Jump to content

Oporezivanje freelancera


Akiro

Recommended Posts

@McLeod Evo jedno pitanje za tebe, a mislim da će značiti za dalju diskusiju - kakva je platežna struktura frilensera iz Srbije, po tvom saznanju ili mišljenju? Grubo po nekim platnim razredima, koliko procentualno frilensera spada u koju kategoriju (nevezano za vrstu posla, samo platežno) npr. do 500e, od 500 do 1000e, od 1000e do 1500e, od 1500 do 3000e, preko 3000e mesečno? Hvala unapred.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, McLeod said:

 

Ja kao frilenser za 10 godina nikada u zivotu nisam radio bez ugovora. 90% drugih frilensera isto. Na Upworku ne mozes da radis bez NDA. Niko ozbiljan direktno ne radi bez ugovora. Ja stvarno ne razumem o cemu ti pricas. Da li uopste znas sta je frilenser?

 

Slabo ide podmetanje brt, baš slabo. 

 

17 minutes ago, McLeod said:

Multinacionalke prve i traze frilensere. Eto recimo bas za Deloitte pouzdano znam da rade sa frilenserima i agencijama konstantno. Drugarica im je radila neku marketinsku kampanju, i to vrlo verovatno kao autsorsovana radna snaga posto sumnja da je neka agencija posrednik

 

Dakle, odvališ za Dilojt jer ne znaš šta znači rad preko agencija. Očigledno. Odvališ za frilensere jer misliš da je tako. I onda mi podmećeš priču oko toga da ti imaš ugovor. Pa imaš, frilenser si (ti ili ko god), samo kakve to veze ima sa ovim što si odvalio a netačno je? Ne, multinacionalke u Srbiji ne uzimaju frilensere na način na koji si rekao. Ako uzmu preko agencije, to nije frilens jer ti ljudi imaju UGOVOR O RADU. Ne mogu da rade za drugog poslodavca sem da dopune do full radnog vremena. I onda o čemu pričaš brt? Lupio si nešto, promašio, teraj dalje. Nemoj podmetati nešto što nisam rekao. 

2 minutes ago, Chaos Is Me said:

@McLeod Evo jedno pitanje za tebe, a mislim da će značiti za dalju diskusiju - kakva je platežna struktura frilensera iz Srbije, po tvom saznanju ili mišljenju? Grubo po nekim platnim razredima, koliko procentualno frilensera spada u koju kategoriju (nevezano za vrstu posla, samo platežno) npr. do 500e, od 500 do 1000e, od 1000e do 1500e, od 1500 do 3000e, preko 3000e mesečno? Hvala unapred.

 

Ili jednostavnije, koliko bi frilensera plaćalo godišnji porez na dohodak građana da inače plaćaju porez?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, NMX said:

 

Slabo ide podmetanje brt, baš slabo. 

 

 

Dakle, odvališ za Dilojt jer ne znaš šta znači rad preko agencija. Očigledno. Odvališ za frilensere jer misliš da je tako. I onda mi podmećeš priču oko toga da ti imaš ugovor. Pa imaš, frilenser si (ti ili ko god), samo kakve to veze ima sa ovim što si odvalio a netačno je? Ne, multinacionalke u Srbiji ne uzimaju frilensere na način na koji si rekao. Ako uzmu preko agencije, to nije frilens jer ti ljudi imaju UGOVOR O RADU. Ne mogu da rade za drugog poslodavca sem da dopune do full radnog vremena. I onda o čemu pričaš brt? Lupio si nešto, promašio, teraj dalje. Nemoj podmetati nešto što nisam rekao. 

 

Drugarica je frilenser. Klijent je Deloitte. Ocigledno je bar jedan posrednik u lancu, jer to primecuje u komunikaciji (iako to nije navedeno u opisu posla, njoj je predstavljeno da radi projekat za Deloitte). Dakle, nekoga je Deloitte angazovao za pare (ili je taj neko full time zaposleni ili "iznajmljeni" iz neke sestrinske kompanije/agencije), a on to autsorsovao i uzima procenat. Mozda je i taj kome je autsorsovao autsorsovao dalje i uzima procenat. To Deloitte i bilo koja velika kompanija obicno niti zna niti ih zanima, mada se mozda moze primetiti ako krene direktna komunikacija.

