Jump to content

Oporezivanje freelancera


Akiro

Recommended Posts

 

@Devil In My Pants, 45% sam lupio ofrlje, otprilike sabrani sadašnji procenti poreza i doprinosa, ali to nije procenat od ukupne zarade ni procenat na neto, namerno sam stavio veću brojku upravo da bi se video efekat umanjenja, znači ako nemaš nikakve troškove, što je teško moguće, ne uplaćuješ doprinose, ne školuješ decu. Obveznik treba da ima izbor kako će plaćati doprinose, državnim fondovima ili privatnim. Evo, smanjiću ti procenat, neka bude 40%.

 

@Kooineeperk, suština i treba da bude da se položaj zaposlenih u državnoj službi, kod privatnika, u sopstvenoj firmi ili kod stranog poslodavca bude približno isti, na istim principima zasnovan i da zaposleni ne misli da mu poslodavac plaća 50.000,00 dinara za rad, a da mu vučić obezbeđuje penziju, da ima besplatno zdravstvo, školovanje, obdanište, mora da zna da sve to plaća i da zna koliko plaća.

Ne ulazim u to koje su granice, da li se gleda na mesečnom, kvartalnom ili godišnjem nivou, može se sve usaglasiti, nije tvoja ideja nelogična ali mislim da je bitno postoji jedinstven sistem jer jedan čovek može biti istovremeno zaposlen kod poslodavca, raditi posao po ugovoru o delu sa drugim poslodavcem i raditi prevod za stranog poslodavca, svi prihodi treba da mogu da se sabiraju, da bi i odbici poreza imali logike, a i da gornju granicu doprinosa čine svi prihodi, kumulativno.

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Frilenseri da su hteli bilo sta od toga oni bi se prijavili. Drzava moze samo da uvede po stavkama % koji uzima njima,a za zdravstvno i ostalo ja sam uplacujem sebi privatno i od tih sranja mi bas nista ne treba.

 

To mesecno 333e ili kvartlano 1k mogu da mainpulisem do sutra, drzavi se najvise isplati % a ko hoce da ima drzavnu penziju, zdravstvo nek naprave neki plan za njih.

 

Drugacije oni ne mogu da isprate nista, pisao sam vec zasto. Pricao sam skoro sa jednim iz NS-a jezivo koliko oni ne znaju sta i kako. Mada sam mu precutao sve i rekao,ma da..to je to 🙂

 

Placao bih do 15% sve preko toga je pljacka, a naravno ovoj vlasti nista..

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Kooineeperk said:

 

A ne odgovara ti da placas 6% i imas sve, i staz i penziju i osiguranje... ? 

Pa makar to bilo i ovoj vlasti. 

Pa kazem ti da placam penziju i osiguranje. Kakav staz, sam sebi cuvam za penziju.

 

Ti placas 6%, moj posao je poprilicno turbolentan, placaju mi  svakako samo ne legalno. Sad svi hoce preko kripto valuti, ako mi uspe ovo sa Kinezima to bi mi bio pun pogodak, ali cekam ih da potvrde. Cak smo pricali da odem tamo da radim za njih samo, ali to necu...sem ako mi ne daju nesto sto ne mogu odbiti.

 

Svakako ja tebe razumem, samo ovaj moj svet je blago receno rizican, a papirologiju nikad nisam vodio ja sam..verujem da je tako, ali taki sam.

 

Nije cak problem ni platiti, ali ovima mi s ne placa nikako..da budem iskren i onih 100e sto sam uzeo dao sam SPANS-u odmah i za to me grize savest 🙂

 

Mala je dosla, al svakako sledecih 10ak meseci ne mogu da se mrdnem odavde, ali bih mogao sa 5-6meseci otici sam da pripremim teren, samo mi se ne ide nikako iz Evrope..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kooineeperk said:

Ne, nisam (vise) pausalac. Placam dosta vise ali opet povoljnije nego uobicajeni zaposleni. 

