Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

37 minutes ago, Klotzen said:

 

Marijupol nije pro ruski grad nego tamo živi 40% Rusa. Ti što podržavaju Ruse su verovatno Rusi. Od Ukrajinaca koji su bili proruski orijentisani neće biti više ništa posle ovog rata. Od 2014. na ovamo su se konstantno smanjivali ali posle ovoga više ni jedan ukrajinac neće biti za Rusiju. Naprotiv biće ostrešćeni u mržnji prema Rusiji kao na primer Poljaci danas.

Nisam rekao da je pro-ruski, lepo sam napisao da je pre ovoga bio pola-pola (zapravo nesto 4x%-4x% i ostatak svasta nesto jos) a da su vecinski pricali svi ruski (tako su se izjasnjavali, ne znam kolika je uopste razlika izmedju ruskog i ukrajinskog jezika, mislim da je manja neko izmedju srpskog i makedonskog).

 

A da je trenutno, s obzirom na okolnosti, pro-ruski jer su jednostavno ti ljudi tu ostali a oni koji se izjasnjavaju kao ukrajinci vecinski su pobegli u unutrasnjost Ukrajine. 

 

Mislim da nisi u pravu sto se toga sta ce biti posle, jer ja sam video izjave sa lica mesta gde se lokalci (koji god da su) zale na Azov i ukrajinske snage, a opet vidjao i scene gde ruske snage evakuisu decu i civile. Da li je to nesto iscenirano, propaganda, ne znam, ne bih rekao. Ima i obrnutih slucajeva koje sam gledao. To sta se tamo desava, mislim da cak ni lokalci nekada nisu svesni ko ih gadja. 😞 Sta ce biti dalje zavisice od toga ko ce upravljati gradom - da li Rusija ili Ukrajina. Ako bude Ukrajina, onda ce vecinski biti tako kako kazes. Ali ako ode u ruke Rusije onda tamo biti samo pro-ruski orijentisanih ljudi. 

 

37 minutes ago, Klotzen said:

 

Zašto brane grad ? Pa da bi vezali ruske jedinice za grad i kupili vreme na drugim frontovima. A ako pitaš na ličnoj osnovi zato što vole svoju zemlju i žele da se bore za nju. Ukrajinci za razliku od nas 1999. većinski podržavaju svoju vlast i žele da se bore za svoju državu. To nije uporedivo sa nama 1999. gde bih se i ja najverovatnije predao prvom prilikom jer ne želim da ratujem za Slobu.

 

Razumem ja da postoje razliciti razlozi ZA i PROTIV branjenja, da je toga bilo vise ZA pre agresije. Ali trenutno grad je toliko razrusen, nema tu zivota posle ovoga. Ostace grad nesto kao Pripjat, verovatno ne totalno pust jer je strateski na dobrom mestu, luka. Ali ovo se nece nikada popraviti pa cak da nekim cudom i sve novo naprave, mnogi ljudi prosto nece zeleti tamo da se vrate nakon svega sto su proziveli. Toga se plasim.

 

Ne bih mnogo da poredim sa nama i situacijom iz 1999. Svaki rat je posebno besmislen na svoj nacin. A i da ne bude da relativizujem nesto (to je omiljeni sport uzaludnih ljudi ovde). 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Perkos2 said:

Malo si kontradiktoran, kažeš da Ukrajinci većinski podržavaju svoju vlast i bore se za svoju državu a onda kažeš da se ti ne bi borio za Slobu iako su i njega 1999 Srbi većinski podržavali. Zanimljivo je da li neki Ukrajinac kojem nije po volji Zelenski i glasa za neku desetu partiju koja nije ni proruska već demokratska danas tako razmišlja u fazonu ovo je rat zelinskog i mene nije briga što bombe padaju u moje dvorište.

 

Zelenski je kao opozicioni kandidat pobedio sa preko 70% to dovoljno govori kakvo je raspoloženje tamo. Danas verovatno ima i više od toga.

