Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

CNN prenosi da je Patriot oštećen i da se sad procenjuje šteta tj opravka da li može biti odrađena u Ukrajini ili ne.

 

Po meni se radi o patkometriji jer patriot a i kindzal malo znače na frontu. Rusima su daleko bitnije krilate bombe i Ukrajina ima veliku sreću što su Rusi ložane pa su spucali resurse u kindzale umesto u jdam-ski i jassm-ski tj precizne krilate bombe/rakete

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

evo cnn teksta o tome

 

The US is still assessing to what degree the system was damaged, the official said. That will determine whether the system needs to be pulled back entirely or simply repaired on the spot by Ukrainians forces.

Russia’s Defense Ministry said on Tuesday in a post on Telegram that “a high-precision strike by the Kinzhal hypersonic missile system in the city of Kyiv hit a US-made Patriot anti-aircraft missile system.”

A US National Security Council spokesperson referred CNN to the Ukrainian government for comment.

Ukrainian officials said on Tuesday that they successfully intercepted all six hypersonic missiles fired by the Russians, but the Ukrainian military declined to comment on the Russians’ claim that a Patriot system was hit. “We cannot comment on this. We’ll stay out of commenting on Russian sources,” said the Ukrainian Air Force spokesman, Yurii Ihnat.

Ukraine currently has two Patriot air defense systems in country, one donated by the US and the other donated jointly by Germany and the Netherlands. It is unclear which of those systems was potentially damaged, but taking one out of commission – even for a short period – could affect Ukraine’s ability to defend Kyiv amid intensifying Russian missile attacks.


 

Link to comment
Share on other sites

Sudeći po onome što se tvrdi od strane Rusa Patriot sistem je uništen u sred grada. Ako je tako pitanje je samo vremena kada će neka slika da se nađe na netu. Nema šanse da niko iz okolnih zgrada neće napraviti neku fotku a vremenom će doći do neke budale koja će je objaviti. Ako je u pitanju samo oštećenje ili nikakve štete nema onda verovatno nećemo nikad ni saznati šta se desilo jer je sistem promenio lokaciju do jutra i nije ni bilo šta da se slika danas.

 

Kinžal teško da je u pitanju. Ona kamera je par kilometara od PVO i da je tu udarilo 500 kila eksploziva brzinom od 10 maha to bi bila eksplozija koja bi zasenila ceo kadar. Osim ako pogodak Kinžala uopšte nije ni snimljen. Rusko saopštenje je vrlo uopšteno tako da nam ništa ne govori.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Klotzen said:

Sudeći po onome što se tvrdi od strane Rusa Patriot sistem je uništen u sred grada. Ako je tako pitanje je samo vremena kada će neka slika da se nađe na netu. Nema šanse da niko iz okolnih zgrada neće napraviti neku fotku a vremenom će doći do neke budale koja će je objaviti. Ako je u pitanju samo oštećenje ili nikakve štete nema onda verovatno nećemo nikad ni saznati šta se desilo jer je sistem promenio lokaciju do jutra i nije ni bilo šta da se slika danas.

 

Kinžal teško da je u pitanju. Ona kamera je par kilometara od PVO i da je tu udarilo 500 kila eksploziva brzinom od 10 maha to bi bila eksplozija koja bi zasenila ceo kadar. Osim ako pogodak Kinžala uopšte nije ni snimljen. Rusko saopštenje je vrlo uopšteno tako da nam ništa ne govori.

 

Ma pusti šta Rusi pričaju ja ne uzimam zdravo za gotovo šta obe strane pričaju a pogotovo Rusi. Elem ko je blesav da smesti patriot u sred grada? Verovatno j3 bio na obodu tj na poziciji gde ima najbolju preglednost npr više zgrade prave problem pogotovo ako su nisko leteće mete.

 

Što se tiče eksplozije nije nemoguće da je bodež jer samo jedna od glava je ta od 500kg ako su gađali pvo bateriju mnogo logičnije je da koriste kasentnu municiju. Francuska smatra ovaj raketni napad zločinom što implicira da jeste korišćena kasetna municija.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, HAMMER said:

Sve ovo defanzivno oruzje je landara pisore dok ne pocnu da padaju rakete po moskvi. Dokle vise ovo izivljavanje??? 

