Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

17 minutes ago, Sreten Žujkić, penzioner said:

Moja razmisljanja o mogucem raspletu:

 

1. Ukrajinci isteraju Ruse sa svoje teritorije (malo verovatno);

 

2. Rusija osvaja celu Ukrajinu i nastavlja dalje - Moldavija, Finska... (jos manje verovatno, pravi wtf rasplet, svetski rat u najavi - drugim recima, najebasmo svi djuture);

 

3. Rusi osvajaju istok do reke Dnjepar i crnomorsku obalu + stizu do Pridnjestrovlja, te dele Ukrajinu po principu Nemacke nakon ww2. Istocni deo pretvaraju u puppet state, zapadni deo nezavisan, moguce clan NATO pakta (Cold War 2.0, kome to jos treba);

 

4. Dolazi do pregovora, a onda Ukrajina, (bez Krima, jbg to je gotova prica) NATO i Rusija potpisuju pravno obavezujuci dokument o vojnoj neutralnosti Ukrajine (Rusi bi tu gurali demilitarizaciju, ali ne znam dal bi im proslo), uz jasnu evropsku perspektivu zemlje. DNR i LNR dobijaju siroku autonomiju a la Z4.

 

Sta vi mislite? 

 

Želje: 1

Realno: 3

 

Šta putler želi: 2

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Devil In My Pants said:

Slazem se da su ovi +55 uzas, ali ni ovi ispod bas nisu bistri. Sumnjam iskreno..

 

Kod mladji lakse se sredi ispiranje mozga, ustvari secam se da i ovi matoriji nisu bili nesto odusevljeni Putinom kad se pojavio, secam se sprdnji kakav je ovo kepec, pa niti je celav niti im kose, kako je smesan o onda je nasa rusofilicarska kolona krenula da mu radi marketing doduse i na zapadu su mu radili marketing, pa lik postade neki zajebani baja.

 

Stim sto kod matori postoji problem SFRJ propagande i onda je tesko to ispraviti, jednostavno u SFRJ u njihovoj mladosti SSSR je bio good guy, Amerika bad guy i to je to, to se uklesalo i tu popravke nema.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Sreten Žujkić, penzioner said:

Moja razmisljanja o mogucem raspletu:

 

1. Ukrajinci isteraju Ruse sa svoje teritorije (malo verovatno);

 

2. Rusija osvaja celu Ukrajinu i nastavlja dalje - Moldavija, Finska... (jos manje verovatno, pravi wtf rasplet, svetski rat u najavi - drugim recima, najebasmo svi djuture);

 

3. Rusi osvajaju istok do reke Dnjepar i crnomorsku obalu + stizu do Pridnjestrovlja, te dele Ukrajinu po principu Nemacke nakon ww2. Istocni deo pretvaraju u puppet state, zapadni deo nezavisan, moguce clan NATO pakta (Cold War 2.0, kome to jos treba);

 

4. Dolazi do pregovora, a onda Ukrajina, (bez Krima, jbg to je gotova prica) NATO i Rusija potpisuju pravno obavezujuci dokument o vojnoj neutralnosti Ukrajine (Rusi bi tu gurali demilitarizaciju, ali ne znam dal bi im proslo), uz jasnu evropsku perspektivu zemlje. DNR i LNR dobijaju siroku autonomiju a la Z4.

 

Sta vi mislite? 

Ovo cetvrto je najbolja varijanta od ponudjenih, i nadam se tome u najskorije vreme

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, deez nuts. said:

Ovaj profa je sve lepo rekao. Niti je Putin Hitler, niti je lud.

Jednostavno nece dozvoliti da Ukrajina udje u NATO i EU, kao sto ameri nisu dozvolili sovjeske rakete na Kubi.

 

Nece da osvaja Ukrajinu, samo da je rastimuje totalno da je ni zapad nece za udaju.

 

Jeste profa lepo rekao, samo sto Ukrajnu nikad na bi primili u Nato  pre nego sto resi pitanje svojih granica. 

Link to comment
Share on other sites

Džon Miršajmer je vodeći autoritet teorije realizma i tvorac podteorije ofanzivnog realizma (o uzdizanju regionalnih hegemona i odgovoru velikih sila koje se osećaju ugroženim tim usponima). To njegovo predavanje je do nove godine imalo oko 100k pregleda a sada oko 8 miliona. Ova predviđanja objasnio je u svojoj knjizi Tragedija politika velikih sila i to je must za pročitati. Novembra 2019. održao je fantastično predavanje na Fakultetu političkih nauka u Beogradu. Inače, jedan drugi vodeći autoritet sa univerziteta iz Čikaga, Paul Poast ima četiri predikcije za završetak rata.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, deez nuts. said:

Ovaj profa je sve lepo rekao. Niti je Putin Hitler, niti je lud.

