Jump to content

Oporezivanje freelancera


Akiro

Recommended Posts

16 minutes ago, fishV2 said:

 

Kakva je veza izmedju onemogucavanja legalnog obavljanja delatnosti odredjenoj grupaciji ljudi u svojstvu preduzetnika i uspesne firme koja generise par hiljada evra mesecno profita?

Koliko ta uspesna firma mesecno placa poreza?

Koliko treba i ne pada im na pamet da se zajebavaju s` time.

A ostane im dovoljno za lagodan zivot - bolji od ovih pizdica sto im rodtelji placaju rezije i kukaju na pravila igre?

Nek` se prvo skinu sa roditeljske sise i pocnu da placaju svoje troskove, pa da pricamo o uslovima.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Ridji

 

Da prekinemo neproduktivnu diskusiju, jer je veoma očigledno da se nećemo niti razumeti niti složiti.

 

Samo par sitnica da razjasnim.

Možda je moj problem srećnom i slučajnom okolnošću da se držim principa follow the sun manje-više u paketu rešen, što ne znači da me se tema ne dotiče i da nisam solidaran sa kolegama freelancerima. Sa ovim konstruktom od države i njenim većinskim narodom (ne mislim na nacionalni sastav, već mentalni) svakako nikada neću osećati ikakvu solidarnost. Naravno da drugim freelancerima želim pobedu protiv države, nezavisno od moje situacije.

 

U tom smislu tema paušala jeste zanimnljiva, jer bi mnogi freelanceri mogli sa starim modelom paušala bez testa samostalnosti da reše svoj problem za buduće poslovanje. Na žalost, ne mogu svi da se isele. Kako god, imam svako pravo da diskutujem o paušalu.

 

Ne znam koliko još ljudi treba da predoči da ne možeš proći test samostalnosti sa samo jednim klijentom. Nema trika ni načina, a i da ima, zašto bi se neko gnjavio sa tim budalaštinama samo da bi radio jednostavan freelance posao. Ili paušal po starom modelu ili porez 10% a ostala dranja država da zaboravi, što je i najbolje rešenje. Ima privatnih i penzionih i zdravstvenih osiguranja, ne treba nikom država za to.

 

Ono oko administracije nisam pisao oko paušala, već sam jasno napisao u vezi postepenog uterivanja u d.o.o., koje je očigledno već u srednjeročnoj agendi države.

 

Ima tu još niz nesporazuma, ali me iskreno mrzi da se cimam.

 

Toliko. Sve najbolje. Au revoir.

Edited by Akiro
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Ridji said:

Apsolutno nije tacno. 
Ako hoces mozemo da gledamo primere iz Akirovog posta i da uzmemo taj pravilnik i uputsvo pa da idemo kriterijum po kriterijum da vidimo ko bi prosao a ko ne bi test. 
Mozes naravno da se pozoves na nacelo fakticiteta koj ostaje inspektoru ali u realnim uslovima svi oni koji rade sa strancima, na nacin kako je Akiro opisao, ni jedan inspektor nece dati slobodno uverenje da si nesamostalan. 


Necu jer trenutno ne radim sa stranim klijentom, a kad/ako budem radio opet necu poslovati na nacin da sam blizu padanja test. 
 

 

Pogledaj pravilnik za inspektore. Inspektor ima diskreciono pravo da odluci.

 

Moze da ti kaze sta ti je ovo Upwork, imas 80% prihoda odatle. Imas fakture sa posebnim klijentima sa Upworka, imas dokaz da se radi o razlicitim ljudima, jok, tebi pare dolaze od Upworka, jedan klijent, cao, pa se ti sudi sa njim.

 

Ovo je samo najklasicnija fora gde moze da te zajebava, moze na milion nacina, jer je gotovo svaki uslov takav da moze da padne posle kreativnog tumacenja.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Akiro said:

@Ridji

 

Da prekinemo neproduktivnu diskusiju, jer je veoma očigledno da se nećemo niti razumeti niti složiti.

 

Ne znam koliko još ljudi treba da predoči da ne možeš proći test samostalnosti sa samo jednim klijentom.


Slažem se da prekinemo diskusiju samo moram još da odgovorim na drugi pasus jer naprosto nije tačno. I ne znam koliko vas je to sem tebe i McLa ali jednostavno ništa niste pretocili već ponavljate jednu rečenicu koju niste dovoljno proverili ili niste dovoljno upoznati.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

 

Pogledaj pravilnik za inspektore. Inspektor ima diskreciono pravo da odluci.

 

Moze da ti kaze sta ti je ovo Upwork, imas 80% prihoda odatle. Imas fakture sa posebnim klijentima sa Upworka, imas dokaz da se radi o razlicitim ljudima, jok, tebi pare dolaze od Upworka, jedan klijent, cao, pa se ti sudi sa njim.

 

Ovo je samo najklasicnija fora gde moze da te zajebava, moze na milion nacina, jer je gotovo svaki uslov takav da moze da padne posle kreativnog tumacenja.

 

 

Nema šta da ga gledam ponovo, dobro sam upoznat sa svime vezanim za test samostalnosti i za pravilnik jer me se direktno ticalo kada je uvodjenjeno.

