Jump to content

NBA 2020/2021 - Lejkersi b2b ili neko drugi???


Miki28 Teoljub

Recommended Posts

Uh... Treba biti oprezan kada se pise o igracima koji su promenili ligu/igru.

Peciznije je diskutovati o nekolicini NBA velicina koji su postavili neke trendove koji su trajali odredjeni, kraci ili duzi, period vremena.

 

Igru i ligu je menjala sama liga. Jos tamo od mid 50's, revolucionarno uvodjenje shot clock violation rule je bukvalno sprecilo NBA od gasenja, jer gledaoci stvarno nisu bili u fazonu da gledaju 19:18 rezultate. Posle samo godinu, dve poseta NBA utakmicama je porasla za 40%, verovatno su i prihodi bili u slicnom omeru. I tada pocinje prava NBA prica koja ima kontinuitet do danasnjeg vremena.

Gro promena koje je liga uvodila tokom decenija koje slede su skoro u 100-procentnom odnosu bile motivisane idejom da se od profesionalne kosarke u USA napravi sto primamljiviji proizvod za finalnog konzumenta, navijaca na tribinama ili onog u fotelji. NBA i druge dve paralalne prolige kratkog daha ABL i ABA, su se borile za goli zivot sa azdajama poput NFL, NHL, MLB, odnosno sportovima koji su proces prelaska u pro vode odradile ranije i tako pokupile gotovo sve konzumente sportske zabave u USA. Sve vece promene u NBA do danas treba gledati iskljucivo kroz prizmu borbe za prestiz, medijsku paznju, konacno novac. 

 

Fama oko zakucavanja je dugo trajala, od prvog poznatog slam dunka Jack Inglisa (da dodam, slucajnog), preko zabrane od strane NCAA pred pocetak sezone 1967/68 zbog preko 1500 povreda tokom samo jedne, prethodne sezone, do njegovog ponovnog ustolicenja kroz ABA (odrzala prvo takmicenje uzakucavanju 1976. godine), a konacno zasijala merdzovanjem ABA i NBA 1984. Tokom 60ih i 70ih ovaj nacin poentiranja je postao vrlo popularan kroz "radove" Wilta i Bill Russela, Dr J i Lew Alcindora aka Kareem Abdul-Jabarra. A to je znacilo vece interesovanje publike, veca poseta, vise novca. Danasnja kosarka, malte ne na svim uzrasnim i kvalitativnim nivoima, se ne moze zamisliti bez slam dunka. Na ovom primeru vidimo uticaj igraca, koji su svojim fizikalijama bili sposobni da ponude nesto novo, nesto sto se publici na kraju svidelo i sto je donosilo cash. Liga je reagovala, ostalo je istorija. 

 

Od pocetnih 13 pravila dr. James Naismitha iz 1891. godine, kosarka se stalno menjala, prillagodjavala u zelji da opstane u surovoj konkurenciji ostalih pro sportova. Ako preskocimo pocetne pokusaje sa kraja 19. i pocetaka 20. veka i fokusiramo se na modernu eru (npr. formiranje NBA lige 1949.), videcemo kako je kosarkaski menadzment pazljivo pratio igru i u hodu menjao pravila. Foul bonus je npr. ustanovljen tek 1973. (sa 10 faulova u poluvremenu tim ulazi u bonus), jer je liga smatrala da je 61+ faulova previse, da usporava igru i da ona gubi na dinamicnosti. Iako faul u bonusu nije automatski znacio i slobodna bacanja (da ne smaram sa pravilima 3 za 2, kasnije i 1 za 1 itd), ipak se broj free throwsa povecao i tako favorizovao dobre izvodjace istih. 1979. NBA uvodi revolucionarni sut za 3 poena koji je oznacio poetak nove ere kosarke. Nizi igraci su dobili nasusnu sansu da budu kompetitivni u borbi sa dominantnim bigs tog vremena. Osim toga, ovo pravilo je "povecalo" teren, sklanjajuci fokus odbrane sa painta na skoro celu odbrambenu polovinu. Da li uopste treba diskutovati o znacaju implementacije ovog pravila? Tokom 90-ih potpuno je redefinisano pravilo oko koraka i pivot noge, uvodi se nesportski faul, dozvoljava alley-oop... Krajem proslog i pocetkom novog, 21. veka, daje se velika prednost napadacu, hend check se gotovo uvek sudi kao faul, stite se igraci na perimetru, sto dovodi do veceg broja ulaza i generalno favorizuje slashere, tj. omogucava se i onim spoljnim igracima sa nesto slabijim sutom da pronadju nacin za poentiranje preko ulaza. Ofanzivne 3 sekunde u reketu se uvode u sezoni 2001/02 i dodatno bacaju akcenat na sirenje igre u napadu, brzu distribuciju lopte i povecan broj suteva za 3. Defanzivne 3 sekunde postaju ilegalna odbrana, pa tako prakticno onemogucavaju uspesno igranje neke od zonskih odbrana, iako su zone de facto dozvoljene u NBA i pre 2000-ih.