 

Sloba nije imao većinsku podršku 1999. godine. On je tada bio na nekih 20-30% maksimum.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Klotzen said:

 

Zelenski je kao opozicioni kandidat pobedio sa preko 70% to dovoljno govori kakvo je raspoloženje tamo. Danas verovatno ima i više od toga.

 

Sloba nije imao većinsku podršku 1999. godine. On je tada bio na nekih 20-30% maksimum.

Na kojim to izborima je Sloba imao 20_30% ?  čak i 2000 nakon gubitka rata na Kosovu imao je mnogo više od te brojke koju pominješ

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, deez nuts. said:

Nadjite jednog ukrajinca koji je za predaju teritorije okupatoru.

Koliko se njih bori u vojsci DNR i li LNR ?

 

1 minute ago, Klotzen said:

Imao je sa pokradenim glasovima. Bez lopovluka ne bi prešao 30%. Da ne spominjem medije i sve ostalo kako je i do tih 38%, koliko je dobio, došao.

to sad nije bitno, na svakim izborima je dobio ubedljivo  do 2000 a i tu je bilo nategnuto tako da je trebalo da kao i Ukrajinci branimo državu  

Edited by Perkos2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

 

 

 

Zašto brane grad ? Pa da bi vezali ruske jedinice za grad i kupili vreme na drugim frontovima. A ako pitaš na ličnoj osnovi zato što vole svoju zemlju i žele da se bore za nju. 

Sa moralne, sa propagande strane, sa patriotske strane jeste.

Sa vojne strane mislim da nisu ovde vezane neke odlucujuce kolicine ruskih  snaga i da to nije doprinelo nekom vecem kupovanju vremena.

Naravno da je normalno da zele da se bore za svoju zemlju ali je mali procenat onih koji idu u rat da poginu za svoju zemlju.

Lako je nama pametovati iza tastature ali se u ratu, cisto sa vojne strane, takticki,  i biraju bitke koje da se vode.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Perkos2 said:

Koliko se njih bori u vojsci DNR i li LNR ?

 

to sad nije bitno, na svakim izborima je dobio do 2000 a i tu je bilo nategnuto tako da je trebalo da kao i Ukrajinci branimo državu  

 

To je upravo bitno. Vidiš Putin ima navodno 80% podrške pa vidimo da ta njegova vojska nema neku volju ni elan da se bori. Moraju da dovode čečene i plaćenike da im popunjavaju rupe na najtežim pravcima. Ne sme mobilizaciju da radi baš zato što je ta podrška lažna. Da on ima 80% podrške davno bi mobilizovao par stotina hiljada ljudi i završio ovo za mesec do dva.

 

Slično je i sa Lukašenom koji je navodno pobedio sa preko 80% na izborima a sada nije smeo da uđe u rat jer se boji nemira. A boji se zato što ga niko ne podržava u Belorusiji.

 

@Clash

 

Rusima je svaka jedinica bitna jer su napali Ukrajinu sa nedovoljnim snagama. Oni u ovaj rat nisu smeli ući bez 500k ljudi a imaju maksimum 300k

 

Edited by Klotzen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Klotzen said:

 

To je upravo bitno. Vidiš Putin ima navodno 80% podrške pa vidimo da ta njegova vojska nema neku volju ni elan da se bori. Moraju da dovode čečene i plaćenike da im popunjavaju rupe na najtežim pravcima. Ne sme mobilizaciju da radi baš zato što je ta podrška lažna. Da on ima 80% podrške davno bi mobilizovao par stotina hiljada ljudi i završio ovo za mesec do dva.