Kao sto sam napisao u prethodnom odgovoru tebi možeš, kao sto sad i jesi, da pomeneš nacelo fakticiteta koje ostaje inspektoru. Ali kolikogod da smo olupina od države to se u realnosti neće dogoditi. Može i saobracajac uvek da te zaustavi i da kaže da si prošao na crveno a nisi, da nisi vezao pojas a jesi pa se to ne dešava.

Ne znam odakle je i zašto proistekao taj strah ali mogu da nagadjam kako su i zašto pustili taj crv sumnje da se razvije kod ljudi.

 

Po pravilniku i uputstvu za sprovodjenje testa teret dokazivanja je na PU, odnosno na inspektoru, i on treba da dokaze za svih 5 kriterijuma koja ti ispunjavaš da ih zaista ispunjavaš i da ne prolazis test.

 

Pises paušalno, kako kriterijum koji se odnosi na prostorije iz kojih se posao obavlja može da ima kreativno tumacenje? Ili da ti klijent kupuje/obezbedjuje opremu za rad, da li si radio više od 130 dana za njega, da ti obezbedjuje obuku ili da li imaš 70% uplata od samo jedno klijenta. Ovi kriterijumu su više nego jasni. Ima i onih koji mogu biti dvosmisleni i različito tumaceni ali nisu svi kao sto ti kažeš. 

 

E sad naravno da ako ti zaista ispunjavaš većinu kriterijuma ili si na granici onda jeste problem. Ali evo ovaj Akirov primer način rada prolazi test bez problema.  

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Ridji said:

 

Po pravilniku i uputstvu za sprovodjenje testa teret dokazivanja je na PU, odnosno na inspektoru, i on treba da dokaze za svih 5 kriterijuma koja ti ispunjavaš da ih zaista ispunjavaš i da ne prolazis test.

Da li je zaista tako i u slucaju pausalca koji radi za stranog klijenta?

Ako pausalac radi za domacu firmu, firma polaze test samostalnosti. Ako pausalac radi za stranog klijenta, pausalac polaze test samostalnosti za svakog klijenta i za svaki posao ponaosob. 

Ja radim za jednog stranog klijenta i pausalac sam. Knjigovodja mi je savetovao da ugasim pausal, jer je pricao sa poreskim inspektorom koji obucava druge inspektore za test samostalnosti. 

Kaze da ce svako ko radi za samo jednog klijenta pasti test samostalnosti po nacelu fakticiteta. 

I meni to zvuci neverovatno, jos nisam ugasio pausal, osluskujem sta se desava na terenu, ali rizik mi je neprihvatljiv i verovatno cu ugasiti pausal. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Ridji said:

Ali evo ovaj Akirov primer način rada prolazi test bez problema.  

Ček, ček, bez da ulazimo u dalje rasprave, samo mi odgovori na ovo pitanje: ti odgovorno tvrdiš da, iako imam jednog stranog klijenta, i samo tog jednog  klijenta (uz opisani odnos da postoji samo NDA i nikakav drugi odnos sa klijentom već da sam samo jedan iz poola nezavisnih vendora, koji povremeno dobija poslove od tog klijenta) i 100% prihoda dolazi isključivo od tog jednog jedinog klijenta, ja garantovano prolazim test samostalnosti za paušal? 

Edited by Akiro
Link to comment
Share on other sites

@Akiro po svemu ostalom sto si naveo: nekad nemaš odmor => klijent ti ne odredjuje kad ideš i da li možeš da ideš na odmor, nekad radiš i po ceo dan (ili koliko si već rekao) => ne odredjuje ti radno vreme to je otprilike jedan kriterijum; dalje iz svega napisanog sa raznih tema zaključio sam da ne radiš iz prostorija koje ti klijent obezbedjuje i placa to je još jedan kriterijum; za potrebe prevodjena ne verujem da ti klijent pribavlja neku opremu, računar, softver ili slično => to je treći kriterijum; takodje ne verujem ni da imaš problema sa kriterijumom da ti klijent obezbedjuje strucna usavršavanja obuke i slično. To je već cetvrti kriterijum.

Sad ne znam da li imaš igde bilo kakvu stavku da ti klijent zabranjuje da radiš za drugog, to je još jedan kriterijum. I ne znam da li se tvoj klijent bavi istom delatnošću, to je vezano sa kriterijumom da li snosiš odgovovornost ako nešto zajebes. Ako tvoj klijent se bavi na primer marketingom a ti za njega radiš samo usluge prevodjenja nemaš problema ni sa tim kriterijumom.

Po onome sto sam zakljucio iz tvoje priče ti padas/ispunjavaš kriterijum da imaš više od 70% prihoda od jednog klijenta, kriterijum da radiš više od 130 dana u godini za istog/jednog klijenta/nalogodavca.

To su 2 koja jasno ispunjavaš i ona sama po sebi nisu dovoljna.

 

Uostalom evo tumacenja ljudi koji su stručniji a pozvani su od onih koji su proveli mesece, dane i sate temom uvodjenja testa samostalnosti, iz čega je i proistekla Digitalna Zajednica

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, vendetta said:

Da li je zaista tako i u slucaju pausalca koji radi za stranog klijenta?

