Jump to content

Filmovi jugoslovenskog/juznoslovenskog prostora


Drug Crni

Recommended Posts

Ma naravno da je uvek bilo, i sada je važno, ali trebalo bi da je to nešto što se kao veština podrazumeva, pa onda da bude baza za one koji odskaču. A danas smo stigli dotle da odskače onaj koji zna da radi svoj posao jer većina ostalih ni toliko ne ume. Nažalost to nije tako samo u kulturi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Betolingar Misdongard said:

Napisaću koliko god puta budem mislio da treba. Ne vrijeđam nikog. Bjelogrlić je umjetnik bez nekog posebnog pečata i značaja. Ja nemam ništa protiv njega, čak su mi i njegovi radovi solidni, ali smeta mi što se Bjelogrlić uzdiše u neke umjetničke visine kojima nije dorastao. Od jedne jako pristojne kinematografije smo spali na to da padamo u trans kad Bjelogrlić izbaci neki film. To je ozbiljna degradacija u toj oblasti kulture.

Nisam bio precizan, mislio sam na to da si pet puta napisao da snima samo biografske filmove. Opet te pitam, kako samo biografske? Sve ostalo je tvoje mišljenje, ukus, šta god, imaš pravo 101% na to.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Vidim da se ovde priča o umjetnosti. Bila jednom neka vremena kad je umjetnost imala poseban status, a talentovani ljudi su mogli da žive od istog. A danas je sve biznis, nema umjetničkih djela, samo sadržaj zabavnog karaktera koji ima jedini cilj da napravi profit, tj. da što više gledalaca konzumira taj sadržaj. Shodno tome, filmove i serije prave biznismeni sa glumačkom, režiserskom, scenarističkom podlogom. Tako je u Americi bilo od vajkada, a tako je sad i u Evropi koja se nekad dičila Tarkovskim, Bergmanom, Felinijem, Bunjuelom i da ne nabrajam dalje. A Srbija je isto dio Evrope, pa su pravila posve ista, jedino što ovde ima još manje para nego tamo. Business as usual. Kad se tome doda velika oskudacija, jasno je da su generacije sve manje talentovane, dosta i zbog loše selekcije, a i od nečeg mora da se živi, pa bih molio dotičnu gospodu koja zamjere Bjelogrliću da nije umjetnik (nije Pavle Vujisić tip umjetnika definitivno), da mi kažu ko je danas po njihovom mišljenju umjetnik? Baš bih volio da vidim da ih još uvijek ima.

Izvinite, ja onako u prolazu....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Bjelogrlic u ancelu pravi bolje serije nego filmove..Toma me smorio, Montevideo je fin uradak, blokbastercic, ali smao to..dok prva sezona Sneki, i Rode(nije rezirao,ali, jeste kretaivno uticao), odlicna..ali, da hajluje sam sebe, da tu dosta utice i marketing, utice..bilo je to i kada su Rode isle..

On 1/4/2022 at 2:04 AM, Betolingar Misdongard said:

U pravu je za Bjelogrlića. Lik samo štanca neke biografske priče. Očekujem da ove ili sledeće godine napravi neki film o Balaševiću ili Marinku Rokviću. Njegovi filmovi počinju da me podsjećaju na Šotrine radove. Nema tu neke velike umjetničke vrijednosti.

Pa, ima slicnosti,s tim sto Bjelini filmovi, kakvi god da u, imajud upe i glavu, dok Sotrini..Sotra srpski Ed Vud, brate..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Najzad pogledao Tomu. Žalosno. Mirić sa onim neprirodnim nosom više liči na Boba Rocka, na Tomu nije ni nalik, tu su fulali prilično. Ne sumnjam da je u filmu mnogo umjetničke slobode, ja lično nisam neki ljubitelj narodnjaka, mada se Toma kotirao uvijek malo više od svih njih, bar u krugovima u kojima sam se ja kretao u mladim godinama. Not my cup of tea.

Film je gledljiv, kafana je nešto cool za ovo podneblje, pa se ljudi pale na to, mada je meni na momente sve pomalo ličilo na parodiju. Ona glumica što je glumila Silvanu, Bosanka u pokušaju, od ostalih uloga niko nije imao neku posebnu priliku da se iskaže, onaj lik doktora je evidentno izmišljen, čista pjesnička sloboda. Po meni najveća vrijednost filma su te dionice kada su puštali Tomine pjesme kako su nastajale. Ne sumnjam da je i to dosta izmišljeno, ali to su fino uklopili.