 

Slično je i sa Lukašenom koji je navodno pobedio sa preko 80% na izborima a sada nije smeo da uđe u rat jer se boji nemira. A boji se zato što ga niko ne podržava u Belorusiji.

znači svi kradu na izborima sem zelenskog? smatrao sam da si malo ozbiljniji navijač kad ti baš ona prva ekipa bez pardona 😄

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Klotzen said:

 

To je upravo bitno. Vidiš Putin ima navodno 80% podrške pa vidimo da ta njegova vojska nema neku volju ni elan da se bori. Moraju da dovode čečene i plaćenike da im popunjavaju rupe na najtežim pravcima. Ne sme mobilizaciju da radi baš zato što je ta podrška lažna. Da on ima 80% podrške davno bi mobilizovao par stotina hiljada ljudi i završio ovo za mesec do dva.

 

Slično je i sa Lukašenom koji je navodno pobedio sa preko 80% na izborima a sada nije smeo da uđe u rat jer se boji nemira. A boji se zato što ga niko ne podržava u Belorusiji.

 

Pa Čečeni su punopravni građani Rusije, zašto je njihovo prisustvo u ruskoj vojsci problem?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Perkos2 said:

znači svi kradu na izborima sem zelenskog? smatrao sam da si malo ozbiljniji navijač kad ti baš ona prva ekipa bez pardona 😄

 

 

Nešto si pobrkao, Zelenski je pobedio kao opozicioni kandidat tako da teško da je on mogao da krade.

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Klotzen said:

 

Nešto si pobrkao, Zelenski je pobedio kao opozicioni kandidat tako da teško da je on mogao da krade.

Eto sad si me ubedio da je pošten(mada ja nikad nisam ni tvrdio da je lopov), no to ne menja suštinu onog što si napisao da je braniti Ukrajinu čast i obaveza a braniti Srbiju nije ni čast ni obaveza. Srećom da si živeo u Srbiji a ne u Ukrajini sa takvim stavom, siguran sam da oni nisu tolerantni kao građani Srbije. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Perkos2 said:

Eto sad si me ubedio da je pošten(mada ja nikad nisam ni tvrdio da je lopov), no to ne menja suštinu onog što si napisao da je braniti Ukrajinu čast i obaveza a braniti Srbiju nije ni čast ni obaveza. Srećom da si živeo u Srbiji a ne u Ukrajini sa takvim stavom, siguran sam da oni nisu tolerantni kao građani Srbije. 

 

Ja ti ne mogu pomoći da to shvatiš ali to je tako. Država u koju niko ne veruje nema borce spremne da se žrtvuju. Pola mog društva je pobeglo u CG, BiH, Mađarsku po vikendicama da izbegnu mobilizaciju 99. godine. Bilo je ljudi koji su podržavali Slobu i oni su se verovatno borili žestoko, bilo je i onih koji ne misle da je bitno ko te vodi i oni su se borili žestoko. Ali većina rezervista je sigurno mislila isto kao i ja.

 

U Ukrajini nije tako, pride mi u Marijupolu pričamo o Azov koji su većina dobrovoljci i marinskoj brigadi koja je specijalna jedinica i ja sad moram vama da objašnjavam zašto se oni bore iako nemaju šanse da pobede.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Klotzen said:

 

Ja ti ne mogu pomoći da to shvatiš ali to je tako. Država u koju niko ne veruje nema borce spremne da se žrtvuju. Pola mog društva je pobeglo u CG, BiH, Mađarsku po vikendicama da izbegnu mobilizaciju 99. godine. Bilo je ljudi koji su podržavali Slobu i oni su se verovatno borili žestoko, bilo je i onih koji ne misle da je bitno ko te vodi i oni su se borili žestoko. Ali većina rezervista je sigurno mislila isto kao i ja.

 

U Ukrajini nije tako, pride mi u Marijupolu pričamo o Azov koji su većina dobrovoljci i marinskoj brigadi koja je specijalna jedinica i ja sad moram vama da objašnjavam zašto se oni bore iako nemaju šanse da pobede.

