Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Volim na svakih par meseci da upadnem jer ovaj rat ne pratim uopšte. Koliko vidim sad je generalno neki stalemate svuda, bez većih proboja i sa jedne i druge strane u poslednje vreme? Šta je uopšte sad endgame Rusije ovde, zvanično i nezvanično? 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Nicklord said:

Volim na svakih par meseci da upadnem jer ovaj rat ne pratim uopšte. Koliko vidim sad je generalno neki stalemate svuda, bez većih proboja i sa jedne i druge strane u poslednje vreme? Šta je uopšte sad endgame Rusije ovde, zvanično i nezvanično? 

Ja mislim da to ni Putin ne zna u svojoj glavi.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, MeanMachine said:

Naša samohodna Nora a pogotovo češka Dana su čudo tehnike za ove Cezare.

 

Otkud sad to? Misliš da Srbi ili Česi mogu da naprave bolji nišanski sistem ili sistem upravljanja vatrom nego SAGEM ili Thales?

Link to comment
Share on other sites

 
Otkud sad to? Misliš da Srbi ili Česi mogu da naprave bolji nišanski sistem ili sistem upravljanja vatrom nego SAGEM ili Thales?
Što da ne ? Kad može bolje strujomere od Sagema, može i nišanske sisteme...[emoji847]

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

 

Pakistan is preparing to provide Ukraine with Anza Mark-II man-portable air-defense systems of its own production.

For reference: the Anza is a series of shoulder-fired, man-portable surface-to-air missiles produced by Pakistan.

The Anza is used for short-range air defense. The Anza MK-1, Anza MK-2, and Anza MK-3 missile have a fire range of 4, 5, and 6 km, respectively.

 

БМВг ће још осам #ПзХ2000 Украјини ставити на располагање.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Nicklord said:

Volim na svakih par meseci da upadnem jer ovaj rat ne pratim uopšte. Koliko vidim sad je generalno neki stalemate svuda, bez većih proboja i sa jedne i druge strane u poslednje vreme? Šta je uopšte sad endgame Rusije ovde, zvanično i nezvanično? 

 

Ukratko Rusi su spali na par jedinica koje su sposobne za ofanzivne operacije i trenutna meta im je Bahmut. Dok ne osvoje taj grad najverovatnije nigde drugde neće biti bitnih pomeranja u njihovu korist.

 

Sa druge strane Ukrajinci najavljuju ofanzivu na proleće ali mislim da samo "zamaraju šarana", mislim da Ukrajinci neće biti spremni za ozbiljnu ofanzivu do tamo negde jula. No možda vidimo neku lokalnu ofanzivu čisto da se digne moral.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Dragan said:

 

Pakistan is preparing to provide Ukraine with Anza Mark-II man-portable air-defense systems of its own production.

For reference: the Anza is a series of shoulder-fired, man-portable surface-to-air missiles produced by Pakistan.

The Anza is used for short-range air defense. The Anza MK-1, Anza MK-2, and Anza MK-3 missile have a fire range of 4, 5, and 6 km, respectively.

 

БМВг ће још осам #ПзХ2000 Украјини ставити на располагање.

 

 

A oni kanaliticari sa aktuelnosti i slicnih emisija pricaju kako je Pakistan jedan od stubova novog multipolarnog post-americkog sveta....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Klotzen said:

 

Ukratko Rusi su spali na par jedinica koje su sposobne za ofanzivne operacije i trenutna meta im je Bahmut. Dok ne osvoje taj grad najverovatnije nigde drugde neće biti bitnih pomeranja u njihovu korist.

Sa druge strane Ukrajinci najavljuju ofanzivu na proleće ali mislim da samo "zamaraju šarana", mislim da Ukrajinci neće biti spremni za ozbiljnu ofanzivu do tamo negde jula. No možda vidimo neku lokalnu ofanzivu čisto da se digne moral.

 

Verovatne su dve ofanzive - jedna sada krajem maja, kad se osusi blato, da bi se prekinula zeleznicka logistika negde od Volnovahe do Tokmaka. 

Zato sada i gadjaju ova skladista goriva po Krimu, Tokmaku, Melitopolju i Berdjansku kao pripremu.

Za uspelu prvu ofanzivu im je potrebno napredovanje od svega 20-30 kilometara kroz jedan dva proboja na relativno uskom podrucju od nekoliko kilometara.

U Zaporozju Putinovci imaju nesto vise od 100 vojnika po kilometru fronta, tako da nece biti tesko naci neku slabije branjenu tacku od 5km i probiti je sa nekoliko brigada.

To meni izgleda sasvim realno sa ovih 250 tenkova i 1500 oklopnih vozila koje su dobili. Istovremeno ce gadjati Krimski most da bi opet prekinuli zeleznicu na tom potezu koja se popravlja. Realni su i veci udari na krimske aerodrome (dronovima, GLS-DB, ili domacim raketama) da se potisne avijacija odatle koja moze da uspori ofanzivu. 