Da ne ispadne da sam film popljuvao, dajem mu prolaznu ocjenu, mislim da razumijem zašto je bio popularan po izlasku. Na drugu stranu što ja nisam iz te priče.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Nema nikakve diskusije. Da mi das njegov telefon i tacka. Ima da snosi posledice. -Ma,kakve posledice? I moralne i finansijske. -A koje bi bile moralne? A bolje misli na finansijske...odakle nam lova? Znas ti koliko kosta? -Sta??  Pa,ono.. -Jojj..


Buba i Marina,dve najbolje prijateljice i dva glavna zenska lika u "Andjelima", kuju plan kako da dolijaju beogradskom probisvetu,Nikoli...cekaj..sta?!

E2Ik9kpTURBXy8wMmU2YmU1MWYwN2UxMDM2OTYzO

Ovo je neka greska..otkud Ivana Mihic kao Marina?

DOdk9kpTURBXy8zOGI0NzJjNTcxOTY4ZWVmNDE5O

Zapravo,nije greska.
Jedna od glumica koje su usle u uzi izbor za lik Marine je bila Ivana Mihic. Slike su sa probnog snimanja,a postoji i snimak. Medjutim,na kraju je izbor pao na MIlenu Pavlovic. Rekao bih da bi Ivana, na kraju,ipak bila greska.

Link to comment
Share on other sites

ko je gledao making off Andjela 2, zna:classic_biggrin:..iace, jedan od slucjave agde je making off zanimljiviji od samog filma..a gde Ivana da  igra bilo sta..jedino je kao Vladica bila simpaticna..zena nije za film, za glumu..a cuo sma od ljudi koji su isli u skolu sa  njom, bila prepotetna, kao meni je mama Vera Cukic, tata Gordan Mihic..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

To i ja rekoh:classic_biggrin:..i nismo andjeli je fin film..ima mana, ali za jedan debi vredi..mislim da je u Andjelima 2 umesto lika Violete, trebao biti lik koriscen lik Branke Katic, nego, bila trudna tada..i imalo bi vise smisla..film bi i dalje bio uzas, doduse..

Link to comment
Share on other sites

Prvi deo je odlican,drugi je izgubio dusu,a treci ju je prodao.
Tako ja gledam na ovu trilogiju.

Inace,nisam znao da postoje ti filmovi o filmovima ovog serijala. Mislim da sam jednom pogledao film o tome kako su se snimala "Lepa sela lepo gore" + separatno dokumentarac o pravoj prici o tom tunelu, koja je posluzila kao direktan motiv za pricu iz filma.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

u stvari, making off prvog dela, snimljen u vreme kada je drugi bio aktuelan..ni u ovaj film se nije bas verovalo, kao ni u Ko to tamo peva:classic_biggrin:

na neki nacin, ja bih rekao psolednji SFRJ film, iako tehnicki to nije..

Edited by Harmonika
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

Pala prva klapa filma Dragana Bjelogrlića „Lančana reakcija“
 

Nakon nekoliko godina priprema i rada na scenariju, u Beogradu je sinoć pala prva klapa novog filmskog ostvarenja "Lančana reakcija", reditelja, glumca i producenta Dragana Bjelogrlića.
 

Hladni rat se nadvio nad planetom. „Gvozdena zavesa“ podelila je evropski kontinent, ali i čitav svet na dva politički i vojno suprostavljena bloka. I jedan i drugi blok poseduje nuklearno naoružanje. Strah od neminovnosti nuklearenog rata dovodi do paničnog pokušaja mnogih zemalja da obezbede ovakvo naoružanje, dok nauka istovremeno pokušava da pronađe lek od nuklearnog zračenja, kao posledice upotrebe atomskih bombi – ovako počinje glavna linija priče koja prati incident koji se dogodio 1958. godine u naučnom institutu Vinča nadomak Beograda, a koji simbolično predstavlja početak trke za opstanak u kojoj će se suprotstaviti dva naučnika, dva sveta i dve ideologije.

Scenario za ovaj međunarodni projekat potpisuju Vuk Ršumović i Dragan Bjelogrlić, a nastao je po motivima romana „Slučaj Vinča“ profesora Gorana Milašinovića.