Jednostavno nece dozvoliti da Ukrajina udje u NATO i EU, kao sto ameri nisu dozvolili sovjeske rakete na Kubi.

 

Nece da osvaja Ukrajinu, samo da je rastimuje totalno da je ni zapad nece za udaju.

 

Stvarno ne razumem zasto je Rusiji problem ulazak Ukrajine u EU. Da su pametni pa da su umesto u ovaj rat ulozili u ekonomiju te zemlje i pogurali je ka Uniji, sami bi imali velike koristi od toga. Verovatno bi i EU-Rusija odnosi bili daleko bolji da nije bilo svega cega je bilo ovih 10 godina, gas bi tekao nesmetano, suske bi legale na racun samo tako...

 

Sto se ulaska u NATO tice, mislim da ni sam NATO nikada nije ozbiljno zeleo Ukrajinu. Licno smatram da je za zemlje koje se granice sa Rusijom opasno da udju u NATO. Garantovano bi bile prve na udaru, a daleko su od zemalja koje bi zaista mogle da im pomognu. Rusija je veliki igrac, rizikujes konstantno zajebavanje s njima, narocito kad ste ekonomski i drugacije uvezani kao creva. Ovako saradjuj sa svima, iskoristi lokaciju, ako se pokarabasaju pusti ih nek si j**u mater (kolokvijalno!). Mnogo mi je prirodnije da u NATO budu zemlje poput Srbije, BiH - u sred si Evrope, svi oko tebe su tamo, drugde ne mozes da trazis svoj interes - nego te drzave na krajnjem istoku.  Mozda jeste kako mali Perica zamislja svecku politiku, ali eto.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Sreten Žujkić, penzioner said:

 

Stvarno ne razumem zasto je Rusiji problem ulazak Ukrajine u EU. Da su pametni pa da su umesto u ovaj rat ulozili u ekonomiju te zemlje i pogurali je ka Uniji, sami bi imali velike koristi od toga. Verovatno bi i EU-Rusija odnosi bili daleko bolji da nije bilo svega cega je bilo ovih 10 godina, gas bi tekao nesmetano, suske bi legale na racun samo tako...

 

Sto se ulaska u NATO tice, mislim da ni sam NATO nikada nije ozbiljno zeleo Ukrajinu. Licno smatram da je za zemlje koje se granice sa Rusijom opasno da udju u NATO. Garantovano bi bile prve na udaru, a daleko su od zemalja koje bi zaista mogle da im pomognu. Rusija je veliki igrac, rizikujes konstantno zajebavanje s njima, narocito kad ste ekonomski i drugacije uvezani kao creva. Ovako saradjuj sa svima, iskoristi lokaciju, ako se pokarabasaju pusti ih nek si j**u mater (kolokvijalno!). Mnogo mi je prirodnije da u NATO budu zemlje poput Srbije, BiH - u sred si Evrope, svi oko tebe su tamo, drugde ne mozes da trazis svoj interes - nego te drzave na krajnjem istoku.  Mozda jeste kako mali Perica zamislja svecku politiku, ali eto.

Cek zar ptko nije rekao da Ukr nije nacija i kenjao kako su im Rusi dali sve..

 

Ukrajinci nek ga iteraju u qrac. Bolje grob nego rob 😁 ako smo mi jajce, oni nisu!!

Link to comment
Share on other sites

 

1 hour ago, attolini said:

 

.

 

Ne, pazi...sede u nekakvoj kontrolnoj sobi ruski specnaz i pripadnik ukrajinske nacionalne garde ..25 km dalje skidaju glave jedni drugima...

 

.

 

Verovatno obe strane smatraju da puskaranje i granatiranje oko (vec havarisane) nuklearne elektrane nije bas pametna ideja pa su se dogovorili tako.

 

1 hour ago, ras kass said:

Evo kaze medvedev da ce nacionalizovati strane kompanije. Znaci put Venecuele. 

 

Da pohvalim lika, Vlade Radulovic valjda, jutros na k1 otresao rusku propagandu. 

 

 

 

 

Sta je sad k1 koji moj?

Edited by momohyoideus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Devil In My Pants said:

Cek zar ptko nije rekao da Ukr nije nacija i kenjao kako su im Rusi dali sve..

 

Putko je mogao za vreme svog bunkerovanja tokom korone da procita knjige starostavne i da istrazi kad je Rusija dobila to ime, odakle ga je "pozajmila" i kako se zvala pre toga...

