Jump to content

Utisak nedelje


Atreid

Recommended Posts

18 hours ago, tomas.hokenberi said:

Ali ništa od gore navedenog se neće desiti pošto ne postoji društvena podrška za takve promene, tako da će građani Srbije nastaviti da "zivotare" umesto da zive, stručni, sposobni i ambiciozni, koji neće hteti da životare u takvom okruženju će nastaviti da odlaze iz Srbije, što će postepeno dovesti do depopulacije i ekstremno loše starosne strukture, tako da ni osnovne funkcije kao što je energetika, vodosbabdevanje, pa ni poljoprivreda neće više funkcionisati, neće biti novca za održavanje infrastrukture, penzije i drzavnih sluzbi i doći će do potpunog kolapsa sistema gladi i bede većine populacije.

 

 

Ne moze se stanje u drzavi kao sto je Srbija mnogo poboljsati, ne treba se zavaravati. To je zemlja od nekih 7 miliona stanovnika (mozda nesto preko), bez vaznih resurasa, ekstremno centralizovana, u kojoj se nista nije radilo na bolje, bez neke posebne industrije ili infrastrukture.

 

Treba pogledati zemlje EU i videti da ni u njima nije nesto mnogo bolje - sta su teme o kojima raspravljaju politicari u Poljskoj, Madjarskoj, Bugarskoj, Grckoj? Sve ove zemlje su u mnogo boljem polozaju od nase, pa u svim tim zemljama postoje stranke koje se bave iskljucivo populistickim, nacionalistickim ili konzervativnim pitanjima.

 

Mislim da se oko ovih stavki koje su navedene brkaju uzroci i posledice. Nece gradjanima Srbije biti naprasno bolje ako dodje neki "benevolentni Vucic", uzme svu vlast, prizna Kosovo, uvede sankcije Rusiji, udje u NATO. To sve imamo u CG - da li je CG toliko bolje uredjena drzava da bi neko odavde mozda zeleo da se preseli tamo? Ne, rast podrske EU i pad intersovanja za emotivna nacionalisticka pitanja ce se desiti pod vlascu stranaka koje bar budu glumile da se bore za poboljsanje zivotnog standarda, iskorenjivanje korupcije, uredjenje zivotnog prostora i za prava malog coveka.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, goldberg said:

 

Ne moze se stanje u drzavi kao sto je Srbija mnogo poboljsati, ne treba se zavaravati. To je zemlja od nekih 7 miliona stanovnika (mozda nesto preko), bez vaznih resurasa, ekstremno centralizovana, u kojoj se nista nije radilo na bolje, bez neke posebne industrije ili infrastrukture.

 

Treba pogledati zemlje EU i videti da ni u njima nije nesto mnogo bolje - sta su teme o kojima raspravljaju politicari u Poljskoj, Madjarskoj, Bugarskoj, Grckoj? Sve ove zemlje su u mnogo boljem polozaju od nase, pa u svim tim zemljama postoje stranke koje se bave iskljucivo populistickim, nacionalistickim ili konzervativnim pitanjima.

 

Mislim da se oko ovih stavki koje su navedene brkaju uzroci i posledice. Nece gradjanima Srbije biti naprasno bolje ako dodje neki "benevolentni Vucic", uzme svu vlast, prizna Kosovo, uvede sankcije Rusiji, udje u NATO. To sve imamo u CG - da li je CG toliko bolje uredjena drzava da bi neko odavde mozda zeleo da se preseli tamo? Ne, rast podrske EU i pad intersovanja za emotivna nacionalisticka pitanja ce se desiti pod vlascu stranaka koje bar budu glumile da se bore za poboljsanje zivotnog standarda, iskorenjivanje korupcije, uredjenje zivotnog prostora i za prava malog coveka.

Mislim da ti nisi shvatio sta ja vidim kao uzrok-posledicu. Da bi Srbija napredovala, srpsko drustvo treba da napreduje, tako da preovladjujuci stav bude priznavanje Kosova, EU, NATO,ne-korupciji. I onda ce Srbija biti bolje drustvo i napredovati. Ne ako dodje neki benevolentni-Vucic. Ali drustvo nije takvo -> posledicno Srbija nece napredovati.

On 11/11/2023 at 11:40 AM, djura.net said:

@tomas.hokenberi  Ali moramo korak-po-korak, a prvi korak je 17.12.

