Jump to content

Oporezivanje freelancera


Akiro

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Nisu freelancer-i, osim ako nisu registrovali DOO - a ima takvih, a i tice se poreza generalno, pa eto ga onda ovde u temi. 

 

 

https://rs.n1info.com/biznis/najbogatiji-gradjanin-srbije-zaradio-18-miliona-evra-u-2021-godini/

 

Quote

Najbogatiji građanin Srbije zaradio 18 miliona evra u 2021. godini

 

Građanin koji je poreznicima prijavio najveće prihode ostvarene u 2021. godini, zaradio je 2,115 milijardi dinara, što je gotovo 18 miliona evra. Tačnije 17,99 miliona evra. A to je, svedeno na mesečni nivo - oko 1,5 miliona evra mesečno. Kako je objavila Poreska uprava Srbije, prijavljeni prihodi za prvih sto podnosilaca poreskih prijava sa najvećim prihodima kreću se u rasponu od oko 100 miliona dinara, do pomenutih 2,115 milijardi dinara.

 

Podsetimo, samo godinu dana ranije, najveći prijavljeni prihodi bili su znatno manji, pa je tako najbogatiji građanin Srbije zaradio gotovo 11 miliona evra u 2020. godini.

 

Građani sa najvećim prihodima u Srbiji su – menadžeri, direktori, inženjeri, ekonomisti, pravnici, što su najčešće prijavljivana zanimanja u poreskim prijavama.

 

Pravnik se, inače, prvi put u vrhu najplaćenijih profesija upravo pojavio – prošle godine.

 

Poreska uprava Srbije saopštila je da je primljila 34.753 prijave za utvrđivanje godišnjeg poreza na dohodak građana za 2021. godinu.

 

To je čak 4.463 prijave više nego prošle godine.

 

Udeo muškaraca u ovoj statistici se – ne smanjuje. Tako je ove godine, isto kao i lane, 91 odsto prijavljenih građana sa visokim primanjima – muškog pola. U 2020. godini, udeo žena je bio tek nešto veći – 12 procenata, dok je sada devet odsto.

 

Ovo znači da je među 34.753 prijavljenih građana Srbije, koji su zaradili više od tri prosečne srpske plate – čak 31.625 muškog pola, dok je svega 3.128 žena.

 

Podsetimo, obavezu prijavljivanja godišnjeg poreza na dohodak, imali su građani koji su u 2021. godini ostvarili dohodak veći od 3.268.224 dinara, odnosno veći od trostruke prosečne godišnje zarade po zaposlenom isplaćene u toj godini, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, objašnjavaju poreznici.

 

„Najviše prijava podneli su građani sa teritorije koju pokriva Odsek za koordinaciju poreske kontrole Beograd – ukupno 22.978 prijava, zatim sa teritorije koju pokriva Odsek za koordinaciju poreske kontrole Novi Sad – 7.010 prijava i teritorije koju pokriva Odsek za koordinaciju poreske kontrole Kragujevac – 2.740 prijava“, navodi Poreska uprava Srbije.

 

Gde žive građani sa najvećim prihodima

 

Poreska uprava Srbije obavila je listu opština u kojima je podneto najviše prijava za utvrđivanje godišnjeg poreza na dohodak građana.

 

Najveći broj ovih prijava podneli su građani koji žive u opštini Novi Beograd – ukupno 5.935.

 

Sledi centar Beograda sa podnete 5.574 prijave, pa Novi Sad sa 4.041 prijavom, dok je u Nišu podneta 1.211 prijava.

Još nekoliko beogradskih opština beleži značajan broj podnetih poreskih prijava.

 

Tako je na Čukarici 1.960 građana prijavilo da zarađuje više od tri prosečne plate, na Voždovcu 2.478, u Zemunu 2.137, a na Zvezdari 2.431.

 

Poređenja radi, u Subotici ima 433 „bogataša“, Pirotu 96, Vranju 66, dok ih je u Zaječaru – 330.