 

Ovo da se zavrsi sto pre i da strada sto manje civila (najbolje da niko ne strada, ali jbg) pa kako bude. Ako procitas moj post na prethodnoj strani, varijanta broj 4 mi se ipak cini najrealnija i najmanje bolna po sve.

 

P.S. Jbeni Happy bolje izvestava o ratu nego javni kloz...pardon, servis.

Edited by Sreten Žujkić, penzioner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo traje tri dana. TRI dana!

Rat za koji predvidjamo da se zavrsi za 10 tak dan. Tesko.

Realno ovo jos nije pocelo u punom obimu ni blizu.

I to je ono sto je natragicnije. Sto se Rusi nece libiti da sprze neki ceo grad ako im bude predstavljao problem. A isto tako i zapadnoj propagandi treba jedan takav dogadjaj. Sad se natezu sa nekim poluoricama ali nema nista bombasticno.
Devilovi snimci su najbolji pokazatelj, pola je fejk a pola je kao da se neko igra rata. Pa valjda ima nekih mobilnih telefona u toj Ukrajini da se snimi nesto ozbiljno a ne rasprava dede i ruskih vojnika i da to serujemo kao cin hrabre odbrane. Nista ovo se nije jos ni zahuktalo, bukvalno je zagrevanje.

Tragedija gde ce izginuti civili u velikom broju je tu iza ugla i samo se nadam da ce proci sa sto manje zrtava ili ako ima zrno pameti da ce se sto pre ovo probati resiti nekim pregovorima dok sve nije otislo u kurac.

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Meni 90% ovoga sto zapadnjaci pisu i predvidjaju deluje kao u nekom crtanom filmu. Jel neko stvarno veruje da je Putin potpuni ludak koji ce da nastavi dalje prema Finskoj i ne znam gde sve. Ispade doci ce do Balkana za koji mesec.

 

Nemojte da se zajebavamo. Rusija nema ni priblizno dovoljno resursa da anektira Ukrajinu, a o obnavljanju SSSR, Ruske imperije i cega sve je smesno i govoriti. I kao Putin je toliko lud da nije svestan tih limita.

 

Jedini koji je racionalno govorio je onaj profa sto ga je neko postavio pre stranu-dve.

Edited by Venger
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Venger said:

Meni 90% ovoga sto zapadnjaci pisu i predvidjaju deluje kao u nekom crtanom filmu. Jel neko stvarno veruje da je Putin potpuni ludak koji ce da nastavi dalje prema Finskoj i ne znam gde sve. Ispade doci ce do Balkana za koji mesec.

 

Nemojte da se zajebavamo. Rusija nema ni priblizno dovoljno resursa da anektira Ukrajinu, a o obnavljanju SSSR, Ruske imperije i cega sve je smesno i govoriti. I kao Putin je toliko lud da nije svestan tih limita.

 

Jedini koji je racionalno govorio je onaj profa sto ga je neko postavio pre stranu-dve.

 

Putin nije potpuni ludak ali ce nastaviti dalje gdje god mu se ukaze prilika. Do Balkana je vec dosao.

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Clash said:

Ovo traje tri dana. TRI dana!

Rat za koji predvidjamo da se zavrsi za 10 tak dan. Tesko.

Realno ovo jos nije pocelo u punom obimu ni blizu.

I to je ono sto je natragicnije. Sto se Rusi nece libiti da sprze neki ceo grad ako im bude predstavljao problem. A isto tako i zapadnoj propagandi treba jedan takav dogadjaj. Sad se natezu sa nekim poluoricama ali nema nista bombasticno.
Devilovi snimci su najbolji pokazatelj, pola je fejk a pola je kao da se neko igra rata. Pa valjda ima nekih mobilnih telefona u toj Ukrajini da se snimi nesto ozbiljno a ne rasprava dede i ruskih vojnika i da to serujemo kao cin hrabre odbrane. Nista ovo se nije jos ni zahuktalo, bukvalno je zagrevanje.

Tragedija gde ce izginuti civili u velikom broju je tu iza ugla i samo se nadam da ce proci sa sto manje zrtava ili ako ima zrno pameti da ce se sto pre ovo probati resiti nekim pregovorima dok sve nije otislo u kurac.

 

Nisam do sada pisao jer nisam našao nikakvu potvrdu ali ima dosta snimaka Rusa koji ostaju bez goriva dakle imaju i Rusi problema. Drugo pogledaj njihovu ekonomiju. Rublja pala 10% prvi dan, berza 30%. Ovo ne sme da traje dugo jer će vratiti ekonomiju na Jeljcinovo vreme. Pri tome Putin mora da vodi računa da se sankcije neće ukinuti čim se rat završi, pogotovo ako uvede marionetsku vladu u Kijevu.

