Jump to content

Covid-19 / SARS-Cov2 - naučne/medicinske informacije i analize


wwww
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Recommended Posts

18 hours ago, Laki21 said:

Ima ta vest i drugde. A da li je pouzdana ko će ga znati.

 

Da, nasao sam i na netu, hvala.

 

Ali cini mi se da se najvece sanse u medijima daju vakcini koju spremaju Oxford i AstraZeneca, poklanja joj se najvise publiciteta i maltene je vec proglasena pobednikom. Kao da se samo ceka jesen da krenu da stancaju kolicine (zlobnici bi rekli da mozda nesto lageruju i unapred).

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

Kao da se samo ceka jesen da krenu da stancaju kolicine (zlobnici bi rekli da mozda nesto lageruju i unapred).


U ovdasnjem pogonu Astra Zenece u Södertälje zaposleni koji ovih dana zapocinju godisnji dobijaju obavestenje da su u obavezi da isti prekinu i nacrtaju se na poslu ako budu pozvani. Ocigledno bi svi svoj deo kolaca, a za to treba biti prvi.

Testiranje se uveliko radi na dobrovoljcima u Britaniji, i vec se zna da ce ta zemlja dobiti prve kolicine. S ostalima se sklapaju preliminarni ugovori. Astra Zeneca se kune da ce cena biti takva da iskljucivo pokriva troskove proizvodnje, nista profit.

Zanimljivo je da je ranije postojao strah da ce usporavanje epidemije preko leta, kako se tada ocekivalo, usporiti i razvoj vakcine, tj da ce morati da se ceka novi talas da bi se pokazali rezultati testiranja i da bi isti uopste bili validni. To sto se virus i pored toplijeg vremena i dalje neometano siri je jako dobra vest, bar kad je razvoj vakcine u pitanju. Optimisti kazu da bi masovna proizvodnja mogla da pocne u septembru, dok pesimisti tipuju na januar 2021.

Edited by vilhelmina
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Good study at the University of Würzburg. Shows: the antidepressant Fluoxetine reduces both the virus multiplication and the cytokine storm Covid-19. It could be that this inexpensive approved drug reduces the neurological damage of Covid-19, have to be tested

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

SarsCov2 has developed a mutation that is gaining worldwide acceptance and making the virus more contagious. That could be a reason for the increasing number of cases worldwide. Truly not good news!

Because this has often been asked: The change makes the likelihood of infection greater, but does not make the virus more dangerous or harmless. This is already taken into account when developing vaccines. However, the probability of 2nd waves increases

Link to comment
Share on other sites

Various working groups in the US are currently discussing whether it makes ethical / medical sense to specifically infect test subjects during vaccine development. In China it is considered safe to walk the path (prisoners and soldiers first. Will be a big topic yet

 

Exciting report. An asymptomatic case infected Pat B1.1 in the elevator. From there, 70 more are infected by exactly one original patient. Once again proof of superspreaders importance. The corona warn app can help here.

Link to comment
Share on other sites

Oxford Researches Feel COVID-19 Pandemic Will End On Its Own; Won't Need A Vaccine

TIMESOFINDIA.COM | Last updated on - Jul 4, 2020, 11:00 IST

01/7 Oxford researches feel COVID-19 pandemic will end on its own; won't need a vaccine

 

It has been over six months since we first heard of the coronavirus infection. While theories float around the origin and the first sighting of the deadly COVID-19 virus, scientists have been spending days to come up with a vaccine to prevent spread. From funding to speedy clearances, authorities are doing everything possible to have a vaccine ready to combat the surging cases.

02/7When will we have a vaccine ready?

 

While promising developments are being made on the clinical trials front, there is no real surity that a vaccine might be our only ray of hope in these critical times. There was a claim which suggested that even with a vaccine, such as with Oxford-AstraZeneca's prototype, it might only offer limited protection. There is also the possibility of side-effects emerging, or vaccine not working for everyone. And there's growing resistance from the anti-vaxxers community.