 

I TO SE RADI STALNO.

 

Dakle ako ti nisi to primetio za 7 godina tamo onda jbg brt sta da ti kazem.

 

U NDA ugovoru takodje moze da stoji da ne smes da radis za konkurenciju, ne smes da pricas o tome sto radis, definisano je koliko sati si na raspolaganju i kada, ali i ne mora. Dakle postoje takvi ugovori koje pominjes, ali oni ne moraju da budu takvi.

 

Autsorseri obicno samo ne smeju da pricaju o projektu, zato i ja ne znam nista konkretnije o ovome niti bih pitao, niti bih ovde javno delio o tome pa me ti slobodno optuzi da lazem i lupam, ne dotice me, ali druge stvari koje pominjes su opcione. To zavisi od toga gde si tacno u lancu. Ako si direktno zaposlen, to je sve tacno sto si naveo i nijednom recju nisam to sporio.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

Just now, McLeod said:

 

Drugarica je frilenser. Klijent je Deloitte. Ocigledno je bar jedan posrednik u lancu, jer to primecuje u komunikaciji (iako to nije navedeno u opisu posla, njoj je predstavljeno da radi projekat za Deloitte). Dakle, nekoga je Deloitte angazovao za pare (ili je taj neko full time zaposleni ili "iznajmljeni" iz neke sestrinske kompanije/agencije), a on to autsorsovao i uzima procenat. Mozda je i taj kome je autsorsovao autsorsovao dalje i uzima procenat. To Deloitte i bilo koja velika kompanija obicno niti zna niti ih zanima, mada se mozda moze primetiti ako krene direktna komunikacija.

 

I TO SE RADI STALNO.

 

Dakle ako ti nisi to primetio za 7 godina tamo onda jbg brt sta da ti kazem.

 

Ok, dakle Dilojt NE ANGAŽUJE FRILENSERE. Nisi se precizno izrazio. Angažuje firmu 123 d.o.o. koja radi nešto za njih. Kako ona svoje radnike obezbeđuje, na crno, na belo, frilens, employment, Dilojt ne zanima. Angažovao je FIRMU ne drugaricu frilenserku. Jbm mu mater Mek, toliko je lako. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, McLeod said:

Ja kao frilenser za 10 godina nikada u zivotu nisam radio bez ugovora. 90% drugih frilensera isto. Na Upworku ne mozes da radis bez NDA. Niko ozbiljan direktno ne radi bez ugovora. Ja stvarno ne razumem o cemu ti pricas. Da li uopste znas sta je frilenser?

 

Samo prihvatanje ugovora preko Upwork-a nije NDA. 

 

Ne znam da li sam u svojih 50+ poslova do sada imao i 5 potpisanih NDA (ono, bas pravi NDA, gde mi klijent posalje a ja potpisem i vratim). 

Link to comment
Share on other sites

Nego... Ode nam ekonomski aspekt teme u qrac. A to me najvise zanimalo. 😕  

 

Umesto sto pisemo kliometarske postove mogli bi malo da freelance-ujemo, sta mislite?

 

Neki blogic, vlogic, moze i na ovu temu, napravimo neki online kalkulator za obracun poreza i slicno? 😄 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Chaos Is Me said:

@McLeod Evo jedno pitanje za tebe, a mislim da će značiti za dalju diskusiju - kakva je platežna struktura frilensera iz Srbije, po tvom saznanju ili mišljenju? Grubo po nekim platnim razredima, koliko procentualno frilensera spada u koju kategoriju (nevezano za vrstu posla, samo platežno) npr. do 500e, od 500 do 1000e, od 1000e do 1500e, od 1500 do 3000e, preko 3000e mesečno? Hvala unapred.

 

Zavisi sta ubrajas u frilensere. Ovde se ubrajaju i recimo nastavnici engleskog, kojih ima mnogo, ali oni su realno klasicni zaposleni. Recimo dispeceri za kamione po Americi, kojih ima sve vise takodje.