 

Kroz vecinu promena pravila vidi se jedna jasna tendencija Lige da u igru i poentiranje uvede sto veci broj raznih profila graca i tako postane primamljiva destinacija i za igrace van USA, koji ne mogu da ponude kucanje za bacanja ili 20 rpg. U poslednjih 20-30 godina NBA se profilisala u elitnu kosarkasku ligu bez konkurencije, upravo zahvaljujuci promenama koje je uvodila tokom pola veka unazad i postala konacno i logicno odrediste najboljih kosarkasa na svetu, odakle god da dolaze.

 

Gde su tu igraci? Samom cinjenicom da moraju igrati po jasno definisanim pravilima, suzava se njihov prostor da revolucionarno uticu na igru. Ipak, igraci u saradnji sa trenerskim stafom, su uspevali da nametnu odredjeni stil igre koji su dovodili do savrsenstva zahvaljujuci svom radu i talentu. Inovacije su se uglavnom zasnivale na taktickim resenjima u skladu sa kvalitetima fransiznih igraca, pa smo tako npr. imali jedan period kada se favorizovala ISO igra na perimetru gde su elitni napadaci pokazivali svoj puni potencijal. Pre toga, imali smo eru dominantnih petica koji su donoslili titule. GSW Steve Kerra namece svoju paradigmu kosarke preko Stepha i Klaya. Lebron se afirmise u eri point forwarda, a poseban smek daju strech 4s i 5s, visoki koji izmenom raznih pravila sve vise moraju da izlaze iz reketa i traze poenterske opcije spolja. Imali smo i neke trenerske bravure, kao sto je triangle attack Phil Jacksona, iako je i do dana danasnjeg cela prica oko trougla u najmanju ruku kontroverzna. 

 

Kosarka u NBA u poslednjih 20-30 godina je na svom vrhuncu. Atletski mocni igraci, tehnicki jako dobri. Njihovi timovi napadaju sa svih pozicija, preko svih profila igraca. Sve vise se gube pozicione distinkcije, izjednacavaju se igraci po kvalitetu ball handlinga i sutu za tri, nezavisno od njihove visine i gabarita. Problizavamo se nekom idealu kosarke gde svi mogu da igraju sve. Ipak, jedno pitanje ostaje - sta posle? Kako ce kosarka dalje evoluirati, gde su granice ljudskog tela i psihe... Sta je to sto ce donositi prednost i titule? Da li ce se nastaviti tendencija super timova, ili ce se pojaviti novi Elgin Baylor, Wilt, Russell, Magic, Larry, Mike, Hakeem, Kobe, Lebron, Steph - igrac koji ce dati novi kvalitet u igri ili bar raditi na istom vrhunskom nivou ono sto su radili velikani pre njega. Ili ce Liga serijom promena ili adaptacija pravila otvoriti novi put ka usavrsavanju igre, kao sto je cinila od svog postanka do danas. 

 

 

 

 

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

I ja bih na Galla sekao vene da sam drugačije seksualne orijentacije.

 

Ranije mi je Bogdan bio lep, sada nešto nije.

 

Ubre mi je nekako previše lep i to me odbija tako da ništa od njega.

 

Frenki može da ga uzme, slažem se.

 

Wade je bivši igrač, ali baš je macan.

Edited by MilošVB
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Inace, najruzniji igrac lige ikada -> Scott Padget. Guglate na sopstvenu odgovornost. Drugar i ja kad smo picili nba live 2005 dzojsticima jedan protiv drugog i valjda je igrao za HOU tad i kad ga samo vidimo na onoj slici napravljenoj bili smo prestravljeni.

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

@madafaka73

mogu da se složim sa solidnim delom tvrdnji ali to zapravo nije previše uvezano sa diskusijom ovde.

 

naravno da je liga menjala pravila, ko će drugi da ih menja - ali su se čak i sama pravila menjala zbog određenih igrača.

shaq je verovatno najočigledniji primer a nije ni od kulina bana.

 

moja priča je bila prosta i nevezana za pravila; određeni igrači donose nove trendove, čak i megatrendove, pošto ponešto od toga traje 10-15 godina.

te igrače uzimaju za uzor franšize pri odabira strategije, igrača ili formiranja igrača. te igrače uzimaju za uzore klinci kada o svom trošku nešto pokušavaju i vežbaju bez da su čak krenuli i da treniraju taj sport.

 

ti igrači ne moraju biti najbolji ni u svojoj generaciji ali se pristup igri benduje po njihovom primeru, jer izgledaju kao primer koji može doneti uspeh u tadašnjem kontekstu, ma kada on bio i postojao.

 

Quote

 Imali smo i neke trenerske bravure, kao sto je triangle attack Phil Jacksona, iako je i do dana danasnjeg cela prica oko trougla u najmanju ruku kontroverzna. 

 

šta je kontroverzno kod trougla?

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Alex_Serbia said:

ja se slabo secam da je neko od Pipena bio ruzniji

 

sram te bilo. pippen je lep ali na ekstreman način. grubijan romantičnog srca. lepota nije modelsice kategorija, to valjda znate.

