer je reč o brigadi koja je narasla na 10 borbenih bataljona u svom sastavu, ima jačinu skoro dve brigade. Ne verujem da je šalju negde da drži front verovatno planiraju neko napredovanje što nam taj video mateirijal govori.

 

Pored nje postoje manje indicije da je 22. brigada ubačena na front kod Orihiva ali su izvori i za lokaciju i za njeno učešće dosta tanki.

 

Centar Odese je sinoć teško stradao.

 

 

Rusi su se sveli na gađanje silosa i centra grada.

 

 

Link to comment
Share on other sites

 
...
Nikako ne zagovaram predaju Ukrajinaca, mislim da je jedino pravedno resenje pobeda Ukrajine i verujem da ce tako zavrsiti.
...


I tu je trebalo da se zaustaviš jer sve posle što si napisao stavlja ovo napisano u jako ciničan kontekst.

Kao prvo:
Ovo je tema o RATU U UKRAJINI a ne o tužnim ratnim pričama iz Ex-Yu.
Ovde ljudi dolaze da pročitaju kakav je gde napredak na frontu, kako je protekla neka akcija, ofanziva, poluofanziva i sl. i da iskomentarišu RATNE novosti.

Drugo:
Tu varijantu da sebe dižeš u oblake humanizma i čovekoljublja dok po tebi neko ovde likuje dok piše "HE HE, poginulo ovoliko ovih - onoliko onih..." - molim te ubuduće PRESKOČI.

Ovo:

 
...
Ja sam romanticni pesnik, a vecina vas ste moderni politicari.


Zajebi.

Nemaš NIKAKVA prava da s visine Olimpa vršiš ovakvu kategorizaciju učesnika diskusije.

Treće:
Već pomenute priče o ratovima u Ex-Yu imaju svoju temu . Ako i nemaju, otvori je slobodno, dobrodošao si da je popuniš, ovde su samo trolovanje.
Ne daju kontekst ničemu u diskusiji na ovoj temi.

Četvrto:
Možda ti zvuči neverovatno, ali i skoro svako od nas ima neku tužnu priču, neku tragediju, ličnu ili bližnjih ili poznanika, ali je NE stavlja u kontekst toga da sebe predstavlja uberhumanim pesnikom i umetnikom koji plače nad surovošću "politike" koja je uterala ljude u patnje, ratove i grobove.

Mi, na ovom topiku NISMO bezosećajne životinje / političari / ratnici već samo pratimo šta se događa na frontu u Ukrajini od kad je Rusija izvršila zversku agresiju. Imamo i mi osećanja ali ih ne stavljamo ispred patnji ukrajinskog naroda u ovom ratu.

Mir, mir, mir, niko nije kriv jednostavno nije više pesma koju iko ovde želi da peva.
Osim, naravno, neutralnih koji sebe, gle čuda, uvek obožavaju da predstave moralno nadmoćnim i humanim.
Ma i što bi Theodore Sturgeon rekao "More than human".

Sent from my phone using their app

  • Like 3
  • Love 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, MeanMachine said:

Zasto se non stop plasira teza da ako rat stane Rusija ce da vlada Ukrajinom?!?

 

Bivsi savetnik Zelenskog rece pre koji dan treba da trampimo 20% teritorije za clanstvo u NATO-u. Iduci napad na Ukrajinu od strane Rusije bi bio napad na NATO. Putin bi prakticno postigao ono sto je kao pokusao da spreci napadom na Ukrajinu. 

 

Rusija totalno okruzena NATO-om a kao slag na torti gubitak EU trzista za ruske energente. Nema sta pravi Putinov sah mat zapadu .

 

Takodje treba reci da bi Ukrajina posle rata mogla da izgradi izuzetno modernu vojnu industriju pa samim tim i vojsku, npr fabrika Panter tenkova u Ukrajini je totalno nerealna dok traje rat ali posle rata je vrlo realna.

 

Ameri vec najjavljuju da ce Ukrajina imati status slican Izraelu dakle vojna pomoc za dz.