 

Oni zaradjuju, u zavisnosti od skole, sa punim radnim vremenom od 8 sati, od 400 do 1200 evra mesecno. Neki rade manje, neki rade vise, ovo je neka gruba cifra. Njih ima verovatno bar 30 hiljada.

 

Ima 15-ak hiljada ljudi koji rade najrazlicitije poslove koji su "pravi" frilens, od copywritinga preko marketinga, programiranja, dizajniranja svega i svacega, UX/UI, machine learning i tu je jako tesko proceniti. Pocetnici se krecu izmedju 500-800 za sve osim za programiranje, programeri su preko 1000 i juniori i oni idu do petocifrenih brojki u evrima, ali oni predstavljaju mozda maksimalno 5% ukupne brojke od ovih.

 

Postoji i mali broj "elite" koja bi upala ovde tehnicki, ali verovatno bas svi odavno imaju firme, kao konsultanti, treneri itd, u svim pobrojanim oblastima, njih angazuju i regularne firme konstantno, iako su tehnicki frilenseri, prakticno nisu pogodjeni ovim sto se desava, oni su jaki cetvorocifreni do petocifreni u evrima mesecno.

 

Najveci broj ljudi je na margini 500 evra, mozda nekih 40%. Ostali su jako sareni da bih mogao da procenim, tu i u mojoj oblasti ima ljudi koji prave 500 evra i ljudi koji prave 5000 evra mesecno.

6 minutes ago, Kooineeperk said:

 

Samo prihvatanje ugovora preko Upwork-a nije NDA. 

 

Ne znam da li sam u svojih 50+ poslova do sada imao i 5 potpisanih NDA (ono, bas pravi NDA, gde mi klijent posalje a ja potpisem i vratim). 

 

Upwork ugovor po svojoj prirodi je NDA. Zato je i besmisleno potpisivati dodatni NDA. Iako neki to traze, ja dok sam radio na Upworku sam prihvatao to jer me je smaralo da gubim vreme i objasnjavam im, ako njima znaci meni isti djavo.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Chaos Is Me said:

Čekajte, ja sam sad u dilemi: da li su frilenseri privilegovana, intelektualno superiorna bića koja vrhunski zarađuju i nemaju iznad sebe ni popa ni hodžu il sirotani koji su ostavljeni sami sebi jer nemaju prava zaposlenih po propisima o radu i koji nemaju od čega da plate porez a i da imaju odakle im, šta će im ostati onda od te crkavice? Ovde se barata baš pojmovima sa krajnjih polova frilenserskog spektra.

 

Dobro bi bilo da znamo strukturu frilensera.

 

Iz mog ličnog iskustva (koje je naravno jako ograničeno), izuzev IT-evaca (pre svega softver developera) koji se dobro kotiraju na tržištu i koji su po pravilu prethodno već prošli kroz neke sfere da tako kažem institucionalnog zaposlenja pa shvatili da im je ovo bolje a može im se, ostali frilenseri su se uglavnom u tu priču upustili kao neki plan B ili C, kad nisu uspeli da se zaposle u sferi za koju su se školovali (uspešno ili još češće neuspešno) ili su radili neku prinudnu strukovnu preorijentaciju (što implicira da nisu bili baš uspešni u primarnoj delatnosti jer teško da bi onda menjali strukovnu orijentaciju), što dalje implicira da ne pričamo baš o intelektualnom Mont everestu društva pa mi je malo sumnjiva ta priča da su oni u globalu opasni po ovu vlast. 

Vidi, tebi moze i Paja Patak da bude najbolji kosarkas svih vremena. Lepo si napisao da se ne razumes tj da je ogrniceno. Ja bih dodao na to ogrniceno jos poprilicno.

Frilenseri nisu samo vezani za IT, niti j taj zakon vezan samo za to.

 

Svakako su inteligentniji od proseka, sto i nije bas tesko i nije nikakva superiornost. Treba malo da promenis sredinu i zadjes i na one uspesne, kako ima neuspesnih tako ima uspesnih.

