Jump to content

Oporezivanje freelancera


Akiro

Recommended Posts

On 4/14/2021 at 12:16 PM, McLeod said:

Najvise bih voleo na svetu da svako u ovoj drzavi dobija bruto platu na ruke. Pa onda ceka satima u redovima da vrati deo drzavi. I uplati sebi, za buducnost, za sigurnu penziju koju je zaradio od postenog rada, i za zdravstveno osiguranje, kako bi nedajboze bio zasticen i ne bi razmisljao i preracunavao se koliko ima u novcaniku kad se razboli vec samo ode u drzavnu ustanovu koju je on svojim parama izgradio i dobije uslugu koju je unapred platio.

 

Naravno da bi najbolje bilo da svako prima bruto platu, pa da kao u mnogim normalnim zemljama ima mogucnost da bira u koje ce fondove da uplacuje. A nevezano za to, zasto da se ceka satima u redovima? 

Link to comment
Share on other sites

On 4/14/2021 at 1:03 PM, Devil In My Pants said:

Niko nije napisao da je zajebao drzavu jer onda niko ne bi slao kroz bankovne transakcije. Cinjenica je da drzava nema aparaturu da to odradi vec pecaju.

 

Zasto bi oslobodili poreza one sa manjim prilivima a nagazili ove sa vecim? Koja je tu logika? 

 

Drzava ce dobiti 🦆..prosto nisu svoj posao uradili a zakon je smehotresan. Negde bih i voleo da stisnu 😎 pa da se ceramo jer je ovaj deo Srbije uspavan..


Bold1: Pecali ne pecali nekom će da stigne poziv za odlazak u poresku pa sve i da se najveća većina izvuče tom kom je stiglo neće biti dobro. 
Kolegi je stigao poziv još novembra, doduše da se javi kako bi se izjasnio o prihodima, ali čim su ga pozvali imaju aparaturu da pronadju. 
Ustvari oni su aparaturu rešili tako sto su sve prebacili na banke i njima nametnuli obavezu da pročešljaju transakcije i naprave registre. 
 

Bold2: Šta planiraš da radiš ako te pozovu ili ti pošalju rešenje? Pomenuti kolega na primer ima bebu, bolesnog roditelja... nešto ne verujem da bi se ozbiljnije sukobljavao ili talasamo. Uz to je programer :lol_2:

Salu na stranu, protesti, peticije, udruzenja/organizacije i sl ali ne vidim da bi mogao nešto ekstremnije a pod tim čak mislim i bežanje.
 

On 4/14/2021 at 4:31 PM, Akiro said:

Ne opravdava, ali se postavlja pitanje prioriteta.

Opet opravdano pitanje zašto su stavljeni na vrh prioriteta, a o drugim stvarima se ćuti.

 

Ako su stvarno samo pare u pitanju, ima tu mnogo boljih izvora, na kojima država samo malo treba da poradi. Ako hoće. Objasnio Drakulić kod Jugoslava Ćosića. 


Akiro kombinacija para (dao Drop grubu računicu i nije to beznačajna cifra) plus činjenica da su svesni da tu nema njihovog birackog tela. Ako se ljudi pokupe i odu boli ih briga, njihova većina dodatno raste. Zbog toga i sad a i pre godinu ipo kad su se pausalci “mačo ali” sa njima moglo će često čuti “Idite ako vam se ne svidja”. Jedno je da to mi medjusobno ovde pričamo jedni drugima a nešto sasvim drugo ako se zvanicni državnici, nekad i sama premijerka, obraćaju tako svojim gradjanina

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Ridji said:


Bold1: Pecali ne pecali nekom će da stigne poziv za odlazak u poresku pa sve i da se najveća većina izvuče tom kom je stiglo neće biti dobro. 
Kolegi je stigao poziv još novembra, doduše da se javi kako bi se izjasnio o prihodima, ali čim su ga pozvali imaju aparaturu da pronadju. 
Ustvari oni su aparaturu rešili tako sto su sve prebacili na banke i njima nametnuli obavezu da pročešljaju transakcije i naprave registre. 
 