 

 

Ukrajina može da pristane eventualno na neki kompromis oko Krima. Ovo ostalo ako bilo šta da rusima to će trajno destabilizovati celu državu i ona neće biti sposobna za bilo šta. Uleteće u haos kao i mi zbog Kosova u kom će samo populisti da profitiraju a ostali nikad ništa korisno neće moći da urade. Ukrajinci bi se osećali izdano da posle gomile žrtava predaju teritorije na kojima su ukrajinci većina i za koje su ratovali i trpeli. Posle ovog rata odnosi UKR i RUS će biti nepostojeći bar 50 godina i to će ostati zaleđen konflikt. To nije realno da Rusija ikad dobije osim ako okupira celu Ukrajinu. A ako okupira celu Ukrajinu signrno će postaviti na vlast nekog svog kvislinga koji će imati zadatak da ne dopusti da UKR da se razvija.

 

Bivši savetnik Zelenskog je s razlogom bivši. On je više vodio svoj PR nego što je savetovao Zelenskog.

Edited by Klotzen
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, zoran59 said:

Vaso, i ti si u pravu. I, kao i Klotzen, nisi me razumeo.

 

Nadam se da ces imati vremena i strpljenja da procitas ostatak posta, plasim se da ce biti podugacko.

 

Ali ja sam krenuo od kontradiktornosti koju si sam napisao - ako bi Zoran iz Zagreba branio Aljasku, i neki Ivan iz Kijeva ima pravo da brani Ukrajinu. Sasvim je realno da dotični Ivan nema kuda da pobegne, da može da nastrada dok sedi u kući i da stoga nema drugog izbora. Ukratko, može da čeka da ga ubije bomba dok ruča ili da pokuša da to spreči.

 

Pročitao sam i priču, koja jeste tužna, ali ima i drugu stranu. Ako sam dobro shvatio, njen otac je ubijen kao civil, koji nikoga nije dirao i sedeo je u svojoj kući nadajući se da ga niko neće dirati. Tog čoveka je neko ubio. Neko je pritisnuo okidač. Neko je rešio da ga ubije samo zato što pripada drugom narodu. Postavlja se pitanje šta je sa tim nekim. Da li taj neko mirno šeta ulicom, pije kafu u hladovini nekog kafića ili guli kaznu u nekom zatvoru? Ili ga je sačekao metak kada je pokušao da ubije još nečijeg oca, majku, brata, sestru ili dete? Verujem da to nećemo nikada saznati, ali ako se desilo nešto od ove dve poslednje stavke, moram priznati da neću plakati za njim. Isto važi i za onoga ko je tim ljudima minirao vikendicu. Ti što ubijaju starce ili miniraju tuđe vikendice se u normalnim okolnostima ne dočekuju tako što im poslužiš kafu i slatko.

 

I roditelji te žene su bili na pravoj strani, ili bolje rečeno, nisu ni na koji način učestvovali u ratu, ali su poginuli. Hipotetički gledano, šta bi bilo da je imao ko da ih odbrani? Možda bi u tom slučaju upravo sada išao na nedeljni ručak kod te žene iz Prijedora na kome bi bili prisutni i njeni roditelji i brat. Može to i tako da se gleda.

 

54 minutes ago, MeanMachine said:

Zasto se non stop plasira teza da ako rat stane Rusija ce da vlada Ukrajinom?!?

 

Bivsi savetnik Zelenskog rece pre koji dan treba da trampimo 20% teritorije za clanstvo u NATO-u. Iduci napad na Ukrajinu od strane Rusije bi bio napad na NATO. Putin bi prakticno postigao ono sto je kao pokusao da spreci napadom na Ukrajinu. 

 

Ne razumem pitanje. Ne misliš valjda da se ratuje samo zato da bi se u Ukrajini češće izvodili baleti Labudovo jezero ili Krcko Oraščić?

 

Taj bivši je verovatno bivši zato što lupeta. Zar taj stvarno misli da bi se Putler zadovoljio sa nešto opustošene teritorije ukoliko bi za to dobio NATO ispred nosa, što je inače i hteo da spreči?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, DJ_Vasa said:

Ne razumem pitanje. Ne misliš valjda da se ratuje samo zato da bi se u Ukrajini češće izvodili baleti Labudovo jezero ili Krcko Oraščić?

