Jump to content

Oporezivanje freelancera


Akiro

Recommended Posts

5 hours ago, Senn said:

Meni sada legne neka velika uplata iz inostranstva (iz ko zna kog razloga), ja mogu da "legalizujem" taj novac tako što ću otići na taj portal i platiti porez i sve ostalo kao "internet radnik"?

 

Plaćanjem poreza nije novac "opran" ako je transakcija deo neke kriminalne aktivnosti, same benkei ona u kojoj je izvršena uplata u inostranstvu i domaća. laja je primila uplatu, su potpisnice nekih obaveza po kojima su dužne da provere klijente, odnosno prikupe određene podatke, prijave sumnjive transakcije, drugi organi mogu vršiti proveru legalnosti transakcija i posle plaćanja poreza.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ostaje pitanje kako će država razlikovati ko je "frilenser" (ili "internet radnik") a ko nije, tj. na osnovu čega će utvrđivati da li ti imaš pravo da plaćaš porez i doprinose po tom novom zakonu? Ako dobro razumem ono što piše ovde, svako će moći da kaže da mu novac "leže" od nekog stranca jer radi kao prevodilac za  njega (i samim tim prođe "jeftinije" nego da plaća na osnovu nekog drugog starijeg modela koji je nepovoljniji).

 

Treba videti kako su to rešili u drugim (pogotovo susednim) državama. Znamo da je kod većine to regulisano i da su manji nameti za "frilensere" u odnosu na Srbiju, ali treba videti kako utvrđuju da li imaš pravo da plaćaš namete po takvom modelu.

Link to comment
Share on other sites

On 11/19/2022 at 1:03 AM, Senn said:

Malo šuplje, zar ne? Meni sada legne neka velika uplata iz inostranstva (iz ko zna kog razloga), ja mogu da "legalizujem" taj novac tako što ću otići na taj portal i platiti porez i sve ostalo kao "internet radnik"?

 

U celoj toj priči nešto gadno smrdi...

mozda malo 🙂 ali je svakako bolje da postoji neka ideja a kroz praksu treba da se dodje do jos boljeg resenja,
svakako i da se mogucnost zloupotre svede na minimum.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
21 hours ago, Kooineeperk said:

To je za Kampaca. 8000 resenja po 250eur u proseku, 2mil eur. Taman.

Smesan komentar..mozes ti to i bolje. Nije ovo tema za sprdnju [mod edit]

 

Meni nisu stigle prijave, uglavnom ljudima sa nekim ugovorima. Drugarica bila na brodu i treba da plati 200k za 2017g i tebi to sprdnja. Sacuvaj Boze..

Edited by fancy
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Ako nije za sprdnju sto si je pravio onda takvom sve vreme?

 

Dobila je resenje i devojka sa kojom sam radio zajedno na par projekata. Jos tada sam joj pricao da to ne radi. Znala je da nije ok, ocekivala je da ce dobiti nesto, pa je vec krenula da steka pare. Kaze "Zajebala sam se, mislila sam nece nas nikada dirati". Kad smo poceli drugi projekat da radimo, mislim da je bila 2020. nisam siguran, dao sam joj predlog da ja sve naplatim klijentu, i moje i njeno, i da joj novac prosledim kao fizicko lice nakon sto isplatim sebi (naravno umanjeno za poreze i doprinose koje sam maksimalno optimizovao - 12-13% sa sve godisnjim porezom). Njoj je to bilo isplativije nego da otvara agenciju, meni je bilo ok da joj pomognem jer je skapirala sta i kako treba raditi. Kasnije kad joj se obim posla povecao i kad sam joj sve detaljno objasnio oko preduzetnika i testa samostalnosti, otvorila je agenciju. Cak sam nesto razmisljao da je i zaposlim. 

 

200k za celu godinu je smesan novac, mada mozda je imala samo jednu turu od 6 meseci, pa pricam napamet, ali cak i tada, s obzirom koliko moze na brodu da se zaradi za 6 meseci, to je manje od 25% prihoda. Neko ko radi u nekoj firmi u Srbiji da oko 38% svog bruto2.

Link to comment
Share on other sites

Da te pitam nesto jer si ovde najbolje u to upucen kako sam video. Znam da si pisao ali me mrzi da se vracam i da trazim. Jedan ima ponudu da pređe iz firme gde radi u drugu firmu koja nema ovde predstavnistvo, pa bi trebalo ako bi pristao da registruje tu agenciju, jer kako sam iz ovoga ovde pisanog razumeo, u principu se onfa racuna da je zaposljen kod tih, i nije pravi frilenser koji trazi poslove na ovim sajtovima bla bla.