 

Ja radim za jednog stranog klijenta i pausalac sam. Knjigovodja mi je savetovao da ugasim pausal, jer je pricao sa poreskim inspektorom koji obucava druge inspektore za test samostalnosti. 

Kaze da ce svako ko radi za samo jednog klijenta pasti test samostalnosti po nacelu fakticiteta. 

I meni to zvuci neverovatno, jos nisam ugasio pausal, osluskujem sta se desava na terenu, ali rizik mi je neprihvatljiv i verovatno cu ugasiti pausal. 


Po objašnjenju koje piše u samom uputstvu za sprovodjenje testa, kao sto je i objasnio poreski savetnik iz video koji sam postavio, navodi se kako test treba da se sprovodi i kako treba i to nacelo fakticiteta da se primenjuje, odnosno da se propis i svi kriterijumi testa gledaju najuže moguće.

Jos nisam čuo za primer da je nekom dolazila inspekcija u kontrolu pa ne možemo ništa da kažemo sa 100%, mogu bas da pitam Milutina iz DZ sa videa da li on zna za neki slučaj i kako je on lično svoj status rešio jer poznajem monka i znam da je radio sa jednim klijentom iz USA.

 

Sta planiraš da učiniš ako zatvoris pausal? Šta ti je knjigovodja savetovao?

Interesuje me da li razmišljaš o d.o.o i da li te knjigovodja na tu stranu usmerava(o)?

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Ridji said:

Sad ne znam da li imaš igde bilo kakvu stavku da ti klijent zabranjuje da radiš za drugog, to je još jedan kriterijum. I ne znam da li se tvoj klijent bavi istom delatnošću, to je vezano sa kriterijumom da li snosiš odgovovornost ako nešto zajebes.

Sve što si naveo je tako, što se tiče gornjeg pitanja, formalno mogu da radim još za 1.000 klijenata, nezgodno je samo ako počnem da odbijam poslove jer sam sa druge strane zauzet, jer će projekt menadžeri naći nekog na koga uvek mogu da računaju. Od ograničenja i bilo kakvih papira imam samo NDA, prema kojem ne smem ni u kom slučaju (a posebno kada radim za drugog klijenta) da se direktno obraćam ili nezavisno od njih radim sa njihovim klijentima, da ne smem ni imena klijenata niti konkretne projekte da na bilo koji način učinim javnosti dostupnim (to uključuje i kao reference u CV) i negde sam i potpisao da prihvatam uslove rada, t.j. cene po reči prevoda, rokove kompletiranja projekta i rokove isplate. I to je sve. 

 

Oni su agencija za prevođenje, ja sam prevodilac, ista delatnost. Sankcije: mogu da mi odbiju deo isplate ako skroz zajebem prevod i editor mora previše da menja pa mi da lošu ocenu. Pošto najčešće radim ja kao editor, to ne biva. Ne mogu ni da me otpuste jer nisam zaposlen, mogu samo da mi više ne daju poslove.

 

Pretpostavljam da mnogi freelanceri, koji rade za jednog američkog klijenta, rade pod istim ili sličnim uslovima. 

Link to comment
Share on other sites

Potpisan NDA je najnormalnija stvar, čini mi se da su i pričali na tu temu kad je bila otvorena javna diskusija o testu.

Normalno je da u svilo kojoj formi rada i saradnje postoje poslovne tajne. 
 

Ja čak mislim da bi tebi ti potpisani uslovi išli na ruku, to cena po reci, rokovi isporuke, rokovi isplate, jer ukazuje da nemaš unapred fiksna primanja (kao plata), kapiram da i ono sto naplaćujes nije svakog meseca ista cifra, već da varira od meseca. Čak i da se primenjuje nacelo fakticiteta u takvom slučaju zdrava logika ukazuje da si ti ne samostalan za razliku od nekoga ko iz meseca u mesec fakturise na primer 2000$, pa još pri tome navodi stalno isti broj sati.

 

E za ovo vezano za sankcije pretpostavljam da ti stoji takodje u uslovima. A ako nigde nije zapisano opet te ne dotiče.

 

U principu čovek kad sam objektivno i iskreno sagleda svoj status zna da li je samostalan ili nije, i kao sto predlaze ovaj poreski savetnik, isto kao i onaj knjigovodja/savetnik Miloš Trbojević sa f1p.rs, treba da pokuša realno i objektivno da prodje kriterijume testa i da vidi kakav mu je “skor”.
Da nije jednostavno sa testom sa tolikim kriterijumima nije. Sa druge strane postoje države, poput Slovenije, kod kojih je jedina stavka/kriterijum ovo famozno pitanje  % prihoda od jednog klijenta, a neke države pout Nemacke čak ne priznaju/prepoznaju taj vid rada poput pausala. 
 