 

Taj bivši je verovatno bivši zato što lupeta. Zar taj stvarno misli da bi se Putler zadovoljio sa nešto opustošene teritorije ukoliko bi za to dobio NATO ispred nosa, što je inače i hteo da spreči?

 

NATO mu je vec pred vratima i to od kako su balticke zemlje postale clanice, a sad vec i predsoblju sa ulaskom Finske u NATO.

 

Dakle argument nece Putin to da prihvati jer ce NATO da mu bude blizu je po meni bas nelogican. 

 

Putin je kao napao Ukrajinu zbog toga a ustvari zato sto je hteo da pravi vecu Rusiju jer sa delovima Gruzije to tesko da je nekakva velika Rusija. Sredio je Belorusiju vrlo moguce da posle smrti backa ce od nje napraviti guberniju, i sa delom Ukrajine ili celom Ukrajinom njegov ego bi bio zadovoljan i mogao da bi da mre.

 

I onda mu se desio cuveni napad na Kijev od kog ne bi nista (racunali da ce Zelja da pobegne), i vrlo mu je jasno da pobeda i to lagana u Ukrajini je nemoguce, jedino sto moze sa ovakvim ratovanjem je nesto ala dugi rovoski rat i da racuna na potrese na zapadu.

 

Mozda on racuna na novu svetsku krizu, na povratak Donija ciji fanovi sad vec pricaju da Bajden stiti Hunterovog ortaka Zelju i po cenu nuklearnog rata, a posto Bajden je sve vise u komi verovatno ce debata 2024 biti totalni masakr i Doni se vraca jos ludji.

 

Ali sve je to sbbkbb za Putina.

 

Prihvatio bi on nesto konkretno prilicno sam siguran (npr to sto hapsi radikalnije ne znaci da se usro da ce Grikin i slicni da ga ruse, mislim likovi ne mogu suteren da popune, ali bi mogli da vicu:

 

ako on nesto potpise sto im se ne svidja.

 

Dakle ako bi krenuli pregovori, i ako bi tipa dobio Krim i neku autonomiju za istok Ukrajine, imao bi sa cim da proguta zabu zvanu Ukrajina u NATO-u, pogotovo sa ulaskom Finske i Svedske to je sad dosta lakse za progutati.

 

Inace ovaj pokusaj puca je moguce i kod Amera ukljucio lampicu, u medijima se malte pise da bi to bilo super ali videsmo da je direktor CIA-e razgovarao sa direktorom FSB tokom Vagnerovog puca, dakle nije bas administraciji svejedno da neki radikalniji likovi zamene Putina ma kako to cudno zvucalo. 

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, MeanMachine said:

 

NATO mu je vec pred vratima i to od kako su balticke zemlje postale clanice, a sad vec i predsoblju sa ulaskom Finske u NATO.

 

Dakle argument nece Putin to da prihvati jer ce NATO da mu bude blizu je po meni bas nelogican. 

 

...

 

 

Citat skraćujem zbog preglednosti, ali odgovaram na post kao celinu.

 

Putleru bi sasvim odgovarala marionetska Ukrajina kao tampon-zona prema državama koje su već ušle u NATO, plus da ima delove Ukrajine kao de iure svoju teritoriju, pri čemu mislim na ono što je već ranije okupirano. Ukrajina kao država pod njegovom kontrolom mu nije smetala, pa je nije ni dirao u početku, tj. dok Ukrajinci nisu počeli da rade u sopstvenom interesu. Isto tako mu odgovara i Belorusija kao tampon-zona sve dok ga Baćka bespogovorno sluša, kupuje šta treba, od koga treba i podmeće guzicu zarad tuđih interesa. Baćka vrlo dobro zna da bi veoma brzo popio čaj kraj otvorenog prozora kada bi počeo da koketira sa EU ili SAD, plus da bi ga i oni tretirali k'o smrdljiv sir i naterali da se udalji od Kremlja za minimalne ustupke, tako da je savezništvo čvršče nego da je potpisano sto ugovora.