 

Posle toga ima smisla sacekati preko leta i lagano pritiskati Putinovce u Zaporozju, Hersonu i na Krimu (kao prosle godine u Hersonu) dok im ne ponestane svega a pre svega goriva. Bez goriva zeleznicom Putinova vojska ne moze da odrzi manevarsku sposobnost - cak i baterije moraju da pune redovnim paljenjem motora. Nemaju ni priblizno dovoljno kamiona/cisterni. Druga ofanziva bi trebalo da sledi onda u septembru kad akumulisu jos vise municije a posebno dovoljno JDAM-ER i GLS-DB bombi za masovne udare po citavoj oslabljenoj liniji u Zaporozju i Hersonu da bi doslo do kolapsa i zauzimanja oba regiona, kao na Krimu da se u potpunosti skloni avijacija. 

 

Najvece pitanje je zapravo da li ce doci do kolapsa ruskih linija negde vec ranije sto moze znatno da ubrza stvari kao vec i proslog septembra. 

Tada Ukrajinci nisu imali ni priblizno ovoliko mehanizacije pa su ipak maksimalno iskoristili situaciju.

Ako se Putinovcima sada opet dogodi tako nesto, razvoj dogadjaja ce se veoma ubrzati sto donosi i rizike jer u Moskvi jos uvek zive u nekakvoj paralelnoj realnosti.

Ako recimo pocnu da panice i salju nesto vece iz Donbasa, Ukrajinci imaju rezerve da i tamo negde napadnu, ali, prekidanje logistike tamo je mnogo teze.

Vojna industrija na zapadu se tek zahuktava i ako se Putin odluci da produzi ovo i do 2024., imace posla sa jos vecom gomilom sve modernijeg oruzja.

 

Edited by Anduril
  • Like 15
Link to comment
Share on other sites

Neko je pitao cime su gadjali ono u Sevastopolju, odgovor je dronovi. Bilo je jos napada dronovima to vece ali su uglavnom oboreni. U sustini, Ukrajinci lansiraju na desetine dronova u isto vreme kako bi preopterili sistem PVO i elektronskog ometanja i sada su uboli dzekpot posto je ovo sigurno bilo glavna meta.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 4/29/2023 at 12:34 PM, FrediB said:

A oni kanaliticari sa aktuelnosti i slicnih emisija pricaju kako je Pakistan jedan od stubova novog multipolarnog post-americkog sveta....

 

Ne samo oni - imamo i forumase koji to isto pricaju. 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, erwin said:

Fu6nyuDXwAAsX3N?format=jpg&name=large

 

Među sponzorima i Telekom preko svoje Arena Channels Group.

 

Zasto te to cudi, kada nas najtrofejniji klub na dresovima nosi ime teroristicke organizacije - Gazprom  koja je poslala svoje uposlenike da ubijaju i pale po Ukrajini. Pogledas platni spisak Gazproma, kad ono - PMC Potok, PMC Fakel, FC Crvena Zvezda...

Edited by ters
  • Like 1
  • Ha-ha 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/29/2023 at 4:05 PM, Beonegro said:

 

Otkud sad to? Misliš da Srbi ili Česi mogu da naprave bolji nišanski sistem ili sistem upravljanja vatrom nego SAGEM ili Thales?

 

Sam koncept je dosta lošiji od npr Nora b52 ili Dane. 

 

Meni baš nisu jasna rešenja ko Cezar jeste u pitanju neka ušteda u odnosu na kamionske haubice sa kupolom jer može manji kamion npr sa tri osovine ali mala je to ušteda ako posada je van vozila a granate praktično na izvolite. 

 

Naravno i takvo rešenje je znatno bolje od vučene haubice istih dimenzija.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Šta je uopšte na Nori, ili Aleksandru kako se nova verzija zove, srpski proizvod ? Vidim da se hvale da je softver naš ovo ostalo me ne bi začudilo da je sve iz inostranstva.

 

samohodna Nora nije nov projekat već je iz 1980tih. Sad je samo priveden kraju. Za izvoz logično da ne ide naš kamion a mislim da je fap raspad pa verovatno i za nas ide man ili kamaz.

 

Nego izgleda nešto bitno pogođeno u Pavlogradu. TASS piše nekakvo gorivo i municija za kontraofanzivu, drugi pišu da se radi o s300 raketama i hemijskoj fabrici ovo je logičnije jer u tom gradu jeste hemijska fabrika koja je radila raketnog gorivo.