 

To je nesumnjivo tacno, samo ne treba ocekivati sustinske promene.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, tomas.hokenberi said:

Mislim da ti nisi shvatio sta ja vidim kao uzrok-posledicu. Da bi Srbija napredovala, srpsko drustvo treba da napreduje, tako da preovladjujuci stav bude priznavanje Kosova, EU, NATO,ne-korupciji. I onda ce Srbija biti bolje drustvo i napredovati. Ne ako dodje neki benevolentni-Vucic. Ali drustvo nije takvo -> posledicno Srbija nece napredovati.

To je nesumnjivo tacno, samo ne treba ocekivati sustinske promene.

 

Shvatam sta si napisao, ali se ne slazem sa tim, a i cinjenice mi idu u prilog. Imas Crnu Goru u NATO, priznala je Kosovo, uvela sankcije Rusiji i nista od toga ne doprinosi samo od sebe da je CG bolje mesto za zivot od Srbije.

 

Svaka nova vlast koja zeli da napravi otklon od dilema koje si naveo mora prvo da nacini krupan korak ka resavanju sustinskih problema (a to nisu Kosovo, odnos prema Rusiji, zatucanost ili inat prema zapadnim zemljama). Pocev od lokala, kada vidim da mi je neki DS celnik sredio ulicu, da se kaznjavaju saranja fasada, pa do krupnijih pitanja tipa rada drzavne sluzbe i borbe protiv korupcije, taj neko ce imati moj glas nevezano za to sto se zalaze da priznamo Kosovo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, goldberg said:

 

Shvatam sta si napisao, ali se ne slazem sa tim, a i cinjenice mi idu u prilog. Imas Crnu Goru u NATO, priznala je Kosovo, uvela sankcije Rusiji i nista od toga ne doprinosi samo od sebe da je CG bolje mesto za zivot od Srbije.

 

Svaka nova vlast koja zeli da napravi otklon od dilema koje si naveo mora prvo da nacini krupan korak ka resavanju sustinskih problema (a to nisu Kosovo, odnos prema Rusiji, zatucanost ili inat prema zapadnim zemljama). Pocev od lokala, kada vidim da mi je neki DS celnik sredio ulicu, da se kaznjavaju saranja fasada, pa do krupnijih pitanja tipa rada drzavne sluzbe i borbe protiv korupcije, taj neko ce imati moj glas nevezano za to sto se zalaze da priznamo Kosovo.

 

Pa bar po mom misljenju si dokazao da on jeste u pravu.

 

Manja drzava, sa manje stanovnika, sa istim problemima kao Srbija, samo siromasnija, je u poslednjih 10 godina samo pretekla Srbiju po svim parametrima koji su bitni za zivot - vise plate, uredjenije drustvo, bolji politicki polozaj i odnos sa bitnim zemljama sveta i tako dalje.

 

I rekao bih da definitivno mozemo reci da je Crna Gora bolje mesto za zivot od Srbije u 2023.

Edited by McLeod
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Najnerealniji politicki izum u Srbiji je izgovoriti - Prvo neka se Srbija okrene sebi, a onda da vidi da li hoce i ono sto nece i gde hoce....Jer to nije moguce.

Srbija prvo i pre nego se blesavo okrene samoj sebi, mora da odgovori na pitanje Gde ce? Zatim da se okrene na tu stranu gde zeli da ide, pa tek onda moze da razmislja o drugim stvarima. Naravno ako zeli na truli zapad, mora i da napravi civilizacijske pomake, mora da ucini ustupke, da prestane da se pretvara da je nezavisna jer nije ,a da se okrene sebi to je isto kao da se zalazes sa potpunu izolaciju. Da ne kazem koliko to neostroumno zvuci....Sta ces da se okreces sebi, sta to uopste znaci. Koliko je poznato srb se uvek nesto vrtela oko sebe i okretala sebi zasto je to neki prioritet, kada znamo da je to glupost i prazna prica.

 

A Utisak?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, McLeod said:

 

Pa bar po mom misljenju si dokazao da on jeste u pravu.

 

Manja drzava, sa manje stanovnika, sa istim problemima kao Srbija, samo siromasnija, je u poslednjih 10 godina samo pretekla Srbiju po svim parametrima koji su bitni za zivot - vise plate, uredjenije drustvo, bolji politicki polozaj i odnos sa bitnim zemljama sveta i tako dalje.

