Jump to content

Šta čitate?


zoe Bg

Recommended Posts

Obnavljam gradivo iz religija citajuci Toru, Bibliju, Kuran i ostale religijske spise, a i komentarisem iste sa njihovim tumacima svestenicima...

Prilicno zanimljiva rasprava oko razlicitih aspekata religija, njihovom filozofijom i njihovim nedoslednostima i nesuglasicama sa modernim svetom.

Za sada dobih anatemu od Jehovinih svedoka po pitanju incesta u Bibliji (kceri Lotove... :classic_biggrin:), a dobra sansa je da cu dobiti isto i od ostalih svestenika drugih religija. :classic_biggrin:

Eh, nekad sam o tome pricao sa pokojnim Stevom Zigonom, Hamdijom Jusufshpahicem (svaka cast sinu mu  - dostojno je nasledio oca, i kao svestenik, i kao sagovornik:23:)  i Bigovicem, vrsnim poznavaocem religijskih pitanja i odnosa svake vrste.

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/16/2024 at 9:36 AM, robespierre said:

Slušao sam juče na poslu, otišao kući i izvadio Seobe. Odličan je Lompar ovde, samo mu ne dozvoliti da sma(t)ra o politici. 

 

 

Kad ih budes procitao nece ti biti vazna predavanja Lompara, to je valjda za ljude koji bi da duskutuju o Crnjanskom,

a nemaju vremena da ga citraju.

Seobe su za moj knjizevni ukus najvredniji,  a i knjizevno najlepsi roman o istoriji Srba "od preka".

Nema cega tu nema, sistem vladavne Marije Terazije, naseljavanje danasnje Vojvodine i Srbima, ali i

Nemcima koje mi nazivamo Shvabama, a zapravo su iz Alzasa. Citave generacije tih ljudi umiru po mocvarama

jer su zato i dosli, da od mocvara prave plodnu zemlju.

Ima i mnogo ljubavi, ludacke srpske hrabrosti koja uvek vodi u propast, ali i razocaranje majcicom Rusijom.

 

Seobe su za nasu istoriju kao sto je recimo Tihi Don za rusku.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, robespierre said:

Pa čitao sam ja Seobe, samo pre mnogo godina, a iz Lomparovog predavanja sam shvatio da sam tada bio premlad da ih razumem u potpunosti. Na primer, promakli su mi očigledna okrenutost onostranom i nešto manje očigledan nihilizam Crnjanskog koje sada lako uviđam.  

Isti je slucaj bio i kod mene, tek sam nedavno ponovo citala, mlade ljude zanima mozda samo prica, ne obracaju paznju

na neke istorijske okolnosti.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...