 

Nije čudno što su šefovi CIA i FSB razgovarali po pitanju Vagnera jer ma koliko da su aktuelne kremaljske vlasti beskrupulozne i surove, Vagner je to isto, samo na kvadrat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne razumem zasto se prenose izjave nekih levata ovde, pocevsi od Kisindzera u ranom periodu rata (koji je btw. promenio misljenje, pa za "neutralne" kao da nikada nije ni postojao), preko raznoraznih bivsih cinovnika nizeg ranga.

 

Ovaj rat nece opisati ni oni koji imaju moc da ga oblikuju, poput Bajdena ili Stoltenberga, vec ukrajinski narod. Da oni nisu zeleli ovako da se bore, ne bi ni rat trajao ovako, niti bi se zapad ponasao ovako.

 

Zato ne znam zasto gubite vreme na te stvari, plus pridajete tome neku vaznost, a nema nikakvu.

 

Ili je to samo wishful thinking?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Klotzen said:

Rusi dižu granicu za mobilizaciju. Umesto od 18-27 godina sada će se mobilizovati ljudi do 30 godina starosti.

Predlog je bio da se granica za služenje vojske pomjeri sa sadašnjih 18 - 27 na 21 - 30, ali je taj predlog povučen.

Ono što je promijenjeno je da je granica za profesionalne vojnike pomjerena sa 50 na 55 godina za običnu vojsku i na čak 70 godina za više oficire.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Beonegro said:

Ono što je promijenjeno je da je granica za profesionalne vojnike pomjerena sa 50 na 55 godina za običnu vojsku i na čak 70 godina za više oficire.

 

Ovo kao da je smišljao njihov penzioni fond.

 

Prvi put čujem da vojska koja napada i ide u osvajanje angažuje gerijatriju.

Edited by DJ_Vasa
Link to comment
Share on other sites

Hitno je potrebno obezbediti Odesu modernim pvo sistemima, Rusija se bukvalno izivljava nad tim gradom I njegovim stanovnicima.

 

cnn

 

Russian strikes on Odesa overnight damaged at least six residential buildings, a Ukrainian Orthodox Church and “architectural monuments,” according to Ukraine’s southern Operational Command.

“Dozens of cars were damaged, facades and roofs of many buildings in the city were damaged and windows were blown out.”

“Several craters have been formed in the city. There are power outages, which may hamper traffic and the route of public transport may be changed.”

 

  • Like 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, DJ_Vasa said:

Prvi put čujem da vojska koja napada i ide u osvajanje angažuje gerijatriju.

U opsadi Skadra 1912. i 1913. godine jedan od presudnih trenutaka je bio juriš "staračkog bataljona" na utvrđene pozicije na brdu Taraboš, koji je omogućio zauzimanje tog brda i u suštini učinio Skadar neodbranjivim. Nakon ogromnih gubitaka u konvencionalnim pokušajima zauzimanja brda, crnogorska vojska je pozvala ljude preko 60 godina da se dobrovoljno jave za samoubilački juriš, odazvalo se njih oko 400, uglavnom Katunjana koji su se borili još u velikom oslobodilačkom ratu 1876. - 1878.

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, djura.net said:

Hitno je potrebno obezbediti Odesu modernim pvo sistemima, Rusija se bukvalno izivljava nad tim gradom I njegovim stanovnicima.

 

cnn

 

Russian strikes on Odesa overnight damaged at least six residential buildings, a Ukrainian Orthodox Church and “architectural monuments,” according to Ukraine’s southern Operational Command.

“Dozens of cars were damaged, facades and roofs of many buildings in the city were damaged and windows were blown out.”

“Several craters have been formed in the city. There are power outages, which may hamper traffic and the route of public transport may be changed.”