Akiro kombinacija para (dao Drop grubu računicu i nije to beznačajna cifra) plus činjenica da su svesni da tu nema njihovog birackog tela. Ako se ljudi pokupe i odu boli ih briga, njihova većina dodatno raste. Zbog toga i sad a i pre godinu ipo kad su se pausalci “mačo ali” sa njima moglo će često čuti “Idite ako vam se ne svidja”. Jedno je da to mi medjusobno ovde pričamo jedni drugima a nešto sasvim drugo ako se zvanicni državnici, nekad i sama premijerka, obraćaju tako svojim gradjanina

To nije tacno, banke su uvek slale svaku bankovnu transankciju od preko NBS...to ti je 100%, samo se njima jebalo. Nije na banci da ceslja,oni su uradili svoje sa tim sto su ti dozvolili da primis novac i tu je njihova procena zavrsena. Sta si napisao odakle pare to ide NBS dug niz godina..

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, fishV2 said:

u periodima kada bratina nema posla on ce izvrsiti "zamrzavanje" i nece imati troskova. Nek drzava omoguci i frilensirima onda kao i advokatu iz Svrljiga, 12800 dinara mesecno pausala i da im je tu ukljuceno i PIO i zdravstveno i porez kao sto je i pomenutom - prihvatice sigurno.

 

Kolike su mesecne obaveze prema drzavi advokata u EU - u evrima?


Kad odeš u mirovanje ne možeš da izdaješ fakture/račune, smeš da naplatis samo ono sto si izdao pre odlaska u mirovanje. Tako da ako “zamrzne” firmu neće moći ni da radi prakticno u tom periodu

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Devil In My Pants said:

To nije tacno, banke su uvek slale svaku bankovnu transankciju od preko NBS...to ti je 100%, samo se njima jebalo. Nije na banci da ceslja,oni su uradili svoje sa tim sto su ti dozvolili da primis novac i tu je njihova procena zavrsena. Sta si napisao odakle pare to ide NBS dug niz godina..

 

http://www.mojnovisad.com/vesti/drzavu-zanima-ko-vam-salje-novac-iz-inostranstva-uvodi-se-jedinstveni-registar-id30315.html


https://bankar.rs/2020/02/25/nbs-banke-i-finansijske-institucije-do-15-juna-moraju-dostaviti-spisak-klijenata-koji-salju-ili-primaju-novac-iz-inostranstva/

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ridji said:

Pa o tome ti i pricam. Vecini ce pisati Skrill i ostalo. Znaci sam sebi saljem....Oni samo proslede papir ko ti salji i koja namena. To se radi odavno. A Skrill ce im dati..qeac, cak i da daju to im je posao za jos 10g 😎

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ridji said:

Akiro kombinacija para (dao Drop grubu računicu i nije to beznačajna cifra) plus činjenica da su svesni da tu nema njihovog birackog tela. Ako se ljudi pokupe i odu boli ih briga, njihova većina dodatno raste. Zbog toga i sad a i pre godinu ipo kad su se pausalci “mačo ali” sa njima moglo će često čuti “Idite ako vam se ne svidja”. Jedno je da to mi medjusobno ovde pričamo jedni drugima a nešto sasvim drugo ako se zvanicni državnici, nekad i sama premijerka, obraćaju tako svojim gradjanina

 