 

 

Razumem, samo hocu da ti objasnim da sns-u ne vredi placati, ne verujem ni da ce traziti neke pare. Prosto receno kad moze moj komsa iz sns-a da naplacuje 350e parking mesta na njivi i to gradskoj i da ovaj inspektor dodje i kaze ne mogu ja tu nista, moras da se sudis sa svima njima, nije moja nadleznost. Pa takvima ne bih platio na giljotinu da me stave, niti placam parking servisu, ma nikom...

 

Poenta price je da ja mogu da im bezim, ti sigurno ne mozes zbog svog nacina posla, ali kadrovi su im bas tanki i malo ih je, sa nekom inspektorkom njihovom setam psa, to je komedija. Prosto bih se zacudio kad bi oni sve to sproveli u delo. 

 

Videcemo posle izbora sta i kako. Samo ja ne vidim kako se meni sve to isplati kad sam sebi sve placam. Cak  i taj infostan sto placam i tu su zreli za tuzbe zbog odzacarine  i ostale gluposti koje placamo u vetar.

 

Ovo je sistem stvoren za karduckanje, a svi ga i kradu jer mali milion njih ima ''foru'' itd. Ne bih bas da im pomazem. Vidim i Pogacica se bacio na ekologiju, nek se ne vraca..

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Devil In My Pants said:

Poenta price je da ja mogu da im bezim, ti sigurno ne mozes zbog svog nacina posla, ali kadrovi su im bas tanki i malo ih je, sa nekom inspektorkom njihovom setam psa, to je komedija. Prosto bih se zacudio kad bi oni sve to sproveli u delo. 

 

 

Pa nije tako.

 

Ja sutra mogu da se pokupim i odem gde hocu i radim odande. Ne radim sa domacim firmama. A stranima je sve jedno gde sam, ako odradim sta treba na vreme i ako sam online kad im je potrebno za sastanke. 

 

Imam i Payoneer karticu i Americki PayPal ako mi zatreba. U domace banke sam ulazio samo kad sam otvarao ili zatvarao racun u poslednjih 3-4 godine. 

 

Da se opet vratimo na porez, ti non stop potenciras kako se nesto "placa SNSu". To ti je smesan argument. U prodavnicu kad udjes i kupis zvaku makar, "platio si SNSu" i tada, u cemu je razlika? To ti ne smeta? 

 

E, a vidi ovo, sad ce tek mozak da ti eksplodira 😄 zamisli da tu zvaku kupis kao DOO, i "dobijes od SNS" deo para nazad!

205591070_tenor(13).gif.efad7535ee9fe92ce85b43d5bdeda86c.gif

 

Edited by Kooineeperk
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Kooineeperk said:

 

Pa nije tako.

 

Ja sutra mogu da se pokupim i odem gde hocu i radim odande. Ne radim sa domacim firmama. A stranima je sve jedno gde sam, ako odradim sta treba na vreme i ako sam online kad im je potrebno za sastanke. 

 

Imam i Payoneer karticu i Americki PayPal ako mi zatreba. U domace banke sam ulazio samo kad sam otvarao ili zatvarao racun u poslednjih 3-4 godine. 

 

Da se opet vratimo na porez, ti non stop potenciras kako se nesto "placa SNSu". To ti je smesan argument. U prodavnicu kad udjes i kupis zvaku makar, "platio si SNSu" i tada, u cemu je razlika? To ti ne smeta? 

 

E, a vidi ovo, sad ce tek mozak da ti eksplodira 😄 zamisli da tu zvaku kupis kao DOO, i "dobijes od SNS" deo para nazad!

205591070_tenor(13).gif.efad7535ee9fe92ce85b43d5bdeda86c.gif

 

Placam ono sto moram i to je tako. Ono sto ne moram ne placam. Otkazivanje poslusnosti je jedan deo kako treba protiv korumpiranog sistema. 

 

Znam da mozes da radis kako hoces, kod mene je stvar principa.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Devil In My Pants said:

Placam ono sto moram i to je tako. Ono sto ne moram ne placam. Otkazivanje poslusnosti je jedan deo kako treba protiv korumpiranog sistema. 

