Jump to content

Šah


Jurgen

Recommended Posts

35 minutes ago, Olosh iz Junkovca said:

 

U bazi postoji 14 razlicitih poteza belog, ali 4. h3 nije medju njima

 

Pogađaju poteze Narodicki i Giri. I sve lepo ide, d4, Sf6, c4 e6, kad su došli do te pozicije, kažu sad ide g3 sigurno, igraće katalonsko otvaranje...Ding povlači h3, ovi kažu , mouse slip ( kao ovi što prenose partiju pogrešno povukli ) neka im neko kaže da isprave :classic_laugh:. Posle šok kad su shvatili da je stvarno odigrao h3.

 

Kažu da je na kraju nastala teoretska pozicija sa tom razlikom da beli ima pešaka na h3 umesto h2, jer u toj nekoj poziciji beli igra prvo a3 pa par poteza kasnije a4.... a ovde umesto a3 i a4 ima h3 i odmah a4. I to je pozicija gde se valjda uzima na c5 skakačem i beli malo bolji. 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Ding Hao said:

 

Pogađaju poteze Narodicki i Giri. I sve lepo ide, d4, Sf6, c4 e6, kad su došli do te pozicije, kažu sad ide g3 sigurno, igraće katalonsko otvaranje...Ding povlači h3, ovi kažu , mouse slip ( kao ovi što prenose partiju pogrešno povukli ) neka im neko kaže da isprave :classic_laugh:. Posle šok kad su shvatili da je stvarno odigrao h3.

 

Kažu da je na kraju nastala teoretska pozicija sa tom razlikom da beli ima pešaka na h3 umesto h2, jer u toj nekoj poziciji beli igra prvo a3 pa par poteza kasnije a4.... a ovde umesto a3 i a4 ima h3 i odmah a4. I to je pozicija gde se valjda uzima na c5 skakačem i beli malo bolji. 

 

Ja sam mislio da se Giri zezao da je Ding napravio 'mouseslip'

'You know it happens, hand goes for g3 but you make h3'

 

51 minutes ago, Belper said:

Sta se ovde izdesavalo. Moze li neko da mi priblizi partiju sto je greska ovo uzeti konjem nisam pratio partiju.

 

Mislim da je Dingospo odigrao lezerno i bio probijen u centru nakon toga.

Link to comment
Share on other sites

Ono totalno.

Ding does not have 'dog in him'

Izgleda da samo igra na taj ludi talenat.

 

Ali mene jeste iznenadio sa ovim ludostima od pocetka meca, mislio sam da ce biti nekoga da ga bolje pripremi,

posavetuje. Nova situacija, iskusan cvrst protivnik koji je bio u ovoj situaciji (samo je bilo gore) i koji uvek veoma jako 

igra u prvim kolima. 

U toj situaciji, Ding je trebalo da ceka da Nepo krene riskantnije i kulira vise jos par partija belim.

 

Zayebana situacija, ali nije gotovo, Nepo ponekad ima neki prekid, a Ding pred kraj turnira ume da uhvati super formu.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Olosh iz Junkovca said:

Greska nepoa 28…Sd4 kompjuteri reagovali zesce. 

Ja sam se sad uključio, ispratio sam poteze na lichessu bez evaluation bara i kad je to odigrao baš sam pomislio kako ovo deluje da otvara previše prostora za konja i da će GM znati to da iskoristi 😄 A nisam veliki ekspert (a nisam ni ekspert... a ni blizu), tako da me baš zanima šta je Nepo hteo

Edited by Nicklord
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Nicklord said:

Ja sam se sad uključio, ispratio sam poteze na lichessu bez evaluation bara i kad je to odigrao baš sam pomislio kako ovo deluje da otvara previše prostora za konja i da će GM znati to da iskoristi 😄 A nisam veliki ekspert (a nisam ni ekspert... a ni blizu), tako da me baš zanima šta je Nepo hteo

Mislim da je hteo razmenu koja vodi u lagani remi ali je potpuno zabagovao da ovaj moze da zrtvuje topa i onda konj kontrolise celu tablu bukvalno. Da nije pomerio konja i koristio ga kao blokadu pesaka deluje kao cist remi. Nema poteze u sustini, ali ni beli ne moze da probije. Cudno je bilo i pre toga kad je isao na stranu sa konjem i maltene ga zarobio i dao Dingu kontrolu centra.

Link to comment
Share on other sites

Jos jedna pobeda Jana,

 nema sta igra se za sve pare ovde. 
 

Da je svaki mec za prvaka ovakav 

ne bi ni pricali o nekakvim drugacijim pravilima kako da to bude zanimljivije. 
 

Neko moze da kaze da kvalitet nije najbolji i da prave greske, 

ja mislim da su samo izasli iz zone komfora i da je ovo najvisi nivo igre 

generalno u datim okolnostima. 
 

+
Ali ipak da bi se obezbedilo da svaki mec za prvaka bude ovakvog tempa, 

neke promene su potrebne, jer zavisi od igraca. 
 

Ja bih uveo mec od 18 partija, gde bi poput meceva izmedju kompjutera igraci bili primorani da igraju odredjena otvaranja crnim i belim figurama. 

Sta mislite. 

Link to comment
Share on other sites

Oh man, Ding strikes again.

Jos se igra, ali je dobijena pozicija.

Ding je igrao London, slabo se secam 2. (ili) 3. Lf4 da neko ozbiljan igra.