Ne kapiraš ili namerno vrdaš o čemu pišemo. Ukrajinci žele da brane svoju državu, branili bi je da je vodi i neki oleg ili aleksej dok ej tebi i nekim tvojim prijateljima bitno ko je na vlasti pa na osnovu toga imate ili nemate želju da branite svoju državu. Naravno da Ukrajince razumem ali vas nikako ne razumem pogotovo što i vi podržavate pravo i obavezu Ukrajinaca da barane svoju državu koliko god u joj bilo i kriminala i korupcije i bede i nemaštine.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Perkos2 said:

Ne kapiraš ili namerno vrdaš o čemu pišemo. Ukrajinci žele da brane svoju državu, branili bi je da je vodi i neki oleg ili aleksej dok ej tebi i nekim tvojim prijateljima bitno ko je na vlasti pa na osnovu toga imate ili nemate želju da branite svoju državu. Naravno da Ukrajince razumem ali vas nikako ne razumem pogotovo što i vi podržavate pravo i obavezu Ukrajinaca da barane svoju državu koliko god u joj bilo i kriminala i korupcije i bede i nemaštine.  

 

Ne razumeš zato što ti Sloba nije bio problem kao što je to meni bio.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Perkos2 said:

Ne kapiraš ili namerno vrdaš o čemu pišemo. Ukrajinci žele da brane svoju državu, branili bi je da je vodi i neki oleg ili aleksej dok ej tebi i nekim tvojim prijateljima bitno ko je na vlasti pa na osnovu toga imate ili nemate želju da branite svoju državu. Naravno da Ukrajince razumem ali vas nikako ne razumem pogotovo što i vi podržavate pravo i obavezu Ukrajinaca da barane svoju državu koliko god u joj bilo i kriminala i korupcije i bede i nemaštine.  

 

S obzirom da je 1999. merilo svega na ovom svetu... 

 

Toj godini su prethodili Hrvatska, Bosna i Kosovo. Ima li nešto iz daleka slično da je prethodilo 2022. u Ukrajini (i van Ukrajine u susednim zemljama), pa da poredimo NATO intervenciju sa ovim ratom?

 

Miloševićev režim je bio zločinački - podržan od naroda većinski. Uporedi sa ukrajinskim. Ponašanje srpske vojske i policije, uporedi sa ukrajinskom. Pa onda kada postavimo osnove za poređenje, možemo da pričamo o patriotizmu.

Edited by VladimirB
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Perkos2 said:

Ne kapiraš ili namerno vrdaš o čemu pišemo. Ukrajinci žele da brane svoju državu, branili bi je da je vodi i neki oleg ili aleksej dok ej tebi i nekim tvojim prijateljima bitno ko je na vlasti pa na osnovu toga imate ili nemate želju da branite svoju državu. Naravno da Ukrajince razumem ali vas nikako ne razumem pogotovo što i vi podržavate pravo i obavezu Ukrajinaca da barane svoju državu koliko god u joj bilo i kriminala i korupcije i bede i nemaštine.  

 

Prema  drzavama imam stav slican tvom - nisu vrijedne branjenja, ali hajde da se ne zamajavamo - Ukrajinci brane svoje zivote, a ne drzavu niti Zelenskog.

Tamo gdje je ruska vojska bila ostala su groblja - mjesta oko Kijeva imaju stotine i holjade zrtava za svega par sedmica okupacije.

Tamo gdje ruska vojska ulazi, prvo se ravnaju mjesta avijacijom i artiljerijom i broj mrtvih se mjeri hiljadama - ukrajinski vojnici koji su se predali na Mariupol-u u ranim fazama su likvidirani - stavljao sam ovdje ruske izvjestaje o tome. Od stotina i hiljada zarobljenika izvjesno se prate samo dva Britanca, jer ih koriste za propagandne snimke. Civili se raseljavaju po Rusiji - i oni koji hoce i oni koji nece.