 

Pa ukradi onda hleb iz prodavnice i ostavi pare bez PDV-a 😄 Plati racune bez PDV-a. Jer, ne moras...  

 

Isto tako kao sto moras da platis taj PDV, tako moras i porez na prihode. I sto-sta jos. 

Ali eto, ti otkazi poslusnost, ali nemoj selektivno. 

 

 

13 minutes ago, Devil In My Pants said:

Znam da mozes da radis kako hoces, kod mene je stvar principa.

Moj princip je da zakoni postoje (dobri ili losi, ali postoje), postojali su i pre SNSa, postojace i posle SNSa. Drzava nije SNS, SNS nije drzava. 

 

Drzava je i lekar kod koga, ako ne idem ja, ide neko iz familije, ili komsija; drzava je i uciteljica/vaspitacica u skoli/vrtcu; drzava su ljudi, i dobri i nazalost i oni losi, ali ne jedan covek ili jedna partija. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Kooineeperk said:

Pa ukradi onda hleb iz prodavnice i ostavi pare bez PDV-a 😄 Plati racune bez PDV-a. Jer, ne moras...  

 

Isto tako kao sto moras da platis taj PDV, tako moras i porez na prihode. I sto-sta jos. 

Ali eto, ti otkazi poslusnost, ali nemoj selektivno. 

 

 

Moj princip je da zakoni postoje (dobri ili losi, ali postoje), postojali su i pre SNSa, postojace i posle SNSa. Drzava nije SNS, SNS nije drzava. 

 

Drzava je i lekar kod koga, ako ne idem ja, ide neko iz familije, ili komsija; drzava je i uciteljica/vaspitacica u skoli/vrtcu; drzava su ljudi, i dobri i nazalost i oni losi, ali ne jedan covek ili jedna partija. 

Ma boldovano su smesne price, postoje bolja resenja, tamo gde ima rupa, gde ne mogu da te osude 🙂

 

Drzava jeste sns, to sto ti mislis da je drzava ljudi, da je to tacno trenutno mi smo u gadnom problemu i bez sns. Mi smo trenutno partijska drzava koja zivi godinama od lopovluka sopstvenih gradjana, samo sto znam ja pa mi se smuci... a to j 0.001% njihovog greha...

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Devil In My Pants said:

Pa pisem ti godinu dana ovde i sve sto sam ti napisao je ispalo tacno, ali cekam.

Sta je ispalo tacno?! To sto ti jos uvek niko nije pokucao na vrata? 😄 

 

Ja se nadam da i nece, ali to ne znaci da se to ne desava, kad je poceo Test Samostalnosti tacno su uradili ono sto sam pricao da treba da bude praksa za ovaj neoporezivi deo za one koji bi da muvaju vece sume i dele na babe, dede - da ce udariti na odredjen broj ljudi i time zaplasiti ostale. U poslednjih x meseci nisam cuo da su nekoga jurili za to, mozda cekaju posle izbora i da se nakupi podataka.

Link to comment
Share on other sites

Opet ti pisem da im sad das 5godina, oni opet to ne mogu da urade. Mogu eventualno da pokupe za one sto imaju neki ugovor a nisu platili porez u toj zemlji ili Srbiji. Mozes da ih tuzis na vise nacina gde oni ne mogu puno da vrdaju. Prosto stanje je uzasno u poreskoj,a veze nemaju o ovome.

 

Mogu eventualno od nule da krenu, a iza to ce im trebati obuceni kadrovi i mnogo bolji zakon. Ovo sto su do sad radili je bukvalno smece.

 

Ja sam prosle godine povukao dosta i na banku, pricajuci sa njima vidoh da nemaju neki mehanizam da retroaktivno ili unazad bilo sta urade.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ne cveta cvetje ni u njino preduzetje....

 

https://www.index.hr/vijesti/clanak/porezna-objavila-poziv-gradjanima-koji-imaju-prihode-iz-inozemstva/2333332.aspx

Quote

POREZNA uprava (PU) uputila je danas poziv građanima rezidentima Republike Hrvatske na dobrovoljnu prijavu inozemnih primitaka, s obzirom na to da je uočeno da određeni broj građana nije ispunio tu obvezu.