 

Snimaka uništetene tehnike ima koliko hoćeš, tu je devil u pravu. Jedino se ne slažem sa brojem mrtvih ja bih rekao 2-3 puta manje nego što to tvrdi Ukrajina s tim da je broj ranjenih sigurno ogroman na obe strane. Ja nisam postovao te klipove jer vidim da je dosta ljudi kukalo i na Erwina i na Devila. Ja postujem samo nešto što smatram interesantnim za pogledati iz nekog razloga. Recimo na jednom drugom forumu sam danas pregledao bar 10-tak snimaka ruskih uništenih kolona od kojih je jedna kod Harkova prilično velika. Naravno ima i ukrajinskih isto toliko, s tim da ukrajinci gube i neuništenu tehniku kada se povlače. Dakle još teži gubici.

 

Nažalost pošto je Putin digao ulog i praktično osudio Zelenskog na "smrt" i Zelenski je digao ulog i odlučio da svaki grad brani i da militarizuje stanovništvo da napravi pakao Ruskoj vojsci. Nažalost to će imati veliku cenu u civilnim životima. Ali to vam je to kada civili prave koktele, kada se deli oružje i tome slično. Šalje poruku Putinu ....

 

I najvažnija stvar je ona koju niko od nas nije ni spomenuo a ona se već oseća. Tamo radnje jedna po jedna prestaju da rade, do sledećeg vikenda će biti ljudi koji nemaju šta da jedu. Prilično sam siguran da Putin neće izgladnjavati 3 miliona Ukrajinaca u Kijevu među kojima, ne treba zaboraviti, ima i Rusa. Vreme ide i on ovo mora rešiti do sledećeg vikenda.

 

Edited by Klotzen
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Klotzen said:

 

Nisam do sada pisao jer nisam našao nikakvu potvrdu ali ima dosta snimaka Rusa koji ostaju bez goriva dakle imaju i Rusi problema. Drugo pogledaj njihovu ekonomiju. Rublja pala 10% prvi dan, berza 30%. Ovo ne sme da traje dugo jer će vratiti ekonomiju na Jeljcinovo vreme. Pri tome Putin mora da vodi računa da se sankcije neće ukinuti čim se rat završi, pogotovo ako uvede marionetsku vladu u Kijevu.

 

Snimaka uništetene tehnike ima koliko hoćeš, tu je devil u pravu. Jedino se ne slažem sa brojem mrtvih ja bih rekao 2-3 puta manje nego što to tvrdi Ukrajina s tim da je broj ranjenih sigurno ogroman na obe strane. Ja nisam postovao te klipove jer vidim da je dosta ljudi kukalo i na Erwina i na Devila. Ja postujem samo nešto što smatram interesantnim za pogledati iz nekog razloga. Recimo na jednom drugom forumu sam danas pregledao bar 10-tak snimaka ruskih uništenih kolona od kojih je jedna kod Harkova prilično velika. Naravno ima i ukrajinskih isto toliko, s tim da ukrajinci gube i neuništenu tehniku kada se povlače. Dakle još teži gubici.

 

Nažalost pošto je Putin digao ulog i praktično osudio Zelenskog na "smrt" i Zelenski je digao ulog i odlučio da svaki grad brani i da militarizuje stanovništvo da napravi pakao Ruskoj vojsci. Nažalost to će imati veliku cenu u civilnim životima.

 

I najvažnija stvar je ona koju niko od nas nije ni spomenuo a ona se već odseća. Tamo radnje jedna po jedna prestaju da rade, do sledećeg vikenda će biti ljudi koji nemaju šta da jedu. Prilično sam siguran da Putin neće izgladnjavati 3 miliona Ukrajinaca u Kijevu među kojima ne treba zaboraviti ima i Rusa. Vreme ide i on ovo mora rešiti do sledećeg vikenda.

Ne znam, ja bih voleo da se zavrsi sutra ali mislim da je ovo previse veliki tocak da se tek tako zaustavi kada se pokrene.

Zato mislim da je ostalo jos sekunda vremena da se nesto uradi dok spirala nasilja ne pocne da guta sve.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Sreten Žujkić, penzioner said:

 

Stvarno ne razumem zasto je Rusiji problem ulazak Ukrajine u EU. Da su pametni pa da su umesto u ovaj rat ulozili u ekonomiju te zemlje i pogurali je ka Uniji, sami bi imali velike koristi od toga. Verovatno bi i EU-Rusija odnosi bili daleko bolji da nije bilo svega cega je bilo ovih 10 godina, gas bi tekao nesmetano, suske bi legale na racun samo tako...