 

pogledaj trejoa i pippena pa uporedi. trejo je pičkica.

Link to comment
Share on other sites

Ti si u fazonu ko LaVar izgleda, imma speak it into existence... Mozes slobodno da proguglas na temu, cak i na rankeru gde glasa vaskoliki internetski puk je Papi ubedljivo #1, French Franka ni ne videh na listi. Cak i u rl sam imao prilike videti da zene dahcu za (Dj)Ubretom

 

Kako god, bez potrebe ga mi tupimo ovde jer nemamo ekspertizu, te zato summonujem @zoe Bg da presudi. 

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

@madafaka

 

Uvodjenje defanzivne 3 sec 2001 je povezano sa dozvolom zone. To je dovelo prvo do velikog benefita odbrane zato sto 2001 si ponekad imao 4-5 nonshootera na terena i jedini nacin da poentiras je da ubrzas igru. To je bio masterplan, da prekines mikromanaging trenera i dopustis bezüglich, slobodniju igru. Svi veliki scoreri su bili 1-1 igraci, slasheri, centri i dozvolom zone si ih ugusio. 
 

 

Link to comment
Share on other sites

Bogami Candace Parker se drzi ozbiljno

 

 @Miki28 Kuzma ove godine definitivno drugi covjek. Ako bude nastavio da igra ovako u PO, sa zdravim AD i Cizburgerom, mozemo ozbiljno da se posibamo sa Klipersima/Bruklinom. Mada bih voleo da dovedemo jos jednog C, Dre tesko, ali Hasa je realna opcija. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, đubrivo. said:

@madafaka73

mogu da se složim sa solidnim delom tvrdnji ali to zapravo nije previše uvezano sa diskusijom ovde.

 

naravno da je liga menjala pravila, ko će drugi da ih menja - ali su se čak i sama pravila menjala zbog određenih igrača.

shaq je verovatno najočigledniji primer a nije ni od kulina bana.

 

moja priča je bila prosta i nevezana za pravila; određeni igrači donose nove trendove, čak i megatrendove, pošto ponešto od toga traje 10-15 godina.

te igrače uzimaju za uzor franšize pri odabira strategije, igrača ili formiranja igrača. te igrače uzimaju za uzore klinci kada o svom trošku nešto pokušavaju i vežbaju bez da su čak krenuli i da treniraju taj sport.

 

ti igrači ne moraju biti najbolji ni u svojoj generaciji ali se pristup igri benduje po njihovom primeru, jer izgledaju kao primer koji može doneti uspeh u tadašnjem kontekstu, ma kada on bio i postojao.

 

 

šta je kontroverzno kod trougla?

 

1 hour ago, zastotako said:

@madafaka

 

Uvodjenje defanzivne 3 sec 2001 je povezano sa dozvolom zone. To je dovelo prvo do velikog benefita odbrane zato sto 2001 si ponekad imao 4-5 nonshootera na terena i jedini nacin da poentiras je da ubrzas igru. To je bio masterplan, da prekines mikromanaging trenera i dopustis bezüglich, slobodniju igru. Svi veliki scoreri su bili 1-1 igraci, slasheri, centri i dozvolom zone si ih ugusio. 
 

 

Hvala obojici za dopunu mog posta koji, iako prilicno obiman za ovaj format komunikacije, ipak nije mogao biti dovoljno detaljan u objasnjavanju svake stavke o kojoj sam pisao. U tom smislu podrzavam svaku ispravku i dopunu. 

Sto se tice napada u trouglu, na temi oldie but goodie, u julu prosle godine, postovao sam prevod teksta iz 2012. godine gde autor Chuck Klosterman, izmedju ostalog i kroz intervju sa Philom, detaljno pise o istorijatu, periodu implementacije i buducnosti triangle half-court offense. Tada si reagovao neslaganjem sa stavom autora da ce ovaj napad zamreti sa odlaskom Phila iz trenerskog posla i dodao da modifikovane verzije napada u trouglu igraju Gregg, Kerr i Thibodeau, koliko je tebi poznato. Dakle, dao si koristan update u 2020. na tekst iz 2012.

Da ne ulazim u detalje, ono sto je za mene glavna kontroverza oko ovog napada je pitanje: da li je trougao bio toliko dominantan kao napadacki sistem koji je doneo 11 prstenova Philu Jacksonu, ili bi Bullsi i Lakersi svakako uzeli tih 6+5 titula i da su igrali druge sisteme? Na tragu ove dileme, veca kontroverza je i u tome sto, posle poslednjeg prstena Phila Jacksona u sezoni 2009/10, ni jedan tim u NBA nije imao ovu vrstu napada kao dominantnu opciju sledecih nekoliko sezona, sto posebno dobija na znacaju ako se zna da su treneri plagijatori koji se ne libe da iskoriste sve sto vide, ako ce im to doneti napredak u igri i trofeje... A sta je bolje pokrasti od triangle offense koji je (ili nije), doneo vise od polovine svih titula u periodu od 20 godina, od 1991. do 2010. 

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...