 

 

Pomenuta pravoslavna crkva je, sudeci po objavljenim fotografijama, katedrala Sv. Sofije koja se nalazi na UNESCO-voj listi svetske kulturne bastine. Tacnije, ova crkva je 1990. zajedno sa zgradama manastira Peterski, bila prvi objekat u Ukrajini koji se nasao na ovoj listi. Zabole kremaljskog paranoika & ratnog zlocinca i za ljude i za gradjevine. Gledala sam jutros snimak kad paranoik pretecim tonom adresira Poljsku pa ih ”podseca” da im je zapadnu Poljsku poklonio Staljin. To se ucvikao pa opet ucitava i optuzuje. Nacisto se pogubio, ne moze biti jasnije da projektuje svoju paranoju na druge. Zna se, lopov misli da je svako drugi lopov. Evo transkripta:

 

”Poljski lideri verovatno očekuju da će formirati neku vrstu koalicije pod okriljem NATO-a i direktno se umesati u sukob u Ukrajini, sa ciljem da otrgnu veći deo kako bi povratili ono što veruju da su njihove istorijske teritorije – današnju zapadnu Ukrajinu. Ako poljske jedinice uđu u Lavov ili druge oblasti Ukrajine, tamo će ostati zauvek. Zapadne teritorije Poljske su Staljinov poklon Poljacima. Da li su naši prijatelji u Varšavi zaboravili na to? Podsetićemo ih. Što se tiče Belorusije, ona je deo Savezne države (znaci, taknuto maknuto). Agresija na Belorusiju je agresija na Rusiju. Na to ćemo odgovoriti svim sredstvima koja su nam na raspolaganju.” (More, up your bum, marvo zlocinacka!)

 

 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, MeanMachine said:

 

NATO mu je vec pred vratima i to od kako su balticke zemlje postale clanice, a sad vec i predsoblju sa ulaskom Finske u NATO.

 

U stvari jos od osnivanja NATO-a 1949. (Norveska je jedna od zemalja-osnivacica). 

Link to comment
Share on other sites

On 7/22/2023 at 8:35 AM, Kronostime said:

Niti stajem na bilo ciju stranu, [...]

 

Mogu samo postovati njihovu kulturu, nasledje, doprinos svetu i to je sve - svoje ratove neka mi ne namecu.

A kritikovacu svaku upotrebu sile umesto dijaloga.

 

Evo ti freshly pressed prilika da stanes iza svojih reci => Odesa, stradali ljudi, njihovo kulturno nasledje, doprinos svetu. Fakat, rat je nametnut njima a ne tvojoj malenkosti, ali barem pomenutog poshtovanja radi… mislim, to kad stignes, razumem da treba da stignes da odgovoris i na ona vazna pitanja od juce. Mozes i da se prikrijes dok se kola ne prelome na Zoranu i odcutis, ali to bio odraz intelektualnog nepostenja (kolokvijalna asocijacija: kicma). Naravno, na volju ti i da ostanes ”neutralan”, ima vas nekoliko: Kolumbija, Dzibuti, Gabon, Honduras, Libanon, Libija, Katar & ti. Ali onda budi i dosledan pa nemoj vise ovde da vredjas inteligenciju.

 

On 7/22/2023 at 12:10 PM, djura.net said:

Da li - 'RF je izvrsila agresiju na UA?

Ili RF - koristi kasetnu municiju vise od godinu dana pre UA?

Ili - RF je okupirala delove juzne i istocne UA I poluostrvo Krim?

Ili - RF mesecima gadja I unistava civilnu infrastrukturu, ukljucujuci puteve, mostove, elekto-postrojenja, skladista hrane I silose, stambene komplekse po UA?

Ili - vojnici RF su pocinili jezive ratne zlocine koji ukljucuju prisilnu deportaciju, ubijanje, silovanje i mucenje civila (I ne samo civila), kao I odvodjenje dece u RF?

 

Kazi, koji 'narativ', osim 'rat je uzasan' ti smeta I sa kojim bi se slozio?

 

 

 

 

Edited by Cyber
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

cnn

 

At least 25 architectural monuments in the Ukrainian port city of Odesa have been damaged by Russian missiles overnight, according to preliminary information from a local official.

Russia "deliberately aimed their missiles at the historic city center of Odesa" which is protected by the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO), Oleh Kiper, the head of the region's military administration, said Sunday.

Among the damaged buildings is the largest church in the city, the Orthodox cathedral known as the Transfiguration or Spaso-Preobrazhenskyi Cathedral, which was consecrated in 1809. The cathedral was destroyed during the Soviet era but was rebuilt after Ukraine became an independent county.