Razlog više, da svako ko iole može, ovu nesreću od države napusti. Nema ovde ničeg vrednog borbe. Za šta da se čovek bori? Za turbonekulturu, nepostojanje iole nekog civilizovanog sistema vrednosti i divljaštvo prosečnog građanina (i.e. većine građana) ove zemlje, koji pri tom uživa u tome da širi Coronu među svojim sugrađanima, jer misli, niko mi ništa ne može, jači sam od sudbine? Kad prosek ozbiljnih slučajeva padne na 44 godine kao kod Grka, možda se dotični i doseti. Za narod koji SMradu nije prebacivao vođenje ratove, već što ih je gubio? Ili za privileg da udišemo najzagađeniji vazduh u Evropi, ponekad i na svetu, jer će svaka vlast (ne samo ova) da prima sponzorstva od lignit mafije? Da uživa u progresivnom uništavanju svake naše prirode jer će svaka vlast za neko bedno sponzorstvo raznim Rio Tintima svašta da dopusti? Za to da ćemo ne tako dalekog dana postati mesto za smeštanje svakojakih prljavih industrija iz Evrope i sveta, za odlaganje kojekakvog otpada, koji drugi neće da im prime? Čekam samo da postanemo deponija starih guma, a, što ne, i nuklearnog otpada.

 

Pokušaj naplate poreza je još i najmanji razlog zbog kog treba bežati odavde. Ovi su maltene najgore od vlasti, što odvajkada imamo (a dobre vlasti od Nemanjića na ovamo praktično nismo ni imali). Da nije izazivao ratove i brojne zločine i smrti, još bi maltene bilo SMrade vrati se, sve ti je oprošteno. Makar su tu i tamo na nekim mestima, moral na stranu, bili kakvi takvi profesionalci a ne potpune budaletine, nesposobnjakovići i luzeri, koji bez ove stranke nigde ne bi bili primljeni ni kao portiri? Nisu ni drugi bili sveci, Đinđić je pozivao ljude da ne plaćaju račune, a onda je Gordana Čomić izašla sa pričom, ko nema para da plati struju, neka proda stan. Ovi trenutni smradovi su samo vrh ledenog brega. U stvari sve vlasti su realno produkt ovog naroda. Trebalo bi većinski narod ostaviti da sa svojom izabranom vlašću pliva u svom prirodnom okruženju - materijalu od koga se pita ne pravi.

 

Ne žele nas? Sasvim O.K., ne želimo ni mi njih i one, koji većinski iza njih stoje, jer se plaše da bi neko mogao da ih natera da se malo umiju i makar napola upristoje. I kojima je falusni simbol u vidu nepotrebnog spomenika bitniji nego dva do tri mamografa, koji su za te pare mogli da se kupe.

 

Šteta je što nema dovoljno ljudi, koji mogu ovu nesreću od zemlje da napuste. Takvi kao ja su potpuno nebitni, ali masovni egzodus IT-evaca, inženjera i drugih tehničkih lica bi se već osetio. (Megatrend i slični proizvode na traci nazovi menadžere, ne stručnjake u iole nekoj ozbiljnoj oblasti) A upravo oni imaju i najveće šanse da se snađu negde u civilizovanom svetu. Šta će IT-evci uraditi ne znam, ali sam siguran da ćemo, čim se malo smiri situacija sa epidemijom, imati egzodus medicinskog osoblja jer su se i vlast i narod cinično prema njima ophodili.

 

No, da se vratimo na temu, sorry, morao sam malo paru da ispustim, koliko god se činile značajne, te pare koje mogu od freelancera da uzmu, su svejedno smeh u odnosu na to da malo ubrzaju legalizaciju nekih 4 miliona objekata i ne naplate samo legalizaciju, već počnu tima svima poreze da naplaćuju. Da malo pročešljaju privredu,  našli bi prekršaje, u odnosu na koje su dugovi freelancera smehotresni. Da se ne ponavljam, sve već rečeno. Imaju oni iz raznih razloga pik na freelancere, a to nije samo laka dokazivost uplata iz inostranstva i činjenica da se radi o njihovim političkim protivnicima. Već pomenuto, smetaju im ljudi, koji su nezavisni od sistema. Onemogući freelance, otežaj paušalu maksimalno i uteraj sve u d.o.o. i eto ti gomile zavisnih robova, kojima određenim pritiscima možeš da upravljaš.