"Pozivaju se građani rezidenti Republike Hrvatske koji su ostvarili inozemne primitke (primjerice plaće, mirovine, drugi dohodak, kamate na štednju, dividende i dr.) u ovoj ili ranijim godinama, a do sada ih nisu prijavili Poreznoj upravi RH da to učine prije zaprimanja službenog poziva", stoji u objavi Porezne uprave.

....

 

Edited by Kooineeperk
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

image.thumb.png.cb48d9be6aa10c0e441bbed50214203b.png

 

Ovo je i smesno i zalosno. Prvo, sto zvanicni stav Srbije nije ni pro-ruski, a ni pro-ukrajinski. Zvanicno smo osudili invaziju/agresiju. To sto se ne pridruzujemo sankcijama prema Rusiji je koliko politicka toliko i ekonomska odluka (jer, jbg, mi nemamo tu Evropu iza ledja kao neki, da moze da nam nadomesti deficit koji bi nastao). Drugo, CEO kompanije je u zvanicnom obavestenju dodao jos i to da je razlog sto idu u Zagreb taj sto Hrvatska udomljava izbeglice (kao da mi to branimo), i pazi sad, zato sto su dobrovoljci iz Hrvatske otislu da pomognu njihovoj vojsci. A jbt. 

 

Naravno da su morali da zatvore komentarisanje posta 😄 

 

Ja razumem da njima nije lako, radim sa ljudima i iz Ukrajine i iz Rusije. I svi oni brinu pre svega za sebe i svoje porodice - jedni jer ne mogu da rade a drugi jer ce moci da rade ali ne i da dobiju pare za to iz inostranstva. O politici gotovo i da se ne razmislja. Ali eto nadje se neki CEO da pametuje. Potpuno bih razumeo da je rec o Belorusiji i Rusiji, da su tamo planirali da se sire. No dobro. 

 

 

S druge strane, juce je i Upwork objavio da obustavljaju svoje operacije u Rusiji i da ce do 1. Maja prakticno unemoguciti ruskim freelancer-ima da prihvataju nove ugovore i da uopste rade preko platforme. 

 

 

Sve u svemu, bice ovo turbulentan period za freelancer-e iz Istocne Evrope, predvidjam rast cene rada za nase ljude jer ce potraznja biti znacajna. Mnogo ce se tih poslova preliti ka nama. 

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 3/9/2022 at 9:13 PM, Kooineeperk said:

Sve u svemu, bice ovo turbulentan period za freelancer-e iz Istocne Evrope, predvidjam rast cene rada za nase ljude jer ce potraznja biti znacajna. Mnogo ce se tih poslova preliti ka nama. 

Možda, a možda i neće. Masa Rusa i Ukrajinaca se seli u Tursku. U Istanbulu bile čak solidne demonstracije poveće ruske kolonije protiv Putina i rata, i tu i dosta onih, koji su u skorije vreme stigli u Tursku, novinari, muzičari/umetnici, IT-evci. Pristojnom svetu, znači mladom i obrazovanom, između ostalog IT-evcima i drugim freelancerima sa isplativim poslovima, će jedini put biti da beže iz Rusije. Ludak Putler će tamo zategnuti do potpune diktature, uostalom i drago mu je da se pristojan svet "samopročisti" iz Rusije. Najlakše ih prima Turska i turski boravak se prilično lako dobija, znači to će za Ruse svakako biti prvi pravac, dok Ukrajinci možda imaju veći izbor. Mnogi Ukrajinci (i Rusi) imaju i u Grčkoj imovinu, tu ne govorim o tajkunima več nekoj višoj srednjoj klasi, moguće da tu ima i IT-evaca, bilo da su freelanceri bilo da će silom prilika to postati, pa će se samo preseliti u svoje "vikendice". Pretpostavljam da i Crna Gora, sankcije tamo ili amo, neće biti gadljiva da im neko pored sezone i u kontinuitetu ostavlja pare u zemlji. A iz Ukrajine ne samo trenutne izbeglice već i ubuduće će ljudi bežati iz Ukrajine nakon obustave ratnih dejstava (t.j. vojne obaveze i moguće kazne od 5+ godina), jer, patriotizam za patriotizam, ko želi da živi u zemlji, koja će se sledećih 20+ godina oporavljati od posledica ruske agresije i varvarizma ako iole ima mogućnost da brisne u lepši krajolik.