Takodje ima istine u onome sto si pominjao vezano za doo, i sve mi se čini da mnogi, ne samo država, vide koristi porasta broja doo preduzetnika na uštrb pausalnih preduzetnika, preduzetnika knjigaš’a (koji vode knjige) jer i oni podležu testu i na kraju freelancere.
Samo da pogledamo iz ugla tih knjigovodja i poreskih savetnika koliko više posla i prihoda imaju od d.o.o u odnosu na pausalce. Recimo od nas 15ak-20 u firmi koji smo imali pausal samo jedan ili dvojica su placali knjigovodja, i to nešto sitno. Za doo bi već svi bez izuzetka morali da ga angažujemo 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Prihodi debelo umeju da variiraju, u doba Corone pre na dole. Da ne ulazim u drugačiju priču po pitanju lokacije, još bih ovde i ispunio uslov više klijenata jer sad moram silom prilika dodatne da upecam. Posla na korekturi mašinskog prevoda na sve strane (i to za hebene proizvođače android aplikacija, najčešće igrica) jer to niko normalan, ko iole drži do sebe, ne bi radio, bar ne Nemci. Mi istočnjaci itekako hoćemo. Hebeš i Evropu i Grčku i Srbiju, navijam za što brži ekonomski oporavak USA da se stvari vrate u normalu. Sreća pa im vakcinacija dobro napreduje.

 

Meni sad više ne igra neku ulogu, ali se nadam za kolege da će država ipak odustati od maltretiranja sa testom samostalnosti (ipak tu ostaje prostora za interpretacije inspektora) i guranja u d.o.o. To je direktno protivno samoj ideji freelancerstva. Da je neko baš želeo da se aka sa takvom papirologijom i potpuno nepotrebnim dodatnim troškovima, već bi otvorio firmu kao d.o.o.

 

Ja ću nastaviti da aktivno agitujem za napuštanje zemlje svakoga ko iole ima uslova i postovati informacije na tu temu jer ova država ubija freelancere. Uostalom, termin digital NOMAD nije tek tako nastao. To je posao, koji ima svoje problematike, i to ne zanemarljive, ali daje i velike slobode, pa je šteta ne koristiti ih u svoju korist. I znaju Grci i veoma dobro šta rade kad eksplicitno za digitalne nomade pored ponude sunca i lepote uvode privilegije tipa porez od 9 do 20% i sedmogodišnje oslobođenje za 50% poreza. Otvoreno su rekli da time dobijaju prihode na rentiranje stanova, kupovinu stanova, redovne troškove života freelancera i plus brain gain. Ono, što naši ne cene očigledno, drugi će umeti da cene.

 

A i nisu samo porezi i pare u pitanju. Jedna language menadžerka za Finski iz jedne da kažemo medijske firme radi tako što džipom krstari kroz USA i bukvalno kampuje u šatoru negde u pustinji u društvu sa zvečarkama i preko satelitskog interneta radi. To je pravi digitalni nomad. Da sam mlađi, umesto da menjam stan u Beogradu za stan u Turskoj, uzeo bi neki besno opremljen RV i krstario po svetu, usput radeći. (Time, uzgred, nigde ne bi ni bio poreski obveznik. Jedino bi privatno zdravstveno sa worldwide coverage koštalo poprilično. Verovatno, doduše, znatno manje od poreza za one sa stvarno "masTnim" prihodima.) Ovako je i penzionerski warm place in the sun i bez zagađenja sasvim O.K. A naša država mi je pomogla da ubrzam proces.

Link to comment
Share on other sites

Taj "clan" gde se poreskom inspektoru daje diskreciono pravo nije vezan samo za pausal. Jedan poznanik je smislio divnu stvar a to je da fakturise neku uslugu (sivenje je bilo valjda) i da je kao takva untraceable. Kada mu se posrecila inspekcija, on je popio kaznu iako je bio pokriven papirima jer je sama usluga bila tipa 20x cena materijala. Nema veze sa pausalom, zaboravio sam i koji je clan u pitanju, da, jeste magicni stapic kod inspektora i ne, u praksi se ne koristi ako ne smrdi previse. 

 

Od ovih 28 strana, 26 je sigurno klin-ploca rasprava i moze slobodno da se obrise. Ono sto ja mogu da kazem - dok je nama ovakvim freelancera, ova vlast je jos i dobra. Ja cu nastaviti da budem zli mali privrednik i da sisam krv postenom svetu, Akiro da sunca dupe danas u Grckoj, sutra u Nigeriji i svima lepo 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kad za dve godine budu odlucili da obrisu pausal mozda se cujemo da vas pitam sta bi.

 

Ridji, ne mogu da se natezem, sreta je u pravu u jednom, ovo je klin-ploca prica. Bio sam na dva sastanka koja su se ticala testa samostalnosti, to je bila klasicna SNSovska lakrdija i ovako kako sam rekao ce biti samo ako oni to hoce, a zasto ne bi hteli.

 

Narocito sa nepismenim poreskim inspektorima koji ce da rade po nalogu odozgo.

Link to comment
Share on other sites

Samo malo pojašnjenje, posebno za @Devil In My Pants šta znači "retroaktivnost", jer vidim da postoji nerazumevanje.

 

Retrokativnost postoji kada se na tebe primenjuje obaveza iz propisa koji u vreme nastanka premetnog događaja nije postojao. Takva retroaktivnost u principu u pravu nije dozvoljena niti je pravična.