 

Među sto najvećih – 12 strani državljani

 

Od sto najvećih prijavljenih prihoda, 69 odsto pripada obveznicima sa teritorije koju pokriva Odsek za koordinaciju poreske kontrole Beograd (88 osoba su domaći državljani, a 12 su strani državljani).

 

Poreske prijave se podnose u papirnom i u elektronskom obliku.

 

Elektronskim putem, preko portala Poreske uprave, primljeno je, kako se ističe – 43 odsto prijava.

 

Link to comment
Share on other sites

Pisao sam, ne  zakonu samom vec da treba da uzmu 10-15%, od pocetka tog novog zakona. Istorija se brise i svi srecni i zadovoljni. Toliko finti ima da se ne plati porez da je jezivo.

 

Treba da im napises kak pevaljke da oporezuju, advokate, crkvu i ostali sljam..tj dno kace i prave perace novca. Mi od ove raspad drzve nemamo nista..nikad nista nisam ni imao. Zoves bilo koju grdsku sluzbu u 90% slucajeva te odjebu..tako da od mene mogu dobiti zna se sta.

Link to comment
Share on other sites

Ajmo opet nanovo. Porez na dohodak i jeste 10%. Mi ovde pricamo o porezu. 

 

To sto ti imas problem sa ostalim doprinosima to je druga tema. Ako si mislio da ces ukupne troskove na platu/prihode (razliku izmedju bruto i neto) moci da imas 10-15% mnogo si naivan. Nismo mi UAE da sedimo na nafti i da nam se jebe za poreze i doprinose jer kompenzujemo prirodnim bogatstvima. To jednostavno tako ne funkcionise u uobicajenim drzavama. Pa ni u Norveskoj a i oni sede na bogatstvima. 

 

Ja sam ovde vise puta rekao da bih ostale doprinose stavio opcionim, pa ko hoce penziju opcije su mu da ili placa PIO ili privatni fond ili da sam stedi i pravi sebi backup za stare dane. Ko hoce da bude osiguran od gubitka posla, placa osiguranje od nezaposlenosti (kao sto placas KASKO za kola ili osiguranje nekretnine - nema nikakve razlike). Ko hoce zdravstveno osiguranje (i opet ponavljam - to je osiguranje a ne usluga), on ce platiti drzavno 5% mesecno ili ce platiti privatno minimum 500eur godisnje za nesto sto iole ima smisla (i opet ce placati ucesce 20-30% usluge kod privatnika), i opet tu u privatnom nemas lecenje svega sto imas u drzavnom, ma koliko ono lose bilo. 

 

Ali ti sve to ne kapiras i drvis jednu istu praznu pricu. 

 

Inace, mozes da imas ukupne troskove manje od 15%. Ali ne ti. 

 

Troskovi su mi bili 16.7% u 2021. a u 2020. su bili ako se dobro secam oko 13%. Sa svim dazbinama uredno placenim.  

 

To se zove optimizacija poreza i za razliku od ovog sto ti propagiras nije krivicno delo nego stvar koju praktikuju ljudi koji razumeju kako sistem funkcionise. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

A jel mogu malo da se ubacim? Pa i ti dosađuješ tom pričom o krivičnim delima, da ne upotrebim drugi termin, onaj koji koristim kad se radi o misici sto pravi senke rukama. Ako se tako drvi, i neprijavljivanje krivicnog dela za koje neko zna je krivično delo, pa ako si tako siguran da neko vrsi krivicna dela, što ih onda ne prijaviš, nego i ti vršiš krivično delo. Samo mora podebela da bude prijava dok nabrojiš sve molere, semenkare, ove sto cepaju drva, cistace cipela i tako dalje koji ne placaju porez i ne prijavljuju prihod ovima sto vole da svete kosova i da sami sebi određuju "plate" od 35,000 evra mesecno, i "ne mogu toliko malo da ih plate koliko oni mogu malo da rade" što ih Abu veliča itd.

 

Poenta je, tu ne postoji sistem, nego nekakvi paralelni svetovi. Ako postoji sistem, gde je onda taj sistem kad treba da spreci razna divljaštva, cemu drzava i sluzi, i zbog cega i naplacuje porez, a ne da ga koristi da sveti kosova i da ga poklanja popovima. Ili sistem postoji samo kad treba nekoga da oguli? O dobro onda za takav "sistem".