 

Pitanje je, koliko % onda od te zarade koju bi imao bi trebalo da placa ako pristane. Kaze da je u toj firmi koja daje ponudu zarada oko 2x veca nego sad gde je. Ako je to kako kazes, da su te takse (osiguranja, porezi...) ukupno isto oko tih 38% to se onda ne isplati, jer na kraju celo gnjavljenje ispadne da je zbog par stotina evra, sto bi pola otislo za knjigovođu ako ne i sve, a napusta se stalni posao u firmi koja ulaze u njih, salje ih na usavrsavanje u inostranstvo itd.

Link to comment
Share on other sites

On 12/25/2022 at 1:06 AM, Milenko Puzigaca said:

Da te pitam nesto jer si ovde najbolje u to upucen kako sam video.

@Devil In My Pants odgovori coveku sta si se stisao? 😄 

 

On 12/25/2022 at 1:06 AM, Milenko Puzigaca said:

Znam da si pisao ali me mrzi da se vracam i da trazim. Jedan ima ponudu da pređe iz firme gde radi u drugu firmu koja nema ovde predstavnistvo, pa bi trebalo ako bi pristao da registruje tu agenciju, jer kako sam iz ovoga ovde pisanog razumeo, u principu se onfa racuna da je zaposljen kod tih, i nije pravi frilenser koji trazi poslove na ovim sajtovima bla bla.

 

Pitanje je, koliko % onda od te zarade koju bi imao bi trebalo da placa ako pristane. Kaze da je u toj firmi koja daje ponudu zarada oko 2x veca nego sad gde je. Ako je to kako kazes, da su te takse (osiguranja, porezi...) ukupno isto oko tih 38% to se onda ne isplati, jer na kraju celo gnjavljenje ispadne da je zbog par stotina evra, sto bi pola otislo za knjigovođu ako ne i sve, a napusta se stalni posao u firmi koja ulaze u njih, salje ih na usavrsavanje u inostranstvo itd.

Ah ipak mislis na mene, posto vidim da pominjes stvari koje sam pisao... 😄 

 

Evo jedan ultra-detaljan odgovor jer mislim da moze pomoci mnogima. 

 

Da li on ima pravo umanjenja poreza i doprinosa po bilo kom osnovu? Ako ima, zavisno koliko je to i kolika su mu ocekivana primanja, mozda mu se DOO isplati i onda nema o cemu da razmislja (mirno spava). Ako nema umanjenje onda mu se vrlo verovatno ne isplati ili je mali dobitak (mada treba proci kroz tacne brojke - koliko sada prima, koliko ce dobijati od novog poslodavca, pa da se izracuna koliki porezi i doprinosi bi bili). 

 

Ovaj kalkulator sto si postavio https://talas.rs/mojporez/calc/ ne uzima u obzir ta eventualna umanjenja. 

 

Dakle ako stavis 1000eur neto platu (120k RSD) vidis da ce porezi biti oko 76k sto je tih ~38% od ukupnog troska koji firma ima po zaposlenom i koje sam pominjao. Dakle da bi neko dobio platu 1000eur na racun, to firmu kosta nesto vise od 1600eur (zato ja cesto baratam sa koeficijentom 1.6 kad racunam bruto2 platu u odnosu na neto, cisto odokativno). Taj % odnosno koeficijent nije konstantan, naravno, zavisi od mnogih parametara i limita (postoji gornji limit na doprinose, pa posle toga ti ostaje samo porez 10% da platis), i sto ti je veci neto, to procentualno manje para dajes drzavi (naravno u apsolutnoj vrednosti je to vise, jer vise plate isplacujes). 

 

Ja uspevam, sa umanjenim porezima i doprinosima, pametnom isplatom plate i bonusa, racunajuci i godisnji porez na prihode (za one koji su u toj godini zaradili vise od 3*godisnje prosecne plate u Srbiji prethodne godine), da ovo svedem na nekih 12-13% troskova koje imam prema drzavi. Teoretski, s obzirom da je samo porez 10% konstantan, sa dovoljno velikom platom i isplatom jednokratnog bonusa, mozes da dodjes blizu tih 10% troskova, realnije je da moze izmedju 11% i 12%. Doduse, sledece godine i narednih ovo umanjenje mi je sve manje pa necu moci da odrzavam taj procenat, a poceo sam i da zaposljavam, pa ce to uticati na konacni % koji ode drzavi. 