 

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

Jedini uspesni pogodak sinoc od pokusaja masovnog napada. Napali su i Kijev, Sumi, Dnjepar region i nisu pogodili nista. Obim ovih raketnih napada se smanjio vise nego duplo, a pokusavaju ih sve redje i redje. Trenutak pobede se blizi. Mislim da ce Ukrajinci nesto pokusati sledece nedelje vec, da im presedne parada u Moskvi.

Link to comment
Share on other sites

Nego izgleda nešto bitno pogođeno u Pavlogradu. TASS piše nekakvo gorivo i municija za kontraofanzivu, drugi pišu da se radi o s300 raketama i hemijskoj fabrici ovo je logičnije jer u tom gradu jeste hemijska fabrika koja je radila raketnog gorivo.
 

Link to comment
Share on other sites

Prigozin ponovo kuka online kako ministarstvo odbrane nece da osigura krila Vagneru i da je gotovo potpuno iscedio ofanzivni potencijal Vagnera.

 

Takodje je rekao i nesto zanimljivo, da ce Ukrajinci napraviti kontranapad u Bahmutu. Jedan od ukrajinskih komandanata u tom rejonu takodje prica o "iznenadjenju" za Vagner.

 

Mislim da je to skretanje paznje sa prave kontraofanzive, nema mi smisla da tu sad nesto pokusavaju Ukrajinci, ovaj pravac ce verovatno biti ociscen u buducnosti pasivno, jer ce se Rusi sami povuci kako ne bi dosli nezavidan takticki polozaj ako Ukrajinci napreduju na drugim pravcima prema mestima koja nisu pretvorena u prah i pepeo.

 

Bahmut vise nema apsolutno nikakvu stratesku vrednost.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, MeanMachine said:

 

Sam koncept je dosta lošiji od npr Nora b52 ili Dane. 

 

Meni baš nisu jasna rešenja ko Cezar jeste u pitanju neka ušteda u odnosu na kamionske haubice sa kupolom jer može manji kamion npr sa tri osovine ali mala je to ušteda ako posada je van vozila a granate praktično na izvolite. 

 

Naravno i takvo rešenje je znatno bolje od vučene haubice istih dimenzija.

Nije lošiji, Francuzi su samo otišli do kraja te raspali i bježi logike, jer ovaj tip vozila čuva njegova pokretljivost, ne oklop. Nora ili Dana su kao oklopljene, ali bi rezultat njihovog susreta sa RPG-om ili sa oklopnim transporterom naoružanim topom od 20 ili 30mm bio isti kao u slučaju Cezara. Sa druge strane, Cezar od 17-18 tona (ova izvorna 6x6 verzija) je mnogo pogodniji za vazdušni transport i ekspediciono ratovanje, što je do prije 2-3 godine bila glavna francuska vojna doktrina.

Edited by Beonegro
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, McLeod said:

Jedini uspesni pogodak sinoc od pokusaja masovnog napada. Napali su i Kijev, Sumi, Dnjepar region i nisu pogodili nista. Obim ovih raketnih napada se smanjio vise nego duplo, a pokusavaju ih sve redje i redje. Trenutak pobede se blizi. Mislim da ce Ukrajinci nesto pokusati sledece nedelje vec, da im presedne parada u Moskvi.

Dosta toga zavisi i od vremena (vlaznosti tla).

Imam utisak da se ceka nedelja dana bez kise i da ce ofanziva poceti tek za 2-3 nedelje,

a do tada ce gledati da nadju slabe tacke na frontu i unistavaju logistiku u dubini.

Najvise me brinu minska polja na jugu.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Dragan said:

 

Najvise me brinu minska polja na jugu.

 

Ako Rusi ne budu imali snaznu artiljerijsku podrsku, a dosta su je istrosili u retardiranim napadima na Vuledar, nece igrati veliku ulogu. Drugo, u Hersonu na drugoj obali Dnjepra ih nema, a mostobran i dalje stoji. Mislim da ako vidimo kretanje na toj strani i sirenje tog pojasa Rusi nemaju nikakav odgovor. Moraju da brane Krim, a u Zaporozju su im sve odbrambene linije okrenute ka severu. Ako im dodju sa boka i budu dovoljno brzi i odseku im pravac ka Krimu, sledi kolaps kompletnog fronta.

 

Naravno, ovo bi i Rusima trebalo da bude jasno i prilicno je ocigledno ako se samo pogleda mapa, ali posto oni ovaj rat vode retardirano od samog pocetka ne bi me cudilo da i ovo ne vide.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Anduril said:

 

Verovatne su dve ofanzive - jedna sada krajem maja,

Ovo mi djeluje prilično nevjerovatno imajući u vidu probleme ukrajinske vojske sa artiljerijskom municijom i, od skoro, raketama za PVO.

Još jednom - ukoliko čitava ta priča o nestašici nije maskirovka da Rusi ne znaju šta ih je snašlo kad Ukrajinci krenu u protivofanzivu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...