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Milenko Puzigaca said:

A jel mogu malo da se ubacim? Pa i ti dosađuješ tom pričom o krivičnim delima, da ne upotrebim drugi termin, onaj koji koristim kad se radi o misici sto pravi senke rukama.

tenor.gif.91cbf025220a786e6012b25a6559f35a.gif

Ne znam zasto umisljas da svako treba da zna tvoju terminologiju, kao da samo tebe ovde citamo ili se znamo i u real-life. 🙂 

 

16 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Ako se tako drvi, i neprijavljivanje krivicnog dela za koje neko zna je krivično delo, pa ako si tako siguran da neko vrsi krivicna dela, što ih onda ne prijaviš, nego i ti vršiš krivično delo.

Prvo, zabole mene sto on pravi sebi problem. A misli da je pobedio sistem. Problem u tome je sto druge navodi da udju u taj problem. 

Drugo, ne bih ga prijavio cak i da znam ko je (a bez tog podatka, jel, i ne mogu nekoga da prijavim - zamisli podnesem prijavu sa imenom "Djavo u gacama"). Pa eto, kriv sam onda i ja. Priznajem. 

 

16 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Samo mora podebela da bude prijava dok nabrojiš sve molere, semenkare, ove sto cepaju drva, cistace cipela i tako dalje koji ne placaju porez i ne prijavljuju prihod ovima sto vole da svete kosova i da sami sebi određuju "plate" od 35,000 evra mesecno, i "ne mogu toliko malo da ih plate koliko oni mogu malo da rade" što ih Abu veliča itd.

Moleri, semenkari, i ostali nisu neko ko zaradjuje 1000+ evra mesecno. (mada moleri u poslednje vreme i jesu na ceni 🙂 )

 

A to ko je na vlasti, je posebna prica. Znaci zakon ostane godinama isti a promeni se vlast, i ranije sam po zakonu placao porez a sada necu jer ovi sto su dosli na vlast nisu po mom ukusu? 

 

 

16 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Poenta je, tu ne postoji sistem, nego nekakvi paralelni svetovi. Ako postoji sistem, gde je onda taj sistem kad treba da spreci razna divljaštva, cemu drzava i sluzi, i zbog cega i naplacuje porez, a ne da ga koristi da sveti kosova i da ga poklanja popovima. Ili sistem postoji samo kad treba nekoga da oguli? O dobro onda za takav "sistem".

Poenta je da sistem treba da postoji. Da bude baziran na ekonomskim kriterijumima. Da bude agnostic na to ko je na vlasti, i kako se te pare dalje trose, a sto je opet uredjeno nekim drugim zakonima. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kooineeperk said:
17 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Samo mora podebela da bude prijava dok nabrojiš sve molere, semenkare, ove sto cepaju drva, cistace cipela i tako dalje koji ne placaju porez i ne prijavljuju prihod ovima sto vole da svete kosova i da sami sebi određuju "plate" od 35,000 evra mesecno, i "ne mogu toliko malo da ih plate koliko oni mogu malo da rade" što ih Abu veliča itd.

Moleri, semenkari, i ostali nisu neko ko zaradjuje 1000+ evra mesecno. (mada moleri u poslednje vreme i jesu na ceni 🙂 )

 

Čuvena srBska argumentacija, platiću porez kad svi plate, poštovaću ograničenje brzine kad svi budu poštovali, radiću i živeti pošteno kad svi budu radili pošteno.

Kad bi semenkari i čistači cipela plaćali porez imali bismo pun budžet.

Spoiler

(možda i budžu)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Kooineeperk said:

tenor.gif.91cbf025220a786e6012b25a6559f35a.gif

Ne znam zasto umisljas da svako treba da zna tvoju terminologiju, kao da samo tebe ovde citamo ili se znamo i u real-life. 🙂 

Ne umišljam ništa, samo sam bio fin. Termin je "silovanje emotivnim ucenama" ponekad uz epitet "klasicno srbendsko". 