 

Uz to (a to nisam uracunao u pozitivne efekte), imam povracaj PDVa za stvari koje kupim (jer sam u sistemu PDVa a ne radim sa domacim licima, pa mi se sav PDV vrati - racunarska oprema, kancelarijski namestaj a to je sirok pojam 😉 telefon, pretplate za mobilni i interner, knjigovodstvene usluge... sve to ima PDV koji mi se vrati). 

 

Ali zato moram da platim knjigovodju (duplo vise nego kad sam bio preduzetnik - a i tada sam mogao sam da vodim knjige ali me mrzelo - mnogo naucim samo se konsultujuci sa svojom knjigovodjicom). Imam i trosak 15% na godisnju dobit firme (ali ja gledam da isplatim max plate pa malo ostane kao dobit). Imam i eko taksu 5000din godisnje, ali mislim da to ima i preduzetnik, mozda nesto manje. E da, imam i trosak vodjenja arhive, DOO to mora da ima, to mi je tipa 2000din mesecno i to mi radi ista agencija kao i knjigovodstvo. 

 

I to je sve legalno i naziva se optimizacija poreza. Nikakve gluposti tipa prenosenja para sa platforme na platformu, dizanje na bankomatu sa stranom karticom sa najnepovljnijim kursom, ili cekanje da nekom zatrebaju pare na toj nekoj platformi i da od njega uzmes pare na ruke a prebacis mu onda sa tvog profila na toj platformi. To su gluposti. I to je utaja poreza.

 

 

Tako da, ako on prima neku finu platu odnosno nudi mu se bas fina mesecna suma, ako ima neki osnov za umanjenje poreza i doprinosa (mozda u postojecoj firmi to ima, pa ako ode odatle to "nosi sa sobom") i ako ce da isplati nesto "malo" sebi mesecno, tek koliko mu treba da izgura mesec, a onda sve ostalo kao bonus 1-2 godisnje, onda mu se DOO isplati. 

 

 

Ako nema toga, moze da se registruje kao preduzetnik. Ima fiksne poreze i doprinose koji su pausalno odredjeni, i to zavisi od tipa delatnosti i mesta u kojoj registruje tu preduzetnicku agenciju. To je negde oko 250-300eur mesecno. Bez obzira koliko ima prihoda (samo da pazi da postoji gornji limit dokle je dozvoljeno da budes pausalno oporezovan - to je 6mil RSD godisnje, valjda jos uvek). Nema nekih drugih troskova, moze da ima knjigovodju a i ne mora, mozda ta eko taksa i to je u principu to. Ne isplacuje platu nego koristi taj racun i karticu kao obicno fizicko lice sto u sustini i dalje jeste. Penziju ce imati manju nego sto realno treba da ima (jer se racuna kao da mu je plata fiksna u skladu sa onih 250-300eur dazbina) ali manje je para i dao drzavi. Ovde mora samo da pazi na jednu stvar, a to je famozni test samostalnosti. Posto ce on imati samo jednog klijenta (tog novog poslodavca) sigurno ce pasti nekoliko tacaka od 9 koliko je definisano. Dozvoljeno je pasti 4. Ali ne mora da znaci da ce pasti kompletan test samostalnosti, neke stvari moze lepo da definise u ugovoru sa klijentom/poslodavcem tako da nesumnjivo prolazi neke tacke. To bi trebalo da se posavetuje sa nekim knjigovodjom. 

 

Sto se racunice za preduzetnika tice, ako racunamo da udara u taj gornji limit od 6mil RSD godisnje (50.8k eur godisnje, odnosno 4200eur mesecno), prosta racunica je onda da on od troskova ima svega nesto manje od 7% (300eur/4200eur) ne uzimajuci u obzir knjigovodju i slicne troskove... Ali eto, to je neki minimum koji ode drzavi ako dosta zaradjujes.

 

Problem je dakle taj test samostalnosti i ako zaradjujes vise od 6mil RSD godisnje. Ali preduzetnicka agencija svakako moze biti isplativija od DOO. 