 

Retroaktivnost ne postoji kada je u vreme nastanka predmetnog događaja adekvatna obaveza iz propisa postojala (stupila na snagu i bila važeća) ali se nije kroz određeni upravni postupak zahtevala, prvo na dobrovoljnoj pa na prinudnoj bazi. Dakle, ako je poreska obaveza u vreme nastanka bila propisana, onda se ne može govoriti o njenoj retroaktivnoj primeni. Naravno, da neka propisana obaveza ne bi mogla da se aktivira u bilo kom momentu kad nekom padne na pamet postoji pravni institut - zastarelost. Dakle, jedna stvar je zastarelost poreske obaveze (ako se primenjuje) a potpuno druga stvar retroaktivna primena propisane obaveze (u ovom slučaju poreske).

 

Inače, nakon pročitane argumentacije ovde, može se zaključiti da frilenseri imaju pravo i legitimitet da se bore za smanjenje poreskih stopa koje ih pogađaju (kao i sva druga "esnafska" udruženja) kao i za otpise obaveza po osnovu doprinosa, ali nikako za neki specijalan poreski tretman a posebno ne za otpisivanje do sada po zakonu nastalih poreskih obaveza. Takođe, činjenica je da se ova borba vodi ne zato što su frilenseri neka moralno superiorna bića koja duboko pate zbog ovakvog državnog aparata kakav je, već zbog sopstvenih džepova. Što je sasvim legitimno ali da batalimo moralistička proseravanja.

Edited by Chaos Is Me
  • Like 4
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Ma retroaktivno nece dobiti nista sto se mene tice. To sam rekao prvi dan i ja sam se pokrio,malo me hebe ova pandemija ali i to se da srediti. Apsolutno nista jer sve sto dobijam od ove drzave to ja i placam. Otpisi moraju biti 100% i to je kraj price,kako ce u buducnosti biti o tome moz da se raspravlja. 

 

Razvlacice oni ovo do izbora i onda otpis to je neka moja pretpostavka jer su ljudi tu uglavnom protiv vlasti, ali su u principu apoliticni i mislim da bi poprilicno lako izgubili vece gradove ako se pojavi bar malo dostojan protivkandidat. 

 

Pecaju u prazno, ja sam vise zgrozen kolegama koji placaju porez koji bi dupe svoje dali da nam se naplati i da oni ispadnu pametni u ovom po njih epskom duelu. 

 

Kad su mi pricali privatnici koji su im nameti i sta se tu desava,meni uopste nije jasno da se tu neko ne buni...onda mi bude jasno i da oni rade ''legalno'' na crno..

 

Sto neko ovde napisa nek naprave zakon o poreklu imovine pa da se onda ganjamo...suludo da neko uopste ulazi u diskusiju i vodi razgovor sa vlascu o retroaktivnom placanju poreza, zdravstvenog i PIO fonda...dok budemomi isli u penziju bice na 70g sto verovatno veci broj tesko doziveti...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Objasnjava ti iznad covek da retroaktivno poreska nista i ne trazi, samo ono sto se duguje :classic_biggrin:
 

 

1 hour ago, Devil In My Pants said:

Kad su mi pricali privatnici koji su im nameti i sta se tu desava,meni uopste nije jasno da se tu neko ne buni...onda mi bude jasno i da oni rade ''legalno'' na crno..

 

Ko najvece poreze i ostale dazbine (doprinosi i sl) placa a najmanje se buni? Svi ljudi na ugovor o radu (izuzev onih koji se kao posledicu uvodjenja testa samostalnosti dobili olaksice za 3 godine). 
Kod nas prakticno svi ugovaraju i znaju samo za neto platu pa onda vecina ni nema pojma koliko drzava od njih uzima. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chaos Is Me said:

Takođe, činjenica je da se ova borba vodi ne zato što su frilenseri neka moralno superiorna bića koja duboko pate zbog ovakvog državnog aparata kakav je, već zbog sopstvenih džepova. Što je sasvim legitimno ali da batalimo moralistička proseravanja.

Pa niko nije ni pricao o moralu, to jest niko osim ovih koji ponavljaju rečenicu Pavla Vuisića iz Ko to tamo peva "propisi su propisi" iliti malo prošireno "u našu palanku je tako, a zna se da je palanka savršena, večna i nepromenljiva, pa kome se ne sviđa, neka ide iz nje".

 

Što se tiče prica o džepovima i sebičnjaštvu, pa ima definicija iz Đavoljeg rečnika Embroza Birsa - sebičnjak, to je onaj ko više voli sebe nego mene.

 

Će on brani srbstvo 30 godina i da drži to tu namerno izolovano da bi razni ćerači mogli da se izdrkavaju, a on da pravi "srednju klasu" koja se bavi time što mastiljari i sisa državnu kasu, more šupičkumaterinu. Ko on, srbendski telektualac i nacianalni radenik, onaj što je šetao mošti, i još ih šeta, onaj što ga je zli Brozzzz ugnjetavao tako što ga je terao da se ponašy normalno, i svi njegovi podrpaši, i rukolizači koji veselo mašu repom, a to su svi kojima pomenuti nije smetao.

 

Niko ništa ne treba da plaća, nego  ćerač je rekao, neka se ćeraju.