Dok se ne isproba svo novo naoruzanje, isprave greske i isto se proda?

Jedini dobitnik ovog i ostalih ratova je vojna industrija, na zalost.

Razuma da se razaranje spreci je malo, a raketa i ostale dzebane ce uvek biti i vise nego sto treba.

I jedna je previse, sto se mene tice.

:default_coffee:

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Kronostime said:

Dok se ne isproba svo novo naoruzanje, isprave greske i isto se proda?

Jedini dobitnik ovog i ostalih ratova je vojna industrija, na zalost.

Razuma da se razaranje spreci je malo, a raketa i ostale dzebane ce uvek biti i vise nego sto treba.

I jedna je previse, sto se mene tice.

:default_coffee:

Na tvoju ogromnu zalost zapad nije ponovio gresku kao u Bosni, embargom na uvoz oruzja. Time je precutno dozvolio jednoj strani  da masakrira drugu.

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Leonard said:

Na tvoju ogromnu zalost zapad nije ponovio gresku kao u Bosni, embargom na uvoz oruzja. Time je precutno dozvolio jednoj strani  da masakrira drugu.

 

 

Na tvoju ogromnu zalost - nisam iz te tvoje price i podmetanja. :default_coffee:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Leonard said:

Neisporucivanje oruzja Ukrajini znaci samo jedno, koliko god se pravio naivan i neutralan!

Naivan nisam, a moja neutralnost i odbojnost prema ratu i oruzju proizilazi iz toga sto sam prosao kroz to uzivo, ne svojom voljom - nisam o njemu citao u novinama, na mrezama i na TV pa da budem navijac bilo koje strane u bilo kojem sukobu.

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, fancy said:



 

 


I naravno odmah si vratio oružje i odbio da ratuješ čim su te zadužili?

M-70 AB serijski broj 226635 sam razduzio jos u Martu 1992. godine.

Nikada vise posle toga nisam ni duzio, ni posedovao nikakvo oruzje, a hanuma, rahmetli tast i gomila tazbine mi je aktivno u streljastvu. 

Pokojni tast je imao obicaj da svakom unuku pokloni pistolj za 18. rodjendan - ostade mi sinko bez Valtera onda, a i na ostavinskoj raspravi,  i ne kajem se zbog toga.

Naprotiv - u mojoj kuci je oruzje nepozeljno i to svi koji me poznaju znaju i uvazavaju.

Ne plasim se oruzja, za mene je to obradjen komad metala - plasim se sebe zato sto znam da ga upotrebim i to mi je dovoljno da ga ne zelim u svojoj i u nicijoj blizini.

:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites



M-70 AB serijski broj 226635 sam razduzio jos u Martu 1992. godine.
...


Čim si ga dobio, tj. pre ratovanja s istim, nadam se?

Jer bi, da nije tako, ceo tvoj upis na tu temu zvučao krajnje licemerno.
Link to comment
Share on other sites

Just now, fancy said:


 

 


Čim si ga dobio, tj. pre ratovanja s istim, nadam se?

Jer bi, da nije tako, ceo tvoj upis na tu temu zvučao krajnje licemerno.

 

Na zalost, posle devet meseci ratista i upotrebe istog - cime nisam ni najmanje ponosan.

Sa ove tacke gledista - i jedan dan je bio previse.

 

Link to comment
Share on other sites

А не може без оружја чим и једна страна поседује исто. Јбг али сама људска природа је просто зајебана. Ја разумем шта @Kronostime жели да каже и слаже се са њим, али то није превише реално у пракси.

 

Да НАТО није испоручивао и испоручује оружје Украјини и да је Русија свој посао завршила за недељу дана и Украјина брзо након усласка руске војске капитулирала ко може да гарантује да Руси не би поновили исто у Грузији или Молдавији? По мом неком виђењу, које је можда и погрешно не кажем да није, они су решили да на овај начин враћају превласт и контролу над источном Европом. Да НАТО није кренуо да игра тврђе и да су ЕУ и Америка само санкцијама кренули да притискају Русију овај рат би се већ поодавно завршио и можда би већ било неких других сукоба на другом месту. А и НАТО као једна војна алијанса би испало као да је положила оружје пред својим противником без испаљеног метка. И наравно да би деловало да су се уплашили противника због кога су првенствено делом и основали тај војни савез јер су се плашили напада Совјета и Немачке. 