Despite the world sighting its hope on producing a vaccine, an Oxford researcher feels that the COVID-19 pandemic, which has caused 5,00,000+ fatalities till now will vanish on its own without the need for a vaccine.

03/7How and when will the pandemic end?

 

Professor Sunetra Gupta, a researcher based out of Oxford University feels that while a lot of studies are being done on vaccine efficacy, the COVID-19 might be just another pandemic like the flu, and we might not need anything special for the same:

Speaking to a media house, the professor said that COVID-19 only poses an extreme danger for those belonging to high-risk categories, and those who are healthy can recover quickly:

“What we’ve seen is that in normal, healthy people, who are not elderly or frail or don’t have comorbidities, this virus is not something to worry about no more than how we worry about flu,”

 

04/7Who should get the vaccine first?

 

She is also a staunch supporter of the fact that vaccine, even though it might be used, should ideally be used for those with low immunity or those who are at a vulnerable group.

“What we’ve seen is that in normal, healthy people, who are not elderly or frail or don’t have comorbidities, this virus is not something to worry about no more than how we worry about flu,”

05/7COVID-19 less deadly than influenza outbreak?

 

Professor Gupta also mentioned that developing a vaccine for coronavirus is fairly easier than influenza, which was much more fatal for the human population.

“Hopefully with a lower death toll than influenza. I think it is fairly easy to make a vaccine for coronavirus. By the end of this summer, we should have proof that the vaccine works,”

She also said that while lockdowns across the globe helped curb the virus spread to an extent, they might not be the permanent non-pharmaceutical solution to fight the pandemic.

06/7"Can't depend on a vaccine alone," says WHO official

 

Dr Sunetra's statement might be in accordance with what the WHO said a month back.

Even as WHO has taken into account the speedy developments happening on the global front, an official from the health body once said that a ready vaccine for public deployment might take upto 4-5 years to happen and it would be wrong for the world to pin hopes on a vaccine alone. Other measures need to be put in place too.

 

07/7How long does it really take for a vaccine to get ready?

 

While vaccines being developed and tested right now have been so far considered "safe" and "effective", deployment and availability of a vaccine for the public will take a longer time. From the trials, testing out possible side-effects, costing and production, making an effective vaccine can sometimes take years. This is perhaps the first time a vaccine is being developed at such a fast pace.

Link to comment
Share on other sites

Jake pameti, staće sama... Pa i sve epidemije u prošlosti, od kuge i kolere do španskog gripa su stale same posle par godina, bez vakcina, antibiotika i antivirusnih lekova. Pitanje je samo koliko će ljudi da pomre pre tog "stajanja".

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Epidemije staju "same" samo pod uslovom da je uzrok  extremno smrtonosan pa tako brzo i lako ubija da nakon nekog vremena i nema sta da ubije, Ebola je takav tip, zato je (hvala Bogu) jos uvek endemska pojava. Korona, bar do sada, nije taj tip, mada, nikad se ne zna. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Stiletto said:

Jake pameti, staće sama... Pa i sve epidemije u prošlosti, od kuge i kolere do španskog gripa su stale same posle par godina, bez vakcina, antibiotika i antivirusnih lekova. Pitanje je samo koliko će ljudi da pomre pre tog "stajanja".

 

"Evo ne znam, Bogu mi", 'ajde što ovde ima puno Nestorovića, ali nisam znao da tako razmišljaju i na prestižnom Oksfordu. Koji ima najrealnijeg kandidata za vakcinu protiv koronavirusa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vakcine testiraju u Brazilu i zbog toga sto se tamo virus siri nekontrolisano, pa je velika verovatnoca da ce oni koji prime vakcinu ubrzo doci u kontakt s virusom, pa ce se tako najpre videti da li vakcina funkcionise.