 

Niko nije opasan po ovu vlast, ali mogu biti tas na vagi, ako razumes taj izraz. Tu ti npr spadaju ljudi koji trguju kriptovalutama, ima tu ljudi koji su teski kao tuc. Naravno da nisu svi u tom modu, ima ih stavise jako malo, ali to su ljudi koji su pre svega samostalni i kao takvi jesu superiorna bica u u ovoj nasoj drzavi. Nisu botovi, ne zive od roditelja,ne kradu nikog sem nasu prepostenu vladu..ili drzavu za porez u nekom njihovom imaginarnom zakonu koji verovatno nema ni u Dzibutiju.

 

Svakako je prosek dosta veci od ostatka Srbije, ali lepo si napisao moze im se, sto dokazuje moju tvrdnju da komsiji crkne krava jer eto ti postujes zakone Srbije i gadi ti se kad neko tako narusi institucije ove zemlje.

 

Znaci prvo status pa onda porez.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Chaos Is Me said:

Alo drugovi, NDA nije nikakav ugovor koji definiše uslove angažovanja pružaoca usluge (naknada, trajanje projekta, SLA itd.) neko ugovor kojim se naručilac posla štiti da ne otkrivate trećim licima poverljive podatke o njegovom poslovanju.

 

Upwork ugovor definise sve to. U srpskom pravu bi se mogao definisati kao ugovor o pruzanju usluga, bar u tom delu koji pominjes. Definise i drugi deo, koji je vec pomenut u vidu NDA.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Devil In My Pants said:

Vidi, tebi moze i Paja Patak da bude najbolji kosarkas svih vremena. Lepo si napisao da se ne razumes tj da je ogrniceno. Ja bih dodao na to ogrniceno jos poprilicno.

Frilenseri nisu samo vezani za IT, niti j taj zakon vezan samo za to.

 

Svakako su inteligentniji od proseka, sto i nije bas tesko i nije nikakva superiornost. Treba malo da promenis sredinu i zadjes i na one uspesne, kako ima neuspesnih tako ima uspesnih.

 

Niko nije opasan po ovu vlast, ali mogu biti tas na vagi, ako razumes taj izraz. Tu ti npr spadaju ljudi koji trguju kriptovalutama, ima tu ljudi koji su teski kao tuc. Naravno da nisu svi u tom modu, ima ih stavise jako malo, ali to su ljudi koji su pre svega samostalni i kao takvi jesu superiorna bica u u ovoj nasoj drzavi. Nisu botovi, ne zive od roditelja,ne kradu nikog sem nasu prepostenu vladu..ili drzavu za porez u nekom njihovom imaginarnom zakonu koji verovatno nema ni u Dzibutiju.

 

Svakako je prosek dosta veci od ostatka Srbije, ali lepo si napisao moze im se, sto dokazuje moju tvrdnju da komsiji crkne krava jer eto ti postujes zakone Srbije i gadi ti se kad neko tako narusi institucije ove zemlje.

 

Znaci prvo status pa onda porez.

 

Hvala što si mi objasnio, a i što inače objašnjavaš ovde na temi. Jadni frilenseri ako ih ti ovde ili bilo gde zastupaš.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ljudi ovo nije zakon o frilenserima samo,oni su samo deo lanca...meni spada frilens sa nekim Spancim i to me sad samo jebe jer on salje na banku. Kako god on mi je naveo konsalting usluge u tom kao ugovoru. Sadmi rece kao moze preko transferwise na skrill da se salje,ali ne vidim tu opciju. 

 

Oni zahvataju tu sve koji podizu kao fizicka lica pare preko deviznog priliva  i to nisu samo frilenseri. Cak ne znam ni kako mu je taj ugovor validan kad nista nisampotpisao itd..nebitno je to sad. 😁

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sprivel said:

Ima tu dosta elite sa IT Akademije. 😄

 

Elita sa IT Akademije je poput elite sa Megatrenda - uhlebljeni u državne firme, uprave, zavode, agencije, javne službe... a nađe se i pokoji poslanik i ministar.

Štaviše, ista ta država redovno šalje mnoge zaposlene u državnom sektoru na kurseve te privatne IT Akademije... naravno, o trošku države.