 

Po meni, trebali bi ih maksimalno finansijski osušiti. Ne samo freelanceri, već da im plaćanja uskrate svi, koji iole mogu. Plaćanje komunalija i ničeg više. Kod ovih nema nikakvih ideala ni ideja ni u načelu, samo su interesna zajednica luzerskih lopova, koja bi se raspala onog trenutka kada ONAJ više ne može sve luzere oko sebe da napoji. 

 

Ali za početak je sasvim dovoljno da svi, koji iole mogu, ovu zemlju makar papirološki, a još bolje fizički, napuste. Onda će jednog dana neka druga vlast, kao u Grčkoj, da smišlja načine da brain drain okrene u brain gain i nudiće sve i svašta samo da ljude vrati, a možda i neke nove privuče. Ili će ovo (p)ostati otpad za Evropu i svet i u tom slučaju se ni pod kakvim finansijskim povoljnostima i ne treba vraćati ovamo.

 

 

Edited by Akiro
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Akiro said:

Đinđić je pozivao ljude da ne plaćaju račune, a onda je Gordana Čomić izašla sa pričom, ko nema para da plati struju, neka proda stan.

Ne bi bilo loše držati se činjenica, kada i zašto je Đinđić pozivao na građansku neposlušnost, a ko je i za koga rekao da treba da proda stan da bi platio struju. 

Nije Čomićka nego Kori Udovički.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Div said:

Ne bi bilo loše držati se činjenica, kada i zašto je Đinđić pozivao na građansku neposlušnost, a ko je i za koga rekao da treba da proda stan da bi platio struju. 

Nije Čomićka nego Kori Udovički.


Nije to bio Djindjic, nego Zoran Zivkovic kada je bio gradonacelnik u Nisu. A ovo drugo je bila Kori Udovicki.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nije šija nego vrat, kontekst se ne menja. A glede Čomićke, hebiga, nju sam upamtio kao rugobnu gaduru, opozicionu verziju Gorice Gajević, pa joj lako pripisujem gadosti i za koje nije kriva. My bad. 

Link to comment
Share on other sites

Banovalo me, pa se vracam na zurku sa propustenih par hitova koji su ovde plasirani. 

 

Pa cu izdvojiti dva koja su mi najbolja i koji idu na repeat izgleda... 🙂 

 

- Zakon je los, zakon je smesan!

- Zakon je vazeci...

 

- Nisam platio PID, nece mi nista naplatiti retroaktivno!

- Niko ti nista nece naplatiti retroaktivno, platices ono zaduzenje koje si ranije napravio a nisi ga platio, pa je sada doslo na naplatu. Cak ti je oprosteno ono sto je zastarelo.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Da, ispala je 2015. godina iz price, zato su i zurili onoliko pred kraj prosle da uhvate sto vise. 

Prakticno se gleda unazad 5 godina a onda se ta pocetna godina gleda cela, od pocetka. Dakle poslednjeg dana u godini prakticno mogu da posalju resenje za celih 6 godina. Ako ti posalju sada mogu samo 2021-5=2016. pa onda gledaju sve od 1.1.2016. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Kooineeperk said:

Da, ispala je 2015. godina iz price, zato su i zurili onoliko pred kraj prosle da uhvate sto vise. 

Prakticno se gleda unazad 5 godina a onda se ta pocetna godina gleda cela, od pocetka. Dakle poslednjeg dana u godini prakticno mogu da posalju resenje za celih 6 godina. Ako ti posalju sada mogu samo 2021-5=2016. pa onda gledaju sve od 1.1.2016. 