9 minutes ago, Ridji said:

Objasnjava ti iznad covek da retroaktivno poreska nista i ne trazi, samo ono sto se duguje :classic_biggrin:

A što niste to promenili u vašu palanku još pre 20 godina, kao svi, jer već preko 20 godina na sajtovima za uplate karticama, frilensing itd, postoji opcija da se ukljuci da od svake transakcije ta firma uplati procenat za porez u ime ovog korisnika usluga. Šta, srbstvo bilo ugroženo pa niste stigli? E pa sad je red da i vi nešto doprinesete pa da otpišete dug koji je nastao usled vaše kilavosti. Ko to vi, pa vi, ljubitelji palanke i veličanstvenih joj "propisa" a zna se da tu svaki palancanin vise voli da postuje propise nego leba da jede.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Milenko Puzigaca said:

A što niste to promenili u vašu palanku još pre 20 godina, kao svi, jer već preko 20 godina na sajtovima za uplate karticama, frilensing itd, postoji opcija da se ukljuci da od svake transakcije ta firma uplati procenat za porez u ime ovog korisnika usluga. Šta, srbstvo bilo ugroženo pa niste stigli? E pa sad je red da i vi nešto doprinesete pa da otpišete dug koji je nastao usled vaše kilavosti. Ko to vi, pa vi, ljubitelji palanke i veličanstvenih joj "propisa" a zna se da tu svaki palancanin vise voli da postuje propise nego leba da jede.

Da me zaobidjes sa tim srBstvo, nacionalizam i sličnim podmetanjima, ako mi se već obracas.

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Pa ne obraćam se baš tebi, nije to nista licno, samo komentarišem ovu rečenicu koju si slučajno ti napisao, više onako zbog špijuna. Što se mene tiče da ne bi dolazilo do bezrazložnog konflikta mogu i da se ukinu nikovi, pa da ne bude važno ko piše, nego samo šta piše :classic_smile:

 

OK, nije to retroaktivni obračun, nego je isto kao npr da neko nije plaćao vodu pet godina, i sad se to nagomilalo. Dobro, dug za vodu valjda zastareva za godinu dana, mada oni mogu da mućkaju pa da lažno predstave da su pokretali neke postupke, kao što sve lažno rade, ali ono što ne mogu da lažiraju je da im vodomer nije menjan duže od 5 godina, čime em oni vrše razne prestupe i treba da plate milionske kazne, em račun napravljen pomoću takvog neispravnog mernog uređaja nije važeći i ne mora da bude plaćen. Isto važi za strujomer. Ako je prošlo više od 12 godina od poslednje zamene, merni uređaj se računa kao neispravan = milionske kazne za prekršioca koji ga koristi, plus nevažeći račun koji je napravljen korišćenjem takvog mernog uređaja. Koliki je stvarni dug, to će se utvrditi procenom, i sad više nije važno za priču.

 

A zašto vodovodi ne menjaju vodomer na 5 godina, i zašto elektrodistribucija ne menja strujomere na 12 godina, što je njihova zakonska obaveza? Pa nisu stigli, jer su 30 godina bili zauzeti odbranom ugroženog srbstva. I većina ostalih isto. I sad sve to tridesetogodišnje kolektivno izdrkavanje treba da iskija pošten svet koji je i to što je zaradio, zaradio uprkos braniteljima i sisateljima, nije nego.

 

Zasto? Da ovi tu mogu još 20 godina da lažu o "milosrdnim anđelima" koje su sami smislili (mada možda i nije loš naziv, jer postoje neki za koje napuniti im šiju aplauzima jeste milosrdan čin, to jest ako se posle opamete, što se ne desi svima, očigledno), da neistinito predstavljaju podatke u službenim dokumentima, da zavode dokumenta sa lažnim datumima, da u urbanističkim planovima lažno predstavljaju kao da postoji nešto čega nema  i da (uz podršku većine "naroda" ) rade sve ostale stvari zbog kojih se razlikuju od normalnih ljudi i zbog kojih i jesu stavljeni u obor? Evo sad će.

 

Neka otpišu "dug", pa posle po redu. Neispravan im vodomer. Odavno se zakočio od previse srbovanja koje je prošlo kroz njega, a i istekao mu rok za zamenu jos pre 30 godina.

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/12/2021 at 2:59 PM, Chaos Is Me said:

Takođe, činjenica je da se ova borba vodi ne zato što su frilenseri neka moralno superiorna bića koja duboko pate zbog ovakvog državnog aparata kakav je, već zbog sopstvenih džepova. Što je sasvim legitimno ali da batalimo moralistička proseravanja.

 

Nema tu nikakvih moralističkih proseravanja već prosta činjenica da frilenseri u Srbiji imaju najgore uslove/opterećenja u regionu i Evropi. O tome je već pisano ovde i u drugim postovima na ovoj temi. Plus na sve to treba da vraćaju dugovanja (da li su za to isključivo samo oni odgovorni ili ne - to je već diskutovano i tu se očigledno ne slažemo). Ali sve to je više nego dovoljno da se bune i da traže uslove kakvi su u drugim državama regiona/Evrope, uslove u kojima bi mogli da ostanu konkurentni na međunarodnom tržištu. Naravno da treba da se bune i protestuju. Ja možda ne razumem poentu većine postova ovde, ali meni zvuče u fazonu: "i drugma je loše, šta se oni bune... šta su umislili... sami su krivi... ko ih jebe... mi plaćamo i poštujemo zakon... što se ranije nisu bunili... " i ostala moralistička proseravanja.