 

Ово је рат и кад дође до тога бесмислено је вагати ко је више у праву и ко је мање грешан, када смо већ ту онда једноставно изабереш стране и гледаш сопствени интерес по теби који је најбољи. Европа не жели да буде под руским утицајем. Ако већ треба да изабере неку страну пре ће бирати запад него Русију. И мислим да је то поента целог овог да кажем заједништва европског против Русије тренутно. А Русија као једна огромна држава и реално војна сила ма каква бламирања да су имали у овом сукобу је проценила да је сада прави тренутак да поврати источну Европу под своју контролу и покуша да постави нови однос снага. Да ли ће успети у томе, не знам. Ја не верујем ни једним медијима. Ни проруским ни прозападним. Када се све заврши и када се виде резултати шта је и ко урадио тада ћемо моћи са сигурношћу та тврдимо шта смо добили. До тада је само мерење патке и са једне и друге стране и врло вероватно тона погрешних информација и са једне и друге стране јер је и то могуће нека тактика за коначан жељени циљ.

 

Продаја и маркетинг оружја наравно да ће из овога извући користи. Мислим реално је да је војни сукоб најбоља реклама за нечије наоружање хтео ти то или не. Сви знају у теорији да је рат ужасан и непотребан за један цивилизовани свет, али очигледно да у реалном свету то не иде тако и да ће се кроз периоде увек наћи неке будале које ће заборавити на те ужасе који један рат проузрукује и истерати своје. Кад је већ тако и кад мораш показати наоружање у неком тренутку онда је логично да ће неко ко жели да се брани у будућности од таквих идиота да гледа то наоружање како делује у пракси и да процени његову способност. 

 

Ја како видим овај сукоб Америка и НАТО ће са овим ратом гледати да избаци Русију из Европе. То 90% Европе жели и Америка наравно жели јер ће имати целу Европу за себе. Европа то жели јер се бар 70% Европе плаши Русије а друго једноставно држае им је сарљадња са САД-ом него са Русијом. 

А што се тиче Русије појма немам шта желе овим ратом? Вероватно да врате превласт на источној Европи иако већина држава тог дела Европе не жели ни да чује за њих. Али су из неког разлога проценили да је запад прсо, да је ЕУ пред распадом да је САД пред распадом и остале приче које се код нас у Србији провлаче две деценије, и онда су самоуверено ушли у ту битку. Шта ће бити на крају, видећемо.

Edited by dzoneee
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, dzoneee said:

Ово је рат и кад дође до тога бесмислено је вагати ко је више у праву и ко је мање грешан, када смо већ ту онда једноставно изабереш стране и гледаш сопствени интерес по теби који је најбољи. 

 

Daleko od toga - kada dodje do rata,  vaganje se svodi samo na to ko je manje gresan i ko je poptuno nevin - a ukrajinski civili koji su sjedili u svojim kucama i gledali svoja posla su potpuno nevini.  I ukrajinska vojske je daleko manje gresna, jer je u svojoj zemlji, braneci svoje porodice - mada sam siguran da ni oni nisu imuni od cinjenja zlocina.

 

To sto je moj licni interes da imam jeftiniji gas ili naftu, ne moze i ne smije biti faktor u odlucivanju pri izboru strane. 

 

44 minutes ago, dzoneee said:

А не може без оружја чим и једна страна поседује исто. Јбг али сама људска природа је просто зајебана. Ја разумем шта @Kronostime жели да каже и слаже се са њим, али то није превише реално у пракси.

 

To sto Kronostime kaze savrseno ima smisla samo ukoliko je uspostavljeno kao princip na pocetku vremena... Negdje oko Big Bang-a.

 

44 minutes ago, dzoneee said:

Ја како видим овај сукоб Америка и НАТО ће са овим ратом гледати да избаци Русију из Европе. То 90% Европе жели и Америка наравно жели јер ће имати целу Европу за себе.

 

Da su Amerika i NATO zeljeli da izbace Rusiju iz Evrope, uradili bi to kada se raspao SSSR - nasuprot tome, Evropa i USA su podrzale ekonomski rast Rusije, pomogli joj da digne ekonomiju, otvorili sve moguce vidove saradnje - ekonomske, politicke, vojne, kulturne... Dok Putin nije pruzenu ruku saradnje protumacio kao slabost Evrope. 