 

 

Sto bi banke rekle, evo jedan "reprezentativni primer"

DOO:

Ako on ima platu 2000eur neto (236k RSD), i sada mu se nudi 4000eur a da sam placa poreze i doprinose (i nema osnova za umanjenje istih) i otvori DOO i placa pune troskove onda je racunica sledeca:

4000eur *117 kurs (jebene banke i njihov kurs kad prodajes devize) = 468k RSD

Od toga svakog meseca plati knjigovodju i ostale troskove (arhivsku gradju), npr. 20k RSD.

Ostaje mu 448k za bruto2 platu. To je negde oko 267k RSD neto plate na sta ide 174k poreza i doprinosa.

 

Dakle i tako bi bio u plusu nekih 30k RSD. 

 

PR:

Od tih 4000eur koje dobije mora da plati knjigovodju barem 40eur i pausalni porez i doprinose od recimo 300eur. 

Ostaje mu 3650eur odnosno 427k RSD sto je znacajno vise od ovog sto sada prima. Ali - test samostalnosti, manja penzija itd... Opet neko ko je zaista freelancer, njemu se ovo itekako isplati. I zato mi nikada nece biti jasni ljudi koji su mislili da rade a da ne placaju nista. A kostalo bi ih 7-10% prihoda i imaju i penziju (kakvu takvu) i zdravstveno, i mogucnost dizanja kredita cak... Ne isplati se eventualno onima koji rade za male pare. Ali opet, ako ne platis na mostu, placas na cupriji - pa eto nekima je doslo da sada plate mnogo vise od tih 10%... 

 

 

 

I da zakljucim odgovor na tvoje pitanje: 

Sto se tice tog tvog lika, ako ima manju platu od 2000eur sada, onda mislim da ne vredi da se cima sa DOO. Preduzetnicka agencija bi mu se isplatila i sa manjom platom (od te zamisljenje 4000eur bruto2 plate) uz rizik testa samostalnosti. 

 

 

 

Teme/opcije za razmisljanje: 

  • Preduzetnik sa isplatom licne zarade - nisam ovo nikada posebno razmatrao a video sam da neki pominju kao bolje resenje od DOO ukoliko nemas umanjenje poreze i doprinose a probijas 6mil RSD godisnje.
  • Udruzivanje sa nekim kako bi zajedno radili na jednu preduzetnicku radnju (manji rizik pada testa samostalnosti za oboje ali deli se limit a i ide ka prekrsaju - 2 lica rade, jedan prijavljen - to je vec utaja poreza i doprinosa).
  • Udruzivanje u DOO (ili ostale oblike pravnih lica), pogotovo ako neko od clanova ima mogucnost umanjenja poreza i doprinosa pa da sve ide na njega, a onda se privatno tale... posto su oba (ili vise lica zaposlenih) nema jasne utaje poreza i doprinosa i sumnjam da bi se drzava cimala da dokaze koliki je doprinos kog clana preduzeca i da li je u skladu sa tim pravedno isplacena plata). 
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Newcastle said:

E jesi analizirao sve, svaka cast. 

Hvala, ako pomogne barem jednoj osobi onda je vredelo... 

 

2 hours ago, Newcastle said:

Da li jos postoji gornja granica za placanje doprinosa za PiO i zdravstvo - nekad je bila pet prosecnih bruto plata?

 

Troskovi na platu su:

  • porez - 10% na bruto platu prethodno umanjenu za neoporezivi deo (19.300din)
  • penzijsko (i invalidsko) osiguranje - 14%+11% od osnovice za doprinose
  • zdravstveno osiguranje - 5.15%+5.15% od osnovice za doprinose
  • osiguranje od nezaposlenosti - 0.75%+0% od osnovice za doprinose

Poslednje tri stavke imaju gornji limit na koji se obracunavaju i on je jednak tom petostrukom iznosu prosecne mesecne zarade sto je za 2022. godinu 441.140din. https://www.pio.rs/osnovice-za-uplatu-doprinosa Kao sto vidis one imaju 2 dela, prvi je ono sto se kaze da pada na teret zaposlenog (14%+5.15%+0.75%), a drugi deo (11%+5.15%+0%) je na teret poslodavca.

 

Neto plata + porez + doprinosi na teret zaposlenog = Bruto plata

Bruto plata + doprinosi na teret poslodavca = Bruto2 plata (to je ono koliko ti zapravo kostas jednu firmu).