 

Kako god, mogu tamo ipak firme da osnuju ili makar da se za neki remote i/ili freelance posao kod Upworka i sličnih prijave kao rezidenti Turske ili Grčke ili da se kod payment processora prijave kao rezidenti neke od te dve (ili nekih drugih zemalja, koje ih primaju i gde su životni troškovi i troškovi nekretnina manji). Uostalom i ja sam kod Payoneera prijavljen kao grčki rezident. Da li će za poslovanje biti relevantan pasoš t.j. državljanstvo ili rezidencija, ostaje da se vidi. Ali ne mislim da će onima sa rezidencijom negde onemogućiti poslovanje ako posluju odatle a ne iz Rusije (sa izuzetkom tajkuna) samo zbog toga što su Rujkani. Strahota koja je pogodila Ukrajinu a koja posredno zbog sankcija pogađa i Rujkane će mnogim zemljama doneti dosta kvalitetnih kadrova (u kojem god obliku oni radili) ili kako je to jedan francuski političar na temu Ukrajinaca izrazio "kvalitetnih imigranata" (pa su ga tokom emisije drugi diskutanti i voditeljica ispreskakali otprilike da je fašista i šta to nedostaje Sirijcima, pa da oni nisu kvalitetni). 

Edited by Akiro
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Akiro said:

Možda, a možda i neće. Masa Rusa i Ukrajinaca se seli u Tursku.

https://www.danas.rs/vesti/ekonomija/voice-drzavljani-rusije-osnovali-vise-od-300-firmi-u-srbiji-od-pocetka-agresije-na-ukrajinu/

 

Quote

VOICE: Državljani Rusije osnovali više od 300 firmi u Srbiji od početka agresije na Ukrajinu

 

U Srbiji su od početka agresije Rusije na Ukrajinu registrovana 323 firme čiji su osnivači iz Ruske Federacije, piše danas vojvođanski istraživački portal VOICE.

Ovaj broj registrovanih firmi čini oko 25 odsto od ukupnog broja svih aktivnih pravnih lica čiji su osnivači iz ove države, navodi se u članku.

Dodaje se da je samo u martu mesecu u proseku osnivano devet preduzeća dnevno, dok je 1. aprila osnovano njih 27. Najviše je osnovano 25. marta, ukupno 51.

„Više od polovine ovih novoosnovanih pravnih lica, odnosno njih 169, registrovano je za računarsko programiranje. U Beogradu sedište ima 246 pravnih lica, a u Novom Sadu 48“, piše VOICE.

Kako portal navodi 62 pravna lica su registrovana na istoj adresi – Danila Lekića Španca 1 na Novom Beogradu, od čega 60 za računarsko programiranje, a 22 na isti dan, 25. marta.

Agresija Rusije na Ukrajinu počela je 24. februara.

 

https://biznis.rs/biznis/ocekuje-se-rast-cene-programerskog-sata-u-srbiji/?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=biznis-newsletter-232

 

Quote

Očekuje se rast cene programerskog sata u Srbiji

 

Prošlo je nešto više od mesec dana od početka rusko-ukrajinskog sukoba, a posledice po globalnu ekonomiju, načetu pandemijom koja je u talasima stvarala nove uslove života i poslovanja, poprimaju sve veće razmere.

Ukrajina ima i te kako jak ICT sektor. Programeri i IT stručnjaci iz ove zemlje zaslužni su za nastanak aplikacija čije usluge mnogi od nas svakodnevno koriste, kao što su Grammarly i WhatsApp. Ukrajinski izvoz ICT usluga prošle godine dostigao je vrednost od 6,8 milijardi dolara, što je skok od 36 odsto u odnosu na 2020, navodi se na portalu Netokracija, koji se poziva na podatke iz izveštaja ukrajinske IT asocijacije.