 

I rekao bih da definitivno mozemo reci da je Crna Gora bolje mesto za zivot od Srbije u 2023.

Što onda stanovnici iz te države masovno idu u Srbiju kad je tamo bolje mesto za život? 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Perkos2 said:

Što onda stanovnici iz te države masovno idu u Srbiju kad je tamo bolje mesto za život? 

Zato što je Crna Gora mala država, ne zaboravi da 2 Beogradske opštine Novi Beograd i Zemun same zajedno imaju više stanovnika od Crne Gore. Posledično, iako CG napreduje brže od Srbije i u proseku već ima bolji standard od Srbije, uvek će biti ljudi koji mogu da se "bolje ostvare" u većoj sredini. Ne idu oni(a odavno i ne idu više "masovno") "u Srbiju" već idu u Beograd (a i Novi Sad). Sumnjam da ima puno ljudi u CG koji bi npr. iz Nikšića prešli u Ivanjicu, Arilje ili Vranje. A Beograd (i Novi Sad) nisu realni reprezenti tipičnog  života i standarda u Srbiji. Možda nije toliki ekstrem kao Moskva i Sankt Petersburg prema ostatku Rusije, ali razlika je vidna.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja sam da kažem više od dve trećine života u inostranstvu,  i ubeđen sam da Srbija može biti najjača ekonomija istočno od Rima i južno od Češke, i ne samo da može nego je čudo da nije.

Radnici iz Srbije najviše rade, nema kao kod nas u EU te zadusnice, te krompirevi dani, te ona Marija, te Uskrs, sv Martin itd itd...U Srbiji ljudi rade kao bez duse I kada dodju u EU na glasu su a i na delu kao odlična radnici.

U Srbiji još uvek ima stanovnistva, oseca se život na na svakom koraku, potrosnja je dosta veca bar u sektorima koje ja poznajem profesionalno, te su i pazari veci nego u zemljama EU , neusporedivo sa npr Slovenijom, Hun, Hrvatskoj, itd...Ociti problem je korupcija koje ima svugde, ali izgleda da u Srbiji nemaju mere..

I za kraj, Srbija je mnogo manje zaduzena ukupnom ekonomijom i svakako ostalo od nekih koji imaju bolji standard od vas.

Ne znam, meni po svoj logici je da Srbija pripada zapadnoj civilizacije i treba joj neko ko će je postaviti uz članice EU, a to nisu hteli ni ljudi od 2000 do 2012 sasvim jasno.

Link to comment
Share on other sites

Srbija se prazni i stari. Ne znam koliko putuješ južno ali imaš sela koja su već mrtva a imaš neka koja će postati mrtva kroz desetak godina. I nije to problem tog jednog sela nego celi regioni se prazne.
I ukupno stanovništvo se smanjuje a to nikako ne može da daje bolju privredu.
Mi da smo u eu kao što je Hrvatska već koliko godina, sad ne bi imali 4 miliona ljudi koji žive ovde.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Mama_mia said:

 

Prognoziram da ce cela Srbija postati crnogorci kad ovi udju EU.

 

a Utisak?

Kvota za tu prognozu je vrlo mala 1,10 maximum. 

5 hours ago, tomas.hokenberi said:

Zato što je Crna Gora mala država, ne zaboravi da 2 Beogradske opštine Novi Beograd i Zemun same zajedno imaju više stanovnika od Crne Gore. Posledično, iako CG napreduje brže od Srbije i u proseku već ima bolji standard od Srbije, uvek će biti ljudi koji mogu da se "bolje ostvare" u većoj sredini. Ne idu oni(a odavno i ne idu više "masovno") "u Srbiju" već idu u Beograd (a i Novi Sad). Sumnjam da ima puno ljudi u CG koji bi npr. iz Nikšića prešli u Ivanjicu, Arilje ili Vranje. A Beograd (i Novi Sad) nisu realni reprezenti tipičnog  života i standarda u Srbiji. Možda nije toliki ekstrem kao Moskva i Sankt Petersburg prema ostatku Rusije, ali razlika je vidna.