 

Bravo za komentar, na nivou je profesora-debilka koji trabunja o "liberalnom kapitalizmu, pobedi kapitala i frilenserima koji urušavaju sopstvenu zemlju... ". EPIC! Pokidao prof. debilko... onu žicu što drži uši da ne otpadnu, u glavama onih koji mu oduševljeno tapšu.

 

 

Edited by Senn
  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

P.S. Tu "elitu" sa IT akademije odavno niko nigde nece da zaposli. Osim ako ne spadaju u one koje je pomenuo Senn.

 

Oni koji su isli na IT akademiju pa shvatili da to nije kupljena diploma koja otvara vrata su nastavili da se profesionalno usavrsavaju i sad i ne pominju da su zavrsili IT akademiju jer njihov kvalitet rada govori dovoljno.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, McLeod said:

 

Zavisi sta ubrajas u frilensere. Ovde se ubrajaju i recimo nastavnici engleskog, kojih ima mnogo, ali oni su realno klasicni zaposleni. Recimo dispeceri za kamione po Americi, kojih ima sve vise takodje.

 

Oni zaradjuju, u zavisnosti od skole, sa punim radnim vremenom od 8 sati, od 400 do 1200 evra mesecno. Neki rade manje, neki rade vise, ovo je neka gruba cifra. Njih ima verovatno bar 30 hiljada.

 

Ima 15-ak hiljada ljudi koji rade najrazlicitije poslove koji su "pravi" frilens, od copywritinga preko marketinga, programiranja, dizajniranja svega i svacega, UX/UI, machine learning i tu je jako tesko proceniti. Pocetnici se krecu izmedju 500-800 za sve osim za programiranje, programeri su preko 1000 i juniori i oni idu do petocifrenih brojki u evrima, ali oni predstavljaju mozda maksimalno 5% ukupne brojke od ovih.

 

Postoji i mali broj "elite" koja bi upala ovde tehnicki, ali verovatno bas svi odavno imaju firme, kao konsultanti, treneri itd, u svim pobrojanim oblastima, njih angazuju i regularne firme konstantno, iako su tehnicki frilenseri, prakticno nisu pogodjeni ovim sto se desava, oni su jaki cetvorocifreni do petocifreni u evrima mesecno.

 

Najveci broj ljudi je na margini 500 evra, mozda nekih 40%. Ostali su jako sareni da bih mogao da procenim, tu i u mojoj oblasti ima ljudi koji prave 500 evra i ljudi koji prave 5000 evra mesecno.

 

Upwork ugovor po svojoj prirodi je NDA. Zato je i besmisleno potpisivati dodatni NDA. Iako neki to traze, ja dok sam radio na Upworku sam prihvatao to jer me je smaralo da gubim vreme i objasnjavam im, ako njima znaci meni isti djavo.

 

Ok, znači ako izuzmemo programere (koji su kategorija za sebe i dobro plaćeni na koji god način da rade), da li se možemo složiti da je gruba proporcionalna većina u rangu između 500 i 1000e (ima ovih ispod i ovih iznad ali u proseku daju ovaj opseg, jer valjda ćemo se složiti ne pričamo ovde o najboljima među najboljima kakvih je u svakoj sferi života malo, a ne pričamo ni o ovima kojim frilensing dođe kao džeparac - do 200, 300e mesečno).

 

Frilenser je, kako ja shvatam, svako ko ostvaruje dohodak na teritoriji RS (najčešće jer je rezident RS) a ko ne potpada pod jednu od formi koju propisuje Zakon o privrednim društvima (preduzetnik, ortačko društvo, komanditno društvo, doo, za a.d. su ozbiljniji uslovi i irelevantna je za priču) niti ima ugovor o zaposlenju u bilo kojoj formi koju poznaje Zakon o radu.

 

E, ja sam samo sumnjičav prema tezi da ova grupacija u totalu predstavlja "opasnost po državu i vlast" zbog intelektualnih i slobodarskih nazora, koji su nešto različiti u proseku u odnosu na "zaposlene" po Zakonu o radu, a kao što vidimo uostalom na primeru ovog @Devil In My Pants

Edited by Chaos Is Me
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, McLeod said:

Upwork ugovor po svojoj prirodi je NDA. Zato je i besmisleno potpisivati dodatni NDA. Iako neki to traze, ja dok sam radio na Upworku sam prihvatao to jer me je smaralo da gubim vreme i objasnjavam im, ako njima znaci meni isti djavo.