 

Dakle ako ti je plata takva da ti je osnovica za doprinose veca od ovih 441k dinara onda koliko god da povisis platu ovaj trosak ostaje isti (87786 dinara na teret zaposlenog + 71244 dinara na teret poslodavca = 159030 dinara maksimalno) a raste samo trosak poreza na zaradu (koji je 10%). Osnovica za doprinose je zapravo tvoja bruto plata.

 

 

Mozes ovde da se igras i izracunas koliki procenat bruto2 zarade ide drzavi: https://www.kalkulator.servisracunara.org/

 

U polju Neto plata unesi vrednost zeljene plate koju dobijes na racun i izracunace ti sve sam, a poslednja stavka ti kaze koliki je taj procenat. Na primer za platu od 120k dinara to je 39% a za platu od 1.2mil dinara ti je to vec 20%. 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Kooine, je l' moze jos jedno objasnjenje:

 

Kada kazes: "Ako nema toga, moze da se registruje kao preduzetnik. Ima fiksne poreze i doprinose koji su pausalno odredjeni, i to zavisi od tipa delatnosti i mesta u kojoj registruje tu preduzetnicku agenciju. To je negde oko 250-300eur mesecno. Bez obzira koliko ima prihoda (samo da pazi da postoji gornji limit dokle je dozvoljeno da budes pausalno oporezovan - to je 6mil RSD godisnje, valjda jos uvek)"

 

 

Kada registrue preduz.agenciju, tj postane pausalac, drzava mu odreze  200 -300evra za porez i doprinose, na osnovu tipa delatnosti i mesta u kojoj registruje tu preduzetnicku agenciju.  Sada zamislimo da u prvoj godini ostvari veliki promet, recimo 5.5 miliona. Da li si siguran da sledece godine nece dobiti resenje po kome ce da placa  prilicno vece poreze i doprinose?  Pitanje se odnosi na sve pausalce, ne samo na freelancer-e,  jer ne znam da li za njih postoje neki izuzeci od pravila za pausalce. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Newcastle kao sto je @BarryWhite naveo ne zavisi od prometa, ne mogu da te odvale za sledecu godinu (iako su to planirali) jer postoji limit da max rast moze biti 10%. Na linku koji je @BarryWhite postavio je upravo vest da ce uredba koju su hteli da ukinu nastaviti da vazi (na srecu). To je zanemariv rast za ovu nasu kalkulaciju. Mada, nije zanemariv nekom ko malo prihoduje. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Davno se nisam pojavljivao ovde, ali eto imam konkretan slučaj koji pokazuje zašto ne treba plaćati doprinose. Jer da ih plaćam, plaćao bih nekim neradnicima i folirantima na državnim jaslama bolovanja i njihovim hanumama porodiljska i trudnička, a sam bih veoma skoro postao gotovo - slep.

 

Da ne davim mnogo sa polaznim osnovama, ali zbog žute mrlje mi je vid na jednom oku spao na 20%. Već ne mogu lica i slova sa tim okom da iole pravilno vidim. Jedino treman sa avastin injekcijama u oko može taj proces da zaustavi, za srećnike možda i malo poboljša stanje. Lečenje sa serijom od bar tri injekcije plus pregledi i otc-ovi ide na preko 1.000 Eura, a u skupljim ordinacijama i mnogo više. Hvala bogu, državno zdravstvo nisam ni razmatrao, ali sam sa pojedinim pacijentima u ordinaciji porazgovarao, i gle, u državnom zdravstvu tu opciju i ne poznaju, much less da je plaćaju. I naslušao sam se priča kako su se ljudi sa tim problemom godinama mučili kroz državno zdravstvo, često im skroz propao vid nepravilnim i nepravovremenim "lečenjem", a koji je bio izlečiv, da bi na kraju morali da završe kod privatnika i plate da spasu zadnje malo vida što im je ostalo dok bi se u nekom civilizovanom okruženju to na vreme detektovalo i zaustavilo. Zašta li su ti ljudi plaćali decenijama doprinose da bi ih državno zdravstvo ostavilo da oslepe ili da plaćaju privatniku? Da bi neko o njihovom trošku uzeo bolovanje i obrađivao njivu za to vreme, na primer. I sijaset sličnih primera. 