Oni dobijaju u sredisnjici relativno normalne, ali koliko vidimo ne bas pripremljene

pozicije. iz svakog poteza vreba neka katastrofa...

 

Neverovatan finis Dinga, bilo je mnogo nacina da se igra dalje uz veliku prednost,

ali je Ding video varijaciju sa zrtvom dame na kraju, i to od 4 poteza, ( sa 41. d5) , potpuno ludo.

Giri nije bio ni blizu da ovo predvidi.

 

 

 

 

 

Edited by Olosh iz Junkovca
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Nicklord said:

Giri se baš nervirao što nije video Dingovu ideju 😄 Smešno mi je bilo


‘Ding is smiling. He has seen it. He will have to show it to us’ ili nesto slicno

 

Giri bio u potpunom neznanju, skakao onim konjem levo desno. 
 

Ali bilo je zanimljivo kad je rekao da Karlsen nikada ne bi video 41. Tb7

a da bi mozda Karuana video, 

zbog broja poteza koje evaluiraju. 

Edited by Olosh iz Junkovca
Link to comment
Share on other sites

Ding moze da dobije ovo do kraja ali mora da bude mentalno jak. Ako i na momenat posumnja u sebe i da ima kvalitet Rus ce ga dokrajciti jer je mentalno stabilniji, ali ne i talentovaniji. Sa druge strane, Nepo ima blago nadmenu osobinu da igra brzo poteze u nekim momentima, i danas je dva puta promasio najbolji potez koji ga je mogao odvesti u remi partiju zato sto je brzo odigrao, sto Ding moze da iskoristi. Briljantan sah danas svakako, i neverovatna kombinacija koju je Ding pronasao sa guranjem pesaka koji zatvara kralja da nema izlaza cak i kada beli zrtvuje kraljicu (ili u zameni lovca sa skakacem, "h" pesak odradjuje posao da zarobi kralja). Bice vrlo zanimljivo.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, diego said:

Ding moze da dobije ovo do kraja ali mora da bude mentalno jak. Ako i na momenat posumnja u sebe i da ima kvalitet Rus ce ga dokrajciti jer je mentalno stabilniji, ali ne i talentovaniji. Sa druge strane, Nepo ima blago nadmenu osobinu da igra brzo poteze u nekim momentima, i danas je dva puta promasio najbolji potez koji ga je mogao odvesti u remi partiju zato sto je brzo odigrao, sto Ding moze da iskoristi. Briljantan sah danas svakako, i neverovatna kombinacija koju je Ding pronasao sa guranjem pesaka koji zatvara kralja da nema izlaza cak i kada beli zrtvuje kraljicu (ili u zameni lovca sa skakacem, "h" pesak odradjuje posao da zarobi kralja). Bice vrlo zanimljivo.

 

 

Ja mislim ova partija moze da bude lekcija na vise nivoa. 

i da taj 41. potez moze da se gleda iz vise uglova.

Neverovatni potez 41. d5 koji jasno pokazuje kombinatoriku vrhunskog igraca,

na nacin da drugi slican GM koji nije potpuno koncentrisan i koji komentarise 

u studiju ne moze da pridje ni blizu.

 

I onda taj jos suroviji potez 41. Rb7 koji otrovno i nasuprot intuiciji resava partiju odmah,

a koji je dostupan samo silikoncima.

 

 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Olosh iz Junkovca said:

 

 

Ja mislim ova partija moze da bude lekcija na vise nivoa. 

i da taj 41. potez moze da se gleda iz vise uglova.

Neverovatni potez 41. d5 koji jasno pokazuje kombinatoriku vrhunskog igraca,

na nacin da drugi slican GM koji nije potpuno koncentrisan i koji komentarise 

u studiju ne moze da pridje ni blizu.

 

I onda taj jos suroviji potez 41. Rb7 koji otrovno i nasuprot intuiciji resava partiju odmah,

a koji je dostupan samo silikoncima.

 

 

Kada je Deep Blue pobedio Kasparova, pocela je nova "era" od koje se sah jos uvek nije u potpunosti oporavio, a to je da ostane ako ne isto, a ono bar priblizno popularan kao u prethodnim decenijama, bez obzira na megalomanski porast kompjuterskih programa koji sada staju na svaki telefon. Lepota ove igre je u nadmetanju dva ljudska bica, koji ustaju i padaju kao bokseri kako mec odmice, ili u ovom slucaju danas, "idu na nokaut" kada osete krv, sa svim svojim ljudskim imperfekcijama. Cak su i linije koje prognoziraju pobednika debelo "zavaravajuce", pogotovu za obicnog i prosecnog ljubitelja saha jer ne govore puno o ljudskom faktoru. Ali sah se polako navikava na "zivot sa masinama", odnosno na "sah bez obzira sto postoji masina koja ga igra bolje" i tek kada to u potpunosti prihvate igraci, komentatori ali i publika, on ce da dozivi svoje novo zlatno doba.

Edited by diego
Link to comment
Share on other sites

Posle 23. poteza zanimljiva i podjednaka pozicija, Ding je odigrao trenutno jedan skroz neuobicajen potez konjem, izgleda da je dobra ideja na putu, Jan trosi vreme vise nego obicno, obojica su na 20 minuta

 

edit: i jedan i drugi trose vreme ko nezdravi, imaju 15 minuta da odigraju sledecih 15 poteza, ovo ce da bude rapid do kraja 😄

Edited by diego
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...