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Upravo tako... nema veze Sloba sa reakcijom na 99 koliko ono sto je 99 predhodilo. Nisu ljudi bezali od vojske jer se nisu slagali sa Slobom vec zato sto im je bio pun ku...fer sranja koje je pocelo 90, pa se uz kratku pauzu 96-7 nastavilo dalje. Dakle niko, ko je imao mogucnosti, nije hteo da provede najbolje godine zivota boreci se jos posle svega u ratu koji se ne moze dobiti. 

Drugo, ja mislim da je tada 99 kao i sada u Ukrajini doslo do homogenizacije stanovnistva: jednostavno kada ti neko napadne zemlju, nema vise cigana/grobara, cetnika/partizana, neprijatelj je samo jedan. Ne pamtim te godine da smo uz pivo mi pricali o Slobi nesto previse... tako da ne verujem da bi ljudi bacali cvece pred tenkove tada da je NATO krenuo kopnom.  

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Perkos2 said:

Ne kapiraš ili namerno vrdaš o čemu pišemo. Ukrajinci žele da brane svoju državu, branili bi je da je vodi i neki oleg ili aleksej dok ej tebi i nekim tvojim prijateljima bitno ko je na vlasti pa na osnovu toga imate ili nemate želju da branite svoju državu. Naravno da Ukrajince razumem ali vas nikako ne razumem pogotovo što i vi podržavate pravo i obavezu Ukrajinaca da barane svoju državu koliko god u joj bilo i kriminala i korupcije i bede i nemaštine.  

 

Ukrajina je poznata da je bila jedna od najkorumpiranijih i najsiromasnijih drzava u Evropi, tako da izjava da ti ljudi se bore jer podrzavaju vlast je smijesna, kao i da to rade masovno dobrovoljno. Dobrovoljaca ce uvijek biti da ratuje, ali vecina je mobilisana i nema tu hocu/necu, sto je sa stanovista drzave, manje vise svugdje isto, ali ja vjerujem da u stvari vecina stanovnistva sada ne podrzava tu vlast, ali to normalno neces nigdje cuti sada.

Poredeci sta se desilo sa borcima u BiH, koji svi redom sada govore da se nisu borili za ovakvu drzavu, kao i da se opet zarati bi prvi otisli iz drzave, slican scenario ce sigurno biti i u Ukrajini, jer ako nisu rijesili korupciju za 30 godina, poslije ovog rata moze biti samo jos gore.

Oni sto su otisli, ne vracaju se, osim ako ih neka drzava ne protjera, kao sto su izbacili bosanske izbjeglice iz Njemacke koji su onda masovno otisli za Ameriku i Kanadu, samo da se ne vracaju u Bosnu i Hercegovinu.

 

 

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Perkos2 said:

to ne menja suštinu onog što si napisao da je braniti Ukrajinu čast i obaveza a braniti Srbiju nije ni čast ni obaveza

 

Normalno da je normalno braniti svoju zemlju.

Kada nedajboze srb bude napadnuta od strane rus, ili slicnog poremecaja,

daj boze da do tada vec udje u NATO.

 

...naravno prvo moram da vidim kako je uopste doslo do toga da je braniti ukr bolje nego braniti srb (iako srbiju niko ne napada dok ukrajinu satiru)

Edited by Mama_mia
ukr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Postoji jos jedna ogromna greska ovdje sa smjestanjem polozaja  Srbije iz 1999. u kontekst danasnjih zbivanja: Srbija nije imala ulogu Ukrajine niti u jednom trenutku, pa ni 1999. godine kada je izvrsena agresija NATO-a i kada su ginuli neduzni civili sirom Srbije. Srbija je od 1991-1999 imala ulogu koju od 2014 pa sve do danas  ima Rusija. 

 

Po svemu sudeci (i svi  se iskreno nadamo da je tako), ekvivalent agresije NATO na Srbiju 1999. necemo vidjeti na pitanju Rusije radi toga sto bi to bio kraj civilizacije na zemlji. 

Edited by ters
  • Like 7
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...