 

Zato sam veoma zadovoljan što državi nisam ništa plaćao otkako sam freelancer pa imam neku malecku rezervicu da mogu sebi da dozvolim nužno lečenje umesto kojekakvima da plaćam bolovanja i sl. a sam da odem u slepilo. Ako žele neko da im plati upotrebu puteva i partijske kadrove (struja i voda se ionako naplaćuju) neka ostave 10% poreza, pa ajde da ih častim za toliko i da me država dalje ne zanima. Ali doprinose od mene NIKADA neće više videti. Posebno sad, kada sam shvatio da bih plaćajući te doprinose kojekakvim neradničkim barabama u državnoj službi ponešto, recimo lažna bolovanja, omogućio a sebe zarobio u slepilu. Nek idu i ova država i njeni zagovornici u tri lepe... 

 

Od mene ovaj smrad i kaljuga od države pare neće videti. Ova država i njene apologete zaslužuju da potonu u sopstvenom materijalu od koga se pita ne pravi.

Edited by Akiro
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Akiro pre svega, nadam se da ces biti dobro i da ces nekako resiti taj zdravstveni problem. 

 

Ja razumem da nase zdravstvo nije savrseno, daleko od toga je. Takodje i to kako se pare prikupljene od poreza i doprinosa trose u ovoj drzavi. Ali to nije samo do zdravstva i drzave vec aktuelne garniture vlasti. I ti sada mozes da kazes da neces postovati jedan od osnovnih principa na kome drzave obitavaju, jer mislis da ne valja, ali sutra mozda dodje sasvim drugo vreme i bude bolje, i odes u penziju i sta onda? Onda ces da se zalis kako ti je penzija mala... Danas mozda nase zdravstvo nema resenje za tebe, ali ima za tvog rodjaka, ima za komsiju, ima za nekoga do koga ti je stalo. Da, ima resenje i druge benefite za one koje ne gotivimo, ali i ti placaju neke poreze i doprinose jer su na drzavnoj sisi, pa i oni vracaju nesto u budzet a ne samo ti i tebi slicni. 

 

Drugo, imas gomilu stvari koje privatne zdravstvene ustanove ne mogu da urade. A drzavna moze. Da li su cuo da se neko lecio od teskih bolesti u privatnim klinikama? Ja nisam. Mozda kao dodatno ali ne kao primarno resavanje situacije u kojoj je. I opet, ako treba u inostranstvo da se ide po lecenje, to ces pre pokriti nekim drzavnim osiguranjem nego privatnim. 

 

Dakle, gledaj stvari malo manje sebicno. Znam da nije lako tako razmisljati kada se nadjes u losoj situaciji, ali stavi ruku na srce i priznaj da li je taj neki random doktor u drzavnom zdravstvu zaista kriv za situaciju u kojoj si se nasao? Da li je bilo ko u sistemu kriv, osim onih na samom vrhu koji ne rade dovoljno dobar posao. Pa sve i da imamo najbolje, najkvalitetnije, najtransparentnije ljude na ovom svetu na tim pozicijama to ne bi preko noci bilo reseno. U svakoj drzavi ti imas neke stvari koje nisu savrsene. Savrseno ne postoji. 

 

I to sto sada zelis drzavi, prakticno zelis svima nama koji smo i dalje u njoj, pa i svojim prijateljima i familiji koji su tu. Ne treba tako gledati na svet, zivot. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Kooineeperk said:

Dakle, gledaj stvari malo manje sebicno. Znam da nije lako tako razmisljati kada se nadjes u losoj situaciji, ali stavi ruku na srce i priznaj da li je taj neki random doktor u drzavnom zdravstvu zaista kriv za situaciju u kojoj si se nasao? Da li je bilo ko u sistemu kriv, osim onih na samom vrhu koji ne rade dovoljno dobar posao. Pa sve i da imamo najbolje, najkvalitetnije, najtransparentnije ljude na ovom svetu na tim pozicijama to ne bi preko noci bilo reseno. U svakoj drzavi ti imas neke stvari koje nisu savrsene. Savrseno ne postoji. 

Random doktor mi svakako nije ništa kriv, jer državno zdravstvo na moju sreću ne koristim. Nemam više ni zdravstvenu knjižicu, odnosno godinama je ne obnavljam, jer ne želim da je imam i ne želim državno zdravstvo da koristim. Od sapatnika u ordinaciji sam čuo kako su prošli sa državnim zdravstvom. 