Surovo, ali ili da urade to ili da namerno zaraze (posle odredjenog vremena dovoljnog da se formiraju antitela) one koji su primili vakcinu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wwww said:

Vakcine testiraju u Brazilu i zbog toga sto se tamo virus siri nekontrolisano, pa je velika verovatnoca da ce oni koji prime vakcinu ubrzo doci u kontakt s virusom, pa ce se tako najpre videti da li vakcina funkcionise.

Surovo, ali ili da urade to ili da namerno zaraze (posle odredjenog vremena dovoljnog da se formiraju antitela) one koji su primili vakcinu.

 

Verujem da ni ovo Kinezima (nazalost) nije problem.

 

Cini mi se i da tim sa Oksforda testira vakcinu u Brazilu.

Link to comment
Share on other sites

U principu bi trebalo da dobiju odobrenje nekoga da vrse testiranja (pri tome ne mislim na odobrenje brazilskog predsednika). U Nemackoj postoji neki Eticki savet koji daje odobrenje za klinicke studije (uvedeno posle WWII da se izbegnu slucajevi Mengelea i slicnih - ovo su pomenuli pre neko vece u jednoj emisiji), pa pretpostavljam da postoji nesto slicno i u UK. Nista im ne vredi da neodobreno testiraju vakcine u Brazilu ili u Africi: da bi dobili odobrenje za vakcinu u UK/Nemackoj itd. treba da priloze rezultate testova, a da bi njih mogli da priloze moraju da imaju odobrenje za ta testiranja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pre nekih mesec-dva sam bas gledala dokument koji je kompanija iz Majnca Biontech (u saradnji s US firmom Pfizer ) prilozila nekom institutu koji je zaduzen za odobrenje klinickih studija vakcina (Das Paul-Ehrlich-Institut, Bundesinstitut für Impfstoffe und biomedizinische Arzneimittel). Elem, opisali su tacno kako ce da vrse testiranje (1. i 2. faza su opisane), tacno koliko ce biti dobrovoljaca, koliko zena i koliko muskaraca, sta svaki od njih mora da ispostuje i svakojaki detlji sto se tice istorije boelsti (tj. odsustva hronicnih bolesti, oko trudnoce itd.). Tek ako rezultati ove dve faze prodju dobro mogu da apliciaju za odobrenje za fazu 3 (testiranje na vrlo velikom broju ljudi). Pa tek potom, kad sakupe sve rezultate i obrade ih onda ide aplikacija za dozvolu za upotrebu.

 

Inace, ova vakcina (BNT 162) se testira u Nemackoj i USA, 45 dobrovoljaca u USA (18-55 godina starosti), 12 je dobilo samo jednu vecu dozu vakcine (kaze: odustali su od ove varijante), 24 su dva puta vakcinisani (razlicite doze). Kod ovih 24 su kod svih posle 7 dana nasli antitela koja su mogla da "neutralisu" virus. Kazu da je imuna reakcija bila jaca nego kod ljudi koji su prirodno inficirani i prelezali covid-19. Kazu da nije doslo do nekih velikih negativnih reakcija (samo "mild to moderate local and systemic reactions", najcesce neki bol u predelu uboda igle). Kazu da su prve ocene strucnjaka pozitivne (valjda je o ovome pricala ona doktorka koja se na N1 javljala iz Frankfurta). Vakcine bi trebalo da se proizvode u 3 fabrike u USA i jednoj u Belgiji, pored dve fabrike u Nemackoj. Obe firme ce preuzeti rizik i poceti proizvodnju vakcina i pre nego sto dobiju odobrenje, da bi mogli da sto vise vakcina distribuiraju kad dobiju dozvolu. Smatraju da do kraja 2020 mogu da proizvedu oko 100 miliona doza, a do kraja 2021 1,2 milijarde doza.

 

https://www.swr.de/swraktuell/rheinland-pfalz/mainz/biontech-corona-impfstoff-tests-ermutigend-100.html

 

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, wwww said:

.Obe firme ce preuzeti rizik i poceti proizvodnju vakcina i pre nego sto dobiju odobrenje, da bi mogli da sto vise vakcina distribuiraju kad dobiju dozvolu. Smatraju da do kraja 2020 mogu da proizvedu oko 100 miliona doza, a do kraja 2021 1,2 milijarde doza.