Sta je sa tobom? Da komsiji crkne krava? Kakvih likova postoji u ovoj zemlji ovo je jezivo.  Dobro je kamen ostao

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Devil In My Pants said:

Sta je sa tobom? Da komsiji crkne krava? Kakvih likova postoji u ovoj zemlji ovo je jezivo.  Dobro je kamen ostao

A onda ti dođeš i plačeš što onaj koji je zaradio 500e da plaća manje nego ja :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Green23 said:

A onda ti dođeš i plačeš što onaj koji je zaradio 500e da plaća manje nego ja :lol_2:

Ne razumes Green, to sad i nije nesto novo. Ne da placa manje nego ja,vec sto uopste ne placa. Jebe se njima za te -500e, hoce samo da sprece masovne proteste jer tu postoje ljudi kao vi,oni su zavrsili posao i hebe im se za ostale. Ti ne razumes da ja necu platiti nista,ne zbog toga sto bukvalno necu,nego sto sam se ja odavno osigurao. Samo nisam ''ljudina'' da  se smejem i da mi bude drago da ove lopovcine otimaju ljudima pare. Sinisa Mali trazi placanje poreza...mislim jbte..platice ovaj sa 600e,aovaj sa 500e nece nista xD

 

Vidis, kad su ljudi kao ti sa ovim smajlijima i smejanjem,a veze nema sta pise+je deo opozicije Srbije...koja je protiv vlast,mi smo najebali. Mi tj ja uvek cemo zajebati sistem, samo ima ljudi koji ce najebati...al eto tebi je to drago. Al kad se firme gase zbog poreza i sutra otvori novu to je ok,jbga desava se. Bukvalno jadno..

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Zbog toga sam i otvorio onu temu Uticaj doktora i filozofa blabla. Eto tamo ovi "propisi su propisi" mogu da se jave i da pokusaju da objasne zasto su sve studentske bune protiv SMrada pocinjale na tehnickim fakultetima, a ovi su morali da budu izvlaceni za usi, ako uopste i dođu u znacajnijem broju. Meni je to bilo skroz nelogicno. Pa valjda je njihova oblast interesovanja da menjaju drustvo na bolje i da ga uređuju. Zar nisu videli da ovi unistavaju drustvo, i zasto se ne bune onda. I nisu se nista promenili, evo vidi se i na ovoj temi.

 

Ja ne kazem da ne treba da se placa porez, nego sto to nisu uredili jos pre 20 godina, i to kako je normalno. Što kaže onaj sa štapom Šurdi, gde su zvrndali? Važno da su se oni lepo raščešljali, i zabrekli u fotelje kao da će jaja da izležu... Lepo je onaj rekao, nije failed state, nego faked state.

 

Da im nije "doznaka" od dijaspore i para od raznih neprijatelja civilizacije (a i njihovih, ali su suvise tupavi da to vide) đavola bi se oni tu iživljavali i đavola bi im glavna privredna aktivnost bila "mućkanje u skladu sa propisima" (od pre jednog veka) i drndanje o istima. Crkli bi gladni. U stvari ne bi neko vreme, verovatno bi jeli jedni druge, takav im izgleda običaj.

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Devil In My Pants said:

Sta je sa tobom? Da komsiji crkne krava? Kakvih likova postoji u ovoj zemlji ovo je jezivo.  Dobro je kamen ostao

U cemu je problem?

 

Sto baratam sa cinjenicama koje tebi ne odgovaraju? Pa izvini, jbg, cinjenice su takve. Iskreno, ni meni ne idu u prilog, ali tako jeste. 

 

Kakav sam ja to lik? Sta ne valja? Hajde reci, mozda se nesto da i promeniti. 

 

2 hours ago, Devil In My Pants said:

hoce samo da sprece masovne proteste jer tu postoje ljudi kao vi,oni su zavrsili posao i hebe im se za ostale.

Ja na proteste ne bih isao sve i da sam zaradjivao 5000eur mesecno. 

Ne zato sto mislim da ne treba protestvovati nego sto necu da me predstavljaju ljudi u koje ne verujem. Najjednostavniji moguci razlog. 