 

Ne mogu da gledam manje sebično, jer zašto bi ja plaćao drugima što meni niko ne plaća? Nisam baš toliki mazohista i budala. Od 1945. na ovamo ova država je mojoj porodici samo suvu štetu nanosila i otimala, bar još jedno xy generacija ovoj smrdljivoj državi moji potomci, da ih imam, ništa ne bi dugovali. Sva sreća da većina ljudi do kojih mi je stalo stoji znatno bolje od mene te sigurno nisu ugroženi, a za sve ostale me, iskreno rečeno, svečano zabole. Šta treba da razmišljam o random debilu koji glasa za Vučlera, o random Z-patološkom slučaju, o random nacionanisti, ili još gore, o random unucima komunista, kolonista, zaštićenih stanara i sličnih ljubitelja tuđe imovine? Malo morgen. Kad sve nabrojane kategorije sabereš, biće da ostaje veoma malo pristojnog naroda. 

 

Ono što ne koristim i što ne mogu da koristim, neću ni da plaćam. VMA dosta toga, i ozbiljnije operacije srca, može da uradi za razumne cene. Možda neki rak na VMA ne može da se reši, ali moći će u Turskoj. Uostalom ne želim da se mračim takvim mislima. Šta bude - biće. Bitno da ja ne finansiram bilo čime gore navedene kategorije, a da ništa ne dobijam zauzvrat. Ova naša država je malo više nego nesavršena, ona je raspad sličan Rusiji, u stvari, još gori raspad, Rujkani bar imaju energente Nija samo zdravstvo u pitanju. Šta, treba da plaćam pandure i njihova prava da me po novom zakonu maltretiraju? Kako da ne, evo samo što nisam. Suviše dugo sam u Nemačkoj živeo i državu doživljavam samo kao servis građana, ništa više. Ko je voli i doživljava sa velikim D, neka izvoli da je plaća. Ja od te države ništa ne koristim niti sam koristio sem puteva (infrastrukturu vode, struje i kanalizacije i ovako plaćam), za te puteve sam spreman 10% kroz porez, ako ga odvoje od hebenih doprinosa, da platim. Ni Cent više za bilo šta drugo. Sebično možda jest, ali postoji ona stara narodna "ko nije za sebe, nije ni za druge".

 

Samo mi je postalo kroz ovu situaciju još jednom jasno u kakvoj kloaki od države živim.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Placen godisnji porez na dohodak gradjana 👍 (bez donacija fanova! 😄

 

Jos da prodje redovni godisnji finansijski izvestaj, pa da se i to regulise sta treba. 

 

Sve ukupno na poreze i doprinose otislo oko 12% prihoda sa svim olaksicama. Kad dodamo jos neke troskove koje sa sobom nosi legalno poslovanje, onda je mozda 13% prihoda otislo na dazbine. Meni je to ok. Moze i bolje uz malo vise cimanja, ali je i ovako dobro. 

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Bravo, taman da državni budžet može da plati autobuse i sendviče za onaj meeting najsmrdljivijeg lowlife-a ikad viđenog u Beogradu (svet, koji je prisiljen ne računam u kategoriju lowlife). A i da se skupi koja parica za plaćanje budućih plata nepismenih primitivnih siledžijskih šipkaških primata koji će ubuduće činiti specijalce u policiji, odnosno Vučlerove SA-odrede.

 

No, da se vratimo u okvire finansija, Stanislava Pak nam je otkrila interesantan detalj: preko pet godina je radila na crno bez ikakvih doprinosa za vladu/partiju. Stvarno dobar primer, koje Vučler šalje freelancerima. Na kraju krajeva, on nam je ipak predsednik, treba da sledimo njegov primer. Ako sam do sada razmatrao da eventualno plaćam 10% (ako ikada bude ponude da se plaća samo porez, bez doprinosa) ili da se prijavim na paušalu (sada silom prilika imam više klijenata, mada sumnjam da bih i sada prošao test samostalnosti, a i da prođem, zašto da bacam jedno 400 Ojrića mesečno na doprinose i knjigovođu, kada mogu da ih potrošim na privatne lekare ili na neko sopstveno zadovoljstvo), otpala je svaka takva ideja. Ovoj državi ni krajcare dok se ili ne upristoji ili crkne. 

 

Sorry, ništa lično, samo si mi dao šlagvort da malo ispustim pare. Nema potrebe za objašnjavanjem "prednosti" izvršavanja građanskih dužnosti. Sve smo to već prošli.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...