Upwork ugovor je daleko vise od NDA (sadrzi stvari koje nemaju veze sa NDA), ne mozes reci da je to NDA.

 

To sto tamo imas u okviru Terms and Conditions koje prihvatis za svaki posao je bas bas light verzija, par tackica koja tesko da mogu da se smatraju NDA-om, tako da kome treba NDA on trazi da se potpise, kome ne treba briga ga za tih par stavki.

 

 

Eh sad si izmenio upis u: 

  

19 minutes ago, McLeod said:

 

Upwork ugovor definise sve to. U srpskom pravu bi se mogao definisati kao ugovor o pruzanju usluga, bar u tom delu koji pominjes. Definise i drugi deo, koji je vec pomenut u vidu NDA.

 

Edited by Kooineeperk
Link to comment
Share on other sites

 
Elita sa IT Akademije je poput elite sa Megatrenda - uhlebljeni u državne firme, uprave, zavode, agencije, javne službe... a nađe se i pokoji poslanik i ministar.
Štaviše, ista ta država redovno šalje mnoge zaposlene u državnom sektoru na kurseve te privatne IT Akademije... naravno, o trošku države.
 
Bravo za komentar, na nivou je profesora-debilka koji trabunja o "liberalnom kapitalizmu, pobedi kapitala i frilenserima koji urušavaju sopstvenu zemlju... ". EPIC! Pokidao prof. debilko... onu žicu što drži uši da ne otpadnu, u glavama onih koji mu oduševljeno tapšu.
 
 

Ovaj je verovatno iz te grupacije “opasne po vlast” i “suve inteligencije”. Nauci da citas zakone i da ih tumacis, pa se onda javljaj po potrebi.
Link to comment
Share on other sites

Upwork ugovor je sigurno i NDA po svojoj formi. Recimo, ti ne mozes da postavis nista u portfolio sto si radio za klijenta ako ti on to ne dozvoli eksplicitno. Ili mozes, ali onda on moze da kontaktira Upwork koji ce ti to skinuti i mozes da imas i razgovorcic sa sluzbom zbog takve gluposti. Ali da ne cetvorimo dlaku bezveze, idemo u off, siguran sam da znas ovo.

 

3 minutes ago, Chaos Is Me said:

 

Ok, znači ako izuzmemo programere (koji su kategorija za sebe i dobro plaćeni na koji god način da rade), da li se možemo složiti da je gruba proporcionalna većina u rangu između 500 i 1000e (ima ovih ispod i ovih iznad ali u proseku daju ovaj opseg, jer valjda ćemo se složiti ne pričamo ovde o najboljima među najboljima kakvih je u svakoj sferi života malo, a ne pričamo ni o ovima kojim frilensing dođe kao džeparac - do 200, 300e mesečno).

 

Frilenser je, kako ja shvatam, svako ko ostvaruje dohodak na teritoriji RS (najčešće jer je rezident RS) a ko ne potpada pod jednu od formi koju propisuje Zakon o privrednim društvima (preduzetnik, ortačko društvo, komanditno društvo, doo, za a.d. su ozbiljniji uslovi i irelevantna je za priču) niti ima ugovor o zaposlenju u bilo kojoj formi koju poznaje Zakon o radu.

 

E, ja sam samo sumnjičav prema tezi da ova grupacija u totalu predstavlja "opasnost po državu i vlast" zbog intelektualnih i slobodarskih nazora, koji su nešto različiti u proseku u odnosu na "zaposlene" po Zakonu o radu.

 

Pa pazi, ok, mozemo tako da definisemo frilensere, onda tu spadaju i moleri i ini, kockari, vozaci u "sopstvenoj reziji" i tu bas postaje sareno i problematicno.

 

Da li predstavlja opasnost - ne znam, isti je djavo, jer svakako skoro niko za Vucica nije, pitanje je samo da li za nekoga jeste i za koga.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Sprivel said:

Ovaj je verovatno iz te grupacije “opasne po vlast” i “suve inteligencije”.