S druge strane, Srbiji već neko vreme manjka radna snaga kada je u pitanju ovaj sektor. Na nedavno održanom Kopaonik biznis forumu osnivač kompanije Quantox Technology Vuk Popović naveo je da, zbog sukoba u Ukrajini, njegovo preduzeće, specijalizovano za softverski outsourcing, dobija i po 200 zahteva dnevno od drugih firmi u potrazi za IT stručnjacima.

Sve je više indikatora koji jasno ukazuju da sukob u Ukrajini utiče na rast potražnje za IT stručnjacima u Srbiji i regionu, a to su pre oko mesec dana predviđali i osnivač Netokracije Marko Mudrinić, novinar Marko Crnjanski i biznis developer Marko Tadić. Oni su tada, nešto više od nedelju dana nakon početka rusko-ukrajinskog rata, postavili jedno od važnih pitanja: “Hoće li zbog krize u Ukrajini i deficita radne snage doći do skoka cena IT usluga u Srbiji i zemljama poput Poljske, Rumunije, Mađarske i drugih?”

Upravo zbog toga, Marko Mudrinić za Biznis.rs govori o promenama koje su nastupile i tek treba da nastupe u našem IT, odnosno ICT sektoru.

Posmatrajući plate IT stručnjaka, Mudrinić navodi da nisu zabeležene drastične promene, ali da u ovom sektoru rast traje već dugi niz godina.

 

 

“Taj rast je primetan u protekle dve godine, pogotovo u doba pandemije. U tom periodu imamo jednu krivu koja eksponencijalno raste i ne verujem da će stati u dogledno vreme”, kaže on.

U tom pogledu u opticaju su različite cifre, pa se tako, prema podacima sa sajta Joberty, plate programera kreću od oko 700 do čak 8.000 evra, što je najviša navedena plata za poziciju softverskog inženjera. Približne podatke daje i sajt HelloWorld, gde se navode plate u rasponu od oko 800 do 7.500 evra. Prosek je, dakle, između 1.100 i 2.500, u zavisnosti od konkretne pozicije. Takođe, treba napomenuti da su priloženi podaci vezani za pozicije developera, inženjera i dizajnera u informaciono-tehnološkom sektoru.

Upitan za visoke brojke koje se neretko navode kada se govori o programerskim platama, Mudrinić napominje da treba imati u vidu da se te cifre uglavnom odnose na programere seniorskog statusa, odnosno na veoma specifične pozicije.

“Ove plate odnose se na jako mali broj programera koji su u industriji dugi niz godina. Ako pogledamo kolike su plate za pozicije juniora, mediora i početne seniorske plate, videćemo da su one značajno niže, ali i tu smo u protekle dve godine videli rast na tržištu rada”, navodi Mudrinić.

 

 

Uzimajući u obzir da se sve više govori o “odlivu mozgova” (brain drain), posebno kada su u pitanju IT eksperti i iz Rusije i iz Ukrajine i, sa druge strane, nedostatak stručnjaka u ovom polju u Srbiji, neminovno se postavlja pitanje da li će naša zemlja osetiti efekte migracija Rusa i Ukrajinaca. Mudrinić kaže da nezvanični podaci ukazuju na to da su neke kompanije i razvojni centri koji posluju u Srbiji već zaposlili neke od ruskih i ukrajinskih visokokvalifikovanih IT stručnjaka. A da li će uspeti da ih zadrže i nakon sukoba, to je već pitanje na koje se još ne zna odgovor.

Mudrinić smatra da bi neutralni stav naše zemlje u čitavoj situaciji, kao i drugi mudro odigrani potezi, mogli da dovedu do toga da privučemo više stručnjaka koji nam nedostaju u IT industriji, jer to je jedan od sektora u kome “ne samo da ima dovoljno posla za naše ljude, već počinjemo i da uvozimo radnu snagu”.