 

Edited by ters
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Значи НАТО-у је пре свега стало до украјинских цивила па све онда ово остало што се тиче интереса? Ок ако тако мислиш, ја баш и не.

 

Иначе што се мене лично тиче наравно да су украјински цивили невини, то никада не спорим и не покушавам да негирам оно што је крајње очигледно.

Link to comment
Share on other sites

kronos u uniformi francuske sobarice opet potura svoju pricu. krivo je oruzje a ni jednu rec o ruskom oruzju koje se nalazi u ukrajini. reda velicine 1 000 000 + tona. ali zato zapadno oruzje je problem jer jelte narusava mir dok rusko oruzje ispaljuje cvece.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, MeanMachine said:

 

Ma pusti šta Rusi pričaju ja ne uzimam zdravo za gotovo šta obe strane pričaju a pogotovo Rusi. Elem ko je blesav da smesti patriot u sred grada? Verovatno j3 bio na obodu tj na poziciji gde ima najbolju preglednost npr više zgrade prave problem pogotovo ako su nisko leteće mete.

 

Što se tiče eksplozije nije nemoguće da je bodež jer samo jedna od glava je ta od 500kg ako su gađali pvo bateriju mnogo logičnije je da koriste kasentnu municiju. Francuska smatra ovaj raketni napad zločinom što implicira da jeste korišćena kasetna municija.

 

 

 

Mislim da je ovaj odradio prilično dobru geolokaciju. Ovo je međunarodni aerodrom koji inače ne radi od početka rata tako da je to prilično dobra lokacija za PVO.

 

@all

 

Evo CNN objavio da su oštećenja minimalna i da je sistem operativan i da ne treba nikakve posebne intervencije. Sad ćete videti salto mortalo kod nekih "Danas lažu, a juče su govorili istinu" 🙂

 

Inače cela ova situacija nam govori da sve one anti radarske rakete kojima su se rusi hvalili godinama u stvari i ne postoje. Ja sam baš razmišljao o raketama dometa 250km Kh-58U kojima su se hvalili kako bi one bile odlično rešenje za sve PVO sisteme u UKR jer ni jedan sistem nema toliki domet no ispostavilo se da to postoji samo u vestima jer da to radi posao UKR PVO bi bio počišćen još prošle godine u ovo vreme.

 

Ovog meseca je u Ukrajinu stigla nova brigada obučavana u Švedskoj. Biće opremljena tenkovima Leo 2 CV-90 i artiljerijom Archer. Ovo je baš top oprema.

 

Nobi ruski tenkovi na frontu :

 

 

 

Nisam proveravao da li je trolovanje ali ne bi se uopšte začudio da je ovo stvarno na frontu.

 

Francuzi razmatraju da pošalju UKR  Scalp rakete (to je francuski naziv za Strom Shadow).

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

Tu 57cu obe strane koriste odavno. Imaš snimaka gde je na kamionu i naravno rita se ko magarac kad dejstvuje. Na šasiji tenka bi trebala biti mnogo stabilnija. Inače gadno oružje. Fora je što je Rusi više koriste u granatama. I dalje prave granate tog kalibra a i topove jer imaju brodske topove u tom kalibru što na svojim brodovima što na brodovima koje su prodali.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

On 4/23/2022 at 9:39 PM, Dragan said:

Ne bi zli gnom napao Ukrajinu, samo je trebalo ispuniti par uslova -

https://www.index.hr/vijesti/clanak/putinov-medij-objavio-plan-za-ukrajinu-unistenje-komadanje-masovne-egzekucije/2353216.aspx

... ali NATO...

Kada se prica o tome da rata ne bi bilo da su se Ukrajinci predali, zaboravlja se na to sta bi bilo posle sa njima

i kakav bi zivot to bio. Rusija, NATO, blablabla ... sta hoce Ukrajinci !

 

Evo ga jos jedan pravi mirotvorac.

Mađarska je blokirala dodjelu osme tranše vojne pomoći Ukrajini vrijedne 500 milijuna eura iz European Peace Facility (EPF).

Orban razuman čovjek.

 

Edited by Dragan
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...