Po tvojoj logici i državljani Srbije idu u Nemački zato što je veća država i što mogu da sw bolje ostvare a ne zato što je u Srbiji nezavidna situacija. Nisu Srbija i Crna Gora Beograd, Zlatibor, Podgorica i Budva već mnogo veći prostori a na tim prostorima ne teče med i mleko ni u Srbijo ni u Crnoj Gori koliko god vlasti pumpale statistiku.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, shonke said:

Srbija se prazni i stari. Ne znam koliko putuješ južno ali imaš sela koja su već mrtva a imaš neka koja će postati mrtva kroz desetak godina. I nije to problem tog jednog sela nego celi regioni se prazne.
I ukupno stanovništvo se smanjuje a to nikako ne može da daje bolju privredu.
Mi da smo u eu kao što je Hrvatska već koliko godina, sad ne bi imali 4 miliona ljudi koji žive ovde.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 

 

Ovo je nažalost tačno (mada je 4 miliona verovatno preterivanje). Videti pod Bugarska.

 

Nije samo do pukog broja. Oni koji odlaze su u proseku mlađi, sposobniji i spremniji na rizik od onih koji ostaju. Ja verujem da bismo mi odavno smenili ovu vlast kada ljudi ne bi mogli da jednostavno odu. Jedan od razloga za opozicionu energiju devedesetih je bio i taj što nisi mogao tako lako da pobegneš, nego je šansa za poboljšanje života bila u tome da se boriš da promeniš mesto na kome se nalaziš.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Mislim da bi brojna dijaspora bila i izvesna prednost u odnosu na zemlju sličnih performansi bez, ili sa malobrojnim dijasporom, ali je uslov sređeno društvo, bezbedno, sa minimumom korupcije i otvorenog kriminala, jakim institucijama i.racionalnom politikom. Dobar deo dijaspore šalje novac u Srbiju, pomaže roditelje ili rodbinu, održava kuće, imanja, planira da se vrati u nekom momentu, bilo u slučaju da se poprave uslovi života i rada pa da nastave rad ovde, bilo da penzionerske dane provedu ovde. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Ovo je nažalost tačno (mada je 4 miliona verovatno preterivanje). Videti pod Bugarska.
 
Nije samo do pukog broja. Oni koji odlaze su u proseku mlađi, sposobniji i spremniji na rizik od onih koji ostaju. Ja verujem da bismo mi odavno smenili ovu vlast kada ljudi ne bi mogli da jednostavno odu. Jedan od razloga za opozicionu energiju devedesetih je bio i taj što nisi mogao tako lako da pobegneš, nego je šansa za poboljšanje života bila u tome da se boriš da promeniš mesto na kome se nalaziš.
I energija je bila drugačija, posle 5.10.
Mislilo se valjda da je društvo drugačije, da je on kriv, nismo mi, mi smo svet itd.
Kad ono posle par godina (bas slučajno nakon 12.3.03) da jurimo nizbrdo a kočnice ne rade...

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Znaci stvarno niko ne veruje da ce Srbija da postane crnogorci ako CG udje u EU prva? Nije da sam nesto vidovita sto jesam, ali nemoguce da ne znate da se masovno preuzimaju drzavljanstva eu drzava u regionu, masovno to mislim ukoliko imaju i najmanju mogucnost da ih dobiju....Ako to nije istina, onda nista.

Link to comment
Share on other sites

On 11/13/2023 at 5:51 AM, McLeod said:

Pa bar po mom misljenju si dokazao da on jeste u pravu.

 

Manja drzava, sa manje stanovnika, sa istim problemima kao Srbija, samo siromasnija, je u poslednjih 10 godina samo pretekla Srbiju po svim parametrima koji su bitni za zivot - vise plate, uredjenije drustvo, bolji politicki polozaj i odnos sa bitnim zemljama sveta i tako dalje.

 

I rekao bih da definitivno mozemo reci da je Crna Gora bolje mesto za zivot od Srbije u 2023.

 

Napisao sam da CG nije atraktivnija destinacija za boravak i pored toga sto su priznali Kosovo, uveli sankcije Rusiji i usli u NATO. Dakle, odnos sa bitnim zemljama sveta ne znaci automatski da ce usledi ekonomski i socijalno poboljsanje.

 

Naravno, kontraargument je da je u pitanju manja zemlja, da se u Srbiji bolje zivi samo u BG i NS, ali eto, zasto niko iz malog mesta u Srbiji ne zeli da ide u veci grad u CG?

 

Po meni jedina razlika u odnosu na Srbiju je postojanje kakvog-takvog politickog pluralizma, odnosno i u najcrnjim danima vladavine DPS postojale su jake opozicione organizacije koje su mogle da pobede u nekim opstinama, a uz to su i same politicke stranke imale jasnu ideologiju koju su nudili biracima.