Osim toga, internacionalne kompanije koje su poslovale u Ukrajini sada vide Srbiju kao jednu od destinacija gde mogu da dovedu svoje zaposlene i da ih u ovom inicijalnom udaru sklone od sukoba, navodi Marko Mudrinić.

 

 

Deo ukrajinskih poslova stiže i u Srbiju

 

Kada je u pitanju outsourcing, odnosno angažmani sa stranim kompanijama, u domaćim IT firmama se situacija nije mnogo promenila.

“Ukrajina je veliko IT tržište. Zapošljavala je više od 250.000 ljudi u ovoj oblasti. Očekivano je da će se poslovi koje su dobijale ukrajinske firme vremenom preliti i na domaće kompanije. Samo što je krovno pitanje da li će srpske kompanije zbog veće potražnje biti primorane da podignu svoju cenu programerskog sata”, kaže Mudrinić i dodaje da će, ukoliko se sukob nastavi, do toga i doći.

 

Inace, vec sam video prelivanja iz Ukrajine u Srbiju.

Link to comment
Share on other sites

Sad, ja sam više mislio na pojedince, t.j. freelancere u remote smislu rada a ne na zaposlene i njihove plate niti na osnivanje firmi, koje se bave ozbiljnim poslovanjem. Priznajem da mi taj deo nije bio ni na kraj pameti. Za pojedinca Srbija nimalo nije jeftina, ni po ceni nekretnina ni po životnim troškovima. Ali svakako će Srbija dobiti svoj deo kolača u ovoj priči, u to ne sumnjam. Samo ako nas sedenje "drage" nam vlasti na dve stolice ne dovede na tapet pa Rusi ili ruske firme u Srbiji postanu sumnjiva lica. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Akiro said:

Sad, ja sam više mislio na pojedince, t.j. freelancere u remote smislu rada a ne na zaposlene i njihove plate niti na osnivanje firmi, koje se bave ozbiljnim poslovanjem. Priznajem da mi taj deo nije bio ni na kraj pameti. Za pojedinca Srbija nimalo nije jeftina, ni po ceni nekretnina ni po životnim troškovima. Ali svakako će Srbija dobiti svoj deo kolača u ovoj priči, u to ne sumnjam. Samo ako nas sedenje "drage" nam vlasti na dve stolice ne dovede na tapet pa Rusi ili ruske firme u Srbiji postanu sumnjiva lica. 

Znam, znam, samo sam ti linkovao ovo da znas da se cak i to desava a i da potvrdim onu moju projekciju iz nekog od prethodnih postova o tome da ce cena rada IT-evca u Srbiji ici gore. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Akiro said:

Sad, ja sam više mislio na pojedince, t.j. freelancere u remote smislu rada a ne na zaposlene i njihove plate niti na osnivanje firmi, koje se bave ozbiljnim poslovanjem. Priznajem da mi taj deo nije bio ni na kraj pameti. Za pojedinca Srbija nimalo nije jeftina, ni po ceni nekretnina ni po životnim troškovima. Ali svakako će Srbija dobiti svoj deo kolača u ovoj priči, u to ne sumnjam. Samo ako nas sedenje "drage" nam vlasti na dve stolice ne dovede na tapet pa Rusi ili ruske firme u Srbiji postanu sumnjiva lica. 

 

Ne verujem da ce se ovo desiti. Ovo je zdravo tkivo Rusije za koje ocekujem da Zapad nastavi da ih gaji zbog buducnosti. Verujem da ce se svi precesljati i videti da li imaju veze sa Putinom i da li sada salje svoje spijune po zapadu kako bi mu donosili pare sa strane.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, McLeod said:

 

Ne verujem da ce se ovo desiti. Ovo je zdravo tkivo Rusije za koje ocekujem da Zapad nastavi da ih gaji zbog buducnosti. Verujem da ce se svi precesljati i videti da li imaju veze sa Putinom i da li sada salje svoje spijune po zapadu kako bi mu donosili pare sa strane.

 

To je vec lov na vestice. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...