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Cyber said:

 

Evo ti freshly pressed prilika da stanes iza svojih reci => Odesa, stradali ljudi, njihovo kulturno nasledje, doprinos svetu. Fakat, rat je nametnut njima a ne tvojoj malenkosti, ali barem pomenutog poshtovanja radi… mislim, to kad stignes, razumem da treba da stignes da odgovoris i na ona vazna pitanja od juce. Mozes i da se prikrijes dok se kola ne prelome na Zoranu i odcutis, ali to bio odraz intelektualnog nepostenja (kolokvijalna asocijacija: kicma). Naravno, na volju ti i da ostanes ”neutralan”, ima vas nekoliko: Kolumbija, Dzibuti, Gabon, Honduras, Libanon, Libija, Katar & ti. Ali onda budi i dosledan pa nemoj vise ovde da vredjas inteligenciju.

 

 

 

 

Protiv sam svakog nasilja iz bilo kog razloga: i spaljivanja ljudi u istoj toj Odesi pre nekoliko godina i sadasnje pogibije ljudi od bombardovanja. Ubijanje je ubijanje sa ma koje strane dolazilo. Sukobi u Ukrajini su poceli mnogo pre februara prosle godine i obe strane imaju i suvise zlocina na svojim rukama.

Za mene i jedan ranjen covek, a kamoli ubijen u ime ma koje ideje je suvisan. Isto mi je i dete ubijeno u Odesi, dete ubijeno na Mostu ka Krimu i dete koje se udavilo na plazi zato sto je bilo nepozeljni migrant. Zato me zaobidji sa tim licemerjem koje impliciras - ne odobravam ni jedan rat u ime bilo cega.  Iz svemira se medje ne vide - one su u omedjenim umovima.

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, fancy said:

....................................................
Kao prvo:
Ovo je tema o RATU U UKRAJINI a ne o tužnim ratnim pričama iz Ex-Yu.
Ovde ljudi dolaze da pročitaju kakav je gde napredak na frontu, kako je protekla neka akcija, ofanziva, poluofanziva i sl. i da iskomentarišu RATNE novosti.
Drugo:
Tu varijantu da sebe dižeš u oblake humanizma i čovekoljublja dok po tebi neko ovde likuje dok piše "HE HE, poginulo ovoliko ovih - onoliko onih..." - molim te ubuduće PRESKOČI.
.................................................

 

 

Fancy, ovaj post je odlican primer NErazumevanja. I da, iskljucicu se sa teme jer necu da me banujes sa foruma - necu jer ima jos par tema gde se drugi i ja bolje razumemo.

 

Ovo ce  biti moj poslednji post na temi.

 

Doziveo sam tvoj post kao licni napad/optuzbu. Da sebe "dižem u oblake humanizma."

Glupost.

 

Samo sam umoran. Tokom decenija u traumatologiji, voleo bih da sam neko dezurstvo prespavao. Umesto toga, nakon pregleda sam prao krv i govno sa stola za pregled, cesto ni ne znajuci je li pacijent bio kriminalac ili policajac. Naravno, u svakoj situaciji bih "navijao" za policajca pre nego za kriminalca - no ostaje mi cinjenica da nisam spavao nego sam naporno radio.

 

U svim ratovima se mogu naci paralele i slicnosti. Nisam hteo da skrenem temu na "raspad SFRJ" (to se precesto dogadja). Sigurno primera ima i u Kambodzi, Sudanu ili Avganistanu - samo, nisam nikada bio tamo, ne poznajem ljude pa koristim primere koji su mi blizi. Zato sam na ovom forumu, mada sigurno postoje forumi i u Vijetnamu. Valjda i tamo neko igra tenis ili vozi motocikle?

 

Gde je u razmisljanju Ukrajina?

 

Ja sam praktican covek, zanimaju me neto-efekti a ne buducnost vasione.

 

U svakoj auto-skoli te poducavaju da se prednost ne isteruje! U mojem malom auticu, nista mi ne vredi zeleno svetlo ako kamiondzija u sleperu prodje kroz crveno i udari me. I zato, cak i kad mi se upali zeleno, gledam levo-desno pre nego prodjem kroz raskrsnicu.