 

5 hours ago, Div said:

Čuvena srBska argumentacija, platiću porez kad svi plate...

Uopste nije to argumentacija, nego ovo sto je Devil napisao. U redu je sve osim ovoga sa silovanjem. Eto, ta pretnja/opomena sta li je nije ni stvarna, samo nekakvo palanacko prebacivanje onome ko radi sta on hoce. Samo zbog toga sam se javio.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devil In My Pants said:

Ko brani vama da placate porez? Nas sto krsimo zakon ce da hapse :default_coffee:

 

Nije toliki problem to sto ti radis vec sto se hvalis time i navodis druge da to rade.

 

Niko meni, kao i ostalim ljudima koji imaju normalne stavove po ovom pitanju (da ne kazem "normalnim ljudima" jer bi onda to neko tumacio kao davanje dijagonoza) ne brani da platim i mirno spavam. 

 

 

31 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Ne umišljam ništa, samo sam bio fin. Termin je "silovanje emotivnim ucenama" ponekad uz epitet "klasicno srbendsko". 

 

Mogao si odmah tako da napises a ne da ocekujes da ljudi znaju tvoj opus. 

 

Samo ne znam gde su tu "emotivne ucene" u necem sto nema emocija. Placanje poreza i emocije - e svasta. 

Edited by Kooineeperk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kooineeperk said:

Nije toliki problem to sto ti radis vec sto se hvalis time i navodis druge da to rade.

 

Niko meni, kao i ostalim ljudima koji imaju normalne stavove po ovom pitanju (da ne kazem "normalnim ljudima" jer bi onda to neko tumacio kao davanje dijagonoza) ne brani da platim i mirno spavam. 

 

 

Mogao si odmah tako da napises a ne da ocekujes da ljudi znaju tvoj opus. 

 

Samo ne znam gde su tu "emotivne ucene" u necem sto nema emocija. Placanje poreza i emocije - e svasta. 

Pa daa sam ja ti, sad bi npr lupio report i iznerviro se. Posto nisam ti, napisacu da sam ponosan sto ovim vampirima nisam dinar dao. Sve te price ja placam porez da drzavi bude bolje, da mirno spavam su smesne. Nisam ja sad neka firma pa ne placam porez. Niko sam, eno me mozda na birou rada..niko i ne razmislja o meni,  ni j o njima sem ovde sto tebi pravim zazubice.

 

Ti se pozivas na neki zakon iz 92' ili Bog sam i zna koje godine..ne ide to tako bas. Lepo napisi zakon, objasni stvari, uzmi procenat gde su svi srecni bar malo i to je prosta matematika. Kakav crni DOO, i neke firme za ljude kojima je neizvesno kako ce koji mesec zaraditi.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Pa dobro, deluje malo kao ono "sram te bilo, ne placas porez dok ovaj narod gladuje..." ili slicno :lol_2: Neka gladuje, sam je izabrao korijenje i duhovnu vertikalu...ama kakve to ima veze sa drugima :lol_2:

 

Ovo drugo, pa znas kako, i ovi ostali, ako neko okruzenje gde je manje vise silom, a silom zato sto nema gde da legalno ode i da se vise nikad ne vrati, ako neko takvo okruzenje shvata kao njemu neprijateljsku sredinu, ako sa ljudima koji tu zive nema ama bas nista zajednicko, ni jedno zajednicko uverenje, vrednost, interesovanje i slicno, sasvim je normalno da ne zeli nista da ima ni sa svime o cemu se ovde prica.

 

Ne sa porezom kao takvim, protiv toga se niko i ne buni, nego ove ostale stvari. To sve o cemu na primer pises, ti neki troskovi i qrtzi paltzi... Ma zajebite bre, nego daj neku artiju da nadrljam i skini tamo 10% pa se nosi, a cim i ako se ukaze prilika za trajno ćao, ma ćao, pa će na drugom mestu nauciti o normiranim troskovima i tim stvafkma, ali tu nece.