 

Kao što svaki Captain Obvious drži lekcije kako porez mora da se plaća...  Naravno da treba da se plaća, i naravno da se niko nije bunio sve do trenukta kada su se stvari iskristalisale i kada je postalo jasno svima kakav je zakon i da država "napokon" planira da počne da ga sprovodi (posle ~20 godina). To da li oni imaju ili nemaju pravo da se bune, zašto se nisu bunili ranije... e to je moralističko proseravanje. A da ne pričamo o debilnim komentarima...

  

On 4/11/2021 at 3:59 PM, Kronostime said:

bolji od ovih pizdica sto im rodtelji placaju rezije i kukaju na pravila igre?

Nek` se prvo skinu sa roditeljske sise i pocnu da placaju svoje troskove, pa da pricamo o uslovima.

 

Edited by Senn
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Senn said:

 

Nema tu nikakvih moralističkih proseravanja već prosta činjenica da frilenseri u Srbiji imaju najgore uslove/opterećenja u regionu i Evropi. O tome je već pisano ovde i u drugim postovima na ovoj temi. Plus na sve to treba da vraćaju dugovanja (da li su za to isključivo samo oni odgovorni ili ne - to je već diskutovano i tu se očigledno ne slažemo). Ali sve to je više nego dovoljno da se bune i da traže uslove kakvi su u drugim državama regiona/Evrope, uslove u kojima bi mogli da ostanu konkurentni na međunarodnom tržištu. Naravno da treba da se bune i protestuju. Ja možda ne razumem poentu većine postova ovde, ali meni zvuče u fazonu: "i drugma je loše, šta se oni bune... šta su umislili... sami su krivi... ko ih jebe... mi plaćamo i poštujemo zakon... što se ranije nisu bunili... " i ostala moralistička proseravanja.

 

Kao što svaki Captain Obvious drži lekcije kako porez mora da se plaća...  Naravno da treba da se plaća, i naravno da se niko nije bunio sve do trenukta kada su se stvari iskristalisale i kada je postalo jasno svima kakav je zakon i da država "napokon" planira da počne da ga sprovodi (posle ~20 godina). To da li oni imaju ili nemaju pravo da se bune, zašto se nisu bunili ranije... e to je moralističko proseravanje. A da ne pričamo o debilnim komentarima...

  

 

 

b1....Kako su vam svima puna usta Evrope kada treba nešto loše da se uporedi a niko da slučajno kaže hej jbt pa mi smo jedini u Evropi godinama prihodovali bez da platimo dinar. Tu ne uzimate Evropu za primer, pretpostavljam?

 

b2...nisu samo oni odgovorni, zato će i dobiti otpise doprinosa. Da su samo oni odgovorni, platili bi bogami sve. I gle čuda, ni to nije dovoljno :lol_2:

 

b3...naravno, ovo sam samo čekao. TI duboko ne razumeš poentu proseravanja na temu frilensera. Ja, hteo ne hteo, porez i doprinose na platu moram da plaćam. U iznosima od kojih mi nije dobro kad dobijem potvrdu na kraju godine. Pa onda i te kako imamo pravo da serem svakome ko ne plaća porez. Kao što frilenser, koji kurcu ništa ne plaća, treba da bude manji od makovog zrna a ne da gura po 5 prstiju u oči ljudima kojima smeta jebena nepravda. Da, nepravda je da postoji makar jedan dan u kome postoji makar jedan dinar legalnog prihoda koji nije oporezovan (a da ne potpada pod određene izuzetke).

 

b4..veliko finale...naravno da se niko nije bunio. Sve ok, vaši prihodi, vaša stvar. Slobodno nek svako proba da izjebe državu, nemam problem sa tim. Ne vidim što ti i ostatak frilensera imate problem sa tim što ima i onih drugih koji vaše očigledno jahanje na slabostima ove države i sistema vide kao čistu hipokriziju. Puna vam svima usta raspale države koja kurcu ne valja ali ste kad se pojavi prilika da se iskoriste mane sistema (inertnost) eto vas u prvom redu. Svaka čast 🤝

  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, NMX said:

 

b1....Kako su vam svima puna usta Evrope kada treba nešto loše da se uporedi a niko da slučajno kaže hej jbt pa mi smo jedini u Evropi godinama prihodovali bez da platimo dinar. Tu ne uzimate Evropu za primer, pretpostavljam?

 

b2...nisu samo oni odgovorni, zato će i dobiti otpise doprinosa. Da su samo oni odgovorni, platili bi bogami sve. I gle čuda, ni to nije dovoljno :lol_2:

 

b3...naravno, ovo sam samo čekao. TI duboko ne razumeš poentu proseravanja na temu frilensera. Ja, hteo ne hteo, porez i doprinose na platu moram da plaćam. U iznosima od kojih mi nije dobro kad dobijem potvrdu na kraju godine. Pa onda i te kako imamo pravo da serem svakome ko ne plaća porez. Kao što frilenser, koji kurcu ništa ne plaća, treba da bude manji od makovog zrna a ne da gura po 5 prstiju u oči ljudima kojima smeta jebena nepravda. Da, nepravda je da postoji makar jedan dan u kome postoji makar jedan dinar legalnog prihoda koji nije oporezovan (a da ne potpada pod određene izuzetke).