 

Sustina svega napisanog je - ako zamislimo da se Srbija pretvori u vecu verziju Crne Gore, to i dalje nece biti ni blizu idealno drustvo i to nije ni drustvo kojem treba teziti bez obzira na dobar odnos sa bitnim zemljama sveta.

Link to comment
Share on other sites

Odgovor na tvoje pitanje je isti kao na pitanje zasto Srbi glasaju za Vucica - zato sto su cobani budale. U prosecnoj srpskoj glavi Rumunija je i dalje vukojebina gde Srbe gledaju kao bogove i treba Rumunki da das farmerice ili neki drugi proizvod zapada da bi imao odnose s njom, u Rumuniji su bili nikad, ali znaju, pricao im cale.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ja sam sinoć prvi put postao svestan da neko ima bilo kakvo mišljenje o Rodoljubu Čolakoviću. 😃 Prof. Ristić je inače vrlo simpatičan čovek. Od Obradovića smo dobili sve što je bilo očekivano i što smo već imali prilike da čujemo zadnjih nedelja - ko je pratio. Fokus botovskih poziva je išao na njega. Bilo bi lepo da se negde organizuje prava debata kandidata za gradonačelnike.

Link to comment
Share on other sites

On 11/12/2023 at 7:52 PM, tomas.hokenberi said:

Mislim da ti nisi shvatio sta ja vidim kao uzrok-posledicu. Da bi Srbija napredovala, srpsko drustvo treba da napreduje, tako da preovladjujuci stav bude priznavanje Kosova, EU, NATO,ne-korupciji. I onda ce Srbija biti bolje drustvo i napredovati. Ne ako dodje neki benevolentni-Vucic. Ali drustvo nije takvo -> posledicno Srbija nece napredovati.

To je nesumnjivo tacno, samo ne treba ocekivati sustinske promene.

Ovo su neke moje vrednosti: Srbija na Zapadu, trzisna ekonomija I liberalni kapitalizam, strane investicije od strane multinacionalnih korporacija, multikulturalizam ... koja od opozicionih partija u Srbiji to danas nudi? Oni su za sve suprotno od toga: nisu za trzisnu ekonomiju, nisu za strane kompanije, nisu za doseljavanje migrants, caruje neznanje i jedan lumpenproleterijat u onom svom primitivnom obliku. Oko Kosova i NATO i da ne pricam. Ko moze biti za to? 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 11/13/2023 at 6:46 PM, tomas.hokenberi said:

Zato što je Crna Gora mala država, ne zaboravi da 2 Beogradske opštine Novi Beograd i Zemun same zajedno imaju više stanovnika od Crne Gore. Posledično, iako CG napreduje brže od Srbije i u proseku već ima bolji standard od Srbije, uvek će biti ljudi koji mogu da se "bolje ostvare" u većoj sredini. Ne idu oni(a odavno i ne idu više "masovno") "u Srbiju" već idu u Beograd (a i Novi Sad). Sumnjam da ima puno ljudi u CG koji bi npr. iz Nikšića prešli u Ivanjicu, Arilje ili Vranje. A Beograd (i Novi Sad) nisu realni reprezenti tipičnog  života i standarda u Srbiji. Možda nije toliki ekstrem kao Moskva i Sankt Petersburg prema ostatku Rusije, ali razlika je vidna.

Beograd i Novi Sad sa sirom okolinom su ti pola Srbije! Konjurbacija Beograd -Novi Sad vec sada ima preko 3 miliona stanovnika. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Darth Bane said:

koja od opozicionih partija u Srbiji to danas nudi?

Baci pogled na programe PSG i ZLF. Srbiju na Zapadu sa njima promoviše i SSP, vrlo otvoreno. Dakle, imaš šta da probereš na levom krilu SPN koalicije.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Esli said:

Baci pogled na programe PSG i ZLF. Srbiju na Zapadu sa njima promoviše i SSP, vrlo otvoreno. Dakle, imaš šta da probereš na levom krilu SPN koalicije.

Da, Ali su u koalicije sa Cutom I M. Jovanovicem koji su protiv toga. Kako ce onda oni da ostvare svoj program kada dodju na vlast? Plus sto im za obaranje Vucica treba sira koalicija sa Obradovicem I ts. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...