 

I još jedan vrhunski komentar... skoro poput onog o IT Akademiji 😆 Samo nastavi 😆

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Zamisli likove koji ne znaju apsolutno nista o temi i vredjaju ljude koji se bore za svoja prava kojih nema ni u jednom zakonu. Cak ni u tom cini mi se iz 2001g. 

 

Nikakav dogovor nije postignut,ima samo usmeni dogovor preko telefona i niko ne garantuje apsolutno nista za sad. Ti nemas status nikakav, sem da platis unazad porez i da ce se o tvom satusu pricati sledece godine mozda,posto idu izbori,moguce da ce to biti i 2023.

 

Frilenseri su svakako su mali deo ove zemlje koji vuce privredu bez da bilo sta uzima od nje. Kao takvi zasluzujemo subvencije, poseban tretman i status. Nije da smo uzvizena bica, ali dabelo iznad proseka.

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Senn said:

...na nivou je profesora-debilka koji trabunja o "liberalnom kapitalizmu, pobedi kapitala i frilenserima koji urušavaju sopstvenu zemlju... ". EPIC!

Čak i da je tačno, odakle on zna da to ne rade namerno. Pa i da urušavaju, ne izražava se dobro i precizno, jer ne urušavaju oni nekakvu zemlju, ne, u nju unose čiste pare, i kakvo je to urušavanje onda. Ako nešto urušavaju neplaćanjem poreza, to su onda fotelje takvih sisatelja. Samo, to i treba urušiti, i tu ne postoji ništa što ne bi mogll da bude poboljšano tako što će staro biti srušeno, pa napravljeno novo.

 

Zašto se sisatelji ne promene, to je pitanje, i zašto ne promene taj nakaradni "sistem" tu koji je u stvari zločinačko udruženje lažne države sa ološ bizmismenima sa ciljem parazitiranja na raji. Samo, kad bi se tu sve promenilo da bude normalno a ne komunistički, tada bi sisatelji verovatno crkli gladni, zato i neće ništa da menjaju. Napisao je neko tu na temi ili negde, oni ne samo da sisaju i drugo ne znaju, nego čak duboko preziru ličnu inicijativu i "privatno". Komunisticko je to seme.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Inace, glavni problem ovde ce biti ljudi koji su izmedju nekih 500 do 1200 evra. Za njih bi morao da se nadje neki model poslovanja.

 

Ja cu verovatno celu familiju sestrinu i devojkinu da pozaposljavam (svi rade od davanja casova, dispecera, transkripcije i editovanja, do 2D animacije) moram uskoro da vidim kako to da izvedem.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja bih uveo proveru svakog računara i IP adrese, unazad 5 godina, da li se film skidao i delio preko torenta ili gledao na nekom od onih sajtova za filmove ili se utakmica gledala putem streama, pa da malo i kolege pravnike, između ostalih, udare po džepu, pored dokazanih kriminalaca, frilensera. Propisi su propisi. Zakon je već postojao. Hoćete pravnu državu ili anarhiju? 

 

A zašto ste gledali iako ste znali da je krivično delo?

- Paaaa, to niko nije kontrolisao.

Zvuči poznato.... : D 

  • Like 1
  • Love 2
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Dropkick Murphys said:

Ja bih uveo proveru svakog računara i IP adrese, unazad 5 godina, da li se film skidao i delio preko torenta ili gledao na nekom od onih sajtova za filmove ili se utakmica gledala putem streama, pa da malo i kolege pravnike, između ostalih, udare po džepu, pored dokazanih kriminalaca, frilensera. Propisi su propisi. Zakon je već postojao. Hoćete pravnu državu ili anarhiju? 

 

A zašto ste gledali iako ste znali da je krivično delo?

- Paaaa, to niko nije kontrolisao.

Zvuči poznato.... : D 

Sta je poblem sa tim?

Torenti JESU krsenje autorskih prava od strane korisnika, dok je gledanje filmova preko sajtova u zavisnosto od toga da li ti sajtovi imaju dozvolu da to prenose.

:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...