 

U toj metaforickoj paraleli, Ukrajina ima zeleno a Rusija nalece sa strane kroz crveno. Ko ce vise najebati, videce se.

 

Izvini, vraticu se opet na ex-Yu.

'90-ih, nisam imao internet, nije postojao. Imao sam veliku familiju na svim stranama koja nije mogla da direktno komunicira, a ja sa "propalog i prokletog Zapada" mogao sam da zovem sve. Javljao sam ko je ziv, ko mrtav, a telefonski racun mi je bio veci nego kirija za stan.

I dobro/lagodno sam prosao. Ja sam samo placao telefon, a mnogi meni dragi su zbrinjavali izbeglice i lecili im rane. Na svim stranama, jer sam iz "mesanog" braka i familije.

 

U mladosti, bavio sam se (i) planinarenjem. Velebit, Paklenica. Eh, onda su tamo ratovali, gadjali Zadar ili sta vec i ostala su jos nerasciscena minska polja. A ja sam strasljivac i zato vise nikada necu otici tamo. Sta mi vredi nezavisna Hrvatska?

 

 

Razocaran sam stanjem (vecine) ljudskog roda/vrste. Ne verujem da ce doci do pravednog resenja. Steta je vec ucinjena. Zalosno, no tehnologija je napredovala brze nego pamet.

 

I jebote, ovde me neko ubroji u "rusofile" ili "neutralne."

 

A moj stav ili delovanje, aktivnost, se sastoji u tome da NECU da dajem pare u fond za municiju, ali HOCU da pomognem nekome (Ukrajincu ili Rusu, svejedno) ko je najeb'o ni kriv ni duzan.

 

Ovime se odjavljujem sa teme. Ako me banuju, OK - nisam bezgresan. Ako me ne banuju, citamo se na drugim temama.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Fancy, ovaj post je odlican primer NErazumevanja. I da, iskljucicu se sa teme jer necu da me banujes sa foruma - necu jer ima jos par tema gde se drugi i ja bolje razumemo.

...
I jebote, ovde me neko ubroji u "rusofile" ili "neutralne."
...
Ovo ce  biti moj poslednji post na temi.
...
Ako me ne banuju, citamo se na drugim temama.


Ne drami molim te i ne poteži nikakvo napuštanje teme u nedostatku argumenata za diskusiju.

Vrlo precizno sam citirao delove na koje sam ti odgovarao a na sve to ti bezobrazno barataš nekakvom ugroženošću od banovanja (DVA puta!) i kao usput provlačiš da sam te nazvao "rusofilom ili neutralcem".
E, pa neće baš biti da je tako.

Meni su tvoji stavovi jasni od početka i potpuno si promašio poentu mog posta. Pogotovu zadnjeg pasusa, koji je bio opšti pogled na celu temu i pisanje na temi o ratu u Ukrajini.
Zna se ko su neutralni ovde jako dobro, traje ovo godinu ipo dana, sve stoji zapisano.
Da nacrtam - NIJE se odnosio na etiketiranje tebe niti je odgovaranje tvojim stavovima. Zato je i odvojen u nov pasus. Više je kao siže teme za nekog ko je na njoj tek 1 dan. Dobio si već dosta odgovora, ovakvih i onakvih a to je bilo kao - "takvo ti je ovde stanje stvari".

nota bene
A da slučajno napišeš "OK, malo sam preterao kad sam napisao -
'Ja sam romanticni pesnik, a vecina vas ste moderni politicari' " - to ti nije palo na pamet, jel da?

Daj molim te... Ne znaš ko je ko, ne znaš koliko pesnika, romantika a i uopšteno ljudi koji su svašta doživeli ovde (da, na ovoj temi) zapravo ima.

I da ponovim, budući da mnogi vole da se prave da nisu pročitali u pravilima ili već NEKOLIKO DESETINA puta čuli od admina i modova - ovde NIKAD ne banuje JEDAN moderator i to naročito ne na osnovu toga da li mu se sviđa ili ne nečije pisanje, već se odluka isključivo donosi zajednički. Uvek.
Tako da je tvoja konstrukcija "necu da me banujes" zaista ekstremno nekorektna. Al ono baš baš.
Živ bio.

Sent from my phone using their app


Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...