Proslavljeni francuski glumci Aleksis Manenti, Žeremi Laert i Olivije Bartelemi će nositi neke od glavnih uloga u ovoj francusko - srpskoj koprodukciji, dok će domaću filmsku postavu predvoditi Radivoje Bukvić, Predrag Miki Manojlović, Jovan Jovanović i Alisa Radaković.

Planirano je da snimanje traje godinu dana na autentičnim lokacijama u Srbiji, Sloveniji i Francuskoj. Reditelj Dragan Bjeloglić predvodi veliki autorski tim koji čine izvršni producent Goran Bjeloglić, direktorka filma Nataša Višić, direktor fotografije Ivan Kostić, scenografkinje Jelena Sopić i Jovana Cvetković, kostimografkinja Marina Medenica. Premijera se očekuje na jesen 2023. godine.

 

https://nova.rs/kultura/pala-prva-klapa-filma-dragana-bjelogrlica-lancana-reakcija-foto/

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

remasterizovan cuvar plaze..meni drag film, debi pokojnog Paskaljevica, i jedan od njegovih boljih za mene..nazalost, tematika i dalje aktuelna, Irfan Mensur je bio prakicno klinac, inace za mene potcenjen glumac..mada, scenario kao da je pisan za Pavlovica, i verovatno i jeste, sam scenario pripada crnom talasu, za mene su sedamdesete prelazni period nase kinematografije, prlezaka iz crnog u novi talas, koji ipak krece osamdesetih, sa Sijanom, praskim djacima, Nikolicem..vec sledeci Mihic Paskaljevic film pas koji je voleo vozove, je malo autentiniji, tu vec Paskaljevic malo nalazi i svoj jezik, da tako kazem...cak je i Varljivo leto bio pisan za Pavlvoica, pa ga je Paskaljevic itekako napravio svojim

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Meni je lično najbolji period filma od sredine 70-ih do sredine ili kraja 80-ih. Pojavila se dobra generacija reditelja - Praška škola( Marković, Paskaljević, Kusturica, Karanović, Zafranović), Šijan, Nikolić. Možemo tu dodati i Kovačevića - nije reditelj, ali njegove priče i drame su bile podloga za filmove iz tog perioda. Možda je i Šotra na neki način dio ekipe. 

 

Definitivno bih iz tog perioda mogao nabrojati 30 do 40 kvalitetnih filmova. Jedan dio sigurno ulazi u kategoriju remek-djela i klasika.

Edited by Sjećaš li se Rum kasato
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

U nacelu se slazem sa tobom, zapravo..ali, osamdesete:

Ko to tamo peva

Decko koji obecava

Variola vera

Maratonci

Varljivo leto

Lepota poroka

Balkan ekspres

Vec vidjeno

Sabirni centar

Svet koji nestaje

Poslednja oaza

Petrija

Poseban tretman

Majstori, majstori

Nesto izmedju

Banovic Strahinja

Davitelj

Balkanski spijun

Zivot je lep

jagode u grlu

Dom za vesanje

Doli Bel

Samo jednom s eljubi

U raljama zivota

Pad Italije

Cudo nevidjeno

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa, mrtva trak izmedju Lepote poroka i Cuda..

Inace, izlgeda da ce sledeci posle Cuvara remasterizovan biti ipak, Neka druga zena..par filmova, iz tog opusa remasterizovanih, ne shvatam zasto su remasterizovani, bar ne tkao brzo, ako procedura vec traje ovkao  sporo, i onda jso uvekd sota znacajnih filmova iej remasterizovano, neka druga zena je mozda i najcudniji izbor do sada..sem korektne glume, Merime Isakovic, Dragana Nikolica, Kralja, SMokija, nista drugo ne vidim..kao murder mystery, prilicno je slabo ostario, i utoj aktegoriji, mnogo je bolji npr Noz Zike Mitrovica..Inace jos nijedan njegov nije uradjen,a barem mi tri padaju na pamet da ih treba srediti..

Link to comment
Share on other sites

Takodje bice i jedan karanovicev film, jos se ne zna koji, mada, ja sma prilicno ubedjen da ce biti Jagode u grlu..mada, ako je Neka druga zena dosla do remasterizovanaj, ne vidi zasto ne bi i za sada bez dobrog naslova..bolji je film, svakako, svaki karanovicev snimljen do Virdzine je svakako bolji..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...