 

Kako to ide u farmaceutskoj industriji, da li oni mogu da prodaju licencu da jos neko "stanca" vakcinu?

 

Ili ce se ici na to da postoji vise vakcina razlicitih kompanija, pa da se one proizvode simultano?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Kako to ide u farmaceutskoj industriji, da li oni mogu da prodaju licencu da jos neko "stanca" vakcinu?

 

Ili ce se ici na to da postoji vise vakcina razlicitih kompanija, pa da se one proizvode simultano?

 

Standardna patentna prava za nove lekove su, mislim, 20 godina.

U slucaju covid-19 vakcine, postoji inicijativa od strane broja naucnika i intelektualaca za tzv. Open Covid Pledge:

 

"

Immediate action is required to halt the COVID-19 Pandemic and treat those it has affected. It is a practical and moral imperative that every tool we have at our disposal be applied to develop and deploy technologies on a massive scale without impediment.

We therefore pledge to make our intellectual property available free of charge for use in ending the COVID-19 pandemic and minimizing the impact of the disease.

We will implement this pledge through a license that details the terms and conditions under which our intellectual property is made available."

 

 

This movement calls on organisations to freely make available their existing patents and copyrights associated with vaccine research to create an open patent pool to solve a global problem.

The EU is leading the charge to create such a pool by drafting a resolution at the World Health Organisation. The US, UK and a few others have been opposed to this idea.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

U dilemi da li ostavim ovo na opstoj temi ili ovde, racunam da je ovo bolje mesto.

 

Interesantan «CSI» clanak u nedeljnom Tajmsu

 

INSIGHT INVESTIGATION

Revealed: Seven year coronavirus trail from mine deaths to a Wuhan lab

 

 

The world’s closest known relative to the Covid-19 virus was found in 2013 by Chinese scientists in an abandoned mine where it was linked to deaths caused by a coronavirus-type respiratory illness

 

 

https://www.thetimes.co.uk/edition/news/seven-year-covid-trail-revealed-l5vxt7jqp

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Kako to ide u farmaceutskoj industriji, da li oni mogu da prodaju licencu da jos neko "stanca" vakcinu?

 

Ili ce se ici na to da postoji vise vakcina razlicitih kompanija, pa da se one proizvode simultano?

 

57 minutes ago, Sunshine State said:

 

Standardna patentna prava za nove lekove su, mislim, 20 godina.

U slucaju covid-19 vakcine, postoji inicijativa od strane broja naucnika i intelektualaca za tzv. Open Covid Pledge:

 

"

Immediate action is required to halt the COVID-19 Pandemic and treat those it has affected. It is a practical and moral imperative that every tool we have at our disposal be applied to develop and deploy technologies on a massive scale without impediment.

We therefore pledge to make our intellectual property available free of charge for use in ending the COVID-19 pandemic and minimizing the impact of the disease.

We will implement this pledge through a license that details the terms and conditions under which our intellectual property is made available."

 

 

This movement calls on organisations to freely make available their existing patents and copyrights associated with vaccine research to create an open patent pool to solve a global problem.

The EU is leading the charge to create such a pool by drafting a resolution at the World Health Organisation. The US, UK and a few others have been opposed to this idea.

 

Zavisi i od tipa vakcine, tj. tehnologije koja se koristi. Ne mogu sve farmaceutske ili koje vec firme da se presaltaju tako lako na proizvodnju svakog tipa vakcine.

Bila je pre negde neka vest o jednoj vakcini koja bi mogla lako da se proizvodi i u tehnoloski ne  bas sasvim razvijenijim zemljama.

A opet ove neke novije tehnologije ne mogu tek tako da se proizvide u zemljama treceg sveta.