 

Sto se ulaska u NATO tice, mislim da ni sam NATO nikada nije ozbiljno zeleo Ukrajinu. Licno smatram da je za zemlje koje se granice sa Rusijom opasno da udju u NATO. Garantovano bi bile prve na udaru, a daleko su od zemalja koje bi zaista mogle da im pomognu. Rusija je veliki igrac, rizikujes konstantno zajebavanje s njima, narocito kad ste ekonomski i drugacije uvezani kao creva. Ovako saradjuj sa svima, iskoristi lokaciju, ako se pokarabasaju pusti ih nek si j**u mater (kolokvijalno!). Mnogo mi je prirodnije da u NATO budu zemlje poput Srbije, BiH - u sred si Evrope, svi oko tebe su tamo, drugde ne mozes da trazis svoj interes - nego te drzave na krajnjem istoku.  Mozda jeste kako mali Perica zamislja svecku politiku, ali eto.

 

Jedan od problema ulaska Ukrajine u EU jeste i gubitak moći na domaćem planu. Naime, zbog istorijske povezanosti ove dve zemlje, u Rusiji bi se jasnije videlo da je EU bolja od njihove diktature. Ukrajinci bi na početku dobili određenu pomoć, ne u smislu da postanu Švajcarska, ali bi se video bar neki napredak. EU pasoš bi značio i lakši odlazak u inostranstvo i lakše zapošljavanje, što bi takođe poželeli i Rusi, pa je moguće da bi se javio nešto jači EU sentiment, što nije zgodno za moskovski režim.

 

Kada je u pitanju NATO, Rusija se graniči sa više država koje su mu pristupile upravo iz želje da više nikada ne budu deo SSSR-a ili sovjetskog bloka. Kada je pao komunizam, a sa njim i SSSR, Rusija je dobro znala da ne može da ga očuva kao jedinstvenu državu. Ipak, već tokom samog raspada se pojavila ideja o Zajednici nezavisnih država kao nekoj vrsti naslednika. ZND nije jedna država, ali dovoljan je pogled na početnu stranu njihovog sajta da se vidi ko je glavni gazda. Ukratko, Rusija se okružila zemljama koje nemaju neku ozbiljnu perspektivu, a članice ZND imaju ili klasične diktature, ili proruske režime. Zemlje bivšeg SSSR-a i članice sovjetskog bloka su u NATO ušle kako bi se zaštitile jer bi ih u suprotnom pojeo mrak. Jedna ranija pokazna vežba je Moldavija, koja je i danas podeljena, a na vlasti je imala proruske vlade. Ukrajina je htela da krene koracima baltičkih država, ali je u tome brutalno sprečena. Verujem da su baltičke države i Poljska mnogo tvrđi orah za Putlera jer je NATO dužan da štiti svaku članicu i da se neće igrati sa njima.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Clash said:

Pa valjda ima nekih mobilnih telefona u toj Ukrajini da se snimi nesto ozbiljno

 

To što nema mnogo snimaka od strane vojnika zapravo govori da se radi o dve relativno ozbiljne vojske ...

Za razliku od BI klovnova koji su bukvalno glave gubili zbog jebenih selfija ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma koliko nuklearno naouruzanje bilo upaljač za armagedon moglo bi se reci da upravo njegovo postojanje uspesno sprecava novi svetski konflikt obima ww1 ili ww2. Ni Ukrajina nikada ne bi dosla u ovu poziciju da se nije odrekla svog atomskog naoruzanja sredinom 90-tih, ne znam koliko bi Putler imao hrabrosti da "denacifikuje" i naredjuje blickrig ofanzivu a la Poland 1939.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, mare80 said:

 

To što nema mnogo snimaka od strane vojnika zapravo govori da se radi o dve relativno ozbiljne vojske ...

Za razliku od BI klovnova koji su bukvalno glave gubili zbog jebenih selfija ....

A osim toga, koji vojnik bi u situaciji kada mu je glava stalno u torbi visio na Instagramu da kači sličice? Pitanje je i koliko je dostupna mreža, a fotkanje vojnih akcija može da pomogne i neprijatelju. Ne razumem zašto ljudi očekuju da se kače fotke ili direktna prenos sa ratišta, koje nije restoran, skijalište ili koncert. Izgleda da su im feZbuci, tnjiteri i instagrami popili mozak.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to Rat u Ukrajini
  • Eddard pinned this topic
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...