Ja podrzavam borbu za bolje uslove (cak i ako sam sad skroz legalan, pausal, doo - ima kada sam i ja svukao neke pare direktno, u potpunom neznanju), to sam ovde rekao milion puta, pre svega da se ljudima skinu doprinosi i zdravstveno osiguranje iz duga, a porez da se plati (koliki? pisao sam pre par dana, sede na podacima, neka urade simulaciju, pa neka vise sta je najbolje i za vecinu ljudi koji duguju a opet i da drzava uzme nesto sto joj po zakonu sleduje). 

I nema nikakve potrebe tu nesto politizovati, ovo je cista ekonomija. 

 

Druga strana medalje je kako se celokupne drzavne pare trose - na Zvezde i Partizane, spomenike, fontane, jelke, konkubine, drzavne starlete i slicno, ali to je skroz druga prica koja nema veze samo sa freelancer-ima i mora da se resava na globalu a ne samo od strane freelancer-a. 

 

I jos jednu stvar bih da napomenem koju morate da razumete: izbegavanje placanja poreza je krivicno delo; pronalazenje nacina da legalno umanjis svoje poreze nije i to radi svako iole razuman ko vodi neki biznis. 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

  

1 hour ago, Milenko Puzigaca said:

Ja ne kazem da ne treba da se placa porez, nego sto to nisu uredili jos pre 20 godina, i to kako je normalno.

 

Pa jeste uredjeno u smislu da zakon postoji. Ali dodacu jos nesto na tu temu, prvo da te pitam - Da li si ikada vodio firmu?

Da li ti drzava odredjuje zakone/propise po kojima placas porez i doprinose i posalje ti uplatnicu koju platis ili ti mozda knjigovodja to obracunava po tim propisima?

 

E isto tako i za nas (namerno kazem nas jer sam i ja u neznanju pogresio), znali smo koliko smo povlacili para - nismo prijavili.

 

S druge strane (a opet, vec sam rekao na ovoj temi, ali da ponovim da me ne bi vise etiketirali) ni drzava odnosno PU nije prstom mrdnula da edukuje ljude (a pre svega svoje poreske inspektore), pa cak ni onima koji su pitali kako, mnogi su ostali uskraceni za odgovor ili im je cak i pogresan dat u stilu "ma ne treba". 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Ja ne kazem da ne treba da se placa porez, nego sto to nisu uredili jos pre 20 godina, i to kako je normalno.


Sad zato sto nekad nije uredjeno nešto nikad ne treba da se to uradi? Nebitno da l pričamo o porezu ili bilo čemu drugom

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Ridji said:


Sad zato sto nekad nije uredjeno nešto nikad ne treba da se to uradi? Nebitno da l pričamo o porezu ili bilo čemu drugom

Bas tako, nece to uraditi za sto godina. Lepo je prvu glavu skinuti pa onda sitne ribe ce lako padati...Ovde su se malo zahebali...tacnije samooni sto su placali 😉 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Ridji said:

Dobro shvatili smo, našao si način da ne platiš, faca si, bravo za tebe, ne moraš na svaki post to da ponavljas jer ne vidim šta si tačno hteo da kažeš ovim odgovorom sem toga.

Da ste dosadni sa tim da se porez mora platiti kao da se vama duguje i da se drzavi jebalo za to godinama. Tu je zakon, trebali ste prijaviti novac. Koja to drzava 10g ne pita gradjane za porez, a da taj isti zakon nje menjala skoro 20godina.

 

I onda vi dolazite ovde, neki sa nekim znanjem, a vecina sa neznanjem oko situacije i pisete kako se poraz mora platiti. Tj ne mora ako je do 500e, vec na 600e je obavezno.

 

@Kooineeperkpise kako je uredjeno jer zakon postoji, a to sto on nema veze sa vezom i sto se nije koristio nikad to isto nema veze. Malo edukacije oko teme bi valjalo za vas pre nego sto krenete bilo sta da pisete.

Edited by Devil In My Pants
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...