Jedna od vakcina koje se razvijaju u Nemackoj (sad sam zaboravila koja firma je u pitanju) je takva da je tehnologija slozena, ali da kolicine same supstance potrebne za vakcinu po dozi vakcine ne bi bile velike pa bi u tom smislu te vakcine bile "izdasne", tj. za istu kolicinu "tecnosti" moglo bi vise ljudi da se vakcinise (recimo da je tkvo nekakvo objasnjenje bilo).

 

U svakom slucaju sve vreme se govori da ce nam trebati nekoliko razlicitih tipova vakcina da podmiri sve potrebe cele planete Zemlje. Mozda jedna vakcina bude podnosljiva za jednu grupu ljudi a ne za drugu, dok drugu vakcinu mogu da prime ovi koji ne mogu ovu prvu (ovo je sad moja interpretacija).

 

Mislim da juce naleteh negde na nekim vestima da UK hoce da se pridruzi EU u zajednickom trazenju vakcine.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

S pocetka epidemije je izasla vest da brufen pogorsava stvari kad je korona u pitanju. Posle je opovrgnuta ta tvrdnja, ali ne secam se da je postignut koncenzus.

Ja celog zivota pribegavam brufenu kad me boli glava, zub, ledja, imam temperaturu, upalu cega god. Lek za srecu - Prozac 21-og veka 🙂

Izbegavam ga (koliko mogu) vec mesecima, ali sad je "stolica" udarila ventilator sa ledjima i jako mi treba, pa da pitam ljude ovde. Jel bezbedno uzimati ga? Ako li to vazi samo za kriticne slucajeve koji su razvili pneumoniju, svejedno ne bih da rizikujem ni ako sam trenutno asimptomatski slucaj 🙂

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, RatzenStadt said:

S pocetka epidemije je izasla vest da brufen pogorsava stvari kad je korona u pitanju. Posle je opovrgnuta ta tvrdnja, ali ne secam se da je postignut koncenzus.

Ja celog zivota pribegavam brufenu kad me boli glava, zub, ledja, imam temperaturu, upalu cega god. Lek za srecu - Prozac 21-og veka 🙂

Izbegavam ga (koliko mogu) vec mesecima, ali sad je "stolica" udarila ventilator sa ledjima i jako mi treba, pa da pitam ljude ovde. Jel bezbedno uzimati ga? Ako li to vazi samo za kriticne slucajeve koji su razvili pneumoniju, svejedno ne bih da rizikujem ni ako sam trenutno asimptomatski slucaj 🙂

Ako nemas neko mlado zensko celjade od 200 meseci da te opravi - Brufen 500 ti nece skoditi.:default_coffee::default_coffee:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, RatzenStadt said:

S pocetka epidemije je izasla vest da brufen pogorsava stvari kad je korona u pitanju. Posle je opovrgnuta ta tvrdnja, ali ne secam se da je postignut koncenzus.

Ja celog zivota pribegavam brufenu kad me boli glava, zub, ledja, imam temperaturu, upalu cega god. Lek za srecu - Prozac 21-og veka 🙂

Izbegavam ga (koliko mogu) vec mesecima, ali sad je "stolica" udarila ventilator sa ledjima i jako mi treba, pa da pitam ljude ovde. Jel bezbedno uzimati ga? Ako li to vazi samo za kriticne slucajeve koji su razvili pneumoniju, svejedno ne bih da rizikujem ni ako sam trenutno asimptomatski slucaj 🙂

 

Zasto ne paracetamol?

Ja bas suprotno, ako ima tako nekih problema, samo paracetamol (doliprane ). Ovaj doliprane ne znam da li ima kod nas, ali mi je prijatelj, koji ima problem sa ledjima tako da kad ga usine mora puzeci da ode do toaleta. Narucio nekoliko pakovanja doliprana , i popije samo kad ima takvu bol. Kaze samo to mu pomaze. Ili ako ne, onda inekcije.

ili aspirin sumece. 

Edited by Slavisa iz Tavankuta
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...