 

b4..veliko finale...naravno da se niko nije bunio. Sve ok, vaši prihodi, vaša stvar. Slobodno nek svako proba da izjebe državu, nemam problem sa tim. Ne vidim što ti i ostatak frilensera imate problem sa tim što ima i onih drugih koji vaše očigledno jahanje na slabostima ove države i sistema vide kao čistu hipokriziju. Puna vam svima usta raspale države koja kurcu ne valja ali ste kad se pojavi prilika da se iskoriste mane sistema (inertnost) eto vas u prvom redu. Svaka čast 🤝

Niko nije koristio ''slabosti'' sistema jer tu sistem nije postojao jer je taj deo drzavnog aparata toliko jada da oni ni sad nisu u stanju da naprave cifru. Drugo, oni pojma nemaju koliko i sta da oporezuju cak negde traze od ljudi da se i sami prijave i da kazu koliko su imali i kakvih prihoda. Apsolutno nigde oni ne mogu da obracunaju neke stvari jer pojma nemaju iz kog dela su dosli. Ja imam npr samo jedan papir gde sam morao napisati da sam konsultant itd...

 

Ti si u fazonu ne bih ja da vam stajem na zulj, ali ipak ja placam porez pa cu vas nacepeti ako budem mogao. Klasicna serpska demagogija da komsiji crkne krava.

 

Svi vi sto vas ''dere'' drzava da vas procesljaju kako treba uzeli bi 10x vise para od frilensera...problem jeste sto oni moraju oporezivati bukvalno sve doznake iz banaka i ostalih sranja a to ne ukljucuje samo frilensing.

 

Lepo je videti druzinu koja sad zastupa interese drzave koja im skida kozu sa ledja jer oni nemaju .uda da se sa njom zakce jer jbga...ustipne se na crno dovoljno da se plate visoki nameti koje drzava vrsi.

 

Puna usta su Evrope jer oni imaju uredjeno drustvo gde ovakva lakrdija ne bi nikad prosla vec odavno bio donet zanet kojeg bi se drzali i drzava bi odavno imala oslidne prihode na ovo.

 

Sve u svemu placanja poreza za proslo vreme nece biti ma kako vama to, postenim gradjanima tesko palo...kad bi krenule vase knjige da gledaju...🤡

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Devil In My Pants said:

Niko nije koristio ''slabosti'' sistema jer tu sistem nije postojao jer je taj deo drzavnog aparata toliko jada da oni ni sad nisu u stanju da naprave cifru. Drugo, oni pojma nemaju koliko i sta da oporezuju cak negde traze od ljudi da se i sami prijave i da kazu koliko su imali i kakvih prihoda. Apsolutno nigde oni ne mogu da obracunaju neke stvari jer pojma nemaju iz kog dela su dosli. Ja imam npr samo jedan papir gde sam morao napisati da sam konsultant itd...

 

Naravno da traže. Gospode bože pa to je osnova samooporezivanja. Imao si do sada PP OPO prijavu. Imao si i tutorijal na YT kanalu poreske uprave baš za tu poresku prijavu. Nego bio bol u qrcu, jbg. 

 

8 minutes ago, Devil In My Pants said:

Ti si u fazonu ne bih ja da vam stajem na zulj, ali ipak ja placam porez pa cu vas nacepeti ako budem mogao. Klasicna serpska demagogija da komsiji crkne krava.

 

Da uzmemo da je tako i ako nije. U čemu se razlikuje od stava ja ne plaćam porez pa ću tražiti da mi ne plate bez obzira što koristim iste pogodnosti koje i ovi što hteli-ne hteli moraju da plaćaju?

 

9 minutes ago, Devil In My Pants said:

Sve u svemu placanja poreza za proslo vreme nece biti ma kako vama to, postenim gradjanima tesko palo...kad bi krenule vase knjige da gledaju...🤡

 

Moje knjige ne postoje. Zaposlen u multinacionalki. Tim pre mi je muka svih proeza koji se plaćaju u moje ime. 

 

A biće plaćanja za prošlo vreme, veruj mi. Oprostiće se svakako (i treba) ljudima sa nižim prihodima, podeliće se na godine ostalima. Ali taj bezobrazluk plaćanje poreza za prošlo vreme - neće ga biti. Otvoreno priznavanje da ste izjebali državu i još ponos. Svaka čast :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da treba da se uvede neka međunarodna regulativa da porez treba da se plaća samo u ovim prosperitetnim državama zapada, u ostalim ne treba da se plaća jer su kurac od država i imaju loše usluge za ovo što uzimaju kroz porez. To je ta logika. 🙂

 

Ja stvarno ne kapiram ovu logiku: nekad sam nešto ukrao, i tad je bilo propisano da je krađa krivično delo, ali godinama država nije uspela da me procesuira za to, kad je na kraju uspela ja se bunim što me ranije nisu uhvatili, nije fer da sad odgovaram.

 

I još jednom, apsolutno podržavam frilensere i bilo koju drugu grupaciju da se bore za svoja prava i niže poreske stope ako to ima uporište u privrednim uslovima i elementarnoj logici.

  • Like 4
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...