 

Ako se ne ukaze ta prilika, isto ćao, kad priroda odredi, ili kad neko sam to ubrza, ali svejedno takve nista od toga o cemu pricate ne zanima da bi se udubljivali. Ja mislim da je u tome sustina kod ovih koje sve to ne zanima. Po njima, oni su tu samo privremeno, među tuđinima, u tuđinskom okruženju. 

 

OK, sto kazu, privremene stvari najduze traju, ali to ne menja cinjenicu da ovi na to tu okruzenje ovako gledaju. To nije njihova zemlja, oni su tu privremeno, do prve prilike da se uklone odatle, te ih prema tome sve to ne zanima tako kao ove druge, a 10% će platiti, ali neka to uproste, kao svi ostali u okruzenju, i šire, i to je to.

 

BTW, onaj sto je prijavio najveci porez, ako je stvarno neko ko radi sa inostranstvom nesto sa "novim tehnologijama" kako neki pisu u novinama da mozda jeste, taj je potpuno lud. Ne sto je prijavio porez, nego sto boravi na tom odvratnom mestu. Džaba mu milioni kad je lud.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ne znam zasto politizujete pricu. Ako vam je do politike ona je na gornjim spratovima. Ako vam se ne svidja politika drzave, pa i sama drzava sa starim zakonima ili se aktivno borite da to promenite a ne da piskarate po forumima ili se odreknite drzavljanstva, nadjite drugu drzavu gde imaju bolje zakone, bolje politicare (dobro ovo je lagan kriterijum), i gde cete moci da radite i zivite - to je apsolutno moguce, pa nije Srbija najbolja svakako. 

 

Ovo nije politicka stvar vec ekonomska. Kako mislite da neka drzava funkcionise ako nema poreza? Nije to ni emocionalno "nema se za bolesnu decu jer se ne placa porez" vec cisto logicka i ekonomska stvar. Logicka - da, zakon postoji, treba da se postuje dok se ne promeni (nadamo se na bolje). Ekonomska - pa valjda ne moram da objasnjavam. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Naravno da je i politicka stvar. Politicari menjaju zakone, i cak i u okruzenju su to manje vise davno uredili, a normalni jos pre 20+ godina, a ovi ovde nemaju kad, svete kosovo, dok im fukara aplaudira, a popovi lude. Bas mi se blago jebe da li ce takva zemlja koja je uvreda za svakog normalnog i njena "drzava" funkcionisati. Da je normalno i prirodno stanje, to sranje bi odavno istrulelo skroz.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Naravno da je i politicka stvar. Politicari menjaju zakone, i cak i u okruzenju su to manje vise davno uredili, a normalni jos pre 20+ godina, a ovi ovde nemaju kad, svete kosovo, dok im fukara aplaudira, a popovi lude. Bas mi se blago jebe da li ce takva zemlja koja je uvreda za svakog normalnog i njena "drzava" funkcionisati. Da je normalno i prirodno stanje, to sranje bi odavno istrulelo skroz.

Prosipanje tih sranja molim zadrzi za stepenik vise... 


Ovo nije tema "Srbija je sranje" vec tema o oporezivanju. Ne mora svaka tema da se zasere istom pricom. Ovo nije toliko siroka tema, vec fokusirana na oporezivanje (pa cak i uze, na oporezivanje freelancer-a). 

 

O politicarima, normalnima i nenormlanima, Kosovu (sa velikim K, pokazi ipak malo postovanja kako god gledao na tu temu), fukarama i popovima, mozes na temama predvijenim za to (ako ih ima). 

 

Hvala.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, DameTime said:

Zašto ne probaš da sagledaš stvar iz Puzigaćinog i Devilovog ugla, da ne kažem budeš objektivniji? 🙃

Imas ti sta da napises u vezi teme ili pratis druga Milenka i mene. Danas su m za kola zalepili pa dvadestu kaznu za neplacanje parkinga. Odakle im drskost da naplacuju parking. Porez smo prezvakali...al suludo je placati porez ovoj drzavi ako ne moras

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...